8© Worstelen met een berg papieren Gemeentearchief heeft bulletin ,EN 1 ur. ^7 Aanvragen Persoonsgebonden Budget niet eenvoudig POST COLOFON Terug in de tijd met de muziekbibliotheek SCRIPTUM ri i i i i i i i i i i i i i i i i Bridge Trejpunt 't Sant Concert 't Wit Paardje Volksdansen- Trejpunt Gasthuisring/Vredeswijk Rommelmarkt in Noord Veilig verkeer 50+ Bowling Zelf zorg kopen r i| >o payina iu Donderdag 26 September 1996— pagina 11 DE TILBURGSEKOERIER ALZAAK Eicieel Drop Oud o Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens e natie te vorden Jet van de Wetering illage. oord te ssende ssoirs enz. intisch ijn wij merken, in de Troonrede kwamen de ou deren er goed van af. De AOW wordt weer waardevast en blijft ook verder gegarandeerd. Alleen praat niemand meer over de ach terstand die de ouderen in de loop van de jaren hebben opgelopen. Met alleen een gegarandeerde AOW blijven we dus gegaran deerd tekort komen! HET WOORD IS AAN... 17.00 uur; do. 19.00-22.00 uur; vrij. 9.00-12.30 uur. EUR IORG Het Persoonsgebonden Budget (PGB) stelt mensen sinds 1 janua ri in staat zelf zorg te kopen bij degene die zij het best en/of het voor deligst vinden. Dat klinkt mooi, maar in de praktijk blijkt het niet zo simpel voor mensen die er gebruik van willen maken. schuldigend aan: “Ik zit in de materie en weet dus hoe het werkt, maar het is vreselijk ingewikkeld om het uit te leggen aan anderen." Het feit dat budgethouders drie be dragen krijgen uitgekeerd, vindt Sa- ers ook nodeloos ingewikkeld. "Dat leidt tot verwarring. Ik hoop dat dat in de toekomst simpeler kan." 'Leuk bedrag' En dan nog iets: het budget voor de regeling in de regio Tilburg voor dit jaar is al op. Zomerdijk: "En niemand weet hoe het na 1 januari aanstande verder loopt. Tegenwoordig adviseer ik mensen eerst goed na te dehken of ze een aanvraag willen doen." Directeur Saers van Per Saldo be aamt dat het geld voor de regio Til burg op is, maar dat betekent niet dat mensen geen aanvragen meer kun nen indienen. "Alsjenuhet PGB aan vraagt, kom je op een wachtlijst. Je kunt het dus beter nu aanvragen dan te wachten tot volgend jaar." Boven dien komt er volgens Saers in 1997 'een leuk bedrag' bovenop het huidi ge, zodat het aantal budgethouders waarschijnlijk zal toenemen, zo heeft zij uit Haagse kringen vernomen. Drie bedragen Iedereen die een PGB aanvraagt en toegewezen krijgt, krijgt met drie ver schillende bedragen te maken. Het eerste is de eigen bijdrage, die men - net als bij de reguliere thuiszorg- zelf betaalt. Na aftrek van die eigen bij drage betaalt de vereniging Per Sal do het zogenaamde forfaitaire be drag, een vast voorschot, en het trekkingsrecht uit. Het forfaitaire be drag bedraagt tweehonderd gulden per maand en kan besteed worden aan zorg. Over dat bedrag hoeft de budgethouder geen verantwoording af te leggen. Maar als het trekkings recht te weinig is om de zorg in te ko pen, dan moet iemand de tweehon derd gulden aanspreken om alsnog de benodigde zorg in te kunnen ko pen. "Veel mensen hebben proble men met die regeling. Het gaat om drie verschillende bedragen en een hoop moeilijke termen", aldus Hey mans van het RPCP. Zomerdijk vult min of meer veront- Bridge wint onder ouderen steeds meer aan populariteit. Het is een fascinerend kaartspel, dat lang niet zo moeilijk is als vaak gedacht wordt. In wijkcentrum 't Sant (Bene- luxlaan 74) zijn bridgecursussen voor 55-plussers. Op dinsdag van 14.00 tot 17.00 uur is er een beginnerscur sus; op dezelfde tijd een cursus voor beginnende club- spelers en op donderdag van 9.30 tot 12.30 uur is er een cursus speeltechniek. De kosten van elke cursus bedra gen ƒ110,-. U kunt u als paar of individueel opgeven via wijkcentrum 't Sant, tel. 4671926 of via Joke van de Ven 5368366. Bij de laatste kunt u ook meer informatie ver krijgen. In het Ouderentrefpunt van wijkcentrum 't Sant aan de Be- neluxlaan kunt u op maandagochtenden darten, sjoelen, kaarten en biljarten. Op woensdagochtend 2 oktober is er een dia-ochtend over Natuurmonumenten; aanvang 10.00 uur. Op woensdag 9 oktober is er bingo. Kosten ƒ7,50 per kaart. Mooie prijzen. Zaal open 9.30 uur; aan vang 10.00 uur. Woensdagmiddag 2 oktober houdt 't Wit Paardje weer zijn jaarlijkse seniorenconcert. Aan dit concert werken mee: De Kasteelzangers, de Tilburgsche Koraalvereniging, Ouderenkoor de Reit, Trio Les musiciens Joyeux, Oude renkoor Andantino, Cantabile, Zang Schept Vreugde, Se niorenorkest Ons Hermenieke, Herderkoor en het Senio renkoor Korvel. Het concert vindt plaats in zalencentrum 't Wit Paardje, Lijnsheike 8. Aanvang 13.30 uur, toegang gratis. En, eerlijk is eerlijk: ook Zomerdijk hoort positieve geluiden. "Als het eenmaal loopt, dan loopt het goed. Ik denk wel dat er een toekomst in zit, al leen schuilt er een addertje onder het gras. De kleine bureaus die zorg aan bieden, willen groter groeien en geld verdienen en dan wordt het steeds moeilijker om bijvoorbeeld voor één uur zorg te bieden. Dan moet je met heel vreemde contracten gaan wer ken. Die problemen doen zich nu al voor." Ondanks alle problemen met het PGB ziet de Saers van Per Saldo, net als Zomerdijk, de positieve kant. "Mensen die het eenmaal hebben, zijn heel blij met de regeling. Ze zijn niet meer afhankelijk van organisa ties. Maar het is wel noodzakelijk dat ze in het begin ondersteuning krijgen bij de aanvraag. Het is namelijk even op de tanden bijten om door die fase heen te komen." Mensen met vragen over het PGB kunnen terecht bij bij hun zorgver zekeraar, bij het RPCP (013- 5441309), bij Op Maat (013- 5947132) of bij de ouderenadvieurst van de SBT (013-5350505). Formulieren Ook de moeilijke telefonische bereik baarheid van Per Saldo vormt een probleem, zegt Nel Zomerdijk van het Tilburgse bureau Op Maat. Dat infor meert, adviseert en bemiddelt voor mensen met een lichamelijke handi cap. "En Per Saldo verwijst bij pro blemen snel naar de verzekeraar, ter wijl die laatste weer naar Per Saldo verwijst", aldus Zomerdijk. Behoorlijk lastig bij het PGB is de uit voering op zich, aldus Heymans van het RPCP. "Mensen die ervoor in aanmerking willen komen, moeten veel formulieren invullen. Eerst voor het ziekenfonds en vervolgens voor de vereniging voor budgethouders." Nel Zomerdijk beaamt dat: aanvra gers moeten zich door een giganti sche berg papier heenworstelen voordat het eenmaal rond is. "Laatst heb ik een aanvraag voor iemand uit gezócht. Op een gegeven moment wist ik zelf niet meer of ik de goede papieren nog in handen had. Zo'n pak, daar word je niet goed van." Ja, die papierhandel is ingewikkeld, beaamt Aline Saers. "Het is nu een maal ingewikkeld om werkgever te worden. Daar moet je veel papieren voor invullen. Wijl zij r^ er om mensen daarbij een helpende hand te bie den." Zo neemt Per Saldo de fiscale en werkgeversverplichtingen van de budgethouders op zich. Vrijdagmiddag 27 september is er een volksdansinstuif voor 55-plussers in de zaal van Soekmekaar aan de Gen. I Kockstraat (t/o Lidwinakerk). Deze eerste dansmiddag in I het nieuwe seizoen (14.00-16.00 uur) staat o.l.v. Aly van I Beek. Zondag 6 oktober is er een volksdansinstuif 55+ in dans- I school Van Opstal, Koestraat 26. Deze instuif duurt van I 11.00 tot 13.00 uur en wordt geleid door Nettie Tönissen. I Entree’ƒ2,- per persoon. De 55+ Volksdansgroep in Fatima kan nog leden ge bruiken. De groep staat onder leiding van Aly van Beek en repeteert elke donderdag van 15.30 tot 17.00 uur. Wie in teresse heeft, kan op dat tijdstip een kijkje nemen in wijk huis De Kubus, Fatimastraat 24-02. Het Trefpunt Senioren Gasthuisring/Vredeswijk organi- I seert vrijdag 27 september een feestmiddag met het I kwartet August de Laat, ter gelegenheid van de opening I van het nieuwe seizoen. Koffie en thee zijn gratis; ook I wordt voor een hartig hapje gezorgd. Andere drankjes zijn I tegen 'senioren-prijzen' verkrijgbaar. Tevens worden er I drie bingo-rondes gespeeld. De zaal (Vredeman de Vries- I straat 38) is open vanaf 13.30 uur; aanvang 14.00 uur. En- I tree ƒ2,50. Senioren in Tilburg Noord hebben waardevolle spullen geschonken om tijdens een rommelmarkt te verkopenDe opbrengst komt ten goede van activiteiten voor ouderen in Noord. De markt is zondag 29 september van 9.30 tot 16.00 uurin 't Hazennest, Kreverplein 27. Entree ƒ1,50, incl. kopje koffie of thee of frisdrank. De Werkgroep Groenewoud 50+ organiseert samen met SBT Team Zuid een voorlichtingsbijeenkomst over oude ren en de veiligheid in het verkeer. Dhr. Straatman van Veilig.Verkeer Nederland (VVN) zal zal ingaan op allerlei verkeerssituaties waar ouderen mee te maken kunnen krijgen, van voetganger tot automobilist. De bijeenkomst wordt gehouden op donderdag 10 oktober om 9.30 uur in Boerderij Vissers, Berglandweg 40. De toegang is gratis, evenals een kopje koffie of thee. Wilt u zich leuk ontspannen, dan kunt u nu lid worden van de club 50+ Bowling Tilburg. Elke dinsdag vanaf 14.00 uur kunt u drie games gooien voor ƒ9,- p.p. De contributie be draagt ƒ15,- per drie maanden. De club kan tien nieuwe leden gebruiken om de zestien banen vol te krijgen met vier personen per baan. U zich kunt op dinsdagmiddag een kijkje nemen in het bowling-huis aan de Spoorlaan. Informatie: tel. 5433258 of 5432712. hof 75,5017 EVTilburg; tel. 5429470. Openingstijden: di., wo., do. 9.00- Het gemeentearchief timmert al jaren aan de weg en trekt ook steeds meer publiek. Er zijn interessante tentoon stellingen te zien, zoals onlangs over de schrijver van de Dr. Vlimmen-cy- clus, Anton Roothaert, en binnenkort over Tilburgse zouaven. Daarnaast zijn er nogal wat mensen -onder wie opvallend veel ouderen-regelmatig in de studiezaal bezig met historisch onderzoek, naar het verleden van fa milie, buurt of stad. Zo is er de VIS (Vrijdagse Intensieve Speurders), circa vijftien mannen en vrouwen die aan stamboomonder zoek doen. VIS-leden stonden aan de wieg van het onderzoek naar de Tilburgse zouaven. Niet iedereen bezoekt het archief even regelmatig. Om toch voor con tact te zorgen is er sinds deze maand het Archiefbulletin Tilburg. Daardoor kunnen 'vrienden' van het archief op de hoogte blijven van allerlei nieuwe ontwikkelingen. Het eerste nummer besteedt onder meer aandacht aan de studiezaal, de VIS en aan de His torische Dagen die op 4, 5 en 6 okto ber in het provinciehuis in Den Bosch worden gehouden. Ook staat er een lijst met recent verschenen publica ties in waarvoor gebruik is gemaakt van het Tilburgse gemeentearchief. Het gratis Archiefbulletin verschijnt drie keer per jaar en is te bestellen bij Gemeentearchief Tilburg, Kazerne- In Tilburg hebben momenteel 130 mensen een PGB. Daarnaast staan er vijftig aanvragers op de wachtlijst. Voor verzekeraar VGZ, hier in de re gio verantwoordelijk voor uitvoering, is die lijst van belang om te zien hoe veel mensen er geïnteresseerd zijn in de regeling. Een woordvoerster van VGZ noemt het 'vermeldenswaard dat er, ondanks alle problemen, toch zoveel mensen gebruik maken van het PGB.' Problemen Lizzy Heymans van het Regionaal Patiënten/Consumenten Platform (RPCP) noemt enkele problemen waar men mee te maken krijgt bij het PGB. "Sinds 1 januari zijn budget houders, de mensen met een PGB, verplicht zich aan te sluiten bij de lan delijke vereniging Per Saldo. Die zou de administratie verzorgen voor de leden en een deel van het geld uitbe talen. Maar Per Saldo krijgt zoveel vragen dat ze die nauwelijks kan ver werken." Met de uitbetaling door Per Saldo is, na een moeilijke start, niks mis, aldus directeur Aline Saers van die vereni ging van budgethouders. "Wel is het zo dat wij afhankelijk zijn van derden -de zorgverzekeraars- en dus kun nen er gaten vallen omdat het proces zo lang is. Wij proberen dat dan op te vangen." En niet alle verzekeraars doen hun werk even snel, wil Saers kwijt. "Sommige werken traag en dan kan het gebeuren dat mensen drie maanden op hun geld moeten wach ten." Een ander probleem is het vinden van, vooral huishoudelijke, hulp. "Veel mensen hebben daar proble men mee", aldus Heymans. "De huis houdelijke hulpen moeten wit werken en dus hun Sofi-nummer doorgeven en daar zijn ze vaak huiverig voor." Gaat u volgende week naar de schouwburg voor de 'Top pers van toen'? Of heeft u achter het net gevist, omdat de kaartjes al snel uitverkocht waren? In beide gevallen kunt u op de muziekafdeling van de Openbare Bibliotheek Til burg terecht. Want ook daar vindt u muzikale toppers van toen. Er is bijvoorbeeld een serie CD's aanwezig met de titel 'Terug in de tijd met...'. Zo kunt u terug in de tijd met Nederlandse swingcombo's van 1940-1955, met o.a. het Miller Sextet en Sanny Day en Pia Beek. Nog meer oude successen vindt u op 'Zing met ons mee', 'Nederland bezet bevrijd' en 'Daar zijn de liedjes van Oranje weer'. Hier komt u namen tegen als Eddy Christia- ni, Willy ALberti, Willy Walden, Lou Bandy en The Ram blers. Van The Ramblers is overigens ook de eigen CD ‘Hilversum Express' aanwezig. Met '40 jaar nationaal songfestival 1959 -1996' reist u weer naar het heden: van Teddy Scholten, via Rudi Carrell naar Ruth Jackot. Bent u meer geïnteresseerd in gebeurtenissen van vroe ger, dan in de muziek van toen? Bij de muziekafdeling vindt u ook CD's met historische geluidsfragmenten. Reis eens terug in de tijd met de Muziekbibliotheek aan het Koningsplein. Iedereen die langer dan drie maanden thuiszorg nodig heeft, kan een beroep doen op het Persoonsgebonden Budget (PGB). Patiënten kunnen daarmee zelf beslissen waar ze de beste zorg voor hun geld kunnen kopen. Het geld is te gebruiken voor zorg als huishoudelijke of verpleegkundige hulp. Hulp middelen en mantelzorg vallen niet onder het PGB. Wie een PGB wil hebben, dient zich aan te melden bij een regionaal con tactkantoor. Voor Tilburg en omstreken is dat bij zorgverzekeraar VGZ. Na de aanmelding stelt de aanvrager, samen met de stichting Thuiszorg, een zorgplan op. Na dit ïntake'-gesprek bepaalt de gemeentelijke Indicatiecom- missie of de patiënt daadwerkelijk voor het PGB in aanmerking komt. Uit eindelijk stelt de zorgverzekeraar het budget vast. Het contract voor het budget dat de patiënt afsluit met de zorgverzekeraar is zes maanden geldig en er wordt een maal per maand uitbetaald. Na dat half jaar bekijkt de Indicatiecommissie de situatie opnieuw en wordt het zorgplan zo nodig veranderd. Patiënten moeten zelf hun administratie bijhouden en ook zorgen dat loonbelasting wordt afgedragen als dit nodig is. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Wat lees ik nou? Een 50+ Beurs? Lang geleden heetten oude mensen ge woon 'bejaard'. Later veranderde dat via 'ouderen' in het deftige 'senioren'. Maar niet alle senioren zijn hetzelfde. Nu zijn we dus 'plussers': 50+, 55+, 60+, etc. Er wordt wat afgeplust. Hoe komt dat toch? Er leeft het idee dat wij een steeds omvangrijkere markt vormen van mensen die wat te makken hebben maar de knip dicht houden. Daarom organiseren ze oom die beurs: een dagje uit en kijken waaraan het ons allemaal ontbreekt. U kent dat wel. de seniorenstoel voor één persoon. Ouderwets; zit van geen kanten. Het seniorenledikant: een zo uit het museum weggelopen twijfelaar die kraakt als je je omdraait en waar je alléén in moet slapen. De reclame maakt éénlingen van ons. Maar de echte eenlingen die niets te makken hebben, komen er bekaaid van af. Het in het regeerakkoord herhaalde streven de senioren zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen veronderstelt een stevige 'thuiszorg'. De thuiszorg voor ouderen wordt nu aan de markt verkwanseld. Het re sultaat is een dure bureaucratische puinhoop van persoonsgebonden budgetten, waar je niets voor koopt. Die Erica Terpstra toch! I Seniorenwijzer. I Wordt eenmaal in de twee we- 1 ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. I Redactie: Ria van der Aalst-Dierks I Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) Arnold van Hazendonk Wilma Hurkens Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) Guus Pijnenburg Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 102, 5038 SR Tilburg of I Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline: maandag 12.00 uur 1 voor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1996 | | pagina 11