w I J z w 50+ Beurs en Festival in Utrecht 1 1 I! i 8 Plezier en bedevaart kunnen goed samengaan Jö tlaat II II L OPEN Veel ouderen gaan nog op bedevaart YSTEMEN POST COLOFON er Ihuur ri i i SCRIPTUM IE SEN AIR <I)EEL LUK k en klaar terwijl u prijs! F] l I I I I I I I Voorlichting over mantelzorg Fietstocht voor senioren Voorlichting ouderen Fatima Informatie-ochtend Club 92 Bridge voor ouderen Kijken over het randje van de kunst De KBO-kring Tilburg organiseert in september en oktober een aantal middagen, waarin groepen van 10 tot 15 perso nen, samen met getrainde leiders leren kijken, luisteren en vooral genieten van kunst. Hiervoor heb je niet meer nodig dan een paar ogen en oren. Die moet je wel goed de kost geven. Om te leren kijken en luisteren hoeft niemand moei lijke boeken door te worstelen. Het zijn geen lessen waar voor u iets moet leren, en zeker geen lezingen met veel dia's of muziek. Kennismaken met kunst kan op een heel onge dwongen en prettige manier in uw eigen omgeving. De deel name is gratis. Voor meer informatie: KBO-kring Tilburg, Stadhuisplein 249, 5038 TG Tilburg; tel. 5355911 Dag voor slechthorende en slechtziende ouderen Op bedevaart in de bibliotheek Levensloopcursus 50+ vrouwen Toneelgroep zoekt leden I I I I I I I I I yyo pagina ih Donderdag 12 september 1996pagina 15 DE TILBURGSE KOERIER Op bedevaart: vrijwilligster Corrie de Laat en Annie Langemans. Senioren wijzer. I> ->p straat Kees Vermunt IEL ONS NU \lNGSSTATl()N kG - 013/5432273 1 3" L 5" r 16-18 5 25 Zaterdagmiddag na het winkelen hebben we lekker even wat ge dronken op het gezelligste hore- caplain van Tilburg: de Oude Markt. Terwijl ik daar zat te genie ten kreeg ik ineens door waarom het daar nog zo gezellig is. Na melijk omdat ze daar niets aan hebben willen veranderen! Drop Oud ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Riek Flipse-Tiemens Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Arnold van Hazendonk Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Guus Pijnenburg Kees Vermunt Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- straat 1""-- w Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Vitale mensen "Ik heb niet direct voor bedevaarten gekozen, maar voor reizen via de Stichting Recreatie voor Ouderen HET WOORD IS AAN... ‘n vertrouwd adres, WEEK GEOPEND 1ERKEN RRAAD .NTIE □GELIJK taan Noord BURG ar schaatsen UtATÜ^ RIJF Op 2122 en 23 september vindt voor de vierde keer de 50+ Beurs en Festival plaats. Dit keer gebeurt dat in de Jaar beurs in Utrecht. Eerdere edi ties speelden zich af in Amster dam en Den Haag. (SRO). Ik vond het leuk om zulke rei zen te doen." Het verschil met de tocht naar Beauraing is dat er eigen lijk geen gehandicapte mensen met deze reizen meegaan. "Verder nam ik altijd wat spullen mee voor het ge val er iemand ziek werd." In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwij zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. RSEN, REMMEN <I EN UITLATEN vert een besparing op. Dan kunnen mensen vanaf twintig gulden reizen. Ook dit bedrag is afhankelijk van de plaats van vertrek. Voor verdere informatie en reserve ring: Uit Thuislijn Beursvervoer, 06 - 8991194. I Wordt eenmaal in de twee i^e- I I ma van aer Haisr-uierKs Diny van Bladel- Verbunt Plialr Flinca-Tiamanc Ik ben nooit chagrijnig, altijd opge ruimd ondanks de pijn. Dat komt toch door het geloof." De NS organiseert dagtochten vanaf dertig gulden naar de Jaarbeurs. De prijs is afhankelijk van de woon plaats. Ook is het mogelijk groepsdagtochten te organiseren. Met minimaal 45 per sonen afreizen naar de Jaarbeurs le- De beurs loopt iedere dag van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags. Er staan zo'n driehonderd stands opge steld in de Jaarbeurs. Daar valt infor matie te verkrijgen bij driehonderd stands rond thema's als wonen en in terieur, hobby, mode, educatie, tech nologie, persoonlijke verzorging en dienstverlening. Voor veel ouderen blijkt het ontmoe ten van leeftijdgenoten een reden om te gaan, vertelt een woordvoerster van de Beurs. Daarnaast kunnen de mensen, naast het vergaren van infor matie, kennis maken met allerlei acti viteiten. Zo kunnen ouderen surfen op Internet of meelopen als model in een modeshow. Ook kunnen ze gratis bel len naar familie of vrienden in het bui tenland of sporten met Anton Gees ink. Ouder onbekend kunsttalent krijgt de kans zich te manifesteren. Naast de informatie kunnen de be zoekers genieten van nationaal be faamde artiesten. Bekende namen zijn Gerard Joling. Corry Konings, An neke Grönloh, Eddie Christiani en het Harmonie-orkest van de NS. De kaarten kosten vijftien gulden aan de kassa. Voorverkoop is niet moge lijk. Die kaarten geven verder toegang tot alle evenementen op de beurs. KBO-leden kunnen vijf gulden korting krijgen met de bon die in het blad Ne stor staat. Ver van ons bed? De laatste weken dendert de stroom van 'slecht nieuws' over ons heen als een niets ontziende stoomwals. Moord en doodslag, oorlog en vernieti ging, massagraven, pornohandel en sexueel misbruik tot de dood erop volgt. Niet alleen hier of in België, maar wereldwijd. Hebzucht, geldzucht, ongeremd streven naar macht en naar de bevrediging van lusten en be hoeften schijnt de drijfveer te zijn. Winst, winst. Dat is waarnaar wij stre ven. Maar waar winnaars zijn, zijn kennelijk ook verliezers. Dat geldt vrij wel voor alle terreinen van het leven: wat de één meer heeft, heeft de ander minder. Toch staat de geslaagde koopman bij ons in hoog aanzien. Waar zijn de oude waarden? Van zelfbeperking, versterving, van het zich verantwoordelijk weten voor elkaar? Van het ook eens geven in plaats van nemen? Terwijl wij vast zitten te roesten in onze kleine zorgen over een procent meer; een trein die vertraging heeft; een deeltaxi die te vroeg komt...laten we de rest van de wereld aan haar lot over? Dat mag niet gebeuren.-Laten we wakker blijven en onze verantwoorde lijkheid nemen voor het helemaal te laat is. Plezier Weliswaar is de reis naar Beauraing een bedevaartstocht, dat betekent niet dat het ontbreekt aan plezier. Cor rie de Laat: "Wij zeggen altijd: 'de zon dag is bedevaart, de rest is plezier reis'. Annie voegt toe: "Plezier en bedevaart kunnen goed samengaan." Wonderen Bedevaartsoorden hebben de naam dat er wonderen kunnen gebeuren. Corrie de Laat: "Er zijn wel mensen die hopen dat het beter gaat, maar er zijn er weinig die hoop hebben op ge nezing. Ik merk wel dat zo'n tocht naar Beauraing veel mensen een geestelijke opfrisser geeft. Ze kun nen er een tijd op teren, zeggen veel deelnémers." Annie: "Het geeft wel de kracht om door te gaan." Die kracht komt van boven, denkt ze. "Dat moet wel, anders zou ik het hier niet vol kunnen houden." De bedevaart naar Beauraing be slaat vier dagen, waarvan de zondag volledig in het teken van het geloof staat. Dan is er de hoogmis en 's mid dags de ziekenzegening. Hoe meer zieken er mee gaan, hoe zwaarder het is voor de vrijwilligers van het Rode Kruis. Corrie de Laat: "Wij zijn vier dagen flink in touw. We draaien ook nachtdiensten en we moeten al tijd beschikbaar zijn voor mogelijke hulp. Daarnaast onderhouden we het gebouw waarin we verblijven. We hoeven alleen niet zelf te koken." Ondanks die drukte, beschouwt de vrijwilligster het als heel dankbaar werk. "Maar als de mensen heel cha grijnig zouden zijn, zou ik nog eens goed nadenken of ik mee zou gaan." Daar is echter geen sprake van. De meeste deelnemers kennen elkaar al een hele tijd en dat bepaalt de sfeer. Annie: "Het is eigenlijk één grote fa milie. Als we elkaar weer zien is het een vrolijke boel, ook al mankeren we allemaal iets." Met de tochten van het Rode Kruis kan eigenlijk iedereen mee. Van te voren moeten de deelnemers een medisch formulier invullen en als de behandelend arts geen bezwaar heeft, is een uitstapje naar Beauraing mogelijk. Eenmaal op reis bevinden zich ook een arts en verpleegkundige in het gezelschap. Wel moet iedere deelnemer een eigen bijdrage beta len van bijna vierhonderd gulden. An nie: "Ik moet er een heel jaar voor sparen." Corrie de Laat: "Maar in dat bedrag zit dan ook alles inbegrepen." Met de commercie valt het in Beau raing reuze mee. Er is één winkel met souvenirs. Dat is in Lourdes wel an ders. Daar bestaat de hoofdstraat enkel uit winkels waar de bedevaart gangers een aandenken kunnen ko pen. Zuster Ans van Gompel, de ze ventig net gepasseerd, is dertien jaar meerdere keren in Lourdes geweest als vrijwillig begeleidster van een groep toeristen. De reizen naar Lourdes zijn behoor lijk vermoeiend, aldus zuster Van Gompel. "Vooral als je onderweg te maken krijgt met ziekte of andere pro blemen." Vermoeiend of niet, ze mist het werk wel nu ze gestopt is. Want net als bij de bedevaarten naar Beau raing, beleven de deelnemers aan de Lourdes-reizen ook veel plezier. Hoewel het niet echt een bedevaart betreft, kiezen de mensen bewust voor Lourdes, aldus zuster Van Gom pel. "Sommige mensen gaan mee omdat ze wonderen verwachten. Dat zijn geen alledaagse dingen. Je kunt het geluk hebben datje gebeden wor den verhoord, maar ik heb het nooit meegemaakt. Het is wel onvoorstel baar hoe mensen daar tot rust komen en hun eigen problemen leren relati veren en misschien is dat wel een wonder." Onder katholieke ouderen is het een bekend begrip: de bedevaart. Ook nu nog gaan er jaarlijks busreizen richting Lourdes of andere plaatsen. Plaatsen die bekend zijn geworden door de verschijning van Maria. De Seniorenwijzer sprak drie ouderen die regelmatig in een bedevaartsoord zijn geweest. Maandag 23 september organiseert het Steunpunt Oude ren Theresia een voorlichtingsmiddag over mantelzorg. Vanaf 14.00 uur zal Charles Snijder in het wijkcentrum Nij- verstraat 42 vragen beantwoorden over alles wat met man telzorg te maken heeft. Verder is er een video te zien om al les duidelijk te maken. De entree is gratis en in de pauze is er gratis koffie of thee. Ontspanningsclub 50+ van wijkcentrum Kasteelhoeve or ganiseert donderdag 26 september een fietstocht van zo'n 26 kilometer langs fraai natuurschoon. Het vertrek is om 13.30 uur en onderweg wordt twee keer gestopt voor een consumptie. Deelname is gratis. Voor inschrijven of infor matie kunt u naar de Kasteelhoeve bellen: 5430618. De Werkgroep Ouderen Fatima organiseert op 17 septem ber vanaf 10.00 uur samen met de SBT een voorlichtings bijeenkomst met als thema 'Wat heeft de Thuiszorg oude ren te bieden’. Iemand van de Thuiszorg geeft uitleg over alles waar de instantie mee bezig is. De bijeenkomst vindt plaats in wijkcentrum de Kubus, Fatimastraat 24-02. De toegang is gratis en er staat koffie of thee op u te wachten. Club 92 (senioren de Blaak e.o.) organiseert in samenwer king met SBT een informatie-ochtend op woensdag 25 sep tember van 10.00-12.00 uur in de kantine van sporthal de Blaak, Grebbe 63, over het onderwerp Persoonlijke Ver zorging. Het betreft een thema-bijeenkomst, waarin Ma rianne Kempkes, schoonheidsspecialiste en pedicure, het één en ander zal vertellen over verzorging van de huid, voe ten enz. Entree en eerste kopje koffie gratis. Ook dit jaar worden er in wijkcentrum 't Sant, Beneluxlaan 74, weer bridgecursussen georganiseerd die speciaal ge richt zijn op ouderen (55+). Elke cursus heeft veertien afle veringen van drie uur. U kunt kiezen uit het volgende aan bod: dinsdagmddag 14.00-17.00 uur, beginnerscursus; 14.00-17.00 uur, cursus voor beginnende clubspelers. Donderdagochtend 9.30-12.30 uur, cursus speeltëchniek. De kosten van elke cursus bedragen ƒ110,- en de start is op dinsdag 24 september dan wel donderdag 26 september. U kunt zich ook individueel opgeven via wijkcentrum 't Sant: tel. (013) 4671926 of via Joke van de Ven (013) 5368366. Donderdag 26 september is er een speciale dag in 't Ha zennest voor slechthorende en slechtziende ouderen uit Tilburg en omgeving. De volgende instellingen zijn aanwe zig: Regionaal centrum Theofaan, Netwerk van en voor zelfstandig wonende blinde en slechtziende ouderen Til burg, Le Sage ten Broek "Gesproken lectuur", Nederland se vereniging voor slechtzienden en de Nederlandse ver eniging voor slechthorenden. De entree is gratis evenals twee kopjes koffie of thee. Theofaan, het Netwerk en de Nederlandse vereniging voor slechtzienden laten u zien welke mogelijkheden er zijn om u te helpen. Le Sage te Broek geeft u inzicht in hoe het ge sproken boek tot stand komt en hoe makkelijk het is deze lec tuur te ontvangen. De Nederlandse vereniging voor slecht horenden verzorgt ter kennismaking voor de slechthorenden een (geluids)rondleiding. Verder is er volop informatie te vin den in speciale stands. De aanvang is 9.30 uur. 's Middags is er een warme maaltijd voor zes gulden per persoon. Informatie: Jan v.d. Ven, tel. 4672327 of 't Hazennest, tel. 4556919. Bent u ooit mee geweest op een reis naar Lourdes? Als hulp, als bedevaartganger of als toerist? In de Openbare Bi bliotheek Tilburg zijn een aantal boeken aanwezig waarin deze bedevaartplaats een hoofdrol speelt. In 'Lourdes' van Marie d'Aragon wordt de geschiedenis van deze plaats, de verschijningen en de genezingen verteld. Bekende Nederlandse Lourdesgangers als Gerrit Braks en Mgr. Bar vertellen in 'Gesprekken over Lourdes' over deze Franse bedevaartplaats. Misschien zijn ze daar de vrijwilli ger Henk de Rijk wel tegengekomen. Hij vertelt in 'Ontmoe tingen van een brancardier in Lourdes' het levensverhaal van bedevaartgangers. Zeer gedreven doet Gerrit de Bont in 'Mijn Lourdes-reis 1958' verslag van zijn fietstocht naar Lourdes en van zijn geloof. Voor wie wat meer wil weten over bedevaarten tussen tra ditie en moderniteit vindt in 'Bedevaart en pelgrimage' een aantal opstellen. De meeste boeken zijn te vinden in de bi bliotheek aan het Koningsplein. Vanaf 24 september start Sarah, de werkgroep 50+ vrou- wen, met een nieuwe levensloopcursus. Allerlei thema's die I vrouwen van boven de vijtig aangaan komen aan bod. De I cursus duurt twaalf weken en kost 25 gulden. Deelnemers I kunnen terecht in de Nieuwlandstraat 43 op dinsdag tussen I 9.30-11.30 uur. Informatie en opgave: C. Verhoof I (4671962) of J. v.d. Wolf (4551495). Ouderen Toneelgroep De Garsthof heeft zijn intrek geno- I men in buurthuis Jeruzalem. Deze 50-plussers brengen I jaarlijks een groot stuk of twee éénakters. Repeteren doen ze op maandag- en donderdagmorgen van 09.30 tot 12.00 I uur. De groep, die al 27 jaar bestaat heeft nieuwe mensen I nodig. Het serieuze en het aangename worden verenigd. I Interesse? Kom eens kijken, maar maak dan even een af- I spraak met H. Kuijpers, tel. 5441507. Beauraing is een kleine plaats in de F Belgische provincie Namen. Het ver- haal gaat dat zo'n vijftig jaar geleden Maria daar verscheen en sinds die 1 tijd is het dorp een geliefd bede- 1 vaartsoord. Jaarlijks gaan er veel bussen vol voornamelijk ouderen heen. Vanuit Brabant begeleidt het Rode Kruis de gelovige bezoekers. I Hard werken Corrie de Laat (58) gaat al zo'n 28 jaar mee naar Beauraing als vrijwilliger van het Rode Kruis. "In eerste instan tie ging ik mee als hulpverlener, maar ik merkte dat het ook erg leuk was en Paarom ga ik steeds weer mee." Ei- J Jbenlijk had ze niet zo veel met het ge- loof, maar in de loop der jaren is er toch iets gegroeid bij haar "Ik merkte 1 j>p een bepaalde manier dat ik er zelf pok beter van werd. Het is weliswaar yier dagen hard werken, maar als ik Pan thuis kwam, kon ik veel meer van $nijn kinderen hebben." Annie Langemans (90) is bewoon ster van een verzorgingstehuis en is al regelmatig op bedevaart geweest. 1 "Vroeger ging ik met mijn moeder al naar zulke plaatsen." Ze is naar eigen zeggen grootgebracht in het zieken- huisenthuis. Dit jaar is ze voor de ne- gendertigste keer in Beauraing ge weest. "De komende maand hoop ik nog naar een andere plaats te gaan." De bedevaarten hebben haar altijd getrokken, maar een verklaring heeft ze daar niet voor, zegt ze. "Vroeger was het vooral leuk om te gaan, later ben ik het meer vanuit het geloof gaan bekijken." Ze weet de tochten wel te relativeren. "Ik heb er altijd meer in gezocht dan ik gevonden heb", vertelt ze met een lach om haar mond. "Maar toch put ik er kracht uit. ÏÖ2/5038 SR Tilburg of I 1 vjjiuds 3078, 5003 DB Tilburg; I tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Deadline: maandag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum. I

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1996 | | pagina 15