w 169, ‘Vergelijk ons maar met een vriendendienst of burenhulp’ Seniorenraad moet anders werken’ Vrijwillige Intensieve Thuishulp van start POST SCRIPTUM COLOFON M I I I I I I I I I I I I I I I I Slaap- en kalmeringsmiddelen Deeltaxien WVG Recreatie badminton Hobby-middag Bingo Thuiszorg Gids voor mantelzorgers Jeu de boules Gildegids Beter met een boek I I I I I I I I I I I EUGER Donderdag 15 mei 1997 pagina 9 DE TILBURGSE KOERIER ?i 1997 pagina 8 8l sr;:,. 169>| Drop Oud A. Seip-Leibbrand IJST HET JELIGSTE AANBIEDING 1 Handtam IMCORDER pi UIT 50 KLLENDE :LLEN HET WOORD IS AAN... Mieke-Nelie van der Heijden Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg of Postbus3078,5003DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Til- burgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. De Vrijwillige Thuishulp voor Tilburg, Berkel-Enschot en Udenhout is elke werkdag van 9.00 tot 13.00 uur bereik baar bij de Hulpcentrale: Sint Annaplein 21, Tilburg; tel. 5441544. De Goirlese Vrijwilligershulpdienst is bereikbaar op dinsdag van 9.00 tot 10.00 uur en op don derdag van 14.00 tot 15.00 uur op het adres Thomas van Diessenstraat 4; tel. 5349191. vergoeding moet worden betaald. “Maar vaak zijn een luisterend oor en een helpende hand al voldoende. Ge woon enkele keren per gehandicapt is. Dat geeft mantelzorgers ook de kans om even op verhaal te ko men.” «IHtPWIS- 17614 hd betrekking op de pe merken en maten. Laten voortbestaan heeft als enig voor deel dat de raad een afspiegeling van de oudere bevolking is en over ervarings deskundigheid besch i kt. Mede gezien zijn hierboven genoemde argument neigt Van Herwijnen dan ook naar variant 3 of 4 of een mengvorm van beide. Een Seniorenraad nieuwe stijl kan aan de hand van een werkplan vooraf vaststellen over welke onderwer pen hij gaat adviseren en zich beter voorbereiden. Hiervoor moeten er wel meer deskundige mensen in die raad zitting nemen, meent het PON. Een denk-tank zou periodiek ingezet kunnen worden om te adviseren over een door de gemeente aangedragen thema. De op een breed terrein deskun- Hoe precies is nog niet duidelijk, maar de Seniorenraad moet an ders gaan werken. Dat is de con clusie van onderzoekbureau PON dat in opdracht van de ge meente het functioneren van de Seniorenraad tegen het licht hield. Het college van Ben W neemt de conclusie van het PON over. Over hoe het verder moet, gaat wethouder Wilbert van Her wijnen praten met de Senioren raad zelf, het Overleg Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO) en het ouderenwerk van De Twern. Marijke van Oers en Barbara Wijtvliet van Vrijwillige Thuishulp voor Tilburg, Berkel- Enschot en Udenhout: “Met de grotere groep vrijwilligers kunnen we meer zorg op maat leveren. foto: FRANS VAN aarle Gelukkig komt Nederland op voor de mensenrechten. Minister Van Mierlo heeft deze boodschap onlangs ook aan China duidelijk gemaakt. Helaas werd die boodschap daar niet zo goed ontvangen. Maar je vraagt je ook af hoe de regering van Nederland over de mensenrechten in eigen land denkt. Over het recht op een menswaardig bestaan. Recht op vol doende uitkering voor werklozen. Recht op voldoende AOW. Hoe kan iemand die per maand hetzelfde verdient wat een AOW-er per jaar krijgt, bedenken wat deze mensen tekort komen? Moet daar 100 of 200 gulden bij? Hoe veel moet men nog inleveren, voordat men weer aan de armoedegrens van vóór de oorlog zit? Als de vos de passie preekt, boer pas op je kippen! dige leden van de denk-tank zouden daarvoor een paar maanden de tijd moe ten krijgen. Pas na hun advies zouden ambtenaren een voorstel voor B en W en de gemeenteraad verder uitwerken. Deze manier van werken zou vergelijk baar zijn met die van het comité onder lei ding van oud-minister Hirsch Ballin dat de gemeente adviseerde over het armoede beleid, stelt Van Herwijnen. De Seniorenraad geeft gevraagd en on gevraagd advies aan het college van B en W en aan de gemeenteraad over ge meentelijk beleid dat van belang is voor ouderenDaarbij gaat het niet alleen om fi nanciële zaken (denk aan de bijzondere bijstand en subjectsubsidie), maar bij voorbeeld ook over de plaatsen van bus haltes. Het werk van de Seniorenraad is wel nut tig, maar er komt te weinig extra’s uit, stelt het PON op basis van gesprekken met le den van de Seniorenraad, ambtenaren en politici. Wethouder Van Herwijnen be grijpt dat goed: “Dat ligt aan de gemeente. Besluiten van B en W komen drie weken later al in de raadscommissie. De Senio renraad moet dan in die korte tussentijd adviseren. Dat vind ik geen manier om met een advies-orgaan om te gaan.” Onderzoekbureau PON noemt vier opties voor de Seniorenraad: opheffen, laten voortbestaan op de huidige manier, de raad eerder betrekken bij beleidsvoorbe reiding of vervangen door een denk-tank. Ie prils. Onderzoek A.V. 1996 wi g, veriichtingsset, Sterke motivatie Veel mensen denken dat het daarbij uit sluitend om eenmalige hulp of inzet gaat, maar dat is niet zo. “Daarom hebben we sinds kort onze naam ook veranderd. We spreken niet meer over ‘hand- en span diensten’ maar over vrijwillige thuishulp”, zegt beroepskracht Marijke van Oers (53) van de Hulpcentrale. Hoe intensief en frequent die thuishulp is, verschilt van geval tot geval. De vrijwilliger kan een aanvulling zijn op het werk van de pro fessionele thuiszorg met de wijkver pleegkundigen en de gezinszorg. Soms is er zelfs helemaal geen thuiszorg be schikbaar. “Door de bezuinigingen van de overheid én omdat steeds meer ou dere mensen langer thuis willen blijven wonen, neemt de inzet van mantelzor gers toe: familieleden, buren of kennis sen”, legt Van Oers uit. Ze wijst ook op de sterke motivatie bij de vrijwilligers. “Het zijn stuk voor stuk men- Door de veranderingen in de maatschappij is er tegenwoordig van de oude ‘burenhulp’ niet veel meer te bespeuren. Onderling hand- en spandiensten verrichten gebeurt nog het meest tussen jonge men sen. Op de kinderen passen, samen een schutting timmeren op een vrije zaterdag. Zo kun je voor elkaar wat doen. Oudere mensen heb ben vaak het gevoel dat ze geen dank-je-wel willen spelen. Daarom vragen ze zelden hulp aan buurtgenoten. Via de Vrijwillige Thuishulp kunnen zij ook in contact komen met mensen die graag een handje komen helpen en tijd hebben voor een praatje. Tijdens het kennis makingsgesprek wordt duidelijk hoe intensief die hulp moet zijn. Staatssecretaris Vermeend komt met een nieuw belastingplan. De grote partijen in de Tweede kamer zijn voor, de AOW-ers de dupe. Dat heet nou geleide economie. Geluk kig zijn er eerst nog verkiezingen. Na zijn gesprekken met de betrokken or ganisaties praten B en W op 27 mei ver der over de toekomst van de Senioren raad. De raadscommissie Onderwijs, Cultuur en Zorg bespreekt op 16 juni het B en W-besluit en vervolgens neemt de gemeenteraad op 7 juli een beslissing. Deze week is die pas-opgeleide groep aan het werk gegaan, tegelijk met de of ficiële start van het project Vrijwillige In tensieve Thuishulp. Dat is bedoeld voor sen die zich graag inzetten voor een ander en door dit werk een zinvolle invulling van hun vrije tijd hebben zonder dat zij daar voor betaald willen worden”. Vergelijk het maar met een vriendendienst of buren hulp. Studenten en huisvrouwen, oud- verpleegkundigen en timmerlui: een paar voorbeelden van de achtergrond van die vrijwilligers. Praktische vaardigheden Barbara Wijtvliet en Marijke van Oers bemiddelen tussen aanvragers en vrij willigers. Het belangrijkste is daarbij, dat het tussen die twee laatsten ‘klikt’. Lidy Rosch, ook van de stichting Con tour, organiseert de werving en scholing van de nieuwe vrijwilligers. In april be gon een groep nieuwe vrijwilligers met de cursus. Ze leerden in vier bijeenkom sten omgaan met gehandicapten, chro nisch zieken en dementerenden. Aller lei praktische vaardigheden kwamen aan bod, zoals het rijden met een rol stoel en het uit bed tillen van zieke of ge handicapte mensen. Ook kregen ze tij dens de bijeenkomsten een en ander te horen over de problemen van mantel zorgers en andere betrokkenen. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Senioren wijzer, p/a Tilburgse Koerier, postbus 10001,5000 AJ Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan....'. Inzen den betekent niet dat uw brief automa tisch geplaatst wordt. Al vele jaren verrichten ruim honderd vrij willigers van de Hulpcentrale hand- en -spandiensten voor anderen in Tilburg. Sinds 1 januari zijn Berkel-Enschot en Udenhout daarbij gekomen. Die hulp va rieert van een tuintje opknappen of bood schappen doen, tot regelmatig een kopje thee drinken bij mensen die vaak alleen zijn.of door een handicap of ziekte niet al leen thuis kunnen blijven. Waar nodig neemt de thuishulp het werk van de man- telzorger even over, zodat die op verhaal kan komen. 25798 199.-1 69.-1 79.-1 99-5 ïi^i nO ER WEEK END antie en btw. Banden- i, ventielen en verw. 1 mei 1997. Niet geldig nbiedingen. De afdeling Tilburg van de ANBO (Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen) organiseert samen met de GGD een voorlichtingsmiddag over het gebruik door ouderen van slaap- en kalmeringsmiddelen. U krijgt informatie over wat er voor middelen zijn, hoe ze werken en over de problemen die ze kunnen veroorzaken. Ook wordt uitgelegd wat u zelf kunt doen zonder deze hulpmiddelen. De informatie-middag is op woensdag 28 mei'om 14.00 uur in de Postelse Hoeve aan de Dr. Deelenlaan 10. Alle ouderen, ook niet-leden, zijn welkom. In wijkcentrum De Kasteelhoeve (Hasseltstraat 256) is op donderdag 22 mei een informatiemiddag voor 50-plussers over de Deeltaxi en de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). Aanvang 14.00 uur; entree en het eerste kopje koffie of thee zijn gratis. In het kader van het project Tilburgse Ouderen in Beweging organiseert Bureau Ondersteuning Tilburgse Sport (BOTS) samen met sportverenigingen uit de hele gemeente zoveel mogelijk sport- en beweginigsactiviteiten voor senioren. Eén daarvan is recreatie badminton voor 50-plussers i.s.m. bad mintonclub Udenhout. Alle 50-plussers uit Udenhout, Berkel-Enschot en Tilburg kunnen in sporthal De Roomley elke donderdag van 9.30 tot 11.00 uur samen met leeftijdgenoten gezellig badmintonnen. Dames en heren die deze sport nog nooit beoefend hebben, alsmede reeds gevorderde spelers/speelsters kunnen ereen kijkje nemen en ook meedoen; er zijn voldoende rackets aan wezig. Nieuwe deelnemers hoeven de eerste maand geen contributie te betalen. Adres: Groenvelde 20, Udenhout. In formatie: Kees van Oosterhout van BC Udenhout (tel. 4639007) of Angelique Versteeg van BOTS (5437283). Buurtcentrum Soekmekaar (Generaal Kockstraat 2a) orga niseert op 27 mei een grote hobby-middag. U kunt uw hobby meebrengen, tentoonstellen, er met anderen over praten, vertellen, bij anderen kijken, nieuwe ideeën opdoen. Deze gezellige middag duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Toegang gra tis. Informatie: buurtcentrum Soekmekaar, Ivonne van Heesch, tel. 5431628. Donderdag 22 mei organiseert dë activiteitencommissie Ou deren in buurthuis Korvel (Korvelplein 196) een bingo-mid- dag met levensmiddelenbonnen als prijs. Op deze middag is iedere 50-plusser welkom. Gratis entree. Aanvang 14.00 uur. Trefpunt‘t Sant In het trefpunt voor ouderen in wijkcentrum ‘t Sant (Benelux- laan 74) kunt u op woensdag 21 mei bloemschikken. Zelf een mesje en een potje, bakje of mandje meenemen. Kosten 6,- per stukje. Aanvang 10.00 uur. Op de dinsdag- en donderdagochtenden van mei kunt u erte gen betaling van (lage) materiaalkosten glasschilderen. Aan vang 9.45 uur. De reisclub ‘t Sant zit bijna vol: er kunnen nog maar vijf deelnemers bij. Reageer dus snel bij de heren R. van Son of Th. de Wildt. De SOOWA (Samenwerkende Ouderen Organisaties Wan delbos) organiseert op woensdag 28 mei een informatie-mid dag over thuiszorg. Aanvang 14.00 uur in ‘t Kievitslaer, Rei- nevaarstraat 55. Toegang en koffie of thee gratis. Als je als mantelzorger voor een zieke of gehandicapte ver wante zorgt, valt het niet mee je weg te vinden in het doolhof van de gezondheidszorg. Het kost veel tijd en energie om de juiste informatie te vinden. Vaak weten hulpverleners ook niet (helemaal) wat de verschillende soorten hulp zijn, wanneer men ervoor in aanmerking komt en wat de kosten zijn. Daarom is er een nieuwe gids voor mantelzorgers van het project Mantelzorgers Centraal en het WVG-bureau van de gemeente. De nieuwe uitgave is n.a.v. opmerkingen van mantelzorgers verbeterd. De gids biedt een compleet over zicht van organisaties, personen en regelingen waar mantel zorgers een beroep op kunnen doen. De gids is in Tilburg gra tis verkrijgbaar bij huisartsen, apotheken, Thuiszorg Midden-Brabant, de stichting Contour en De Twern. KBO Heikant/Quirijnstok is weer gestart met jeu de boules bij Peerke Donders (Pater Dondersstraat 14). Elke vrijdag van af 14.00 uur kunnen belangstellenden daar terecht. Spelma teriaal is aanwezig, zodat ook niet-leden een (oefen)partijtje kunnen spelen. In de 21e Gildegids bieden oudere stad- en streekgenoten kennis en ervaringen belangeloos aan. De gids bevat een zeer gevarieerd pakket van aanbiedingen. Iedereen die in verband met hobby of liefhebberij belangstelling heeft voor een bepaalde activiteit kan van het aanbod gebruik maken. Er is geen lesgeld verschuldigd, hoogstens een vergoeding voor gemaakte kosten. U kunt de Gildegids krijgen bij bibliot heken, wijkcentra en het gemeentelijk informatiecentrum. Opvragen bij ‘t Gilde tijdens spreekuren elke dinsdag en don derdag van 10.00 tot 12.00 uur kan ook: Sint Annaplein 21 5038 TV Tilburg; tel. 5445952. Weet u ook weer wat u allemaal had willen vragen als u de spreekkamer uitkomt, of als de dokter weggaat? Vervelend, maar u kunt er zelf wat aan doen. In de Openbare Bibliotheek vindt u informatie waarmee zich kunt voorbereiden op een onderzoek of een ziekenhuisopname. De arts Dorus Wilk vertelt in Mondig bij de dokter wat u te wachten staat bij een onderzoek bij huisarts of specialist. Welke specialist wat doet kunt U nakijken in de Specialistengids van Teleac. Als u een operatie moet ondergaan kunt u te rade gaan bij Het opera- tieboekvan Robert M. Youngson. Hierin worden de 73 meest voorkomende operaties duidelijk beschreven m.b.v. pente keningen. In Met je kop tegen de muur besch rijft Ferry T romp uit eigen ervaring de moeizame communicatie in het zieken huis tussen arts en patiënt. Hij geeft ook veel tips om een op name te overleven. Romans over ziekenhuispatiënten zijn er ook. Een boek waarmpe U weer kunt lachen is In m’n hemd van Toon Kortooms. Dit boek is er ook in Grote Letters. Maak uzelf een beetje beter met een boek. Behoorlijk eenzaam Niet iedereen heeft een mantelzorger in de buurt. Denk aan alleenstaanden en mensen zonder kinderen. Sommige ou dere mensen hebben wel kinderen, maar die wonen en werken ver buiten Tilburg. “Voor een bezoekje of praktische hulp zijn die ouderen aangewezen op het week end. Vader of moeder kunnen zich door de week dan wel eens behoorlijk eenzaam voelen”, weet coördinator Barbara Wijt vliet (45) uit ervaring. Vorig jaar kwamen er bij haar organisatie ruim vijftig verzoeken binnen van mensen die graag vriendschappelijk huisbezoek wilden ontvangen. Dat leidde in totaal tot ruim 2.500 bezoeken in 1996. Een kopje koffie en een gesprek over koetjes en kalf jes, de politiek of het weer doen dan won deren. “Regelmatige bezoekjes van steeds dezelfde vrijwilliger leiden vaak tot vriendschap, tot samen gaan winkelen of wandelen. Soms gaat de vrijwilliger mee naar een controle bij de specialist in het ziekenhuis, of regelt zij of hij het vervoer”, zegt Wijtvliet. Ze wijst er overigens op, dat voor dat laatste een redelijke onkosten- (AFSPRAAK I L U WACHT week een be ekje brengen aan iemand die ziek of drie groepen mensen die méér dan een io no* keer Week thuishulp nodig hebben: chro nisch zieken, gehandicapten en (familie leden van) dementerende ouderen. “Omdat we nu over een grotere groep vrijwilligers beschikken, kunnen we ook meer zorg op maat leveren”, licht Marijke van Oers toe. “Zij mogen alle zorgtaken verrichten, die ook familieleden en ande re leken mogen doen. Medische of ver pleegkundige hulp laten zij natuurlijk over aan de professionele mensen.” De Seniorenwijzer wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel- Verbunt I Riek Flipse-Tiemens Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) 5Z JCHTERDEMPER ltWK4TTHB|sl 69.-j 162 33 119^1 10430 129.-1 25111 129.-1 !05.60 149.-] .8255 L61.79 I2057 214^6 .SS.49 119.-1 >5414 149.-1 f2117 149.-! 2212

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 9