W I J z Andere eigen bijdrage verzorgingstehuizen Seniorenraad: luisteren, praten en adviseren GEN 1 /ER atsen, itariaat verhuisd POST COLOFON SCRIPTUM CU CU ri i i i i i i i i i i i i i Top vijf Toneel in Wandelbos Wijkcentrum ‘t Sant Dansmiddagen Bingo Bridge voor ouderen Welzijnsbezoek aan 80-plussers Rouwverwerking Winterse boeken JlLfïlj I' r i i Donderdag 9 januari 1997 pagina 7 )97 pagina 6 DE TILBURGSE KOERIER 4* week di. 22.00 u. zo. 19.45 u. i GITOO1S De Seniorenwijzer wordt een- Mare Geerts G. Noren HET WOORD IS AAN... en cht komt, 19.30-22.15 di. 19.15 u. 20* week Catrin /aardelijke getast. Een aarop het iro. 19.30 u. I première sef dat ze Muilen erg fische o. 22.15 u. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwij zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van “Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Op de agenda van de vergaderin gen van de Seniorenraad in 1996 vormden onderstaande punten de top vijf: Voortbestaan gecoördineerd ouderenwerk Ouderenconferentie ’s Hertogenbosch Armoedenota Tilburg Deeltaxi Bouwen, wonen, veiligheid ling en de status van de raad onder de loep genomen. De raad zelf vindt aandacht voor de continuïteit van zijn werk een belangrijk evaluatiepunt. “In 1993 is de oude Seniorenraad vrijwel in zijn geheel vervangen door een nieuwe. Slechts twee leden van de eerste raad hebben zitting in de hui dige. Kennis en ervaring van andere mensen gaat op die manier verloren. Wij willen graag dat er straks een goed rooster van aftreden komt”, zegt Bastiaanssen. “De Seniorenraad is een adviescolle ge, niet een club die allerlei zaken or ganiseert. Zijdelings hebben we daarom wel te maken met activiteiten voor ouderen, zoals de Dag voor de Ouderen, die de Verenigde Naties elk jaar op 1 oktober houdt”, verduidelijkt Bastiaanssen. In dat kader werd in Tilburg bijvoorbeeld een grote kaart- middag gehouden op de Heuvel en een gezellige middag in de Schouw burg. “We hebben de gemeente er toen op geattendeerd, dat zij alle ac tiviteiten gelijkelijk moet subsidiëren. De ene wel en de andere niet, dat kan niet volgens ons.” mensen in verpleeghuizen en verzor gingstehuizen. De raad heeft zich in 1996 uitvoerig laten informeren over de wijzigingen. Voor de verzorgings tehuizen is de Wet op de Bejaarden oorden (WBO) per 1 januari 1997 ver vallen. De WBO wordt vervangen door de AWBZ (algemene wet bijzon dere ziektekosten), die wordt uitge voerd door zorgverzekeraars. Er komt een overgangsregeling van twee jaar. Bastiaanssen: “We hebben daar wei nig over te zeggen omdat het om lan delijke regelingen gaat. Maar als mensen door wetswijzigingen in de problemen komen, kan de Senioren raad wel signalen doorgeven aan de betreffende gemeentelijke diensten.” “Als we zelf niets weten, kunnen we ook niets doen of adviseren”, vult Cornelissen aan. Vooral de grote verschillen in eigen bijdragen zullen in de toekomst door de veranderde wetgeving moeten verdwijnen, en de raad vindt dat op zich heel positief. Maar tijdens de overgang naar een volledige AWBZ- regeling wil de raad wel kritisch de vinger aan de pols houden om te voorkomen dat mensen in de proble men komen. “De eigen bijdragen worden voor sommige mensen in verpleeghuizen lager, voor anderen juist hoger. Als ze daardoor amper zak- en kleedgeld overhouden, moeten ze weten dat zij Soms snap ik het niet helemaal meer. De ene maand lees je in de krant dat er nog nooit zoveel is ge spaard als in 1996. De volgende maand kun je lezen dat we veel meer geld hebben uitgegeven dan andere jaren. Als je dan ook nog hoort dat er miljoenen extra nodig zijn om iets aan de armoe de in de stad te doen, gaat je kaars helemaal uit. Er moeten toch wel schrijnende verschillen zijn tussen rijk en arm! Drop Oud ivloed van i de ironische et verhaal is ro. 22.15 u. laat de Seniorenraad zich over veel (agenda-)punten voorlichten door ambtenaren, organisaties, ouderen bonden én particulieren. Vaak ge beurt dat ook tijdens werkbezoeken aan instellingen of wijkhuizen. Of het nu gaat om de armoedenota van de gemeente, of over bouwen, wonen en veiligheid in de stad, kennis is zeer belangrijk om goede adviezen te kun nen geven. “Als we weten wat er aan de hand is, weten we bovendien ook beter naar wie we kunnen verwijzen. Zelf voeren we geen werk uit, maar we moeten het probleem dat wordt aangekaart wel kunnen plaatsen”, zegt Cornelis sen. De werkgroepen van de Senio renraad spelen daarbij een belangrij ke rol. Zo is een klacht over het ontbreken van een bushalte bij de be graafplaats Hoflaan breder aange pakt. De werkgroep Verkeer/Vervoer heeft samen met Publieke Werken en de BBA de bereikbaarheid bekeken van voor ouderen belangrijke plaat sen in de hele stad. Waar mogelijk is de situatie intussen aangepast. “En daar hebben jong en oud plezier van”, aldus de Seniorenraad. Signalen doorgeven Gelijke behandeling speelt ook een belangrijke rol bij de nieuwe regelin gen voor de eigen bijdragen van Wie in een verzorgingstehuis als St. Jozefzorg van Zorgcentrum Til burg zuid woont, heeft voor de berekening van de eigen bijdrage en die van zak- en kleedgeld voortaan te maken met het contactkantoor AWBZ van een zorgverzekeraar. foto: frans van aarle Hoewel het door een klimaatsverandering gemiddeld steeds warmer lijkt te worden, hebben we toch weer het genoegen gehad -op afstand via de TV- een Elfstedentocht te mogen meemaken. Carnaval is nog een maand je weg, maar dat was alvast dikke pret! Helaas heeft de winter ook minder genoeglijke aspecten. Zeker voor de ouderen die zich met dit weer niet op fiets wagen, maar (met de bus en het laatste stuk) te voet naar het centrum gaan. Ik heb altijd gedacht dat de winkeliers daar samen met de gemeente zoveel mogelijk klanten naar de binnenstad willen trekken. Het tegendeel is blijkbaar waar, want op vrijwel alle trottoirs die naar het centrum leiden, lag tussen Kerst en Nieuwjaar een ijsvlakte. Wel een manier om mensen in het ziekenhuis te krijgen, maar niet naar de winkels. Ook de nieuwe Concertzaal had zo’n ijszee voor de deur. Dan weet je ze ker dat een voorstelling eindigt in een afgang, maar dan wel voor het pu bliek. Dat kan stuiterend naar huis! De SOOWA (Samenwerkende Ouderenorganisaties Wandelbos) organiseert op woensdag 22 januari een to- neelmiddag in wijkcentrum ‘t Kievitslaer aan de Reine- vaarstraat 55. Om 14.00 uur speelt toneelgroep De Reit daar ‘Het Elfde Gebod’. Kaartjes a 2,50 zijn verkrijgbaar aan de zaal. In het Trefpunt voor ouderen van wijkcentrum ‘t Sant aan de Beneluxlaan 74 kunt u op woensdag 15 januari bloem schikken met droogbloemen. U dient zelf een mandje, bakje of potje mee te brengen. Kosten ƒ6,- per stukje. Aanvang 10.00 uur. Woensdag 22 januari is er gelegenheid om te rikken of te jokeren. Kosten ƒ1,50 p.p. Aanvang 10.00 uur. Woensdag 29 januari verzorgt dhr. G. Kuypers een lezing met dia’s over zijn fietstocht naar Santiago de Compostel- la. Hij vertelt u over de natuur, cultuur en mensens tijdens zijn tocht van 6.000 km in 80 dagen. Entree gratis; aan vang 9.30 uur. Op maandagen kunt u vanaf 10.00 uur darten en sjoelen. Dinsdag en donderdag kunt u schilderen met waterverf op papier. U betaalt slechts de materiaalkosten. Deze och tenden beginnen om 9.45 uur. Vrijdagochtend is voor de bridgers. Biljarters zijn elke ochtend welkom. Op dinsdag 14 januari organiseert de bond van senioren en gepensioneerden Sint Lucas een rik- en jokerconcours in het wijkgebouw. Aanvang 14.00 uur. Kosten 3,- p.p. Ook niet-leden zijn welkom. Er zijn leuke rpijzen te win nen. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) is bijna halverwege het dansseizoen in de zaal van de Riddershof (Leharstraat 110). Om de veertien dagen is er op woensdag een dansmiddag met DJ Jan. De entree bedraagt ƒ1,-. De middagen duren van 14.00 tot 17.00 uur. Om in uw nieuwe agenda te noteren: er wordt gedanst op 15 en 29 januari, 11 (carnaval) en 26 februari, 12 en 26 maart, 9 en 23 april, 7 en 21 mei en op 4 juni. Activiteitencommissie Groeseind-Hoefstraat organi seert op dinsdag 21 januari een gezellige ouderwetse dansmiddag met live muziek en zang. Aanvang 14.00u. Entree ƒ2,50, inclusief koffie of thee. Adres: De Baselaer, Hoefstraat 175. Werkgroep Bingo voor Ouderen van EHBO-vereniging Petrus Donders organiseert elke maandagmiddag een le- vensmiddelen-bingo in De Garsthof, Columbusplein 15. Aanvang 14.00 uur; zaal open 13.30 uur. In wijkcentrum ‘t Sant (Beneluxlaan 74) starten eind janu ari weer bridgecursussen voor ouderen. Op dinsdag van 9.30 tot 12.30 uur wordt er een beginnerscursus georga niseerd. Op dinsdag van 14.00-17.00 uur is er een ver volgcursus. Beide cursussen starten op dinsdag 28 janu ari en er zijn veertien afleveringen. De kosten bedragen ƒ110,-; u kunt u ook individueel inschrijven. Mocht u geïnteresseerd zijn, dan kunt u informatie inwin nen of u opgeven via wijkcentrum ‘t Sant, tel. 4671926 of via Joke van de Ven, tel. 5368366. Hoogbejaarden lopen een groter risico in een sociaal iso lement te geraken. Daarnaast zijn 80-plussers niet altijd op de hoogte van voorzieningen en regelingen op het ge bied van wonen, zorg en financiën. Dat geldt vaak ook voor ontspanning en sociale contacten. De KBO start daarom samen met SBT en OTO begin 1997 in de wijk Oerle het project Welzijnsbezoeken 80+. Doel is meer inzichtte krijgen in leefsituatie, vragen en problemen van deze groep. Voor het afleggen van deze huisbezoe ken worden vrijwilligers gezocht. Nodig is dat u in staat bent een goed gesprek te voeren met ouderen, zelf een 50-plusser bent en kennis en inzicht hebt in de leefwereld van ouderen. Heeft u belangstelling en bent u de eerste helft van 1997 beschikbaar, neem dan contact op met Mir jam Pepels of Pablo van der Horst van de SBT, Vincenti- usstraat 102; tel. 5839999. Na de dood van een partner, ouder, broer/zus, kind, vriend of vriendin heb je de eerste tijd meestal wel iemand met wie je kunt praten. Maar na één of meer jaren kan het ver driet weer intens naar boven komen. Velen hebben daar om de behoefte bij lotgenoten steun te vinden en van ei kaars ervaringen te leren. Het Instituut voor Maatschappelijk Werk (IMW), het Dekenaal Centrum Til- burg-Goirle (DTG) en Geestelijke Gezondheidszorg Mid- den-Brabant (GGZ) organiseren voor hen gespreksgroe pen. Bij voldoende aanmelding kunnen er groepen beginnen voor mensen die hun partner, leef- en/of huis genoot verloren hebben; voor ouder(s) die een kind verlo ren hebben; voor jongeren die rouwen over het verlies/ge- mis van ouder(s), broer, zus; voor mensen die een dierbare door zelfdoding verloren hebben. Er zijn tien bij eenkomsten vanaf begin maart. Informatie/opgave (tot 24 januari): IMW, tel. 4636262 of DC, tel. 5423706. Hebt u ook zo genoten van de beelden van de Elfsteden tocht? Of verfoeit u die Hollandse winters omdat u de deur niet uit kunt? In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u boeken over winterse onderwerpen. In ‘De veertiende Elfstedentocht 1986’ vindt u o.a. het ex clusieve verhaal van Evert van Benthem. Verder terug (tot 1760) kunt u met ‘De Elfstedentocht’ van F.L. Schoustra. Hij beschrijft daarin de geschiedenis van twee eeuwen elf stedentocht. Jan Pelleboer heeft een boek geschreven over allerlei ex treme weersomstandigheden: ‘Weerboek’. Vic Langen- hoff beschrijft in ‘Weer en natuur van dag tot dag’ juist het gemiddelde weer. Hij schenkt ook aandacht aan wat er dan in de natuur gebeurt. Een wat nostalgisch boek is ‘Hollandse winters’ van A. Meyerman, met daarin o.a. aandacht voor het schaatsen. Vaak levert winters weer prachtige foto’s op. Ook in maart 1987, toen het m.n. in Noord-Nederland ijzelde. Het foto boek ‘IJzelboek’ is daarvan het resultaat. In het ‘Winter- seizoenboek’ van Ad van Gils staan verhalen om lekker bij de verwarming te lezen. Kruip lekker in een warm hoekje met een winters boekje. 1997 treedt deze Seniorenraad af-staan we even stil bij dat werk. Op de drempel van het nieuwe jaar kijken drie van de tien leden van Se- niorenraad even terug naar 1996: voorzitter Kees Bastiaanssen en de leden Riet Voogt en Karel Cornelis sen. Tijdens de evaluatie wordt straks na tuurlijk vooral gekeken naar de advie zen, die tussen 1993 en 1997 zijn uit gebracht en wat er mee gedaan is door de gemeenteraad en het colle ge. Daarnaast wordt de samenstel- Gevraagd en ongevraagd adviezen geven over het Tilburgse oude renbeleid aan het college van B en W én aan gemeenteraadsleden is de hoofdtaak van de Seniorenraad. Adviezen over wetten en re gelingen, maar ook over bushaltes en cursussen. Aan het eind van de zittingsperiode van vier jaar wordt door een extern bureau de ba lans opgemaakt. Halverwege zijn laatste zittingsjaar -in september recht hebben op bijzondere bijstand’, licht Voogt toe. “De gemeente heeft ons daarover al toegezegd dat de ambtenaren die tot 1 januari betrok ken waren bij de uitvoering van de WBO in de verzorgingstehuizen, nu tijd hebben om mensen die in de knel komen te ondersteunen en begelei den”, aldus Voogt. Herindeling Wat de gemeentelijke herindeling voor gevolgen heeft voor de Senio renraad is nog niet duidelijk. Sinds 1 januari behoren immers ook de ou dere inwoners van Berkel-Enschot en Udenhout tot de ‘doelgroep’ van de Seniorenraad. Maar tot 1 septem ber van dit jaar zijn ze daarin niet offi cieel vertegenwoordigd. “De Senio renraad wil in ieder geval wel met ouderenbonden in Berkel-Enschot en Udenhout in overleg treden”, stelt Cornelissen. Het voortbestaan van de SBT ofwel het gecoördineerd bejaardenwerk in Tilburg was in 1996 het zorgenkindje van de Seniorenraad. Verschillende malen stond het op de agenda. “Het heeft ons veel kruim gekost, om het ouderenwerk te behouden en niet te laten opgaan in het algemene wel zijnswerk”, blikt Bastiaansen terug. “Ik denk dat wij een belangrijke rol hebben gespeeld bij de beslissing van de gemeenteraad. Ook na de fu sie met De Twern blijft het belangrijke SBT-werk uitgevoerd worden. Ze hebben zelf een goed beleidsplan op gesteld, met veel aandacht voor pre ventie en zelfredzaamheid, dichtbij de mensen thuis, in de buurt- en wijk huizen”, vindt de voorzitter van de Se niorenraad. Om zijn werk goed te kunnen doen il'J& _jg*""** Bewoners van verzorgingstehui zen hoeven sinds 1 januari hun spaarcentjes niet meer ‘op te eten’. Hun eigen bijdrage voor de verzor ging is voortaan alleen maar af hankelijk van hun jaarlijkse inko men: AOW, pensioen en inkomsten uit vermogen zoals ren te, dividend en premies. Maximaal is de eigen bijdrage 3450 gulden per maand, zowel voor alleen staanden als voor echtparen. De bewoners zelf zijn eind vorig jaar al uitgebreid voorgelicht over het af schaffen van de toets van het eigen vermogen. Maar voor wie er nog -bij voorbeeld in de familie- mee te ma ken krijgt, is het handig te weten dat de Wet op de Bejaardenoorden (WBO) is afgeschaft. Bewoners van verzorgingstehuizen hebben nu net als die van verpleeghuizen te maken met de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Dat betekent ook dat ze niet meer bij de Sociale Dienst van de gemeente moeten aankloppen, maar bij ‘contactkanto ren AWBZ’. Dat zijn afdelingen van zorgverzekeraars zoals CZ en VGZ. De contactkantoren AWBZ rekenen de hoogte van de eigen bijdrage uit. Afhankelijk van het inkomen kan de eigen bijdrage dus ook lager zijn dan 3450 gulden. Bij de berekening wordt ook gekeken naar eventuele lasten zoals belastingen en eventuele on derhoudsplichten. Veel bewoners zullen aangewezen blijven op zak- en kleedgeld. De uit kering daarvan wordt ook verzorgd door de contactkantoren. De hoogte van dit zak- en kleedgeld bedraagt nu ƒ374,11 voor alleenstaanden en ƒ623,57 voor echtparen. Wie zelf voor broodmaaltijden en bewassing betaalt, behoudt de extra vergoeding daarvoor. Wie financiële hulp nodig heeft voor het onderhouden van sociale contac ten kan nog steeds bij de gemeente terecht voor subjectsubsidie. Dat is ook de aangewezen instantie voor bijzondere bijstand en de Wet Voor zieningen Gehandicapten. Informatie over de AWBZ-regeling voor verzorgingstehuizen: CZ-groep (tel. 5949357) en VGZ (5376373). I maal in de twee weken opgeno men in de Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Mieke-Nelie van der Heijden Arnold van Hazendonk - Wilma Hurkens I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg of I Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar 1 de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 1 5368805. I Deadline: maandag 12.00 uur I 1 voor de verschijningsdatum. 4* week te. Visueel ïtie tot n St Jozef zorg

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1997 | | pagina 7