Graaien, snaaien en vergaren W I JZ 'Het gaat om de klanten van de klanten' -p/ SBT en Twern gaan fuseren: nieuw kantoor officieel geopend POST COLOFON SCRIPTUM r i| Ouderen en verkeer Volksdansen Nederlandse literatuur 't Sant Wandelbos Loven-Besterd Senioren Badminton overdag Informatie over ziekenfonds SBT en Seniorenwijzer verhuisd Blij leven met de bibliotheek n i i i i i i i i i i i i i i I wooi, 5000 JA Tilburg; tel. I Donderdag 10 Oktober 1996 pagina 14 DE TILBURG DE TILBURGSE KOERIER Dit 5368805. D. van Z. Interessant Toch waren er ook echt interessante stands. Zo stonden naast de beken de ouderenbonden ook de Chinese ouderenbond, de Islamitische Stich- HET WOORD IS AAN... MED SOCI In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. ting Nederland en zelfs de Landelijke Islamitische Vrouwen Organisatie. Verder waren er de PTT met onder meer Internet-demonstraties, de NS met een kaartjesautomaat en de Thuiszorgwinkel met hulpmiddelen. Nieuw voor ons waren de Vereniging Vakantiepartners en een organisatie die zich PEP noemt. De laatste zorgt ervoor dat ouderen op een veilige en gezellige manier kunnen deelnemen aan het culturele leven in hun regio. Op 20 en 21 september vond Euro pa's grootste 50+ Beurs en Festi val plaats, deze keer in de Jaar beurs in Utrecht. De Seniorenwijzer nam er een kijkje. Marktgericht De Twern werkt 'marktgericht', zoals dat tegenwoordig heet. De Jong: "Bij ons gaat het om de klanten van de klanten. Dus als mensen in een be paalde wijk iets willen, maken wij het mogelijk dat vrijwilligers van wijkor- ganisaties en beroepskrachten dat opzetten of ondersteunen. Voor het ouderenwerk is het van belang dat de professionals van de SBT samen werken met ouderenorganisaties als bijvoorbeeld het OTO. Samen moe ten ze het beleid vorm gaan geven." De SBT werkt op dit moment aan pro jecten die straks vorm moeten krijgen in de wijken. Dat betekent niet dat overal dezelfde dingen gaan gebeu ren. De Jong: "Je kunt per wijk kijken wat de specifieke problemen zijn en die aanpakken." Als voorbeeld noemt hij de ouderenadviseurs. "Die zitten nu hier in het centrale kantoor, maar zouden ook een deel van hun werk in de wijken kunnen doen. Vraagbaak Zuid bijvoorbeeld wil graag een spe cialist hebben op ouderengebied, dus een ouderenadviseur zou daar goed op zijn plaats zijn, terecht kun nen. Daar hebben de ouderen veel baat bij." Natuurlijk blijven de advi seurs telefonisch centraal bereikbaar voor alle andere Tilburgse 60-plus- sers. Directeur Niko de Jong van De Twern en waarnemend SBT-directeur Annelies van der Zanden tijdens de officiële opening van het gezamenlijk kantoor. FOTO: GEERT VAN LOON De Twern is de instelling voor sociaal- cultureel werk in de stad. 'Wat er op dat gebied gebeurt, wordt bepaald door de besturen van de Tilburgse wijk- en buurtcentra' staat in een Twern-folderte lezen. De Twern biedt ondersteuning bij de uitvoering van dat werk. Zo zet de instelling bijvoor beeld beroepskrachten in. De SBT moet in de toekomst op eenzelfde manier gaan werken. het netwerk en de vrijwilligers daar omheen, zijn de ouderen goed te be reiken." Bovendien, zegt de Twern- directeur, spelen de wijkorganisaties een belangrijke rol als het op subsidie aankomt. "Zij kunnen aangeven hoe nodig het ouderenwerk is." Ik wil de lezers van de Seniorenwijzer graag attenderen op een nuttige ac tie van de Unie van Katholieke Bonden van Ouderen. De Unie KBO is in juli een onderzoek begonnen naar de toegankelijkheid van de aanvullen de ziektekostenverzekeringen voor ouderen. Uit de voorlopige resultaten van dat onderzoek trekt de KBO de conclusie dat zorgverzekeraars re gelmatig ouderen weigeren voor een aanvullende verzekering. Dit omdat ze te oud zijn of hun ziekte een te groot risico vormt. Daarnaast is een veel gehoorde klacht dat een aanvullende verzekering te duur of een medische keuring noodzakelijk is. De KBO gaat met de actie tot en met 1 november door. Ouderen kunnen hun problemen met de aanvullende ziektekostenverzekeringen melden via de landelijke Gezondheidstelefoon. De KBO zal de klachten bundelen en ze aan de minister van Volksgezondheid aanbieden. De Gezond heidstelefoon is bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 12.30 uur onder nummer 06-8212183 (22 cent per minuut). ken. Die vrijwilligers moeten wel te rug kunnen vallen op de ouderenad viseurs." Op 1 januari wordt de fusie officieel, maar sinds eind juli wonen de SBT en De Twern al samen. De officiële opening van de gezamen lijke huisvesting aan de Vincentiusstraat 102 werd vorige week donderdag gevierd met een mini-symposium en een receptie. On derwerp van het symposium: het samengaan van de twee instellin gen. Dat brengt veranderingen met zich mee: voor de medewerkers van Twern en SBT en voor de Tilburgse ouderen. Eén ding blijft overeind: het ouderenwerk blijft voor iedere 60-plusser bereikbaar. De Seniorenwijzer sprak met Twern-directeur Niko de Jong en waarnemend directeur Annelies van der Zanden van SBT. Specifieke groepen Naast de adviseurs en algemene voorlichting voor alle Tilburgse oude ren, ontwikkelt het ouderenwerk be- Bij de kassa's lijken de ouderen nog een saamhorige groep. Veel vriende lijke mensen die aan anderen hun te veel aan kortingkaarten aanbieden. Daardoor kan vrijwel iedereen voor een tientje naar binnen, hoewel de of ficiële prijs 15 gulden is. Eenmaal binnen verandert het ge drag van de bezoekers. Alsof ze het boek 'Alleen op de wereld' tot een le vensstijl gemaakt hebben, storten de ouderen zich als een horde op de ver schillende stands. Vooral de stands waar wat te halen is, krijgen volop aamdacht. De mensen graaien en snaaien alsof de hongerwinter nog heel erg vers in het geheugen ligt. Eenmaal gewend aan dit gedrag hebben we eens gekeken wat van belang is op de beurs. Natuurlijk is er veel commercieel gedoe, zoals reis organisaties, woonverenigingen, meubelen, kramen met kralen en spiegeltjes. Verder zijn er allerlei toe standen voor mensen die er koste wat kost jong willen blijven uitzien: fit- nessapparaten, pilletjes en smeer seltjes. Kussentjes die je nek masse ren en hulpmiddelen voor het lopen. Ook de verzekeringsmaatschappijen zijn goed vertegenwoordigd. Kortom: de commercie ziet brood in de senioren. Ingrijpend proces Het klinkt allemaal mooi en dat is het ook, vindt Van der Zanden. Maar, zo maakt ze duidelijk, er zit ook een an dere kant aan het verhaal. "Zo'n fusie is een ingrijpend proces, vraagt veel van de medewerkers. Taken veran deren evenals werkplekken. Aan het eind van dit jaar moet duidelijk zijn hoeveel en wat voor werk er is en op welke plaats iedereen dat gaat doen." Naast die onzekerheid, viel ook de verhuizing niet meteen mee. "De eer ste twee weken waren voor de mees te mensen niet gemakkelijk, maar nu heeft iedereen zoiets van 'goed dat we het gedaan hebben'." Volgens Van der Zanden heeft een grote or ganisatie, zoals die nu ontstaat, voor- en nadelen. "Binnen de SBT kon je makkelijk contact opnemen met een collega omdat het een kleine instel ling was. Hier werken meer mensen en zijn soms de lijnen langer." "Het waardevolle van de SBT-cultuur moet een nieuwe plaats krijgen in deze organisatie", vindt Niko de Jong. "Als straks het beleid helder is, zijn de opdrachten voorde medewer kers duidelijk en dan weten ze in wel ke structuur en in welke wijk ze gaan werken. We komen vast nog wel pro blemen tegen, maar daar komen we samen wel doorheen." Zaterdag 121 zondag 13 ok HULPCENT SOS-DIENS’ 24 uur per dag St. Annaplein HUISARTSI Raadpleeg vc dienstdoende HUISARTSI De dienst loop maandag 8.CX 12.00 of 17.C adres van di Raadpleeg vc dienstdoende HUISARTSI UDENHOUT ENSCHOT 12 oktober Dr. Blessing Eikenlaan Udenhout tel.013-51 Dr. Tenhavei Groenstraa Udenhout tel.013-51 HUISARTSI Weekenddiei 12 oktober P. Terwindt Oirschotse' Moergestel TANDARTS Bereikbaar o tel. 467804 spreekuuri en zondag 12.00-12.30 APOTHEEK WEEKEND] Dag en na< Jan Heijnsaf Jan Heinstr (vml. Miro Van 11 oktc 1996 Apotheek KI Beethoven! tel. 455133 Apotheek Scl Schouwbui tel. 542533 DIERENAR ZATERDAG Dierenklinie! Bosschewe alle afspral ook voor di Palet-plein V. Riel en Ba V. Weelden, tel. 542552 ierenklinie tel. 455413 Dierenklinie tel. 536625 Dierenklinie Capucijner tel. 543286 Dierenklinie! Abcovense Dierenklinie! Burg. v.d. 1 tel. 463005 Dierenklinie Giekerkstr. Dierenklinie Langendijl tel. 57054C Dierenklinie dierenarts Si Genemuidi tel. 570011 DIERENAM Tilburg e.o., alarmnumr info-lijn: 5' VROUWEN SEKSUEEL Ma., di., wo., 013-5437501 S.M.A.-SPO Iedere maant 20.00 uur in h de maanden j dens schooh spreekuur. BLOEDAFh In het Kruis; plaats vindt i me plaats. Vt vraag uw eige THERAPEl GEZONDH1 BROEKHO Broekhovend A.G.O.G. A en Omgevin; 24 uurs-diens CENTRUM PSYCHOTF Context Tot; Centrum vooi relatie en fam Tel. 5350731 INFORMA1 KLACHTEf GEZONDH] Informatie, i en bemiddel: klachten ovei maatschappel zorgverzekeri Bereikbaar nn 17.00 uur; vri Piushaven 1-1 MELDPUN' EN MILIEU tel.0164-2 TAXI Duizendta: Dag en nac GEDISCRIÏ Bel dan ofkc criminatie Bi 5438917, Stal Samenwerking De fusie met De Twern komt niet uit de lucht vallen. Annelies van derZan- den, waarnemend directeur van de SBT, licht toe: "We hebben zelf geko zen voor samenwerking. Op deze manier denken wij de ouderen beter te kunnen bereiken omdat De Twern beschikt over een netwerk van wijk en buurthuizen." Daarnaast, geeft ze toe, ligt ook een bezuiniging bij de SBT ten grondslag aan de fusie. "Twee instellingen samen werken ef ficiënter." Oftewel: de kosten voor huisvesting zijn lager als die twee een gebouw delen en tevens kunnen ze gebruik maken van eikaars diensten. Niko de Jong, directeur van De Twern, is blij met de fusie. "Wij had den het ouderenwerk niet in huis. Voor ons betekent het een verrijking van het werk. Nu we ook ouderen werk aan kunnen bieden, is ons aan bod completer." De fusie biedt de SBT voordelen, al dus De Jong. "Zo komt de organisa tie dichter bij de ouderen, want veel van die mensen bezoeken regelma tig een wijk- of buurtcentrum. Door Kapel “Ma Tenhemelo (R.K. Liturg cïliaire ritus 19. Zondag 13 ol 11.15u. Apoc Apocalypse; 1 14.45u. Apoca ling Allerheil krans/biechtge! hoogmis met S Over de Thuiszorg Midden- Brabant zijn weinig klachten, zeker vergeleken met soortge lijke instellingen elders in het land. Zou de Thuiszorg hier nou zoveel beter georgani seerd zijn? Of gaan Middenbra- bantse ouderen gewoon dood voordat ze voor verzorging in aanmerking komen? Drop Oud leid voor vier specifieke groepen se nioren, vertelt Annelies van der Zan den. Dat zijn de ouderen met een laag inkomen, met een handicap, de allochtone ouderen en de hoogbe jaarden. "Ouderen met een laag inkomen ne men minder deel aan het maatschap pelijk verkeer. Via de wijk- en buurt huizen hopen wij die mensen beter te bereiken en ze bij activiteiten te be trekken." Van der Zanden wijst zo op een voordeel van de fusie met de Twern. Maar ook via andere organi saties en personen, zoals pastores, hoopt ze in contact te komen met deze ouderen. In de nabije toekomst wil de SBT zich ook inzetten voor ouderen met een handicap. Binnen de organisatie opereert nu al het Netwerk voor blin den en slechtzienden. Om te kunnen werken voor ouderen met een handi cap, wil de SBT relaties aanknopen met andere instellingen als het Til- burgs Overleg Gehandicaptenorgar nisaties, vertelt de waarnemend di recteur. Om de oudere allochtonen te berei ken, gaat het ouderenwerk zich voor al richten op organisaties van die mensen. Samenwerking met alle ou derenorganisaties is van belang om op de hoogte te komen van de wen sen en behoeften van de oudste in woners van de stad, de 80-plussers. Van der Zanden: "Daarbij willen we gebruik maken van oudere vrijwilli gers die deze mensen gaan bezoe- Natuurlijk waren ook de ouderenpar tijen aanwezig, evenals de PvdA, het CDA en enkele andere partijen. De VVD hebben we er niet kunnen ont dekken, maar de liberalen hebben natuurlijk Erica Terpstra, de moeder van alle ouderen! Samengevat: toch een beurs met in teressante kanten, als je ze tenmin ste kunt vinden tussen al die zich als ouderen gedragende mensen. JvG I Seniorenwijzer. I Wordt eenmaal in de twee we- 1 ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. I Redactie: Ria van derAalst-Dierks I Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) Arnold van Hazendonk - Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Guus Pijnenburg Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Vincenti us- straat 102, 5038 SR Tilburg of I Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; I tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactieadres of naar 1 de Tilburgse Koerier, postbus In wijkcentrum De Spil (Heikestraat 54) is op woensdag 16 oktober een voorlichtingsochtend. De heer Straatman van Veilig Verkeer Nederland zal dan ingaan op allerlei si tuaties waarmee ouderen in het verkeer te maken kunnen krijgen. De bijeenkomst begint om 9.30 uur. Toegang en een kopje kofiie of thee zijn gratis. De volksdansgroep voor 50-plussers van buurthuis Soek- mekaar oefent elke donderdagochtend van 10.00 tot 11.50 uur in de grote zaal van Soekmekaar aan de Gen. Kockstraat. De lessen worden al tien jaar lang geleid door Lucia Linkels van stichting Mundo Etnico. De groep telt twintig leden, maar nieuwe geïnteresseerden zijn altijd welkom. Op donderdag 17 oktober is er een kennisma- kingsinstuif voor iedereen die het eens wil proberen. Bij volksuniversiteit Terra Nova start op 8 november een cursus Nederlandse literatuur voor 50-plussers. De do cent bespreekt een aantal boeken van bekende na-oor- logse schrijvers zoals 'De avonden' van Gerard Reve, 'Nooit meer slapen' van W.F. Hermans en 'Mystiek li chaam' van Frans Kellendonk. De acht lessen kosten ƒ90,- (pas65 ƒ80,-). Inlichtingen bij Terra Nova, Nieuw- landstraat 44-46, tel. 013-5426269. In het Ouderentrefpunt in wijkcentrum 't Sant aan de Be- neluxlaan kunt u woensdag 16 oktober vanaf 10.00 uur onder deskundige leiding bloemstukjes maken. Kosten 6,- per stukje; zelf een schaaltje meenemen. Woensdag 23 oktober zijn er leuke prijsjes te winnen met rikken en jokeren. Aanvang 10.00 uur; kosten 1,50 p.p. Elke dinsdag- en donderdagochtend in oktober kunt u er onder deskundige leiding diedimensionaal snijwerk van papier maken. De vrijdagochtenden zijn voor de kaarters; biljarters kunnen elke ochtend terecht in wijkcentrum 't Sant. Wijkgebouw 't Kievitslaer aan de Reinevaartstraat 55 ziet er na de verbouwing erg goed uit. Zondag 13 oktober van 13.00 tot 17.00 uur kan iedereen er een kijkje nemen. De SOOWA (Samenwerkende Ouderenorganisaties Wandelbos) organiseert er woensdag 16 oktober van 14.00 tot 16.00 uur een voorlichtingsmiddag over kruis werk en mantelzorg. De koffie is gratis. De werkgroep 50+ van het wijkhuis Loven-Besterd (Koe straat 164) organiseert op donderdag 17 oktober een in formatiemiddag over homeopathie. Op dinsdag 22 okto ber is er bingo. Op de donderdagmiddagen 24 en 31 oktober kan er gekaart worden. De activiteiten beginnen steeds om 14.00 uur. Badminton Club Udenhout organiseert een in oktober een kennismakingsmaand Senioren Badminton Overdag. Deze vindt nog plaats op de donderdagen 17,24 en 31 ok tober tussen 9.30 en 11.00 uur. Er is een trainer/begelei- der aanwezig om technische en tactische facetten van deze sport te onderwijzen. Ook is er een bestuurslid, die informatie kan verstrekken over de vereniging. De gratis ochtenden zijn in sporthal De Roomley in Udenhout. In formatie en aanmelding: dhr. Leys, tel. 5111086. Werkgroep Ouderen St. Anna organiseert op dinsdag 22 oktober een informatie-middag over de wijzigingen in het Ziekenfonds die op 1 juli zijn ingegaan. Dhr. Van Ooijen zal spreken over vergoeding van kosten, het zelf inkopen van hulp en over andere veranderingen. Aanvang: 14.00 uur. Kopje koffie/thee en entree gratis. De middag wordt ge houden in de Frater Mattheushof 1 (in de Capucijnen- straat). Vorige week donderdag is het pand aan de Vincentius straat 102, waar het kantoor van SBT en De Twern ge vestigd is, officieel geopend. Voor wie het nog niet wist nog één keertje: de Ouderenadviseurs zijn op werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur bereikbaar via het oude telefoon nummer 5350505. Voor andere afdelingen van SBT of De Twern dient u een nieuw nummer te kiezen: 5839999. Post voor de Seniorenwijzer kan ook naar dit nieuwe adres. Bedenk in verband met de deadline op maandag om 12.00 uur wel dat de postbode de Vincentiusstraat pas 's middags aandoet. Ziet u er tegenop om ouder te worden? En wordt u niet vro lijk van het beeld dat in de media geschetst wordt van ou deren? In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u tegen gif. Herman Pijfers heet u 'Welkom aan de goede kant van het leven'. Hij verzamelde in deze bundel citaten over de po sitieve kanten van ouder worden en gaf er commentaar op. Als u of uw partner binnenkort met de Vut of pensioen gaat, kunt u daar nu al bij stil staan. Dan komt u beslagen ten ijs. In 'Als betaalde arbeid wegvalt' vertellen vor mingswerkers Wiel Goossens en Els Couprie-Weenink hoe u zich daarop kunt voorbereiden. In 'Zicht op een nieuwe levensfase' geeft Bert Voorhoeve zijn antroposo fische visie op het zelfde onderwerp. Erica Jong schreef een geestig en soms hard boek n.a.v. haar vijftigste verjaardag 'Vrees voor vijftig'. De positieve houding tegenover het leven van de journalistes Anne Biegel en Heleen Swindels helpt hen bij het ouder worden in een veranderende samenleving. Zij doen hiervan ver slag in hun derde bundel brieven 'Verlengd bestaan'. U kunt zich aan andere mensen spiegelen, maar ook aan dieren. In 'Op leeftijd' vertelt W. Landman hoe het er bij die ren aan toe gaat als ze ouder worden. Zoek naar de goede kanten van het leven, bijvoorbeeld in de bibliotheek! 1 5368805. I Deadline: maandag 12.00 uur I 1 voor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1996 | | pagina 14