7Z7Z Skoda Octavia HOT I 3 Groot model moet brede acceptatie brengen Mercedes F200 Nieuwe visie op autorijden DAGEN TOT HET JAAR 2000 G Uitspraak I Bijlage van: De Tilburgse Koerier Chevrolet Trans Sport langere broer Opel Sintra WUK 5 z I z o 2 UK' iyt> pagina ju Oplage: 100.600 Donderdag 10 oktober 1996 >te Skoda WOND m toont de ERKEND isjun- ’okkc Tony Vos htsaf ideze ar ons gekocht I Autotest: Lees verder in dit nummer o.a.: 53676 pag.5 De/lutoMaat UTEUILS BEL 066 - Tilburg IKEL Peugeot Partner (en Citroën Berlingo) Combi Diesel pag.3 Parijse autotentoonstelling xtra lang Ie topmerken Jaargang 8 Nummer 39 ILBURG 51 Motoren De Octavia wordt leverbaar met vijf verschillende motoren. Aan de basis staat een 75 pk sterke 1,6 liter die 1160 kg wegende auto naar •KAMERS 01 n m r Z De Trans Sport is vanaf het voorjaar van 1997 leverbaar voor een nog nader te bepalen prijs. jrstoelen 11997 heeft id van eent enzor vanO dashboardoverkapping vinden we het instrumentarium, drie uitstroomopeningen en een digitaal klokje. Boven- en onderzijde zijn in twee tinten uitgevoerd. Het Mercedes F200-prototype moet niet alleen beoordeeld worden op zijn uiterlijke vormgeving, het zijn hier vooral de technische vindingen die de auto zeer apart maken. Het is een tweedeurs coupé met noviteiten die in de toekomst wellicht in topklasse-auto's toegepast zullen gaan worden. bochten, waardoor ook hier de veiligheid toeneemt. Spiegels worden op de F200 niet meer gebruikt. Ze zijn vervangen door kleine videocamera's die hun beelden weergeven op TV-schermen in de cockpit van de auto. Op andere, groter De nieuwe vijfdeurs Skoda Octavia staat op het onderstel van de Audi A3, maar heeft een lengte die fors groter is. De Octavia is 4,51 meter lang en dat betekent dat vooral de overhang achter fors is uitgevallen. Wat betreft ontwerp zien we vele stylingelementen die ook op andere auto's aan te treffen zijn. De Automaat is een uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. D.A.T.O. en verschijnt in geheel Tilburg, Goir- le, Kiel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwijk, Moer gestel en Hilvarenbeek. van tien jaar op doorroesten van binnenuit en van drie jaar op de lak. Het interieur is wat grijs van inrichting, maar ziet er uiterst verzorgd en degelijk afgewerkt uit. Onder de brede royalere instap en minder ruimte bij parkeren. Van buitenaf kunnen de deuren worden geopend met een magneetkaart die op afstand met de auto communiceert. Naast de bekende airbags komt ook Mercedes net als Volvo op dit prototype met het opblaasbare gordijn langs de volledige zijkant. De koplampen hebben een variabele sterkte en passen zich aan de omstandigheden aan. Dit is afhankelijk van snelheid en de stuuruitslag, zodat men beter een straat 'in kan kijken'. Garantie Het profiel heeft iets weg van de Seat Toledo, maar ook van de vijfdeurs Nissan Primera. De specifieke groeven op de motorkap doen aan een Rover denken, niet in de laatste plaats door de chromen lijst om de grille. Maar ook vormen van de VW Passat en Opel Vectra zijn duidelijk in de nieuwe Skoda-middenklasser herkenbaar. De bumpers zijn bij alle versies in de carrossiekleur gespoten. De achterkant oogt wat kaal, maar is voorzien van een forse afwijkende grille, koplampen en achterlichten. De Trans Sport biedt maximaal plaats aan acht personen of 4,4 kubieke meter bagage. De voorwielen worden aangedreven door een 3,4 liter V6-motor standaard gekoppeld aan een viertraps automaat. De motor levert een vermogen van 186 pk en een fors koppel van 285 Nm, waarvan 90 procent beschikbaar is tussen 1400 en 5300 tr/min. De achteras heeft standaard een niveauregeling, terwijl verder ook ABS, twee airbags, airconditioning met een afzonderlijke bediening voor de passagiersruimte, pollenfilter en audiosysteem in de prijs inbegrepen zijn. Redactie: Tony Vos Tel. 013/4686023 Postbus 410 - 5000 AK Tilburg Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier N.S. Plein 14,5014 DA Tilburg Tel. 013/5368805 Fax 013/5359985 Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur De auto moet gezien worden als toekomstige opvolger van de huidige CL-klasse. Vormgeving en functionaliteit gaan daarom nauw samen. Het rijden in de F200 zal een nieuwe rij-opleiding vragen. Alle bewegingen van de auto worden namelijk met behulp van joy-sticks gecontroleerd, die tussen de voorstoelen in en op het portierpaneel zijn geplaatst. Deze twee sticks vervangen het stuurwiel en de pedalen. Enkele weken geleden stelde ik het gebruik van de Engelse taal aan de orde. Daarbij signaleerde ik vooral het gebruik van Engels op plaatsen waar prima een Nederlands alternatief beschikbaar is. Maar het hoort nu eenmaal bij deze tijd. Een taal is immers altijd in beweging en in de tijd van Napoleon zijn er juist veel Franse woorden in het Nederlands geslopen. Naar aanleiding van mijn verhaal, belde een lezer die mij wees op een taal-fout die veelvuldig in de Nederlandse autowereld wordt gemaakt. Het gaat dan vooral om een verkeerde uitspraak, waardoor ten onrechte de indruk wordt gewekt dat het betref fende woord uit het Engels stamt. Het gaat hier om het veelgebruike 'occasion', een woord dat synoniem is voor een gebruikte auto, maar uiteraard ook kan worden gebruikt voor andere tweede hands artikelen. In de volksmond wordt dit woord op twee manieren uitgesproken. Men heeft het overeen 'okésjun' of over een 'okkazjon'. De eerste manier van uitspreken doet denken aan een Engels woord. De eerste betekenis van het Engelse woord 'occasion'is 'gelegenheid'. Dat betekent dat als u bij een Engelse garage komt vooreen 'occasion'de verkoper in kwestie u vreemd zal aankijken en u daarna vriendelijk zal vragen voor welke 'gelegenheid' u komt. Een gebruikte auto is gewoon een used car'. Het woord 'occasion' zoals wij dat gebruiken voor een tweede hands auto, komt dus uit het Frans en moet op de tweede manier worden uitgesproken. Onze zuiderburen spreken dan ook liever van een 'okkasie'. Het grappige is echter dat beide uitspraken zo door elkaar worden gebruik dat er auto-importeurs zijn die in hun reclamespotjes spreken van een 'okésjun-show', terwijl ze een 'okkazjon-show' bedoelen. Ach, ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is en of men nu okésjun of okkazjon zegt, de Nederlandse dealer weet in beide gevallen precies wat u bedoelt... Opblaasbaar Hendel naar voren is 'gasgeven', naar achteren 'remmen'. Hendel naar links is sturen naar links en het tegenover gestelde wordt verlangd als de auto rechtsaf slaat. De toepassing van deze sticks houdt in dat al deze functies electronisch gecontroleerd worden, iets wat 'drive-by-wire' genoemd wordt. Het ontbreken van pedalen en een stuurkolom verhoogt overigens de veiligheid van een auto bij aanrijdingen. De vering is volledig computer gestuurd en voorkomt overhellen in Tijdens de onlangs gehouden persintroductie van de Opel Sintra werd al bekend gemaakt dat de volgens hetzelfde concept gebouwde Chevrolet Trans Sport eveneens naar Europa gaat komen. In dit geval gaat het om een versie met een ruim twintig centimeter langere wielbasis. Beide auto's werden binnen één project ontwikkeld, waarbij de Sintra vooral op de Europese en de Trans Sport op de Amerikaanse eisen is afgestemd. Toch zullen de Europese versies van de Trans Sport worden voorzien van de onderstelafstemming van de Sintra. In het interieur zien we typisch Amerikaanse bekledingsstoffen, terwijl de auto aan de buitenkant herkenbaar is aan grote meegespoten bumpers, geribbelde kunststof randen onder langs de deuren en formaat schermer auto de normale dashboardfuncties zoals snelheid en brandstofvoorraad. Daarnaast is er voorzien in een TV/Video, navigatiesysteem en computer, zodat bestuurder en passagier volledig geïnformeerd worden. De deuren van de F200 zijn van het vleugeltype. Ze worden geopend na het indrukken van een knop. Een hydraulische cilinder duwt de deur tot 30 graden open met als groot voordeel een vijfde deur, die toegang geeft tot een bagageruimte van 528 liter, uit te breiden tot 1328 liter. De carrosserie is volledig uit gegalvaniseerd plaatstaal gemaakt. Skoda geeft dan ook een garantie Wie wordt het? Deze brandende vraag wordt zondag beantwoord op het circuit van Suzuka in Japan. Daar wordt de laatste Formule 1 race van het seizoen verreden en zullen Damon Hill en Jacques Villeneuve uitmaken wie zich wereldkampioen mag noemen. Op papier heeft Hill de beste kansen maar als hij niet in de top-zes finisht en Villeneuve wint de wedstrijd, dan gaat de kroon naar de jonge Canadees. Tyrell gaat in het komende seizoen gebruik maken van nieuwe achtcylindermotoren van Ford. Het team van de Britse houthandelaar maakt dit jaar nog gebruik van de Yamaha krachtbronnen. Dit maakt het nog waarschijnlijker dat de Japanse fabrikant volgend jaar gaat samen werken met het team van TWR Arrows. Bij dat Arrows team is overigens nog geen definitieve beslissing genomen inzake de tweede rijder naast Damon Hill. Flavio Briatore heeft aangekondigd dat Benetton de nieuwe bolide voor 1997 al in december gereed zal hebben. De wagen is meer afgestemd op de rijstijlen van Jean Alesi en Gerhard Berger. De huidige rijders hadden zeker in de eerste helft van dit seizoen nog moeite met de Benetton die toch nog het stempel van Michael Schumacher droeg. Komend weekend vindt op het circuit van Hockenheim het laatste Europese optreden van het ITC circus plaats. Voor de fans is dit de ultieme kans om dé prachtige Alfa's, Mercedessen en Opeis in actie te zien. Aan het einde van dit seizoen immers, na de afsluitende races in Brazilië en Japan verdwijnen de klasse 1 wagens in de diverse musea omdat de serie ophoudt te bestaan. Op het circuit van Vallelunga verzekerde Audi coureur Rinaldo Capello zich het afgelopen weekend van de titel in de Italiaanse supertoerwagenserie. Na het succes in het BTCC in Engeland en de STW Cup in Duitsland was dit de derde belangrijke titel voor Audi in de tweeliterklasse. De West-Brabant Rally werd gewonnen door de Ford Escort equipe Eddy van den Hoorn/Joban Findhammer. Van den Hoorn nam de leiding in de rally over van merkgenoot en kampioen Bert de Jong, die met een defecte versnellingsbak uitviel. Tijdens de Brabantse rally werden ook de Cinquecento Trofeo en de Micro Challenge beslist. Marcel van Vliet en Theo van den Berg werden de respectievelijke kampioenen. Van Vliet verdiende met zijn titel een startbewijs voor de prestigieuze Rally van Monte Carlo. Deze week 12 tot 16 oktober WK Rally van San Remo (1) zondag 13 oktober Formule 1 Grand Prix van Japan te Suzuka ITC en Formule 3000 te Hockenheim (D.) i top brengt van 170 km/u :orgt voor een acceleratie van 0 tot 100 in 14,6 seconden. Verder is er een 101 pk sterke 1,6 liter die verantwoordelijk is voor 187 km/u en 0 tot 100 in 12,4 seconden. De snelste versie krijgt de 1,8 liter 20- klepper van 125 pk, een top van 201 km/u en acceleratie in 10,9 seconden. De twee krachtigste benzinemotoren zijn naast de standaard handgeschakelde vijfbak ook te leveren met een automaat. Verder komt de Skoda Octavia beschikbaar met twee dieselmotoren. In eerste instantie is dat de 90 pk sterke TDi-motor terwijl iets later ook een 64 pk leverende SDi- motor op het programma zal komen. Het spreekt voorzich dat het hier allemaal gaat om bekende Volkswagen aggregaten. De Octavia wordt aangeboden in drie uitrustingsniveau's, LX, GLX en SLX en daarnaast zijn diverse opties te bestellen. Zo wordt de auto in Frankrijk standaard voorzien van bijvoorbeeld stuurbekrachtiging, een verstelbare stuurkolom, een in hoogte verstelbare bestuurdersstoel en twee airbags. Zij-airbags opgenomen in de voor komen in de loop van beschikbaar. De SLX i standaard ABS. Uitgaanc de Franse prijzen zal de Octavia in Nederland verkrijgbaar zijn van net onder de dertig tot boven de veertigduizend gulden. Het duurt nog tot de komende AutoRai voordat de grot Octavia op de Nederlandse markt zal verschijnen. Het is al weer enige jaren geleden dat Skoda meer dan één model tegelijk op het leverings programma had staan. c a m m Z i7477 VL 02

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1996 | | pagina 31