W I J z ‘We weten dat thuis alles goed is’ Nieuwe vorm van zorg in Het Laar JTO W Mantelzorgers op vakantie dankzij stichting Thuisverzorging POST SCRIPTUM COLOFON I I I I I I I I I I I I I I I I Jeu de boules Volksdansinstuif Wonen in een ongedeelde stad Zwemmen Meimaand Trefpunt De Reit Wijzigingen ziekenfonds Verantwoord medicijngebruik Oudhollandse spelen Gids voor mantelzorgers DE TILBURGSE KOERIER )97 pagina 12 leraal 4. Sprangen Istraat 12 te igbetaald i SCREEN 1TIS GEPLAATST rOYOTA FOTO: FRANS VAN AARLE Drop Oud 5839999. sel Loek Buitenzorg b Donderdag 1 Mei 1997 pagina 13 De Seniorenwijzer wordt eenmaal 1993 1993 1990 1993 Het geschandaliseerde -en zelfs ont hoofde- standbeeld van het manne tje met de worst is weggehaald door de gemeente. Bewoners van de Blaak meenden waarschijnlijk dat ze het beeld konden vernielen, omdat ze het niet mooi vonden. Blijkbaar zijn er nog meer mannetjes zonder hoofd in die wijk. het redactie-adres of naar de Til- burgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. De appartementen in het huidige gebouw van Het Laar worden na de totstandkoming van het intensief zorgcentrum opgeknapt. HET WOORD IS AAN... Informatie: Stichting Thuisverzorging van Gehandicapten, H. Kamerlingh Om- nesweg 78, 1402 EK Bussum; tel. 035- 6918716 (op werkdagen tussen 14 en 17 uur). ■S, F EEN JZEN IN LATI i zullen de werk- m KBO Heikant/Quirijnstok is vorige week vrijdag weer gestart met jeu de boules bij Peerke Donders (Pater Dondersstraat 14). Elke vrijdag vanaf 14.00 uur kunnen belangstellenden daar terecht. Spelmateriaal is aanwezig, zodat ook niet-le- den een (oefen)partijtje kunnen spelen. 5>- WIS GEPLAATST In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Senioren wijzer, p/a Tilburgse Koerier, postbus 10001,5000 AJ Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan....'. Inzen den betekent niet dat uw brief automa tisch geplaatst wordt. 1994 1994 1991-1993 1992 1994 1988 1991 1986-1991 1989 1986 1986 1993-1994 1993 1994 1993 1996 1993 1989 1990-1994 1985 1993 1991 1991 1988 1994 Terrasje pikken Minimaal één week en maximaal twee weken komt de vakantiehulp in huis. Zij I (er zijn meer vrouwen dan mannen) kookt, verzorgt, doet de boodschappen. n ten behoeve Surinamers in 1994 1994 1995 1993 1993 1995 :n de ille en Zondag 4 mei is er weer een gezellige volksdansinstuif voor 55-plussers in De Baselaer (Hoefstraat 175). Deze instuif duurt van 11.00 tot 13.00 uur en staat onder leiding van Net tie Tönissen. De entree is slechts 2,- per persoon. Ook niet- dansers zijn welkom om kennis te maken met het volksdan sen. 00K VOOR BEVEILIGINGS- ROLHEKKEN it te voeren n het plein er. loten vooralle erkzaamhedei eind april. Eigen omgeving De ervaring is, dat veel mensen het pret tig vinden dat zij in hun eigen -vaak aangepaste- omgeving kunnen blij ven. “Als het klikt met de thuisverzorgster, dan willen mensen het volgende jaar graag dezelfde terug”, zegt Nellie. Ze was al vakantiehulp aan huis in onder meer 1.991-1992 1990 1994 1994 1995 1993 1993 1995 <III-plein wordt ieuwd. Na de heden wordt de e oorspronke- Veel senioren gaan in mei of juni op vakantie, voordat de grote druk te losbreekt. Maar niet iedereen kan op vakantie. De een heeft er het geld niet voor, de ander heeft een chronisch-zieke partner, die op verzorging is aangewezen. Of er is een gehandicapt kind, dat men niet in een verpleeghuis wil laten opnemen. Toch zijn er mogelijk heden voor mantelzorgers om op vakantie te gaan met de stichting Thuisverzorging van Gehandicapten. Maar zij probeert vaak ook de thuisblijver -voor zover mogelijk- een vakantiege voel te geven. Samen een terrasje pik ken, een feestelijk etentje thuis, of ande re dingen doen die de rest van het jaar niet goed mogelijk zijn. Vrijwilligster Nellie Zwikker (63) uit het Brabantse Escharen bijvoorbeeld gaat regelmatig met mevrouw Vermeulen in haar rolstoel wandelen en winkelen. Daar genieten ze beiden van. Meneer Op uitnodiging van de ouderenbond ANBO zal directeur Kees Kemps van woningcorporatie De Woonstad op don derdag 15 mei een inleiding houden over ‘de ongedeelde stad’. Het wonen van ouderen nu en in de toekomst krijgt daarbij bijzondere aandacht. De middag begint om 14.00 uur in de Postelse Hoeve, Dr. Deelenlaan 11Iedere oudere is welkom; de koffie staat klaar. Heeft u de nieuwe fifty-fit folder van de gemeente al? Hierin staan allerlei zwemactiviteiten voor 50-plussers genoemd. O.a. verkrijgbaar bij het Gemeentelijk Informatiecentrum, de VVV en de zwembaden. Mei is een bijzondere maand. Voor de een is het de Maria maand, een ander viert op 1 mei is de Dag van de Arbeid en weer een ander denkt aan “‘In mei leggen alle vogeltjes een ei.” Welke betekenis deze maand voor u ook heeft, u vindt er informatie over in de Openbare Bibliotheek. Deel 8 uit de serie ‘Ach lieve tijd’ gaat over Tilburgers en hun strijd om het bestaan. Henk van Doremalen beschrijft in ‘De handen ineen’ de geschiedenis van honderd jaar vakbewe ging in Tilburg, een boek dat vorige jaar nog gepresenteerd werd door onze huidige en toekomstige burgemeesters, Brokx en Stekelenburg. In ‘Weer en natuur van dag tot dag’ van Vic Langenhoff vindt u een beschrijving van het weer in mei en prachtige natuur foto’s. Pieter Terpstra beschrijft in ‘Maria de Heilige Maagd’ haar leven, verschijningen, legenden en mirakelen. In ‘Ka tholiek Tilburg in beeld’ van Ronald Peeters wordt aandacht besteed aan de vele processies en de Hasseltse Kapel. De geschiedenis van deze kapel staat centraal in ‘De Hasseltse Kapel te Tilburg’ van Nel van Mierlo. Kijk eens bij de Brabant- collectie bij u in de bibliotheek. U vindt er veel van deze boe ken. Deze landelijk opererende stichting biedt mantelzorgers de mogelijkheid een tijdje even lekker bij te komen. Een medisch of verpleegkundig geschoolde vrijwilliger zet zich in die periode in voor de thuisblij ver. Natuurlijk vindt er over en weer eerst een uitgebreide kennismaking plaats. De kosten (f 65,- per 24 uur voor de eer ste 15 dagen plus eventuele reiskosten) worden door de meeste ziekenfondsen en zorgverzekeraars via de ABWZ (Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten) ver goed. Bij het aanvragen kan de huisarts, specialist of Thuiszorg bemiddelen. Een deel van die bijdrage is voor de vrijwillige vakantiehulpen, die vaak zo gemotiveerd zijn, dat ze er hun vakantiedagen inste ken. Vermeulen vindt dat minder leuk; hij gaat liever samen met zijn vrouw een eindje toeren in hun volledig aangepaste auto. Voor de derde keer zorgt Nellie een week voor mevrouw Vermeulen, die al 15 jaar aan MS lijdt. In die week geniet meneer Vermeulen van de Spaanse voorjaarszon in Malaga. De rest van het jaar zorgt hij zelf voor zijn echtgenote, met hulp van de thuiszorg. De wijkverpleegkundige komt overigens in de vakantieweek ‘s morgens gewoon voor de wasbeurten. De ‘vakan tiehulp’ is wel 24 uur in huis. “Ik ben wel al die tijd beschikbaar, maar niet steeds in bedrijf”, zegt Nellie lachend. Bij verzorgingscentrum ‘t Laar komt een nieuw gebouw met tweehonderd appartementen, waar mensen intensieve verzor ging kunnen krijgen maar toch een maximum aan privacy heb ben. De provincie had hiervoor al geld vrijgemaakt, maar heeft nu ook het ministerie van Volks gezondheid, Welzijn en Sport geadviseerd de nieuwbouw te starten. Dat zei gedeputeerde Lambert van Nistelrooij twee weken geleden bij een werkbe zoek aan Het Laar. De toekomstige bewoners van het inten sief zorgcentrum kunnen bijvoorbeeld mensen zijn die het ziekenhuis of ver pleeghuis hebben verlaten na een inten sieve behandeling, maar nog zorg nodig hebben. Daarbij kan het om ouderen én jongeren gaan. Voor ouderen heeft de nieuwe extra vorm van zorg als voordeel dat er 24 uur per dag zorg- en dienstverlening aanwezig is, die aangepast kan worden aan de be hoefte van de cliënten. Bovendien wor den de woningen zo gebouwd dat die verpleging mogelijk is. Dus kan de zorg vrager vrijwel altijd in zijn of haar eigen appartement blijven wonen, ook al wordt hij of zij steeds afhankelijker van inten sieve verzorging. Opname in een ver pleeghuis moet daardoor een uitzonde ring worden. Ook verhuizen -voor veel ouderen een ingrijpende ervaring- moet hierdoor tot een minimum beperkt wor den. De huidige 163 appartementen van Het Laar worden na de bouw van het inten sief zorgcentrum opgeknapt en krijgen de status van beschermd wonen voor se nioren: bewoners van deze woningen kunnen uiteraard ook gebruik maken van het dienstenaanbod van Het Laar en zijn aangesloten op een alarmeringssys teem. Als alles klaar is, zal Het Laar zowel lich te, ondersteunende als zware, intensie ve zorg bieden. De bouw van het inten sief zorgcentrum moet in het jaar 2000 klaar zijn. In totaal kosten de plannen bij na veertig miljoen gulden. Urk, Utrecht en Goes, nadat ze eerder ja renlang als Rode Kruis-helpster met het schip Henri Dunant is meegeweest. Nellie maakte zelf voor het eerst kennis met de stichting Thuisverzorging van Ge handicapten in de periode dat ze haar zieke schoonvader verzorgde. Door de hulp van de stichting kon ze even op va kantie. “Van lieverlee ben ik toen ook twee tot drie keer per jaar voor de stich ting gaan werken. En dat geeft veel be vrediging”, licht ze toe. jaar ook nog een weekje op vakantie in een aangepaste bungalow, ergens in Nederland. Vroeger kon de familie Dogge regelmatig een beroep doen op hulp en inzet van fa milieleden. “Maar de ooms en tantes wor den ook allemaal een dagje ouder. Het wordt voor hen te zwaar om lange tijd voor onze kinderen te zorgen. Via de wijkverpleegkundige hoorden we van de stichting; een ideale oplossing. De stich ting heeft ons zelfs geholpen bij het aan vragen van vergoeding door de zorgver zekeraar”, zegt moeder Dogge. In het trefpunt voor ouderen in De Reit (Westertorenlaan 4) is op donderdag 15 mei vanaf 13.30 uur een gezellige mid dag met De Lachbrekers. Kosten 2,50, inclusief eerste kop je koffie en enkele hapjes. Op 29 mei organiseert het trefpunt een busreisje naar Di- nant in de Belgische Ardennen. Kosten 25,-. Opgeven kan t/m 15 mei bij Jacq Jacobs of Desiree Laterveer, tel. 4634247. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) organiseert samen met Zorgverzekeraar VGZ op woensdag 14 mei een informatiemiddag over de wijzigingen in het zie kenfondspakket. De heer Dominicus van VGZ geeft daarover informatie in De Ypelaer, Corellistraat 10. Aanvang 14.00 uur. Toegang gratis, evenals een kopje koffie of thee. Ook de activiteitencommissie voor ouderen in Korvel orga niseert een middag over dit onderwerp, samen met het Cen traal Ziekenfonds. Deze middag is op donderdag 15 mei vanaf 14.00 uur in buurthuis Korvel, Korvelplein 196. Ook hier is de entree natuurlijk gratis. Op hogere leeftijd neemt het medicijngebruik vaak toe. Het is dan belangrijk goed te weten welke medicijnen men inneemt en wanneer. Ook de houdbaarheid van medicijnen is be langrijk. Op woensdag 7 mei organiseert de werkgroep ou deren van De Spil daarom samen met het ouderenwerk van de Twern een voorlichtingsbijeenkomst over verantwoord medicijngebruik. Ouderen en andere belangstellenden uit de wijk Broekhoven e.o. kunnen dan vragen stellen aan mede werkers van apotheek Van Gorp en de GGD. Plaats: buurt centrum De Spil, Heikestraat 54. De ochtend duurt van 10.00 tot ongeveer 12.00 uur. Toegang gratis, evenals een kopje koffie of thee. In buurtcentrum De Spil is op donderdag 15 mei van 14.00 tot 17.00 uur een gezellige middag met diverse oud-Hollandse spelen. In de pauze wordt een kleine bingo gehouden. Toe gang en een kopje of thee zijn gratis. Adres: Heikestraat 54. reerden in onderschei kregen door /an Tilburg, ‘Het klikte goed’ Leo en Cor Dogge (66 en 65) kunnen bin nenkort dankzij de bemiddeling van de stichting Thuiszverzorging van Gehandi capten voor de tweede keer met een ge rust hart op vakantie gaan. Ze weten dat hun dochter Susan (31en zoon Leen- dert (34) goed verzorgd achter blijven. Onder de hoede van Christa, met wie zij alle vier enkele weken geleden kennis hebben gemaakt. “Het klikte goed, ook met de kinderen”, zegt Cor. Haar zoon en dochter lijden beiden aan de ziekte van Cockeyne, die gepaard gaat met doof heid, groei- en spierproblemen. Twaalf dagen lang staat Christa als laatstejaars verpleegkundig studente paraat, als va der en moeder Dogge straks in juli naar Zwitserland gaan. Vorig jaar gingen ze voor het eerst samen naar Oostenrijk. “We zijn er dan eens echt helemaal uit, en kunnen er daarna weer tegen aan. En sa men met Susan en Leendert gaan we dit Als je mantelzorger bent en voor een zieke of gehandicapte verwante zorgt, valt het niet mee je weg te vinden in het dool hof van de gezondheidszorg. Dikwijls kost het erg veel tijd en energie om de juiste informatie te vinden. Het blijkt dat hulp verleners dikwijls ook niet (helemaal) weten wat de verschil lende soorten hulp zijn, wanneer men ervoor in aanmerking komt en wat de kosten zijn. Hierdoor voelen mantelzorgers zich vaak van het kastje naar de muur gestuurd. Daarom heeft het Tilburgs project Mantelzorgers Centraal vorig jaar samen met het Bureau Wet Voorzieningen van de gemeente een gids voor mantelzorgers gemaakt. De nieuwe uitgave van 1997 is n.a.v. opmerkingen van mantelzorgers verbeterd en geeft o.m. informatie over invalidenparkeer plaatsen voor de deur, waar je moet zijn voor een rolstoel, thuishulp van vrijwilligers, dagopvang, dagverzorging, huis kamerprojecten of de dagbehandeling voor dementerenden. De gids biedt een compleet overzicht van organisaties, per sonen en regelingen waar mantelzorgers een beroep op kun nen doen. De gids is in Tilburg gratis verkrijgbaar bij huisart sen, apotheken, Thuiszorg Midden-Brabant, de stichting Contour en De Twern. Voor één tientje in de maand een ‘steuntje in de rug’. De senioren in ‘t Zand en Wandelbos kunnen zich met zo’n abonnement verzekeren van extra aandacht van de zijde van de heer Twan Lakeman, mocht de nood te hoog worden, las ik in de vorige Seniorenwijzer. Probleempjes van allerlei aard worden meteen aan gepakt, getuige het pakket van aangeboden diensten. Voorwaar, op het eerste gezicht een prijzenswaardig inititatief. Nou helpt Twan voor dat tientje de mensen aan dingen waar ze al recht op had den: het aanvragen van subjectsubsidie, van de Deeltaxi, van een vergoeding voor aanpassingen aan de woning bij de Sociale Dienst... ja, zelfs van meteen ter beschikking staande hulp van de stichting Thuiszorg. Nu staan bijna alle diensten van het aangeboden pakket gewoon ter beschikking van alle burgers. Maar als je een tientje per maand betaalt, helpt Twan je met voorkruipen bij de thuiszorg en bij de ouderenadviseur; diensten die voor een aanzienlijk deel uit de algemene middelen worden betaald. Anderen, die geen ‘steuntje in de rug’ hebben, kunnen dan wel even wachten. Nee, ik weet het al: ik verhuis naar ‘t Zand of naar het Wandelbos. Daar zit ik ge beiteld voor een joet in de maand. Mocht ik die niet hebben, dan vraagt Twan die wel voor me aan bij de gemeente. 1928: anje-Nassau; erdiensten in n, met name als Koninklijk >r St. Caecilia. Het hele jaar De stichting Thuisverzorging van Gehan dicapten is nog niet in brede kring be kend ook al bestaat zij al 35 jaar. Het was een initiatief van de Amsterdamse Rota- ryclub. Vorig jaar deden in onze provincie twintig mensen een beroep op de stich ting, tegenover 37 in Utrecht en 54 in Gel derland. Het hele jaar door is het moge lijk een beroep te doen op een ‘vakantiehulp’, maar in de zomer heerst natuurlijk topdrukte. Veel gediplomeerde of aspirant-verpleegkundigen en medi sche studenten (vanaf 20 jaar) werken graag in hun schoolvakanties bij de men sen, die een beroep op hen doen. in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel-Verbunt Riek Flipse-Tiemens Mare Geerts I Jan van Groos (voorzitter) 1 Mieke-Nelie van der Heijden Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt I Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg of I Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. I 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar - het redactie-adres of naar de Til- I burgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum. iisonlaan en de worden de en uitgebreid, duren ongeveer

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 13