8Ö W I J ‘We voelen ons geen toeristen N □bil PER Thecla en John. Strik overwinteren in Spanje r POST SCRIPTUM COLOFON I00IT OEN. ri i i •I i i i i i i i Vlaamse kermis in ‘t Sant Leven en wonen met allochtone ouderen Bevrijding van Tilburg Informatiemarkt voor ouderen Overwinteren en de bibliotheek Volksdansfestival 55+ Zesde fitheidstest Mantelzorg E^ht. i Blinden en slechtzienden Lezing op zondagmiddag F] 1 1 I Journalistiek vrijwillig(st)er gezocht! 96 pagina 10 Donderdag 22 oktober 1996 pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER oor de inrich- kei 8.41) I milieubeheer” ilhelminapark lieubeheer” .V., Charles jven milieube- - zage met I Redactie: Diny van Bladel-Verbunt oliefilter en BTW.. Mw. W. Barschot voorde verschijningsdatum. S WIELEN onder I rB Seniorenwijzer. Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Ook in Nederland zijn John en Thecla Strik graag buiten, zoals hier bij hun stacaravan. HET WOORD IS AAN... Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus -5000 v" 5368805. CIALIST 12 gen zijn ijven, die or n een AMvB Ouderentrefpunt ‘t Sant (Beneluxlaan 74) organiseert op woensdag 30 oktober een Vlaamse kermis met aardige prijsjes. Kosten /2,-p.p. Zaal open 9.30 uur, aanvang 10.00 uur. Op 6 november is er een informatie-ochtend over notarië le zaken en huusubsidie. Aanvang 10.00 uur. Voor deze ochtend moet u zich inschrijven. Er is iets met de kunst in de Til burgse binnenstad. Eerst kwam er het metrogeluid bij de stads kantoren, nu is er accordeonmu- ziek in de parkeergarage Tivoli en er komt een reusachtig droogrek op het Koningsplein. Allemaal kunst. Heeft u erom gevraagd? Ik niet! Wie eigenlijk wel? Drop Oud stukken in de portemonnee. En bo vendien smaken het vlees en de groenten daar veel beter.” Hij: “Daar heb je nog veel zuivere scharrelpro- ducten.” Uit eten Ze voelen zich geen toeristen, Thecla en John Strik, en leven daar zo ge woon mogelijk, een beetje op zijn Spaans. De gepensioneerde verte genwoordiger speelt minstens twee uur per dag tennis. Samen wandelen ze uren, gaan naar de markt, pikken ‘s middags een terrasje en bezoeken vrienden. Benidorm zelf is dan wel niet zo mooi, het tegenovergestelde gaat op voor de omgeving, vindt het Tilburgse echtpaar. Ze gaan dan ook graag met name in het voorjaar mee met tochtjes door de bergachtige na tuur en naar andere steden. En -het hoort niet alleen tot de Spaan se cultuur, maar het is er ook stukken goedkoper dan hier- ze eten er regel- In het Trefpunt De Reit draait op dinsdag 29 oktober een film over de bevrijding van Tilburg in oktober 1944. Daar over kan bij een kopje koffie of thee nagepraat wordenhet eerste kopje is gratis. De middag duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Adres: Westertorenlaan 4. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van “Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. De KBO Heikant/Quirijnstok organiseert morgen en over- I morgen weer zijn jaarlijkse informatiemarkt in winkelcen- I trum Wagnerplein. De markt, die voor alle Tilburgse ou- I deren is bedoeld, heeft als thema’s het samenleven van I autochtone en allochtone ouderen, vrijwilligerswerk, zorg I op maat en politiek ouderenbeleid. Vrijdag om 11.00 uur I opent wethouder René van Diessen de infomarkt, die dan I tot 18.00 uur duurt. Zaterdag is de markt van 9.00 tot 16.30 I uur open. Bent u benieuwd wat uw kennissen in Spanje zoeken? Of denkt u er zelf serieus over na om daar te gaan overwin teren? In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u allerlei informatie over Spanje. Foto’s om bij weg te dromen vindt u in fotoboeken als ‘Fo cus op Spanje’ van Christine Masson en ‘Spanje’ van Jor dan Darvell. Mooie beelden zijn ook te vinden op video- reisgidsen over delen van Spanje en steden als Madrid en Barcelona. Om helemaal in de stemming te komen zou u een CD met Spaanse muziek kunnen lenen, bijvoorbeeld ‘Amor de mis amores’. Of u kunt een verhaal uit de bundel ‘Viva Espana’ lezen. Wie daadwerkelijk naar Spanje gaat, kan veel hebben aan de verschillende reisgidsen over dat land. Over alle be kende en minder bekende delen zijn wel gidsen geschre ven. In ‘Spanje is anders’ van Maarten Steenmeijer wor den typisch Spaanse kenmerken beschreven. Ook interessant zijn de reisbeschrijvingen van Berstus Aatjes, Cées Nooteboom en van Spaanse schrijvers. Wie erg geïnteresseerd is dit land doet er goed aan verder te kij ken: bij geschiedenis-, kunst- en kookboeken bijvoor beeld. Videobanden en CD’s vindt u alleen in de bibliotheek op het Koningsplein, fotoboeken en reisgidsen ook in de an dere filialen. Het traditionele Volksdansfestival 55+ in de schouwburg vindt dit jaar plaats op zondag 3 november van 11.00 tot 17.00 uur. Het festival, elf jaar geleden voor het eerst ge organiseerd door Netty Tönissen en Dave Mink, wordt met ingang van dit jaar voortgezet door de stichting Pro vinciaal Overleg Amateurdans. Op drie plaatsen in de schouwburg kunnen ouderen dan sen onder leiding van MBvO-leid(st)ers. In de grote zaal treedt een orkestje op en zijn er demonstraties volksdan sen te zien. Entree: ƒ10,-, inclusief garderobe en een kop je koffie of thee. Kaarten zijn te bestellen via tel.nr. 076- 5713024; op 3 november kunt u ze dan afhalen bij de kassa van de schouwburg. Wat kleiner van opzet maar ook gezellig is de maande lijkse volksdansinstuif vrijdag in buurthuis Soekmekaar aan de Gen. Kockstraat. Deze middag van 14.00 tot 16.00 staat onder ;eiding van Aly van Beek. thode een goed hulpmiddel zijn om teleurstellingen te voorkomen. Ouderenorganisaties die aan dit the ma aandacht willen schenken, kun nen goed van deze methode gebruik maken. Tegelijkertijd zijn migranten organisaties bezig ideeën te ontwik kelen om allochtone ouderen beter voor te bereiden op ouder worden in een land waarvan veel gewoonten, normen en voorzieningen onbekend zijn. Inlichtingen: ANBO, KBO of PCOB of bij Carla Klerks (VBOB), Poststraat 64,5038 DH Tilburg; tel. 5354485. Jaren geleden, toen er meer werk was dan mensen om dat werk te doen, haalden we buitenlanders naar Nederland. Zij waren toen meer dan welkom om dat werk op te knappen. Sommigen gingen te rug, anderen bleven en stichtten hier gezinnen. De blijvers worden ook ouder en zo telt Brabant mo menteel al circa 8000 allochtone ouderen. De vier Brabantse oude renbonden zijn in 1993 met een project begonnen om wat te doen aan de beeldvorming over en weer tussen allochtone en autochtone ouderen. Vorige week werd in het Bossche provinciehuis een mini symposium gehouden over de stand van zaken bij dat project. ng 39. en ter inz< )6 tot en r> bij de g? Schrijf een briefje met CV, cl vergezeld van eerder werk, irel Luiijf, p/a De Tilburgse NS-plein 14, 5014 DA Til- Wegens het succes zal voor de tweede maal dit jaar een fitheidstest worden gehouden. De geeft inzicht in fitheid en algehele conditie. Iedere deelnemer ontvangt een computer-uitdraai met de door hem/haar behaalde resul taten. Op basis hiervan zullen artsen een persoonlijk be- wegingsadvies verstrekken. De test is op zaterdag 2 no vember in de sporthal van de Katholieke Universiteit Brabant, Academielaan 5. Kosten ƒ10,- per persoon. Op geven kan telefonisch bij BOTS, tel. 013-5437283. ngsplein 9, eningstijden: insdag (op 17.00-20.00 ens avonduren,, e afdeling 13-5429074. We hebben dit jaar bij vlagen dan wel een mooie nazomer, maar bij menige oudere kriebelt het alweer: binnenkort naar Spanje. Een aantal is al vertrokken naar vaste adressen om te overwinteren. Het Tilburgse echtpaar John en Thecla Strik gaat volgende maand, maar begint het nu al een beetje “Spaans benauwd” te krijgen, zo als zij dat noemen. Samen met duizenden andere ouderen ont vluchten ze de koude, vochtige Hollandse winters en brengen ze een aantal maanden in het aangename klimaat van Benidorm door. gen en playback-wedstrijden, maar ookcursussen bridge en Spaans. Het echtpaar Strik trekt liever met Span jaarden op. “We zijn daar, dus willen we met de Spaanse cultuur en men sen te maken hebben. Op die club- middagen heerst vaak zo’n hokjes geest.” “Sommige van die gebouwen, waar alleen maar Nederlanders apparte menten huren, zijn eigenlijk kleine dorpen. Ze gaan bij elkaar op de kof fie en weten alles van elkaar. Dan krijg je ook vanzelf ruzietjes. Wij zijn meer op ons zelf”, zegt John Strik. Maar contact met Nederlanders hele maal mijden doen ze nu ook weer niet. John bijvoorbeeld schrijft weke lijks de column ‘Mijmeringen’ in ‘Bij ons’, een van de twee Nederlandsta lige kranten die aan de Spaanse co- sta’s verschijnen. Het project Mantelzorgers Centraal organiseert samen met de SBT voorlichtingsbijeenkomsten over onbetaalde zorg door familie, vrienden of buren. Carles Snijder, coör dinator van Mantelzorgers Centraal, houdt een lezing met video. Aan de orde komt o.m. de vraag welke hulp er is voor mantelzorgers en waar je die kunt aanvragen. Vol gende week zijn er twee bijenkomsten: dinsdag 29 okto ber van 14.00 tot 16.00 uur in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) en woensdag 30 oktober vanaf 14.00 uur in wijkcentrum De IJpelaer (Corellistraat 10). matig buiten de deur. “In Spaanse restaurantjes heb je voor ongeveer 22 gulden een complete maaltijd met zijn tweeën; daarvoor kun je uitge breid eten, inclusief een wijntje. En de drie of vier Chinezen in onze wijk con curreren daar nog eens tegen met dagmenu’s van nog geen negen gul den.” Ze leven van hetzelfde budget als in Nederland. De prijzen zijn in de ne gen jaar dat ze er komen, wel geste gen, maar veel artikelen zijn nog steeds goedkoper dan hier, vertelt Thecla. “We gebruiken zoveel moge lijk Spaanse producten. De kwaliteit is vaak even goed, maar het scheelt Als oudere hoor en zie je dagelijks berichten over zaken waarvan je slachtoffer zou kunnen worden, bijvoorbeeld tasjesroof. Daarom is het be langrijk dat ouderen weerbaar zijn; het is voor je eigen veiligheid. Veel van mijn leeftijdsgenoten zullen dat afdoen met ‘Ik ben te oud, niet sterk ge noeg’ of ‘Ik ben te bang, het helpt toch niet’. Maar ik ben die mening niet toegedaan. Ook als je ouder dan 55 jaar bent, ben je nog best in staat din gen te leren. De cursus weerbaarheid voor 55+ die ik volg, geeft zeer goede informatie over het inschatten van en omgaan met risico’s. Samen bekijk je eigen ge drag en houding, of je een hoge of lage stem gebruikt, hoe je staat, en hoe en wat je bij je draagt. Hoe verder de cursus, des te duidelijker wordt de betekenis van de oefeningen. Deze cursus geeft mij het gevoel dat wij ou deren zeker nog een plaats in deze maatschappij hebben. Ik ben niet al leen weerbaarder geworden, maar heb ook meer zelfvertrouwen. Daar om vind ik het jammer dat het project in Oerle stopt. Tegen iedere oudere zou ik namelijk willen zeggen: kom er bij! Kleinkinderen Dat er veel Nederlanders in Benid orm overwinteren, heeft zijn voorde len, erkennen John en Thecla. Ne derlandse tandartsen, een Nederlandse huisartsengroep, een consulaat en een steunpunt van de ANWB die mensen met raad en daad terzijde staan, ziekenhuizen waar je ook met je eigen taal terecht kunt. “Oudere mensen hoeven zich ook geen zorgen te maken over de medi sche verzorging daar. Die is perfect”, aldus John. Voor het echtpaar Strik gaat het nog niet op, maar als voordeel willen ze het wel noemen: Nederlandse echt paren waarvan beide partners 65 jaar of ouder zijn, kunnen met hun Pas 65 en een bewijs van goed gedrag zich in Spanje bij plaatselijke ouderen bonden aansluiten. Daardoor komen ze net als Spaanse senioren in aan merking voor allerlei faciliteiten, zo als kortingen op het openbaar ver voer. Een aantrekkelijk leventje, daar in Benidorm, vinden John en Thecla. Maar, geeft ze toe, het eerste jaar was moeilijk. “Je moet wat van je af zetten. Ook nu nog moet je eigenlijk je kleinkinderen zo min mogelijk aan de telefoon krijgen; dan gaat het goed.” Het Netwerk van en voor blinde en slechtziende ouderen organiseert een spreekuur met stichting Theofaan uit Bre da. U kunt dan met een medewerkster van Theophaan praten over slechtziendheid, de belemmeringen die dit meebrengt en over mogelijke voorzieningen, begeleiding en training. Het spreekuur is op woensdag 6 november van 14.00-15.30 uur in het Rode Kruisgebouw, Leonard van Vechelstraat 2. Wie een slechtziende kent, wordt vriendelijk verzocht deze informatie aan hem of haar door te geven. Landgenoten I Veel Nederlandse en Vlaamse over winteraars hebben in Spanje bijna al leen contact met eigen landgenoten, j mede omdat ze geen Spaans spre ken, vertellen de Striks. Zij zelf heb ben vooral Spaanse en Engelse I vrienden. “Na de eerste keer ben ik I meteen Spaans gaan leren. Toen we daar waren, moest ik namelijk bij de I politie aangifte doen van een brandje en ik stond voor aap”, vertelt John. II “Maar de taal leren doe je ook uit res pect. Je merkt gewoon dat met name oudere Spanjaarden dat erg waarde ren. Bovendien: als een Spanjaard II hier komt wonen, verwacht je toch I ook dat hij onze taal leert?” Overwinteraars doen hun best zich ook daar thuis te voelen. Velen zijn lid van één van de meer dan vijftien Ne derlandse en Vlaamse clubs die er in Benidorm en omgeving zijn. De clubs organiseren bingo- en kaartmidda- i ter inzage van en met 21 le Milieudienst, iber 1996 (tele- 174) belt kunt u oord worden. /an Justitie, olmachtigde tbreiding van ichting meteen gsafdeling Zondag 27 oktober wordt bij Volksuniversiteit Terra Nova van 14.00 tot 16.00 uur de eerste van drie maandelijkse lezingen voor senioren gehouden. Deze lezing gaat over de onbegrensde mogelijkheden van genetisch onder zoek. Drs Joke de Witte stelt het genen-’paspoort’, gen therapie en toelaatbaarheid daarvan aan de orde. Kosten 12,50, inclusief kopje koffie. U bent vanaf 13.30 uur wel kom bij Terra Nova, Nieuwlandstraat 44-46. nci i vfjyi- I Koerier. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens - MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) Arnold van Hazendonk I Wilma Hurkens Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) Guus Pijnenburg I Kees Vermunt I Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- I straat 102, 5038 SR Tilburg of I 1 Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; 1 I tel. 5839999. 1 Kopij kan opgestuurd worden 1 I naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 5368805. Deadline: maandag 12.00 uur John (66) en Thecla (60) vinden Ben idorm met al zijn hoge hotels en ap partementengebouwen “de lelijkste stad ter wereld”, maar ze gaan er nu al voor de negende keer met veel ple zier naar toe. “Het is altijd een droom geweest,” vertelt hij, “en toen konden I we een klein appartement, een stu dio, huren voor een vriendenprijs.” Het klimaat is een heel belangrijke re- I den om Tilburg ruim vier maanden j per jaar te ruilen voor de Spaanse I badplaats, die ‘s winters voor een be langrijk deel bevolkt wordt door ou dere Britten, Vlamingen en Nederlan ders. Zij: “Je wordt ouder en je spieren worden stijver. We noemen het wel eens een soort Lourdes: men sen die hier niet vooruit komen, lopen I daar over de boulevard.” De Seniorenwijzer is op zoek naar een vrijwillig(st)er die regelmatig jour nalistieke bijdragen kan leveren. We zoeken met name iemand die langere artikelen voor zijn of haar rekening wil en kan nemen. Je wordt niet zo maar in het diepe gegooid: de verhalen wor den in de redactievergaderingen grondig voorbereid én kritisch beke ken. We stellen het dan ook op prijs datje deze vergaderingen op donder dag van 12.00 tot 13.30 uur regel matig bijwoont. In WP kunnen werken is geen voorwaarde, maar wel ge makkelijk. Geboden wordt: werken in een deskundig en gezel lig team met sterk uiteenlopende leef tijden, waarin iedereen jong van geest is; de mogelijkheid je te verdiepen in de leefwereld van ouderen en kennis op te doen over hoe politiek, welzijns werk, zorgsector en anderen daar mee omgaan; een bescheiden vrijwilligersvergoe- ding. Interesse? Schrijf een briefje met CV, eventueel vergezeld van eerder werk, naar Kar Koerier, burg. Omdat veel van die eerste generatie Spanjaarden, Grieken, Turken en Marokkanen niet meer teruggaan, is het noodzaak dat ze een plaats krij gen tussen de Nederlandse ouderen. Omdat de ouderenbonden er voor alle ouderen zijn, is het goed dat van uit deze bonden gekeken wordt naar de allochtone ouderen. Veel proble men van autochtone en allochtone ouderen zijn immers gelijk. Dan kun nen de krachten gebundeld worden en kan wederzijdse hulp uitkomst bie den. Om daarmee te beginnen moeten echter eerst wederzijdse vooroorde len uit de weg worden geruimd. Daar voor dient het project ‘Allochtone ou deren’ van het Vier Bonden Overleg Brabant (VBOB). Op het mini-sympo sium bleek dat het een project is waarbij veel geduld een vereiste is. Eerst dient namelijk bevorderd te worden dat Nederlandse ouderen meer begrip krijgen voor hun ‘colle- ga-oudern’ van buitenlandse af komst. Aan de beeldvorming werken dient kleinschalig, op wijkniveau te gebeuren, werd op het symposium gesteld. Daarbij kan een nieuwe me-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1996 | | pagina 11