9S W I J z Voor een tientje per maand een ‘steuntje in de rug’ Huisbezoeken in Oerle van start 1 POST SCRIPTUM COLOFON Ouderenpostzegels Brabantse cultuur Financiële steun Bezorgdienst boeken aan huis Contact mantelzorgers Soos Indische en Molukse ouderen Subsidies en vergoedingen ‘t Hazennest Jeu de boules Gildegids r i| I I I 1 I J I I I I I I I I I straat 102, 5038 SR Tilburg of I 1 Postbus3078,5003DB Tilburg; tel. 1 5839999. f DE TILBURGSE KOERIER 11997 pagina 12 worden ingesteld Het pakket fnst een optimale De directie Jis Tilburg FOTO: FRANS VAN AARLE register Marc Geerts Ferdinand Leeflang M Donderdag 17 april 1997pagina 13 Mieke-Nelie van der Heijden Arnold van Hazendonk Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- burgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde verschijningsdatum. De kosten van het abonnement zijn een tientje per maand. Mensen met alleen AOW of een pensioen dat lager is dan 160 gulden per maand kunnen voor het gaat het bezoek door. Verwacht wordt dat alle bezoekjes voor eind juni afge legd zijn. Aan de hand van de gegevens van het onderzoek wordt bekeken of er in de De projectcoördinator en vrijwilligers van Een steuntje in de rug en leden van de bewonerscommissie van de Reinevaarflat. V.l.n.r.: Twan Lakeman, Toos van Besouw, Sjan van Kempen, Jos Kooien, Ad Ketelaars en Joke Bertens. HET WOORD IS AAN... Informatie over Een steuntje in de rug kunt u krijgen bij Twan Lake man: tel. 5900221op werkdagen van 9.00 tot 10.00 uur. Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het besluit i p dat verzot t niet in jekis ARHEID HUIS ihuis een nieuwe organisatorische 'onische commu- ln deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over aller lei zaken. Schrijf uw verhaal op in onge veer 200 woorden en stuur dat naar de re dactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, postbus 100015000 AJ Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan....'. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Tilburgse daklozen die hun eigen straatkrant verkopen, moeten de ene armzalige gulden winst die ze per krant maken, formeel inleveren bij de sociale dienst. Marktkooplieden moeten hun eigen rijdend toilet betalen, omdat de ge meente geen openbare toiletten wil bouwen. Dus gaat het staangeld op de markt met een gulden omhoog. Dit is Tilburg, een moderne groot- denkende industriestad! Drop Oud er andere: ging van de APV Ie veiligheid op 'an het Tilburgse ideling. Iedereen vindt het vervelend om van het kastje naar de muur te worden gestuurd. Als men hulp nodig heeft voor klusjes in huis, voor thuiszorg of andere vormen van dienstverlening is het vooral voor ouderen ideaal als die hulp dichtbij huis in de eigen wijk ge boden wordt. Het liefst via één loket. In de wijken Zand/Wandel- bos wordt sinds begin dit jaar gewerkt aan de realisering van dat ideaal. Bewoners van diverse wooncomplexen kunnen daar voor een tientje per maand abonnee worden van Een steuntje in de rug. Het experiment loopt tot begin volgend jaar en wordt dan wellicht uitgebreid tot andere wijken en wooncomplexen. Woongemak Sjan van Kempen (72) hoort tot die groep. Ze woont al ruim twintig jaar in 't Zand. Net als vijftig andere bewoners van de Reinevaarflat nam zij begin dit jaar een abonnement op Steuntje in de RugVoor een tientje per maand is ze daardoor verzekerd van snelle levering van een aantal diensten, die haar woon gemak vergroten en die haar een groot gevoel van veiligheid geven. Onlangs werd een douchestoel geïnstalleerd, totaalbedrag van 120 gulden per jaar subjectsubsidie aanvragen. Ook daarbij helpen Twan Lakeman en zijn medewerkers. "Het leuke is dat men sen er dan soms achter komen, dat zij voor meer subsidie en tegemoet komingen in aanmerking komen. Zo levert het abonnement nog meer voordelen op." wijk Oerle bepaalde activiteiten voor 80-plussers georganiseerd moeten worden. De bedoeling is dat dergelij ke huisbezoeken ook in andere wij ken opgezet gaan worden. Van de 4600 huishoudens in de Tilburg se wijken Zand en Wandelbos bestaat meer dan de helft uit 55-plussers. De vergrijzing is hier groter dan in vele an dere wijken. Veel ouderen zijn er im mers op jonge leeftijd gaan wonen toen deze wijken in de jaren zestig gebouwd werden. En ze vinden het er prettig: veel groen, betaalbare woningen en flats, goede busverbindingen. In de winkel centra is (bijna) alles te krijgen wat een mens nodig heeft. Waarom zou je dan gaan verhuizen? Die vraag is dan ook niet aan de orde als de kinderen het ouderlijk huis heb ben verlaten. Maar die vraag komt te rug, als mensen door ziekte of onge makken moeten gaan nadenken: "Wil ik wel naar een verzorgingstehuis of naar een aanleunwoning?" Vaak is dan het antwoord: "Eigenlijk liever niet." omdat ze vanwege knieproblemen niet zo lang kan staan. Binnen veertien da gen is dat gebeurd, mede dankzij haar abonnement. Bij een goede kennis be middelde Steuntje bij het aanvragen van een abonnement op de Deeltaxi, vertelt Van Kempen. "Het geeft mij een veilig gevoel, dat ik in de toekomst ook voor andere zaken, als het nodig is, een beroep kan doen op Een steuntje in de rut}', zegt Van Kem pen. Omdat ze vanwege haar slechte knieën bijvoorbeeld niet op een trapje kan klimmen, krijgt zij al enkele jaren al- phahulp. "Toen was daarvoor een wachtlijst van drie maanden. Als je nu een abonnement hebt, gaat het stukken sneller vanwege samenwerkingsafspra- ken tussen de Thuiszorg en mensen van het abonnement", licht Van Kem pen toe. De Thuiszorg biedt sinds eind vorig jaar met twee vaste teams van medewerkers hulp aan bewoners van de Paletflat en de Reinevaarstraat. Huisbezoeken Bij het aanvragen van haar douchestoel bij de WVG en de Tilburgse Sociale Dienst werd Van Kempen geholpen door Twan Lakeman, coördinator en te vens ouderenadviseur. De vrijwilligers Jos Kooien en Ad Ketelaars staan Lake man bij. Hun kantoor in wijkcentrum De Kievitslaerin de Reinevaarstraat is elke werkdag open voor vragen, informatie en aanmelding. Na de zomer komt er bovendien een informatiepunt in het centraal gelegen en gemakkelijk bereik bare wijkcentrum 't Zand aan de Bene- luxlaan. Door een groot aantal huisbezoeken bij bewoners van de Reinevaarflat, de Pa letflat en het Marius Koolencomplex leerde Lakeman zijn 'klanten' kennen en -wat nog belangrijker is: zij leerden hem kennen én de mogelijkheden van het abonnement. De klussendienst, de be zorgdienst van de bibliotheek, de moge lijkheid om in een eetpunt dichtbij huis een warme maaltijd te eten: het zijn en kele extra's die het voor ouderen moge lijk maken om langer zelfstandig te blij ven wonen. Tot op hoge leeftijd: de bewoners van de Reinevaarflat zijn ge middeld 80 jaar. Grootste project "Het abonnement is nog volop in ontwik keling", zegt Lakeman, die eerst in de Amsterdamse Kinkerbuurt is gaan kij ken hoe ze het daar hebben opgezet. "Hier in Tilburg-West draait op dit mo ment het grootste project van Nederland om zaken te verbeteren die senioren zélf belangrijk vinden op het gebied van hulpverlening, wonen en dienstverle ning." Als straks blijkt dat mensen be hoefte hebben aan een boodschappen dienst, als zij dat (tijdelijk) niet zelf kunnen, dan komt die er wellicht ook. Dat geldt ook wel voor het probleem dat veel senioren hebben om een volle vuil niszak in de gezamenlijke container te deponeren. "Het lijkt een onnozel pro bleem", zegt Sjan van Kempen. "Maar de container is hoog en heeft een op stap die erg lastig is voor mensen die moeilijk ter been zijn. Zeker bij slecht weer." Het pakket van Een steuntje in de rug biedt: steun door ouderen-adviseur tien uur per jaar gratis hulp van klussendienst garantie op één dagdeel huis houdelijke hulp per week (wel beoordeling door Thuiszorg, maar geen wachtlijst) procedures bij woningaanpas singen, Deeltaxi en sociale alar mering (korting op laatste) meteen bezorging warme maal tijden indien nodig gebruik warme maaltijd in eet punt bezorgdienst bibliotheek meteen tijdelijke opname in ver zorgingstehuis indien nodig Sinds deze week zijn de nieuwe ouderenpostzegels en wens kaarten te koop. Het thema is: ‘Ouderen en beeldvorming’. Met de opbrengst worden allerlei initiatieven ondersteund en/of verwezenlijkt, zoals wijkcentra die voor ouderen recreatieve en educatieve activiteiten organiseren of steunpunten voor mantelzorgers. De ouderenpostzegels en wenskaarten van het Fonds Zomerpostzegels zijn te koop bij stands bij Albert Heijn-winkels en in het winkelcentrum Wagnerplein. Club’92 (senioren de Blaak e.o.) organiseert op woensdag 23 april van 10.00 tot 12.00 uur een informatie-ochtend over Bra bant, haar cultuur, landschap en bevolking. De lezing in de kantine van sporthal De Blaak (Grebbe 63) wordt verzorgd door dhr. G. Kuijpers van Natuurmonumenten Oisterwijk. En tree en eerste kopje koffie gratis. Op dinsdag 22 april organiseert de Werkgroep Ouderen Fati ma een voorlichtingsbijeenkomst over de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG), de bijzondere bijstand en subjectsub sidie. Daarbij gaat het o.m. over aanpassingen in de woning, plotselinge grote uitgaven of onvoldoende financiële middelen om de hobby vol te houden. Medewerkers van het Tilburgs Overleg Gehandicapten (TOG) en het bureau WVG van de ge meente geven de informatie. Plaats: wijkcentrum De Kubus, Fatimastraat 24-02. Tijd: 10.00 tot ±12.00 uur. Toegang gratis, evenals een kopje koffie of thee. Een van de diensten van Steuntje in de rug in het Zand/Wandelbos is de Bezorgdienst van boeken aan huis. Van deze dienst kunt u overigens in de hele stad ge bruik maken indien u aan huis gebonden bent.-Dit is na melijk een al jaren bestaande dienstverlening van de Openbare Bibliotheek Tilburg. Als u niet meer naar de bibliotheek, de bibliotheekbus of een uitleenpost bij u in de buurt kunt gaan, komt de bibli otheek naar u toe. Hiervoor kunt u bellen met Otto Jan sen, afdeling Groepsgerichte Dienstverlening: 013 - 542 80 89. Voor wie een keertje zijn boeken niet op tijd terug kan brengen, bestaat de mogelijkheid de geleende spul len telefonisch te verlengen. U kunt hiervoor tijdens de openingsuren (in ieder geval van 11.00 tot 17.00 uur) bel len met tel. 5428011De kosten bedragen f2,- per biblio- theekpas. Voor boeken van de bibliotheekbus is telefo nisch verlengen niet mogelijk. xjnse Molenstraat 38,5071 lit, ^oeveiakenstraat 92, janisatie-adviesbureau. en, Vivaldistraat 48, 5049 sorteren e.d in loon, nbeekseweg 60, 5022 GC >choollaan 89,5037 BG Til- irikkeling-, programmeer- rssrasx :ertaan 357, 5049 NB Til- ilsch adviesbureau. Op zaterdag 3 mei is het zover: dan krijgen 50-plussers weer de gelegenheid aan een fitheidstest deel te nemen. Voor een tientje kunnen we dan een uurtje trek ken en strekken, draaien en zwaaien, kortom: ons lekker laten gaan. Dit alles wordt georganiseerd door het Bureau Ondersteuning Tilburgse Sport (BOTS) en staat onder toezicht van artsen en andere deskundigen. We kunnen er getest worden op allerlei lichamelijke functies en te weten komen of we nog wel strak genoeg in het vel zitten. Voorwaar, een prachtig initiatief, te meer omdat er ook persoonlijke adviezen over voeding en beweging worden ge geven. Maar dan de uitslag: een vergelijkend onderzoek dat vooral zegt of wij er beter of slechter aan toe zijn dan het gemiddelde, dan een ander dus. Nou is het alom bekend dat bij zo’n test mensen die denken dat ze iets mankeren, altijd sterk ondervertegenwoordigd zijn. Tegelijk loopt het bij zo’n test over van de gezond- heidsmaniakken. Dat betekent dat u zich bij een voor u relatief ongunstige uitslag niet direct ongerust hoeft te maken. Niettemin: de fitheidstest is een leuk initiatief en een aanrader voor de brekebenen onder ons. Overigens: de meeste lekkere dingen zullen altijd wel het meest ongezond blijven. jpervrouwen bestaan niet n, een partner, een ei- je dertigste een kind, hoeven tegenwoordig :en tussen werk en ge- vrouwen lukt het toch ’s, gezin en carrière te och niet: een studie die plaats op de arbeids- ;e ver die parttime wer- dechte kinderopvang, et verdomt de afwas te plafond, geen tijd voor s, Stedelijk Centrum e, organiseert donder- discussie-avond over lijkheden die jonge 'oordig hebben: is die n vooruitgang of moet iw zijn om niet te be- ruk? De avond begint i Feniks, Nieuwland- gratis. e witte cirkel ind op donderdag 17 uur (zaal open 19.30 v, Rembrandtstraat 69 Schorel uit Rotterdam gen via foto of voor- idy Faes, tel. 06- Mevrouw van de Boom en haar man hebben twee kinderen. I Naast haar baan als bejaardenhulp en het werk in het eigen I huishouden, verzorgt ze ook haar vader die reuma heeft. Na- I dat haar moeder overleden was, ging het met hem snel berg- afwaarts: hij had steeds meer hulp nodig en liet het zich alle- 1 maal aanleunen. Het begon met wat extra bezoekjes en I helpen in de huishouding. Maar nu komt mevrouw van de I Boom om in het werk en de zorgen, want haar broers en zus- I sen laten alles aan haar over. Is daar wat aan te doen? Deze en andere vragen komen aan bod op de contactbijeen- I komsten voor mantelzorgers die een keer per maand op maan- I dagmiddag gehouden worden. Tijdens die bijeenkomsten in I wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) komt ook een des- I kundige die informatie geeft over onderwerpen die voor man- I telzorgers interessant zijn. Voor de bijeenkomst van 12 mei kunt u zich aanmelden bij I Charles Snijder, coördinator van Mantelzorgers Centraal, tel. I 583 78 26. Maandag21 apriliserinhetTrefpuntvanwijkcentrumDeYpel- I aer (Corellistraat 10) een soos-middag voor Indische en Mo- I lukse ouderen. Van 13.45 tot 14.00 is er ontvangst; een aantal I deelnemers bied iets lekkers aan uit de eigen traditionele keu- I ken voor bij de koffie of thee. Vervolgens vertelt een van de I deelnemers een verhaal uit Indië of de Molukken. Ook andere I aanwezigen kunnen dat doen, maar er kan ook gewoon ge- I praat worden. De middag duurt tot 16.00 uur. De SOOWA (Samenwerkende Ouderen Organisatie Wandel- I bos) organiseert op woensdag 23 april een middag waarop I een ambtenaar van de gemeente informatie geeft over subsi- I dies en vergoedingen waar u als oudere recht op kunt hebben. I Ook de koude-toeslag komt ter sprake. Plaats: ‘t Kievitslaer, I Reinevaarstraat 55. Aanvang: 14.00 uur; koffie en thee gratis. I In Seniorensoos ‘t Hazennest (Kreverplein 22 in Noord) is op zondag 20 april van 9.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt. En tree: ƒ1,50, incl. koffie, thee of frisdrank. Omdat er in Noord tekort aan zaalruimte is sinds de sluiting van I ‘t Wit Paardje, wil KBO Heikant/Quirijnstok ‘t Hazennest uit- I breiden met een zaal van acht bij twaalf meter. De bouw moet I eind dit jaar of begin 1998 afgerond worden. Met een gift van I ƒ2500,- van het fonds Zomerpostzegels is overigens een deel I van het meubilair van ‘t Wit Paardje aangekocht. KBO Heikant/Quirijnstok is vorige week vrijdag weer gestart met jeu de boules bij Peerke Donders (Pater Dondersstraat I 14). Elke vrijdag vanaf 14.00 uur kunnen belangstellenden I daar terecht. Spelmateriaal is aanwezig, zodat ook niet-leden I een oefenpartijtje kunnen spelen. In de 21e Gildegids bieden oudere stad- en streekgenoten I kennis en ervaringen belangeloos aanDe gids bevat een zeer I gevarieerd pakket van aanbiedingen. Iedereen die in verband I met hobby of liefhebberij belangstelling heeft voor een be- I paalde activiteit kan van het aanbod gebruik maken. Er is geen I lesgeld verschuldigd, hoogstens een vergoeding voor ge- maakte kosten. U kunt de Gildegids krijgen bij bibliotheken, I wijkcentra en het gemeentelijk informatiecentrum. Opvragen I bij ‘t Gilde tijdens spreekuren elke dinsdag en donderdag van I 10.00 tot 12.00 uur kan ook: Sint Annaplein 215038 TV Til- I burg; tel. 544 59 52. subsidie □pcluster n wethouders willen i extra subsidie vers- Stichting Popcluster ig van het rnanage- ad had op 7 oktober sloten tot onderzoek ijke versterking. erzoeksbureau heeft eerd. De maatregel ilden per jaar. :t aan bij eerder on- het Ondemetnings- chting Popcluster in lat dat professioneel mmercieel manage- ;rijke voorwaarde is, :erde sprong kunnen 1000 bezoekers nu de toekomst. Voor- ootschalige concer- id moeten worden. Vorige week zijn een tiental speciaal op geleide vrijwilligers begonnen met het afleggen van welzijnsbezoeken aan 80- plussers in de wijk Oerle. Doel van de huisbezoeken is te peilen wat de be hoeften van deze ouderen zijn op het gebied van wonen, ontmoeting, ont spanning en voorlichting. Daarnaast geven de vrijwilligers informatie over wat er aan verschillende regelingen en voorzieningen bestaat, bijvoorbeeld op het gebied van financiële ondersteuning door de gemeente. Als het nodig is, kun nen de ouderenadviseurs van De Twern direct inspringen bij dringende individu ele informatie- en/of hulpvragen. Het project is opgezet door het Overleg orgaan Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO) samen met het ouderenwerk van De Twern en de initiatiefnemer, de Kring Tilburg van de KBO. De wijk Oerle is ge kozen omdat die flink vergrijsd is. Er wo nen bijna driehonderd 80-plussers: ver moed wordt dat nogal wat van hen dreigen te vereenzamen doordat directe familie en vrienden overlijden en andere buurtgenoten de wijk verlaten. Bovendien is Oerle een van de aan dachtsgebieden van de gemeente. Dat betekent dat geprobeerd wordt verloe dering van de buurt tegen te gaan en verarming van de bewoners te bestrij den. Voordat de vrijwilligers bij de 80-plus- sers op bezoek gaan, sturen ze eerst een brief met de vraag of die dat bezoek op prijs stelt. Alleen als dat het geval is, moet worden teling tak van de Raad .20019, 2500 EA oepschrift heeft verking. mdanks het goedkeuringsbe- op van de werking treedt, de beroepstermijn :n voorlopige Voorzitter van de rechtspraak is I De Seniorenwijzer wordt eenmaal I in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier. I Redactie: Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Til- burgse Koerier, postbus 10001, I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 13