w Mantelzorgers wisselen ervaringen en emoties uit 20.95 24.95 17.95 KBO-voorzitter:‘Accent op belangenbehartiging’ POST COLOFON SCRIPTUM IAT Toneelmiddog Loven-Besterd Gezond de winter door lende^ Vogeltentoonstelling Zorgen voor jezelf Seniorencarnaval Trefpunt ‘tSant Gespreksochtenden met ouderen Welzijnsbezoek aan 80-plussers 1 I I I I I I I I I I I l: I Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus -- I I r i I I 8.95 DE DLBUHGSE KOERIER 1997 pagina 6 6e week di. 22.00 u. cht naar een IMO. 22.15 u. wo. 19.45 u. première 1 Itr. 0.7 Itr. s 1 Itr. FOTO: FRANS VAN AARLE Ans van Riel doet met haar ome Rinus een spelletje Drop Oud Marc Geerts T. van de Wiel Donderdag 23 januari 1997pagina 7 De bewonersorganisatie van het Tilburgse centrum start binnen kort met het in kaart brengen van gevoelens van onveiligheid bij ouderen. De methode die de stichting Binnenstad daarvoor gebruikt, heet ‘Over Veiligheid van Ouderen Gesproken’. Met elke week een steekpartij of gewapende overval in de binnen stad, lijkt het mij meer Over Vra gen naar de Bekende Weg Ge sproken’. Rituelen “Ook merkte ik toen dat ik me vast hield aan bepaalde rituelen die he lemaal niet nodig waren. Zo ging ik HET WOORD IS AAN... h 3ver 2* week Donderdag 30 januari is er in buurtcentrum Loven-Bes terd (Koestraat 164) een toneelmiddag voor ouderen. Ou derentoneelgroep De Reit brengt dan het stuk "t Elfde ge bod’. Kosten: 2,50 p.p. Aanvang: 14.00 uur. uur voor de verschijningsdatum. Amber blond bier tr 5.95J sen twee :e zijn allebei WO. 22.15 u. handel nans 0 'ng60 y u2 Boos Ans van Riel zorgde jarenlang voor haar moederen haaroom, die allebei bij haar in de buurt woonden. Lang zaam kreeg ze steeds meer zorg op haar schouders, toen beiden ver geetachtig begonnen te worden en vaker een beroep op haar deden. “Ome Rinus is ongetrouwd, heeft zelf geen kinderen. Mijn broer en zus wo nen buiten de stad. Ook mijn vier gen kunnen dit organiseren, beseft de kring-voorzitter. Maar ze gaat ze dit jaar alle 29 bezoeken om hen te stimuleren mee te doen. Een ander voornemen is de belangenbeharti ging binnen organisaties en instellin gen uit te breiden. Nu is de KBO on der meer al vertegenwoordigd in OTO, Seniorenraad en het Regio naal Patiënten- en Consumenten Platform. Dat moet ook gebeuren met de Cliëntenraad van de stichting Thuiszorg en het nog op te richten Regionaal Indicatie Orgaan. In buurtcentrum Soekmekaar (Generaal Kockstraat 2a) is op dinsdag 28januari een informatie-bijeenkomst metals thema: ‘Gezond de winter door’. Aan de orde komen: ver schil tussen voeding in de winter en zomer, botontkalking (calcium, vitamine D en beweging) en het gebruik van vi- tamine-preparaten. Kosten: f 2,50 per persoon. Om 13.45 uur bent u welkom om een kopje koffie te drinken. Om 14.00 uur begint de diëtiste met haar voorlichting. renwerk, legt Ter Morshuizen uit. “De vijftien vrijwilligers die nodig zijn, krij gen vóór ze op pad gaan een cursus van zes dagdelen. Als een 80-plusser daadwerkelijk hulp nodig blijkt te heb ben, worden de ouderenadviseurs van de SBT ingeschakeld. Maar die hebben weer geen tijd om de bijna driehonderd 80-plussers in Oerle al lemaal te bezoeken. Zo vullen we el kaar aan.” Gedacht wordt over een soortgelijk project in de Hasselt, maar dan voor 75-plussers. Niet alle KBO-afdelin- Op maandag 27 januari is er van 14 tot 16 uur een voorlichtings- middag over de maandelijkse contactbijeenkomsten voor man- telzorgers. De middag is in De Ba- selaer, Hoefstraat 175. Daar is onder meer informatie te krijgen over of en hoe de Hulpcentrale kan zorgen voor een vrijwillige op pas voor de uren van de contact bijeenkomst. Informatie/opgave: Mantelzorgers Centraal, Tel. 583 78 26. id en licht komt, 19.30-22.15 i. di. 19.15 u. 6' week >ne. Visueel ilatie tot In het kader van het zestigjarig bestaan van vogelvereni ging De Vink is er op 31 januari en 1 en 2 februari een gro te jubileumtentoonstelling met vogels uit alle werelddelen. Op 31 januari is de tentoonstelling in de Evenementenhal (Groenstraat 139/511van 13.00-17.00 uur speciaal open voor 55-plussers. De toegang is gratis, evenals een kop je koffie. Ook ontvangt iedere bezoeker een gratis lot, waarmee hij of zij een kooi met vogel kan winnen. Mensen met vervoersproblemen kunnen gehaald en thuisge bracht worden. Informatie daarover tot en met woensdag 29 januari: Evenementenhal, tel. 53214 98 (kantooruren). Mantelzorgers kunnen veel steun hebben aan de hier naast beschreven contactgroep. Maar ook in de Openba re Bibliotheek kunt u nuttige informatie vinden. Het afge lopen jaar verzorgde Teleac een cursus voor mantelzorgers. ‘Zorgen voor een ander’ is de video met de TV-serie. Handig als u een aflevering gemist heeft, of als u weinig tijd heeft. In het cursusboek met dezelfde titel vragen de schrijvers Huub Buijssen en Pim Cuijpers u eens stil te staan bij het zorgen. Zij hebben het over de emoties, de uitdagingen en de problemen waar mantel zorgers mee te maken krijgen. Het boek bevat veel prak tische tips en adviezen. Ook informatie over de ziekte waar u als verzorgende mee te maken hebt, kan nuttig zijn. ‘Zolang het nog kan’ is bijvoorbeeld een boek over de zorg thuis voor een dementerende oudere. ‘Ongehoord en uitzichtloos’ is een folder met tips over de omgang met mensen die doof en blind worden. Boeken bieden vaak herkenning. In ‘De rollen omgekeerd’ van Ton Valkenburg staan persoonlijke verhalen over het zorgen voor je ou ders. Zorg ook goed voor uzelf, met een boek uit de bibli otheek. Carnavalsvereniging De Flepsteppers organiseert ook dit jaar op vrijdag voor carnaval een groot Seniorenfeest. Vrijdag 7 februari staat de schouwburg vanaf 13.30 uur weer bol van zang, andere muziek en tonpraot. Kaarten kosten 6,- per persoon, inclusief koffie en gebak. Kaar ten kunnen alleen bij de schouwburg gekocht worden. Re serveren is niet mogelijk. Ook TSC St. Olof organiseert met de Katholieke Bond voor Ouderen op 7 februari in Boerke Mutsaers (Vijver- laan 2) een Seniorencarnaval. Tijdens dit feest van 13.00 tot 17.00 uur treedt ‘t Hermenieke op. Ook worden spet terende optredens verwacht van Guus Meeuwis Vag ant, De Deurzakkers en Ekiepaniek. Tonpraoters zijn Cees Kolen en Kees v.d. Nieuwenhuizen. De prijs van een entreekaartje (inclusief kopje koffie, een andere con sumptie en hapjes) is 9,50. Kaartjes zijn te koop bij de KBO-afdelingen. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van “Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. 22* week Katrin rwaardelijke ifgetast. Een waarop het wo. 19.30 u. elke zaterdagavond mijn moeders’ haarwassen en inzetten. Dat was tra ditie”, vertelt Ans. “Maar mijn man en kinderen leden daaronder. Een ge zellig avondje thuis of buitenshuis was er nauwelijks meer bij. Toen heb ik de thuiszorg gevraagd of zij op woensdag moeders’ haar wilden wassen, zodat ik daarna op een mo ment dat mij schikte de krulspelden kon inzetten.” Op de maandelijkse contactbijeen komsten worden in een gemoedelijke sfeer ook praktische tips en ervarin gen uitgewisseld. “Zo kun je anderen ideëen doorgeven, die jou geholpen hebben. We proberen elkaar van dienst te zijn. Mensen met een chro nisch zieke partner lopen tegen an dere problemen aan. Die kunnen niet meer samen naar schouwburg of bio scoop. De belofte ‘in voor- en tegen spoed’ heeft voor hen een andere emotionele lading gekregen dan voor mij. Mijn man staat er wel achter dat ik voor mijn familieleden zorg. Maar soms zegt hij wel eens: ‘Hé, wij zijn er ook nog’”, lacht Ans. I De sociaal-culturele activiteiten van de 29 Tilburgse KBO-afdelingen blijven overigens ook belangrijk, benadrukt Ter Morshuizen. “Maar we worden nog te vaak gezien als een club van de drie K’s -kaarten, kienen en keuvelen- terwijl er veel meer gebeurt. De belangenbeharti ging is inmiddels landelijk en pro vinciaal in de KBO en bij de andere bonden een groot aandachtsge bied, aldus de 62-jarige Kring-voor zitter. “Ook vanuit mijn achtergrond is dat logisch”, zegt Ter Morshuizen die tot eind 1995 management functies uitoefende in de Midden- brabantse Gezins- en Thuiszorg. Welzijnsbezoeken 80+ in de wijk Oerle is het eerste grote project, waarbij de individuele belangenbe hartiging uitgangspunt is. Doel is meer inzicht te krijgen in de vragen en problemen van 80-plussers op het gebied van wonen, zorg, finan ciën, ontspanning en sociale con tacten. Het project wordt overigens door de KBO samen met het oude renwerk SBT en het Overleg Til- burgse Ouderenorganisaties (OTO) uitgevoerd. Er blijven na tuurlijk verschillen tussen de vrijwil lige ouderenadviseurs van de KBO en de professionele van het oude- Er waait een nieuwe wind door het bestuur van de Kring Tilburg van de Katholieke Bond van Ou deren (KBO). De in november aangetreden nieuwe voorzitter Jeanne Ter Morshuizen wil sa men met de andere bestuursle den het accent meer op individu ele belangenbehartiging leggen. Eerste voorbeeld is het project ‘Welzijnsbezoek aan 80-plus sers’ in Oerle. Dieper contact Door de mantelzorg heeft Ans een andere relatie gekregen met de men sen voor wie zij zorgt. “Ik heb mijn moeder beter leren kennen, en ik heb een dieper contact met haar gekre gen. Dat geldt zeker ook voor mijn oom. Hij was ongetrouwd en erg op zichzelf voor dat hij ziek werd. Hij woonde dan wel naast ons, maar veel contact hadden we vroeger niet toen hij nog werkte. Nu laat hij zijn mense lijke kanten zien. Hij heeft me nodig en is blij als hij me ziet. Dat doet me goed”, constateert Ans verheugd. Momenteel onderneemt ze stappen om moeder en oom -broer en zus- bij elkaar te brengen in hetzelfde ver pleeghuis. “Ze kennen elkaar nu nog, kunnen samen over vroeger praten. En voor mij is het lichter: minder op en neer rijden, meer tijd voor een praat je met allebei én voor wat hand- en spandiensten” In het ouderentrefpunt van wijkcentrum ‘t Sant (Bene- luxlaan 74) verzorgt dhr. G. Kuypers woensdag 29 janua ri een lezing met dia’s over zijn fietstocht naar Santiago de Compostella. Hij vertelt over de natuur, cultuur en men- sens tijdens zijn tocht van 6.000 km in tachtig dagen. En tree gratis; aanvang 9.30 uur. Woensdag 5 februari komt een schoonheidsspecialiste naar het Trefpunt. De medewerkster van schoonheidssa lon Jacqueline geeft dan adviezen om er een stuk jonger uit te zien. Kosten 2,50 p.p (incl. een kopje koffie). Zaal open 9.30 uur. Aanvang 10.00 uur. S.v.p. tijdig inschrijven, omdat veel belangstelling wordt verwacht. Naar schatting ruim 15.000 Tilbur- gers zorgen op een of andere manier voor een zieke partner, moeder of kennis. Mantelzorgers worden ze genoemd: de familieleden, vrienden of kennis die zorgen voor hun zieke of gehandicapte naaste. De leeftij den van de mantelzorgers variëren van 14 tot 85 jaar. De werkgroep Ouderen in Gesprek organiseert binnen kort op vijf plaatsen in de stad weer gespreksochtenden voor groepen van elk ongeveer twaalf 55-plussers. Er is gespreksleiding aanwezig. Elke groep komt zes keer van 10.00 tot 12.00 uur bij elkaar. Het onderwerp is: ‘Wat vind ik belangrijk in het leven?’. De plaatsen zijn (met datum van de eerste bijeenkomst): Den Herdgang, Berlagehof 60 (maandag 17 februari, 10.00 uur); Dekenaal Centrum, Gasthuisring 54a (donderdag 13 februari, 10.00 uur); buurtcentrum Soekmekaar, Gen. Kockstraat 2a (maan dag 17 februari, 10.00 uur); verzorgingscentrum De Hei kant, Schubertstraat 700 (woensdag 19 februari, 10.00 uur); Fraters Elimgroep, Schiphollaan 30 (woensdag 19 februari, 10.00 uur). Kosten: 12,50totaal. Informatie/op- geven tot 1 februari: werkgroep Ouderen in Gesprek, Gasthuisring 54a, 5041 DT Tilburg; tel. 542 37 06 (kan tooruren). De KBO start samen met SBT en OTO binnenkort in de wijk Oerle het project Welzijnsbezoeken 80+. Doel is meer inzicht te krijgen in de vragen en problemen van 80-plus sers op het gebied van wonen, zorg, financiën, ontspan ning en sociale contacten. Voor het afleggen van deze huisbezoeken worden vrijwilligers gezocht. Nodig is dat u in staat bent een goed gesprek te voeren met ouderen, zelf een 50-plusser bent en kennis en inzicht hebt in de leefwereld van ouderen. Heeft u belangstelling om een aantal huisbezoeken af te leggen, neem dan contact op met Mirjam Pepels of Pablo van der Horst van de SBT (Vincentiusstraat 102) tel. 583 99 99, of met KBO-secre- taris Jan Linkels, tel. 535 59 11 nichten die wel in de stad wonen, vonden het bijna vanzelfsprekend dat ik insprong”, zegt Ans over die periode. Soms voelen mantelzor gers zich alleen staan en krijgen in de thuissituatie weinig begrip. “Tij dens een familieberaad over de on der curatele-stelling van mijn oom, ben ik heel boos geworden. De an deren hadden alleen aandacht voor geld en financiële zaken, niemand informeerde hoe het nou met ome Rinus zelf ging”, zegt Ans geëmo tioneerd. Het was een hele stap voor haar, maar uiteindelijk heeft ze toch hulp gevraagd. Dat begon met thuiszorg en dagbehandeling. Vorig jaar volg de het regelen van een opname, zo wel voor haar moeder als haar oom. Een grote steun in de rug waren daarbij de contactbijeenkomsten voor mantelzorgers, waar Ans sinds augustus 1995 één keer per maand naar toe gaat. “Daar kun je je verhaal kwijt aan iemand die het zelfde heeft meegemaakt. Iemand die je gevoelens herkent”, legt Ans uit. “Ik handel meestal met mijn hart als het om mijn moeder en oom gaat. Andere familieleden reageren nuchter en verstandelijk. Wij begrij pen elkaar niet, lotgenoten wel”. Toch valt het niet mee de zorg voor een dierbare naaste uit handen te geven. “In het begin vond ik het heel moeilijk om mijn moeder door een vreemde in bad te laten doen. Maar het werd te zwaar, ik kreeg zelf li chamelijke klachten.” Door de maandelijkse gesprekken met an deren werd Ans zich van de oorza ken daarvan bewust. Ome Rinus (77) is in de therapiezaal aan het badmintonnen. Met en kele medebewoners slaat hij met zijn oranje racket tegen een ste vige witte ballon. Als zijn nicht Ans van Riel (51) binnenkomt, gaat hij naar haar toe met een glimlach van herkenning. Ans heeft maan denlang voor hem gezorgd, voordat hij wegens steeds verder gaande dementie negen maanden geleden werd opgenomen. Dat is op loopafstand van haar huis, zodat zij hem nu bijna dagelijks even opzoekt. Lang niet alle mantelzorgers hebben problemen. Maar de zorg is de laat ste tijd door de bezuinigingen in de gezondheidszorg veel intensiever geworden. “Mensen komen bijvoor beeld eerder én zieker thuis uit het ziekenhuis”, zegt Charles Snijder, projectleider van Mantelzorgers j Centraal. “Psychiatrische patiënten werden vroeger sneller en langer op genomen. Nu krijgen ze vaak dagbe handeling en wonen ze thuis.” Hij or ganiseert in De Baselaer elke maand contactbijeenkomsten voor mantel zorgers, waar ze over hun situatie kunnen praten zonder degene die ze verzorgen af te vallen. Eindelijk is het de wetgever duidelijk, dat de meeste verkeersongevallen het directe gevolg zijn van de manier waarop en de snelheid waarmee ge motoriseerde voertuigen door de straten en over de wegen razen. De do den en gewonden in het verkeer vallen in onevenredig grote mate onder de voetgangers en fietsers, in het bijzonder in de steden en op de secun daire wegen. Voor zover zij het ongeluk overleven, zijn ze vaak voor het leven verminkt.De automobilist zal voortaan bij voorbaat aansprakelijk zijn, ook al zou hij zich strikt aan de verkeersregels hebben gehouden. Im mers, hij dient te weten dat een motorvoertuig van zo’n duizend kilo een gevaarlijke massa is voor de overige verkeersdeelnemers. En wat roepen de verzekeraars? “Premie omhoog!” Daar is geen enkele reden toe. Ten eerste zal de automobilist onder de last van zijn toegenomen aansprake lijkheid voorzichtiger worden. Bovendien kun je het ‘eigen risico’-deel van de verzekering flink verhogen: daardoor wordt de automobilist extra voor zichtig en veroorzaakt hij nog minder ongelukken. Premies omlaag dus. En een leefbare stad voor fietsers en voetgangers, in het bijzonder voor de ouderen en de kinderen onder hen. 1 De Seniorenwijzer wordt een- I maal in de twee weken opgeno- 1 men in de Tilburgse Koerier. I Redactie: Diny van Bladel-Verbunt Riek Flipse-Tiemens Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Mieke-Nelie van der Heijden I Arnold van Hazendonk - Wilma Hurkens Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt I Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; I tel. 5839999. I 10001,5000 JA Tilburg; 1 Tel. 536 88 05. I Deadline: maandag 12.00 B voor de verschijningsdatum 0,75 Itr. IX 2res

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 7