8© 1 1< W I 'Het was even wennen, maar wel een groot gemak' Levensloop en levensverhalen Ook ouderen surfen op Internet en spelen met Windows POST COLOFON V SCRIPTUM 1 I I I I I I I I I I I I I I Volksdansinstuif Cursussen Terra Nova Testament Seniorencarnaval Vrijwilligers Zonnehof Meer weten over Internet? s 2 Yoga en meditatie Samengaan SBT en De Twern r i i DE TILBURGSE KOERIER DE TILBUR Donderdag 6 februari 1997— pagina 12 winst r Ook via k ningsplein. Kosten ƒ12,50 voor Ie- Drop Oud voorde verschijningsdatum. I Jan Spit bij het beeldscherm van zijn kunstwerk in het Wilhelminapark FOTO: FRANS VAN AARLE In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder zijn of haar mening geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat naar de redactie van de Senioren- wijzer, p/a Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ Tilburg, onder vermel ding van 'Het woord is aan....'. Inzen den betekent niet dat uw brief automa tisch geplaatst wordt. De kranten staan de laatste tijd bol over wie hier de nieuwe bur gemeester moet worden. Wordt het een man of een vrouw, een politicus of een vakbondsbe stuurder, we weten het niet. Ik heb geen echte voorkeur, als het maar iemand is die van Tilburg houdt. Internet voor beginners De Openbare Bibliotheek Tilburg or- HET WOORD IS AAN... 20 28 Op vrijdag 7 februari houdt volksdansgroep De Zwarte Roos haar maandelijkse Volksdansinstuif in wijkcentrum 't Kievitslaer, Reinevaarstraat 55. Er wordt van 14.00 tot 16.00 uur gedanst o.l.v. Jo van Wanrooij. Kosten: ƒ2,50 per persoon. 22 35 25 26 34 38 33 30 36 1 3 5 6 21 12 15 31 23 19 13 16 29 27 18 was op de universiteitsbibliotheek in Nijmegen, waar ik via Internet allerlei informatie over de schrijfster Jane Austen heb gezocht. Het was een hele zoektocht, maar erg leuk. Veer tig artikelen en boeken heb ik over Kaartenbak Als bibliothecaresse van de KUB maakte Maria begin jaren tachtig voor het eerst kennis met de compu ter. In 1981 stapte de bibliotheek van haar faculteit (sociale wetenschap pen) over van de traditionele kaar tenbak naar een electronisch sys teem. "Het was even wennen, maar wel een groot gemak. Tot dan toe had elke faculteit zijn eigen bibliotheek, ver van elkaar gelegen. We waren toen in een klap verlost van het pro- Vele redenen zijn te bedenken waarom een 55-plusser een compu ter aanschaft. Dat kan beroepsmatig zijn, of uit nieuwsgierigheid. Om met de (klein)kinderen te kunnen meepraten, als hobby of om niet in een isolement te raken. Weer anderen kopen er een om het verenigingsblad op te maken, of om de hersenen in beweging te houden met een computerschaakspel. De laatste tijd is er een nieuwe reden bij gekomen: om wereldwijd over het Internet te kun nen surfen. Maar wat zijn nou eigenlijk de mogelijkheden en onmo gelijkheden van de computer? In de bibliotheek kunt u deze maand veel te weten komen over dit gebruiksapparaat en communicatie middel. De Seniorenwijzer sprak met gebruikers. Vrouwen kunnen zichzelf actief ver diepen in hun eigen levensverhalen bij Sarah 50+. Deze werkgroep orga niseert binnenkort een cursus, waar in vrouwen aan de hand van gerichte opdrachten schrijven over het eigen In een gezellige sfeer kunt u bij volksuniversiteit Terra Nova volksdansen uit heel de wereld leren kennen, bij voorbeeld uit Griekenland of Israël. Tijdens de lessen be steedt Alma Verhagen ook aandacht aan conditie, spie ren en coördinatievermogen. Er zijn cursussen voor beginners/gevorderden en vergevorderden. U kunt voor ƒ5,- een proefles bijwonen. De cursussen starten 17 en 19 februari. Prijs voor zeventien lessen ƒ75,-. Bezitters van videocamera's leren van docent Paul Hoobroeckx in de cursus 'Video filmen/monteren' wat er aan het filmen vooraf gaat, wat tijdens het filmen be langrijk is en hoe het monteren in zijn werk gaat. De cur sus start 25 februari. De zes lessen kosten ƒ75,-. Infor matie: tel. 5426269. Ouderentrefpunt Gasthuisring/Vredeswijk organiseert op maandag 17 februari een voorlichtingsmiddag over het testament, schenkingsrecht, etc. Vanaf 14.00 uur geeft notaris G. Mettrop voorlichting over dit onderwerp in de zaal van het parochiehuis, Vredeman de Vriesstraat 38. Zaal open: 13.30 uur. De toegang is gratis evenals een kopje koffie of thee. Maria Smeets (61) gebruikt de com puter thuis onder andere om het pa rochieblad te typen. Jarenlang deed ze dat ook met het blad van de ten nisclub. Met de computer als tekst verwerker vindt ze het een fluitje van een cent om teksten aan te passen, dingen tussen te voegen. Sinds ze een extra cursus volgde, is ze ook aan het experimenteren met de inde ling van bladzijden via het beeld scherm. Twee maanden geleden schafte Ma ria een nieuwe computer aan met CD-Rom. "Voordeel daarvan is dat ik beelden én geluiden op een klein schijfje heb. Ik kan nu schilderijen be kijken, bijvoorbeeld van het British Museum, en later misschien op va kantie naar de echte gaan kijken. Ik kan naar muziek luisteren en allerlei naslagwerken raadplegen. Hele en cyclopedieën staan tegenwoordig op CD-Rom, met beelden en geluiden ter illustratie." Zaterdag 8 februari om 14.00 uur is er een carnaval- smiddag voor ouderen in de Stokhasselt met Het Her- menieke, de blaaskapellen Nóót Thuis, De Amateurkus en 't Sap. De zaal in De Ypelaer (Corellistraat 10) is open om 13.00 uur. Entree ƒ5,- (incl. koffie en een ande re consumptie). Kaartjes zijn te koop bij de Zonnebloem Stokhasselt, WAOS, 't Stokske, KBO Stokhasselt en wijkcentrum De Ypelaer. De werkgroep 50+ Loven-Besterd organiseert maan dag 10 februari een carnavalsmiddag voor ouderen en hun familie-leden. In het buurtcentrum (Koestraat 164) treden tonpraoter Piet Wijnen en de carnavalsorkesten Blaosontsteking, Medaillekus, De Buitebeentjes en Ja nus Overlast op. Kaarten ƒ2,50; kinderen tot 12 jaar on der begeleiding ƒ1,-. Dinsdag 11 februari organiseert SOON in De Rid- dershof een Pyjama-bal (dergelijke kleding is niet ver plicht). Aanvang 11.00 uur; zaal open 10.30 uur. Entree ƒ2,50 incl. garderobe. Om 12.00 uur biedt Riddershof twee gratis broodjes per persoon aan. Vanaf 15.00 uur is de zaal open voor kinderen en kleinkinderen en overige carnavalvierders. De muziek wordt verzorgd door D.J. Robert. Sluiting ±18.00 uur. Deze Vorige week week Iedere levensfase heeft zijn specifie ke vragen. Dat merk je doordat ook andere mensen daarmee zitten. Inte ressant is dat voor elke vraag meer dan één oplossing is en dat ieder mens zijn eigen antwoord zoekt, af hankelijk van de eigen levensweg. De Open School, een instelling voor volwassenen met (hooguit) enkele jaren voortgezet onderwijs, organi seert een serie van vier lezingen over het thema 'Levensloop en levens weg'. De eerste lezing op 21 februari gaat over de eerste twee levensfa sen: de jeugd en de volwassenheid. Op 28 februari komt de 50+ periode aan bod. Op 7 maart gaat het over op voeding en levensvisie en de laatste keer hoort u het levensverhaal van de spreker van die middag. De lezingen zijn steeds op vrijdag van 13.30 tot 16.00 uur; vragen stellen is mogelijk. Kosten ƒ12,50 totaal. Infor- matie/aanmelden: Open School, Ti- volistraat 6; tel. 5362008. De verpleeghuisopvang heeft te kampen met enorme wachtlijsten en krappe budgetten. Daarom hebben orga nisaties als Zorgcentrum Zonnehof voor hulp aan be paalde groepen ouderen vrijwilligers nodig. Zo bestaat in Zonnehof het vrijwilligersproject 'De avondboterham' voor ouderen bij wie het besef van tijd minder wordt. Ie dere avond zijn er twee vrijwilligers die tot 20.00 uur sa men met deze bewoners een boterham eten, koffie drin ken, TV kijken of een gezelschapsspelletje doen. Zonnehof is op zoek naar vrijwilligers die (minimaal) één keer in de week tussen 16.30 en 20.00 uur beschikbaar zijn. Geboden worden: een goede introductie, begelei ding en collegiale sfeer. Dat geldt ook voor de vrijwilligers die gezocht worden om een paar keer per week met be woners een half uurtje (tussen 10.00 en 10.30 uur) 'ou derwetse' ochtendgymnastiek te doen. Informatie/aanmelding: Zorgcentrum Zonnehof, hoofd activiteitenbegeleiding, mevr. E. Samuels, Prof. Gimbrè- relaan 30; tel. 4632755. Wilt u naar aanleiding van het hoofdartikel meer weten over Internet? Dan kunt u in de Openbare Bibliotheek Til burg terecht. Niet alleen voor de genoemde introductie in workshops, maar ook voor informatie op papier of in beeld en geluid. De cursus van Teleac van vorig jaar over de mogelijkheden van Internet kunt u alsnog bekijken op de video 'Internet in de praktijk'. Er is ook een gelijknamig cursusboek van. Een leuke gids om verder kennis te ma ken met het wereldwijde informatienetwerk is 'Cybers- peak' van de Vlaamse schrijver Alain Grootaers. Hij geeft op een simpele aan hoe je er gebruik van kunt maken, wat er voor nodig is en welke voor- en nadelen eraan vastzitten. Met 'De internetsensatie' van Francisco van Jole, journalist en gebruiker van Internet, kunt u zich een aardig beeld vormen van wat iemand ermee doet, hoe functioneel het is en wat de gevolgen voor het dagelijks leven kunnen zijn. Een echt studieboek voor beginners is 'Internet voor iedereen' van Henk Boeke. Vraag eens naar een van de vele boeken over Internet. i 3 7 11 13 14 15 16 20 21 24 26 27 28 34 36 38 39 40 ELKE FANTASY'S I Presentatie Fi Somenslelmg Point RADIO FAI Telefoon: bijeenkomsten van 14.00 tot 16.00 uur start op donderdag 20 februari. Plaats: stedelijk emancipatiecentrum Feniks, Nieuwlandstraat 43. Kosten: ƒ40,-. Informatie/opgave: tel. 5421896 (Feniks) of 5357139 (Lucie Verstappen). ners en gevorderden worden gege ven door specialistische bedrijven en de bibliotheek, maar ook door Volksuniversiteit Terra Nova en ding de electronische snelweg te buurt-en wijkcentra. Kunstenaar Jan Spit (57) gebruikt zijn computer zowel beroepsmatig als privé. Vaak lopen die dingen bij hem als beeldend kunstenaar en galeriehouder nogal door elkaar. Samen met enkele an dere kunstenaars heeft hij lang geëx perimenteerd met 'kunst en compu ter'. Resultaat daarvan is het Public Sculpture, dat sinds eind vorig jaar in het Wilhelminapark te zien is. In het stalen bouwwerk, dat iets weg heeft van een modern bushokje, is ook een computerscherm te zien, dat wordt aangestuurd vanuit Jan's gale rie Artikel, op honderd meter afstand. Teksten, beelden en geluiden kun nen elk moment van de dag veran derd worden, zodat bezoekers van het park ook telkens iets anders zien. Winterse taferelen, met kerstliedjes en gedichten worden over enkele we ken ingeruild voor het thema 'lente'. De bedoeling is dat ook de zomer en de herfst nog aan bod komen. Gale- riebezoekers mogen ook meedoen aan dit project; iedereen kan op het toetsenbord binnen een boodschap, een gedicht of een leuke mop inty pen, die meteen buiten in het park te lezen is. Wellicht kondigen de wijk centra in de buurt binnenkort hun ac tiviteiten aan via dit interactieve me dium. "Het verstand komt met de ja ren", wordt wel eens gezegd. Of dat voor iedereen het geval is, is de vraag. Maar een feit is dat je een hoop hebt meegemaakt en dat je die levenservaring kunt gebruiken. Toch duiken -ook met het klimmen der jaren- weer nieuwe vragen op. Het is goed om daar af en toe bij stil te staan. Als je dat samen met an deren wilt doen, kan dat op ver schillende manieren. Club'92 (senioren De Blaak e.o.) organiseert samen met het ouderenwerk op woensdag 19 februari van 10.00 tot 12.00 uur een informatie-ochtend over yoga en medita tie in de kantine van de sporthal De Blaak (Grebbe 63). Yoga-docente Maria Hillen zal e.e.a. met een praktijk voorbeeld verduidelijken en een praktijkgerichte oefe ning houden. Entree en eerste kopje koffie zijn gratis. bleem, dat studenten veel moesten lopen om iets in een andere bieb op te zoeken." Toen ze in de VUT ging, verving ze thuis haar spelletjescom- puter door een 'echte' met tekstver werkingsprogramma. Van lieverlee wilde Maria steeds meer te weten ko men over nieuwe ontwikkelingen. "Ik vind het nu heel prettig om met Win dows te werken: gemakkelijke sym bolen die je voor je ziet op het scherm, die je alleen maar met de muis hoeft aan te klikken. En je krijgt op je kop van de huidige computers als je een fout hebt gemaakt. Als je een spatie of een punt vergeet, krijg je dat op het scherm te zien", zegt Ma ria. "De meeste programma's en handleidingen zijn tegenwoordig bo vendien Nederlandstalig." En termen als enter, shift, delete en backspace wijzen zich in het gebruik al snel van zelf. Smeets vindt het een uitdaging dingen die in de cursus wegens tijd gebrek niet aan bod kwamen, thuis uit te zoeken. Ze is dan ook van plan zich binnenkort in de mogelijkheden van Internet te verdiepen. Maar ze aarzelt om een abonnement op Inter net te nemen: naast enkele tientjes per maand voor het abonnement ko men de telefoonkosten voor de ver bindingen met andere gebruikers van het wereldwijde netwerk van compu ters, dat Internet in feite is. "Ik hoor mensen wel eens vertellen dat dat tot honderden guldens per maand kan oplopen. Dat is me te veel", zegt Ma ria, die onlangs buitenhuis een paar uur met Internet gewerkt heeft. "Dat Per 1 januari is de stichting Coördinatie Ouderenwerk Tilburg SBT opgegaan in stichting De Twern. Misschien is dit niet iedereen opgevallen. Beide instellingen waren al vanaf augustus in het gebouw van De Twern gehuisvest en werkten op veel manieren al intensief samen. De bereikbaarheid van het ouderenwerk is ongewijzigd. De Ouderenadviseurs zijn op werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur telefonisch te bereiken via 5350505. Andere afdelingen van het ouderenwerk hebben het algemene Twern-nummer 5839999. Een belangrijke verandering is dat de ouderenwerkers de komende maanden in de wij ken steeds beter bereikbaar worden. Ook de huisstijl ver andert: voortaan zal het logo van De Twern ook door het ouderenwerk/SBT gebruikt worden. verkennen. De nadruk ligt op zelf le- ren werken met Internet. Aanmel- ganiseert in februari workshops ding telefonisch (5428013) of bij het voor iedereen die meer wil weten inlichtingenbureau OBT op het Ko- over Internet. Hebt u geen compu- ningsplein. Kosten ƒ12,50 voor le- ter, maar wilt u wel kennismaken? den (ƒ15,00 voor niet-leden), inclu- Overweegt u een aansluiting te ne- sief de syllabus. men, maar wilt u eerst weten of het Computercursussen voor begin- iets voor u is? De workshop duurt ongeveer twee uur (aanvang 10.00 of 19.00 uur). Na een korte uitleg is er gelegenheid zelf onder begelei- leven. Daarbij komen niet alleen al lerlei aspecten van het leven aan de orde, maar ook verschillende vormen van schrijven. Hier valt dus te ont dekken wat schrijven voor je kan be tekenen: plezier èn een ontdekkings reis. Deze cursus met vijftien Volgens de grondwet hebben wij allen onze rechten en plichten, zo ook ie dere verkeersdeelnemer. Helaas blijkt uit het steeds groeiende aantal ver keersslachtoffers dat velen zich rechten toeëigenen, zonder zich te sto ren aan de plichten die men als verkeersdeelnemer heeft. Ik ben automobiliste, 70 jaar jong; ik neem dagelijks deel aan het verkeer en dan merk ik dat het egoïsme er hoogtij viert. Ik ben de mening toege daan, dat de mentaliteit van de mensen moet veranderen. Opvoeden be gint in het gezin, en de school heeft hierbij ook een taak. Hoeveel van de fietsers en bromfietsers hebben enige kennis van verkeersregels? Niet veel, denk ik, want veruit de meeste fietsers hebben 's avonds geen ver lichting, geven geen richting aan, rijden met meer dan twee personen naast elkaar, snijden de automobilist de weg af door plotseling zonder waarschuwing naar links af te buigen, en van reflectors hebben ze nooit gehoord. De lieve schatjes van bromfietsberijders rijden over het voetpad en jagen de argeloze voetganger zo de doodschrik op het lijf. Een rijbe wijs voor deze categorie wegpiraatjes zou geen luxe zijn. Elke verkeersdeelnemer zou gelijk moeten zijn en bij overtredingen ge straft moeten worden. Door gelijkheid in behandeling zouden veel onge lukken voorkomen kunnen worden. Er zijn namelijk veel automobilisten die zich keurig aan de wet houden. Straffen zonder aan iets schuldig te zijn is ondemocratisch. De schuldige straffen en heropvoeden is de beste re medie, dus mentaliteitsverandering is dé oplossing. C.M. MultiCopy/B] vrijdag in een hal in Hilvan voordegradat Hilversum wi verslagen da Jack Peters. E ookeentevrec lijn door wei week uit teger maarvanavon minimaal in hoort.” Hilvei klopt. haar gevonden. Die heb ik op een schijfje gezet om thuis uit te printen." De Seniorenwijzer wordt een- I maal in de twee weken opgeno- men in de Tilburgse Koerier. I Redactie: Diny van Bladel- Verbunt I Riek Flipse-Tiemens Mare Geerts I Jan van Groos (voorzitter) Mieke-Nelie van der Heijden I Arnold van Hazendonk Wilma Hurkens Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) I. Kees Vermunt I Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg of Postbus 3078,5003 DB Tilburg; I tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline: donderdag 12.00uur I voorde verschiininosdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 12