WIJZE Een modern kerstverhaal Puk en Muk in de bieb l IP n r PüKenMUKk r 11 - POST SCRIPTUM COLOFON 1 I I I I I I I I I I SOSS^SR’Tiïburg'of I 7R SnnRDRTilhiirq; I Kopij Seniorenwijzer Welzijnsbezoek aan 80-plussers Wboiworm voor alleenstaande ouderen Toneelgroep De Garsthof Trefpunt 't Sant Rouwverwerking in gespreksgroepen Kerst kijken I I I I I 1 96 pagina 18 Donderdag 19 december 1996 pagina 19 DE TILBURGSE KOERIER orraad Tli Drop Oud 'PEN tttera. II lint of voor de verschijningsdatum. Bernhard Uytdenbogaerd )83 LING tjndiktes Redactie: Diny van Bladel-Verbunt HET WOORD IS AAN... IWJGIIGI, pVOLMMO 5000 JA Tilburg; tel. n een ^1! 7 ÜÜÜR FRANS FRANSSEN ran UUwj skunde:l o ioldiqie i talenten, In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Nadat de nieuwe linde op de Heu vel is geplaatst, zijn er zonneban ken neergezet. Daarna niets meer. Vroeger stond er altijd een kerst stal op het plein. Er is in Tilburg kennelijk ook al geen plaats meer voor Jozef en Maria en hun kind. Alleen nog maar voor kerstbo men. Zoeklicht De naamswijzigingen en verzelfstan diging van de drukkerij vonden plaats vanaf de jaren vijftig. Uitgeverij Zwijs- en richt zich nu ook op het niet-katho- lieke onderwijs, iets dat vroeger on denkbaar was. In de Opvoedkundige Brochure-Reeks verschenen vanaf 1920 honderden publicaties. Na 1960 wordt die omgedoopt in 'Onder wijskundige Brochurereeks'. Op dit moment zijn de leesboeken voor moeilijk-lezende kinderen in de se ries 'Zoeklicht' en 'Wachtwoord' erg populair op scholen, in bibliotheken en thuis. Op de tentoonstelling in de centrale bibliotheek is veel origineel materiaal te zien. Voor Tilburgers, die 'het Rijke Rooms(ch)e Leven' hebben meege maakt, zal een bezoek aan de expo sitie een feest van herkenning zijn. "We naderen station Amsterdam Am stel", klonk het uit de luidspreker. Het leek wel alsof ze vanuit een soort droom wakker werd. Toen ze haar jas aan deed, keek ze rond in de helver lichte coupé. Een paar mensen zaten te lezen, anderen staarden naar bui ten. "December is blijkbaar toch de maand om je te bezinnen", lachte ze in zichzelf toen ze besefte waar ze het afgelopen uur vanaf Den Bosch mee bezig was geweest. Hans stond koukleumend te wachten op het perron. Hij nam haar tas aan, hielp haar uitstappen en zoende haar op beide wangen. Gearmd liepen ze de trap af. ook aangewaaid", bedacht ze. Zoals de uitnodiging van Hans en Marleen. Of haar nieuwe gymclubje, waarin een paar mensen bleken te zitten, die het ook leuk vonden om naar een concert te gaan of een tentoonstel ling te bezoeken. Heerlijk, genieten met zo'n leuk gezelschap, vond ze. "Het kost geen enkele moeite. Je hoeft alleen maar open te staan voor dingen die kunnen gebeuren..." De veiligheid van met name de oudere burgers van onze stad is nogal eens voorwerp van discussie en aandacht. Ook de onvolprezen Senio- renwijzer kon er kennelijk niet om heen. Het project 'Ouderen en Veiligheid' is met veel tamtam van start gegaan, maar wordt nu afgeblazen. Het zou geen reële kans hebben gekregen; en er is te weinig over nagedacht. Misschien is er helemaal niet stil gestaan bij de vraag wat veiligheid is (buiten gevaar zijn; weten dat de fysieke in tegriteit beschermd is). We krijgen het gebrek aan veiligheid van alle kanten aangepraat. Wellicht is er wel eens een inbraak of slaat een tasjesdief zijn slag. Niet alles is nu eenmaal te voorkomen. Ik betwijfel trouwens of ouderen meer risico's lo pen dan wie dan ook. Vrouwen en kinderen staan aan andere en soms grotere gevaren bloot. Laten we daarom de wijkveiligheidsplannen ook maar meteen overslaan en de vrijkomende middelen en energie toedelen aan de surveillance door de politie. Die mensen hebben ervoor geleerd en zij kennen hun pappen heimers. We leven in een veilige stad. Overigens is niets zo gevaarlijk als het leven zelf. Al sinds 1844 hadden de Fraters van Tilburg aan de Gasthuisstraat de zorg voor weesjongens. Deze jon gens moesten een "deugdelijk" be roep leren om in hun eigen onder houd te voorzien. In 1846 start de drukkerij op bescheiden wijze, met een drukpers en apparatuur voor een binderij. Er worden vooral katholieke school boeken gedrukt; de fraters verzorgen immers zelf het hoger onderwijs voor de arme jeugd in Tilburg. Er komen boeken voor lezen, schrijven, reke nen, maar ook voor godsdienst, ge schiedenis en aardrijkskunde. De drukkerij wordt een groot succes, tot verdriet van andere drukkers in Til burg die over 'broodroof spreken. In 1870 komt er een snelpers, dertien jaar later een stoommachine. In 1893 nemen de Fraters van Tilburg De En gelbewaarder over, het 'geïllustreerd maandschrift voor de katholieke jeugd'. Zijn grote populariteit dankt De En gelbewaarder vooral aan de verhalen van Puk en Muk, die vanaf 1926 in dit blad verschijnen. Schrijver van deze verhalen is Frans Fransen, pseudo niem van frater Franciscus van Osta- den. Na de oorlog schrijft hij nog vier Puk en Muk-verhalen, onder andere Puk en Muk en Schobbejak Hitler). In de jaren zeventig geeft de inmid dels verzelfstandigde Uitgeverij Zwijsen nog twee nieuwe versies van Puk en Muk uit. Sommige teksten zijn bewerkingen van verhalen van Frans Fransen, andere zijn nieuwe verha len van Jos Haens. Veel ouderen zijn opgegroeid met de avonturen van Puk en Muk -in De Engelbewaarder en in boekvorm- én met de school boeken van Uitgeverij Zwijsen, die zo onlosmakelijk met Til burg verbonden is. Binnenkort kunt herinneringen daaraan op halen: van 6 tot en met 30 janu ari is in de bibliotheek op het Koningsplein de tentoonstel ling '150 jaar Uitgeverij Zwijsen (voorheen Drukkerij van het RK Jongensweeshuis)' te zien. Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5036 3R Tiiuuiy uf Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5°nn IA Til‘- *-*' 5368805. zingen lukte niet zo goed. "Dat zelf zingen zal ik toch wel missen. Juist met Kerstmis is zang zo belangrijk, draagt het bij aan de sfeer. En als het dan goed gaat, is het fantastisch." "Aardig dat Hans en Marleen me me teen voorde kerstdagen uitnodigden, toen ze hoorden dat ik last van mijn keel heb. Al ben ik dan vaak de deur uit, ik verlang toch wel naar het ge zinsleven. Nu zo een paar dagen bij elkaar, dat is eigenlijk je oude gezin een beetje opnieuw beleven. Dan voel ik me helemaal op mijn gemak. Hoef ik helemaal niet te denken: 'Doe ik het wel goed?' Nou ja, met je beste vriendinnen en vrienden heb je dat ook, dat gevoel van je vrij voelen. En juist dan kun je heel onbekommerd met elkaar plezier hebben." "Mooi dat je in het leven toch een soort evenwicht zoekt. Want juist met de kerst voel ik het gemis van Kees heel ergHet lijkt wel of dat elk jaar er ger wordt. Soms voel ik me gewoon jaloers als ik andere oudere mensen samen gelukkig zie. Maar meestal ben ik me er toch wel van bewust dat er na die momenten van verdriet ook ontjes, larin Even werd ze uit haar overpeinzin gen opgeschrikt, toen ze in de weer spiegeling van het donkere treinraam opeens de man met het karretje naast haar zag opdoemen. "Een kof fie graag", vroeg ze, "alleen melk, geen suiker." "Dat is dan twee vijfen veertig." Ze gaf de man een rijksdaal- der en liet vervolgens, een beetje ge geneerd, de stuiver wisselgeld in haar portemonnee glijden. "Dat je je al druk maakt over de vraag of je vijfcent terug aan moet nemen... Of dat je -als je dat niet doet- jezelf krenterig vindt, omdat een stuiverfooi eigenlijk niks is," mijmerde ze, terwijl ze de poedermelk door de koffie roer de. "Dat was wel anders toen we net getrouwd waren, vlak na de oorlog. Elk dubbeltje... nee, elke cent moes ten we een paar keer omdraaien, wil den we ieder week rondkomen. Nee, dan tegenwoordig: er is toch bijna geen mens meer in dit land die hon ger lijdt." Ja, ook zij keek toch nog wel steeds een beetje uit met wat ze uitgaf. Net zoals nu: profiteren van de dag vrij reizen met de 60-pluskaart van de NS om met de kerst bij Hans te zijn, haar tweede van vier kinderen. Nee, ei genlijk kwam ze niks tekort. Haar man Kees was ambtenaar geweest en had haar een aardig pensioentje achtergelaten. En rare fratsen haalde ze niet uit. "Hoewel... alleen zijn is niet goed koop en af en toe ook wel vermoei end. Je moet zoveel ondernemen om je goed te voelen. Maar het levert wel wat op. Soms ben ik er verbaasd over hoe ik voel dat ik midden in het leven sta. Met mijn kinderen, mijn kleinkin deren, het koor en de ouderenbond, gezellig praten, stevig discussiëren over van alles en nog wat." weer vrolijker tijden komen. Als ik er maar zelf mijn best voor doe, van tijd tot tijd eens in mijn agenda kijk, bij voorbeeld. Soms ontdek ik dan dat ik deze of gene nu echt eens moet bel len of schrijven." "Zo ben ik eigenlijk alle dagen bezig en heb ik het hele jaar door een kring van familie, vrienden kennissen om me heen. Gelukkig maar, want er zijn genoeg vrouwen die alleen zijn ko men te staan en vrijwel alleen op hun kinderen gericht zijn", besefte ze. Vrienden en kennissen van die ge zinnen waren er vooral via het werk van de man gekomen. "Dat is wel raar, dat het ene deel van je leven het volgende zo kan beïn vloeden. Verbazingwekkend trou wens dat je leven uit zo sterk ver schillende delen bestaat. In het begin ben je kind bij je ouders, daarna vele jaren getrouwd en moeder en dan weer misschien wel achttien of meer jaren alleen. En je moet echt je best doen om die laatste periode ook zo lang mogelijk de moeite waard te la ten zijn." "Maar soms komen de leuke dingen "Het is maar goed dat ik zelf van alles organiseer om niet alleen te zijn", dacht ze en nam een slokje koffie. An dere jaren zong ze met kerst in het koor mee tijdens de nachtmis. Ook de rest van het jaar was zingen trouwens haar lust en haar leven. Al sinds haar jeugd was ze lid van verschillende ko ren geweest. Maar nu liep ze al een paar weken met verkoudheidje en I In verband met de kerstvakantie verschijnt de Seniorenwijzer I een week later dan gewoonlijk, namelijk op donderdag 9 ja- I nuari. Berichten en andere kopij moeten maandag 6 januari I om 12.00 uur bij de redactie binnen te zijn. De redactie van de Seniorenwijzer wenst alle lezers een mooi Kerstfeest, een prettig Oudjaar en een goed begin van 1997! Sluiting SBT en Indicatiecommissie Het centraal bureau van SBT en De Twern (Vincentiusstraat 102) is gesloten rond Kerst en Oud en Nieuw. SBT is niet be- I reikbaar van dinsdag 24 december (13.00 uur) tot donderdag 1 2 januari om 09.00 uur. Dit geldt ook voor de Ouderenadvi seurs van SBT. Op donderdag 2 januari staan zij weer klaar voor de Tilburgse ouderen; tel. 5350505, dagelijks tussen 09.00 en 12.00 uur. De Indicatiecommissie (Poststraat 64) is alleen gesloten op 2 vrijdag 27 december. I Hoogbejaarden lopen een groter risico in een sociaal isole- I ment te geraken. Daarnaast zijn 80-plussers niet altijd op de I hoogte van voorzieningen en regelingen op het gebied van S wonen, zorg en financiën. Dat geldt vaak ook voor ontspan- P ning en sociale contacten. I De KBO start daarom samen met SBT en OTO begin 1997 in de wijk Oerle het project Welzijnsbezoeken 80+. Doel is meer I inzicht te krijgen in leefsituatie, vragen en problemen van deze groep. Voor het afleggen van deze huisbezoeken wor den vrijwilligers gezocht. Nodig is dat u in staat bent een goed gesprek te voeren met ouderen, zelf een 50-plusser bent en I kennis en inzicht hebt in de leefwereld van ouderen. Heeft u I belangstelling en bent u de eerste helft van 1997 beschikbaar, neem dan contact op met Mirjam Pepels of Pablo van der I Horst van de SBT, Vincentiusstraat 102; tel. 5839999. Abbeyfield is een kleinschalige vorm van wonen voor alleen staande ouderen. Aan de Academielaan is sinds 1991 een Abbeyfieldhuis gevestigd. Er wonen negen ouderen bij el kaar, ieder in een eigen appartement. Ze hebben met elkaar gemeen, dat ze hun oude dag niet in hun eentje willen door- brengen. Men woont zelfstandig, maar niet alleen. Er is een I gemeenschappelijke ruimte met een keuken. Daar wordt sa- 5 men de hoofdmaaltijd gebruikt. De huiscoördinator, die voor een beperkt aantal uren aan Ab beyfield verbonden is, biedt enige ondersteuning, bijvoor beeld bij het bereiden van de warme maaltijd. Abbeyfield is een vrijwilligersorganisatie, die werkt zonder winstoogmerk. I In het huis zijn enkele appartementen vrij. Als u meer wilt we ten, bel gerust of vraag een inschrijfformulier. Adres stichting Abbeyfield: Academielaan 30a, 5037 EW Tilburg; tel. 013- 4673933 (tussen 16.00 en 19.00 uur). Toneelgroep De Garsthof maakt een kleine tournee in de stad. Vandaag en zaterdag wordt het kerst-toneelstuk 'Een kind opnieuw geboren' van Cor Herman nog gespeeld. Van middag om 14.30 uur in De Kasteelhoeve (Hasseltstraat 256) en zaterdag ook om 14.30 uur in De Ypelaer (Corellistraat 10). De toneelgroep kan enkele nieuwe leden gebruiken. Men re peteert twee maal per week in buurthuis Jeruzalem. Wie in teresse heeft, kan bellen: 5441507 of 5360254. Het Ouderentrefpunt in wijkcentrum 't Sant (Beneluxlaan) houdt op maandag 6 januari een nieuwjaarsreceptie. Onder het genot van een kopje koffie of thee kunt u vanaf 10.00 uur gezellig bijkletsen. Woensdag 8 januari is er een bingo met mooie prijzen. Kosten ƒ7,50 per kaart voor tien ronden. Aan vang 10.00 uur. Op maandagen kunt u vanaf 10.00 uur darten en sjoelen. Dinsdag en donderdag kunt u schilderen met waterverf op pa pier. U betaalt slechts de materiaalkosten. Deze ochtenden beginnen om 9.45 uur. Vrijdagochtend is voor de bridgers. Bil jarters zijn elke ochtend welkom. Na de dood van een partner, ouder, broer/zus, kind, vriend of vriendin is het een hele troost als je iemand hebt met wie je kunt praten. Maar na een tijdje houden de mensen in je om geving daar meestal mee op. Of je wilt je tranen verdringen om het leven in gezin, werk of studie te laten doorgaan. Dan kan na één of meerjaren het verdriet intens weer naar boven komen. Velen hebben daarom de behoefte met lotgenoten te praten. Zo kan men steun vinden bij elkaar en ook van eikaars erva ringen leren. Het Instituut voor Maatschappelijk Werk (IMW), het Dekenaal Centrum Tilburg-Goirle (DTG) en Geestelijke Gezondheidszorg Midden-Brabant (GGZ) organiseren voor hen gespreksgroepen. Bij voldoende aanmelding kunnen er groepen beginnen voor mensen die hun partner, leef- en/of huisgenoot verloren hebben; voor ouder(s) die een kind ver loren hebben; voor jongeren die rouwen over het verlies/ge- mis van ouder(s), broer, zus; voor mensen die een dierbare door zelfdoding verloren hebben. Er zijn tien bijeenkomsten vanaf begin maart. Informatie/opgave (tot 24 januari): IMW, tel. 4636262 of DC, tel. 5423706. Krijgt u klein(e)kinderen op bezoek met kerstmis? En vinden ze het ook zo moeilijk om lang stil te zitten? Neem dan van de Openbare Bibliotheek Tilburg ook een kinderboek mee voor de kerstdagen. Een prentenboek met het kerstverhaal is leuk voor jong en oud. 'Het kerstverhaal' met tekst van Wim Hofman wordt ver teld aan de hand van schilderijen uit de vijftiende en zestien de eeuw. In 'Kerstvertelling' van Brian Wildsmith reist een meisje met een jonge ezel Maria en Jozef achterna. Voor klei nere kinderen is een boek als 'Oscar viert Kerstmis' beter ge schikt. Kinderen vanaf 9 jaar zullen zich ook goed vermaken met boeken met puzzels en raadsels. Enkele mooie voorbeelden hiervan zijn 'Op zoek naar de gouden manen' en 'Spook spe len' van John Speirs, en, 'Aan de bewoner van dit pand' van John Talbot. Om uzelf en andere volwassenen kijkplezier te bieden, zou u een fotoboek kunnen lenen. Mooie natuurfoto's vindt u in de boeken van Martin Kers. Mensen staan centraal in een boek als 'De cirkel van het leven' en 'Uitgesproken menselijk'. Prettige kerstkijkdagen! omt te liggen. De erder via de Ring- ibvenseweg, Pius- ijstraat, Piusstraat, ïlminakamaal, de terwijk tot aan de 'e gemeente Oister- an het team Leijdal de Dorpsstraat 2a n de teams Tilburg Ihelminapark wer- :t. helminapark is dat ingeklemd tussen laai, de Taxandrie- aan. Het politiebu- Wilhelminapark 6 ad heeft de politie el dat ligt tussen de baan-West, Broek- ;traat, Koopvaard- en Wilhelminaka- werkt vanuit het Ie Stationsstraat 14 ■5328500). erkers en coördina- itiedistrict Tilburg r voorlopig nog op 186 in Tilburg. In iet team Vreemde- ien. dit team zorgt i toezicht van en op bet gebied van het I Seniorenwijzer. I Wordt eenmaal in de twee we- ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. I Riek Flipse-Tiemens 1 MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) 1 Mieke-Nelie van der Heijden I Arnold van Hazendonk 1 Wilma Hurkens I Joop Janmaat 1 Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Deadline: maandag 12.00 uur ^voor de verschijningsdatum. F JTORUKKER'J. RN. JOnGEri5UZEE5HÜIS_TILBURGTyi ki-R K-BOEKCEflTRftLE AMSTERDRN tj I ken 1,59 2,85 •bijgaan!

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1996 | | pagina 19