en op asu >W W I J z i model Fiësta eembare, eenvoudig te ‘Ouderen staan niet buitenspel’ ‘Bidden met je benen’ 1 JE A\ liers Wethouder Wilbert van Herwijnen over nieuwe Seniorenraad: POST SCRIPTUM COLOFON l/v 1 I ,1 I I I I I I 1 Senioren-orkest zoekt muzikanten .ri695j Dansen, door de bibliotheek Rouwverwerking in gespreksgroepen Presentatie Seniorenacademie Trejpunt ‘tSant Cabaret Het Brabants Volk Spelletjesmiddag Trefpunt de Reit Financiële steun, gemeente Thuiszorg r i i |NU1295,-| Donderdag 12 juni 1997 pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER 997 pagina 10 Nettie Tönissen: muziek en plezier zijn de sleutelwoorden. FOTO: FRANS VAN AARLE Drop Oud De Seniorenwijzer wordt eenmaal Tilburgse Koerier. straat 102,5038SR Tilburg of Post- J. Seldengelt iten) ;he- rohe glij- Hebben de ouderenbonden die in het OTO vertegenwoordigd zijn voldoende kwaliteit in huis voor zo’n adviserende rol? “De nieuwe voorzitter van de Tilburgse KBÓ bijvoorbeeld, mevrouw Ter Mors huizen, heeft heel duidelijke ideeën. Dat De ouderen in het centrum van de stad hebben zich uitgesproken. Ze willen onder andere meer groen en meer veiligheid. Dat kost tijd, las ik. Het heeft anders weinig tijd gekost om het kaal en onveilig te maken. Het zal wel meer met willen dan met kun nen te maken hebben. heb ik wel gemerkt, die ene keer dat ik haar ontmoet heb. En er zitten wel meer mensen bij die wat te vertellen hebben. Als je ze vergelijkt met de oude Senio renraad, valt er over te discussiëren wie van de twee het meeste body heeft.” sen laat vallen voor het volksdansen”. 15 Jaar geleden heeft ze haar eerste cursus ‘Docente Volksdansen” gevolgd in Eind hoven. Sindsdien organiseert Nettie Tö nissen ook cursussen en instuiven in heel Tilburg. Ik heb zelf altijd graag ge danst. Volksdansen is voor mij: bidden met je benen”. Je kunt het alleen doen, er zijn geen muurbloempjes, zoals bij stijl dansen”, vindt Nettie. De traditionele HET WOORD IS AAN... kiezingen van 1999 bekijken of het inder daad zo gegaan is, als onze bedoeling was.” dansen uit Griekenland, Israël, België of Nederland past zij soms aan voor oude ren. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Til burgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde verschijningsdatum. Wethouder Wilbert van Herwijnen: “Leden nieuwe Seniorenraad moeten inhoudelijk stevig in hun schoenen Staan. FOTO: FRANS van aarle er creatieve ideeën op tafel, zodat je wat extra’s krijgt.” rfield et certificaat, lots rundleer. England. 5TRA noxauési an furniture masters '3 tiout-Zuid, nr.TTr om it 45 In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening ge ven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Se niorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, on der vermelding van 'Het woord is aan....'. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Wat voor mensen komen er in? “We denken aan mensen met een vrij brede achtergrond. Ze moeten inhoude lijk stevig in hun schoenen staan, omdat ze nieuw beleid voor de komende jaren moeten kunnen bedenken en omschrij ven. Ik heb nog niet nagedacht over de precieze invulling. Maar het is bijvoor beeld logisch dat er iemand in komt die veel over zorg voor ouderen weet.” Hoe moet die nieuwe Seniorenraad gaan werken? “Het accent komt op het beleid voor de lange termijn te liggen. Je kunt dan den ken aan thema’s als veiligheid, zelfred zaamheid, armoede. Het liefst zou ik zien dat de nieuwe Seniorenraad vanaf begin volgend jaar twee of drie onderwerpen elk gedurende een half jaar aanpakt. Dan kunnen we rond de gemeenteraadsver- I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102,5038SR Tilburg of Post- bus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Til- I burgse Koerier, postbus 10001, I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum. Ons Hermenieke is een seniorenkapel die al 27 jaar bestaat. Helaas zijn er door ziekte en ouderdom verschillende mensen niet meer beschikbaar, ‘t Hermenieke is dus op zoek naar en kele muzikanten die trompet, klarinet, sax of trombone kunnen spelen. De wekelijke repetitie is op vrijdagmiddag. Er hoeft geen contributie te worden betaald. Het orkest treedt meestal ‘s mid dags op, vooral in bejaarden- en verzorgingstehuizen. Hebt u zelf zin of u weet iemand die u misschien over ‘de drem pel’ heen kunt duwen, dan kunt u vrijblijvend inlichtingen krijgen via tel. 5433104. VAN 2995. Als het aan B en W ligt, verdwijnt de Seniorenraad oude stijl en wordt vervangen door een denk-tank, een groepje deskundi gen. Zij gaan het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad adviseren over de grote lijnen van het ge meentelijk ouderenbeleid. Het college heeft dit besloten na een studie door onderzoekbureau PON en gesprekken met de Seniorenraad zelf, het Overleg Tilburgse Ouderenorganisa ties (OTO) en het ouderenwerk van De Twern. Volgende week praat de raadscommissie Onderwijs, Zorg en Cultuur over de seniorenraad nieuwe stijl; de gemeenteraad neemt op 7 juli een beslissing. De Seniorenwijzer sprak alvast met wethouder Wilbert van Herwijnen. Bent u net zo’n groot liefhebster van volksdans en -muziek als Nettie Tönissen? Ook buiten haar lessen en instuiven kunt u er meer over te weten komen, nl. in de Openbare Bibliotheek. Op de muziekafdeling vindt u CD’s uit de serie Dansen voorou deren met de erbij horende beschrijvingen. Hollandse volks dansen vindt u ook op Op goede voet, twee maatjes meer. Deze CD’s zijn bedoeld om bij te dansen. Bij de CD’s van het Folkloristisch Danstheater zal dat niet meevallen. Wel gaan beelden van voorstellingen daarbij leven. Het is ook leuk om er het fotoboek Het Folkloristisch Danstheaterbï) in te kijken. Nog meer foto’s van volksdansen vindt u in Zo danst Europa van René Bellense en Dian Goossens. U wordt verder meegevoerd met de videobanden Dansen uit China en Sahra Magribiyya. Deze laatste band heeft als Ne derlandse titel Een Marokkaanse avond. Een reis door de tijd kunt u maken met Dans van reverence tot rock ‘n roll, met dan sen voor jong en oud. Ook als u niet zelf volksdanst kunt u ervan genieten met beeld en geluid van de bibliotheek. Het werk van de huidige Seniorenraad is wel nuttig, maar er komt te weinig extra’s uit, stelde het PON op basis van ge sprekken met leden van die raad, ambte naren en politici. Volgens de wethouder is de werkwijze van B en W en raad las tig voor de Seniorenraad. Bovendien wil de gemeente anders met de burgers om gaan, stelt Van Herwijnen: “De oude Se niorenraad heeft gedaan wat wij vroe gen. Besluiten van B en W komen drie weken later al in de raadscommissie. Omdat er dus meestal te weinig tijd was, was de diepgang van de adviezen be perkt.” “Bovendien is ook de organisatie van de gemeente veranderd. We willen interac tief zijn, meer contacten hebben met de betrokken organisaties en instellingen. Dat betekent dat we eerst overleggen met de ouderenachterban, voordat een voorstel naar de gemeenteraad gaat. Voordat het op papier staat, zullen we dus eerst met het OTO en het ouderen werk van De Twern gaan praten. Daar naast kan ook de Seniorenraad nieuwe stijl ongevraagd adviezen aan de ge meenteraad en aan het college van B en W blijven geven.” Het ouderenwerk van De Twern advi seert toch ook al over het beleid? “Dat is een uitvoeringsorgaan. Het beleid moet in beginsel hier in het gemeente huis gemaakt worden. Daarbij kan het in teressant zijn een club van buiten te be trekken. Dat moet dus de Seniorenraad nieuwe stijl worden, een denktank met deskundigen. Ik vergelijk het graag met de werkwijze van het comité Hirsch Bal- lin, dat de gemeente over armoede-be- leid heeft geadviseerd. Daarbij kwamen Begin jaren zeventig was er nog niet zo iets als speciale gym voor de ouder wor dende mens. “Fysiotherapeuten deden wel wat oefeningen als er bewegingspro- blemen waren, maar dat was te duur om lang en individueel mee door te gaan”, zegt Nettie Tönissen. Haar drie kinderen waren tieners en ze kreeg wat meer tijd om de cursus MBvO te volgen. Net gedi plomeerd, kon ze met een leuke groep mensen in de Poirterstraat aan de slag als gymjuf. “Ze brachten alles zelf mee, koffie, thee, koekjes, zodat de contributie ook laag kon blijven”, zegt Tönissen la chend. Met een gerust hart kan Nettie Tönissen de MBvO-lessen in onder meer De Ype- laar, De Schans, In de Boomtak, Pel- grimshoeve en Poirterstraat overdragen aan haar jonge opvolgster, die onlangs haar diploma haalde. “We hebben sa men een paar lessen gedraaid, en ik heb er veel vertrouwen in”, zegt zij. Maar dat geldt nog niet voor alle cursisten. Een blinde mevrouw bijvoorbeeld is na vijftien jaar zo gewend geraakt aan de vaste be geleiding van Nettie, dat ze nog wat hui verig staat tegenover de nieuwe docen te. Muziek en plezier zijn twee sleutelwoor den voor Nettie Tönissen, die tijdens haar gymlessen graag een cd van Ben nie Vreede, André Rieu of een rustge vend new-age-muziekje opzet. “Het kan me niet schelen of mensen goed mee doen, als ze maar proberen er plezier in te hebben en ontspannen te zijn. Het so ciaal contact en de koffiepauze zijn een belangrijk onderdeel van de les”, vindt Tönissen. “Als ik 65 wordt, wil ik wat meer tijd voor me zelf hebben” zegt de scheidende do cente. “De meeste deelnemers hebben daar wel begrip voor, maar toch vinden sommigen het niet leuk dat ik de gymles- Denkt u dat zo’n Seniorenraad herken baar is voor ouderen “Dat kun je je ook afvragen bij de huidige raad. Die is ook geen precieze weerspie geling van de oudere bevolking en ook niet gekozen, maar benoemd na sollici taties.” “De leden van de nieuwe Seniorenraad zullen wellicht wat jonger zijn, maar be- langrijker is dat ze op de hoogte zijn van de problemen die bij ouderen spelen. Kennis kun je uit ervaring hebben, maar ook op een andere manier verwerven. En daar zouden de ouderen zelfs wel eens beter af mee kunnen zijn.” “De ouderen staan zo zeker niet buiten spel. Ik kan me voorstellen dat de nieuwe Seniorenraad net als het comité Hirsch Ballin bijvoorbeeld ook Stadsgesprek ken organiseert. Zo kun je ouderen op een andere manier betrekken bij het ad viseren over plannen.” “Ik doe het liefst zelf mee, ik kan niet langs de kant blijven staan”. De deelne mers aan haar 10 volksdansgroepen we ten daar alles van. Binnenkort start Net tie in De Baselaer nog een nieuwe groep, zodat ze het toch nog behoorlijk druk krijgt. Na de dood van een partner, ouder, broer/zus, kind, vriend of vriendin is het een hele troost als men met iemand kan praten over rouw, verdriet en toekomst. Daarbij kan men ook van ei kaars ervaringen leren. Het Instituut voor Maatschappelijk Werk (IMW), het Dekenaal Centrum Tilburg-Goirle (DTG), Geestelijke Gezondheidszorg Midden-Brabant (GGZ) organiseren hiervoor gespreksgroe pen. Bij voldoende aanmelding kunnen groepen beginnen voor mensen die hun partner, leef- en/of huisgenoot verloren heb ben; voor jongeren die rouwen over het verlies/gemis van ou ders), broer, zus; voor mensen die een dierbare door zelfdo ding verloren hebben. Er zijn tien bijeenkomsten. De groepen starten begin oktober; opgave tot 1 juli. Kosten ƒ25,-. Informatie/opgave: IMW, tel. 4636262 (mw. S. Reizevoort) of DC, tel. 5423706 (dhr. W. Tim mermans). Donderdag 26 juni houdt de Seniorenacademie een presenta tie van de najaars-cursussen. De presentatie begint om 14.00 uur in gebouw Y van de Katholieke Universiteit Brabant (KUB), Warandelaan 2. Dr. Frans Messing houdt de lezing ‘Nederland 150 jaar geleden; wat hebben we het nou goed!’ Ook is er infor matie over het niveau, lesinhoud en studiemateriaal van 43 cur sussen. Informatie is ook verkrijgbaar bij het Infocentrum van de Seniorenacademie, tel. 5394448. In het ouderentrefpunt van wijkcentrum ‘t Sant (Beneluxlaan 74) kunt u woensdag 18 juni bloemschikken. Graag zelf een potje, mandje of bakje en zeker een mesje meebrengen. Kosten ƒ6,- per stukje. Aanvang 10.00 uur. Woensdag 25 juni bij goed weer kunt u gaan fietsen en bij slecht weer kan er gekaart worden. Kosten voor het kaarten ƒ1,50. Voor het fietsen tevoren inschrijven. Aanvang 9.30 uur. Op dinsdag- en donderdagochtenden is er tijd voor de afwer king van werkstukken onder leiding van Jeannette en Jos. Aan vang 9.45 uur. Activiteiten-commissie Groeseind/Hoefstraat organiseert op dinsdag 17 juni een cabaretmiddag voor 55+ers met Het Bra bants Volk. Zij brengen Brabantse liedjes en voeren korte stuk jes op. De middag in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) begint om 14.00 uur. Entree ƒ3,-incl. kopje koffie of thee. Woensdag 25 juni organiseert SOOWA (Samenwerkende Ou deren Organisaties Wandelbos) een spelletjesmiddag. Aan vang: 14.00 uur in ‘t Kievitslaer, Reinevaarstraat 55. Kopje kof fie of thee gratis. Het trefpunt ouderen De Reit (Westertorenlaan 4) organiseert op donderdag 19 juni een infomiddag over medicijnen. Aanvang 14.00 uur. Eerste kopje koffie en toegang zijn gratis. Op dinsdag 23 juni houdt het trefpunt een fietstocht. Aanvang 13.00 uur, thuiskomst 16.30 uur. Verzamelen: ontmoetings ruimte wijkcentrum. Deelname en eerste kopje koffie zijn gratis. Donderdag 26 juni is er een bingo. Aanvang 13.30 uur. Kosten ƒ5,-; leuke prijzen. Het trefpunt senioren Gasthuisring/Vredeswijk organiseert op maandag 16 juni om 14.00 uur in het parochiehuis aan de Vre deman de Vriesstraat een voorlichtingsmiddag over financiële steun door de gemeente. U krijgt dan informatie over bijzonde re bijstand, vergoeding van verhuiskosten en subject-subsidie. Toegang gratis. Werkgroep 50+ organiseert op donderdag 19 juni van 14.00 tot 17.00 uur een informatiemiddag over de Thuiszorg. Daarop is flink bezuinigd. Wat heeft dit voor consequenties voor de zorg vrager? Waar heeft de zorgvrager nog recht op en hoe snel kan dat? Deze en uw eigen vragen worden door iemand van de stichting Thuiszorg Midden-Brabant beantwoord in buurtcen trum Loven-Besterd, Koestraat 164. Entree gratis; de koffie staat klaar. Met interesse heb ik uw artikel in de Seniorenwijzer van 29 mei gelezen. Er zijn veel Tilburgse ouderen die rond moeten komen van AOW, hoogt een klein pensioen. Dat heeft alles te maken met de geschiede re Tilburgers. Veel van hen werkten in de textiel en dat was Van pensioen was in die tijd al helemaal geen sprake. G« oude Drees met zijn plannen voor de AOW. In de jaren tachtig en negentig volgden de bezuinigingen en onder het motto Vele kleintjes maken een grote werd de ouderdomsvoorziening bevroren. Daardoor kregen de ouderen steeds minder om van te leven, want de vaste kosten bleven stijgen. Zo is bij velen armoede ontstaan. De gemeente probeert daar met aller lei lapmiddelen wat aan te doen, maar het blijft behelpen. Veel ouderen voelen het dan ook als een vorm van je hand ophouden en met de billen bloot moeten en dat willen ze niet. Maak de drempel lager en de voorzieningen toegankelijker en dan zullen er meer mensen gebruik maken van allerlei regelingen. Daar nu ligt een taak voor de gemeente, niet voor de ouderenbonden. De gemeente moet maar eens la ten zien dat het haar ernst is met de bestrijding van de armoede en een aantal mensen opleiden die via huisbezoeken ouderen behulpzaam kunnen zijn. Dan zullen de ouderenbonden wel hun echte werk doen: belangenbehartiging. in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier. I Redactie: I Diny van Bladel- Verbunt I Riek Flipse-Tiemens Mare Geerts I Jan van Groos (voorzitter) Mieke-Nelie van der Heijden Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt 1 Adres redactie: Haar flat staat vol met prachtige boe ketten in mooie kleuren. Nettie Tönis sen (64) nam onlangs afscheid van haar cursisten in de Poirterstraat. 25 Jaar lang gaf zij daar gymles, tegen woordig ook vaak MBvO genoemd (Meer Bewegen voor Ouderen). In de loop der jaren gymden vele 60-plus- sers in wijk- en buurtcentra, klooster bejaardenoorden en verzorgingshui zen onder de bezielende leiding van deze MBvO-docente gym en volks dans. Na haar 65e verjaardag -in au gustus- gaat Nettie zich helemaal toe leggen op haar andere passie: het volksdansen. ...ei gelezen. Er zijn - guit aangevuld met „uodenis van de oude- is geen vetpot. ïelukkig kwam toen de /o jrlook

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 11