i! n f Opel Monterey LTD 3.2Ï-24 V g Bezopen om met drank op te gaan rijden Vergeten kolos bezopen als met drank op gaan rijden. Opel verlaagt prijs "Major Guard" Niets is zo Jeugdige autorijders doel nieuwe anti-alcohol campagne Stoelverwarming NISSAN KORT 1 'J '92 1 '11 i pagina 12 DE TILBURGSE KOERIER DE AUTOMAAT Donderdag 19 december 1996 pagina 13 dit ge [.IKS IAAR. sdingen. 1st ra ir u ook zacht u lerende 114 een ook 'zich 3de r 2838 A opwe Er zij 12 14027 FRIS ACHTER HET STUUR. en kosten rbehouden. 1989 1991 1988 1987 1989 kan de ipe altijd 1 men ms, '94 '93 '92 ‘92 met ...'89 '88 ..'90 '95 om en. voor 59,95), de lale mi een 7 voor .De ig is serie nog i zal wordt irijvingk. lissan samen met irbij jen 4,11 f een met de Jeep Grand Cherokee en Land Rover Discovery. e '92 '89 '90 '87 '89 '94 ■7771 mogelijkheid tegen geringe bijbetaling de fabrieksgarantie uit te breiden. Zo kan bijvoorbeeld bij een Corsa voor slechts f.200,= een extra jaar garantie worden bijgekocht. Men kan tiden dat in de brer als Informatie hierover kan worden verkregen bij de Opel-dealer. Omdat de ervaring leert dat kopers van een nieuwe auto gemiddeld drie jaar met hun auto rijden en deze dan inruilen, I Opel-rijders in princij met garantie rijden. snheid. ngevallen iren op vrijdag-, en zondagavond. igevallen vinden i vrijdag- en t tussen 10 uur's Nissan zc lanceren i worden gebasee behulj Sony c De 24V-uitvoering v vrachtwagens (f.!5f Volt uitgave voor normc stoelen (f. 149.95) er smalle uitvoering voor sportstoelen (f. 139,95). Hella stoelverwarminc verkrijgbaar in de accessoirehandel. raps >snelheid i gevallen seconde» smeter 1 en met Alle informatie over de nieuwe Primera is te vinden op Internet. Op 1 oktober startte Nissan Europe met een websi- te:http://www.nissan-europe.com. Deze website bevat een gevarieerd aanbod aan informatie over de Primera en over de fabricage. De pagina's zien er aantrekkelijk uit en zijn zeer informatief. Naast veel achtergrondinformatie zijn er ook plaatjes en videobeelden te zien. Nissan actualiseert de website regelmatig, zodat het de moeite waard is om geregeld nog eens de Nissan-site op te zoeken en meer nieuws omtrent Nissan te vergaren. Sinds zijn bestaan heeft de Monterey één keer een aantal wijzigingen ondergaan. Daartoe behoort ook het huidige dashboard. Dit bestaat uit een langgerekte, vrij rechthoekige unit met aan weerszijde uitstroomopeningen en direct achter het verstelbare met leer beklede stuurwiel het instrumentarium met snelheidsmeter, toerenteller, kleinere instrumenten, controlelampjes en een aanduiding in welke stand de automaat staat. Links en rechts beschikt de auto over een forse reeks schakelaars. Enkele jaren geleden introduceerde Opel de Monterey. Het is in feite de nieuwste generatie Isuzu Trooper die hier onder de naam Monterey wordt verkocht. Opel kent daar1 twee modelvarianten, eei meter lange driedeurs of i 4,54 meter metende vijfdeurs. De Monterey, naar keuze met een 3,1 liter 4 cilinder turbodiesel of een 3,2 liter V6 24-klepper, zit in het segment luxueuze terreinauto's en moet onder meer concurreren gebeur zaterdag- De ergste on< plaats in de vrij zaterdagnacht avonds en 4 uur 's nachts. Prijzen Ruimte biedt de Monterey te over en als optie kan zelfs een derde zitrij achterin worden besteld. Door de hoge zit achter het stuur heeft men een prima overzicht op het steeds drukker wordende verkeer. De lengte is ongeveer gelijk aan een forse auto uit de hogere middenklasse, zodat de handelbaarheid heel behoorlijk is. En zelfs met een flinke last aan de trekhaak behoudt de Monterey zijn fijne eigenschappen. Goedkoop is dit type auto evenwel niet. De V6 LTD automaat kost f. 105.540,= en dat nog zonder de extra's als lederen bekleding, cruisecontrol, opklapstoelen achterin en twotone lak, want dan moet maar liefst f.118.610,= worden neergeteld. De LTD met vijfbak begint bij f.99.700,= en dat geldt ook voor de turbodiesel. Neemt men genoegen met de kortere RS dan kosten de handgeschakelde versies f.89.700,= en de automaat f.95.540,=. In de koude wintermaanc is een stoelverwarming L auto een uitkomst. Maar deze voorziening niet af fabriek is ingebouwd, zal kou moeten leiden. Althar Nissan Motor Iberica verhoogt tijdelijk de productie. Dat betekent dat het productiepersoneel ook op zaterdag werkt om aan de vraag naar de nieuwe Terrano II, Serena, Vanette Cargo en Patrol te kunnen voldoen. Aan het eind van dit jaar zullen naar verwachting 95.000 stuks van de band zijn gerold. Dat is zeven procent meer dan tot nu toe was beoogd. Met de meezinger 'Glaasje op. Laat je rijden' van Sjakie Schram werd ooit getracht het 'rijden onder invloed' terug te dringen. Dat is gaandeweg ook gelukt. Toch vinden er nog steeds veel te veel verkeersongevallen plaats waarbij alcohol een rol speelt. Organisaties die zich inzetten voor de verkeersveiligheid, constateren met schrik dat het aantal mensen dat met een borrel op achter het stuur kruipt, zelfs weer toeneemt. Talrijke mensen nemen zo het risico zichzelf, of erger nog: een ander het ziekenhuis in te rijden. Bewust, want iedereen kent de gevaren van drankmisbruik in het verkeer. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat en Veilig Verkeer Nederland bepleiten dan ook een hardere aanpak van rijden onder invloed. Tijdens de komende feestdagen worden weer op grote schhaal alcoholcontroles gehouden. In de jaren 92 tot en met ’94 werd een lichte groei geconstateerd van 'rijden onder invloed'. Met name in het westen van Nederland. Deze toename kwam geheel voor rekening van het mannelijk deel van dé bevolking. Bij de vrouwen viel een lichte afname te constateren. Te veel leed De lichte stijging van het rijden 'met een slok op' zette zich in 1995 niet voort. In het westen van het land werd van 1994 op 1995 zelfs een daling genoteerd. Het aantal overtreders dat 'onder invloed' werd betrapt daalde hier namelijk met ruim een kwart. Mede door deze ontwikkeling in het rijden onder invloed, is het aantal verkeersslachtoffers in 1995 vrijwel gestabiliseerd op ruim 1200 doden en een veelvoud daarvan aan gewonden. Overigens nog steeds een veel te hoog aantal, dat in 1996 weer een lichte stijging te zien geeft. Bij alcohol controles bleek ruim de helft van de overtreders afkomstig uit Horeca-gelegenheden; vier procent was na het bezoek van een sportcantine onder invloed achter het stuur gestapt. Van de zware overtreders kwam 57 procent geopend. Alhoewel de achterlichtunits keurig in de achterschermen zijn opgenomen, bevinden vrijwel alle lichtfuncties zich in de achterbumper, vanwege Europese wetgeving. De Monterey heeft vooral aan de voorzijde een bijzonder krachtige uitstraling met zijn rechthoekige grille met dikke chromen rand en fors uitgevallen koplampen. Onder de motorkap huist een 3,1 liter turbodiesel met een maximaal vermogen van pk bij 3600 tr/min en veel belangrijker een koppel van 260 Nm bij 2000 tr/min. Uiteraard is deze motor uitgerust met een intercooler. De korte RS als turbodiesel weegt 1900 kg, komt tot een topsnelheid van 150 km/u en heeft 16,6 seconden nodig o naar de 100 km/u te sprinter De vijfdeurs komt als turbodiesel op 1985 kg. De Monterey mag in alle gevallen een geremde aanhanger trekken met gewicht van 3000 kg. De turbodiesel is alleen leverbaar met een handgeschakelde vijfbak. Krachtpatser Wij reden echter met de benzineversie, een krachtige 3,2 liter V6 met 4 kleppen per cilinder. Deze krachtpatser komt tot zijn maximale vermogen van 177 pk bij 5200 tr/min en haalt net als de turbodiesel een koppel van 260 Nm echter nu bij 3750 tr/min. De V6 kan naar keus t was tot voor kort zo. Hella orengt inmiddels een stoelverwarming op de markt in een uitvoering voor 12 en 24 Volt, zodat ook vracht- autochauffeurs hiervan ladderchassis waarop de carrosserie uit tweezijdig verzinkt plaatstaal is bevestigd. De auto is duidelijk op comfort gebouwd, niet alleen vanwege de stille motor en rijke uitrusting, maar ook door de rondom onafhankelijke wielophanging. Voor zien we dubbele dwarsarmen, torsiestaven en een stabilisator en achter heeft Opel gekozen voor een meervoudige wielgeleiding en schroefveren. De auto is daarom zeer plezierig, vooral ook op lange ritten. Klein deurtje De Opel kenmerkt zich door een vrij rechthoekige koets, een carrosserievorm die in dit segment nog steeds 'bon ton' is. Uitrustingsvarianten kent de Monterey niet, men kan alleen kiezen voor uiterst compleet. Zo zijn bijvoorbeeld de lichtmetalen velgen, de mistlampen in de voorbumper, de elektrisch De tienmiljoenste auto die buiten Japan door Nissan werd gebouwd, is eind september van de band gerold. Van die tien miljoen exemplaren zijn er 2,29 miljoen in de Europese fabrieken in Groot-Brittannië en Spanje geproduceerd. De terreinauto speelt op de Nederlandse markt een uiterst bescheiden rol. Opel is op dit gebied een relatieve nieuwkomer, maar biedt intussen een van de meest complete modellenprogramma's. Dit komt voornamelijk door het inlijven van Isuzu, de Japanse producent die van oudsher gespecialiseerd is in 'het zwaardere werk'. De Monterey van Opel lijkt echter een vergeten model. circa 23 procent van het aantal doden en verkeersslachtoffers een wel erg groot aandeel. Zeker in verhouding tot de vijf procent die zij van de bevolking uitmaken. Het percentage jonge mannen onder de bestuurders die bij een ernstig ongeval onder invloed waren, ligt zelfs nog iets hoger. Opvallend omdat al jaren blijkt dat deze groep jonge automobilisten - zich kennelijk bewust van de gevaarlijke combinatie van alcohol en snelverkeer - gemiddeld minder drinkt dan De Vietnamese regering heeft Nissan haar fiat gegeven voor samenwerking met Danang Automobile Mechanical. Het nieuw op te richten bedrijf: Nissan TCM Vietnam Co. Ltd. zal de Nissans Sunny en Vanette gaan bouwen. Daarvoor wordt een nieuwe fabriek gebouwd die medio 1998 operationeel zal zijn. Het eerste jaar zullen duizend auto's van de band rollen. Vierwielaandrijving Opbergruimte is er meer dan voldoende zowel voor- als achterin. Tussen de stoelen zit een extra pookje waarmee men kan kiezen voor vierwielaandrijving. Standaard worden bij de Monterey de achterwielen aangedreven. Bij hevige sneeuwval of een modderige ondergrond kunnen de voorwielen worden bijgeschakeld. Men mag dan overigens niet harder rijden dan 80 km/u en het wordt af geraden deze voorziening op een verharde ondergrond te gebruiken. Voor echt zwaar werk is er nog de lage gearing. Het is eigenlijk jammer dat de Monterey niet is voorzien van een mogelijkheid voor permanente vierwielaandrijving. Nu moet men bij het gebruik steeds nadenken. Het interieur is zeer luxueus van inrichting vrijwel alles wat men kan bedenken zit erin van elektrische ruiten, centrale vergrendeling, getint glas, in hoogte verstelbare bestuurdersstoel tot armsteunen aan de voorstoelen, leesspotjes, armsteun en hoofdsteunen op de achterbank en een radiovoorbereiding met antenne en vier speakers. Een forse lijst waarop helaas de airbags ontbreken. Ze komen zelfs niet eens op de optielijst voor. De lederen bekleding uit het door ons gereden exemplaar is optioneel inclusief stoelverwarming en elektrische stoelbediening. De Opel Monterey is op traditionele wijze gebouwd. Als ruggegraat dient een Jonge mannen Het grootste aandeel in de alcohol-onveiligheid kwam ook in 1995 weer op het conto van jonge mannen tussen 18 en 25 jaar. Zij hadden met zal begin 1998 een nieuwe elektrische auto i in Californië. Hoewel de carrosserie nog moet i ontwikkeld staat al vast dat deze zal worden serd op een kleine Van en een aandrijving krijgt met ilp van lithium-ionen batterijen die Ni ontwikkelt. Onder de naam Major Guard op iedere Opel naar keuze de biedt Opel aan haar kopers de garantie met 12 of 24 maanden verlengen, waardoor men voordelig is gedekt tegen de risico's van het autorijden. De Non Stop Garantie van Opel kan zelfs in een autofinanciering worden opgenomen. Geneesmiddelen en drugs Ieder jaar worden ruim 400 personen in een ziekenhuis opgenomen na een verkeersongeval waarbij Rijvaardigheid Beanvloedende Geneesmiddelen (RBG) in het spel zijn. Uit een studie naar de gevolgen van het aan het verkeer deelnemen met gebruik van RBG, zoals slaapmiddelen en spanningsbestrijders, kwam naar voren dat hierdoor jaarlijks ongeveer 45 worden geleverd met een vijfbak of een viertre automaat. De topsr bedraagt in beide 170 km/u en in 11,5 seconden wijst de snelheidsmeter 100 km/u aan. De automaat blijkt zelfs met 10,7 seconden fractioneel sneller te zijn. De benzineversies wegen 1795 kg voor de RS 5-bak tot maximaal 1900 kg voor de LTD automaat. De motor presteert uitstekend en deze grote jongen is menig kleinere auto bij een stoplichtsprint te snel af. Dat moet de Monterey-rijder overigens wel bekopen met een fors benzineverbruik. Wie op de snelweg flink doorrijdt of regelmatig een flinke last voortsleept, komt bij de V6 gemiddeld op 1 op 6 uit. De turbodiesel scoort op het gebied Van brandstofverbruik uiteraard veel gunstiger. verstelbare en inklapbare buitenspiegels, de chromen portiergrepen en de kunststof reservewielbescherming achterop standaard. Alleen voor de zogenaamde two-tone lak moet worden bijbetaald. De lange LTD heeft vier portieren en een achterdeur die in twee delen opengaat. Het deel waarop het achterwiel is bevestigd is breed en voldoet in 95 procent van de gevallen. Alleen als de lading extra breed is, kan ook het kleine deurtje worden kunnen profiteren. Rug en bovenbenen worden comfortabel op temperatuur gebracht en zo wordt een snelle verkramping van de koude spieren voorkomen. De stoelverwarming is gemaakt van een moeilijk ontvlambare velours stof, is voorzien van in de bekledingsstof gefixeerde hittedraden die met Teflon duurzaam zijn geïsoleerd en hebben een thermobeveiliging voor automatische uitschakeling bij overbelasting. De stoelverwarming van Hella is universeel en kan op vrijwel alle stoelen worden vastgemaakt. De voeding komt via een sigarette- aansteker. Er is een aansluitkabel van 1,5 metér lengte voor handen. Men kan kiezen uit drie standen: continu gebruik, alleen ruggedeelte of snelle "owarming. u, z.ijn in totaal drie types. verkeersdeelnemers om het leven kwamen. Veel van de vermelde ongevallen betreft letsel na een ongeval met de fiets. Een speciale waarschuwing voor de gevaren die in het verkeer opdoemen) voor jongeren en druksgebruik (speciaal XTC) is dan ook zeker op zijn plaats. Harde bewijzen zijn nog niet geleverd, maar aanwijzingen dat XTC de rijvaardigheid beanvloedt, zijn er wel. Over de combinatie van alcohol en Rijvaardigheid Beanvloedende Geneesmiddelen en de effecten hiervan op de verkeersveiligheid zijn evenmin harde gegevens bekend. Behalve dan wat iedere leek op zijn klompen aanvoelt: stap nooit achter het stuur met een 'n slok op en helemaal niet met een slok en een pil op'. oudere bestuurders. Vandaar uit een Horeca-geleger dat de gemeenschappelijke De meeste ongevallen anti-alcohol actie van overheid en WN zich dit jaar specifiek richt op de jonge alcoholgebruikers in het verkeer. De campagne draagt de titel: 'Niets is zo bezopen als met drank op gaan rijden'. Met als afsluitende tekst: 'Fris achter het stuur". ND-XP84

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1996 | | pagina 45