festival jMundia] dern Muziek en cultuur van l >te Turkse popmuziek in Bosvreugd KinderMundial: Kleurrijk feest voor kinderen wereldformaat op Festival Mundial 1997 Publieksopening Festival Mundial in Bosvreugd ied ups Discussie-avond op KUB Zomertraktaties Duizenden kinderen doen mee aan Festival Mundial in de klas Sponsors en subsidiegevers Kp\/ib Aandacht in de media DOEN redo w if >97 pagina 14 Donderdag 22 mei 1997 pagina 15 DE TILBURGSE KOERIER Zondag 25 mei aanstaande, toegang gratis Galerie Bremmer Foto: Shaman L2 Zondag 8 juni in en rond Schouwburg Tilburg, toegang gratis Informatie over Festival Mundial BART VAN HATTEM. MUNDIAL-INFOLIjN: {013) 543 13 35 Fax: (013) 535 74 89 viere/ O t o eK° Koren in kerken Balkanbrij-Festival Art. 7055 Foto: Dilan, één van de groepen in Bosvreugd op 1 juni (foto: Maryan Ernst). steunzool is mogelijk Zondag 1 juni, toegang gratis ^ILANCE eaire zondag l juni is Bank Zondag 15 juni in het Tilburgse Leijpark, toegang gratis )llega's. registreren lens kleinschal i in buurt- en onge- lar mee te vragen via INTERNET. i:/www.ddh.nl/fmundial uit naar de Surinaamse n in Suri- iedereen. hebben 20 op het g._ samenwerkin< tiviteiten in schminken er fa L* ASN^j ISTICHTINGI K POSTCODE LOTERIJ H zor bar vreug burg, dens de motor tg van de heeft haar mdidaten n kleur het logo van sten (Guus Meeuw- is verkrijgbaar in de ie dag van het Fuji duurzame* wereld Informatie is op te Het adres is: http:/ E-mailen kan ook via: mundial@xs4all.nl AMNESTY INTERNATIONAL Cultuur Ontwikkeling is kortgezegd het thema van een discussie-avond op de Katholieke Universiteit Brabant (KUB) op maandagavond 26 mei. Festival Mundial organiseert de avond in samenwerking met de Leergang Ont wikkelingsproblematiek van de KUB. Prinses Elizabeth Bagaaya, achter de culturele opleving Toro-monarchie in Uganda, I Foto: Youssou N'Dour, de Senegalese superster, die op zondag 15 juni Festival Mundial een ongetwijfeld grootse afsluiting jd extra aan- sren. Dus ook e wereldbur ger meer op programma KinderMun- 8 juni in en burg, van 13.00 :ultuurfeest voor i de neus, keel en e hand van ei-tellin- atting gemaakt van ongemak in de zo- s de bedoeling dat voordat de rupsen. de rupsen gaan be- ir hebben veel ge- itregelen genomen trandharen hadden, ter anders zijn. Ge- lar namelijk geïnst- s te tellen. Op basis een plan van aanpak gemaakt. mensen komen, in ;n langs wegen en de rupsen wegge- amen gezogen. Bij bespuit men de ei- aiologische midde- ;n op zon- ssen 13.00 op vier iet Tilburgse straat taal festival-T-shirt edraagt vijftien gul- ewild item. jes op de festivaldagen. Op 8 juni pakt de verenging uit met een uitgebreid programma van muziek (gamalan, Indo-rock), dans uit Java en Bali, pop pentheater, demonstraties en works hops. De toegang aanstaande zondag 25 mei is gratis. :nen Maar liefst vijftig basisscholen, veer 12.500 kinderen, doen dit jaar in», aan ’Festival Mundial in de Klas’. Een werkgroep, waarin samenwerken Festi val Mundial, COS West en Midden Brabant, Novib, Fontys Hogescholen samenwerking. Tilburg is de thuisbasis van Festival Mundial. De bevolking, de gemeente, de maatschappelijke organi saties en het Tilburgse bedrijfsleven zijn het draagvlak. En last but not least sluit Festival Mundial natuurlijk prima aan bij de Zomertraktaties die de gemeente Tilburg elk jaar weer onder steunt en stim tival Mundial 1997 krijgt het publiek bovendien al een voorproefje van het Suara Indo Cultuur Festijn dat op zon dag 8 juni, als onderdeel van Festival Mundial, plaatsvindt in Bosvreugd. De Suara Indo Keuken van de Indische vereniging Suara Indo verzorgt name lijk satéstokjes en diverse indische hap- Maar voor het zover is, spelen dag 15 juni in het Leijpark tussen i en 23.00 uur zo’n twintig toonat vende (wereld)muziekgroepen verschillende podia. Verspreid over het Leijpark spelen ook onversterkte bands, er zijn sprekers en internationale gasten waaronder prinses Elizabeth of Toro, uit Uganda. Verder zijn er culturele en medewerking al toegezegd. Deze spe ciale gast van Festival Mundial is expo nent van de opleving in Afrika van tra ditionele waarden als basis voor ont wikkeling. Op de discussie-avond is ook Koudby Koala, leider van LaTrou-. pe Saaba, aanwezig. La Troupe Saaba is het levende bewijs van de rol die cul tuur kan spelen in de ontwikkeling van jongeren. La Troupe Saaba is onderdeel van een beroepsopleiding in Koudou- gou in Burkina Faso. De thema-avond begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. ya brengen traditionele muziek uit Bur kina Faso. Verder is er spektakel uit West-Afrika met vuur en percussie, entertainment, magie, mime en kinder theater. Te veel om op te noemen. Theatermaker/muzikant Peer de Graaf presenteert de hele middag. en gezelligheid, voor jong en oud. Drie weken lang, vanaf 25 mei, bulkt Mid- den-Brabant van de multiculturele, educatieve en muzikale activiteiten in het kader van Festival Mundial. Op zondag 15 juni gaat het kleurrijke feest zijn hoogtepunt beleven in het sfeervol le Tilburgse Leijpark. De Senegalese superster Youssou N’Dour, de nachte gaal van Dakar, zet de kroon op de gra tis toegankelijke slotmanifestatie. informatieve markten en pleinen met volop activiteiten voor jong en oud. Op de Informatiemarkt presenteren zo’n 150 organisaties zich. Er is een Afrika- DOEN-Plein ingericht en een Bilance- Wereldplein, een Kunstnijverheids- /Wereldmarkt en het Novib-Kinder- dorp. Nieuw zijn het Mensenrechten- Plein en de Mundial-Reismarkt. Festival Mundial streeft na dat ieder een, jong en oud, kinderen, ouders en grootouders, op een ongedwongen manier kan kennismaken met andere culturen. Festival Mundial wil, net als voorgaande jaren, de positieve kanten laten zien van de ontmoeting met ande- Vermeldenswaard is verder een uit zending van de KRO op zondag 8 juni rond La Troupe Saaba uit Burkina Faso, de groep die ook dit jaar door Mundial naar Nederland wordt gehaald. Een opname-team van KRO is onlangs afgereisd naar Burkina Faso om daar opnamen te maken van La Troupe Saaba en de achtergronden van deze groep. Deze beelden worden uitgezonden op zondagavond 8 juni aanstaande. De campagne ’Tilburg helpt voormalig Joegoslavië’ en het COS West en Midden Brabant hebben in de festival- weken van Festival Mundial het Bal- kanbrij-festival van de grond getild. Van 23 mei tot en met 25 mei passeert een aantal culturele, informatieve en ontspannende activiteiten rond voor malig Joegoslavië de revue. Er zijn jon gerenontmoetingen gepland, een film programma in filmtheater Louis en een gevarieerd programma op zondag 25 mei in en rond theaterzaal De Vorst aan de Willem II straat 47-49 in Tilburg. Op een podium in de Girostraat zijn vanaf half elf ’s ochtends optredens van onder meer Igor en Oleg, het Balkankoor, Bosna en Max Tax y sus Banditos. In de grote zaal staat Jeanne van Midde met poppenspel en leidt acteur/theater- maker Peer de Graaf een talkshow met n uit het voormalige Joegosla- toegang is gratis. In het kader van Festival Mundial tre den tussen 25 mei en 15 juni een aantal kleurrijke koren op in diverse kerken in Tilburg en omstreken. De aandacht gaat dit jaar voornamelijk Surinaamse cultuur. Naast koren, is ook een Antilliaans koor te horen. En het Zaïrese koor Msaada Lokole zal van zich laten hóren samen met het jeugdkoor The Green Forest Singers van de kerk in Broekhoven. De optredens worden verzorgd in de H. Geestkerk (Goirle), Protestantse Kerk (Oisterwijk), Mariakerk, Lucaskerk, Opstandingskerk en Emmauskerk (Til burg). Het exacte programma wordt nog bekendgemaakt via het parochie nieuws en de Tilburgse Koerier. Op 12 juni om 20.00 staat het parochie huis aan de Kwaadeindstraat open voor Een Andere Ontmoeting, een bijeen komst voor Surinaamse en Nederlandse mensen. De Surinaamse bosnegergroep Koejaké treedt op met muziek en zang. Verder worden er dia’s vertoond over het leven en de ontwikkelingen name. De toegang is vrij voor ie Het is inmiddels een goede traditie dat Galerie Bremmer (hoek W. de Rijke- straat/Dillenburglaan in Tilburg) met een speciale expositie inspeelt op Fes tival Mundial. Dit jaar is gekozen voor een foto-expositie van beeldend foto graaf Theo Tjong. De expositie ’Mi Gron’ (mijn grond) geeft een boeiend beeld van het binnenland van Surina me. De expositie, die op zondag 8 juni om 14.00 uur wordt geopend, is tot en met 28 juni te bezichtigen van woens dag tot en met vrijdag (13.00 tot 18.00 uur) en zaterdags (12.00 tot 17.00 uur). Festival Mundial wordt financieel mogelijk gemaakt door hoofdsponsors ontwik kelingsorganisatie Bilance en Stichting DOEN van de Nationale Postcode Loterij. Belangrijke medesponsors zijn Novib en de ASN Bank. Vanuit het bedrijfsleven wordt Festival Mundial financieel ondersteund door onder andere Reaal-verzeke- ringen, Grolsch Brouwerijen, de BBA, Rabobank Tilburg, TIWOS, recreatiepark Beekse Bergen, Tilburgse Koerier en het Brabants Dagblad. Naast sponsoring kan Festival Mundial rekenen op belangrijke subsidies van de NCDO, gemeente Tilburg, Stichting Tilburg Mondiaal, het Nationaal Comité Anti-Racisme, de pro vincie Noord-Brabant, giften van orden en congregaties, diverse fondsen en bijdra gen van deelnemende organisaties zoals Schouwburg Tilburg en Amnesty Inter national Nederland. Zondag 25 mei, aanstaande zondag dus, vindt de publieksopening van Festival Mundial 1997 plaats in de sfeervolle ambiance van cultuurbos Bosvreugd aan de Reeshofdijk 12 in Tilburg. Vanaf de middaguren barst een kleurrijk cul- tuurfeest los. Troupe Djiguiya en La Troupe Saaba geven acte de présence op deze middag. De twee jongeren groepen brengen traditionele muziek uit het West-Afrikaanse Burkina Faso. Troupe Djiguiya beleeft haar Europese prémière. Van 14.00 tot 15.00 uur treedt Atate op, een Ghanees- Nederlandse band die onder leiding staat van de in Ghana geboren Emmanuel Mensah. Atate speelt een mengeling van Afrikaanse highlife en reggae. De band heeft een project opgezet voor opvang en scholing van dakloze kinderen in Ghana. Van 15.30 tot 16.30 uur is de beurt aan Al Basri uit Irak. De Koerdische musi cus Hamid Al Basri speelt met zijn groep traditionele en eigen composi ties. Om 17.00 treedt zanger en bou- zoukispeler Yannis Saoulis Ensem ble op uit Griekenland, gegarandeerd een hartverwarmend uur rebétika- muziek. Rebétika, ontstaan in de jaren dertig, is de rijke bron van troost en verlangen van de over de wereld uitge zwermde Grieken. Shaman uit Frank rijk sluit om 18.30 uur af met vrolijke wereldmuziek, een soort kruising tus sen Afro-Cubaanse rock en Indo-blues. Tijdens de publieksopening van Fes- Festival Mundial wil hét landelijke platform zijn waar organisaties op het gebied van internationale samenwer king, duurzame ontwikkeling, mensen rechten, milieu, eerlijke handel en anderen zich presenteren. Dat geldt ook voor de gemeente Tilburg als stad met een expliciet initiërend beleid en daad kracht met betrekking tot mondiale graag een bijdrage leveren aan de posi tieve beeldvorming over andere landen en culturen bij jongeren. De jongeren groep Troupe Djiguiya uit Burkina Faso treedt in het kader van Festival Mundial in de Klas op bij 30 basis scholen. De talentvolle muzikale jon geren treden voor het eerst op in Europa. Jongerengroep La Troupe Saaba uit Burkina Faso, inmiddels een bekende op Festival Mundial, maakt op verzoek van ontwikkelingsorganisatie Bilance een toemee langs scholen voor het voortgezet onderwijs. Zondagmiddag 1 juni vanaf 14.00 uur presenteert Festival Mundial in samen werking met Stichting Brabant Pop vier Kgvuldig geselecteerde Turkse (pop)- mds uit Brabant in cultuurbos Bos- igd aan de Reeshofdijk 12 in Til- Op het programma staan optre- s van Kardelen, Akgüller, Mimoza en Dilan. De vier werken ook samen aan een cd-project. Kardelen, een Turkse meidengroep uit Eindhoven, heeft zich al in de kijker gespeeld. De band uit Eindhoven won in december 1996 het Kleurrijk Talent Concours met hun natuurlijke fusie tus sen traditionele Turkse muziek en wes terse popinvloeden. Dilan mixt pop, funk, jazz en rock met Turkse muziek. Mimoza vermengt in een overwegend (afd. lerarenopleiding), Milieu Educa tie Centrum Midden Brabant en Schoolbegeleidingsdienst, heeft een onderwijsproject samengesteld met als centrale thema ’samen bouwen aan een nieuwe leefomgeving’. Aan de ene kant kan de leerkracht Ethiopië als voor beeld stellen, als land in wederopbouw. Aan de andere kant staat een nieuw bouwwijk in een buurt ergens in Mid- den-Brabant centraal. De kinderen zul len frappante overeenkomsten gaan ontdekken tussen de situatie ’hier’ en ’daar’. Festival Mundial in de Klas wil akoestische setting Turkse folk met westerse pop. Akgüller speelt voorna melijk Turkse pop- en volksmuziek. Ook op zondag 1 juni valt in Bosvreugd te genieten van een smake lijk voorproefje van het Suara Indo Cultuur Festijn dat op zondag 8 juni, als onderdeel van Festival Mundial, plaatsvindt in Bosvreugd. De Suara Indo Keuken van de Indische vereni ging Suara Indo verzorgt namelijk saté stokjes en diverse indische hapjes op de festivaldagen. Op 8 juni pakt de veren ging uit met een uitgebreid programma van muziek (gamalan, Indo-rock), dans uit Java en Bali, poppentheater, demon straties en workshops. De toegang aanstaande gratis. toonstellingen en prachtige optredens. Zo is er bijvoorbeeld dans uit Etiopië, Tanzania, India en de Stille Zuidzee. Een kinderorkest speelt zigeunermu- ziek, een kinderkoor treedt op met een Turks saz-orkest en de jongerengroe pen La Troupe Saaba en Troupe Djigui- Festival Mundial heeft al tij c dacht gehad voor de kindere in 1997 kunnen de jongste gers zich weer uitleven. One KinderMundial, met een vol niet-westerse cultuur, dial is dit jaar op zondag rond Schouwburg Tilburg uur tot 17.30 uur. Het cuku kinderen tot en.met twaalf jaar is gratis toegankelijk. Het belooft een spetteren de doe-, luister- en kijkdag voor enkele duizenden kinderen te worden. De Novib staat buiten op het plein met de World in Action on Wheels-bus, en ook de Panda Natuurbus van het Wereld Natuur Fonds staat er. Binnen 0 organisaties, die actief zijn gebied van internationale rking, een scala aan kinderac- in petto, van spellen tot m knutselen. Er zijn ten re culturen. Tijdens kleinschalige Mun- dial-activiteiten in buurt- en wijkcen tra, op de Katholieke Universiteit Brabant, in kerken, op basisscholen, middelbare scholen én op de festivalda gen is daartoe volop de gelegenheid. Elders op deze pagina staat daarover meer te lezen. Bovendien verschijnt op donderdag 12 juni in de Tilburgse Koerier een speciale pagina met uitge breide informatie over het programma op zondag 15 juni. Op deze pagina staat een overzicht van een aantal belangrijke activiteiten in het kader van Festival Mundial 1997. Het festival, dat bijna drie weken duurt, begint op zondag 25 mei en eindigt op zondag 15 juni. Alle activiteiten zijn i gratis toegankelijk. Voor meer informatie kunt u bellen met de: Festival Mundial, dat dit jaar voor de tiende keer wordt georganiseerd, wordt een klassieker. Ook in 1997 staat het inmiddels landelijk bekende festival weer voor de ontmoeting met andere culturen, het speels overdragen van kennis vén, het bewerkstelligen van respect en waardering vóór en natuur lijk ook plezier mét die culturen. Fes tival Mundial beoogt daarmee ook het draagvlak voor internationale samen werking en duuzame ontwikkeling te versterken. Daarbij gaat het om vraag stukken die iedereen aangaan, zoals mensenrechten, milieu, vrede en vei ligheid. De tiende editie staat garant voor kwa- lititatief hoogstaande wereldmuziek, speelse informatie over andere culturen Een heleboel landelijke en regionale media besteden volop aandacht aan Festival Mundial. Verslaggevers zijn uiteraard aanwezig tijdens de slotdag op zondag 15 juni in het Leijpark. Omroep Brabant brengt onder meer rechtstreekse reportages vanaf het festivalterrein. Het Brabants Dagblad brengt op dinsdag 10 juni een festivalkrant uit die de slotmanifestatie van Festival Mundial 1997 uitgebreid belicht. De festivalkrant is tijdens de slotdag op 15 juni op het terrein verkrijgbaar. In de Tilburgse Koerier kunt u al enige tijd alle ins en outs van Festival Mundial lezen in een spe ciale Mundial-rubriek op de voorpa gina. Dat zal ook de komende weken het geval zijn. Daarnaast ver schijnt in de Koerier van 12 juni nog een speciale pagina over de afslui tende zondag in het Leijpark. Ook Stadsnieuws houdt u op de hoogte over Festival Mundial via de specia le ‘Zomertraktie-pagina’s’. thode is steeds af- aantal rupsen, de dplaats van de bo- jebieden en bossen de natuur zijn gang J

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 15