emeentenieuws 3 J Voorlopig Stadsprogramma 1998-200 U1 Handen uit de mouwen in Tilburgse wijken IENT ’tbest en. O M t lel 1TE® isg Wil - Donderdag 19 juni 199/ - pagina Praat mee over de inhoud van het Stadsprogramma wat u., di. 19.00 u. 4e week Inspraak heeft zin irg Extra geld en aandacht is in c took irgei in de di. 22.00 u. Vooruitkijken 10e week De gemeente dicht bij huis 1 WO. 19.30 u. 4e week n het Russische 1 wo. 22.00 u. 14e week leerd door twee zo. 19.30 u. 2e week 9e week i wo. 22.15 u. n i e r s 3-544I693 Stadsdeel West: ruimte voor nieuwbouw en renovatie Stadsdeel Oud-Noord: een veilige en leefbare buurt Stadsdeel Centrum/Zuid: allerlei maatregelen en plannen ►est ’rondverf iborg efoon 5420537 t en centn imene en t ting. «RACOTTA NM kelijk, daar igent de New leien tussen arre en gegoten in n wo. 22.15 u. inTilburg- sen belang Stadsdeel Noord: volop variatie Dit is een publicatie van het gemeentebestuur van Tilburg Het Voorlopig Stadsprogramma richt z’n pijlen vooral op hetgeen er het komende jaar .programma zin heeft, als een paal bove~ ils in voorgaande - )k voor komend jaar een Jirlijk inspraakbudget irveerd van f500.000,-. idget is beschikbaar om loet te komen aan goede initiatieven die niet achten. Zo wordt het lit jaar bijvoor- jver dit stads met het telefoon: 572 Voor informatie over dit stads deel kunt u bellen met het gebiedsteam Noord, telefoon: 540 83 32. voor- ideren de Het Voorlopig Stadsprogramma geeft aan welke plannen er zijn en welke maatregelen nodig zijn voor al die afzonderlijke gebieden in stadsdeel Noord. Daarbij zijn de plannen voor Berkel-Enschot en Udenhout door de beperkte voorbe reidingstijd van het Stadsprogramma ‘slechts’ een eerste verkenning. Er is veel aandacht voor een hechtere samen- werking.tussen allerlei instellingen en de gemeente, waarbij ook de bewoners meer en meer zullen worden betrokken. Verder is er geld gereserveerd voor onderhouds- en Een niet zo groot stadsdeel, maar wel een waarvoor de gemeente in het Voorlopig Stadsprogramma flink wat maat regelen voorstelt. Dat is ook wel logisch gezien het karakter van het gebied. Vlakbij het stadscen trum, dat nog volop in ontwikt ling is, liggen karakteristieke woonwijken als Broekhoven, Oerle en Trouwlaan/Uitvindersbuurt. Buurten die aandacht vragen en krijgen. sowieso een belangrijk aandachts punt. In de Reit en Wandelbos worden steeds meer woongebieden hos, ingericht als 30 km per uur-gebied. als In de Reit komen nieuwe parkeer- en plaatsen. Maar ook de fiets krijgt ebied. volop de aandacht. Overal in West worden veilige fietsroutes aange legd. En om de veiligheid in het verkeer, maar ook de sociale veilig heid verder te verhogen, komt er op verschillende plaatsen extra verlichting. Behalve in de woonomgeving gebeurt er ook veel op het sociale vlak in stadsdeel West. Het Stadsprogramma noemt bijvoor beeld het project ‘Wonen-plus ‘t Zand/Wandelbos’. Door dit project kunnen ouderen langer zelfstandig blijven wonen. En dan draait het niet alleen om goede huisvesting, maar ook om op maat gesneden zorg en dienstverlening. Voor informatie ovi deel kunt u bellen r ra verkeersdrempels. gebiedsteam West, irkeersveiligheid is in 84 14. ratie TIWOS en is in een volks- huisvestingsfonds gestort. Het geld wordt goed besteed. Het is de bedoeling om in 1998 een deel in te zetten om de woon lasten van bepaalde groepen minima te verminderen. Ook kan het worden gebruikt om de leefbaarheid in buurten met voornamelijk oude sociale woningbouw te verbeteren. En zoals de ‘kenners’ van het Stadsprogramma gewend zijn, is er ook dit keer geld beschikbaar voor het aanwijzen van nieuwe zoge noemde aandachtsgebieden. Nu eens geen woonwijken of buurten, maar de twee industrieterreinen Kraaiven Zuid oost en Loven-zuid. Naast extra geld is in dit Stadsprogramma ook rekening gehouden met het teruglopen van subsidiegelden. Een gevoel van veiligheid draagt belangrijk bij tot een woonomge ving waar het fijn wonen is en waar het met de leefbaarheid wel goed zit. Maar ook de woonomgeving zelf speelt daarbij een rol. Vandaar dat het Stadsprogramma ook maatre gelen voorstelt voor onderhoud aan wegen en groenvoorzieningen. Zo zal bijvoorbeeld de Hasseltrotonde worden aangepast en het Smidspad opnieuw worden bestraat. En er worden zelfs complete projecten gestart om de woonomgeving te verbeteren. Dat is nog niet alles: samen wonen en leven in Oud-Noord wordt ook prettiger door bijvoorbeeld de aanwezigheid van voldoende vofi zieningen voor jongeren en oude en door meer mogelijkheden om werkloosheid aan te pakken. Voor informatie over dit stads deel kunt u bellen met het gebiedsteam Oud-Noord, telefoon: 542 91 56. Het Voorlopig Stadsprogramma probeert in beeld te brengen wat de gemeente Tilburg met haar gebieds gerichte manier van werken voor ogen heeft: zo veel mogelijk aandacht voor de problemen en I ontwikkelingen dicht bij huis. En dat die werkwijze ook daadwerke lijk inhoud heeft, blijkt wel uit de I hoeveelheid geld die er te ‘verdelen’ herinrichtingsplannen. Ook is de restauratie van de Oude Toren in Berkel-Enschot in het programma opgenomen. Ook in Tilburg-Noord worden verschillende in het oog springende projecten aangepakt. Zo komt er voor het gebied rond de Schans een herinrichtingsplan. Hetzelfde geldt voor het voormalige BP benzinesta tion aan de Dirigentenlaan. Daarnaast komt er meer aandacht voor uitbreiding van de voorzie ningen voor ouderen en voor de verdere bestrijding van armoede en onderwijsachterstand. En tenslotte staan er ook nog enkele grote projecten op stapel. Enkele voorbeelden: de aanleg van de tweede fase van de Noordoosttangent, de reconstructie van knooppunt de Baars en het opknappen van industrieterrein Loven-Zuid. Dit terrein is zelfs aangewezen als aandachtsgebied. Kortom: in stadsdeel Noord is de komende jaren veel werk aan de winkel. r van den Dop. de vader-zoon t regiedebuut. West is verreweg het grootste stadsdeel van de vier. Met omvangrijke woongebieden als Reeshof, de Blaak en Wandelbos met grote industrieterreinen a» Vossenberg en Katsbogten c met een flink stuk buitengebi Maar behalve groot is stadsdeel West ook heel uiteenlopend van karakter. Worden er in het uiterste westen van Reeshof nog volop nieuwe woningen gebouwd, in de woonwijk de Reit zijn hele andere ontwikke lingen aan de orde. Deze wijk is sinds mei 1995 aandachtsgebied, hetgeen betekent dat vooral de woonomgeving flink wordt opge knapt. Er gebeurt van alles. Zo worden bijvoorbeeld in de Abdij- en Torenbuurt de entrees van verschil lende flats verbeterd en vindt groot onderhoud plaats aan een groot aantal eengezinswoningen. Elders komen nieuwe parkeerplaatsen, wordt het trottoir verbreed of komen er extra verkeersdrer Verkeer en ver.-..o. het Voorlopig Stadsprogramma De gemeente geeft aan het gebiedsgericht werken concreet handen en voeten. De organi satie van de gemeente kent een speciale dienst Wijkzaken. Die is voor de contacten met bewoners weer opgedeeld in vier gebieds- teams: Centrum/Zuid, Noord, Oud-Noord en West. Deze vier teams zijn voor bewoners het aanspreekpunt als het gaat om plannen en maatregelen in de betreffende wijken en buurten. Ook het Voorlopig Stadsprogramma komt dankzij deze organisatorische opzet voor veel inwoners van de no is de chef ncieel succes. wo. 19.30 u. Ten noorden van het spoor en begrensd door de ringbanen ligt een vertrouwd stukje Tilburg. Een gebied waar buurten met veel vooroorlogse woningbouw worden afgewisseld door gebieden met nieuwbouw uit de jaren tachtig. Ook zijn er in dit Tilburgse stadsdeel verschil lende bedrijven. Op het bedrij venterrein langs de Kanaalzone, maar ook tussen de bebouwing. Een belangrijk onderwerp in het Voorlopig Stadsprogramma voor Oud-Noord is veiligheid. De bedoe ling is om voor zoveel mogelijk gebieden in Oud-Noord wijkveilig heidsplannen op te stellen. Voor Groeseind-Hoefstraat is het plan volop in uitvoering, voor de wijk Hasselt is een wijkveiligheidsplan in de maak. Allerlei onveilige plekken en situaties worden aange pakt, de zelfredzaamheid van I bewoners wordt gestimuleerd en verloedering wordt tegengegaan. Het stadsdeel Noord is zonder meer het meest gevarieerde gebied in de gemeente. Aan de ene kant Tilburg Noord, een kleurrijke wijk, al jaren belang rijk aandachtspunt in het Stadsprogramma. Aan de andere kant Berkel-Enschot en Udenhout, de nieuwkomers in de gemeente. En met daartussen gebieden als industrieterrein Loven en het nu nog onbe bouwde buitengebied dat in de toekomst ruimte gaat bieden aan de nieuwbouwwijk Noord oost. Stadsdeel Noord is een gebied met vele gezichten. De komende jaren gaan de handen weer uit de mouwen in de gemeente Tilburg. Het Voorlopig Stadsprogramma staat boordevol maatregelen en plannen waar de Tilburgse wijken en buurten rechtstreeks van profiteren. Of het nu gaat om het opknappen van de woor omgeving, om meer veiligheic de buurt of om extra voorzie ningen voor ouderen. Het Voorlopig Stadsprogramma heeft, na de gemeentelijke herindeling per 1 januari jongst leden, voor het eerst ook betrek king op de nieuwe gebieden Berkel-Enschot en Udenhout. Net als in stadsdeel Oud-Noord zijn veilig ook in Zuid verschillende wijkvei- In de ligheidsplannen op papier gezet. Samen met de bewoners zijn allerlei maatregelen bedacht: schoonmaak acties, projecten voor inbraakpre ventie, de aanstelling van buurtcon- gierges en betere straatverlichting. Een groot aantal van die maatre- n is in het Voorlopig jiausprogramma terug te Hetzelfde geldt voor alle, gelen die betrekking het’ woonomgeving. Voor IS; Wat opvalt is dat de gemeente met het Voorlopig Stadsprogramma vanaf dit jaar ook extra geld te besteden heeft. Dit geld is vrijgekomen door de verkoop van het gemeentelijk woningbedrijf van Berkel- Enschot aan de woningcorpo- Het Voorlopig Stadsprogramma, dat er nu ligt, heet natuurlijk niet voor niets ‘voorlopig’. Het Stadsprogramma is pas defini tief als iedereen de mogelijk heid heeft gehad om z’n zegje te doen. Allerlei organisaties en instellingen hebben het programma inmiddels toege zonden gekregen om erop te reageren, maar ook de mening van u als burger is belangrijk. Allerlei reacties zijn mogel.Jl.. op de activiteiten voor 1998, op het perspectief voor 1999 t/m 2001, op de verdeling van het geld uit het Dat inspraak op het Voorlopig Volkshuisvestingsfonds en op Stadsprogramma zin heeft, de wijze waarop de gemeente staat als een paal boven water, de Rijksbijdrage voor stads- Net als in voorgaande jaren is vernieuwingsactiviteiten er ook voor komend jaar een verdeelt. afzonderlijk inspraakbudget Voor een goed Stadsprogramma is gereservee tweerichtingsverkeer belangrijk. Dit budf-* Dat geldt niet alleen voor de tegemoc. inspraak bij de komende afron- ideeën en i" ding van het plan, maar ook al bij kunnen wac de totstandkoming. Wie plannen budget voor di gemeente Tilburg letterlijk dicht bij Geopend maandag t/m vrijdag van huis te liggen. Op de nieuwe stads- 8.30 - 12.30 uur, donderdag van deelkantoren en voor inwoners van 16.00 - 19.00 uur. Oud-Noord en Centrum/Zuid op het Stadsdeelkantoor Udenhout Slimstraat2 w.e. Geopend maandag t/m vrijdag van gelen 8.30 - 12.30 uur, donderdag van Stadsi 16.00 - 19.00 uur. Stadswinkel Reeshof ig van 13.00-17.00 Kerkenbosplaats 2 i vrijdag van 9.00 Geopend maandag t/m woensdag van 8.30 -16.00 uur, donderdag van 8.30 tot 19.00 uur, vrijdag van 8.30 t/m 12.30 uur. ‘g Voor informatie over dit stads- j te vinden. deel kunt u bellen met het llerlei maatre- gebiedsteam Centrum/Zuid, ebben op de telefoon: 542 91 41. 1998 is onder beeld besteed aan de herin richting van het Bataviaplein met een speelplek voor kleine kinderen en aan snelheids- remmende maatregelen in de Sumatrastraat en Molenbochtstraat. Om de inspraak te vergemak kelijken, liggen vanaf vrijdag 20 juni op verschillende plaatsen in de gemeente exem plaren van het Voorlopige Stadsprogramma ter inzage. Elders op deze pagina vindt u de belangrijkste adressen. De vermelde telefoonnummers kunt u bellen voor informatie. Inspreken kan alleen schrifte lijk. U kunt hiervoor schrijven naar: College van burgemeester en wethouders van de gemeente Tilburg, Postbus 90155, 5000 LH Tilburg. De inspraakperiode sluit op 18 juli. Uw reactie moet dus voor die datum bij de gemeente binnen zijn. 18e week :he, Willem ijdende liefde op srladen met staat te gebeuren. Maar de toevoeging ‘1998-2001’ is er niet voor niets. Het programma bevat namelijk ook plannen voor de wat langere termijn. Sommige maatregelen zijn nu eenmaal niet binnen een jaar rond en daarnaast is vooruit kijken altijd zinvol. De gemeente heeft met het Voorlopig Stadsprogramma het vizier reeds gericht op de toekomst. Voorlopig is het echter nog niet zo ver. De gemeente wil door middel van inspraak eerst weten wat de inwoners van de gemeente Tilbui vinden van de plannen. Deze reacties tellen mee bij de behande ling van het Voorlopig Stadsprogramma in de gemeente raad. Dat gebeurt bij de begrotings behandeling in november. Pas daarna is het Stadsprogramma voor 1998 definitief en kunnen in allerlei wijken en buurten de handen uit de mouwen. is. Globaal bevat het Voorlopig Stadsprogramma alleen al voor 1998 ruim 80 miljoen gulden aan maatregelen. De gebiedsgerichte aanpak werkt ook door in de opzet van het Voorlopig Stadsprogramma. Nog meer dan voorgaande jaren heeft de oon gemeente geprobeerd om zo duide- *id in lijk mogelijk aan te geven wat er in =- een bepaald stadsdeel staat te gebeuren. Daartoe bestaat het Voorlopig Stadsprogramma dit keer uit zes verschillende boekjes. Een voor elk gebied - noord, oud-noord, west en centrum/zuid - en nog een algemene en thematische toelich- I Ut I ILöUrtUSt KUbKlbH ii 1997 pagina 6 wil maken voor wijken en buurten, moet precies weten er speelt. Daarvoor heeft de gemeente allerlei ‘informatie bronnen'. Die vormen de bouw stenen voor het Stadsprogramma. U kunt hierbij bijvoorbeeld denken aan de door wijkorganisa- ties en bewoners opgestelde Buurtsignalementen, aan datgene wat bij wijkbezoeken van burge meester en wethouders naar rijk. voren komt en aan de inspraakre ilijk: acties van voorgaande jaren. ^entrum/Zuid op oude vertrouwde adres van het Informatiecentrum. Het Gemeentelijk Informatiecentrum Stadhuisplein 132 inTilbur® Geopend maandag n uur, dinsdag t/m v..jo 17.00 uur en zaterdag vat 16.00 uur. Stadsdeelkantoor Berkel- Enschot Eikenbosch 47 meer geld uitgetrokken voor de verbetering van de woonomgeving en speelvoorzieningen in Noordhoek. Ook in de wijk Groenewoud is geld beschikbaar voor de inrichting van nieuwe Iscen- speelplekken. vikke- Behalve de woonbuurten i Zuid is ook het centrum et rijk speerpunt in het Stadsprogramma. Een aantrekkt levendig en leefbaar centrum, Gaai draait het om. Inmiddels is de nieuwe Stichting Stadskern aan de slag gegaan met een beheer- en -‘ligheidsplan voor de binnenstad. Je Stichting werken bewoners, winkeliers en horeca ondernemers samen. Prioriteiten liggen er onder meer bij de vergroting van het winkelgebied zelf en bij het opknappen van woonstraten en pleinen. urg 5.00-] van - in 12.00- Stadsdelen Tilburg Noord V Oud- West

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 7