Peugeot Boxer TDI AJA laadlift, ei van Columbus )r, )r Dunlop voor kleine en middenklasse auto's Mini's rijden voor SOS kinderdorpen 50 jaar trouwe Volkswagen klanten r. De Amsterdamse politie Als het op kracht aankomt n en d aal ia irtief V V ja ifort ZLT’W - DE TILBURGSE KOERIER DE AUTOMAAT Donderdag 27 maart 1997 pagina 11 )7 pagina 10 over< het ider ius tPH0 Je voelt je lekkerder in een Peugeot Lage Witsiebaan 78 - Tilburg - Tel. 013-4634355 .behouden “Welf® raan sbben PLTOCENTRLM COLLPRIS TILBURG BV nbehouden “SSHfflf® rtehoucto .behouden “W6jf® De i mei Gei RENAULT RENAULT l ENAU IT tENAULT iris. Uit de ideze innen itaarns, HBO-set, offers af rien. De Peugeot levert met de Boxer een uitgebreide serie bestelwagens. De keuze is reuze met gesloten varianten, verlengd, verhoogd, pickups, chassis-cabines, plancher- cabines, bestelwagens met zijruiten, minibus en Combi's. een mobilofooninstallatie, j montage van een extra dynamo nodig maakte, sze aan te drijven moest in de Kever >rde ien Dakhoogte De Peugeot Boxer is een bestelwagen met vrijwel volledig verticaal staande wanden. Hierdoor wordt een zo groot mogelijk interieurvolume bereikt. De kortste versie heeft een Steeds meer merken brengen direct ingespoten dieselmotoren op de markt. De brandstof wordt hierbij direct in de verbrandingskamers gespoten, waardoor een efficientere verbranding kan plaatsvinden en dat laat zich vertalen in een lager verbruik. Peugeot brengt haar eerste TDI in de Boxer bestelwagen. Cruelty of Children. Tijdens de ritten worden ook enkele SOS Kinderdorpen bezocht. De twee Nederlandse equipes zoeken uiteraard steun voor hun onderneming en hebben een compleet publiciteitsplan opgesteld om hun sponsors waar voor het geld te bieden (info: 020-6745216). Voorwielen Motorisch is er de keuze uit een 1,9 liter diesel van 70 pk, een 2,5 liter diesel van 86 pk en een 2 liter benzine met 110 paardenkrachten. De bestaande 2,5 liter turbodiesel van 103 pk heeft het veld moeten ruimen. Daarvoor in de plaats is nu de nieuwe direct ingespoten turbodiesel gekomen. Het gaat ook hier om een motor met 2446 cc. De motor is echter voorzien van een andere cilinderkop. Hierdoor is het vermogen toegenomen tot 107 pk bij 4200 tr/min. Ook is er enige winst bij het koppel dat groeide tot 235 Nm bij 2250 tr/min. De voorwielen van de Boxer worden aangedreven via een handgeschakelde vijfbak. De pook is op het dashboard geplaatst direct naast het stuurwiel en is zodoende perfect bereikbaar. Bovendien heeft de cabine nu een vlakke vloer zonder obstakels. De toename in het vermogen en koppel zijn wellicht niet opzienbarend. De Nuenense ondernemer Toon Jaspers is al jaren een specialist op het gebied van aanhangwagens. Na door een klant benaderd te zijn in verband met het vinden van een oplossing voor het laden en lossen van loodzware producten, ging hij in de avonduren aan de gang en bedacht de inmiddels gepatenteerde AJA Laadlift die op eenvoudige wijze op bestaande aanhangwagens kan worden gemonteerd. Er zwaailicht en een schijnwerper, de bussen waren lichtblauw. Op de portieren werd de achtpuntige ster met de spreuk Vigilat ut Quiescent ("Hij waakt opdat zij rusten") vas elke aangebracht. krik en De Amsterdamse politie waardeerde de Volkswagens vooral om hun betrouwbaarheid en hun robuuste constructie. Politiewagens hadden het met name in Amsterdam bijzonder zwaar te verduren vanwege de vele bruggetjes de grachten, de tramrails, de smalle steegjes en de steeds wisselende berijders. Maar de VW's leken elke marteling met glans te doorstaan. Dat was mede te danken aan enkele speciale igen die in de loop loor nauwe samenwerking tussen de politie, de Amsterdamse dealer Kost B.V., importeur Boxer leverbaar in de gesloten bestelwagen, chassis-cabine, plancher- cabine en pickup. Ook kan deze krachtigste motor worden geleverd in de Combi en Minibus, repectievelijk een basis en luxueuze personenuitgave. Golf staat iets hoger op de wielen en heeft verzwaarde schokdempers. Later kreeg de politie-Golf de koppeling en de remmen van de Golf GTI en een gewijzigde voortrein om na een harde confrontatie met een stoeprand de wielophanging opnieuw te kunnen afstellen. Een vrij recente aanpassing aan de VW's betreft de kabelboom, die geschikt is gemaakt voor inbouw van de computerterminal, waarmee elke surveillance auto is uitgerust. Tegenwoordig rijdt de politie bovendien met de speciale milieudieselmotoren. Op dit moment bestaat het wagenpark van de Amsterdamse politie uit meer dan zeshonderd voertuigen, waarvan er ruim tweehonderd het VW- embleem dragen. io uuuui hoezen )aardoor hoefde vastgehwu )1 "om ovei van de de kleine Pon en de fabriek werden doorgevoerd. Zo werden bijvoorbeeld de stoelen versterkt en de remmen zwaarder uitgevoerd. Tot het eind van de jaren zeventig was de Kever in gebruik, daarna werd overgeschakeld op de Golf. Die overstap gebeurde niet automatisch; er ging een vergelijkingstest van drie jaar met de belangrijkste concurrenten aan vooraf. Na dik 50.000 km was de strijd echter al zo goed als beslist. Uiteindelijk koos de politie voor de dieselversie van de Golf, die de exploitatie van de auto nog eens een stuk gunstiger maakt, omdat de brandstofkosten lager waren en de restwaarde een stuk hoger. De auto's werden geleverd in de 'houthakkersversie', die speciaal is ontwikkeld voor gebruik in het terrein en voor de Duitse posterijen. Deze gemakkelijk 350 kg heffen, terwijl voor nog hogere gewichten aan- passingsmogelijkheden bestaan. Ook het oppervlak kan makkelijk variëren. De heer Japsers heeft inmiddels zijn bedrijf in gereedheid gebracht om de AJA laadlift grootschalig te assembleren. He vervaardigen van losse onderdelen wordt uitbesteed, terwijl juist de montage op de aanhanger weer in Nuenen gebeurt, (info: 040-2832029) Aan de aanschaf van de eerste politie-Kevers ging een bespreking vooral van de heer A.D. Appeldoorn, chef Wagenpark en Ongevallendienst, en de toenmalige hoofdcommissai rapportage van c bespreking van 10 november 1951 komt naar voren dat "H.C. (hoofdcommissaris) wil overgaan tot bestelling van de volgende Volkswagens: 3 personenauto's, exportuitvoering, 1 bestelwagen. Kleur zwart of donkerblauw." Dat destijds al zeer zorgvuldig met de beschikbare financiële middelen moest worden omgesprongen toont de volgende zinsnede uit de rapportage aan: "Daar deze aanschaffing eerst in 1952 kan worden gefinancierd, zal dus besteld dienen te worden met aflevering in januari 1952. Of de dealer moet bereid wielbasis van 2,85 meter en is in totaal 4,65 meter lang. Bij een normale dakhoogte is hier een volume aanwezig van 7,5 kubieke meter. Het nuttig laadvermogen varieert van 1171 tot 1657 kg. Kiest men voor dezelfde auto met verhoogd dak, dan groeit het volume tot 9 kubieke meter. Ook zijn er versies met wielbases van 3,20 tot zelfs 3,70 meter. De laatste versie heeft als gesloten bestelwagen een laadruimte van maar liefst 12 kubieke meter. De pickup is ook in drie wielbases leverbaar, heeft een open laadbak en naar keuze een enkele of dubbele cabine. De chassis-cabine ziet er vergelijkbaar uit, maar heeft geen laadbak. Dit model is bedoeld om een specifiek op de wens van de klant afgestemde opbouw te plaatsen. Dat geldt ook voor de plancher-cabine, waarbij een doorloop vanuit de cabine mogelijk is. De nieuwe TDI-motor is in de rubbersamenstelling. Voor de SP 10 3e wordt minder materiaal gebruikt en dat betekent minder grondstoffen en minder energieverbruik. Verder produceert de SP 10 3e anderhalve decibel minder lawaai, onder meer door een geoptimaliseerde rangschikking van de profielblokken. Een lagere rolweerstand heeft alleen maar zin als de rij-eigen- schappen op een hoog niveau blijven. Deze nieuwe Dunlop heeft een beter weggedrag bij nat weer, beschikt over een verbeterd comfort en een toegenomen stuurprecisie. De Dunlop SP 10 3e is verkrijgbaar voor 13,14 en 15 inch wielen in de snelheidscategorie T tot 190 km/u. Een halve eeuw Volkswagen in Nederland heeft veel trouwe en tevreden klanten opgeleverd. Tal van particuliere automobilisten kiezen al vele decennia voor Volkswagen, maar ook veel bedrijven en instellingen zijn het merk al erg lang trouw. Eén van de meest in het oog springende trouwe VW-klanten is de politie van Amsterdam. wat de 12 volte. Om deze aan te drijv= op de achterklep var een uitstulping voor c dynamo-poelie wordt gemaakt. Daarnaast wc auto voorzien van een k 'inbrekerstuig' om alle soorten deuren te kun: openen, twee zaklantc een brandblusser, EHB( een zeiltje om slachtoff te dekken en handboei- specifieke Amsterdamse uitrusting bestond uit een drenkelingenpak, een lijn met een dreg en een reserve- binnenband. combineert de TDI-motor met de middellange wielbasis en kost f.36.784,= excl. BTW en BPM. Inclusief deze donaties aan de overheid komt dit model op f.58.570,=. Tot slot is er de luxueuze Minibus voor f.36.594,= (korte wielbasis) exclusief en f.58.260,= inclusief. De optielijst vermeldt onder meer zaken als centrale vergrendeling, elektrisch bediende portierruiten, ABS, airconditioning, metaallok, airbag, gordelspanners, elektrisch bediende buitenspiegels, startblokkering en in hoogte verstelbare bestuurdersstoel met armleuning. Zwart of donkerblauw Onder de titel "Amsterdams Beetle Patrol" wijdde de Britse Columnist Alex Walordy in de jaren vijftig in de 'Foreign Car Guide' een artikel aan het gebruik van de Volkswagen Kever bij de Amsterdamse politie. De voertuigkeuze was hem blijkbaar bijzonder opgevallen. Tot het einde van de jaren zeventig bleef de Volkswagen Kever het beeld van de Amsterdamse politie bepalen. Daarna trad de Golf in zijn voetsproen en die heeft er inmiddels na 22 jaar ook zo'n drie modelgeneraties opzitten. Frankrijk naar Calais waar alle auto's worden verscheept naar Engeland, waar de finish in Brighton is gepland. De afgelopen jaren werd tijdens het evenement al voor een half miljoen Engelse ponden ingezameld voor SOS Kinderdorpen en de National Society for the Prevention of Blauw zwaailicht In 1964 onderging het wagenpark tegelijk met hc overschakelen op een andere aanpassinc uniformkleur een belangrijke der jaren d< verandering. De zwarte Kevers waren voortaan spierwit met een blauw Kort na de introductie van het merk in Nederland schafte de hoofdstedelijke politie drie exemplaren van de Kever - en één bus. Sindsdien heb meer dan tweeduizend Volkswagens mede het beeld van de politie in Amsterdam bepaald. >eciaal voor kleine en iddenklasse auto's troduceert Dunlop de SP 10 3e, waarbij de laatste toevoeging staat voor Evolution (langere levensduur), Economy (lager brandstofverbruik) en Ecology (geringere milieubelasting). In totaal is deze nieuwe band in 24 maten beschikbaar. Hij is de opvolger van de SP 6 en SP 9, maar overtreft zijn voorgangers met betrekking tot gewicht, rolweerstand en levensduur en dat heeft weer een brandstofbesparing tot gevolg. Bij deze band is het aandeel profielgroeven toegenomen, wat normaal een iets kortere levensduur veroorzaakt. Dit wordt echter gecompenseerd door een geoptimaliseerde Luchtkoeling Eén van de grote voordelen van de Kever wordt in de rapportage ook beschreven: "H.C. wil de Volkswagens, daar deze luchtkoeling hebben en dus niet kunnen bevriezen, op de grote binnenplaats onder hoezen parkeren." Daardoor hoefde niet te worden vastgehouden aan het voorstel "om over te gaan tot ombouw i paardenboxen op binnenplaats". Dit jaar beleeft de "Italian Job" haar achtste editie. Dit evenement waaraan vrijwel uitsluitend Mini's in allerhande soorten en maten deelnemen is vernoemd naar de gelijknamige film met Michael Caine uit 1969. In die film wordt een grote hoeveelheid goud vervoerd in drie Mini Coopers. Tijdens de Italian Job 1997 is het goud vervangen door de Trentito witte wijn die moet worden 'gestolen'. Alle deelnemende equipes moeten sponsors zoeken, want het evenement heeft een charitatief karakter. Zo rijden Ingmar Pauline Bos met hun Austin Mini Countryman uit 1968 en verschijnen Erik en Winnie v.d. Hoek aan de start met een Mini Pick-up uit 1976. The Italian Job wordt verreden van zondag 2 tot en met zaterdag 8 november as. Er worden zo'n 120 auto's verwacht uit vele landen, waaronder ook een aantal andere modellen die eveneens in de genoemde film een belangrijke rol spelen. Op 2 november start het evenement met een toespraak van de burgemeester van het plaatsje Trento. De eerste twee dagen staan er tijd/navigatieritten op het programma. Wijnboeren vervullen een rol als controlepost. Op woensdag volgen bergpassen in Italië en Oostenrijk, waarna een bezoek volgt aan BMW in München. De laatste etappe brengt de caravaan door nieuwe motor is echter wel srkbaar zuiniger. smiddeld gesproken mag van de TDI-motor een met 17 procent afgenomen dorst verwacht worden en dat betekent bij dezelfde tankinhoud een actieradii die is toegenomen met 20 procent. Afhankelijk van de gekozen carrosserievariant is met de nieuwe 2.5 TDI-motor een topsnelheid van rond de 150 km/u te behalen. Door de hoge zit, flinke spiegels en grote voorruit zit je als bestuurder prima in de Boxer. De krachtige motor zorgt ervoor dat deze besteller vlot met het verkeer meekomt, zowel in de stad als op de snelweg. gevonden worden, nu te leveren en eerst in 1952 de factuur in te dienen." De dealer die dat verzoek kreeg was de Amsterdamse VW- dealer KostB.V. Automobielbedrijven, één van de oudste dealers van Nederland en nog altijd een belangrijke partner in de levering van de minstens vijftig surveillance-auto's per jaar. Dat de Volkswagens de Amsterdamse politie uitstekend bevielen, kan worden geconcludeerd uit het feit dat het wagenpark ruim twee jaar later uit zestig auto's bestond, vijftig zwarte Kevers en tien Transporters. De Kevers of "vijf maal achts", zoals de surveillance auto's destijds werden genoemd, hadden bovenop een driehoekig bord waarin drie keer het woord politie was opgenomen. Verder beschikten de auto's over een megafoon en een schijnwerper. Pas later kregen de auto's bovenop een lichtbak en een blauw zwaailicht, de zogenaamde 'pit'. De bussen beschikten slechts over een schijnwerper aan de rechter voorzijde van de auto en luchthoorns op het dak. Op de neus van de wagen was het stadswapen van Amsterdam aangebracht. Elke auto was voorzien van bestaat een mechanische en elektrisch versie. Aan de buitenzijde van de aanhangwagen worden twee smalle kunststof kappen gemonteerd, die binnen de breedte van de spatborden vallen. Hierdoor blijft het maximale laadvolume van de aanhanger volledig beschikbaar. De lift is meteen een scharnierende laadklep. Door het lage gewicht van 70 kg is deze lift ook te gebruiken op bestelauto's. De lift kan Prijzen Kijken we naar de prijzen van de Boxer 2.5 TDI, dan begint deze als gesloten bestelwagen met normaal dak en korte wielbasis bij f.37.040,= exclusief BTW. De turboloze 2.5 diesel met indirecte inspuiting komt in dezelfde uitvoering op f.33.840,=. De Boxer Combi 9 fa - lifting!

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 43