7£7L n 0 Citroen Berlingo Multispace Duizendpoot Rover ACV 30 Conceptauto 3! Opel Signum toont stationwagon van het jaar 2000 )OO y n 1 0 5 1 DAGEN TOT HET JAAR 2000 3 Q. •i 1997 pagina 14 ©@^oi]e®E£ Oplage: 101.700 Donderdag 13 februari 1997 2000 Discriminatie en eken rei en 1 Autotest: RAI nieuws Lees verder Ford KA in dit nummer o.a.: pag. 3 pag.7 Bijlage van: De Tilburgse Koerier GOEDBETERBiRTfNS AUTOBEDRIJF JAN BERTENS BV Desso, re etc. Fietsongevallen vooral aan eigen gedrag te wijten Jaargang 9 Nummer 7 Brabantse Hoek 4, 5071 NM UDENHOUT Telefoon 013/51 11532 Citroën Bertens Tilbui Geminiweg 39, TILBURG - Tel. 013/ bes act bel rign& tn Rover m een riekleur afstandsbediening, verwarmde buitenspiegels en centrale vergrendeling. Tijdens de parade voorafgaand aan de afgelopen Rally van Monte Carlo was Rover niet alleen present met drie Mini- winnaars uit de jaren zestig, maar ook met de ACV 30 Conceptauto. Deze grappige kleine rally-auto in Mini-stijl is ontwikkeld door de designteams van Rove BMW. Het uiterlijk en de techniek zijn een moderne Meegespoten Het uiterlijk van de Multispace kenmerkt zich door de meegespoten Naar verwachting zal het marktaandeel van zogenaamde vrijetijdsauto's de komende jaren flink stijgen. In 1985 bedroeg het nog amper 10% van de Europese markt tegen 15% nu en 20% in het jaar 2005. Met de Multispace biedt Citroën een uiterst betaalbare ruimte- auto aan met gigantische mogelijkheden voor zowel passagiers als bagage. Tijdens de Rai introduceerde Citroën de Berlingo Multispace. Met deze uitbreiding is het programma van de Berlingo op geel kenteken compleet. De Multispace is een goed voorbeeld van een vrijetijdsvoertuig met enorme gebruiksmogelijkheden. Termen als polyvalent, modulabel, super-praktisch en avant-gardistisch zijn op deze nieuwe Citroën van toepassing. overigens niet de nieuwe Mini die over enkele jaren wordt geïntroduceerd. Die auto krijgt namelijk voorwielaandrijving en wordt voorzien van de nieuwe motor die door Chrysler en BMW gezamenlijk wordt ontwikkeld. De carrosserie wordt ontworpen in het onlangs geopende Desir Engineering Centre van Group en Gaydon. ssparende multilink :hteras zorgt voor een shoorlijk bagagevolume van 450 liter. Dit is eenvoudig uit te breiden door de achterbank elektrisch naar voren te laten schuiven zodat 550 liter ontstaat. De achterbank en de passagiersstoel kunnen worden omgeklapt, waardoor voorwerpen met een lengte van 3 meter kunnen worden vervoerd. verstelbaar en ook stuurbekrachtiging staat bij de standaardspecificaties genoemd. Op het gebied van veiligheid biedt de Multispace standaard een bestuudersairbag, in hoogte verstelbare gordels voorin met gordelspanners, hoofdsteunen voorin en op de achterbank, derde remlicht en Motoren De Berlingo Multispace is er met een 1,4 liter benzinemotor met een vermogen van 75 pk bij 5500 tr/min en een koppel van 111 Nm bij 3400 tr/min. Via nieuwe ideeën. Verder is de motor in de Signum helemaal nieuw. Het gaat om een V6 Ecotec turbodiesel met directe ingespuiting en vier kleppen per cilinder. Deze nieuwe 3 liter motor levert een vermogen van 175 pk en zorgt in de Signum voor een top van 230 km/u. De computer heeft een gemiddeld brandstofverbruik berekend van 1 op 15. De ruimte- Het eigen gedrag (28%) en het gedrag van andere weggebruikers (27%) zijn de belangrijkste oorzaken bij ongevallen waar fietsers bij betrokken zijn. In slechts 7 procent van de gevallen is een ongeval toe te schrijven aan een mankement aan de fiets. Ook een slecht wegdek (14%) is vaak de oorzaak van een fietsongeval. Dit zijn de belangrijkste conclusies uit het nieuwste rapport van de SWOV over fietsongevallen en fietskwaliteit. Het rapport is gebaseerd op een enquete die vorig jaar onder ruim 1.400 fietsslachtoffers werd gehouden. Van de fietsers die een opgave van een kapot onderdeel hadden gedaan, gaf 35 procent aan dat gebrek aan onderhoud daarbij een (mogelijke) rol had gespeeld. Ook het gebruik van fiets verlichting blijft een zwak punt. Maar liefst eenderde (30%) van de respondenten die zonder verlichting reed, gaf aan dat het ongeval met deugdelijke verlichting voorkomen had kunnen worden. Uit het eveneens recentelijk verschenen SWOV-rapport "Het voeren van verlichting door fietsers, brom- en snorfietsers" blijkt zelfs dat bijna de helft (45%) van de fietsers in Nederland bij schemer en duisternis in het geheel geen verlichting voert. De afgelopoen acht jaar nam het aantal brandende koplampen met 14 procent af. De stichting stelt vast dat 94 procent van de onderzochte fietsen voorzien waren van een achterreflector. Bij deze fietsen brandde het achterlicht in 58 procent van de gevallen. In het algemeen geldt dat de wat oudere fietsers vaker verlichting voeren dan de jongeren. Ditzelfde is het geval voor vrouwen ten opzichte van mannen. (Bron: Rai actueel) Tony Vos http://www.AutoGigaStore.com e-mail: tonyvos@globe.nl De Automaat is een uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. D A.T.O. en verschijnt in geheel Tilburg, Goir- le, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwijk, Moer gestel en Hilvarenbeek. urg BV 1/5423030 stoffen in het interieur zijn op elkaar af gestemd. Aan de buitenzijde zijn er drie mogelijkheden: groen metallic, rood parelmoer en blauw metallic. De bekleding is in vrolijke tinten uitgevoerd. Maar ook de veiligheidsgordels en vloerbedekking hebben tint die bij de carrosserie»., past. Er is voldoende opbergruimte rond de inzittenden in de portiervakken, een opbergruimte boven de voorpassagiers, vier bagagenetten voor de achterpassagiers en twee dashboardkastjes. Het stuurwiel is in hoogte vertaling van het Mini concept. Het onderstel is namelijk afgeleid van de MG F en daarvan werd ook de 1,8 liter 16-kleps middenmotor overgenomen. De ACV 30 heeft een aluminium carrosserie uitgevoerd in klassiek rood met witte strepen. De originele Cooper badges leggen ook een link met de overwinningen van weleer. De ACV 30 is Tijdens de komende autotentoonstelling van Genève (6 t/m 16 maart) laat Opel de Signum conceptauto zien. Het gaat om een model ter grote van de huidige Omega Stationwagon waarmee de visie van het merk getoond wordt op de stationcar van de volgende generatie. Vooral met betrekking tot de interieurin richting toont de Signum Redactie: Tony Vos Tel. 013/4686023 Postbus 410 - 5000 AK Tilburg Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier N.S. Plein 14,5014 DA Tilburg Tel. 013/5368805 Fax 013/5359985 Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur bumpers, portiergrepen, grille en stootstrips. Verder heeft de auto in tegenstelling tot de andere versies een grote omhoog scharnierende derde deur. Met een lengte van 4,11 meter is de Berlingo behoorlijk compact, maar biedt op deze bescheiden bodemplaat een maximaal laadvolume van 2800 liter. Uiteraard is in dat geval de achterbank neergeklapt. Blijft deze bank in gebruik dan is er onder de hoedenplank altijd nog 640 liter beschikbaar en 1350 liter tot aan het dak. De lakkleuren en de gebruikte Ik kan me geen onderwerp bedenken waarover ik in het verleden meer vragen brieven gehad heb als over de huidige grijs- kenteken-regeling. Deze regeling was zo ingewikkeld in elkaar gezet dat zelfs de mensen bij de Belastingdienst en de Rijksdienst voor het Wegverkeer er aanvankelijk totaal niets van begrepen. Dat leidde in veel gevallen tot ingewikkelde situaties. Mensen belden met vragen over hun specifieke geval met deze instanties, maar deze weigerden de antwoorden zwart op wit te geven. De ambtenaren in kwestie waren in de meeste gevallen ook niet zeker of hun uitspraken juist waren. Inmiddels leven we al weer enkele jaren met deze wetgeving. Een aantal auto's kan niet meer op grijs kenteken worden geleverd en andere voertuigen rijden voortaan met een verhoogd dak en/of een tussenschot. Toch houdt de overgang van de oude naar de nieuwe regeling nog steeds de gelederen bezig. Zo heeft de rechter begin februari bepaald dat de overheid aan discriminatie heeft gedaan. Immers de particulier of het midden- en kleinbedrijf moesten meer belasting gaan betalen op auto's die niet meer aan de nieuwe grijs-kenteken- regeling konden voldoen, terwijl grote bedrijven met meer dan 100 auto's wel hun auto's onder gunstige voorwaarden konden blijven rijden. Vooral op dit punt heeft de rechter de eisers in het gelijk gesteld. Wat deze uitspraak precies voor gevolgen zal hebben, is nog niet duidelijk. Er zijn zo'n 20.000 mensen die bezwaar aangetekend hebben en deze mensen maken kans op restitutie van teveel betaalde belastinggelden. Iedereen die na de ingang van de regeling een auto op grijs kenteken heeft gekocht volgens de oude normen komt nergens voor in aanmerking. Ik ben benieuwd wanneer het hoofdstuk "grijs kenteken" definitief wordt afgeloten. De Nederlandse politiek kennende waarschijnlijk nooit... verstevigingsbalken in de portieren. Zaken als ABS en een tweede airbag kunnen als optie worden besteld. Verder zien we getint glas, een oprolbaar afdekzeil, van binnenuit verstelbare buitenspiegels (rechts elektrisch), elektrisch bediende portierruiten, centrale vergrendeling met een handgeschakelde vijfbak worden de voorwielen aangedreven. De auto haalt een top van 150 km/u en heeft 17,5 seconden nodig om vanuit stilstand de 100 km/u op de teller aan te wijzen. Daarnaast kan worden gekozen voor de vertrouwde 1,9 liter diesel met 68 pk bij 4600 tr/min en 120 Nm bij 2000 tr/min. Deze zuinige motor maakt 140 km/u mogelijk en vraagt 19,9 tellen geduld om de 100 km/u te bereiken. De Berlingo is een typisch Franse auto met een hoge mate aan comfort. Zo worden voor Pseudo McPherson veerpoten gebruikt en is een stabilisatorstang gemonteerd. Ook achter zijn de wielen onafhankelijk opgehangen met getrokl draagarmen en een torsiestabilisator. Iedere Berlingo Multispace staat op 175/65 R14 banden. De Berlingo Multispace 1.4i kost f.31.990,= en de 1.9D moet f.36.290,= opleveren.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 15