D! 5cl “Van 300 gulden moet ik de hele maand rondkomen eld Open middag wooncomplex Surinaamse ouderen x>r r Onderzoek onder Tilburgse 65-plussers naar beleving armoede 3 PA k POST SCRIPTUM COLOFON 1 I I I I I I I I I Musical door schoolkinderen Volksdansinstuif Wat doet de notaris? Slot SOON-seizoen ANBO zoekt bestuursleden Roeien voor 50-plussers Veiligheid in en om huis Trefpunt ‘t Sant Een appartement kopen Ideeën opdoen in de bibliotheek n i i Ji 1997 pagina 8 Donderdag 29 mei 1997— pagina 9 DE TILBURGSE KOERIER •rl 99 Om hoeveel mensen het in Tilburg in to- WK 22 sioentje van zo’n 50 gulden per maand Daarvoor is het groepje te klein”, zegt on- Drop Oud De Seniorenwijzer wordt eenmaal mw J.J. isstraat 1 116 05 T 95 ;n prachtige bloemen in i van lieflijke erse kleuren steeltjes, die een en weer zomerbries. >of ze voort- :pen: 'Het is et is zomer!' jus om zo'n lis - of liever jin te halen. ,95 nu voor Belangrijke aanvulling Twintig Tilburgers met een inkomen op Badkamer Kristal, wastafel en wand- iccessoires in wit. derzoekster Wilma Snoeren. “Maar de verkregen informatie is wel een belang- taal gaat, is zelfs bij de gemeente niet be kend. Uit onderzoek van de KUB in op- blijkens onderzoek zelf zegt in armoede te leven, is nog hoger: 18.000. bedoeling dat een bewonerscommissie en een beheerscommissie samen de ac tiviteiten in de gemeenschappelijke ruim ten gaan invullen. Gedacht wordt aan koersbal (een soort jeu de boule bin nenshuis) en bingo, maar ook aan Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO) en voor- Van links naar rechts: onderzoekster Wilma Snoeren en ouderenwerkers Pablo van der Horst en Tineke Meijeren. Op de foto ontbreekt Twan Lakeman. FOTO: FRANS VAN AARLE HET WOORD IS AAN... L6-336300. koopavond. Buurtbewoners van 50 jaar en ouder in Loven-Besterd kunnen op 5 juni om 14.00 uur naar de musical Spoken op Griezelstein. Deze musical wordt onder leiding van Rob Beemer en zes MDGO-studenten uitgevoerd door 25 leerlingen van basis school Merlijn. De opvoering is in de grote zaal van buurtcen trum Loven-Besterd, Koestraat 164. Entree gratis. Op vrijdag 6 juni is er een open middag voor belangstellenden in het nieuwe wooncomplex voor Surinaamse ou deren aan de Kardinaal Alfrinkstraat aan de noordkant van het Wilhelmina- park. Gedeputeerde Lambert van Nis- telrooij zal dan ook een plaquette ont hullen. In de oude kloostertuin evenwijdig aan de Dr. Nolensstraat zijn sinds half april 17 van de 22 wo ningen bewoond. ■HMM I Zondag 1 juni wordt weer de volksdansinstuif 55+ in De Base- laer (Hoefstraat 175) gehouden. Deze gezellige instuif van 11.00 tot 13.00 uur staat onder leiding van Nettie Tönissen. Entree ƒ2,- per persoon. Ook niet-dansers zijn van harte welkom om kennis te maken met volksdansen voor 55-plussers. Veel mensen weten niet wat een notaris doet. Daarom is er voor donderdag 12 juni een notaris uitgenodigd in buurtcentrum In de Boomtak (Boomstraat 81). Van 10.00 tot 12.30 uur beant woordt kandidaat-notaris Van de Well van het Tilburgse kantoor Daamen Prickartz dan vragen. Ook is er foldermateriaal. Kof- fie/thee en entree gratis. straat 102,5038SR Tilburg of Post bus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Til burgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde verschijningsdatum. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening ge ven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Se niorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, on der vermelding van 'Het woord is aan....'. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. I rijke aanvulling op grote landelijke en Til burgse onderzoeken en rapporten. We wilden de ouderen nu eens zelf aan het woord laten. Het gaat toch om hoe zij het leven op en soms zelfs onder de armoe degrens ervaren.” Gesproken werd met mensen uit ver- schillende leeftijdsgroepen: 65-70 jaar, 70-80 jaar en 80-plussers. “We vinden lichtingsmiddagen. De ruimte is ook ge schikt voor religieuze vieringen van bij voorbeeld moslims, christenen en hin- does. De open middag voor buurtbewoners en andere geïnteresseerden is op vrijdag 6 juni van 14.30 tot 15.30 uur. minimum-niveau deden mee aan het Twern-onderzoek. Tien hebben alleen AOW, de anderen een klein pensioen er bij tot maximaal 200 gulden per maand. De een is verdrietig over de moeilijke si tuatie, de ander opstandig of woedend. Weer een ander voelt zich trots, dat men de eindjes aan elkaar kan knopen zqnder gierig te zijn. “Het is geen representatief onderzoek. Hoeveel ouderen met het probleem te maken hebben, is niet precies bekend, maar dat minstens enkele duizenden Tilburg se ouderen arm zijn, is zeker. Moeten rondkomen van 200 a 400 gulden per maand voor het dagelijks levensonderhoud is niet uitzonderlijk. Dat gaat niet alleen ten koste van cadeautjes voor anderen, maar ook van de eigen gezondheid, mobiliteit en sociale contacten. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Ou derenwerk van De Twern heeft gedaan naar de beleving van ar moede onder 65-plussers met een laag inkomen. “Wegens overlast zijn de toiletten op de eerste verdieping tijdelijk geslo ten”, las ik in de bibliotheek. En ik maar denken dat deze soort instel lingen meer klantvriendelijk moet worden. Je zult maar “tijdelijk” nodig moeten. Gelukkig staan er nog plan tenbakken! bezuinigt onder meer op de kapper, krant, eten en medicijnen. “Alle vaste las ten blijven hetzelfde als je alleen komt te staan. Het inkomen blijft te laag, terwijl alle prijzen stijgen”, zegt zij verdrietig. “Ik mag geen vet hebben; rookvlees, extra mager vlees, dat maakt het extra duur. Sorry dat ik huil, ik kan er niets aan doen.” het belangrijk uit elke groep voorbeelden te hebben”, licht Snoeren toe. Daarom werden er verschillende alleenstaande mannen en vrouwen geïnterviewd, en ook enkele echtparen. Ook de manier van wonen is verschillend: enkelen wo nen zelfstandig, anderen in een verzor gingshuis of in- of aanleunwoning. Een van de deelnemers woont in een woon groep. Snoeren werd bij het onderzoek ge steund door drie ouderenwerkers, die de mensen thuis bezochten met een uitge breide vragenlijst over vaste en variabe le lasten en het inkomen. Ook andere za ken kwamen aan de orde, zoals activiteiten, hobbies en andere bezighe den, die al dan niet geld kosten. bekend zijn met subsidieregelingen en of zij er ook gebruik van maken. Die rege lingen zijn er immers ook voor hèn. Bijna iedereen blijkt de individuele huur subsidie en de WVG (Wet Voorzieningen Gehandicapten) te kennen. “Men ervaart deze voorzieningen als een recht en maakt er zonder veel weerstand gebruik van”, zegt Wilma Snoeren. Heel anders ligt dat met subjectsubsidie, bijzondere bijstand en de vermindering of kwijtschelding van gemeentelijke heffingen. Slechts de helft van de onder vraagden kent die mogelijkheden. “Daar naast denken sommige mensen -vaak ten onrechte- dat ze er niet voor in aan merking komen”, bemerkte Snoeren bij haar onderzoek. “En er is veel weerstand bij oudere mensen om een aanvraagfor mulier in te dienen. Mensen ervaren dat als een inbreuk op de privacy en hebben er weinig vertrouwen in dat subsidie toe gekend zal worden.” Prijzen stijgen “Zolang ik alles zelf kan redden en rege len en de kinderen mij helpen, hoeft het aanvragen van subsidie voor mij niet. Vanmiddag maak ik weer een dansje, zo is het leven toch zei een 87-jarige met alleen AOW. Zij bezuinigt op kleding en cadeautjes en op gebruik van electrische apparaten. Een weduwe met een pen- ten ƒ7,50 per kaart voor tien ronden. Aanvang 10.00 uur. Reisclub ‘t Sant zit bijna vol. Op de eerste reis in september kun nen nog slechts vier extra deelnemers mee. Inlichtingen bij R. van Son en Th. de Wildt. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) sluit woensdag 11 juni het seizoen af met een gezellige mid dag waarop de muziekgroep Hoteldebotelspeelt. De middag in De Ypelaer (Corellistraat 10) begint om 14.00 uur. Entree ƒ3,-, incl. drie bingo-ronden en een kopje koffie of thee. De afdeling Tilburg van de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO) is op zoek naar bestuursleden. Omdat voor zitter en secretaris in oktober aftreden, zoekt de ANBO mensen met wat bestuurlijke ervaring om ten dienste van de ouderen in Tilburg en omgeving het bestuur te versterken. In ieder geval voor het opvolgen van voorzitter en secretaris, maar er zijn nog twee vacatures. Inlichtingen/aanmelden: dhr. J. de Koster (tel. 4683859) of bij mw. H. Naber (4675571). Ouderen uit Tilburg en omgeving kunnen zich ook intensief ont spannen op het water. Dat kan bij de senioren afdeling van roei vereniging TOR bij de Beekse Bergen. Het is ook mogelijk met een groepje vrienden en/of vriendinnen samen te gaan sporten. De gebruikte roeitechniek (verschuivend bankje) is meer dan 100 jaar geleden uitgevonden en is zeer geschikt voor het in conditie houden van het lichaam. Op dinsdag 10 juni is er vanaf 14.00 uur een kennismakings- middag voor 50-plussers. U kunt dan vrijblijvend rondkijken en informatie krijgen. Voor informatie kunt u ook bellen naar in- structrice Joke van Erve, tel. 5433137. De Werkgroep Ouderen van het buurtcentrum De Spil organi seert op woensdag 4 juni een themabijeenkomst over veilig heid in en om huis. Tijdens de bijeenkomst wordt ingegaan op het voorkomen van onveilige situaties, mogelijkheden voor aanpassing en hulpmiddelen in huis. De voorlichting wordt gegeven door medewerkers van de Thuiszorgwinkel, brandweer en politie. Dat gebeurt in buurt centrum De Spil, Heikestraat 54. Aanvang: 10.00 uur. De toe gang is gratis, evenals een kopje koffie of thee. Het ouderentrefpunt van wijkcentrum ‘t Sant (Beneluxlaan 74) organiseert woensdag 4 juni een fietstocht met een bezoek aan het Likeurmuseum in Hilvarenbeek (met gratis proeven). Ver trek 9.30 uur. Dit bezoek gaat zeker door, desnoods met ander vervoer. Kosten ƒ2,50; s.v.p. tijdig inschrijven. Woensdagochtend 11 juni is er weer bingo in het trefpunt. Kos- Het kopen en bewonen van een appartement leidt nogal eens tot problemen en teleurstellingen. Daarom organiseert Vereni ging Eigen Huis een voorlichtingsavond over het kopen en be zit van appartementen. De avond wordt gehouden op maandag 9 juni van 20.00 tot ongeveer 22.00 uur. Het bijwonen van de avond kost, inclusief uitgebreide documentatie, ƒ25,- per huis houden. Aanmelden voor 2 juni bij Vereniging Eigen Huis, Postbus 735, 3800 AS Amersfoort, tel. 033-4507433 of 4507645. Bij aanmel ding naam, adres en telefoonnummer vermelden, alsmede het aantal personen waarmee men de avond wil bezoeken. Al snuffelend in de bibliotheek komt u op allerlei ideeën. Door een boek over hobby’s in te kijken, interessante tijdschriftarti kelen te lezen en kleine tentoonstellingen (in mei over reizen) te bekijken. Maar in de Openbare Bibliotheek vindt u ook folders van diver se instellingen. Er zijn folders op het gebied van uitgaan (con certzaal, Midden-Brabantse orgelkring) vrije tijd (het archief, zwemmen in open water in Noord-Brabant, Brabantse monu menten, sport- en spelspoorboekje), en gezondheid (Hulpcen trale SOS-dienst, beroerte, Mantelzorggids). En verder zijn er de bekende Postbus 51 folders (huursubsidie ‘97/98, eigen bij dragen ziekenfonds). In de grotere vestigingen vindt u de folders bij elkaar in een fol- dermolen of -rek. Neem er eens een kijkje. U wordt er altijd wat wijzer van. “De afgelopen weken hebben de nieuwe bewoners hun intrek genomen. Door om standigheden staan nu nog vijf woningen leeg”, zegt Ewald Lieuw A Len, secreta ris van de stichting Surinaamse Ouderen Tilburg (SOT). De SOT was nauw be trokken bij de totstandkoming en mag van woningcorporatie De Woonstad eerst zelf gegadigden zoeken, voordat die dat eventueel zelf ter hand neemt. “Belangstellende 55-plussers hoeven niet van Surinaamse afkomst te zijn, maar moeten zich wel bij deze groep be trokken voelen”, vertelt de SOT-secreta- ris. Voor de bouw, in 1995, is SOT pools hoogte gaan nemen bij vergelijkbare wooncomplexen, zoals die voor Hindoe stanen en voor Chinezen in Den Haag. “Daaruit kregen we veel informatie, ook over hoe het dagelijks leven er aan toe gaat”, licht Lieuw A Len toe. Belangrijk onderdeel van zo’n complex is de ge meenschappelijke ruimte. Dankzij subsi die van de provincie en anderen kreeg het Tilburgse wooncomplex een mooi en praktisch ingericht steunpunt. Het is de Voor gehandicapten kan een dagje uit heel leuk zijn. Zo ook het jaarlijks uitstap je van het Netwerk voor blinde en slechtziende ouderen, dat deze keer binnen Til burg bleef. Met de Deeltaxi kwamen de slechtzienden naar hotelvakschool De Rooi Pannen. Daar kregen de negentien slechtzienden en tien vrijwilligers een warme lunch, geserveerd door eerstejaars studenten. Voor hen was het de eer ste keer dat ze met slechtzienden moesten omgaan. Het Netwerk had de school tevoren tips gestuurd. En de studenten zetten simulatie-brillen op om te ervaren hoe (verschillend) slechtziendheid kan zijn. Ook de koks deden hieraan mee. De bediening was heel goed en de studenten waren erg hartelijk. Vervolgens gingen we te voet naar reptielenhuis De Oliemeulen. Ook daar een geweldige ontvangst. De vrijwilligers Ad en Ingrid gaven een rondleiding, waar na we, zittend in een kring, allerlei beesten mochten voelen en soms vasthouden, zoals slangen, hagedissen, een vogelspin, wasbeertje en schildpadden. De blin den te zien voelen stimuleerde de anderen dat ook te durven. We gingen met spannende verhalen naar huis. Het 55 pagina’s tellende rapport over het onderzoek Als ik maar niet rood sta... is vorige week gepresenteerd aan de ge meente en organisaties en instellingen. Het Ouderenwerk hoopt dat zij de aan bevelingen snel oppikken. “We willen bij voorbeeld samen met ouderenbonden, gemeente en wijkorganisaties voorlich tingsbijeenkomsten organiseren over re gelingen en voorzieningen. Daar is be hoefte aan. Ook vinden mensen huisbezoeken prettig om hen individueel te helpen bij het invullen van formulieren. Dat doen we dan dus ook al bij de huis bezoeken aan 80-plussers in Oerle en bij het project Steuntje in de rug in het Wan delbos”, zegt Snoeren. Informatie over subsidieregelingen, bij zondere bijstand en vermindering of kwijtschelding van gemeentelijke heffin gen is niet alleen bij de gemeente te krij gen, maar ook bij de ouderenadviseurs van De Twern, op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur bereikbaar via tel.nr. 5350505. dracht van de gemeente is vorig jaar gebleken dat door de stijgende woonlas ten, rijksbezuinigingen en veranderingen in de sociale zekerheid (zoals het onvol doende stijgen van de AOW) er in Tilburg circa elfduizend mensen op het sociaal minimum leven. Het aantal personen dat in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel-Verbunt I Riek Flipse-Tiemens MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) Mieke-Nelie van der Heijden I Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102,5038SR Tilburg of Post- bus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. - 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Til- I burgse Koerier, postbus 10001, I I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum. f Verdrietig De meeste geïnterviewden houden na aftrek van de vaste lasten 200 a 400 gul den per maand over voor de kosten van het dagelijks leven. “Ik haal 300 gulden van de bank en daar moet ik de hele maand mee rondkomen”, zei een van hen. “Soms lukt dat, soms niet”. Een an der vertelde dat het niet gemakkelijk was om rond te komen: “Maar we hebben van huis uit geleerd zuinig te zijn.” Een van de deelnemers zou wel eens naar de bio scoop of een voorstelling willen. “Ook zou ik cadeautjes willen kopen voor de kinderen en kleinkinderen, ze eens trak teren op iets lekkers, een kop koffie en zo. Dat kan ik wel willen, maar ik heb er geen geld voor. Ik denk daar dus maar niet over na, want anders word ik ver drietig en daar heeft niemand wat aan.” De bedoeling van het onderzoek was eveneens te achterhalen of 65-plussers

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 9