PS I TUIN?,;. Tuinseizoen is weer aangebroken Mensen verlangen weer naar buiten Tilburg groene onderwijsstad Tuin vijvers: plaats, materiale en inrichting Gouden Tuinpluim Zuil Excellent Heggenschaar bekroond met PAASDAG 1PEND 11 tot 5 uur Gripvaste boomverzorging Snoeitips van Rob Vertinden Geef uw tuin een opkikkertje - aterle- L life Potgrond moet goed zijn - WW’ - .S' J 1997 pagina 12 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 20 maart 1997 pagina 13 o o ,o o o o o o - o Voorj aarstips j vuiler dnjven in Tilburg en omgeving, houderij, plantenteelt of ag rarische Nede ?emenzaken voor een vlot boeket techniek. IS le ram afgev I De vijver maakt de tuin extra aantrekkelijk. 9 De bekroonde heggenschaar. Lentebloesem Decoratieve regenton. Geen geknoei op hoog niveau. u Gazon herstellen na strenge winter Woodline parasols van Borek Middelbaar Agrarisch Onderwijs -n met iploma Vb' o im in kleinver- losgemaakt en ;'.%O URG ESTRAAT 16-18 i-535 25 25 een met i geen nblijve X& Cl O. - o - een VBO- of kunnen daarna »ENA GEWAGEN ieters slang. Die rolt u ge slangewagen. Voor g van 13 mm of 35 meter roerd in kunststof en alu- waterdoorvoer, waardoor u t af te rollen als u nodig hebt. r is het i,dat er sussen te volgen, als vakopleiding of als hobby. o De milieubewuste tuinier kent de voordek genwater bij het onderhoud van de tuin, terrekeningopen het is natuurlijk zonde g de tuin te verspillei een 'ouderwets degi techniek. Want zi moeilijk verpakt. i Tips: - zorg dat de bovengrond los blijft, zodat lucht in de grond kan doordringen, - geef planten om de paar weken een lauw bad, waarbij de potgrond helemaal met water wordt verzadigd, - zo'n bad spoelt het teveel aan zouten uit, dat door mesten in de potgrond achter blijft. messen zijn voorzien van een golfsne- de en de vdorsnannine kan eemakke- Groeien en snoeien van planten: het hoort bij elkaar. Maar het is wel een precies werkje waar veel mensen tegenop zien. Want hoe moet het? Wanneer moet het? Is het ieder jaar nodig? Wat kan er fout gaan als ik verkeerd snoei? Als u door het boekje 'Rob Verlinden over snoeien’ van Uitgeverij Tirion bladert, vindt u al snel een deskundig antwoord op al deze vragen. Om u alvast wat op weg te helpen volgen hier enkele tips van de bekende tuinman Rob Verlinden: alles wat na de langste dag bloeit, moetje ruim voor de bloei snoeien (in het voorjaar). Alles wat voor de langste dag bloeit, moetje na de bloei snoei en. Gebruik een goede scherpe snoeischaar. Voor takken die dikker zijn dan 1 cm gebruikt u een takkenschaar. Snoei in etappes. Snoei eerst het dode hout weg. Kijk daarna naar tak- o c> w tlERS ENA >pmachines 15,- 195,- 69,- 239,- 259,- 299,- Kamerplant nieuwe gron bevat voed:: tels.Alsdev zijn. Goede potgrond is samengesteld uit hoogwaardig r turf) met turfstrooisel. Hieraan zijn voedingsstoffen toegex houding, de zogeheten potgrondmix. Behalve de d stof (N), fosfaat (P) en kali (K) zijn dat nog spoorelementen. neutrale zuurgraad (pH). Kamerplanten die speciale wensen hebben, krijgen potgrond met een toevoeging. Zo heeft Anthurium graag wat veenmos door de potgrond en cactussen en succulenten -en ook stek- o Hobby-cursussen Voor de groene hobbyisten heeft de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde -KMTP- jaarlijks een gevarieerd aanbod van cursussen, lezingen en works ite snoeien, tuinomamenten en, aanleg van vijvers en het on- loud en bloemschikken. r andere informatie over groene oy-cursussen kunt u een gratis 'er aanvragen bij de KMTP- Tilburg is een groene stad in een mensen in dienst die waarschijnlijk energie en geld besteed aan de eigen tuin. Ook het openbaar groen krijgt veel aandacht en staat vdlop in de belangstelling bij burgers en ge- jes- vragen wat scherp zand. Zowel veenmos als zand is bij een tuincentrun pakking te koop. Bij grote kuipplanten wordt voorzichtig de bovengrond k door verse potgrond vervangen. - Q Q O - O o 1 Zo na de winter heeft de tuin weer een opkikkertje nodig. Dit geldt zowel voor de borders als voor het gazon. Hoofdelementen in de tuin zijn kali, fosfor en stikstof. Stikstof stimu leert de groei. Vóór het toedienen van het één en ander is het milieuvriendelijk en ver standig de grond te laten onderzoeken. In het tuincentrum zijn eenvoudige testen te koop. U kunt natuurlijk ook de hovenier raadplegen. Dat geldt ook voor het gazon. Heeft uw ga zon kale plekken en veel onkruid dan is het in slechte conditie. Verticuteren, beluchten en mesten doen wonderen. De graswortels krijgen extra lucht en dat bevordert hergroei. Mest zorgt voor een frisse kleur. Het bestrijden van onkruid kan beter iets later in het voorjaar gebeuren als de groei er flink inzit. te uw gazon 'op' dan is het advies; opnieuw aanleggen. Nog deze zomer ziet het er weer prachtig uit, zowel bij inzaaien als bij het gebruik van graszoden. Koop graszoden van goe de kwaliteit, die speciaal zijn geteeld van geselecteerde geazonzaden. Veel mogelijkheden Als accessoire voor de regenton is een opklapbaar deksel verkrijgbaar. Dit deksel van duurzaam kunststof voor komt vuil en algengroei in de regenton Zeker de laatste jaren, staat de vijver meer en meer in de belangstel ling van tuinliefhebbers. Daar zijn een aantal redenen voor aan te wijzen. Ten eerste gaat ervan helder water, gekleurde vissen en wa- terlelie's, een grote aantrekkingskracht uit. Ten tweede maken mo derne kunststofmaterialen het aanleggen van een vijver gemakke lijk en relatief goedkoop. Ook in kleine tuinen kan een verantwoorde vijver worden opgenomen. zonder kans op ontglippen van het koord. Omdat de houder dat koord telkens au tomatisch oprolt, kan het niet verwar ren, vervuilen of rondslingeren (strui kelen!). Intussen steunt de brede voet van de oprolautomaat prettig op de heup, zodat de tweede hand de schaar moeiteloos kan richten. De oprolautomaat past in een handom draai op alle Wolf multi-star vario-ste- len. Zoals ook de beugel- en takken- zaag, de kwast voor het aanbren*”*" iige componenten: doorvroren veen (tuin- affen toegevoegd in een uitgekiende ver- drie belangrijkste basiselementen stik- aoorelementen. De potgrond heeft een o o- o - teenteraad bij de et bestemmings- igen heeft aange- te van het tiemand (tijdig) j de raad heeft is slechts een lie aantoont dat niet in staat is swijze bij de tbaar te maken ide de termijn van schriftelijk i brengen tegen >lan bij ten van Noord- 90151, 5200 MC ‘s De eerste zonnestraaltjes kieren door de wolken en u staat al te trap pelen om uw tuin eens lekker onder handen te nemen. Maar wat moet er nu allemaal precies in het vooijaar gebeuren, zodat u ook in de zomer en herfst kunt genieten? Éénjarige zo merbloemen, grassen, kruiden en groentesoorten zaaien. Denkt u er aan dat deze éénjarigen wel qua kleur passen bij uw vaste planten? Uw borders bemesten. Tip: u moet wel eerst uw borders bijvullen met potgrond en pas daarna bemesten. U moet in de gaten houden dat uw vas te planten op tijd worden gestut. Planten die al een jaar staan gaan hard groeien. Het kan nodig zijn om vaste planten te scheuren. Merkt u namelijk dat de plant te hoog op zijn wortels staat en in het midden dood is, dan moet u ingrijpen. Snoeien is een klusje dat ook in het vooijaar moet gebeuren. Verwijder bij hees ters oude takken, zodat ze weer licht en lucht krijgen. Hebt u een rotstuin? Begin dan in het vroege voorjaar meteen met onkruid wieden, anders is er geen houden meer aan. Geef groenblijvende bomen en struiken water bij vorstvrij weer. U kunt be ter één keer langdurig bewateren, dan drie keer een klein beetje. Ruim de winterbescherming op van de vaste planten. Hebt u een vijver? Dan is dit de tijd om nieuwe planten in de vijver te zetten en uw vijver he lemaal schoon te maken. Na driejaar achtereen bekroond te zijn met de Zilveren Tuinpluim, ontving Gardena tijdens de Vakbeurs voor de Tuinbranche '97 in de Jaarbeurs in Utrecht de Gouden Tuinpluim voorde Gardena heggenschaar met tandheu- gel-overbrenging. Werd het knippen van de heg vaak als een zwaar karwei ervaren? Met de Gadema heggenschaar met tandheu- geltechniek is het een fluitje van een 54 centim cent! Met deze heggenschaar kost het bruiksvrier knippen van de heg geen enkele moei- te en zelfs dikkere takken vormen g“~ probleem meer. Want de nieuwe gep; tenteerde kniptechniek met 'tandheu- geloverbrenging' geeft een krachtbe- sparing van maar liefst 35% ten opzichte van de normale hefboomwer- king. De geharde precisie geslepen verder in de vakof voorziening of Bk,, binden.Dezer Tilburg gegev sel; dat wil zegj week les is opi minste 20 uur g bedrijf. Ook is 'topleiding1”’ avondouuc risch Opleidings rijn, voor mensen die de voorkeur en aan alleen praktijklessen be- t de mogelijkheid om'de cursus Nederlands Bloemwerk te doen op één avond in de week. Korte cur sussen leveren losse certificaten op zoals Etaleren of Algemene Onder- nemers Vaardigheid (vestigingsdi- ploiria). Er zijn in Tilburg heel wat mogelijkheden, voor jong en oud, om'groene vakopleidingen en cur- Groene school belangstelling bij burgers en ge- Niet iedereen weet het, maar Til- meente. De een is dol op de prachti- burg heeft fX)k al jaren agrarisch on. ge tussenbennen van de Ringbaan derwijs. Na de basisschool kun je al Zuid, vol wilde planten en kruiden, kjezen voor een groene school. Op vakopl een ander verheugt zich meer op de scholengemeenschap Quirijn kun je dag/avi gladgeschoren gazons. Wie geen na de basjschoo] kiezen voor een risch C tuin heeft, is binnenshuis en op het groene opleiding in het VBO of IVBO met bloemschikken, aanleg bedrijven in Tilburg en omgeving, bloemenzaken voor een vlot boeket of een artistiek bloemsierkunst- werk; hoveniersbedrijven, die de tuin voor je ontwerpen en aanleggen en tuincentra, waar je zelf naar har telust kunt snuffelen in een keuze aan vaste planten, bomen en zomer- Leerlingen planten. Die bedrijven hebben vak- MAVO-dip Woodline parasols zijn met veel liefde en vakkennis vervaardigd. Het Salignaframe (een Zuidafri- kaanse eucalyptushoutsoort) is wa tervast verlijmd om kromtrekken te gen te gaan. Saligna heeft een lange houtnerf, waardoor het breukrisico zo goed als uitgesloten is. Alle delen zijn met boutjes geschroefd, zodat herstellingen ook na vele jaren ge makkelijk en snel kunnen gebeuren. De stofbespanning van 285 grams dralondoek, is kleurecht, rol- en krimpvrij. Een unieke Teflonbehan- deling, waarbij de vezel vóór het we ven ommanteld wordt, zorgt voor waterdichtheid en beschermt de pa rasol tegen vervuiling. Deze superi eure behandeling laat een 5-tal was beurten toe zonder zijn eigenschappen te verliezen. De Woodline combinatie van een oerdegelijk frame met een zwaar dr- alon doek, laat het toe deze parasol het gehele seizoen buiten te gebrui ken. Standaard wordt bij de grotere maten een vochtregelende be- schermhoes geleverd. „ere wa swater in regenton, len van de nieuwe lig grote afmetingen in een klein pakket en snel in elkaar te zetten! schoon te maken. De schaar heeft een totale lengte van 54 centimeter en is bijzonder ge bruiksvriendelijk. Een grote gummi- buffer vangt de knipslagen op en igeen spaart de handgewrichten. De hand- gepa- grepen zijn gemaakt van zacht kunst- stof met antislip aan de binnenzijden. Gardena ontving voor dit neusje van de zalm de Gouden Tuinpluim van de nationale vakjury in de categorie Ge- reedschappen/Machines. aor aan de Berkel-Enschot: met vrijdag van ir en extra op .6.00 tot 19.00 Voor boomverzorging op hoog niveau levert Wolf al jaren handige telescoop- stelen met 'afstandbediening' voor snoei- en takkenscharen.’ Dat veilige comfort is nu nog verder opgevoerd met een slimme oprolauto maat voor het trekkoord waarmee de scharen bediend worden. Wat hierop neerkomt dat de snoeiende tuinier niet meer gehinderd wordt door het lange kooreinde. Men heeft het knippen zo beter onder controle. De gripvaste trekgreep werkt sneller. De verstelling gebeurt met één hand, Om het milieu biologisch goed te laten goed zicht op is vanuit de woonkamer functioneren is het verstandig de ih- of het terras. houd niet te krap te nemen. Vijvertjes Voor het construeren van een vijver is met een waterinhoud van minder dan plasticfoliemateriaal bij uitstek ge- 500 liter geven vaak veel problemen, schikt. Folie heeft een aantal in het oog Een grotere vijver biedt ongetwijfeld springende voordelen. Het is relatief voordelen. goedkoop, de vijvergrootte is nage- overheen, In vijvers met een inhoud van 1000 li- noeg onbeperkt en iedere denkbare of turf kar ter of meer wordt na verloop van tijd, Ik j, III De tijd om lekker buiten te zitten en je te koesteren in de zon is weer voudig te bedienen tuingereedschap en aangebroken. En waar kun je beter en comfortabeler buiten zitten nog veel meer. dan in je eigen tuin? Nergens toch. Het is daarom weer tijd om uw Water is voor alle leven van essentieel tuin op orde te krijgen voor lente en zomer. Om u hierbij te helpen belang. Ook voor het leven in de tuin presenteert De Tilburgse Koerier in deze editie een aantal pagina's, dus Waterpartijen in de tuin zijn daar- waarin u veel informatie aantreft over alles wat met de tuin te ma- naast uiterst decoratief. Daarom in ken heeft. Nieuwtjes, tips en allerlei andere wetenswaardigheden. Jy“£0Cner °°k aandacht V°°r tU,n' Jaarlijks worden er nieuwe handige hulpjes ontwikkeld voor in de tuin, w vi ui gedacht. Machinale en handgereedschappen die Tuinmeubilair is niet het enige wat bij het werken in de tuin aanzienlijk een- het recreëren in de tuin komt kijken, voudiger en aangenamer maken. De wensen van het publiek laten zich Al met al vindt de tuinliefhebber op uitsluitend leiden door gemakke- deze pagina's meer dan voldoende in- stoelen en een tafeltje binnen formatie om dit voorjaar en de komen- Jbereik, maar ook door fleurige de zomer optimaal te kunnen genieten ‘i, kunstzinnige para- van de tuin. Wij wensen u voor het izame barbecue, een tuinseizoen'97 veel plezier toe en veel i— ‘uinplanten, een- mooi weer natuurlijk. ■'"nten en planten in bakken, kuipen en potten moeten in het voorjaar soms van Orond worden voorzien. Verpieterde aarde is slecht vooreen plant. Verse potgrond -edingsstoffen en kan vocht en voeding goed vasthouden en afgeven aan de wor- de wortels van planten goed kunnen functioneren, zal dat aan de plant goed te zien HillHout decoreert uw tuin met de nieuwe Zuil Excellent. U kunt bijvoorbeeld planten, potterie of beelden op de Zuil Excellent plaatsen om ze zo extra tot hun recht te laten ko men. De uitstraling van uw tuin, terras of balkon krijgt direct een extra cachet. Massief en ejegant vormgegeven en in drie hoogtes verkrijgbaar. Kunnen uitstekend met elkaar ge combineerd worden, maar zullen los ook zeker niet misstaan. Door ze te verven in de ge wenste kleur past de Zuil Excellent bij elke stijl, binnen en buiten. Verkrijgbaar in de hoogtes 50,70 en 90 cm; de voetbreedte is 23,5 cm. Het hout is water vast verlijmd en daarbij drukgeïmpregneerd, zodat het beschermd is tegen rot. Met 10 jaar garantie. Kleur: naturel groen. Alternatief Een alternatief zijn voorgevormde vij vers van vezelversterkt polyester. Deze vijvers hebben het voordeel, dat ze een zeer lange levensduur hebben. Zowel voorgevormde polyestervijvers als vijvers gemaakt van foliemateriaal, behoeven niet te worden geloogd; zijn derhalve direct voor gebruik gereed. Uiteraard is het mogelijk een vijver te metselen. Om vriesschade te voorko men dienen, zowel de beton vloer als de opgaande muren, voldoende dik te zijn. Met het produkt "Putlo" dat bij de bouwmaterialenhandel te koop is, kan een gemetselde vijver waterdicht afge smeerd worden. Een gemetselde vijver moet tenminste 3 maanden geloogd worden. (Vol water zetten en per 1000 liter 1 liter azijn toevoegen). Na 3 maanden de vijver leegpompen, schoon borstelen en met water vullen. In het algemeen is het najaar de beste tijd om een vijver aan te leggen, en te voorzien van bodemmateriaal en te vullen met water. Door het tanende daglicht zal er geen alggroei optreden en heeft het watermilieu de gelegen heid om een zeker bacterieel even wicht op te bouwen. In de praktijk zul len evenwel de meeste vijvers in het voorjaar of de zomer worden aange legd. We moeten ons dan realiseren, dat er problemen kunnen optreden met algen en groenkleuring van het water. ken die andere bomen en struiken hinderen en snoei deze ook weg. Zo geeft u weer lucht aan uw bomen en struiken. En dan zijn er natuurlijk de rozen. Struikrozen snoeit u in het voorjaar. De rozentakken snoeit u altijd boven een buitenoog af, dat is de plaats van een nieuwe uitloper. Zo voorkomt u een rommelig gegroeide plant. Ook klimrozen moet u snoeien. Zo houdt u een jonge, mooie struik. Haal ook hier eerst het dode hout weg, ver wijder de oude takken en snoei de rest niet terug, maar bind ze op. Tip: gooi de gesnoeide takken niet weg, maar leg ze op een rustig plekje in uw tuin. Veel dieren vinden het heerlijk als er ergens een takkenbos ligt waar ze in weg kunnen kruipen. Zo lokt u bijvoorbeeld egels naar uw tuin. kopleiding Groen- Jloemschikken- en t opleidingen worden in sven in het leerlingstel- ggen dat er één dag per 5 school en dat er ten- gewerkt wordt in een is het mogelijk deze lingen te volgen in het jaarlijks ionderwijs van het Agra- korte cui ridir.gs Centrum op Qui- hops als -j-orkeur lassen, a; derhouu Voor andere informatie over groene hobby-cursussen kunt u een gratis folder aanvragen bij de KMTP- Groeien Bloei, tel. 5700261. :r- Voor de groene opleidingen in het ii- VBO en de tuinbouwvakopleidin- gen op scholengemeenschap Qui rijn kunt u ook bellen voor een fol der: tel. 4555911. vorm kan worden verwezenlijkt. Een voorkomen dat scherpe uitsteeksels of nadeel, vooral bij dun foliemateriaal, is stenen het foliemateriaal beschadigen, de kwetsbaarheid. Het dikkere vezel- kunnen we een laag turfmolm of even- versterkende folie heeft daarom de tueel oude kranten, onder in de kuil voorkeur. Bij het uitgraven van de kuil aanbrengen. letten we erop dat de bodem vlak is en Voor het aan elkaar plakken van folie de wanden onder een hoek van ca. 45° is een speciale lijm verkrijgbaar. Het omhoog lopen. Vooral een vlakke bo- plakken moet zeer zorgvuldig gebeu- dem is belangrijk, er mag nl. geen zak- ren en is echt niet gemakkelijk. Om vorming ontstaan, waarin zich vuil kan lekkage te voorkomen verdient het dan ophopen. ook de voorkeur de folie fabrieksmatig Om de rand en daarmee het model van te laten lassen. Informeer ernaar bij de de vijver vast te leggen, kunnen we gespecialiseerde vakhandel. flexibel drainagebuis gebruiken. Het foliemateriaal spannen we hierdan i, waarna de rand met stenen an worden afgewerkt. Om te ter of meer wordt na verloop van tijd, het evenwicht veel stabieler. Vooral grotere diepten (70-100cm) geven vis sen goede schuilgelegenheden voorkomen het bevriezen van waterle- lie's. Belangrijk is het kiezen van een goede plek. Het wateroppervlak dient tenminste 5 uur zon per dag te krijgen. Zuurstofplanten hebben veel licht no dig en waterlelie's zijn echte zonnekin deren. In verband met bladval is het niet aan te bevelen een plaats onder of in de directe omgeving van bladverlie- Ook werken in de tuin kan erg plezierig zijn. Zeker als met de juiste gereedschappen en hulpmiddelen. Op de foto het zende bomen te kiezen. Verder Gardena Prof-System. zinvol de vijver zo aan te leggen, Het produkt tuinmeubilair blijft in ont wikkeling. Jaar najaar verschijnen er nieuwe tuinmeubelen op de markt. Meubelen met een nieuwe vormge- ving of gemaakt van nieuwe materia len bij voorbeeld. Teveel om op te noe- men. De meest gerenommeerde merken doen hun uiterste best om als beste uit de bus te komen. En deze con- currentie is natuurlijk voordelig voor de consument. Kijk welke trends be palend zijn voor het tuinmeubilair. v^wondb^sem^grote hoogte of de DCCOratiCVC WUtC F h OU (fe F ill 113110733111 DUkkct fruitplukker. i voordelen van het gebruik van re- geplaatst worden voor comfortabel be de tuin. Het levert een lagere wa- dienings-gemak. Daarnaast is er een Je om kostbaar drinkwater in aansluit- en verbindingsset verkrijg en. Gardena komt nu met de Gardena regenton, baar voor nieuwe combinaties. degelijk' product met alle voordelen van de nieuwe Het hout van de regenton is onder hoge rijn regentonnen door de onhandig grote afmetingen druk geïmpregneerd en daardoor zeer vervoerbaar: de regenton is handzaam in een klein pakket duurzaam. En zeer eenvoudig en snel in elkaar te zetten! Bovendien kan de ton in elke gewens te kleur worden gebeitst. Het reservoir Na de aanschaf van een regenton moet en sluit de regenton bovendien kind- js aan de binnenzijde bekleed met sterk de consument meestal halsbrekende veilig af. Op het deksel kan een pomp vijverfolie. toeren uithalen om zijn aankoop thuis te krijgen. Zelden passen kunststof containers of houten vaten in een per sonenauto. Het vervoer van de Gardena regenton is een koud kunstje dankzij de slimme containertechniek. Door een doordacht houtverbindings- systeem past de regenton als pakket heel eenvoudig achterin de auto en kan hij thuis in een handomdraai gemon teerd worden. Zo staat er in no time een duurzame en decoratieve regenton met 400 liter (diameter ca. 80 cm) of 800 liter (dia meter ca. HOcm) inhoud. De meeste gazons komen slecht de winter door. Helaas zijn de meeste grassoorten slecht bestand tegen vorst. Gemiddeld bestaat een gras- zaad-samenstelling van een gazon uit vijf verschillende soorten gras zaad. Na een langdurige vorstperio de is het dan ook noodzakelijk om het gehele gazon door te zaaien met een goed graszaadmengsel. Afhan kelijk van het gebruik (speel- of sier- gazon) zijn hiervoor verschillende mengsels. Wanneer er veel mos in het gazon voorkomt is het verstan dig om eerst de oorzaak te achterha len (misschien te zure grond). Door een grondmonster in te leveren bij uw leverancier voor tuinprodukten is het mogelijk een analyse tegen |i van de bemestingstoestand in de bo- dem. Bestaand mos kan worden ver- wijderd met Asef Mosbestrijder. li Regelmatig maar niet te kort maaien J in combinatie met het gebruik van j Asef Bio Gazonmest kan mosgroei voorkomen. Geen mooier seizoen dan de lente. In de tuin ontwaken de planten uit hun winterslaap. We genieten van fris groen blad en de eerste, vroege bloe men. Ook het dierenleven komt weer op gang. Overwinterde aard- hommels en vlinders warmen zich in de zon. Kikkers en salamanders be- volken de vijver. De tuin lokt. Hebt u er ook zo'n zin in? Lekker tuinieren kan zelfs op het balkon. En na geda- ne arbeid is het zoet rusten. Daar voor is een luw hoekje geschikt, mèt een comfortabele tuinstoel Wie houdt van zachte kleuren kan zo'n mooie slanke sierkers Prunus serrulata 'Amanogawa' planten. Vanaf eind april is het één roze bloe menzee. Ook zo'n leuke dieproze j amandelkers op stam (Prunus trilo ba) is een lust voor het oog. Prachtige bloemen in mei, kleurige vruchten vanaf de nazomer en soms j nog een mooie herfstkleur tot be sluit: bij sierappels kan het niet op! Voor een kleine tuin zal de keuze j kunnen vallen op een sierappel die niet te groot wordt, Malus floribun- da bijvoorbeeld. Deze sierappel bloeit zeer rijk met lichtroze bloe men vanaf half mei. Een aparte sie rappel met overhangende takken, I een prieelvorm, is Malus 'Gracilis'. De bloemen zijn wit, iets roze aan- gelopen. Malus 'John Downie' wordt een flinke boom, met vrij gro te appeltjes (tot 3 cm) die een fraaie oranje rode kleur hebben. Een rood- bladige sierappel is Malus liset', met rode bloesem en purperen vruchten. Tip: als sierappels gelijktijdig bloei en met vruchtbomen, kunnen ze die bestuiven. Comfort staat zoals gewoonlijk voor op, maar ook aan andere factoren wordt gedacht. ilair is niet het enige wat bij ren in de tuin komt kijken, t van het publiek laten zich niet uitsluitencT lijke stoelen en een handbereik, maar c stoelbekledingen, sols, een handza mooi gazon en leuke tuinpl; 13 !2769 EN

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 13