W I Het ouderenbeleid in de verkiezingsprogramma’s KBO Den Bosch 45 jaar: belangenbehartiging steeds belangrijker i POST COLOFON Del doo SCRIPTUM Reisdub Volksdansinstuif Ouderen, voor anderen Borstonderzoek in noord Koersbal Veiligheid in het verkeer Rommelmarkt Trefpunt De Reit De Ypelaer Kiezen en de bibliotheek 1 I I I I I I I I I I r i| I jub DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 21 november 1996pagina 10 DE TILBURG: Folkloristisch ontbij rijn o Drop Oud Diny van Bladel-Verbunt De SP blijft pleiten voor het bevriezen van de gemeentelijke woonlasten. Daarnaast heeft de Socialistische Partij concrete plannen aan de ge meenteraad voorgelegd om de ar moede -die vooral ouderen treft- aan te pakken. Deze partij bepleit al jaren HET WOORD IS AAN... Voorzitter Willy Vos van KBO Den Bosch: "Belangenbehartiging is hard nodig, want veel Brabantse ou deren hebben alleen AOW." 'Een zorg minder', moet het kabi net gedacht hebben, toen het be sloot de rails voor de Hoge Snel heidstrein gedeeltelijk onder de grond te stoppen. Zou dat ook de gedachte zijn ge weest bij het besluit om niet meer geld uit te trekken voor de oude renzorg? In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Dé ouderen bestaan niet, stelt D66. Daarom moet de gemeente inspelen op allerlei uiteenlopende behoeften, zoals zelfstandig blijven wonen in de eigen buurt. Het Zand is daar een voorbeeld van: volgens D66 is er daar een grote behoefte aan betaal bare seniorenwoningen. De bereik baarheid van voorzieningen zoals ziekenhuizen is erg belangrijk, zeker voorouderen; busverbindingen moe ten daar volgens D66 dan ook beter op afgestemd worden. Algemeen Belang (AB) stelt dat in wijken en dorpen met een menselijke maat ouderen als vanzelfsprekend gekoesterd worden. AB wil dat het ouderenwerk voldoende geld krijgt om in alle wijken contacten te onder houden en waar nood is advies te kunnen geven. Zorgcentra moeten nog meer ontmoetingsplaatsen wor den met o.m. maaltijden tegen een betaalbaar tarief, aldus AB. De partij vindt dat armoede en vereenzaming actief opgespoord moeten worden; ze kunnen worden tegengegaan met aanvullende subsidie en contactbe- zoek. Volgens de VVD zijn ouderen geen zielige mensen, maar hebben ze wel vaker te maken met isolement; om dat te voorkomen moet de overheid extra voorzieningen creëeren. De ge meente moet extra voorlichting ge ven over voorzieningen voor mensen met een smalle beurs, vindt de VVD. Deze partij wil dat de landelijke over heid voorkomt dat er wachtlijsten bij de thuiszorg ontstaan. De stad moet goed met de auto bereikbaar blijven, mede omdat de auto voor veel oude ren het meest geschikte en veilige vervoermiddel is, stelt de VVD. De Partij van de Arbeid wil geld vrij maken voor de servicekosten van woningen van lagere inkomensgroe pen. Ouderen met een laag inkomen moeten vrijgesteld worden van ge meentelijke heffingen en belastin gen. De gemeente moet kwaliteit van de zorg bewaken, vindt de PvdA: bij maaltijddiensten en sociale alar mering, maar ook bij thuiszorg, verzorgings- en verpleeghuizen (te rugdringen van wachtlijsten). Belan genorganisaties van ouderen moe ten sterker worden. Ook wil de PvdA een veiliger leefomgeving tot stand brengen. Volgende week woensdag gaat een deel van Brabant naar de stembus om de nieuwe gemeenteraden die aantreden na de gemeentelijke herindeling van 1 januari 1997. Net als 2,5 jaar geleden besteedt de Seniorenwijzer aandacht aan het ouderenbeleid dat de verschillende democratische Til burgse partijen voorstaan. Waar ze het allemaal over eens zijn, is dat ou deren zo lang mogelijk zelfstandig moeten kunnen blijven wonen. Dat kan door betaalbare seniorenwoningen verspreid over de hele stad te reali seren, onder meer door aanpassing van bestaande bouw, en door ervoor te zorgen dat er genoeg en goed bereikbare voorzieningen voor ouderen zijn. Hieronder vindt u wat de partijen nog meer willen. dat ook vrouwen boven de 70 jaar toegelaten worden tot het borstkan keronderzoek. Voorts ijvert de SP voor betere voorzieningen zoals de Deeltaxi en wil ze dat de gemeente het niet-gebruik van subsidieregelin gen beter aanpakt. Afgelopen zaterdag vierde de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) van het bisdom Den Bosch zijn 45-jarig bestaan met een feestelijke bijeenkomst in het provinciehuis in de Brabantse hoofdstad. De grote ouderenbond met bijna 73.000 leden in 310 afdelingen is vo lop in beweging, aldus voorzitter Willy Vos (68) uit Oss. Belangen behartiging neemt een steeds belangrijker plaats in en vrouwen moeten op bestuursniveau een grotere rol gaan spelen. Het gezelligheidsaspect ('kaarten, keuvelen en kienen') is in de KBO ook nog steeds erg belangrijk, stelt Vos. "Die sociaal-culturele activiteiten zor gen ervoor dat mensen niet in een isolement komen." Maar de laatste acht jaar kiest de KBO nadrukkelijk voor een tweespo renbeleid, stelt de voorzitter: naast de gezelligheid besteedt de bond tegen woordig veel aandacht aan belan genbehartiging. "Dat is hard nodig", zegt Willy Vos, "want 25 procent van de Brabantse ouderen heeft alleen AOW. En 10 procent daarnaast een pensioentje tussen 50 en 250 gulden. Daarnaast zie je de hogere lasten. Bijvoorbeeld op medisch gebied: ei gen risico's in de gezondheidszorg, het kunstgebit uit het ziekenfonds, maximaal negen keer naar de fysio therapeut. Je voelt op je klompen aan dat er van alle kanten voor die oude ren opgekomen moet worden." Veel ouderen voelen zich volgens Vos te trots om hun hand op te hou den. Hij is dan ook blij met het succes van experiment van de vier Brabant se ouderenbonden in de Tilburgse Trouwlaan-buurt. Daar hielpen spe ciaal opgeleide 'buurtcontactperso- nen' hun oudere buurtgenoten met het aanvragen van subsidies en kwijt schelding. De vrijwilligers konden de armere ouderen er vaak van overtui gen dat ze daar recht op hebben. 'Vondelc De voorstelling Het Toneel Spee vembertezienin Omdat Het Tont voorstellingen w het gesprek over wordt op zonda 11.30 uur een den in de Studio; Tilburg. Dit ont niet te worden g< bezoek aan de vc In een gevarieerd breed publiek (v; gisseur HansCro aan de hand van uitleg nader in o] zijn actuele betel Dit programma v ontbijt. HetVondelontu: eerste stap zijn ben. Veel afdelingen zijn nog vooral bezig met sociaal-culturele activitei ten, maar een groeiend aantal behar tigt de belangen van ouderen op ge meentelijk niveau. De professionele medewerkers op ons bureau in Den Bosch adviseren de kringen en afde lingen daarbij", aldus Vos. Het dio cesaan bestuur kent bovendien sinds twee jaar aparte beleidsgroepen, bij voorbeeld op de gebieden van wo nen en zorg. Een van de beleidsgroepen houdt zich bezig met de identiteit van de KBO. De katholieke identiteit van de bond staat niet ter discussie, zegt Willy Vos. "Het grootste deel van de Brabantse ouderen is immers katho- Om dat in eigen wijk blijven wonen te bevorderen, wil het CDA dat win kelen in de buurt mogelijk blijft. Nieuwe woningen moeten aanpas baar gebouwd worden. Bovendien streven de christen-democraten naar een betere thuiszorg. Ook bij zondere bijstand moet meer naar menselijke maat toegesneden zijn. Bij de bestrijding van armoede wil het CDA de woonlasten voor de ouderen die in de knel zitten terug brengen naar 30 procent van het inkomen. Inspraak en medezeg genschap van ouderen bij het ou derenbeleid zijn belangrijk, aldus het CDA. Lokaal Welzijn (LW) vindt dat oude ren moeten kunnen kiezen, bijvoor beeld tussen de thuisbezorgde maal tijd van de Maaltijdexpres en het gebruik van de maaltijd in een ver zorgingstehuis. Prijsverschillen mo gen bij die keus geen rol spelen. In dien nodig moeten senioren een beroep op de bijzondere bijstand kunnen doen. LW vindt ook dat oude ren veel levenservaring hebben, die de stad goed kan gebruiken, bijvoor beeld in de huiswerkbegeleiding of buitenschoolse opvang. Man Act Want Gc In lege fabrieken den uitputtende achten die duizen Jong zijn ze en hypnotiserende k massa. De prijs di van de vrijheid. Amerika, zestig j sisjaren nam het hoge vlucht. Art onafgebroken op hoop prijzen te w renerniet, wel vo sen drank en tijd degenen met de 1< De heren van M; dansmarathons ei ves tot een perfor vitaliteit. 'We Ws op de zintuigen m luidscollages, licl en spel. Op dinsdag 26 no' is dit spektakel te grote zaal van Scl GroenLinks wil net als de afgelopen jaren ook meer geschikte woningen. Daarnaast wil deze partij het groeps wonen voor ouderen stimuleren. Er moeten meer flexibele opname-mo- gelijkheden komen zoals in de dag-, nacht- en tijdelijke opvang van oude ren. Ook wil GroenLinks de onder- liek opgegroeid en gebleven. Maar er zijn er nogal wat die toch problemen hebben. Die zich afvragen: 'Hebben wij het wel goed gedaan, als je ziet dat onze kleinkinderen niet eens meer gedoopt worden?"' Ook anderszins is de KBO Den Bosch in beweging: de bond streeft actief naar een groter aandeel van vrouwen in de besturen. "Twee derde van onze leden zijn vrouwen", stelt Vos. "Anderhalf jaar geleden hebben we samen met het provinciaal Eman- cipatiebureau onderzoek gedaan, maar het lijkt wel of ze drempelvrees hebben. Ook is het zo dat twee derde van de 65+ vrouwen hooguit lagere school hebben gehad. Dus richten we ons vooral op de jongere oudere vrouwen. We zijn volop bezig met cursussen en deskundigheidsbevor dering om hen de drempel overte hel pen. Want het is toch logisch dat vrouwen een grotere rol moeten spe len, in allerlei maatschappelijke orga nisaties.” Afdelingen Voorzitter Vos ziet toekomst in meer van dergelijke samenwerkingspro jecten met ANBO, PCOB en KBO Breda. Ook binnen zijn eigen KBO Den Bosch gebeurt decentraal steeds meer aan belangenbeharti ging, stelt hij. "Maar je moet er in de afdelingen wel het kader voor heb- steuning van vrijwilligers en mantel- zorgers verbeteren. Het openbaar vervoer kan ook beter. En ouderen met weinig geld moeten extra onder steuning krijgen, aldus GroenLinks. De ABT benadrukt de spreiding over de hele stad van betaalbare senio renwoningen. De gemeente moet be tere vrijstellings- en subsidieregelin gen maken, vindt de ABT. De partij wil een goed en betaalbaar openbaar vervoer. Tot slot hanteert de ABT ook de slogan 'werk, werk, werk', maar wil ze vooral meer veiligheid op straat. In de Seniorenwijzer las ik dat er lange tijd niets of weinig gezegd is over de armoede van vele burgers in ons land en onze stad. Daar ben ik het niet mee eens: vele jaren al trekken ouderenorganisaties, kerken, men sen in de bijstand -onder wie veel vrouwen- aan de bel. Vaak na gedegen onderzoek, samen met de mensen om wie het gaat, hebben ze laten ho ren waar de knelpunten zitten. Dat is, naast andere oorzaken, het tekort op het maandelijkse inkomen. Het is dus wel gezegd, maar er werd niet goed geluisterd. Nu is de aan dacht er dan wel, ook al heeft het weer een jaar geduurd voordat men er precies achter kwam wat men allang wist. Hoe lang moet het duren voor dat er weer echte 'Kansen voor Tilburgers' zijn? En dat terwijl diezelfde op of onder de bijstandsnorm, na aftrek van vaste lasten, steeds een maand lang moeten rondkomen van een bedrag dat anderen achteloos in de ach terzak steken voor 'leuke dingen'. De armoede staat nu hoog op de politieke agenda. Laten we met pastor Van den Berge hopen dat de verantwoordelijke politici en ambtenaren de mensen die het nodig hebben in elk geval als goede dienstverleners te gemoet komen. Dat ze alle beleidsvrijheid benutten die vanuit het stad huis of Den Haag krijgen. Armoede en honger hoeven niet te bestaan in ons land. Als we dat al niet de baas kunnen, hoe willen we dan ooit de schrijnende problemen in de wereld oplossen? C.F. In het Griekse Ol als gids. Ze leidt opgravingen var en daar ontmoet oudere leraar dit heeft genomen o zijn toekomst. K men met elkaar staat een romanci ne een verhoudii Samen stellen zij een huisje in de l ken eikaars verl tingen die niet pat want haar vrij he bezitsdrang van achtergrond vi Griekenland krij sche proporties. Hoe deze voor Strauss verder v donderdag 21 no in de studiozaal burg. Ouderen van Trefpunt 't Sant aan de Beneluxlaan 74 willen een reisclub oprichten. De bedoeling is maande lijks bijv, ƒ10,- te sparen en daarvan twee keer per jaar een dagtocht te maken. Er zijn minimaal veertig deel nemers nodig. Inlichtingen 's ochtends op werkdagen bij de vrijwillig(st)ers van het trefpunt, tel. 4671926. De inschrijving sluit 30 november. Zondag 1 december wordt in dansschool Van Opstal (Koestraat 26) weer de gezellige volksdansinstuif voor 55-plussers gehouden. De instuif duurt van 11.00 tot 13.00 uur en staat onder leiding van Nettie Tönissen. Entree ƒ2,- p.p. Ook niet-dansers zijn welkom om het volksdansen te leren kennen. De twintigste Gildegids is onlangs verschenen. In deze gids worden kennis en ervaringen belangeloos aange boden door oudere stad- en streekgenoten. De gids be vat een zeer gevarieerd pakket van aanbiedingen. Ie dereen die belangstelling heeft voor een bepaalde activiteit door hobby of liefhebberij kan van het aanbod gebruik maken. Er is geen lesgeld verschuldigd, hoog stens een vergoeding voor gemaakte onkosten. Exemplaren van de Gildegids kunt u krijgen bij bibliot heken, wijkcentra en het gemeentelijk informatiecen trum. U kunt de gids ook aanvragen bij 't Gilde, Sint An- naplein 215038 TV Tilburg; tel. 5445952 (dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur). Van half november tot half januari vindt voor de derde maal het borstonderzoek in Tilburg Noord plaats. Vrou wen van 50 tot 69 jaar (geboortejaren 1927 t/m 1946) ontvangen een persoonlijke uitnodiging, ongeveertwee weken voor het onderzoek. Het onderzoek vindt plaats in een onderzoekseenheid die staat op het Wagner- plein. Als u vragen heeft over het borstonderzoek, kunt u bellen naar het Informatiepunt Borstonderzoek: maandag t/m vrijdag 9.00>12.00 uur, tel. 4634538. In buurtcentrum Soekmekaar wordt al geruime tijd door ouderen Koersbal gespeeld. Het spel heeft wat weg van jeu de boules, maar wordt vooral binnen gespeeld op een speciale mat. Het is een sport die bij uitstek geschikt is voor ouderen, omdat het lichamelijk niet zwaar be lastend is. Er is een competitie, maar gezelligheid staat voorop. De kosten bedragen slechts ƒ8,50 per maand. Wie zin heeft een keerte komen kijken, is van harte wel kom Er wordt gespeeld op woensdag van 9.15 tot 11.30 uur in Soekmekaar, Gen. Kockstraat 2a. Informatie: tel. 5431628, Oor Rijnen of Ivonne van Heesch. Club'92 organiseert samen met SBT een informatie- ochtend over ouderen en veiligheid in het verkeer. De thema-bijeenkomst wordt verzorgd door dhr. G. Straat man van Veilig Verkeer Nederland. De ochtend is op woensdag 27 november van 10.00 tot 12.00 uur in de kantine van sporthal De Blaak, Grebbe 63. De toegang en het eerste kopje koffie zijn gratis. Seniorensoos 't Hazennest organiseert op zondag 24 november een rommelmarkt in 't Hazennest, Krever- plein 27 (hoek Van Anrooylaan/Van Kalmthoutlaan). Openingstijd van 9.30 tot 16.00 uur. Entree ƒ1,50, een kopje koffie, thee of frisdrank gratis. Vindt u het leuk om onder het praten met uw handen be zig te zijn? Of wisselt u graag nieuwtjes uit onder het werken? Dat kan allebei in het Trefpunt in De Reit. U kunt er op dinsdagen kaarten maken met verschillende technieken. Het belangrijkste is de gezelligheid tijdens het knutselen. Ook bezoekers die alleen een kopje kof fie of thee willen drinken of samen een spelletje willen doen, zijn elke dinsdag van 14.00 tot 16.00 uur welkom in het Trefpunt in wijkcentrum De Reit, Westertoren- laan 4. In De Ypelaer (Corellistraat 10) kunnen ouderen elke maandagmiddag aan gymnastiek en volksdansen doen. Gymnastiek begint om 13.30 en om 14.15 uur en kost ƒ2,25 per keer (per maand te betalen). Volksdan sen kost ƒ10,- per maand en begint om 15.45 uur. Voor het maken van bloemstukjes bent u welkom op woensdagen van 13.30 tot 15.30 uur. Breng zelf bloe men, een bakje en een mesje mee en evt. een beetje groen. Kosten: ƒ2,25 per middag. Gaat u ook stemmen voor de nieuwe gemeenteraad? Of denkt u dat ze ook zonder u wel doorgaan? In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u niet alleen infor matie over politieke partijen en dergelijke, maar ook ro mans en andere boeken waaruit blijkt hoe belangrijk de vrijheid om te kunnen stemmen is. 'Soms moetje een keuze maken...’ is een uitgave over de geschiedenis van het kiesrecht van het Nationaal Comité 4 en 5 mei. In 'Waarnemer' doet A.J. van de Heuvel verslag van de eerste vrije verkiezingen in Zuid- Afrika. 'Geef me de vrijheid' is een boek over het werk van Amnesty International voor gewetensgevangenen. Lijkt het voorgaande u een 'Ver-van-mijn-bed-show'? De volgende romans spelen veel dichter bij huis. 'De dood van opa Appinga' van Wil Schackman is een hu moristisch verhaal waarin een hele buurt in opstand komt tegen de laksheid van de gemeente als iemand op straat dood blijft. 'Wildrecht' van Gerard Bocar is een streekroman waarin het draait om een autoritaire burge meester, die koste wat kost een nieuw gemeentehuis wil. In 'Doodslag' van Aster Berkhof maken buurtbewo ners zich boos op de politie die geen belangstelling toont voor het lijk van een debiele jongen. Maak een keuze in de bibliotheek bij u in de buurt. 102, 5038 SR Tilburg of I js 3078,5003 DB Tilburg; 1 I tel. 5839999. 1 Kopij kan opgestuurd worden 1 I naar het redactie-adres of naar I 1 de Tilburgse Koerier, postbus 1 I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 5368805. I Deadline: maandag 12.00 uur voor de verschijningsdatum. I Seniorenwijzer. I Wordt eenmaal in de twee we- 1 ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Diny van Bladel- Verbunt I Riek Flipse-Tiemens MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) I Arnold van Hazendonk I Wilma Hurkens Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 1''" T "- j -- Postbus 3078,5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden In het bijna vijfe heeft Het Folklc (dat voortaan Hel theater zal heten ring, choreogi muziekinstrumei zameld. De flor gen met dansmal treken getuiger jubileumprogran

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1996 | | pagina 10