De Vorst, middenzaal met allure on 0 Gemeentedag in teken van sport Mogelijk grote uitbreiding recycle-activiteiten op De Spinder Adviescomité: bestrijding armoede op buurtniveau Oplage100.400 Buren A VORSELAARS Investering van 75 miljoen gulden levert 250 banen op Koerier - Studie naar stadspas en beloning voor werk naast uitkering Feestelijk openingsweekeinde en openingsweek De s@ K©erier ...pag.5 Cursussen pag.7 fat facit wt, I Fantasy FM/Top 40. pag.8 ^eMUd Uitagenda.... pag.8 Films pag.8 Cultuur/Amusement., pag.8/9 Gemeentenieuws. ..pag.lO/11 Parochienieuws. ..pag. 13 Sport. Gemeentenieuws Foto: Emst Potters tn vele rubrieken Het comité ‘Kansen voor Tilburgers’ wil dat ‘buurtnetwerken’ een klein pensioen kunnen profiteren. Het algemeen bestuur van het SMB is dat het de bedrijven mee kan la- van De Spinder. Langere openingstijden Uw energie. Dat is óns werk. PNEM PNEM district Oisterwijk, Ambachtstraat 19, 5061 KH Oisterwijk. Tel. (013) 529 24 00. 1198 WEEKIi W! Schuldhulpverlening De wens van het comité ‘Kansen voor Drie bedrijven hebben interesse om de recycle-activiteiten op stort plaats De Spinder drastisch uit te breiden. Het dagelijk bestuur van het Samenwerkingsverband Midden-Brabant (SMB) wil samen met de bedrijven, die al actief zijn in afvalverwerking, de komende zes Bakker Floor IITSUBISHI MOTORS van 09.00 tot 20.00 uur van 09.00 tot 18.00 uur Stadspas Aanvulling op de laagste uitkeringen is voorstelling voor hen niet te moeilijk zou zijn. Zeker de voorstelling ‘Mariet- je Kessels’ heeft het publiek, waarvan Voorzitter Ernst Hirsch Bal- lin van het comité ‘Kansen voor Tilburgers ‘buurtnet werken als spil worden in de bestrijding van armoede. Foto: Geert van Loon Jaarlijkse Gemeeaudag Wijkmilieudag int Sent Koerier bv iBeer straat). Op zondag 22 september zijn er activiteiten in het centrum en in de grote Tilburgse sportaccommodaties: recreatiebad Stappegoor, sportcom plex Drieburcht en Indoor Sportcen trum ReeshofZaterdag en zondag is het Gemeentelijk Informatiecentrum de ‘Sportvraagbaak’De gemeente, de Tilburgse Sportraad en BOTS (Bu- de eerste spade de grond mwbouw die noodzake- deel uitmaakt, dit weekeinde écht feest wil vieren! zoekt BEZORGERS voor UDENHOUT Lange adem Het tot stand komen van de Midden zaal is een kwestie van lange adem ge weest Najaren van voorbereiding en discussies vormde in november 1994 reau Ondersteuning Tilburgse Sport) zitten daar klaar om informa tie te geven. Zondag organiseren de gemeente en de BB A een buspendel naar de ac commodaties. Voor gehandicapten is er een rolstoelbusje standbye. Voor meer infomatie: zie de gemeentepagina’s. LEES VERDER IN DIT NUMMER: Rondom Hart van Brabant.. Ma.t/m vrij. Zaterdag von Suppéstraat 35 Tel. 013-4551933 td gevallen ruim i SBB. In 1994 be- pag-17^, rjaarno gen ontvangen. Gaat het om werk of klussen waarvoor normaal gesproken betaald zou worden, dan is een vrijla- tingsbedrag van 3000 gulden reëel, al- t gestegen tot 20.250 gulden, te wil later soortgelijke over- keringsgerechtigden die weinig of geen zicht hebben op betaald werk, stimule ren om nieuwe initiatieven te onderne men, is de gedachte. Het opzetten van de verhuizing van ‘t Heks naar het vor stelijke pand in de Willem II straat 47- 49 de eerste aanzet voor de totstandko ming van dit nieuwe culturele pand. Ongeveer gelijktijdig startte de verbou- Stichting (TKS) waarvan De Vorst denzaal en de vele voorstellingen waar van men het komende jaar kan gaan ge- ‘Het Hamletmachien’ een onnavolgba- nieten! i die zich met schuldhulpvereling be houden, zoals de reclassering, Huize een aantal ils, de jeugdhulpverlening en de Donderdag 19 september 1996 39e jaargang nr. 1972 ten betalen voor de infrastructuur van De Spinder, waardoor de stij ging van afvaltarieven voor huis- maanden onderzoeken of de meuwe activiteiten mogelijk en rendabel aansluiting op het spoorwegnet; de zijn. Het gaat om Verstraeten/Verbrugge BV uit Terneuzen met 410 Middenbrabantse stortplaats is voor werknemers, Grontmij/BRP uit Utrecht (2800 werknemers) en Watco de hele regio de overslagplaats van uit Brussel (3000 werknemers). Zij zijn bereid 75 miljoen gulden te in- waaruit het brandbare afval -ver- vesteren in Milieu Centrum Noord-Brabant, wat naar schatting 250 nieuwe arbeidsplaatsen op De Spinder zou moeten opleveren. O 1 Opening Zaterdag vindt de officiële opening plaats van de Middenzaal. Om 16.00 uur start het openingsprogramma, waarin actrice Chris Nietvelt de ope ning verricht en burgemeester Brokx, directeur Doms van de TKS en dhr. Van Kalmthout als bestuursvoorzitter van de TKS het woord zullen voeren. Om 17.30 uur verzorgt Cas Enklaar de openingsvoorstelling voor De Vorst Met Kattengat 10 breng* dere monoloog over het Werkteater. Daarna is het voor alle genodigden en medewerkers feest De Open Dag die zondag vanaf 13.30 uur gehouden wordt biedt iedere be langstellende de gelegenheid om eens vrijelijk bij De Vorst rond te neuzen. Er is daarnaast volop gelegenheid om uit gebreid geïnformeerd te raken over de cursussen. Diverse korte voorstellin gen door o.a. Peer de Graaf, De Rob van Gestel en rondleidingei technische ruimtes van de zaal maken deel uit van het zondagmiddagpro- gramma. Om 16.00 uur treedt de Latijns-Ameri- kennis te maken met de nieuwe Mid- kaanse folkloristische groep Arpaop. A‘ 1 van een grote groep regelmatige bezoe- 20.00 uur verzorgt Bronks met ‘IJpt Harnlpfmarhipn’ ppn onna “Jammer genoeg bestaat nog steeds bij veel Tilburgers een soort drempelvrees als het om theater- of dansvoorstellin gen gaat. Kwaliteitsvoorstellingen worden vaak met een vooroordeel be- B^VOORjOU van Lieshout Hoefstraat 151 I Oerlesestraat 211a denzaal, wordt officieel geopend. Theater en dans hebben voor taan een eigen podium in Tilburg. Een schitterende middenzaal waarin ruimte is voor zo’n 250 toeschouwers, een sfeervolle sa lon waar 40 bezoekers kunnen genieten van kleine theaterpro ducties en culturele discussies plus diverse repetitieruimtes, werkstudio’s en werkplaatsen. Samen vormen zij een bijzonde- gen)jjk had de Middenzaal al te sep- re aanwinst voor Tilburg: De Vorst. tember 1995 haar deuren moeten ope nen. Tijdens de voorbereidingsfase voor de nieuwbouw werd echter een procedurefoute gemaakt wat de nodi- keken. Mensen vragen zich af of zo’n ge maanden vertraging opleverde. Geen wonder dat de Tilburgse Kunst ONDERBREKING TELEVISIE- EN RADIOSIGNAAL IN BERKEL-ENSCHOT Donderdag 19 en vrijdag 20 september zal het televisie- en radiosignaal in Berkel-Enschot overdag onderbroken worden. Dit is noodza kelijk omdat er aan de kabel gewerkt moet worden. Vanaf 17.00 uur kan men weer onge stoord kijken en luisteren. Ons excuus voor dit tijdelijk ongemak. plicht over de rails- naar Moerdijk afgevoerd wordt. Eerst pendelen er dagelijks vracht wagens van De Spinder naar het spoor bij industrieterrein Loven. een aanzienlijk deel voor het eerst ken nis maakte met De Vorst gelukkig tot andere gedachten gebracht.” ENDRECLAME: p^BANANEN- SOEZEN LA 5 HALEN Q? 4 BETALEN Breed podium Gelukkig is het publiek van De Vorst een ‘theaterstilte’ van twee jaar be spaard gebleven. De creatieve pro grammering zorgde ervoor dat de be zoekers ook tijdens de verbouwing, restauratie en bouw voldoende reden hadden om regelmatig een bezoekje aan De Vorst in wording te brengen. ‘De Tuin der Lusten’ bracht voorstel lingen op locatie in de vele kamers van de toen nog amper verbouwde villa. Grootste publiekstrekker in de Mid denzaal in aanbouw was ongetwijfeld de voorstelling van het huis-theaterge- zelschap van De Vorst: Ons. Marietje Kessels trok steeds een uitverkochte zaal. Margriet Schoenmakers is binnen de TKS verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van De Vorst Als het aan haar ligt en publiciteitsmedewerkster Ellen de Rijk ondersteunt haar daarin volledig, wordt De Vorst een zaal voor een breed publiek. Veel jongeren en studenten zijn inmid dels al min of meer vaste bezoekers te stellen, moeten ‘de regel’ en ‘de in- :t:üing’ een stap terug zetten”, aldus h„: rapport. Het comité pleit ervoor dat in buurten volop geëxperimenteerd kan worden met deze aanpak. Op stedelijk niveau moet een steunpunt komen voor technische, financiële en organisatori sche hulp. Tilburgers’ dat de schuldhulpverlening beter en sneller wordt gaat als eerste in vervulling. Afgelopen maandag teken den wethouder Luijendijk en adjunct- directeur Hannie Schut van het Instituut voor Maatschappelijk Werk IMW) daarover een samenwerkingsovereen komst Om deze vorm van hulpverle ning efficiënter te maken, houden IMW en het Service-Bureau Budgetadvise- ring (SBB) van de gemeente zich voor taan bezig met “datgene waar ze het best in zijn”: het IMW met het begeleiden van cliënten, onder meer in het verstan dig beheren van het inkomen. Het SBB legt zich nu helemaal toe op het onder handelen met schuldeisers, zoals finan cieringsmaatschappijen, PNEM, postor derbedrijven, deurwaarders, etc. Als dat sneller gebeurt, stijgen schuld en rente niet verder dan nodig. Volgens wethouder Luijendijk groeit de uiteengroeien in de samenleving, stelt het comité in zijn rapportage: “Voor arme medeburgers is het steeds moeilij- ker volwaardig deel te nemen aan de voorzieningen en diensten die worden aangeboden: werk, opleiding, sport, cul- dit soort activiteiten en (aanvullend) tUUT Z()F2 etc werk kan apsrhipdpn dnnr ‘himrtnpt- Door de stijgende woonlasten, rijksbe- zuinigingen en veranderingen in de so ciale zekerheid zijn zij er de laatste jaren sterk op achteruit gegaan. In Tilburg le ven circa elfduizend mensen op het so ciaal minimum, een grotere groep dan in vergelijkbare steden. Het aantal perso nen dat blijkens onderzoek zelf zegt in armoede te leven, is nog hoger: 18.000. De grootste problemen hebben de ruim zesduizend mensen die al meer dan vier jaar op of onder de minimumgrens ver toeven. zie pagina 10 en 11 ML OO ■®Kon oir Najaren van plannen maken, discussies, restaureren en bouwen wing en restauratie van de villa die niet is het komend weekeinde zover: De Vorst, de Tilburgse Mid- voor niets een plaatsje op de Monu- ucisaiimuumicci vosicucóvckcis mentenlijst verworven heeft. In augus- vwratenh Jn teZwAtelT tus 1995 ging de eerste spade de grond straat. Daarnaast kan de Middenzaal in voor de nieuwbouw die noodzake- rekenen op de wame belangstellteg lijk was om de Middenzaal zelf te creëeren. Niet alles liep volgens de planning. Ei ken met de sportaccommodaties, de sportactiviteiten en het gemeentelijke sportbeleid. Juist omdat er op het ge bied van sport zoveel te beleven valt, is gekozen voor twee dagen. Op za terdag 21 september gaat het vooral om demonstraties in het centrum (omgeving van het Gemeentelijk In formatiecentrum en de Stadhuis- Op zaterdag 21 en zondag 22 sep tember staat Tilburg bol van de sportactiviteiten. Tijdens deze twee dagen wordt namelijk de jaarlijkse gemeentedag gehouden, die dit jaar in het teken staat van sport en spor tieve recreatie. Doel is de inwoners een kijkje te laten nemen achter de schermen. Dat betekent kennisma- Feestweek De capaciteit van de Middenzaal is be perkt Ondanks de flexibele tribune kunnen maximaal 250 toeschouwers te de zaal terecht. Om iedereeen in de ge legenheid te stellen nader kennis te ma ken met De Vorst worden tijdens de openingsweek gereduceerde prijzen gehanteerd voor de diverse voorstellin gen. Van 24 tot en met 28 september staat in de tuin een grote tent opgesteld, r w Zn t waar men ^gelijks, na de voorstelling, ie e kan genieten van muzikale intermez- zo’s. Elders te deze Koerier staat het pro gramma van deze feestelijke week uit gebreid toegelicht. Na 28 september is het nog niet afgelo pen. In de maand oktober geldt voor de eerste voorstelling in een bepaald genre - theater, amateurtheater, l’aventura, De Zon en dans etc., eveneens een gereduceerde agente de entreeprijs. ral maken Dankzij deze acties van de Tilburgse Kunst Stichting worden er voldoende mogelijkheden geschapen om eens f Jitgave: De Tilburgse I Dir.: J.A.J.M. de I Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/5368805 Fax. 013/5359985 Sluitingstijd voor advertenties en redactie dinsdagavond 22.00 uur Voor mensen met een leeshandicap verschijnt een selectie uit De Tilburgse Koerier ook op cassette ingesproken. Int: Centrum voor Gesproken Lektuur, \PB 24,5360 AA Grave-Tel.: 0486-482345 7 de spil worden in de bestrijding van armoede. Dat bleek giste ren bij de overhandiging van een tussenrapportage door co- mité-voorzitter Ernst Hirsch Ballin aan wethouder Wim Luij endijk van Sociale Zaken. Het comité wil dat de gemeente een ruimhartiger minimabeleid gaat voeren en extra aandacht be steedt aan arme ouderen en kinderen. Luijendijk beloofde gi steren de wensen van het comité voor half oktober te laten doorrekenen. Rond die tijd moet eveneens een onderzoek naar de ‘stadspas’ klaar zijn. Ook is dan volgens de wethouder wel licht duidelijk of de gemeente een proef kan doen, waarbij be paalde uitkeringsgerechtigden beloning voor werk mogen be houden. re voorstelling over de bedroefdheid van jonge mensen die nauwelijks we ten waarom ze bedroefd zijn. ting, naar industrieterrein Vossenberg, uitgebreid met 26 hectare. Daar kunnen gevaarlij ke afvalstoffen uit industrie en verbrandingsovens (vliegas) zodanig behandeld worden, dat ze op een milieuvriendelijke manier gestort kunnen worden. Drinkwa terslib kan verwerkt worden tot grondstof voor de baksteenindus trie. Bedoeling is ook dat er herbruikba re onderdelen gehaald worden uit huishoudelijke apparaten, tele foons, TV’s en computers. Voor hergebruik geschikt maken kan ook met houtafval, glas, kunst stof, keukens, meubels, tapijt en textiel. Naast de drie bedrijven heeft ook de Pnem interesse om actief te worden op De Spinder. De Pnem wil de stortgasfabriek en de composteerinstallatie voor GFT-afval o vernemen van het SMB. Daarmee zou electriciteit op gewekt kunnen worden voor de nieuwe activiteiten op De Spinder. Deze groep ouderen, van wie er in Til burg veel wonen, verdient volgens het rapport extra aandacht. Zij leven nu im mers door het mislopen van allerlei voorzieningen en door hogere ziekte- en woonkosten vaak op of zelfs onder het bijstandsniveau. Voor hen moet niet al leen de ruimere kwijtschelding gelden, maar ook een hoger ‘vulbedrag’ op de stadspas, die volgens het comité de sub- jectsubsidie van maximaal 200gulden moet vervangen. Ouderen zouden met de stadspasjaarlijks 500 gulden vrij De armoede veroorzaakt een proces van dus het comité. kunnen besteden; jongere armen 250 tot Deze aanvulling op de uitkering kan uit- 300 gulden. Het comité kiest voor de r stadspas, omdat die voor iedereen te koop is, maar als ‘chipknip’ voor de laagste inkomensgroepen extra ‘gevuld’ kan worden. Door het ruimere gebruik werkt de pas niet stigmatiserend, aldus het comité. Dat laatste maakt dat ook wethouder Wim Luijendijk en de rest van B en W nu wat meer enthousiast zijn over de stadspas dan een paar jaar geleden. Het college besloot dinsdag dan ook een on derzoek te doen naar de haalbaarheid van een Tilburgse stadspas. Luijendijk noemt het rapport “een basis om verder te denken en werken. De buurtaanpak sluit volgens hem aan bij de manier waarop de gemeente al het Grote Ste- Elders in het land wordt ook aan plannen voor dergelijke eco-parken gewerkt, maar het SMB en de drie bedrijven zijn de eersten die er mee Litbreiding naar buiten treden. De markt is rijp Als de plannen doorgaan, wordt voor dit soort activiteiten, zei De Spinder in zuidwestelijke rich- SMB-voorzitter Brokx dinsdag bij de presentatie. De milieu-wetgeving vereist dat per 1 januari 1997 een erg strikte scheiding gemaakt gaat worden tussen verschillende soorten afval, waarbij storten geminimaliseerd wordt. Bedoeling is dat de verbran dingsoven bij Moerdijk dan op vol le toeren draait. Maar niet alle afval is brandbaar of composteerbaar en de verbrandings- en storttarieven worden zo hoog, dat hergebruik economisch aantrekkelijk is. Daarnaast speelt dat de provincie stortplaatsen wil sluiten. De Spinder heeft nog stortcapaci- teit voor circa dertig jaar, maar het is zaak er snel bij te zijn om de verschillende vormen van afvalverwerking te combineren, aldus Brokx. Bij de recycling zou den de nieuwe bedrijven op De Spinder afvalstromen op ver schillende niveaus gaan verwerken: van provinciaal tot landelijk. Op dat laatste niveau heeft de Midden brabantse stortplaats overigens nu ook al een functie voor het giftige, chroomhoudende afval van de Nederlandse leerindustrie. beslist op 30 oktober of het mee wil Bijkomend voordeel voor het SMB doen aan de studie naar uitbreiding Drie ploegen hebben ze da gelijks op pad. De modern ste apparatuur. Eigenzin nig. Anders. Verrassend. Vol mooie beloften presen teerde het nieuwe Brabant se tv-station zich een tijdje terug. TV8 zou ons een ver frissend nieuwe blik op het nieuws uit onze provincie gaan brengen. Dat valt dus tegen. Overdag zendt TV8 een treurig stem mende serie trage filmpjes uit, die meestentijds eigen lijk overal in Nederland op genomen hadden kunnen zijn. Ook het nieuws -’s avonds na 18.00 uur- loopt bepaald nog niet over van kwaliteit. Veel berichten worden alleen maar voor gelezen; er is nog geen fo tootje bij te zien, laat staan bewegende beelden. Naar volledigheid wordt niet ge streefd, lijken de eerste we ken ons ook te leren. Er is al aardig wat belangrijk nieuws gemist. De zoge naamde human interest van een boer uit Biezenmortel die in 1944 een Amerikaan se bommenwerper zag neer storten heeft klaarblijkelijk een hogere nieuwswaarde voor de journalisten van TV8. Of mogen ze hun colle ga's van de VNU-dagbla- den niet teveel concurrentie aandoen? Dat niet alle presentoren even goed zijn, is hen -nu nog- vergeven. Dat is een vak datje al doende moet le ren. En dan valt het nog niet altijd mee; kijk maar naar Philip Freriks. Maar de juf frouw van de culturele en uitgaansagenda straalt toch iets teveel dommigheid uit om je naar een tentoon stelling te lokken. Helemaal ten hemel schreiend is wat je na twaalf uur ‘s nachts te zien krijgt. Dan wordt elke herhaling van het nieuws- blokje afgesloten met -god betert- een horoscoop. Zo knullig voorgedragen dat je bijna zou gaan geloven dat TV8 onder een slecht ge sternte geboren is. Genoeg gesakkerd. Het kan immers nog verbeteren. Maar wat wel erg is dat al die eindeloze filmpjes en herhalingen Duitsland 3 van de kabel verdrongen hebben. Kwantiteit heeft weer eens gewonnen van kwaliteit. Het on-nieuws van de dichtstbijzijnde bu ren is belangrijker dan het echte nieuws van onze bu ren in Nordrhein- Westfa len, vinden ze bij de Pnem en op het stadhuis. Vergeten wordt dat de WDR prachti ge films en documentaires uitzendt. En soms herhalin gen van het onvergetelijke Rockpalast. De keuze van wat er weg moest was die tussen Rai Uno en WDR3. De schreeu werige quizes met halfblote dames wonnen het van de informatie over onze be langrijkste handelspartner. Over niveau van besluitvor ming gesproken... Erkenning ‘De armen’ vormen geen homogene groep, dus zullen oplossingen moeten aansluiten bij de verschillende leefsitu aties. Geld en een opstapje naar werk zijn daarbij natuurlijk belangrijk, aldus het comité, maar voor nogal wat uitke- ringsgerechtigden is dat erkenning van aj]^n naxi^edwongen g^- maatschappelijk zinvolle activiteiten die bruik van maken, vindt het comité. Het zij verrichten. Als dat vrijwilligerswerk pjeit daarom naast de vrijlating van is, geldt dat zij een onkostenvergoeding maximaal 3000 gulden voor een ruime- |e"°' van maximaal 1200 gulden per jaar mo- re kwijtscheldingsnorm voor gemeente- Beleic lijke heffingen, zodat ook mensen met een inkomen net boven bijstandsniveau daarvoor in aanmerking komen. Daar van zouden bijvoorbeeld ouderen met werk kan geschieden door ‘buurtnet werken’ die daarvoor van de gemeente een budget krijgen. Het comité kiest voor de buurt-aanpak, omdat het ver moedt dat daardoor meer ‘stille armen’ bereikt kunnen worden en zij zelf initia tieven kunnen ontplooien. Ook blijven de individuele mogelijkheden van de burger nu vaak onderbelicht door het “woud van regels en mogelijkheden. Door de burger en zijn situatie centraal té* ctpllpn mnptpn Mp fpgpP pn ‘dp iiy zetten”, aldus het denbeleid (GSB) invult. De voorstellen worden voor half oktober doorgere kend, belooft hij, zodat het comité aan zijn eindrapport kan werken dat te de cember verwacht wordt. Ook zal de Welzijnsdienst bekijken of het volgens de nieuwe Algemene Bijstandswet mo gelijk is werk van uitkeringsgerechtig den te belonen. Luijendijk verwacht dat vp ioagouv «.uKviuigvu io de tussenrapportage eind oktober te de sowieso hard nodig, zeker voor degenen raadscommissie Sociale Zaken en op 25 november in de gemeenteraad bespro ken wordt. Vervolgens zal armoedebe leid een rol spelen bij de onderhandelte- "»n over het nieuwe Algemeen idsplan na de verkiezingen van 27 november. stelling’ een t

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1996 | | pagina 1