Zelf bellen! Met de Kunstbus naar 'Flirt' W I 'Ouderen en Veiligheid' gaat op in wijkveiligheidsplannen Bij de start van het project is te weinig nagedacht' POST COLOFON SCRIPTUM 1 I I I I I I I I I I I I I Gezondheidstelefoon Trefpunt 't Sant Buurtcentrum De Spil Talkshow gehandicaptenbeleid Kerstmiddag in Wandelbos Volksdansinstuif De Zwarte Roos Trefpunt De Reit Veilig in buurt en bibliotheek Sluiting Indicatiecommissie n i i I I I I DE TILBUF DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 5 december 1996pagina 10 Drop Oud t< Diny van Bladel-Verbunt Mare Geerts voorde verschijningsdatum. Cor van Greenbergen Seniorenwijzer. Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. HET WOORD IS AAN... Publieke Werken Meldpunt sociale onveiligheid en stadsbeheer, tel. 5428610 'Vliegende Brigade' voor kleine mankementen op straat, 5428597 Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus PNEM Kapotte straatverlichting, 5323300 Het ka (ma Opvriji 08.30 (ook's Het project 'Ouderen en veiligheid' wordt niet voortgezet, maar de kennis en ervaring die ermee is opgedaan wordt gebruikt in de nieuwe 'wijkveiligheidsplannen'. Het project heeft het nodige in zicht opgeleverd over de problematiek, maar is niet geslaagd. Dat stellen B en W in hun voorstel dat de gemeenteraad op 16 decem ber behandeld. Het project heeft echter vanaf de start geen echte kans van slagen gekregen, zeggen anderen. Brandgangen en achterom- metjes worden door veel mensen als onveilig ervaren. FOTO: FRANS VAN AARLE Politieteams Tilburg-West, 4658800 Tilburg-Noord, 4580580 Wilhelminapark, 5326600 Binnenstad, 5328500 ‘Team Leijdal, 5349111 In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwij zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Milieudienst Milieuklachten, 5429500 Reinigingspolitie, 5429238 Brabants Afval Team (voorheen Stadsreiniging) en graffiti-verwij- dering, 5839393 In Tilburg is meer blauw op straat gekomen het afgelopen jaar. Be tekent dat nou een veiliger ge voel? Niet echt. Wel betekent het meer opgejaagde junks, die je nu overal tegenkomt, en meer gear resteerde fietsen. Het is wel een prettig gevoel dat je tenminste weet wie je fiets heeft wegge haald. Taleninstituut t Je hoeft niet te wachten tot de ge meente een bewonersbrief in de bus duwt over het wijkveiligheids plan voor je eigen buurt. Sinds jaar en dag zijn er al telefoonnummers, waar Tilburgers met hun grote en kleine klachten terecht kunnen. Als die verholpen worden, voel je je vaak al meteen een stukje veili ger in de buurt. aanleunwoningen bij verzorgings huis Koningsvoorde in Oerle. "Ze hebben hier zelfs op drie hoog inge broken, dus het is goed dat de politie nu 's nachts vaker rondrijdt en dat er wijksurveillanten zijn gekomen. Maar dat zijn -net als het opvijzelen van de kwaliteit van wijk en woningen- alge mene maatregelen. Ik denk dat veel ouderen toch vaak thuis blijven zitten omdat ze bang zijn." de weerbaarheidscursus. "Maar het blijft in het algemeen moeilijk dingen van de grond te krijgen, ook al is er een apart Plan van Aanpak voor Oer le. Het is vaak vechten tegen de bier kaai, omdat de gemeente steeds weer zegt: 'Geen geld!"' bach bl De Bron organi weekse cursus/' ken met de bach van Koos van eenkomsten leei voudige genees opalledisharmc geestelijk. Tijd: januari, telkens Kosten ƒ240,-. voor gevorden en/of informatie kei, Besterdring paald of er voldoende belangstelling is, want bus moet vier weken tevoren gereserveerd worden. Neem uw kans en geef u snel op bij P.A. Neve, J.P. Coenstraat 1 d, tel. 5432745. Sinds één maand rijdt-ie nu ook in Noord-Brabant: de 'Kunstbus' voor senioren. Het project is opge zet door het Noordbrabants Ge nootschap, de gezamenlijke oude renbonden en BBA Tours. 55-Plussers kunnen op deze ma nier gemakkelijk en redelijk goed koop naar kunst- en cultuuractivi- teiten in de hele provincie. Deelnemers krijgen een bon voor koffie, deskundige toelichting op de voorstelling en toegang en dat alles tegen de reguliere prijs van een zitplaats (evt. met 65+korting). Een abonnement voor drie bezoe ken aan culturele evenementen kost ƒ80,-. Lidmaatschap van een ouderenbond is niet nodig. Zelfstandig Doel van het project was dat ouderen zelf zouden aangeven wat zij aan ac tiviteiten en maatregelen willen op het gebied van (on)veiligheid en cri minaliteit. Ook zouden ze zelf actief moeten meezoeken naar oplossin gen. Door de subsidie zou er voor dit alles even wat extra geld zijn, maar daarna moesten de activiteiten door het reguliere wijk- en buurtwerk wor den voortgezet. Dat is allemaal niet echt gelukt, con cludeert het bureau Eysink, Smeets en Etman dat het project in opdracht van de gemeente onderzocht. Maar, geven B en W in hun raadsvoorstel toe, eigenlijk was er inderdaad weinig tijd, en in Oerle waren er te weinig be staande organisaties waarbij het pro ject kon aansluiten. "Jammer dat het project stopt", zegt mevrouw Melchiors van de bewo nerscommissie Steve Bikohof, de Eigenlijk zou het door de gemeente en het ministerie van Justitie gesub sidieerde project twee jaar duren, vervolgens zeventien maanden en uiteindelijk kwamen er nog twee maandjes bij. Projectcoördinator Ad Schaffelaars ging begin vorig jaar aan de slag in twee wijken, Oerle en Loven-Besterd. Allebei behoorlijk vergrijzend, maar flink verschillend in onderlinge contacten in de buurt, de sociale samenhang die in Loven- Besterd veel sterker is. Weerbaarheid Wil van Barschot (74) en Trees Sche- pens (52) hebben allebei meege daan aan een weerbaarheidscursus voor ouderen. De nadruk lag daarbij niet zozeer op zelfverdediging, als wel op slim zijn als je de straat op gaat en situaties beter leren inschatten. Daardoor alleen al ben je meer zelf verzekerd en dat straal je ook uit, is de bevinding van Van Barschot die bij het Korvelplein woont. Zij denkt ook dat veel ouderen uit angst weinig de deur uit komen. "Het is moeilijk je als oudere in de maatschappij te hand haven als je geen hulp hebt. We wor den het meest gepakt met berovin gen en zo; lees de krant er maar op na", vindt ze. "En volgens mij is het ef fectiever als hulp specifiek op oude ren is gericht. Als het in een groter ge heel opgaat, wordt het onpersoonlijker. Maar waarschijnlijk moeten ze op het gemeentehuis eerst lang over nadenken om dat te ontdekken", aldus Van Barschot. Trees Schepens is actief als be stuurslid in het wooncomplex aan de Broekhovenseweg en in het buurtco- mité Oerle. Ook zij ziet veel nut in het aparte project voor ouderen, zeker in avata De Avatar- en gebaseerd op hi de innerlijke ovi wachtingen, ge< vooroordelen) t wat je in je lev< leer je je overtu vaar wat het be vrije wil. Maak blijvende kenn volgende cursus 19t/m21 decerr t/m29decembe tel. 013-543235 Het idee dat oude mensen zo lang mogelijk zelfstandig moeten kunnen blijven wonen, inspireert alle politieke partijen: ze streven allemaal naar ruime, aangepaste en ook nog betaalbare woningen. Zij daar problemen, dan willen allen dat de thuiszorg op haar post is. En 'de oudjes' moeten er ook lekker op uit kunnen: bussen, deeltaxi's en volop winkels in de buurt. Dat alles maak ik op uit de politieke wensenlijstjes in de vorige Senioren wijzer. Maar het is met de ouderen niet anders gesteld dan met de bevolking als geheel: er zijn gezonden en zieken, zondagskinderen en pechvogels, ar men en rijken. Waar ouderen wel meer mee te maken krijgen, is dat ze vaker onvrijwillig alleen komen te staan: de verweduwing. De eenzaamheid die daarvan het gevolg kan zijn, wordt met al die mooie politieke beloften niet ongedaan gemaakt. Slechts eenmaal trof ik in dat artikel een idee aan dat tenminste de scherpste kanten van de eenzaamheid zou kunnen tegengaan: het sti muleren van groepswonen door ouderen. Wonen met een groep is een hele kunst en lang niet altijd gemakkelijk. Het stelt speciale eisen aan de deelnemers èn aan de woonaccommodatie. In Tilburg lopen al enkele succesvolle projecten. De enthousiaste deelne mers kunnen de politiek uitgebreid voorlichten over deze veelbelovende manier van wonen. Aan de slag dus. Het team van de Gezondheidstelefoon voor senioren draait op volle toeren. Zeker nu het winter is, zijn er iede re werkdag van 09.30 tot 12.30 uur weer talloze bellers met vragen over gezondheid en gezondheidszorg. De Gezondheidstelefoon helpt met het verstrekken van juis te adressen, telefoonnummers en namen van instanties of verenigingen. Zo hoeven ouderen niet meer vast te lo pen in de vaak zo moeilijk te doorgronden medische we reld. De Gezondheidstelefoon wordt bemand door des kundige, vrijwillige medewerkers, allen zelf senior. Het telefoonteam is gevestigd in 's-Hertogenbosch in het kantoor van ouderenbond Unie KBO. De vrijwilligers van het belteam beschikken over de meest actuele informatie. De Gezondheidstelefoon is geen commercieel nummer en kost dus gewoon 22 cent per minuut. U kunt bellen op alle werkdagen van 09.30 tot 12.30 uur. Het nummer is: 06-8212183 (vanaf 1 januari 1997: 0900-821283). Het Ouderentrefpunt van wijkcentrum 't Sant (Benelux- laan 74) organiseert woensdag 11 december een kerst- bingo. Kosten ƒ7,50 per kaart voor 10 ronden. Aanvang 10.00 uur. Op woensdag 18 december is er een gratis kerstviering om 10.00 uur. Een gezellige ochtend met sfeervolle mu ziek en kerstliederen. Ook is er volop gelegenheid om te praten en een kopje koffie met versnapering te gebruiken. Inschrijven vóór 12 december. Kerststukjes maken kunt u op dinsdag- en donderdag ochtend 17 en 19 december. Kosten ƒ6,- per kerststukje. Zaal open 9.30 uur; aanvang 10.00 uur. I.v.m. te ver wachten drukte s.v.p. tijdig komen. Op andere dinsdag- en donderdagochtenden kunt u en gelen van glas in lood maken. U betaalt slechts de mate riaalkosten. Deze ochtenden beginnen om 9.45 uur. Van 23 december t/m 3 januari is het trefpunt wegens kerstvakantie gesloten. Donderdag 12 december organiseert de werkgroep Ou deren van buurtcentrum De Spil een gezellige middag om het jaar af te sluiten. Onder, het genot van een hapje en een drankje kan geluisterd worden naar het muziekgezel schap van Toon Kerkhofs. De middag duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Adres: Heikestraat 54. Het Tilburgs Overleg Gehandicaptenorganisaties (TOG) organiseert op donderdag 12 december van 20.00 tot 22.00 uur een politieke talkshow over het gehandicapten beleid. Aansluitend zal wethouder René van Diessen de twee-jaarlijkse TOG-prijs 1996 uitreiken aan een persoon of organisatie die zich uitzonderlijk heeft ingezet voor de positieverbetering van mensen met een handicap. Voor de talkshow houdt Jan Troost, per 1 januari de nieuwe voorzitter van de Gehandicaptenraad, een korte inleiding. Daarna kan gediscussieerd worden over huisvesting, sport, toegankelijkheid en bruikbaarheid van gebouwen en voorzieningen, verkeer en vervoersvoorzieningen en de Wet Voorzieningen Gehandicapten. De avond is in het gebouw van het TOG aan de Dragonstraat 13. De SOOWA (Samenwerkende Ouderenorganisatie Wan delbos) organiseert op woensdag 18 december een kerst middag in 't Kievitslaar(Reinevaarstraat 55). Toneelgroep De Garsthof speelt dan het stuk 'Een kind is ons geboren'. Het 25-jarig zangkoor Andantino brengt kerstliederen ten gehore. De middag begint om 14.00 uur; in de pauze krijgt u een gratis kopje koffie aangeboden. Kaartjes af 2,50 zijn tot en met 10 december verkrijgbaar aan de bar van het Kievitslaer. Op vrijdag 6 december houdt volksdansgroep De Zwarte Roos haar maandelijkse volksdansinstuif in wijkcentrum 't Kievitslaer aan de Reinevaarstraat 55. Er wordt van 14.00 tot 16.00 uur gedanst onder leiding van dhr Jo van Wan- rooij. Kosten ƒ2,- per persoon. Vindt u het leuk om onder het praten met uw handen be zig te zijn? Of wisselt u graag nieuwtjes uit onder het wer ken? Dat kan allebei in het Trefpunt in De Reit. U kunt er op dinsdagen kaarten maken met verschillende technie ken. Het belangrijkste is de gezelligheid tijdens het knut selen. Ook bezoekers die alleen een kopje koffie of thee willen drinken of samen een spelletje willen doen, zijn elke dinsdag van 14.00 tot 16.00 uur welkom in het Trefpunt in wijkcentrum De Reit, Westertorenlaan 4. Voelt u zich veilig op straat, bij u in de buurt? Als dat niet zo is, kunt u daar wel wat aan doen. Misschien wordt er een wijkveiligheidsprojekt bij u in de buurt uitgevoerd. Of meld onveilige plekken bij de gemeente of het wijkcen trum. Ook in de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u in formatie waar u wat aan heeft. In het boekje 'Sociale veiligheid in Tilburg' van de ge meente vindt u telefoonnummers die kunt bellen. Maar er staat ook in wat er gedaan kan worden om de openbare ruimte veiliger te maken. Misschien staan er ideeën in voor uw buurt. Soortgelijke ideeën zijn te vinden in 'Beter een goede buurt...' geschreven door Ineke Ridders voor de KBO. Ook de zogenaamde 'Wijk- buurtsignalementen' van de gemeente zijn in de bibliotheek aanwezig. Hierin vindt u een beschrijving per wijk, die geregeld wordt aangepast. Deze signalementen worden gebruikt bij het buurtbeheer. Hoe, dat kunt u lezen in het 'Handboek buurtsignalemen ten' van Jack de Swart. In 'Blijf er niet voor thuis' van Maartje de Best en Maria Steenman staan naast zelfverdedigingstechnieken ook heel bruikbare tips om u veiliger te voelen. Doe wat aan uw gevoel van onveiligheid. Bijvoorbeeld met een boek uit de bibliotheek. In verband met de feestdagen is de Indicatiecommissie (Poststraat 64) gesloten op vrijdag 27 december. cursusai Voor het plaa kondiging bre karakters ƒ2,- de betrokkem daktie behout uitgebreide ko zij dit nodig a< 1! kunt uw cu ren of naar i daarbij wann, geplaatst wilt diging contant rekening wen tuuradres doe kondigingen d voor plaatsing zit te zijn. Vanuit Tilburg rijdt de Kunstbus bij voldoende belangstelling (45 men sen) op woensdag 5 februari 1997 naar de voorstelling 'Flirt' in de Stads schouwburg van Eindhoven. Kosten ƒ25,- p.p. Opstapplaats is Pelgrims weg 27; eventueel zijn er ook enkele andere, afhankelijk van waar de deel nemers wonen. Het vertrek is om cir ca 18.00 uur. 'Flirt' is de vertaling van het Duitse 'Liebelei' van Arthur Schnitzler. Vier mensen proberen hun houding te be palen ten opzichte van de liefde. De vertaling is van Willem Jan Otten en de regie is in handen van gastregis seur Peter van Kraaij. Spelers van het Zuidelijk Toneel vertolken het stuk: Bart Siegers, Steven van Wa- termeulen, Joop Doderer en Nettie Blanken. Op vrijdag 3 januari 1997 wordt be- Uitgangspunt Dat het uitgangspunt bij wijkveilig heidsplannen algemeen is, is op zich prima, vindt Lenie Donkers, opbouw werker en teamcoördinator in Loven- Besterd: "Een goede leefomgeving is prettig voor jongeren én ouderen." Maar, stelt ze, doordat het project 'Ouderen en veiligheid' stopt, blijven er ideeën en suggesties liggen die voorouderen belangrijk zijn. "Bijvoor beeld het opzetten van telefooncir- kels. De SBT is daarmee gestart, maar kan het vanwege het geld niet voortzetten. En wij van het buurtwerk hebben ook geen uren over." Donkers hekelt de manier waarop de gemeente met het project van start ging. "Daar is tevoren te weinig over nagedacht. De twee jaren worden in gekort en de voorwaarden om te wer ken zijn niet optimaal. Binnen ruim anderhalf jaar onderzoeken wat er onder ouderen leeft, vervolgens pro jecten opzetten en dat ook nog eens door de ouderen zelf laten overne men? Dat is niet reëel", aldus de in haar vak gepokt en gemazelde op bouwwerker. Inbedding van het project 'Ouderen en veiligheid' in wijkveiligheidsplan nen is mogelijk, maar dan moet daar bij specifieke aandacht voor ouderen blijven, zo liet Ouderenwerk SBT op 11 november in de raadscommissie weten. Ook zal er extra geld beschik baar moeten zijn, want uit bestaande wijkbudgetten kan het niet, aldus An- nelies van der Zanden van de SBT. "Veel is in gang gezet, maar verkeert nog in de ontwikkelingsfase en is nog heel fragiel en kwetsbaar." Maandag 16 december beslist de gemeente raad over het project. Voor anderstali vergelijkbaar m ‘t Talencentrur taalcursussen b ders (beginnen derden). De cur modem talen- e men zelfstandig ervaren docente voor vergevordi examen NT2 Lesdagen: maai Aanvang volger Informatie: Tal Warandelaan 2, Redactie: Diny van Bladel- Verbunt I Riek Flipse-Tiemens Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) - Arnold van Hazendonk I Wilma Hurkens Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt I W001, 5000 JA Tilburg; tel. I 1 5368805. Deadline: maandag 12.00 uur

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1996 | | pagina 10