WIJZE ’Proberen contact te krijgen en te houden' Hoe geschikt is de eigen woning om in te blijven wonen? r 11 Surinaamse ouderen krijgen eigen wooncomplex et: POST SCRIPTUM COLOFON i ri i i i i i i i i i i i i i Ouderen kaarten op de Heuvel Rommelmarkt en Tour de France in Noord Muzikaal tuinfeest in Het Laar Presentatie Seniorenacademie Ouderentrefpunt 't Sant Spellen-middag Kermisdag De Heikant Wonen, bouwen en bibliotheek I I I I I f ■i«awa=ESHaL i k 1 Donderdag 20 juni 1996 pagina 13 DE TILBURGSE KOERIER fohuisje >ning jemene wet sdereen wiens FOTO: GEERT VAN LOON Bram Oostdorp voor de verschijningsdatum. IBIEDING. Surinaamse ouderen zoeken elkaar op, vanwege de taalbarrière. De jongeren die hier geboren zijn, hebben geen interesse in deze manier van wonen. 3 te foor gelijkheid om te spreken met de aan nemer en architect. "We hebben in spraak en daar maken we ook ge bruik van." HET WOORD IS AAN... ming t 83 ging lat 26 ging S3156. Breda 076-5877100. 073-6230600. 040-2552828. 040-2426888. !14. ook Remservice. 249.- 349.- 259.- 239.- 279.- 369.- 399.- 279.- 299.- 199.- 249.- 269.- 299.- 299.- sterpleinl en schouwb. v gepasseerd. Om voor een woning aan de Dr. Nolensstraat in aanmer king te komen moet iemand ouder zijn dan 55. "Momenteel hebben we dertig serieuze kandidaten en daar naast zijn er mensen die hebben ge zegd dat ze er later wel terecht wil len." Luijten: "Door het invullen van de vra genlijst krijgen ook de ouderen zelf meer besef van wat nodig is om zelf standig te kunnen blijven wonen. Daarna kunnen de bonden bijeen komsten organiseren over wat voor aanpassingen mogelijk zijn. Dat kun nen ze samen met gemeente en/of het plaatselijk ouderenwerk doen." Uiteindelijk krijgen subsidiegevers Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus -- 5000 JA Tilburg; tel. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. De vakantietijd breekt weer aan. Een periode die voor de armere ouderen vaak eenzaamheid met zich meebrengt. Zou er niet een nieuwe zomertractatie kunnen worden gestart voor ouderen? Bijvoorbeeld iets waar oude spel letjes uit het arme verleden beoe fend kunnen worden. We denken dan aan houtje bijten, dubbeltje draaien en meer van dat soort za ken. Welke ouderenbond neemt hiervoor nou eens het initiatief? Drop Oud SYSTEEM WK-mPRltS I I I I I I I I I I I I I I I 259.- 289.- 239.- 299.- 369.- I -T N UITLATEN. als provincie en gemeenten zo ook inzicht in het aantal (on)geschikte en aanpasbare woningen in particulier bezit bij ouderen. "Maar", zegt Luij ten, "het belangrijkst is dat de bonden informatie geven en ouderen bewust maken van wat ze kunnen doen om hun woning aan te passen. Want de eigen huisbezitters zullen het zelf moeten doen." Taalbarrière Voordat de stichting SOT bestond, probeerde de Welzijnstichting Suri namers Tilburg de integratie van ou dere Surinamers te bevorderen. "Maar de ouderen zochten elkaar op, vanwege de taalbarrière. Ze hebben hier problemen met de taal en daar- I door met de diverse instellingen", al- dus Lieuw-A-Len. "Daarom wilden ze elkaar ontmoeten, omdat ze eikaars taal en cultuur kennen en ze toch wel hier zullen blijven." 1 Weliswaar bestaat bij veel Surinaam se ouderen de wens om terug gaan, zegt Lieuw-A-Len, maar dc de onzekere situatie in het moeder land is de kans klein dat ze terug zul len keren. "En de mensen hebben hier hun kinderen en kleinkinderen. Ik denk dan ook dat ze naar Dr. Nolens straat gaan om er een hele tijd te wo nen." Bij de stichting zijn 240 Surinaamse Tilburgers bekend die de vijftig zijn Niet eeuwig Het complex in de voormalige kloos tertuin zal zo goed als zeker niet eeu wig dienst doen als huisvesting voor oudere Surinamers. Lieuw-A-Len: "De jongeren die hier geboren zijn, hebben geen interesse in deze ma nier van wonen. Woningbouwvereni ging De Woonstad weet dat en houdt daar rekening mee." Momenteel oriënteert de secretaris zich bij autochtone instellingen op manieren om de vrije tijd te besteden. Kaarten en biljarten zijn namelijk niet echt populair onder Surinaamse ou deren. Maar achter de woonruimte komt een tuin, waarin de bewoners Surinaamse groenten kunnen ver bouwen. "We willen in de winter kook- dagen gaan organiseren. Ook zijn er plannen om met ouderen in andere wijken zulke dagen te houden." Want het laatste wat Lieuw-A-Len wil, is dat de ouderen zich afscheiden van de buitenwereld. "Het complex mag nog geen glimp van een ghetto krij gen. Het is ook de bedoeling de buurtbewoners af en toe uit te nodi gen voor een gezellig uurtje. Zo pro beren we contact te krijgen en te hou den." Overheden en vrijwel alle ouderen zelf willen dat ze zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen. Voorwaarde daarvoor is dat er vol doende geschikte woningen zijn. Woningbouwcorporaties onder zoeken momenteel of zij genoeg aangepaste of aanpasbare wonin gen hebben voor de vergrijzende bevolking. Maar niet duidelijk is hoe het staat met het particulier huizenbezit. In Noord-Brabant gaat dat vanaf eind dit jaar ook in kaart gebracht worden. Het Vier Bonden Overleg Brabant (VBOB) laat een draaiboek met vra genlijst opstellen. Daarmee kunnen oudere eigen huisbezitters benaderd worden. De vragenlijst wordt de ko mende tijd eerst in Tilburg en Reusel getest op begrijpelijkheid. In het na jaar wordt het hele project uitgepro beerd in een paarvoorbeeldgemeen- ten. Daarna moeten alle afdelingen van de KBO's Breda en Den Bosch, PCOB en ANBO ermee aan de slag kunnen. "De vragenlijst is ontwikkeld met be hulp van de criteria die gehanteerd worden bij Seniorenlabel, Senioren score en de Senior-(T)huis-Test", vertelt Jolanda Luijten, die daaraan in opdracht van het VBOB werkt. "We willen een lijst maken waarmee je kunt beoordelen of het eigen huis écht geschikt is voor ouderen. Ook moet uit de analyse duidelijk worden of er aanpassingen nodig en mogelijk zijn, bijvoorbeeld voor rolstoelgebrui kers", aldus de,studente Techniek en Maatschappij van de Technische Universiteit Eindhoven. De afdelingen van de ouderenbon den kunnen in het draaiboek metho den vinden om oudere eigen huisbe zitters te benaderen. Daarin staat ook hoe de antwoorden op de vragenlijs ten geanalyseerd moeten worden. Het complex komt in de voormalige kloostertuin aan de Dr. Nolensstraat. In de loop van het volgend jaar krijgen 22 Surinaamse ouderen daar een nieuwe woning. Daarnaast komt er in het gebouw een gemeenschappelij ke ruimte. De heer Ewald Lieuw-A- Len, secretaris van de stichting Suri naamse Ouderen Tilburg (SOT), vertelt: "Eind juni vorig jaar presen teerde de stichting Probrasa een rap port. Daarbij was ook de gedeputeer de voorouderenzaken aanwezig. Die heeft toen laten doorschemeren dat het complex doorgang kon vinden en dat de provincie geld beschikbaar zou stellen. Hij heeft zijn woord ge houden en 250.000 gulden toege- zegd voor het steunpunt." De Stichting Surinaamse Ouderen Tilburg (SOT) bestaat nog geen jaar, maar het eerste succes is reeds geboekt. In de voormalige kloostertuin aan de Dr. Nolensstraat komt een complex met 22 wo ningen bestemd voor Surinaamse ouderen. Het initiatief voor het geheel ging uit van Probrasa, een stichting die werkt voor Surina mers in Noord-Brabant. Als je oud bent en slecht ter been, en bovendien straatarm, mag je gebruik maken van de Deeltaxi. Met zo'n Deeltaxi mag je overal heen, behalve naar de dokter of het ziekenhuis. Terwijl je toch alleen een Deeltaxi-pas krijgt, als dat medisch noodzakelijk wordt geacht. Maar je mag je dan niet met zo'n voertuig naar de dokter laten rijden. Tenminste, dat stond in de vorige Seniorenwijzer. Het klinkt echt ongelofelijk. Ook moet je twee uur van te voren laten weten waar je heen wilt. Dat kan er op neer komen dat je 's ochtends in alle vroegte even uit bed moet om te laten weten dat je om half negen ergens wilt zijn. Met het risico dat je ook nog eens maximaal een half uur te laat komt als er andere klanten meerijden met de Deeltaxi. En dan het afrekenen. Dat is helemaal een lachertje. Dat gaat per speciale strip van zeventig of vijfenzeventig cent of ƒ3,18, al naargelang de be stemming of de begeleiding. Dit alles nu heet 'deregulering'. Maar het is het toppunt van bureaucrati sering. Het is weer een ondoorzichting gordijn van bepalinkjes die de oude, manke en minvermogende mens tot dankbaarheid stemmen voor zoveel zorg en medeleven. Wat hebben onze kinderen toch met ons voor? Diverse wensen In de woongroep is plaats voor Suri namers uit alle bevolkingsgroepen. Ook andere mensen die een specia le band hebben met Suriname, ko men in aanmerking voor een woning. Het steunpunt moet ingesteld zijn op de verschillende wensen van de be- vokingsgroepen. "Voor het praktize- ren van hun godsdiensten gaan we aan de diverse groepen dagen toe kennen", vertelt Lieuw-A-Len. "De moslims kunnen zo op vrijdag over een deel van de gemeenschappelijke ruimte beschikken en de hindoes en christenen bijvoorbeeld afwisselend op zondag." Het steunpunt omvat verder een kan toorruimte, keuken, spreek- en be handelkamer, ruimte voor rituele rei niging een toilet dat ook toegankelijk is voor rolstoelgebruikers. De bewoners krijgen eigen drieka merwoningen met daarin een keu ken. De bruto huren lopen uiteen van 694 gulden tot 759 gulden per maand. Lieuw-A-Len weet dat dit niet goedkoop is, maar verwacht dat de ouderen dat met huursubsidie wel kunnen opbrengen. De secretaris heeft, samen met de voorzitter van zijn stichting, zitting in de bouwcommissie. Eens per maand komt die samen en dan is er de mo- ïdereen wiens bij een besluit gen een met izwaarschrift ian gebeuren a de dag waarop :thouders het onden. Het t men dan eesteren jurg, Postbus iurg. Het zwaarschrift toestemming of Bij de president entsrechtbank t, Postbus da, kan even- n voorlopige i ingediend. Een in pas worden aarschrift is Idingen burgemeester >ord gegaan met gen van bouw- 19 ging I Deadline: maandag 12.00 uur I j voor de verschijningsdatum. Op 11 augustus is de Heuvel toneel van een nieuwe Zo mertractatie, speciaal gericht op 55-plussers: Kaartfestival Tilburg. Die dag kunnen vijfhonderd Tilburgse ouderen zich uitleven in bridge of rikken op het vernieuwde cen- trumplein, dat 'aangekleed' zal zijn met terrassen, podia, buitenbars en feestparasols. De middag duurt van 12.00 tot 18.00 uur; de kaartconcoursen zelfvan 13.00tot 17.00 uur. Voor de muzikale omlijsting zorgen l'Echo des Mon tagnes en The Wooltown Jazz Band. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar ('Industrie, D'n Beiaard, De Korenbeurs en Café Uit. Seniorensoos 't Hazennest organiseert op zondag 30 juni van 9.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt. Entree 1,50, in clusief een kopje koffie/thee of frisdrank. Adres: Krever- plein 27. Eén dag later, maandag 1 juli, komen de reclamekaravaan en de wielrenners van de Tour de France langs 't Hazen nest. De seniorensoos zet voor deze gelegenheid een ter ras buiten, waar u voor 1,- een kopje koffie of thee kunt drinken. U moet wel voor 10.00 uur aanwezig zijn; daarna zijn de straten tot ongeveer 13.00 uur afgesloten. In de mooie tuin van verzorgingscentrum Het Laar vindt zondag 23 juni voor de tiende keer een muzikaal tuinfeest plaats. Aan dit jubileumconcert werken Middenbrabantse ouderenorkesten mee: de Seniorenharmonie en het regio naal Seniorenorkest. Daarnaast zijn de Kapel De Stèèlo- ren, harmonie L'Echo des Montagnes en het operakoor van de Souvenir des Montagnards te beluisteren. Muziek liefhebbers zijn zondag vanaf 13.15 uur welkom in de park tuin van Het Laar aan de Generaal Winkelmanstraat 175. Op donderdag 27 juni vindt er op de Katholieke Universi teit Brabant aan de Warandelaan 2 een provinciale pre sentatie plaats van het cursusaanbod van het HOVO (Ho ger Onderwijs Voor Ouderen). De middag begint om 13.30 uur met de lezing 'Democratie in verhalen' door prof. Wil lem Witteveen. Over veertig cursussen -van filosofie tot na tuurkunde- wordt informatie gegeven over cursusniveau, lesinhoud en studiemateriaal. De tienweekse cursussen voor vijftigplussers worden vanaf eind september gegeven in Tilburg, Eindhoven, Breda, 's-Hertogenbosch en Roosendaal. Nadere informatie: Infocentrum, tel. 5394448. In het Ouderentrefpunt 't Sant aan de Beneluxlaan kunt u op woensdag 26 juni rikken en jokeren. Kosten ƒ1,50 p.p. Zaal open 9.30 uur; aanvang 10.00 uur. Elke vrijdagochtend is er 'vrij kaarten': bridgen, rikken, jo keren of andere kaartspelen. Biljarters zijn op alle ochten den welkom. Werkgroep Ouderen St. Anna organiseert op donderdag 27 juni een ouderwets gezellige spellen-middag. Schroom niet en kom naar deze leuke middag in de Frater Mat- theushof (aan de Capucijnenstraat). De entree is gratis en er is nog een prijs te winnen ook, daarbij nog gratis kop kof fie of thee. Aanvang 14.00 uur. Verzorgingscentrum De Heikant houdt op zaterdag 22 juni voor de vierde keer een rommelmarkt en kermisdag in de tuin rondom het huis. Naast de kraampjes waar de twee dehands spullen te koop worden aangeboden, is er muziek en zijn er allerlei attracties voor jong en oud waarbij leuke prijzen zijn te winnen. Er zijn ook eet- en drankkraampjes aanwezig en er is voldoende gelegenheid om ergens te gaan zitten. De rommelmarkt en de kermisdag zijn op zaterdag 22 juni van 10.00 tot 17.00 uur op het terrein van verzorgingscen trum De Heikant, Schubertstraat700. De toegang is gratis. Honderd Jaar Willem II Tot 28 juli is in de Openbare Bibliotheek (Koningsplein 10) een tentoonstelling te zien over 100 jaar voetbalvereniging Willem II. In tien episodes laat de expositie de ups en downs zien van de bewogen geschiedenis van de club. De club kent glorieuze momenten: drie keer wordt Willem II landskampioen en elf keer afdelingskampioen. Maar er zijn ook dieptepunten: een stadion dat gesloopt is voor ka chelhout in de oorlogsjaren, financiële problemen, die zelfs leiden tot surséance van betaling, jarenlange schermutse lingen over mogelijke fusies met de andere twee voetbal clubs, Noad en Longa. Ook aan het huidige Willem II wordt volop aandacht geschonken. De tentoonstelling bevat vele foto's, documenten, krantenberichten en voorwerpen. Een overzicht van alle elftallen maakt de expositie compleet. In Tilburg gebeurt nogal wat op het gebied van ouderen huisvesting. Er komen steeds meer zogenaamde senio renflats, woonzorgcomplexen en nu ook een groepswoon- complex voor Surinaamse ouderen. Wie meer wil weten over huisvesting van ouderen kan in de openbare Biblio theek Tilburg terecht. U vindt er de documentatiemap 'Huisvesting; ouderen' met daarin artikelen uit kranten en tijdschriften. In 'Tot in lengte van dagen' schrijft Peter Sep over zelf standige ouderenhuisvesting en architectuur. Hij wijdt een hoofdstuk aan de geschiedenis. Verder geeft hij elf ver schillende voorbeelden, o.a. van bouwen voor groepswo nen. 'Woongemeenschappen van ouderen' is een publikatie van de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting. Het gaat over de woonkwaliteit in acht woongemeenschappen Er wordt onderzocht wat een gemeenschap tot een succes maakt. José Peeters en Claartje Woldringh hebben onderzocht wat er op sociaal gebied gebeurt met ouderen die in een groep gaan wonen. Het resultaat vindt u in 'Groepswonen van ouderen'. Bovengenoemde boeken vindt u alleen in de bibliotheek aan het Koningsplein. I Seniorenwijzer. I Wordt eenmaal in de twee we- 1 ken opgenomen in de Tilburgse I Koerier. Redactie: I Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt Riek Flipse-Tiemens MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens Joop Janmaat I 10001, 5368805. j 1 i '.f» Tii"“i'*'’ - j ..TTTTaLjTy.-pT

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1996 | | pagina 13