W I J z Je bent nooit te oud om iemand iets te leren Fitheidstest voor 50-plussers Volksdansen 't Gilde bestaat tienjaar Lenteconcert Zomerschool 1 POST SCRIPTUM COLOFON 1 I I I I I I I I I I Eigen bijdrage thuiszorg Gezonde voeding Wethouder over ouderenzorg Subsidies en vergoedingen Begin actief met een boek BON Excursie naar schapenboerderij Thuiszorg r i| Trefpunt 'tSant DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 3 april 1997pagina 9 97 pagina 8 Woonplaats: De fitheidstest is op zaterdag 3 mei in het Mare Geerts K. Raat I ik wil ine upgeven vuur i vmue en ajuuenui I kennis ter beschikking stellen van anderen. Naam: I Adres: Postcode j Telefoon: I Korte omschrijving van mijn aanbieding: I I - I I - I Opsturen aan: 't Gilde, Sint Annaplein 215038 TV Tilburg I bijvoorbeeld voeding en Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO). Ook worden er demonstraties van sporten gegeven, waaraan u eventueel zelf kunt meedoen. HET WOORD IS AAN... Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar burgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: donderdag 12.00 uur voorde verschijningsdatum. Cees van Berkel (56) is bij 't Gilde de specialist op het gebied van restauratie werk. FOTO: FRANS VAN AARLE isopdins- die S|-“*: In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over aller lei zaken. Schrijf uw verhaal op in onge veer 200 woorden en stuur dat naar de re dactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, postbus 100015000 AJ Tilburg, onder vermelding van 'Het woord is aan....'. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. Het is nu echt te merken dat de dagen langer worden en ook het weer wordt aangenamer. Kortom: de tijd van wan delen, fietsen en andere buiten-activi- teiten is weer aangebroken. We voe len meer energie door het lichaam stromen en krijgen zin om iets te gaan doen. Maar is dat wel zo? Heeft de win ter lichamelijk zijn invloed niet achter gelaten? Nu de meeste griep-epide- mieën voorbij zijn, wordt het tijd eens naar onze conditie en fitheid te kijken. Spreekuur Iedere dinsdag- en donderdagmorgen houdt 't Gilde spreekuur. Jong en oud kan dan langskomen of even bellen om zijn of haar probleem voor te leggen. Nel van Gorp is een van de mensen die zich in zetten voor de bemiddeling tussen aan bieder (50-plusser) en aanvrager (jong en oud). “De vraag is op dit moment gro ter dan het aanbod", zegt zij. Veel be langstelling is er vanaf het begin voor de wandelingen en taalgroepen. Veel men sen willen Frans, Engels of Spaans leren of -als ze de taal al een beetje spreken samen met anderen converseren. Maar het aanbod van 't Gilde is gevarieerd en loopt uiteen van beroepsmatige activitei ten als metselen, handwerken en timme ren tot leren omgaan met de magnetron, fietsonderhoud en dahlia's kweken. De Gilde Gids met vermelding van alle aanbieders van dat moment verschijnt twee keer per jaar. In 1250 exemplaren wordt de gids in voor- en najaar verspreid via bibliotheken en wijkcentra. Het nieuwste nummer (21) ligt daar nu klaar voor jong en oud. Op vrijdag 4 april houdt volksdansgroep De Zwarte Roos weer haar maandelijkse instuif in wijkcentrum 't Kievitslaer, Reinevaar- straat 55. Er wordt gedanst van 14.00 tot 16.00 uur onder leiding van de heer Jo van Wanrooij. Kosten: ƒ2,50 per persoon. Zondag 6 april wordt weer de volksdansinstuif voor 55-plussers gehoudenVanaf deze datum niet meer in dansschool Van Opstal maar in de zaal van De Baselaer, Hoefstraat 175. Deze gezellige instuif van 11.00 tot 13.00 uur staat onder leiding van Nettie Tö- nissen. Entree 2,- per persoon. Ook niet-dansers zijn welkom om kennis te maken met volksdansen. Veel 50-plussers willen hun ervaring en kennis graag doorgeven aan geïnteresseerden. De afgelopen tien jaar brachten velen dat in de praktijk via 't Gilde. Een middeleeuws begrip in een modern jasje: 'meesters' die hun 'leerlingen' wegwijs maken op het ge bied van hun vak of hobby. De Seniorenwijzer nam ter gelegen heid van het tweede lustrum van 't Gilde een kijkje achter de schermen. Donderdagmorgen, elf uur. Op het Sint Annaplein 21 in Tilburg klopt iemand bij 't Gilde aan voor advies. “Ik wil zelf gaten en scheuren in mijn huis gaan stucado- ren en schilderen. Maar hoe pak ik dat aan Gelukkig is een van de 96 aanbie ders van 't Gilde een specialist op dat ge bied. Met hem wordt een afspraak ge maakt. Restauratie Cees van Berkel (56) is bij 't Gilde de spe cialist op het gebied van restauratiewerk. Op 15 april viert 't Gilde zijn tienjarig bestaan met een aanbiedersdag met een feestelijk tintje. Geld voor een groot feest is er niet; de club krijgt ge- meentesubsidie waarvan drukwerk en portokosten worden betaald. De aan bieders geven geen officiële cursus sen maar wel -geheel belangeloos- advies, begeleiding en informatie op hun terrein. De aanvragers vergoeden -vanzelfsprekend- wel eventuele reis- en materiaalkosten. Sportcentrum van de Katholieke Univer- siteit Brabant (KUB), Academielaan 5 in Tilburg. De kosten zijn f10,-perpersoon, te voldoen op de testdag. De test is erg populair: daarom dient u zich vooraf aan te melden bij BOTS, tel. 5437283. Ouderenbond Unie KBO heeft de Gezondheidstelefoon (0900-8212183) open gesteld voor vragen en problemen rond de nieuwe eigen bijdrageregeling van de thuiszorg. Bij de Ge zondheidstelefoon zijn al signalen binnengekomen van men sen, die door de veranderingen in de thuiszorg financieel in de knel komen. Hoort u ook dit soort berichten? Bel dan. De Unie KBO kan geen ijzer met handen breken, maar wil de reacties bundelen en aan de bewindslieden aanbieden. Het nummer van de Gezondheidstelefoon is 0900-8212183; werkdagen van 9.30 tot 12.30 uur; 22 cent per minuut. Na de varkenspest en de gekke koei enziekte is nu de gekken mensen ziekte uitgebroken. Ook deze men sen zijn te herkennen aan hun gedrag. Ze zijn er voornamelijk op uit anderen dood te slaan. De ziekte komt voornamelijk voor bij bezitters van mobiele telefoons die zich voor doen als voetbalsupporters. Vernie tiging lijkt mij wat vergaan, maar een algeheel transportverbod is zeker op zijn plaats. Drop Oud 'Tilburg de moeite waard' Piet Buys (56) is zeven jaar geleden toe vallig in 't Gilde gerold toen hij stopte met werken als electriciën. Sindsdien ver zorgt hij met groot enthousiasme wan deltochten langs interessante kunstwer ken en bijzondere gebouwen in Tilburg. "Ik wil laten zien dat Tilburg echt de moei te waard is", zegt de 56-jarige geboren Vlissinger. Intussen woont hij al 30 jaar in 'de schoonste stad van het laand' op een rustig plekje in Korvel. “Ik wil de Tilbur- gers de positieve dingen van hun stad la ten zien, maar ook mensen van buiten de stad." Van de 240 kunstwerken op straten en in parken zijn er enkele favoriet bij Buijs. 'Madonna-te-Drieën' in het parkje bij de Hasseltse Kapel bijvoorbeeld, van de kunstenaar Bart van Hoek. En de 'Porta': een kunstobject van Jan Spit aan de Bo- dehof, dat herinnert aan het Tilburgse textielverleden. Zo'n twee a drie keer per maand opent Buys een groep geïnteres seerden de ogen voor dingen waar ze an ders aan voorbij lopen. Ook via de VVV komen mensen bij 't Gilde terecht voor stadsroutes. "Zoals die mensen van de Lionsclub uit Antwerpen, die versteld stonden van wat Tilburg te bieden had aan leuke en mooie dingen", aldus Buijs. Binnenkort organiseert Buijs in overleg met 't Gilde en kerkbesturen weer een route langs kerkorgels. Compleet met demonstraties van de mooiste orgels in Tilburg, 's Gravenmoer, Kaatsheuvel en andere dorpen. "Veel mensen die zelf or gel spelen, hebben hiervoor belangstel ling en willen dan ook graag een stukje spelen", vertelt Buijs. Zelf is hij een en thousiast orgelspeler en hij zingt ook in een kamerkoor. Ook dit jaar is er weer de zomerschool! Een unieke gelegenheid om tijdens deze rustige maanden kennis van kunst, cultuur, na tuur, ethiek of samenleving op te doen. Tijdens de zomerschool zullen diverse lezingen, discussies en excursies plaatsvinden. U kiest voor een bepaald thema waar u het complete programma van volgt. De thema's zijn: Mens, durf te leven; Horen, zien en spreken; De drie b's (bewegen, belangstelling, buiten). De zo merschool start op 24 juni en is op drie dinsdagen en drie donder dagen in de maanden juni en juli van 10.00 tot 15.30 uur. Deelna me kost ƒ125,-. Bij inschrijving vóór 1 mei krijgt u ƒ15,- korting. Voor de brochure van de zomerschool en voor informatie over de genoemde cursussen kunt u bellen naar Terra Nova, tel. 5426269. U kunt ook schrijven. Adres: Nieuwlandstraat 44,5038 SP Tilburg. Op woensdag 9 april organiseert de Werkgroep Ouderen De Spil samen met het Ouderenwerk een voorlichtingsbijeenkomst over ouderen en gezonde voeding. Een medewerkster van stichting Thuiszorg Midden Brabant zal praktische informatie geven, onder meer in de vorm van het Gezondheidsspel. De ochtend in De Spil (Heikestraat 54) duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Toegang gratis, evenals koffie of thee. In het trefpunt voor senioren Gasthuisring/Vredeswijk wordt op vrijdag 4 april een sfeervol lenteconcert verzorgd door het Regio naal Senioren-orkest Midden-Brabant. Het concert in het pa rochiehuis aan de Vredeman de Vriesstraat 38 begint om 13.30 uur. Entree: ƒ3,- p.p., incl. een kopje koffie/thee Of het nu steen, marmer of hout is, hij kan de eigenaar(es) van een ge bruiksvoorwerp, heiligenbeeld of kost baar erfstukje op weg helpen bij het herstellen of opknappen. "Elk materi aal heeft zijn eigen behandeling no dig", stelt hij. "Soms kun je iets niet één-twee-drie aanpakken en dan maak ik achter de tekentafel eerst een ontwerp of plan." Met een goed advies en wat begeleiding kan de eigenaar dan zelf aan de slag. Jarenlang heeft Van Berkel bij de Mo numentendienst gewerkt aan het op knappen van gouden haantjes op de torens tot keldergewelven en beelden. Regelmatig is het Mariabeeld van de Hasseltse Kapel door hem van een nieuw handje voorzien; ook de kleding moet af en toe gerepareerd worden. Vanaf de start in 1987 heeft de restau rateur zich aangesloten bij 't Gilde. "In die tijd deden mensen veel oude din gen weg of zetten ze op zolder. Dat vond ik zonde. Ook in kerken en kloos ters ging dat zo. Nu is er gelukkig weer belangstelling voor mooie oude din gen", constateert Van Berkel tevre den. De Tilburgse afdeling van ouderenbond ANBO heeft wethouder Wilbert van Herwijnen uitgenodigd om over het gemeentelijk ou derenbeleid te spreken. Daarbij is het mogelijk met de wethouder van gedachten te wisselen en hem vragen te stellen. Een unieke gelegenheid om met deze nieuwe bewindsman in debat te gaan! De bijeenkomst is op 10 april om 14.00 uur in de Postelse Hoeve aan de Dr. Deelenlaan. Alle Tilburgse ouderen zijn daar welkom. Dat kan binnenkort tijdens de Fitheids test voor ouderen, die voor de zevende keer georganiseerd wordt door het Bu reau Ondersteuning Tilburgse Sport (BOTS) en het Sport Medisch Advies centrum (SMA). De metingen en oefe ningen van deze test duren samen onge veer een uur en geven een goed beeld van de lichamelijke conditie. Bij de metingen wordt onder meer geke ken naar de bloeddruk, de longfunctie en de huidplooien van bovenarm, schouder en taille. Bij de oefeningen wordt de le nigheid getest van heup, schouders en wervel-kolom. Ook worden de hand-oog- coördinatie en het uithoudingsvermogen getest Bij dat laatste moet u in een steeds hoger tempo van pion naar pion wandelen. Na de test krijgen de deelnemers meteen de uitslag: een computeruitdraai waarop hun resultaten vergeleken worden met de gemiddelde prestaties van leeftijdge noten. Om alles te verduidelijken zijn er ook artsen aanwezig die persoonlijke be- wegingsadviezen geven. Op deze dag zijn er informatie-stands waar u meer te weten kunt komen over De SOOWA (Samenwerkende Ouderen Organisatie Wandelbos) organiseert op woensdag 23 april een middag waarop een amb tenaar van de gemeente informatie geeft over subsidies en ver goedingen waar u als oudere recht op kunt hebben. Ook de kou- de-toeslag komt ter sprake. Plaats: 't Kievitslaer, Reinevaarstraat 55. Aanvang: 14.00 uur; koffie en thee gratis. Het is weer voorjaar! Tijd om weer wat te ondernemen, buiten of binnen. In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u talloze ideeën om de lente fris te beginnen. Uit 'Ornamenten' van Hanneke van Dijk kunt u inspiratie opdoen voor verrassende toevoegingen in de tuin. Voor wie alleen een balkon tot zijn beschikking heeft is 'Kleur rijke balkons en terrassen' van Martin Haberer meer geschikt. In de serie 'Romantiek en nostalgie' zijn een aantal boekjes ver schenen met liefhebberijen uit vroeger tijden als het zelf maken van reukwerkjes e.d. Trekt u er met dit weer ook weer vaker op uit met een fototoestel? Elsje van der Ploeg laat in 'Goed geknipt in het fotoplakboek' zien hoe u foto's op een bijzondere manier kunt verwerken. Dit jaar schenkt de bibliotheek extra aandacht aan rei zen. Neem dus als u erop uit wilt, ook in eigen land, een kijkje in de bibliotheek. Ik wil me opgeven voor 't Gilde en zodoende mijn ervaring en -i- M/Vj I I - I I I I I I I I I I De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) orga niseert op 16 april een excursie naar schapenboerderij De Kaar- denbol in Biezenmortel. Er wordt een film getoond en een de monstratie gegeven van spinnen en weven. Opstapplaatsen voor de bus: Ypelaer, 13.30 uur en Brucknerlaan, 13.40 uur. Opgeven op 11 april van 14.00 tot 16.00 uur bij: mevrouw R. van de Put en mevrouw R. van de Ven in De Hazennest,Krevelplein 27. Kosten: ƒ6,-, incl. entree, koffie en thee. Er zijn slechts vijftig plaatsen. In buurtcentrum Soekmekaar (Generaal Kockstraat2a) is dag 8 april een themamiddag over de Thuiszorg en wat die speci fiek doet voorouderen. Jacqueline Couwenberg-Rijken houdt een inleiding; daarna is er volop gelegenheid tot vragen stellen. Aan vang: 14.00 uur. Kosten: ƒ2,50 per persoon, incl. een kopje koffie. Uit de Volkskrant van 20 maart: "Op het ministerie van WVS slaat de ontredde ring toe." "Crisisoverleg over thuiszorg gaat over de torenhoge bijdrage die al leenstaanden onder de 65 jaar moeten betalen...Ze zijn het eens: die moet om laag...foutje...ze hadden uitsluitend gekeken naar 65-plussers en minima; de alleenstaanden waren ze gewoon vergeten.” Oorzaken? Gemis aan bestuurlijke ervaring bij staatssecretaris Terpstra. Verderop in het artikel: "De thuiszorg is niet het enige 'rampdossier'. Er is ook nog Terpstra's persoonlijke troetelkind Per soonsgebonden Budget voor gehandicapten." Het heeft allemaal niks met bestuurlijke onbekwaamheid te maken, maar alles met marktwerking. Terpstra kwijt zich met haar ambtenaren prima van deze neo liberale taak. Uit heel veel kleine beursjes verdwijnt steeds meer, waardoor de so ciale en economische tweedeling in onze maatschappij almaar groter wordt. En intussen loopt ze populair te doen bij grote sport-evenementen als de Olympische Spelen. En van het voormalige kruiswerk en de goed functionerende wijkverpleging is nog maar een schijntje over, de tomeloze inzet van de zorg(st)ers ten spijt. Maar veel mensen schijnen het niet erg te vinden. De VVD lijkt de grootste partij te worden. Dat kan nog leuk worden voor de senioren van de 21 e eeuw. I De Seniorenwijzer wordt eenmaal I in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier. I Redactie: 1 Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Mieke-Nelie van der Heijden Arnold van Hazendonk Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt I Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg of I 1 Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 1 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Til- burgse Koerier, postbus 10001, I 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. 1 Deadline: donderdag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum. In het Ouderentrefpunt van wijkcentrum 't Sant (Beneluxlaan) is op woensdag 9 april een gezellige bingo-ochtend. Kosten ƒ7,50 per kaart voor tien ronden. Aanvang: 10.00 uur. Op woensdag 16 april kunt u er bloemschikken. S.v.p. een mandje, bakje of potje en een mesje meebrengen. Kosten: ƒ6,- per stukje. Aanvang: 10.00 uur. Woensdag 23 april is voor de kaartvrienden: dus ge zellig rikken en jokeren vanaf 10.00 uur. Kosten: ƒ1,50 p.p.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 9