W I j z Ik ga mijn identiteit niet verloochenen Vakantie II II Vijftig-plus en homoseksueel (V/M) POST COLOFON SCRIPTUM ri i i i i i i i i i i i i i i i i i SBT gaat verhuizen Ouderen kaarten op de Heuvel Trefpunt 't Sant Roeien voor senioren. Tentoonstelling Anton Roothaert Badminton overdag Ook zo geïnteresseerd? Donderdag 18 juli 1996 pagina 19 DE TILBURGSE KOERIER et. de ik ian Drop Oud de Een oma EOT ;en ge- eet dat [>ij. eds ing ;en ik het jes het les. ion >ok 1996 10.000 1996 10.000 1996 10.000 HET WOORD IS AAN... de hij Ik fle- GEKEURD j Ml# tyyb pagina iö Vrouw en kinderen "Pas op mijn zeven-, achtendertigste kreeg ik in de gaten dat er meer aan de hand was: misschien ben ik homo. Het was een proces van jaren ge weest. Ik kreeg wel vrij snel het ge voel: als dat waar is, gooi ik ontzet tend veel overhoop en begeef ik me Mat "Ik was getrouwd, had drie dochters, en merkte eerst dat ik in mijn maat schappelijke carrière op de verkeer de plek zat. Bedrijfsleider bij een che misch produktiebedrijf, later bij een metaalharderij. Harde werkplekken. Ik voelde me er niet op mijn plaats", vertelt Mat, die tegenwoordig een café heeft. "Tegelijkertijd merkte ik in die periode dat mijn belangstelling steeds meer naar mannen uitging. Daarvóór was dat niet zo duidelijk. Ik heb me heel lang geconformeerd. Trouwen, wer ken, kinderen krijgen, in '63 was dat allemaal vanzelfsprekend." "Wij hadden het ontzettend goed met zijn tweeën, daarna met de kinderen. We stonden niet stil bij eventuele manco's in de relatie, bijvoorbeeld op seksueel gebied. Daar zochten wij onze eigen weg wel in. Wij waren progressief." "Een reactie ook op mijn traditioneel katholieke opvoeding. Altijd netjes, kostschool, studeren. Meteen daar na hard werken en geld verdienen om het huishouden draaiende te hou den." in een heel onzekere wereld." "Maar zelfs toen heb ik nog heel lang gedacht dat het geen consequenties zou hoeven te hebben voor mijn ge zinssituatie. Mijn vrouw dacht precies hetzelfde. Achteraf is dat naïef geble ken." "Toen het er eenmaal uitwas, hadden de kinderen het er niet echt moeilijk mee. De oudste van vijftien vond het wel interessant, die maakte er de vol gende dag meteen een onderwerp van bij maatschappijleer. De twee jongsten stelden wel de eis dat ik op straat niet als flikker rond zou lopen. Daar heb ik rekening mee gehou den." Ouderen die zich niet vrij voelen in hun seksualiteit of gevoelsleven kunnen aankloppen bij het COC (Koestraat 73, tel. 5359050; do. 20.00-22.00 uur) of bij de bureaus van het Instituut voor Maat schappelijk Werk. Vrouwen kunnen ook de werkgroep Sara van het ste delijk centrum voor emancipatie benaderen: Nieuwlandstraat 43, tel. 4672863/5436845. Op die adressen is ook de Homo-Lesbo- Wijzer verkrijgbaar, waarin staat bij welke instellingen je ook verder te recht kunt. Avontuurtje "In het begin, als ik iets had met een man, maakte ik mezelf wijs: niks aan de hand, avontuurtje. Maar elke keer dat ik dat deed, voelde ik me een ont zettende klootzak: ik kon niet tegen die oneerlijkheid. Mijn vrouw wist dat ik de hort op ging, maar wilde me kost wat kost niet kwijt. Zij hield van mij en zag geen reden om er iets aan te doen, want er was geen andere vrouw in het spel. Zelf wilde ik per se iets houden met Jeanne en de kinde ren. Tegenover hen had ik een enorm schuldgevoel, maar tegelijkertijd kwam ik met mijn seksualiteit in de knoei." "Ik heb het zelf uit moeten zoeken. Dat kan niet thuis in een stoel. Daar kom je er niet achter wat je wel of niet voelt. Je hebt het experiment nodig, je moet mannen tegenkomen. Je gaat naar Amsterdam en al spoedig leer je ook de plekken in je woon plaats kennen waar homo's elkaar ontmoeten." "In het begin datje daar naartoe gaat, gaat het puur om de seksualiteit. Je wilt er achter komen of je het wel lek ker vindt. Maar je moet niet denken datje op zulke plekken een relatie op doet. Toon heb ik pas later bij het COC leren kennen." "Mijn vrouw en ik dachten aanvanke lijk dat een driehoeksverhouding mo gelijk was. Het idee was: ik blijf ge woon bij Jeanne en de kinderen wonen en bouw een LAT-relatie op met Toon. We hebben het een tijd ge probeerd, maar ik voelde me nooit op mijn plek. Als ik bij Toon was, zat ik met Jeanne in mijn kop en andersom. Het was niet meer houdbaar, ik ben weggegaan en met Toon gaan sa menwonen." Ook de redactie van de Seniorenwijzer gaat van een wel verdiende vakantie genieten. De volgende aflevering van deze ouderenpagina verschijnt in De Tilburgse Koerier van 15 augustus. Mededelingen, ingezonden brieven en andere kopij voor die Seniorenwijzer moet uiterlijk maan dag 12 augustus om 12.00 uur binnen zijn. We wensen u natuurlijk ook een paar onbezorgde weken toe met mooi weer! De reactie "Je gevoelens veranderen, je groeit uit elkaar, dan sta je voor een schei ding. Dat is altijd pijnlijk. Maar voor mijzelf was lesbisch zijn mooi en van zelfsprekend; dus dat hebben mijn kinderen ook meegekregen. Er Tijdens de kermis is SBT op maandag, dinsdag en woens dag vanaf 13.00 uur gesloten. Dat is ook het geval op maandag 29 juli, wanneer SBT het pand in de Poststraat verlaat en samen met De Twern een kantoor aan de Vin- centiusstraat 102 betrekt. SBT blijft naturlijk bereikbaar. Ouderen kunnen bijvoorbeeld op werkddagen van 09.00 tot 12.00 uur een beroep doen op de Ouderenadviseurs via het bekende telefoonnummer 5350505. Voor andere afdelingen van SBT dient men vanaf 30 juli een nieuw te lefoonnummer te kiezen: 5839999. Op de verhuisdatum is SBT niet bereikbaar. Alles nog even op een rijtje. Nieuw adres: Vincentiusstraat 102,5038 SR Tilburg. Telefoon algemeen: 5839999; tele foon Ouderenadviseurs: 5350505. SBT is op maandag 22, dinsdag 23 en woensdag 24 juli vanaf 13.00 uur dicht en op 29 juli de hele dag gesloten. Zondag 11 augustus kunnen maximaal vijfhonderd Til burgse ouderen zich op de Heuvel uitleven in bridge of rik ken tijdens de nieuwe Zomertractatie: Kaartfestival Til burg. De middag duurt van 12.00 tot circa 18.00 uur; de kaart- concoursen zelf van 13.00 tot 17.00 uur. Voor de muzika le opening zorgt harmonie l'Echo des Montagnes en The Wooltown Jazz Band geeft om 17.00 uur het slotconcert. Bij slecht weer kunnen de kaarters terecht in ('Industrie, D'n Beiaard, De Korenbeurs, hotel Mercure en Café Uit. Deelname kost 5,- per persoon. Daarvoor krijgt u ook en kele drankjes en een maaltijd. Deelnameformulieren zijn verkrijgbaar bij de vijf genoemde horeca-gelegenheden; opgeven is mogelijk tot 1 augustus. Trefpunt 55+ in wijkcentrum 't Sant houdt t/m vrijdag 9 au gustus vakantie. Op woensdagochtend 14 augustus is de feestelijke opening van het nieuwe seizoen. Woensdag 21 augustus is er een gezellige bingo. Kosten ƒ6,- per kaart. Zaal open om 9.30 uur. Aanvang 10.00 uur. Op de dinsdag- en donderdagochtenden in augustus kunt u kaarten of borduren. De vrijdagochtenden zijn voor de kaartvrienden: bridgen, rikken, jokeren of andere kaartspelen. Biljarters kunnen op alle ochtenden terecht. kwam een leuke vrouw in huis." Maar de dochters van Roos kwamen er spoedig achter dat de buitenwe reld daar anders over denkt: "Bij de scheiding was de jongste acht en de oudste tien. Op die leeftijd zijn ze vrij weerloos tegenover de vervelende dingen die gespuid werden over hun moeder." "Het probleem daarbij is datje de ker kelijke en maatschappelijke normen die er achter zitten moeilijk aan die kleintjes uit kunt leggen. Tegen die kinderen kun je alleen vertellen dat het nergens op slaat." "Hoe reageert zo'n kind dan? 'Ik ben bang dat mijn vriendjes wegblijven of vervelend doen.' Noodgedwongen zijn ze selectief geweest bij de vriend innetjes en vriendjes die ze mee naar huis brachten. Later hoor je: 'Het was zo nu en dan moeilijk, maar we zijn er weerbaarder door geworden."' "Maar dat is achteraf praten. Als er sprake is van pesterijen of discrimi natie is dat natuurlijk ronduit verve lend. Zo ging de jeugd uit de buurt klieren vanaf het moment dat mijn ex- man verhuisde. Maar omdat ik de meeste mensen in onze omgeving wel kende, kwam ik er altijd achter waar’het gedonder vandaan kwam. Meestal ging ik dan naar die ouders toe. Dat hielp. Ik heb het ze ook laten voelen: je doet het een mens aan, in dit geval een vrouw en een moeder en ook kinderen." Roos Römer: "Voor mij was lesbisch zijn mooi en vanzelf sprekend; dus dat hebben mijn kinderen ook meegekregen." FOTO: GEERT VAN LOON In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". In zenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Als oma wordt er op heel verschillende manieren appèl op je gedaan. Deze keer werd me gevraagd een versje in een poesiealbum te schrijven. Herinneringen kwamen boven, oude versjes, ook die mijn moeder in mijn album had geschreven. Twee regels herinner ik me nog: 'Een hartje van goud. Zorg datje het behoudt.' Ik wilde meer iets van deze tijd kiezen. In de bieb ben ik op de volwasse nenafdeling met de computer gaan zoeken, maar er kwam niets op het scherm. Bij de inlichtingenbalie vond ik een alleraardigste jongeman. Met een vriendelijke glimlach is hij voor mij aan het zoeken gegaan. En ja hoor, via het goede trefwoord kon hij me vertellen waar op de jeugdafdeling ver sjes te vinden zijn. Tevreden over die behulpzaamheid ging ik naar beneden. In de kast ston den drie boekjes met versjes vanaf 1800. Een verrassing. Vlug een stoel gepakt en daar gaan lezen. Heel veel waren er bekend; sommige versjes waren geschreven in de plechtstatige stijl van vroeger. Er waren ook niets zeggende bij met alleen de boodschap ‘Vergeet mij niet'. Uit het versje dat ik koos, concludeerde ik dat ik een oma van deze tijd ben: 'Stap dapper door het leven als een eerlijk mensenkind. Je hoofdje opgeheven, je neusje in de wind. Dan kan het je niet schelen hoe jou een ander vindt. Elke dinsdag en vrijdag om 14.00 uur is er bij de Tilburg- I se Open Roeivereniging (TOR) gelegenheid te roeien en I het te leren. Adres: de inrit van TOR bevindt zich tegen- I over het receptiegebouw van speelland de Beekse Ber- gen. Informatie: Frans de Jong, tel. 5077951 In het gemeentearchief is tot en met 30 augustus een I overzichtstentoonstelling van het leven en werk van An- I ton Roothaert (1896-1967) te zien. De tentoonstelling I wordt gehouden ter gelegenheid van de honderdste ge- I boortedag van de in Tilburg geboren schrijver, die onder I meer bekend is geworden door zijn 'Doctor Vlimmen'-tri- I logie. Deze boeken vertellen de echtscheidingsproble- I matiek en andere belevenissen van dierenarts Jan Vlim- I men. Katholieke autoriteiten reageerden woedend, maar I konden niet verhinderen dat het boek uitgroeide tot één I van de meest gelezen romans in de Nederlandse litera- I tuur. Ook andere publicaties werden Roothaert niet in I dank afgenomen. De tentoonstelling in het gemeentearchief (Kazernehof I 75) is te bezoeken op dinsdag en woensdag van 9.00- I 17.00 uur, donderdag 9.00-17.00 en 19.00-22.00 uur H (avondopenstelling alleen in juni) en vrijdag 9.00-12.30 I uur. Toegang gratis. Uit wensen van 50-plussers is gebleken dat racketsporten erg populair zijn. Badminton is één van de bekendste racketspelen. Met name de contacten met leeftijdsgeno ten en de ontspannen manier waarop men met elkaar de sport beoefent, maken deze sport aantrekkelijk. Als die ook nog overdag en dpor-de-week georganiseerd wordt, blijkt er veel animo bij de 50-plussers. Badminton Club Udenhout organiseert daarom vanaf ok tober samen met stichting Sportservice Noord-Brabant de nieuwe activiteit Senioren Badminton Overdag. De bad mintonclub houdt in oktober waarschijnlijk een gratis ken- nismakingsmaand. Mensen die interesse hebben voorde nieuwe badmintongroep kunnen zich aanmelden bij dhr. Leys (013-5111086). Bent u na het lezen van het hoofdartikel ook zo geïnte resseerd? Jammer genoeg ligt de informatie over het le ven van oudere homoseksuele mannen en vrouwen niet voor het oprapen. In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u wel een onderzoek met de veelzeggende titel 'Zou den ze bestaan?' van K. Soesbeek. Verder heeft Albert Mol een boek geschreven vol humo ristische bespiegelingen 'Zo zijn'. Maar u kunt natuurlijk ook een roman lezen waarin homo seksualiteit een rol speelt. De familieroman 'De toekomst ben jij' van Margreet van Hoorn draait om een moeder die haar bijna volwassen kinderen helpt met hun problemen. Natalie Bates schreef de roman 'De huisvriend' waarin een vrouw er na een aantal jaren achter komt dat haar man een vriend heeft. In 'De bron van eenzaamheid' van Radclyffe Hall uit 1928 wordt voor het eerst een lesbienne op sympathieke wijze beschreven. Zowel informatieve boeken als romans over dit onderwerp kunt u vinden door op het onderwerp 'Homoseksualiteit' te zoeken. Basta "Rond die tijd ben ik ook gestopt met mijn baan. Op mijn werk kreeg ik te horen: datje homo bent, OK, maar de klanten mogen er niets van merken. Ik dacht: dan houd ik er mee op, ik ga mijn identiteit niet verloochenen. Dit gaat te ver." "Ik had al langer het gevoel dat ik compleet verkeerd in die maatschap pij bezig was: carrière, dikke salaris sen, terwijl je zelf steeds slechter in je vel zit, nee dank u." "Ik dacht: Er kan gebeuren wat wil, maar ik pas mij niet meer aan. Ik stop met die baan, het enige wat ik nog doe, is iets voor mezelf." "Wat mijn plannen waren? Een ta bakswinkeltje of krantenkiosk. Ik be gon gewoon een compleet nieuw le ven. Ik voelde me zestien op mijn veertigste. Ik ben meteen het vrijwilli gerswerk ingedoken. Verder was mijn streven een eenvoudige boter ham verdienen. Bijstandsniveau was al voldoende." "Maar op een gegeven moment kon ik met een erfenis van mijn vader Du Commerce overnemen. Met dat geld deed ik toch niks en een café runnen leek me wel leuk. Een toffe kroeg waar ik om kan gaan met mensen die qua belangstelling bij me passen. Ik was veertig en wist wat ik wilde." "De eerste gevoelens in die richting tijdens mijn jeugd zag ik niet als iets bijzonders Voor de kleuterjuf, de le rares. Later was ik 'op' een klasgeno te. Maar die was hetero en kreeg een vriend. Daarna kwam ik een man te gen en ben ik het heteroseksuele pad opgegaan." Totdat ik op mijn vijfendertigste ver liefd werd op een vrouw. "Ik ging er ook van dromen. Dat was eind jaren zeventig, een stimuleren de tijd. Ik.was actief in de vrouwenbe weging en ging weer studeren. Alles opnieuw overdenken, wegen en voe len. Traditionele waarden en normen accepteerde je niet meer één, twee, drie." "En dan ontdekken: Oh, ik ben ver liefd op die vrouw. Eigenlijk wilde ik er wat mee, ondanks het feit dat ik ge trouwd was en kinderen had. Ik was niet ongelukkig, maar op het moment dat die andere gevoelens erbij kwa men, ben ik tot een andere keuze ge komen." Aanpak "Je mag er van uitgaan dat tolerantie op allerlei terreinen, voor een groot deel nog bevochten moet worden. Als ik met botterikken te maken krijg, stel ik mijn grens. Wanneer je jezelf wilt zijn, ter wijl je weet dat veel mensen in je om geving er negatief tegenaan kijken, dan zal je toch een zekere vorm van strijdlust aan de dag moeten leggen." "Er ligt immers nog genoeg intoleran tie. Ik denk bijvoorbeeld dat veel ver zorgingshuizen nog onvoldoende re kening houden met de seksualiteit van mensen boven de zestig. Dat dat ook best homoseksualiteit kan zijn. Als de instellingen daarin niet veran deren, zullen de ouderen van mijn ge neratie het zelf wel aan de orde stel len." met. 1994 80.000 1987 143.000 1990 123.000 1993 110.000 rt. 1992 113.000 1993 120.000 net. 1991 64.000 1990 42.000 1991 113.000 1990 81.000 et. 1993 63.000 Soms krijg ik -door sommige mensen- het gevoel dat kaarten iets onplezierigs is en ouderen on waardig. Ikzelf vind het een uit stekende manier om contacten met anderen te onderhouden en tegelijkertijd je hersencellen te prikkelen. Daarom juich ik het ini tiatief van de gemeente van harte toe om in augustus een kaartmid- dag voorouderen te organiseren. Iets anders, later op 1 oktober, zie ik ook wel zitten: een bonte mid dag met Annie de Reuver en Frans Vrolijk. In plaats van kaar ten. Tilburg heeft tijdens de kermis tegenwoordig de Roze Maandag, waar homo's en lesbo's uit het hele land op af komen Dat openlijk uitkomen voor je homoseksualiteit is betrekkelijk nieuw nog niet zo lang gele den werd dat in onze maatschappij helemaal niet geaccepteerd. Daarom in deze Seniorenwijzer- een man en een vrouw, allebei ge trouwd geweest, kinderen. Opgegroeid in een tijd dat homoseksuali teit nog volkomen taboe was. Inmiddels zijn ze boven de vijftig en openlijk homoseksueel. Roos Römer (51), stafmedewerkster bij De Twern, en kastelein Mat de Vries (56) vertellen hun persoonlijke ver halen. Eerst Roos: "En dan ontdekken: Oh, ik ben verliefd op die vrouw." Seniorenwijzer. Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt Riek Flipse-Tiemens MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens - Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Guus Pijnenburg Kees Vermunt I Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Poststraat I 64, 5038 DH Tilburg of Postbus I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I 5350505. I Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline: maandag 12.00 uur 1 voorde verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1996 | | pagina 19