i 1 Gevarieerd en gezellig winkelen c\feiftedert -VIDEOLAND De Tilburgse Taol is een dictee waard WTTTEHAL I CHKd :8S 'tSchllderke STONE PIUSSTRAAT 11-1 I I ES n PAPIER HORECA IW rob louer I hairfashion S Leijnen KONINGSPLEIN iy«b pagina 12 l>uiluciuay auyuöiuo 1 aao pagma io Marmer I Van waarde uiterst VIDEO - TV - HIFI - COMPUTER - ELEKTRO~\ Piusplein 44, Tilburg, tel.: 013-5368871 3 zijn; Q (Q) 1Dès hil et eete. multi media computers stad vant laand. 2. Kwon in de 3. Hèdde nie dan nie. de lèèvende. Oosterse Perzische tapijten 2. 3. 1 4 5. Naam inzender: Adres: 1 Tel. 54 33 960 WH A Leisteen Graniet 4. Op et kèrkhöf ligge de dooj èn 5. Der is veul praot oover, mar et wört Postcode en plaats: Telefoon: 1. De Tilburgse Koerier Vul aan: binnenstad vormt het iusstraat een gevarieerd 2. Omroep Brabant Schrijf de vijf zinnen die Omroep Brabant uitzendt, met de vijf ge vraagde woorden, hieronder op: 1 Tien woorden zoeken om mee te doen KOMST? iken in de ambachtelijk* slaganj Koningsplein TOTAAL WONEN Piusplein 26, Tilburg, Tel.: 013-5433080 i i voor de woning Koningsplein 248-249 013-5359675 avontuurlijk shoppen voor vakantie en vrije tijd •,ge- :erbo- .kers ILAKTIE RASSEN it 50,- retour :spel- trgers Bibliotheek Tilburg I Piusstraat 12 - 5038 WS Tilburg - Tel. 013-5438806 hair fashion Met als nieuwste spel AIR - HOCKEY! Kom en leef je lekker uit! Darten, Poolen, Flipperen, Bordspelen en tafelvoetbal Dagelijks geopend vanaf 14.00 uur. Dinsdag rustdag. CAFÉ REPLAY PIUSSTRAAT 411 5021 1B TILBURG - INFO 013-5434343 Iventurestore PIET KENNIS B.V. ELEKTRONISCH CENTRUM Piusstr. 90, Tilburg Tel./fax 013-5422647 Koningsplein 203 1e etage 5038 WJ Tilburg Telefoon 013 - 5368289 clercxstroot 57 5017 EA tilburg tel. 013-5441755 Piusstraat 16 5038 WS Tilburg Tel. 013-5426179 Fax 013-5422110 Koningsplein 202 - tel. 5365896 Wagnerplein 30 - tel. 4561064 Piusstraat 72 5038 WT Tilburg tel.: 013-5423816 Muziekhandel 7 (Tooien De tien zinnen komen uit het Groot zevende editie in voorbereiding is. EDELSMEDERIJ JOSEMIEKE SEGERS Handgemaakte Sieraden l Reparaties j Ontwerpen I Adviezen KöSïgsplein Q |ïell54 33 960-T Koningsplein 214 stand weer De natuur Piusplein 40 - Tilburg - Tel. 5365266 (Voorheen Con Verdonck) Ambachtelijke slagerij koningsplein Koningsplein 245 5038 WK Tilburg Tel.: 013-5435804 Fax: 013-4683266 Links A. van Gooi en rechts G. Steijns. De eerste wist het Groot Diktee in 1995 te winnen. G. Steijns kwam in 1994 als winnaar uit de bus. geven. feest- en cadeau- op het gebied van ilakletters vormen e assortiment. veelzijdig IZ o SPEL FEESTENBORRELCAFÉ I 12 september inzenden) k oopt?) HEEL NEDERLAND HUURTbLIVIDEOLAND! - Ig® Bf Overheerlijke reuze appeltaart van maar liefst 1,8 kilo, reeds in 12 punten voorgesneden. Nu van 215fl voor slechts 12’° Aktie is geldig t/m zaterdag 7-9-'96 met inlevering van deze waardebon. Broodboetiek, Koningsplein 246, Tilburg, 013-5438958 Bij AZ Totaal Wonen Koningsplein, Tel. 013/5433082 elektro discount I gordijnen s^Jkent van''flik ,,dat is net iets anders” Piusstraat 22 - Tilburg - Tel. 013-5422200 Specialist in F-reiniging en snelle service Koningsplein 216 - 5038 WJ Tilburg Tel.: 013-5432522 Wie op vrijdag 8 november deel wil ne men aan het Groot Diktee van de Til burgse Taol kan zich een plaats verover en door het volgende te doen: 1De vijf zinnen die hieronder zijn afge drukt aanvullen met één woord op de plaats waar puntjes staan. Het aantal puntjes komt overeen met het aantal let ters van het gevraagde woord. 2. Omroep Brabant wijdt donderdag 5 september tussen 13.35 en 14.00 uur uur aandacht aan het Groot Diktee van de Til burgse TaolTijdens dit programma wor den vijf Tilburgse zinnen voorgelezen, waaraan één woord ontbreekt. Aspirant- deelnemers moeten die vijf zinnen op schrijven in zo goed mogelijk Tilburgs en het ontbrekende woord aanvullen. Het aantal letters van het gevraagde woord wordt opgegeven. Aspirant-deelnemers moeten zowel de vijf zinnen uit De Tilburgse Koerier als de vijf zinnen van Omroep Brabant in zenden. Knip daartoe onderstaande bon uit en bewaar deze tot 5 september, om dan de complete opdracht af te kunnen ronden. De bon moet uiterlijk donderdag 12 september in het bezit zijn van Louis Smits. Wielingen 13,5032 TL Tilburg. PIET KENNIS Exclusieve verlichting en cadeau-artikelen Piusstr. 150, TILBURG, Tel. 013-5432282 ut i iLöunüoc ixuenitn Juwelier Koningsplein 212 (hoek Piusstraat) Maandag gesloten - Donderdag koopavond WIJ VERZORGEN AL UW GOUD- EN ZILVERREPARATIES Omroep Brabant maakt donderdag 3 oktober bekend welke inzenders kun nen deelnemen aan het Groot Diktee van de Tilburgse Taol. Deze ontvangen daarna schriftelijk nadere inlichtin gen. krijgt de o van pot, en ook van toch, brok, mol etc., het accentdus wordt het: pot, toch, brok en mol. Dit tegenover pop, om, zon. En een enkele e klinkt in het Tilburgs altijd als de e van de: geleege, lillek, et, der (gelegen, lelijk, ‘t, d’r). Dêen vént dè èèrg moejlek, aander meense wènne der zóo aon. In voorgaande Tilburgse zin staan de vijfklanken die met het e-teken gespeld worden: êe, e en ee. MATRAS HOEFT 'UUR TE ZIJN. t GRATIS F THUiS- t BEZORGD dhovenring 71-73 n: 013-5427866 Aan de rand van de Tilburgse l winkelgebied Koningsplein/Ph shopping-center, waar men zowel met de auto als op de fiets prima terecht kan. Met een grote parkeergarage onder het plein en fietsenkelder Katterug op loopafstand is parkeren bij dit winkelgebied geen enkel probleem. Koningsplein en Piusstraat bieden het winkelend publiek een grote diversiteit aan bedrijven en winkels. V/ist u dat ruim 20 speciaalzaken u, op loopafstand van elkaar, van dienst kunnen zijn? De moeite waard om eens te inventariseren. A tot Z meubelen biedt u de mogelijkheid om exclusief uw huis in te richten. Trendhopper is gespecialiseerd in woontrends voor de wat minder gevulde beurs. Een kleine zaak, waar men de tijd voor u neemt en oog heeft voor christelijke waarden en normen. Dat is De Natris ten voeten uit: boeken, bijbels en cadeau-artikelen. Als hairstylist heeft Rob Louer zowel onder zijn mannelijke als vrouwelijke clientèle een naam hoog te houden. Niet alleen Perzische tapijten treft men bij Tapijtenhandel Cools. In de toonzaal is ook een uitgebreide collectie karpetten en tapijten te bewonderen. Bill Coolen is één van de grootste speciaalzaken op het gebied van muziek in de wijde regio. Ooit geweten dat zijn collectie accordeons de grootste is van Zuid-Nederland. Edelsmid Josemieke Segers heeft sinds de vestiging van haar zaak in Tilburg een reputatie opgebouwd als ontwerpster van sieraden in de edele metalen. Zeker de nieuwste trends in gordijnstoffen, die natuurlijk in de collectie van ‘t Schilderke te vinden zijn, brengen u in de verleiding om uw interieur eens een andere uitstraling te Bij Versteden papier, is naast I artikelen bijna van alles te koop 1 papierwaar. Bonnenboekjes en plakl slechts een fractie van het complete Koningsplein en Piusstraat vormen een en verrassend winkelgebied. Parkeer uw auto eens onder het Koningsplein of stal uw tweewieler eens in fietsenkelder Katterug, zodat u zelf op ontdekkingstocht kunt gaan in dit compacte en complete winkelgebied. ‘n Protje in ons eigen taol, dès nie zo deftig, kaaw en kaol. Ge kunt daor doodgewoon in praote, vur schomte moetet nooit nie laote. As kleinen brak heddet al geleerd, wie durft te zeggen: dè was verkeerd? Eerste couplet van het gedicht ‘Ons eige taol van Wim van Boxtel uit de bundel ^Rillekwiekus 9 Ook Stomerij Koningsplein heeft vakkundigheid hoog in het vaandel: vanzelfsprekend een snelle service, maar daarnaast kunt u er terecht voor reparaties en het reinigen van leer, suede en tapijten. De meest recente video’s liggen bij Videoland op u te wachten. Nog steeds heeft juwelier Leijnen een complete, aantrekkelijk geprijsde collectie sieraden, uurwerken en horloges. Bij kapper Rutten, waar zowel dames als heren welkom zijn, kunt u meteen in de stoel plaatsnemen. Deze kapper werkt op afspraak, zodat u op uur en tijd geholpen wordt. Up to date als het om outdoorsport, wintersport en surfen gaat. Dè Tilburgse speciaalzaak op dat gebied is toch wel Sportief. Al vele decennia is electronicazaak Kennis als geen ander thuis in electronica en electra. Café Replay biedt meer dan alleen een verfrissend pilsje. Het staat vooral bekend als spelcafé. De Witte Hal aan het Piusplein biedt huishoudelijke apparatuur en witgoed tegen bodemprijzen. De Stichting Tilburgse Taol (STT) or ganiseert dit jaar voor de derde ach tereenvolgende keer het Groot Diktee van de Tilburgse Taol. Een vijfender- tigtal deelnemers zal zich vrijdaga vond 8 november in een zaal van Boer- ke Mutsaers weer in het zweet werken om het dictee, dat voorgelezen wordt door STT-voorzitter Paul Spapens, zo goed mogelijk op papier te krijgen. Ze krijgen ook enkele in vul- en vertaalop drachten, die dienen om de bij de deel nemers aanwezige vaardigheid in het hanteren van het Tilburgs te testen. En protje in ons èège taol, dès nie zo dèfteg, kaaw èn kaol. Ge kunt daor doodgewoon in praote, vur schomte moetet noot nie laote. As klèènen brak hèddet al geleerd, wie dörft te zégge: dè was verkeerd? In de spelling-Sterenborg ziet het couplet er een beetje anders uit. De uitspraak verandert er natuurlijk niet Suuksès Enkele grepen uit de spelling-Steren borg. Schrijf op wat je echt hoort: kate- chismus wordt kattegismes, concours wordt konkoer. Schrijf lange klanken al tijd lang ofwel met twee tekens: over wordt oover, succes wordt suuksès, arm wordt èèrem en eten is eete. Schrijf korte klanken met één teken. Een i wordt altijd uitgesproken als de i in ik: hij zi dè(hij zei datOp die laatste regel zijn twee uitzonderingen: als uu en oe kort klinken blijven ze toch als uu en oe geschreven: muur - muurke en boer - boerke. Nog twee bijzonderheden van de spel ling. Het Tilburgs - het Zuid-Nederlands in het algemeen - kent twee verschillende korte o’s, bijvoorbeeld in pop en pot. In het Nederlands worden die klanken met dezelfde o geschreven; in het Tilburgs Eigenlijke moedertaal Zo telt ook het dialect weer mee. Taal wordt gezien als een natuurverschijnsel dat bij de mens hoort. Voor veel Tilburgers is het Nederlands een aange leerde taal, terwijl het natuurverschijnsel voor hen hun dialect is, hun eigenlijke moedertaal. ‘Als ik op mijn sterfbed lig’, zei er een, ‘dan zeg ik niet: ‘Geef mij een slokje water’, maar: ‘Gif mèn ‘n slukske waoter’Zoiets Iaat zien dat het dialect als eigenlijke moedertaal ijzersterke funda menten heeft: de eigen kring, geborgen heid, vertrouwdheid. Mooi en lelijk, beschaafd en onbe schaafd, dat zijn begrippen die bij talen Over een ABN/Amrobank beschikt het Koningsplein niet meer. Pinnen kan gelukkig nog wel bij de geldau tomaat. Multimedia is een eldorado voor computer freaks. Verkoop, reparatie en software. “Nee”, wordt er zelden of nooit verkocht. Ambachtelijke versheid. Dat garanderen u de versza ken op het Koningsplein: de bakker en de slager. Of het nu om een geboortekaartje of copierwerk gaat: Multicopy is van alle drukwerk-markten thuis. en dialecten geen rol spelen. Taalkundi gen zeggen: er zijn geen lelijke of onbe schaafde talen. Tilburgs-sprekers wordt wel verweten dat ze veel klanken zo erg rekken en dat wordt dan lelijk genoemd: pèèr, kèèr, kraant. Frans en Engels wor den door bijna iedereen als mooie talen beschouwd. De Fransen zeggen pèèr, dat ze schrijven als père (vader) of pair (paar). De Britten kennen het woord kèèr, dat ze schrijven als care (zorg). Wat in het Frans en het Engels mooi is, is natuurlijk in het Tilburgs niet lelijk. En wie durft te beweren dat de lange a in kraant niet goed klinkt, terwijl diezelfde klank in duizen den Nederlandse woorden voorkomt? Zo wordt de ao-klank van het Tilburgs wel onbeschaafd gevonden. Wat is er te gen om water uit te spreken als waoter? De Britten doen dat ook. De ao-klank is heel algemeen in het Engels: wall, call, war, to roar (muur, roep, oorlog, razen). In de Scandinavische talen Deens, Noors en Zweeds komt de ao heel veel voor, schreven als een a met een bolletje erl ven. De STT-bestuursleden en hun medewer kers steken heel wat tijd en energie in de organisatie van het jaarlijkse Groot Dik tee van de Tilburgse Taol. Ze doen dat - letterlijk - uit liefhebberij; met andere woorden: ze hebben het dialect lief. Wie nu denkt dat STT strijdt voor het behoud van het Tilburgs heeft het mis. Dat de dia lecten aan het verdwijnen zijn, is ook een natuurverschijnsel, dat niet te stuiten is. Maar zo lang het Tilburgs nog gesproken wordt, is het waard er tijd en energie aan te besteden, uit respect voor het dialect en de sprekers daarvan. En het is nog leuk ook. Dat blijkt in ieder geval telkens als het Groot Diktee van de Tilburgse Taol gehouden wordt; omstreeks driehonderd mensen beleven er een kostelijke avond mee. DSWEG 5 IK, 013x5287545 Er is een tijd geweest dat dialectspreke niet voor vol werden aangezien. Het natuurlijk waar dat de inwoners van Ne derland en Vlaanderen goed Nederlands moeten kunnen spreken en verstaan en het liefst ook schrijven en lezen. Ook is het waar dat dialecten in hun ontwikke ling achterblijven bij het Nederlands; techniek en wetenschap zijn al eeuwen bezig het Nederlands met nieuwe woor den te verrijken terwijl dat bij de dialec ten amper gebeurde. De dialecten hebben zelfs aan de ‘modernisering’ ontelbaar veel woorden verloren die in de land bouw en in ambachtelijke beroepen vanouds in zwang waren. Daar staat te genover dat de dialecten zich als om gangstaal binnen families, op straat en op de markt gehandhaafd hebben; daar be wijzen ze, simpelweg door te bestaan, dat ze van waarde zijn. Om bij het Tilburgs te blijven: dat ‘de Til burgse taol’ nog altijd door duizenden ge sproken en verstaan wordt, door mensen van allerlei niveau en in allerlei lagen van de bevolking, dwingt tot de gedachte dat dialectsprekers wel degelijk voor vol mo gen worden aangezien. Sterker nog: ze kunnen meer dan iemand die alleen maar Nederlands kent, namelijk Tilburgs spre ken. We leven in een periode waarin al lerlei zaken die bijna verloren zijn ge gaan, geherwaardeerd worden. Het verschijnsel warme bakker is daar een goed voorbeeld van. Bijna waren de war me bakkers tenondergegaan aan het fa- brieksbrood, maar nu wil iedereen wel weer regelmatig zijn tanden zetten in een vers gebakken, geurig en mals stuk brood. De aloude kermis, waarvan de voormalige Tilburgse burgemeester Becht in zijn eerste toespraak voor de ge meenteraad zei dat aan dit ouderwetse ge doe natuurlijk een eind gemaakt moest worden, floreert als nooit tevoren en is een belangrijk onderdeel van de Tilburg se cultuur gewórden. ‘Terug naar de na tuur’ willen de meesten van ons ook wel. Dat wordt in het heel groot in de praktijk gebracht door de overheid en daarmee samenwerkende instellingen die uiter waarden weer bij de rivier willen betrek ken, bevers uitzetten in de Biesbosch en voorheen rechtgetrokken beken kronke lig maken om de grondwaterst een beetje op peil te krijgen. E telt weer mee in Nederland. Een maand tevóren hebben de deelne mers de regels van de Tilburgse spelling toegestuurd gekregen. Dat is nodig, want een dictee schrijven is eigenlijk alleen maar een spellingprobleem en weinig mensen kennen voor het Tilburgs een bruikbare spelling. Die bestaat wel; ze is in 1984 ontworpen door Wil Sterenborg, voormalig leraar Nederlands en een van de medewerkers van de Taaladviesdienst van het Genootschap Onze Taal. Steren borg is vanaf het begin bij STT betrok ken; de stichting profiteert nog voortdu rend van zijn diepgaande kennis van alles wat met de spelling van diverse talen sa menhangt. De spelling-Sterenborg is goedgekeurd door het Instituut voor Dialectologie, Volkskunde en Naamkunde van de Ko ninklijke Nederlandse Academie voor Wetenschappen in Amsterdam. Ze is met wat oefening gemakkelijk aan te leren en heel goed toe te passen. Een van de doel stellingen van STT is dan ook, deze spel ling in wijde kring - Tilburg en omgeving - bekend te maken, zodat de Tilburgers hun dialect schrijfbaar en leesbaar kun nen maken. Als een dialect een een heidsspelling heeft zodat de lezer be grijpt wat er staat, is de kans op behoud van dat dialect iets groter. Ook zondereen vastgelegde spelling is er in het Tilburgs al heel wat geschreven. Denken we aan de gedichtenbundels van pater Piet Heerkens (onder andere Vrouwke Misère, ‘ik Zie oe daor zo gee- re ligge, Tilburg, waor ‘k geboore ben), de rake teksten van de prententekenaar Cees Robben en de poëzie van de dit voorjaar overleden Goirlenaar Wim van Boxtel. Zijn dialect komt grotendeels overeen met het Tilburgs; de verschillen zijn waarschijnlijk niet veel groter dan die tussen bijvoorbeeld het Hasselts en het Broekhovens. Maar van enige een heid in spelling was geen sprake. Er zijn in het verleden verschillende pogingen gedaan om een spelling voor het Midden- Brabants te ontwerpen die op niets uitlie pen. De spelling van Wil Sterenborg lijkt wel toekomst te hebben.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1996 | | pagina 13