Volvo S70 en V70 1 Fiat Punto Team Nieuwe motor voor Spilfunctie Voyager AWD u 1 "I o 7 u DAGEN TOT HET JAAR 2000 Bijlage van: DeTilburgse Koerier chen VAN ROOSMALEN )6 pagina 32 Oplage: 100.800 Donderdag 19 december 1996 sld. rijslijs tot de I Tony Vos jmputer. F. Tussen Kerst en Nieuw zal de Automaat f.l( niet verschijnen. Vrijdag 3 januari is de Gr eerste uitgave van het nieuwe jaar uj( Autotest: Lees verder in dit nummer o.a.: pag.3 pag. 7 VOLVO Renault Mégane 1.4.RN sedan Rij-impressie Suzuki Wagon R Plastic autootjes Meer geld voor verkeerssignalerings- systemen èn prima %raag. Jaargang 8 Nummer 49 Dashboard Maar ook een detail als de portiergrepen is hierop t over de hele s zeer positief wordt r-Puch. "=ns ook de voor de srwielen ij de ontwikkeling laar daar Punto fraai »n die in ir gespoten net i de flanken, Autobedrijven Ringbaan Zuid 3 TILBURG 013-5360015 Donderdag koopavond tot 21.00 uur Hoge Steenweg 85 LOON OP ZAND 0416-362450 Vrijdag koopavond tot 20.00 uur Redactie: Tony Vos Tel. 013/4686023 Postbus 410 - 5000 AK Tilburg Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier N.S. Plein 14,5014 DA Tilburg Tel. 013/5368805 Fax 013/5359985 Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur aangepast. De bumpers zijn nieuw. Deze worden in alle gevallen in de carrosseriekleur f als de strips op Ge portiergrepen en buitenspiegels. De achterzijde van de Estate is ongewijzigd, omdat de uitstraling i wereld als i ervaren. De interieurinrichting heeft eigenlijk vergelijkbare veranderingen ondergaan. Ook hier zijn meer afgeronde vormen toegepast. Vierkant lijkt uit te zijn bij Volvo, terwijl juist een aantal merken weer op deze meer 'nostalgische' lijnen terugkomt. De S70 en V70 onderscheiden zich van de 850 vooral door iets rondere vormen. Dit zien we onder meer aan de motorkap en grille, de schuin aflopen koplampen, andere achterlichten en gewijzigd kofferdeksel. In recordtijd heeft het Volvo-programma nieuwe namen gekregen. Maar het Zweedse merk stelt zichzelf niet tevreden met alleen een ander typeplaatje. Zo heet de 850, de belangrijkste auto in het Volvo-programma, voortaan S70 als de sedan en V70 als Estate. Samen met een aantal zichtbare wijzigingen brengt Volvo nu ook de vierwielaangedreven Estate naar ons land. De Fiat Punto behoort best verkochte auto's in Europa. Fiat Auto Nederland brengt van de Punto nu een extra complete versie met een uitrusting die een grotere auto niet zou misstaan. De Punto Team 55 heeft een 55 pk sterke FIRE-motor die garant staat voor goede prestaties, maar daarnaast genoegen neemt met een bescheiden hoeveelheid benzine. Het uiterlijk wordt opgesierd door de metaallok, meegespoten farming. Alle andere are zaken zijn xard zoals airco, letalen velgen, isch bediende portierruiten, boordcor elektrisch verstelbare bestuurdersstoel, audio- installatie, roofrack en twee airbags. Iedere Chrysler verlaat de fabriek met 3 jaar garantie. De Voyager 3.8 AWD is verkrijgbaar in beide carrosserievarianten. De normale Voyager kost dan 1 102.000,= terwijl de langere Jrand Voyager op f. 106.800,= uitkomt. draagt bij rale van de e en geplande tuur en aan de dng van bet Chrysler heeft de 3,3 liter V6 motor uit de vierwielaangedreven Voyager-modellen vervangen door een nieuwe 3,8 liter krachtbron met eveneens 6 cilinders in V-vorm. Deze nieuwe krachtbron levert een vermogen van 166 pk en een fors hoger koppel van 307 Nm bij 3150 tr/min. De 3,3 liter leverde 158 pk en 275 Nm. bumpers, mistlampen, beschermstrips op de flanken en lichtmetalen velgen met 165/65-serie banden. Op het gebied van veiligheid staat de uitrusting op een hoog niveau met een airbag, gordelspanners en een automatisch brandpreventie- systeem. Ook heeft de auto een anti-diefstal startblokkering. Mac blijft het niet bij. De 1 Team beschikt over L beklede sportstoelen die in De 3,8 liter drijft alle vier de wielen permanent aan via een viertraps automaat. De motorkrachten worden via een tussendifferentieel met viscokoppeling afhankelijk van de omstandigheden c voor- en achter verdeeld. Bij d< van deze vierwielaandriji heeft Chrysler gebruik kunnen maken van de De Automaat is een uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. DA.T.O. en verschijnt in geheel Tilburg, Goir- le, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwijk, Moer gestel en Hilvarenbeek. 5 cilinders Het standaarduitrustings niveau van de S70/V70 omvat onder meer een buitentemperatuurmeter, elektrisch bediende voor- en achterportierruiten, interieurfilter, armsteun tussen de zitplaatsen zowel voor- als achterin en bekerhouders. Het uitstekende onderstel van de S70 en V70 is in principe niet gewijzigd, al is de afstemming van de schokdempers verder geoptimaliseerd. Het motorenprogramma bleef gelijk. Het bestaat volledig uit 5 cilinders. Aan de basis staat een 2 liter, gevolgd door een 2,5 liter. Deze motor is verkrijgbaar met 2 en 4 kleppen per cilinder. Daarboven staat de 2,3 liter turbo, waarvan het vermogen is verhoogd van 225 tot 240 pk. Het koppel steeg ook van 300 naar 330 Nm. De opvolger van snelle 850 R komt in de loop van 1997 beschikbaar. Het programma van de Volvo S70/V70 is behoorlijk modulair opgebouwd. Dat betekent dat men na het kiezen van een motortype diverse mogelijkheden heeft voor wat betreft interieurinrichting en onderstellen. De vierwielaangedreven versie is voorzien van de 193 pk sterke 2,5 liter light- pressure turbo motor en kan alleen als V70 worden besteld. De prijslijst van de S70 start bij f.63.600,= voor de 2 liter. ir De 2.5 begint bij f.67.700,= en de 20-klepper kost minimaal f.71.800,=. De light pressure turbo komt op f.75.900,= en de snelle T-5 kost f.82.900,=. De 2,5 liter turbodiesel met directe inspuiting komt op f.75.950,=. De meerprijs voor de Estate bedraagt f.4.600,=. Tot slot kost de V70 2.5T AWD f.88.700,=. Het dashboard is gelijk aan dat van de C70 Coupé die tijdens de Parijse autotentoonstelling werd gepresenteerd. Niet alleen de dashboardoverkapping, maar ook alle bedieningselementen zijn herzien. Verder heeft de ontwikkelingsafdeling zich beziggehouden met het verwarmingssysteem dat nog efficiënter is geworden. De hoogteverstelling van de voorstoelen heeft een andere bediening gekregen vanwege kritiek op het bestaande systeem. De veiligheid heeft Volvo nog verder op details verbeterd. De B-stijl werd nog eens extra verstevigd om bij een zijdelingse aanrijding een betere bescherming te bieden. Ook het materiaal waaruit de bekleding van de B-stijl is gemaakt, is voorzien van een zachtere schuimvulling. Dit zorgt voor een lagere kans op hoofdletsel. Het ontstekingspoeder dat wordt gebruikt in de gordelaanspanners is krachtiger geworden. waardoor in geval van een aanrijding sneller kan worden gereageerd. De stuurkolom is in drie delen opgedeeld, waardoor het geheel bij een frontale aanrijding minder het interieur in komt. Tot slot maakt de S70/V70 gebruik van het type derde remlicht dat op de S40/V40 werd geïntroduceerd. Dit T.ED- stoplicht licht veel sneller op dan een gewone lamp. hoogte verstelbaar zijn. Ook het stuurwiel kan van stand worden veranderd. De voorportierruiten worden elektrisch bediend en de portieren kunnen centraal worden geopend en gesloten. De achterbank is in twee delen neerklapbaar en verder is er een digitaal klokje, van binnenuit te openen achterklep en verlichting in de bagageruimte. Fiat biedt de Punto Team 55 aan voor f.24.950,=. Ik kan me de situatie nog helemaal voor de geest halen. Ik zal zo'n zeven jaar oud geweest zijn en we waren in de zomer op vakantie in Noordwijk aan Zee. Ik zat op het strand te spelen direct in het zicht van mijn ouders achter het windscherm. Ik moet al bijna vanaf mijn geboorte een autoliefhebber geweest zijn, want anders kom je niet op je zevende jaar tot verhitte discussies met je vader over de auto. Mijn vader had namelijk net in de krant gelezen dat de volgende generatie wellicht geen auto meer zou rijden. Ongetwijfeld een hooggeleerde professor die dat tijdens een symposium had beweerd! Nu schrik ik van dat soort berichten niet meer, want dit wordt nu nog steeds met grote regelmaat geroepen. Maar ik weet nog steeds donders goed dat ik na deze mededeling van met vader, die zijn argument nog wist te versterken door te melden dat het in de krant had gestaan, behoorlijk boos en moedeloos was. Waarom was autorijden alleen nog weggelegd voor volwassenen die op dat moment al een auto hadden? Kregen kinderen als ze groot waren dan geen gelijke kansen? Ik vond het enorm oneerlijk en speelde daarna natuurlijk vrolijk verder met zand, water, schepjes en ongetwijfeld van die buigzame plastic autootjes. Zo zie je maar dat in ruim 25 jaar eigenlijk niet zoveel is veranderd. Er zijn mensen en organisaties die graag de indruk willen geven dat er zwarte wolken boven de auto hangen en dat het vrijwel is afgelopen. Laatst hoorde ik nog iemand van het ministerie van Verkeer en Waterstaat beweren dat iedere zestigjaar op het gebied van vervoer een belangrijke uitvinding wordt gedaan. Dan is het nu hoogtijd, volgens de persoon in kwestie, maar ik denk toch met een redelijk waarschijnlijk kan beweren dat ik het einde van 'de auto' niet zal meemaken... Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat trekt in 1997 ruim tachtig miljoen gulden uit voor verkeerssignalerings- en informatiesystemen. Dit blijkt uit de nota 'Reisinformatie' die de minister naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Er wordt volgend jaar zo'n 71 miljoen gulden uitgegeven aan onder meer Dynamische Route Informatie Panelen boven de weg, dynamische route- en reisgeleidingssystemen in de auto en verkeersinform at ie- centrales. Verder komt tien miljoen gulden beschikbaar voor het uitrusten van 1.000 auto's met RDS/TMC, waarmee actuele en op de automobilist toegesneden verkeersinformatie op een schermpje in de auto verschijnt. Betrouwbare en kwalitatief hoogwaardige reisinformatie -- aan een optime benutting v bestaande infrastructu verminderii fileprobleem. (Bron: Rai Actueel) expertise van het Oostenrijkse Steyr- Dit bedrijf is overigens partner van Chrysler v bouw van diverse modellen voor de Europese markt. De Voyager en Jeep Cherokee worden in Graz gemaakt. De Voyager 3.8 AWD wordt alleen geleverd in het zeer luxueuze LE-niveau, is voorzien van de laatste generatie ABS en heeft standaard niveauregeling. De optielijst is bijzonder klein en vermeldt slechts metaallok en de combinatie van Lje t-Sato-leden en tnedewtkets lederenbekleding met a captain-chairs en van de /Uttwut mensen stoeiverwr iedeteen^elü^ feestdagen en een veilig nieamjaai

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1996 | | pagina 33