W I met beweging in eigen buurt 'Goed oud worden': cursussen ■gf Badminton in Udenhout fonds, ieren. Wij denken mee. POST SCRIPTUM COLOFON ri i i i i i i i i i i i i ;i 10,00 12,00 14,00 16,00 18,00 20,00 22,00 24,00 26,00 |h- H Epeg&I^ RSKÖRTINGEN r i i Inleveren kopij Senior Vakantiekrant Eigen bijdrage thuiszorg Trefpunt 't Sant NK bowlen 50-plus Volksdansgroep in Wandelbos Versierd Pasen Veiligheid in en om huis Hersengymnastiek in de bieb 11997 pagina 8 DE TILBURGSE KOERIER isdag t/m zaterdag. nroerend goed Sport en Spel Spoorboekje >rten Drop Oud voorde verschijningsdatum. Mw. M. van P.-B. IGERIE tel. 5426584 tel. 4557500 tel. 5346800 De cursusgroep 'Goedoud worden'in wijkcentrum 't Kievitslaer. FOTO: FRANS VAN AARLE HET WOORD IS AAN... te succes. n het NS Plein, brieksadv.) Donderdag 20 maart 1997pagina 9 jen en problemen iszorg. Bij ikomen ;zorg ti ghten? ui eken Ie woorden. Belangstellenden voor het Fifty Fit Badminton mogen gratis vier och tenden deelnemen om de sport uit te proberen. De kennismakings- ochtenden staan open voor begin- ners en gevorderden uit Tilburg en omgeving. U moet zelf voor sport schoenen en sport(ieve) kleding meebrengende cl ub zorgt voor de rackets en de koffie in de pauze. Informatie: (deelnemer) Kees van Oosterhout (tel. 4639007) of elke donderdagochtend in De Room- ley. Vrijdag lag er zand in de hal van onze flat. Een van de bewoners vond dat het te glad was. omdat de tegels pas waren gepoetst. Hij zou eens in de Heuvelpoort moe ten gaan kijken. Die is pas op nieuw betegeld. Glimmend na tuurlijk! ging komen. "Toen ik een paar jaar geleden in de VUT ging, werd ik ge waarschuwd dat ik wel in beweging moest blijven. De cursus heeft me veel tips gegeven hoe ik dat moest aanpakken", zegt de 62-jarige huis man. Stilzitten doet hij overigens maar weinig. Hij fietst en schildert, én regisseert ook nog een toneelclub voor senioren. Als oorlogskind -Cor Herman was zes toen de Tweede Wereldoorlog uitbrak- heeft hij weinig kans gekre gen om te sporten. Later werd hij voetbalscheidsrechter, tot hij daar op zijn 43e door een blessure mee moest stoppen. "Ik vind het belangrijk dat mensen met de VUT of pensioen in beweging blijven, anders ga je vastroesten", aldus Herman. Oefenboek Momenteel worden bewegingsdo- centen en de seniorenvoorlichters bijgeschoold voor deze nieuwe cur sus. De meeste bewegingsdocenten hebben al ervaring op het gebied van MBvO (Meer Bewegen voor Oude ren) en de seniorenvoorlichters -zelf ook 55-plussers- worden speciaal opgeleid door GGD en het Rode Kruis. Cor Herman was vorig jaar deelne mer aan een proefproject in het Kie vitslaer en is daar erg over te spreken Nog steeds pakt hij twee of drie maal per week zijn oefenboek en doet zo'n 20 minuten de oefeningen waarbij ar men, benen en rugspieren in bewe- Conditie Het bewegingsprogramma 'Goed oud worden' komt oorspronkelijk uit Amerika en is op acht plaatsen in Ne derland uitgeprobeerd. TNO heeft het aan de Nederlandse situatie aan gepast en de resultaten uitgebreid getest. De lichamelijke conditie van bijna alle deelnemers was vooruit ge gaan en de meesten voelden zich ook lekkerder in hun vel zitten. Het programma heet 'SMILE': so much improvement with a little exercise, of wel 'zoveel verbetering door een beetje inspanning'. Omdat het experiment geslaagd is, gaan met subsidie van het rijk dit jaar vele cursussen 'Goed oud worden' (beweging voorlichting) van start in het hele land. De bedoeling in Tilburg is dat de cursus dit jaar en in 1997 in buurt- en wijkcentra aangeboden wordt. Zo dicht mogelijk bij de men sen thuis, samen met buurtgenoten. Vervoersproblemen kunnen in over leg worden opgelost, bijvoorbeeld met vrijwilligers uit de buurt. De kos ten worden voorlopig geschat op 25 gulden voorde cursus en circa 25 gul den voor het (niet verplichte) hand boek. De organisatoren zijn op zoek naar extra financieringsbronnen, waardoor de cursus mogelijk goed koper wordt. Mensen met een laag in komen kunnen bovendien bij de ge meente subjectsubsidie aanvragen. r eigen wens en afmetingen. Badminton is juist voor ouderen een geschikte sport, omdat je gemakke lijk een tegenspeler van hetzelfde ni veau kunt vinden en daardoor samen de intensiteit van het spel bepaalt. Bovendien heb je bij badminton geen lichaamscontact met je tegenstan der. Hierdoor is de kans op blessures minder groot. Een ander voordeel van badminton is, dat deze sport tamelijk gemakke lijk te leren is. Zo kunnen beginners al vrij snel op hun eigen niveau spelen. En mensen die het vroeger gedaan hebben, pikken deze sport al vlug weer op. Daarnaast is badminton natuurlijk goed voor de conditie. Maar het heeft ook een gunstige invloed op het coör- dinatie-vermogen en de snelheid van reageren. De 50-plussers van BC Udenhout - een twintigtal dames en heren- spe len elke donderdagochtend van 9.30 tot 11.00 uur in de goede accommo datie sporthal De Roomley (Groen- velde 20). De groep bestaat vooral uit beginners, die de smaak te pakken hebben. De sfeer is ontspannen en gezellig, maar de deelnemers zijn te gelijk wel actief bezig de techniek en taktiek van het badminton verder on- In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Senioren- wijzer, p/a Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan....'. Inzen den betekent niet dat uw brief automa tisch geplaatst wordt. der de knie te krijgen. Een trainer en begeleidsters zijn daarbij behulp zaam. De gemeentelijke herindeling heeft ook gevolgen voor activitei ten voor de ouderen in de nieuwe gemeente Tilburg. Zo is in navol ging van het succesvolle project ‘Tilburgse Ouderen in Beweging’ badmintonclub Udenhout in okto ber 1996 gestart met een enthou siaste groep senioren. BC Uden hout heeft plaats voor mensen uit heel Tilburg. De eerste vier keer is gratis. Vooral voor mensen die uit zichzelf niet gauw geneigd zijn om te gaan sporten is de cursus 'Goed oud wor den' zeer geschikt. In zes bijeenkom sten van twee uur leren de deelne mers hoe ze aan beweging kunnen doen: bijvoorbeeld ook thuis, zittend op een stoel of op de bank. Samen met de andere 60-plussers wordt er in het eerste uur veel geoefend, ge zellig op muziek. Als ze daarna thuis aan de slag gaan, hebben de deelne mers daarbij een handboek met veer tig oefeningen als hulpmiddel. Daar uit kan men dagelijks (of een paar keer per week) enkele oefeningen kiezen. Het tweede uur van de 'Goed oud worden'-bijeenkomsten wordt be steed aan voorlichting over uiteenlo pende zaken als voeding, ouder- domsverschijnselen en veiligheid in en om het huis. "Heel praktische tips, zoals bijvoorbeeld het aanbrengen van een trapleuning als je nog wel goed uit de weg kunt", zegt Cor Her man, deelnemer van het eerste uur. KOMPLEET gereno- tussenwoning met tuin terom. Geisoleerd glas, ibiketel, h.h.-kozijnen, dak etc. P. Smitstr. 56 Oost) fl 159.000,-. 1-4 013-5443194/06- 130. 'Rust roest', zei men vroeger al. Gymnastiek was toen dé manier om in beweging te komen. Op school of in een gymclub. 'In beweging blijven' is het motto, dat oudere mensen nu van de dokter meekrij gen als ze bijvoorbeeld uit het ziekenhuis komen. Wandelen, fiet sen of zwemmen, zo lang het nog kan. Gezond oud worden wil ie dereen natuurlijk wel. De cursus 'Goed oud worden', een initiatief van het project Tilburgse Ouderen in Beweging, kan daaraan een belangrijke bijdrage leveren. I n deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Seniorenwijzer, p/a Tilburgse Koerier, postbus 10001,5000 AJ Tilburg, onder vermelding van ‘Het woord is aan....’. Inzenden betekent niet dat uw brief automatisch geplaatst wordt. 'aderie/Markten HENMARKT 23 RT J. van Besouwhuis Open van 9.00 tot uur. Inl. Altena 0416- 2-- L leuke rommelmarkt- i en kleinmeubelen (te- rgoeding). 5359136. HENMARKT 23 pelikaansportcentrum I ïrtbaan Tilburg. Open 1.00 tot 17.00 uur. Inl. I 0416-278102. E BRADERIE 2e narkt, 2e paasdag in en Weyenbergh te Oister- Kraamhuur f 40,-. Bij I :re korting. Inl. 013- j »AG ROMMEL- <T in de radiostraat hal) van 8.30 - 16.00 Tel. 5350855/06- 550. Tafelbuur f 10,-. HENMARKT 150 kr.. 23 mrt., Manege De Berkel-Enschot. EBN ■20812/5447526. HENMARKT 100 kr.. 2e paasdag 10-17 uur. orsthal Tilburg. EBN f20812/5447526. Bewegen is gezond en kan op vele manieren. Daarom heeft het Bu reau Ondersteuning Tilburgse Sport (BOTS) deze week een bij gewerkte versie uitgebracht van het Sport en Spel Spoorboekje 50+. Daarin staan niet alleen spor ten als gymnastiek en zwemmen, maat ook minder bekende activitei ten als koersbal, curling, zelfverde diging en golf: in totaal 23 sporten met maar liefst 134 activiteiten. Het gratis boekje is verkrijgbaar bij de wijk- en buurtcentra, apothe ken, ziekenhuizen, gemeentelijk informatiecentrum, VVV, biblio theek, de Twern en BOTS. Ik ben een vrouw van 82 jaar. Al vele jaren ben ik weduwe en ik heb geen pen sioen, alleen maar AOW. Kinderen of andere familie heb ik niet. Dus is er niemand in mijn directe omgeving die me wegwijs kan maken in de doolhof van paperas sen, die je meestal door moet wil je ergens voor in aanmerking komen. Vandaar ook dat ik pas kort geleden zelf naar het gemeentehuis ging, omdat ik gehoord had datje subjectsubsidie kunt krijgen. Aan het loket, met mijn loopwagentje bij de hand, werd me niet onvriendelijk, maar met enige spot gevraagd of ik aan sport deed. Nee, dus! Ik kreeg een folder toe gestopt en daarmee kon ik naar huis. Ik begreep er niets van. Thuis ging ik aan dachtig lezen. In de folder wordt van alles genoemd waarvoor je die subjectsub sidie kunt aanvragen. Maar daar is zeer weinig bij dat geschikt en betaalbaar (voor te schieten) is voor een echt oudje met alleen maar AOW. Terwijl toch na drukkelijk vermeld staat dat ook deze groep in aanmerking komt. De gemeente wil klantvriendelijker worden, lees ik in de krant. Nou, van de voorlichting aan het loket en in de folder ben ik niet veel wijzer geworden. Geen wonder dat er nog te weinig van deze 'subsidie' gebruik gemaakt wordt. Vakantie iNTIE in de provence I ims echtpaar appt., 2 tot met vrij gebruik van I lad het gehele jaar. 00- 137062. Oud-cursisten over 'Goed oud worden': "Heel pittige oefeningen." "Ik vind ze juist gemakkelijk en licht." "Je weet natuurlijk wel het een en ander over voeding en dergelijke, maar na zo'n ochtend blijft het be ter hangen." "Ik kan weer beter achteruit kijken bij het achteruit parkeren." "Ik heb alle hangplanten lager ge hangen en nu hoef ik niet meer op een stoel te klimmen om ze water te geven." De Seniorenwijzer wordt een- I maal in de twee weken opgeno- men in de Tilburgse Koerier. I Redactie: Diny van Bladel- Verbunt I Riek Flipse-Tiemens Mare Geerts I Jan van Groos (voorzitter) Mieke-Nelie van der Heijden I Arnold van Hazen donk Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt I Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; I tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 1 5368805. I Deadline: donderdag 12.00 uur I 1 voor de verschiininosdatum. Informatie over de cursus, data en plaatsen is verkrijgbaar bij BOTS (Angelique Versteeg) telefoon 5437283. /andsystemenopmaat. -s heeft voor alle ruimtes dè oplossing. De deadline van de Seniorenwijzer is één week voor de ver schijningsdatum. Uw aankondigingen van activiteiten en in gezonden brieven voor deze ouderenpagina moeten dus donderdags om 12.00 uur binnen zijn. Data kopijsluiting tot de zomervakantie: 27 maart, 10 en 24 april, 8 en 22 mei, 5 en 19 juni en 3 juli. Het maken van vakantieplannen komt weer op gang. Ou deren kunnen daarbij specifieke vragen hebben. Veel ant woorden vindt u in de Senior Vakantiekrant. Hierin laten or ganisaties, die je niet zomaar bij het reisbureau aantreft, zien welke vakantiemogelijkheden zij bieden: voor wie al leen gaat of met een groep, naar binnen- en buitenland, dichtbij of verder weg. De Senior Vakantiekrant 1997 is gra tis verkrijgbaar bij Stichting Contour, St. Annaplein 21 Internet-workshops in bibliotheek Openbare Bibliotheek Tilburg houdt opnieuw een aantal In ternet-workshops voor beginners. Om aan de vraag te vol doen heeft de bibliotheek in aangepaste vorm ook sessies gepland in maart: elke dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur en elke woensdag- en donderdag van 19.00 tot 21.00 uur. Tij dens de workshops in groepen van maximaal twaalf perso nen krijgt u eerst een korte uitleg over wat Internet is en hoe het werkt; daarna kunt u zelf de elektronische snelweg te verkennen onder begeleiding van bibliotheekmedewerkers. Inschrijving aan het inlichtingenbureau op de begane grond. Kosten: ƒ12,50 voor leden en ƒ15,- voor niet-leden, I inclusief syllabus. Ouderenbond Unie KBO heeft de Gezondheidstelefoon (0900-8212183) open gesteld voor vragen en pr rond de nieuwe eigen bijdrageregeling van de thuis de Gezondheidstelefoon zijn al signalen binnengei van mensen, die door de veranderingen in de thuiszor nancieel in de knel komen. Hoort u ook dit soort bericht Bel dan. De Unie KBO kan geen ijzer met handen brei maar wil de reacties bundelen en aan de bewindslieden aanbieden. Het nummer van de Gezondheidstelefoon is 0900-8212183; werkdagen van 9.30 tot 12.30 uur; 22 cent per minuut. Het ouderentrefpunt van wijkcentrum 't Sant (Beneluxlaan 74) organiseert op woensdagochtend 2 april, als de weer goden het toelaten, een fietstocht naar stortplaats De Spin den Vertrek stipt om 9.45 uur. S.v.p. tevoren inschrijven. Op maandagochtenden kunt u in het Trefpunt darten, sjoe len of biljarten. Op dinsdag- en donderdagochtenden is er gelegenheid om mozaïek van golfkarton te maken onder lei ding van Jeannette. U betaalt slechts de materiaalkosten. Aanvang 9.45 uur. Zaal open 9.30 uur. De vrijdagochtenden zijn voorde bridgers; aanvang 10.00 uur. Biljarters kunnen elke ochtend (behalve 9 april) terecht. Bij Reisclub 't Sant '97 kunnen zich nog enkele nieuwe deel nemers aanmelden. Inlichtingen bij de heren R. van Son en Th. de Wildt. Deze week vindt voor de tiende keer het Nederlands Kam pioenschap bowlen voor 50-plussers plaats in Bowling Kempenhof aan de Diessenseweg 99 in Hilvarenbeek. Tot en met zaterdag zijn de voorrondes. Zondag om 10.30 be ginnen de finales, waaraan 64 van de vierhonderd deelne mers mogen meedoen. De Grand Finale wordt vanaf 16.00 uur gespeeld. De toegang is gratis. Bewegen is gezond en als je het samen met andere men sen doet, brengt het bovendien gezelligheid met zich mee. Dat kan in het Wandelbos bij een volksdansgroep o.l.v. do cente Margreet Heine. Elke donderdag van 10.30 tot 11.30 uur kunt u een kijkje nemen of meedansen in wijkcentrum 't Kievitslaer, Reinevaarstraat 55. Ook beginners zijn welkom. Informatie: Margreet Heine (tel. 5350187) of Jeanne van Gestel (5435819). Werkgroep Ouderen St. Anna organiseert op dinsdag 25 maart een creatieve middag. Onder leiding van Lian Beek mans kunt u dan paaseieren schilderen. Voor eieren en verf wordt gezorgd. Aanvang: 14.00 uur. Entree: ƒ3,50. Gra tis kop koffie/thee. Adres: ontmoetingsruimte Frater Mat- theushof 1 In Trefpunt Gasthuisring/Vredeswijk (Vredeman de Vriesstraat 38) kunt u op donderdag 27 maart om 14.00 uur paasstukjes maken. U moet wel zelf een bakje mee nemen. Kosten: ƒ3,- p.p. inclusief een kopje koffie/thee. U kunt zich u mevrouw Van Esch (Tjeu Timmermanstraat 54) of mevrouw Huys (Jacob Romanstraat 1). Op dinsdag 25 maart organiseert de Werkgroep Ouderen Fatima samen met het Ouderenwerk van De Twern een voorlichtingsbijeenkomst over veiligheid in en om het huis. Daarbij gaat het over ongelukken die meestal voorkomen kunnen worden. Ook wordt ingegaan op mogelijkheden voor aanpassingen en hulpmiddelen in huis. Een mede werker van de Thuiszorgwinkel zal daarover voorlichting geven in wijkcentrum De Kubus, Fatimastraat 24-02. Aan vang 10.00 uur. Toegang gratis, evenals een kopje koffie of thee. Om goed ouder te worden is het belangrijk actief te blijven, zowel lichamelijk als geestelijk. Dat laatste kan door te le zen, maar ook door te puzzelen en zo. Ideeën voor spellen en puzzels vindt u in de Openbare Bibliotheek Tilburg. Het radioprogramma 'Hersengymnastiek' kent u misschien nog van vroeger. In het boek met dezelfde titel zijn ruim tweeduizend vragen verzameld waarmee u een quiz kunt houden. In 'Jennen en zestig andere taalspelletjes' vindt u bekende spelletjes als galgje, maar ook andere manieren om met taal te spelen. Wie graag detectives leest, vindt het boek 'Misdaadraad- sels' van Ken Weber wellicht ook leuk. Hierin speelt u zelf de rol van detective. Wiskundige raadsels vindt u in 'O! Zit dat zo?'. In 'Aan zet' vindt u spellen van over de hele wereld. Bent u en handig en puzzelt u graag? Met 'Spelen met puz zels' komt u aan uw trekken: eerst de puzzel zelf maken en hem daarna oplossen. Wilt u vooral uw geheugen trainen? Dat kan ook. In het 'Ge- heugenboek voor ouderen' van Marja Vink vindt u oefenin gen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 9