8Ö Hulp bij vragen over wonen en zorg !i 10,- W I 'Het bejaardenhuis is voor bejaarden!' F 49, YEAR 0,- te set nden en intage! Jf PER ET!! NG 25 g r Anekdotes van alle dag uit het werk voor mdicatieconmissies LGEN POST COLOFON 33 SCRIPTUM |ËfVAN iNNEE. 1 I I I I I I I I I I •LEET EEM ►wassen f5,50 I Eén informatiepunt voor cursussen Informatiemiddag Seniorenacademie Gym en volksdansen Rouwverwerking in gespreksgroepen Borstonderzoek Groep voor partners afasiepatiënten 'Zoals de ouden zongen...’ i I a Z W a iyyb pagina 12 Donderdag 15 augustus 1996 pagina 13 DE TILBURGSE KOERIER over jefte Vrouw (80):"lk moest m'n denkertje Drop Oud erkend H H keuhngs- H bedrijf APK Karei Luiijf (eindredacteur) VVN de Tilburgse Koerier, postbus 5368805. O. Versteker INGSSTATION ERS We doen het goed! De hoeveel heid af val die we samen leveren, wordt steeds kleiner. Uitstekend toch? Ja, behalve voor de afval verwerkers; daar is steeds min der werk voor. Toch moet het al lemaal betaald worden, dus het aan leveren van afval wordt duur der. U snapt het niet? Dat heet nou economie. Kees Vermunt Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Vincentius- Seniorenwijzer. Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. haten: dat hij steeds over zijn eerste vrouw blijft praten.'1 Man (88):"Toen ik naar het zieken huis moest, ging ik bij m'n zoon in bad, 't was voor de eerste keer in mijn leven. In het ziekenhuis zetten ze me in de regen, met warm en koud water en dat elke dag!" Man (90):“lk heb twee stokken, één voor de steun, de tweede voor het evenwicht." Vrouw (88):"Ik vind het niet erg dood te gaan, als het maar niet zeer doet." HET WOORD IS AAN... Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden ERKEN ingbaan Noord TILBURG •1993 •1993 •1990 •1992 •1993 •1988 •1993 ■1991 •1993 •1992 •1993 •1994 S’ »O HR15 en balanceren fviCE arsen, remmen, n uitlaten. UW AUTO SHEURTEN Vrouw (86) die open dag in verzor gingstehuis bezoekt: "Wat zitten de mensen hier met lange gezichten; zijn ze zo hier gekomen, of hebben ze dat hier gekregen?" Haalbaar Bureau Opmaat is er voor lichamelij ke gehandicapten van alle leeftijden die willen weten welke woonvorm voor hen haalbaar is en van welke praktische ondersteuningsmaatre- gelen ze gebruik kunnen maken. Daarbij kan het bijvoorbeeld gaan om het weer naar huis gaan na een reva lidatie. Of om zelfstandiger gaan wo nen door iemand die eerst in een ver pleeghuis of woonvorm verbleef. Als je het alleen moet doen, is het vaak een hele klus om de weg naar de juiste instanties te vinden. De af stemming tussen de verschillende in- Vrouw(79): "Zeg maar tegen jouw dokter dat ik een oude fiets ben. Hij doet het nog wel, maar de pedalen zijn versleten." Vrouw (74):"Toen mijn zoon zei: moe der ga niet naar het bejaardenhuis, je bent nog veel te goed bij je verstand, heb ik gezegd: met mijn hoofd kan ik niet lopen." Man (80): "Ik heb van de dokter slaapmiddelen gekregen, die ik niet tegelijk met alcohol mag gebruiken. De pastoor zei: je kunt beter een bor rel pakken om te slapen dan tablet ten. Dus luister ik naar de pastoor en neem een borrel. Als ik midden in de nacht wakker word, doe ik wat de dokter heeft gezegd en neem een ta blet." "Nagels knippen doe ik nooit. De na gels van m'n tenen vallen er meestal vanzelf af, als ze zo krom en lang zijn, dat ze om de tenen groeien. Ik heb er geen last van met lopen, want ze groeien mee met de vorm van de schoen." Vrouw (80), gedesoriënteerd in tijd en plaats, bij vlagen wetend dat zij erg vergeetachtig is, tegen haarhuisarts: "Bent u de dokter? Dan moet u me toch eens vertellen wat ik mankeer en wat ik niet in mijn hoofd heb." Maatschappelijk werkers onder el kaar: "Ken je een ander woord voor gebitsprothese? Een plastic eet- hoek!" En: "Wat is groen en heeft een ge wei? Een dophertje." In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwij zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Vrouw (79) die in een verpleegtehuis verblijft: "Ik denk niet dat je in de he mel zo'n goede verzorging krijgt als hier, want ze peuteren elk vuiltje los." Man (89)Ik wit wa'k wil; as ge dé nog niet wit as ge onderhaand 90 zijt, dan bende echt aan 't verslète. As minse me vraoge: hoe oud zij de gij, dan zeg ik: ik beur AOW. Ik zie er niet uit as 90, dus hang ik da ok niet oan hullie neus." Een nogal gezette vrouw (83), tegen haar man: "Zulk oud spek heb je nog nooit gehad." van voorzieningen, aanpassingen en hulpmiddelen en bij het vinden van een zinvolle tijdsbesteding. Zo nodig stemt Opmaat de activiteiten van de verschillende instanties op elkaar af. Als u denkt dat Bureau Opmaat u van dienst kan zijn, bel dan voor meer in formatie of maak een afspraak. Het bureau is telefonisch bereikbaar op alle werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur. Telefonisch spreekuur: elke maandag, dinsdag,donderdag en vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en op woensdag van 13.30 tot 16.30 uur. Aan de diensten zijn geen kosten ver bonden. Bureau Opmaat, Lage Wit- siebaan 2a, 5042 DA Tilburg; tel. 013- 5947132. Man (87):"Bij ons thuis waren ze zo arm, dat mijn vader geen eigen bed had. Hij ging daarom bij ons moeder slapen." Middenbrabanders met een li chamelijke handicap die hun woonsituatie willen verbeteren, kunnen in elk geval tot eind dit jaar voor gratis informatie en advies terecht bij Bureau Op maat. Het bureau bemiddelt ook en biedt eveneens begeleiding bij vragen, wensen en proble men op het terrein van wonen, zorg-en dienstverlening. De ini tiatiefnemers van Opmaat zoe ken naar geld om ook vanaf 1997 door te gaan. Het bureau is begin 1994 gestart op initiatief van Charlotte Oord, de thuis zorg, het maatschappelijk werk, de verpleeghuizen De Hazelaar en Eli sabeth, Woon- en Leefcentrum licha melijk gehandicapten Midden-Bra- bant, het Provinciaal Overleg Gehandicaptenbeleid en adviesbu reau PON. Uit een evaluatie blijkt dat de tweehonderd mensen die Opmaat in de eerste twee jaar advies vroe gen, redelijk tot erg tevreden zijn over de hulp van het bureau. De initiatief nemers steken daarom ook de rest van dit jaar geld in Opmaat. Met zorg verzekeraars en de gemeente wordt overlegd over structurele financiering na 1 januari 1997. Een jongere man: "Het is me opge vallen dat mensen op oudere leeftijd steeds meer geluid gaan maken. Gaan ze zitten, dan is het: 'hè, hè'. Staan ze op, dan kraakt het in de ge wrichten." Mieke Toe men werkte van 1978 tot 1990 voor twee indi- catiecommissies voor verzor gingstehuizen in kleinere gemeentes. Ze hield in die jaren aantekeningen bij van allerlei opmerkingen die de ouderen maakten. FOTO: GEERT VAN LOON Man (93):"Het bejaardenhuis is voor bejaarden." aan de blaas moest ik steeds opletten geen natte broek te krijgen. De huis arts vroeg me hoe ik het klaarspeelde op tijd op de WC te komen. Ik heb hem uitgelegd dat bij de kleinste aan drang je het geval moet pakken, ste vig bij het kopke grijpen en dan heel hard lopen." Vrouw (83):"Een weduwnaar met huis, pot en pan kun je om één ding stanties loopt niet altijd gesmeerd en mensen worden dan van het kastje naar de muur gestuurd. De zorgcoör- dinatoren van Bureau Opmaat zoe ken samen met cliënten naar een op lossing en helpen bij het realiseren van zorg op maat. Als Opmaat niet zelf uw vraag kan beantwoorden, ver wijst het snel door naar de juiste in stantie. Ook als niet helemaal duidelijk is wat een hulpvrager precies nodig heeft, biedt het bureau hulp. Dat kan bij voorbeeld door het gezamenlijk op stellen van een 'woonzorgplan'. Op maat begeleidt de hulpvrager dan ook verder bij het aanmelden bij ver schillende instanties, het aanvragen stil kunnen zetten, dan was het alle maal niet zo moeilijk." Vrouw (72): "Tien dat zijn de kinderja ren met twintig begint men al met paren met dertig is men reeds getrouwd met veertig wordt men al wat oud met vijftig komen de ongemakken met zestig begint men af te zakken met zeventig wordt een stoel gege ven met tachtig kan men nog beleven met negentig ligt men in het graf." Man (88) die last heeft van pijnlijke en gezwollen geslachtsdelen: "Kunnen ze dat er niet afhalen, het dient toch nergens meer voor." Elke keer als ik op de vernieuwde Heuvel kom, raak ik mijn oriëntatiever- mogen kwijt. Ik zie rode vlakken asfalt, rode vlakken met steentjes, blauw asfalt, trottoirtegels, beton en gewoon zwart asfalt. Maar daardoor wordt het niet duidelijk wat er nu voor de fietsers is en wat voor de voetgangers. Het loopt allemaal door elkaar. Dat is mijn probleem. Als ik als oudere voet ganger oversteek, wil ik dat veilig doen. Maar dat gaat niet op de Heuvel, omdat er overal fietsers, bromfietsers en scooters rijden en tussen dat al les ook nog eens bussen. Nog geen streep of tegel die aangeeft waar je veilig kunt oversteken. Daar had toch wel wat beter over nagedacht kunnen worden. Maar dat is kennelijk niet de sterkste kant van de gemeente. Als het maar mooi op kleur is. Er bestaat in Tilburg toch een commissie Ouderen en Verkeer? Die heb ben waarschijnlijk -toen het klaar was- alleen maar mogen zeggen dat ze het mooi vonden. Nou, ik vincfhet maar niks. Man (85):"Toen me werd gevraagd mee te gaan met een bejaardenreis, antwoordde ik negatief. Iemand zei: als er bij de reis geen bejaarden maar meisjes van 20 waren, zoude dan meegaan? Ik zei: Alles wat lekker is, kun je me voorzetten, dat lust ik." Dezelfde man: "Na een behandeling Man (76):"Er is een apart stukje op het brilleglas gezet. Ik mag dat niet met water of alcohol schoonmaken. Ik heb geantwoord dat de alcohol niet zo hoog kwam." Mieke Toemen uit Berkel-Enschot was vanaf 1978 als maatschap pelijk werkende ruim twaalf jaar actief voor twee indicatiecommis- sies voor verzorgingstehuizen. Niet in Tilburg, maar in kleinere ge meentes met -soms uitgestrekte- buitengebieden. Onder meer tijdens huisbezoeken bekeek ze samen met degenen die opname in een verzorgingstehuis aanvroegen, of dit inderdaad de beste op lossing voor hen was, of dat misschien ander soort hulp meer op zijn plaats was. Soms waren er schrijnende omstandigheden -li chamelijke en/of geestelijke problemen-, maar Mieke Toemen maakte ook veel vrolijkheid en hartelijkheid mee. Ze hield in die ja ren aantekeningen bij van allerlei opmerkingen die de ouderen maakten. Hieronder een selectie. Vanaf volgende week is er tijdelijk één punt waar alle informatie over cursussen voor ouderen te krijgen is. Van dinsdag 20 augustus t/m donderdag 12 september kunt u daarvoor terecht in voksuniversiteit Terra Nova aan de Nieuwlandstraat 44. Het Informatiepunt is geopend op dinsdag, woensdag en donderdag, steeds van 13.00 tot 17.00 uur. Het Regionaal Platform Oudereneducatie heeft het Informa tiepunt bedacht. In het platform werken samen: Terra Nova, de stichting Volwasseneneducatie, de Seniorenacademie en de ouderenbonden. Tijdens de openingstijden kunt u bij Ter ra Nova binnenlopen en u vrijblijvend laten informeren over de activiteiten van de verschillende organisaties. Er zijn dan altijd mensen aanwezig die uitleg kunnen geven over de in houd en kosten van de cursussen, wat u er aan heeft en of de cursus voor u geschikt is. Vragen staat vrij! De Seniorenacademie Brabant van de Katholieke Universi- teit Brabant (KUB) en de Hogeschool Zuid-Nederland (HOZN) verzorgt in het voor- en najaar tienweekse cursussen voor vijftig-plussers. De cursussen worden gegeven op aca demisch niveau. Een vooropleiding is niet vereist. Wel wordt van de cursisten verwacht dat zij zelfstandig literatuur bestu deren, en dat zij een inbreng hebben tijdens de hoor- en werk colleges. Kenmerkend voor de cursussen is dat zij aansluiten bij de ervaringen en de belevingswereld van ouderen. In Tilburg zijn er dit najaar onder meer cursussen over hin doeïsme en boeddhisme, waterbeheer, schilderkunst, psy chologie, barok-architectuur, poëzie van Gerrit Achterberg, strafrecht, Albert Einstein en over de internationalisering van de economie. Het cursusgeld bedraagt ƒ275,-; reductie is mogelijk. Op donderdag 29 augustus presenteert de Seniorenacade mie haar programma in gebouw Q van de KUB (Warandelaan 2). Van 14.00 tot 14.30 uur wordt algemene informatie gege ven. Daarna zijn er tot 16.30 uur mini-colleges van de cur sussen die in Tilburg worden gegeven. Informatie is ook ver krijgbaar bij het linfocentrum (HKLT/FEO), Pyreneeënweg 3, 5022 DN Tilburg, tel. 5394448. De cursussen volksdansen en gymnastiek voor 50-plussers van Nettie Tönissen starten weer vanaf maandag 19 augus tus. Informatie: tel. 4560832. Na de dood van een partner, ouder, broer/zus, kind, vriend of vriendin heeft men tijd nodig om het verdriet te verwerken. Veel mensen hebben de behoefte om met anderen in gelijke omstandigheden over rouw, verdriet en toekomst te praten en zo steun te vinden. Het Instituut voor Maatschappelijk Werk (IMW), het Dekenaal Centrum Tilburg-Goirle (DTG) en de Geestelijke Gezond heidszorg Midden-Brabant (GGZ) organiseren hiervoor al ja ren gespreksgroepen. Bij voldoende aanmelding zijn er dit najaar de groepen voor mensen die hun partner, leef- en/of huisgenoot verloren hebben; voor ouder(s) die een kind ver loren hebben; voor jongeren die rouwen over het verlies/ge- mis van ouder(s), broer, zus; voor mensen die een dierbare door zelfdoding verloren hebben. Er zijn tien bijeenkomsten. De groepen starten begin oktober; u kunt u opgeven tot 14 september. De kosten bedragen 25,-. Informatie/opgave: IMW, tel. 4636262 of DTG, tel. 5423706. Deze week start voor de derde maal het borstonderzoek in de gemeente Tilburg. Alle Tilburgse vrouwen van 50 tot 69 jaar zullen vanzelf een uitnodiging krijgen. Het onderzoek vindt plaats in een verplaatsbare onderzoekseenheid. Daar maken ervaren, vrouwelijke laboranten röntgenfoto's. Binnen veer tien dagen wordt de uitslag thuis gestuurd. Wilt u meer weten? Dan kunt u contact opnemen met het In-- formatiepunt Borstonderzoek: maandag t/m vrijdag tussen 9.00-12.00 uur, tel. 4634538. Algemene formatie kunt u tot 26 augustus ook krijgen in wijkcentrum 't Sant (Beneluxlaan 74). Daar zijn informatiepanelen met foto's te zien over dit lande lijk bevolkingsonderzoek. Ook zijn er folders verkrijgbaar. Afasie is een taalstoornis, veroorzaakt door hersenletsel, waarbij het begrijpen en gebruiken van zowel gesproken als geschreven taal in meer of mindere mate gestoord is. Com municeren is een probleem. Naast de taal zijn er vaak nog an dere beperkingen. De afaticus is daardoor vaak geheel of ge deeltelijk afhankelijk van mensen in zijn omgeving. Binnenkort starten gespreksgroepen voor partners, kinderen en begeleiders van afasiepatiënten. In de groepen staat het uitwisselen van ervaringen met lotgenoten centraal. Daar naast kunt u uw kennis over afasie vergroten: hiervoor zal een logopediste een deel van de bijeenkomsten begeleiden. Me vrouw Van Gils, zelf echtgenote van een afasiepatiënt, zal de gesprekken leiden. Zij volgde een cursus over partnerbege- leiding. Wilt u weten, dan kunt u contact opnemen voor een kennis makingsgesprek. Informatie/aanmelden bij Corry van Gils- Savelkouls, tel. 013-4554003. piepen de jongen. Eén van die spreekwoorden die bijna ie dereen kent. Het zegt ook iets over de kijk op het leven. Meer van dit soort overgeleverde wijsheden maar ook moderne spreuken, aforismen en citaten vindt u in de Openbare Bibli otheek. Typisch Tilburgs zijn de 'Tilburgs prentebuukskes' van Cees Robben, waarin humoristische gezegdes staan in het eigen dialect. K. ter Laan heeft een heleboel 'Nederlandse spreek- woorden/spreuken en zegswijzen' verzameld in het boek met die titel. Daar vindt u zowel positieve als negatieve uitspraken over"oud" terug. In 'Elke dag een treetje' vindt u de levenswijsheden van Toon Hermans. Van dezelfde schrijver/cabaretier zijn nog veel meer van dit soort boeken aanwezig. Ook andere cabaretiers kunnen er wat van. Zo is er de bundel 'Soms denk ik wel eens bij mezelfvan Wim Kan. Spreuken van diverse schrijvers en wijsgeren zijn te vinden in 'Levenswijsheden' verzameld door Ingrid Stork. Wie liever wil lachen dan peinzen, kan be ter terecht bij 'Schoenmaker blijf van haar leest' Dit boek be vat humoristische citaten e.d. uit de Nederlandse literatuur. Ook de verzamelde uitspraken en wijsheden van kinderen in 'Prietpraat' van Maria Oomkens zullen u doen glimlachen. Veel plezier ermee! Man (73):"lk heb zeven kinderen, ik ben nog van vóór het Concilie." I Redactie: 1 Ria van der Aalst-Dierks I Diny van Bladel-Verbunt 1 Riek Flipse-Tiemens I MarcGeerts 1 Jan van Groos (voorzitter) I Arnold van Hazendonk 1 Wilma Hurkens I Joop Janmaat 1 Karei Luiijf (eind.c I Guus Pijnenburg Kaae Vermunt I straat' 'l02,5038 SR Tilburg of I 1 Postbus 3078,5003 DB Tilburg; 1 I tel. 5839999. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 1 5368805. I Deadline: maandag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1996 | | pagina 13