W I Meer Tilburgse ouderen in beweging J \v Aantal klachten over Deeltaxi afgenomen r 11 •s 5 Veranderingen lijken aan te slaan POST SCRIPTUM IADE COLOFON sbij iseum ri i i i i i i i i i 59 Meldpunt Vrijwillige Thuishulp in Noord opgeheven Slot SOON-seizoen Preventie van criminaliteit Bloemschikken Gespreksgroep voor partners qfasiepatiënten Wet Voorzieningen Gehandicapten Abbegjïeldhuizen Met de bibliotheek op vakantie 5 pagina 12 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 6 juni 1996 pagina 13 FOTO: GEERT VAN LOON Drop Oud 64, 5038 DH Tilburg of Postbus 5350505. Kopij kan opgestuurd worden de Tilburgse Koerier, postbus 5368805. voorde verschijningsdatum. F 17 ]oed DKASTEN ukken, ils, enz. r staal! je) HET WOORD IS AAN... ene on, 13/5441277 toopavond. f tazoeken Aging Well Het Zand was dit voorjaar één van de vier proefwijken in Nederland waar het project Aging Well werd uitgepro beerd. TNO paste dit van oorsprong Amerikaanse project aan. In Tilburg werd het opgezet door de SBT, GGD, BOTS en het Brabants Ondersteu- ningsintituut Zorg (BOZ). Bij Aging Positief Beukenex: "In september komt er een uitgebreide evaluatie van de Deeltaxi. Voor die tijd willen wij een enquête houden onder gebruikers >m na te gaan wat precies de proble men zijn." Die enquête loopt intussen in de vorm van een steekproef, vertelt Ernie van Dooren van het WVG-bureau. Ook zijn ervaring is dat de mensen in eer ste instantie positief zijn over de ver anderingen. Op de klachten over de twee uur aanmeldtijd wil hij nu nog niet reageren. "Uit de enquête moet blijken wat de mensen daarvan vin den. Het is nu nog te vroeg om al ver anderingen aan te brengen." Informatie over allerlei sport- en bewegingsactiviteiten kunt u krij gen bij Bureau Ondersteuning Til burgse Sport (BOTS), tel. 5437283. Er komen 'centrumbeheerders'in de binnenstad. Die stadswachten moeten er voor zorgen dat het veiliger wordt, ook voor de oude ren die daar wonen. Maar als de huren zo blijven stijgen, kan het er wel eens op uit draaien dat juist de ouderen de binnenstad onvei lig gaan maken. Die gaan dan op rooftocht om nog te kunnen blij ven leven. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. vertrektijd aanmelden, nu is dat ten minste twee uur van tevoren. Vervol gens kan de Deeltaxi maximaal vijf tien minuten voor of na het gevraagde tijdstip voor de deur staan. Verder kan de omrijtijd nog eens maximaal een half uur duren, als er meer klanten meerijden. De veranderingen lijken goed aan te slaan bij de mensen die gebruik ma ken van de Deeltaxi. Bij het Tilburgs Overleg Gehandicaptenorganisaties (TOG) is het aantal klachten sinds 1 februari afgenomen. Ylke Beukenex van het TOG: "Mensen hebben wel moeite met de aanmeldtijd van twee uur voordat ze ergens heen kunnen. Maar over het te laat komen van taxi's krijgen we minder klachten." :stweek-program- zaterdag 1 juni, life muziek met apjes; maandag 3 lans ‘t Hart, gratis lag 4 juni, 13.00- i, mini horoscoop 5 juni, 1-3.00- kaaf, gratis uitleg ig 6 juni, 13.00- gïS aux, gratis hoofd zaterdag 8 juni: :nv.d. Berg, gratis olie, mineralen, Well krijgen 65-plussers die tot dan toe weinig of niets aan beweging de den, zes lessen in evenzoveel we ken. Eerst steeds een uur voorlich ting door een daartoe speciaal opgeleide leeftijdgenoot; daarna een uur bewegen onder leiding van een vakkracht Meer Bewegen voor Ou deren (MBvO). "Hoe weten we nog niet precies, maar we gaan zeker verder", vertelt MBvO-consulent Niek Brederode van het BOZ. "De meeste deelne mers hebben niet alleen een gezon dere leefstijl gekregen, maar kunnen nu ook eventuele klachten beter ver woorden. Bovendien zijn ervan de 68 deelnemers aan de drie Aging Well- groepen veertig die doorgegaan zijn met bewegingsactiviteiten, dus is het project geslaagd." Niet iedereen krijgt zo maar een pas je voor de Deeltaxi. Deze vervoers vorm is bestemd voor gehandicapten die geen gebruik kunnen maken van het openbaar vervoer of mensen die de bushalte zelfs met de hulp van een begeleider niet kunnen bereiken. Ook ouderen die niet goed uit de voe ten kunnen, komen dus in aanmer king voorde Deeltaxi. Dit vervoer is bedoeld voor deelname aan het sociaal en maatschappelijk verkeer. Voor een bezoek aan een fa milielid, de stad of de schouwburg kan iemand dus de Deeltaxi bellen. Maar voor een bezoek aan dokter of zie kenhuis moet de pashouder net als iedereen (zieken)vervoer regelen in het kader van de AWBZ. Wel is het mogelijk om met de Deeltaxi familie of bekenden op te zoeken in het zie kenhuis. Iedereen die in aanmerking denkt te komen voor dit vervoer, kan zich aan melden bij het WVG-bureau. Vervol gens moet men een formulier invullen en een keuring bij de GGD onder gaan. Op basis daarvan wordt al dan niet een pasje voor de Deeltaxi ver strekt. Het aantal Tilburgse ouderen dat deelneemt aan bewegings activiteiten is de afgelopen maanden weer gegroeid. In de themamaand 'Ouderen en be wegen' in april heetten diverse sportclubs circa 75 nieuwe ou dere leden welkom. En het pro ject 'Aging well' in het Zand le verde een veertigtal nieuwe MBvO-ers op. ioirle vindt u het n omvat o.a. een erse distilleerke- anse filtreertafel. werk en reclame- n grote verzame- positie in het mu- In april hebben alle organisaties met sport- en bewegingsactiviteiten voor vijftig-plussers hun deuren open ge zet. Elke week stonden andere vor men van bewegen centraal. De jaar lijkse fitheidstest voor ouderen was zo snel volgeboekt dat er komend na jaar een extra test wordt gehouden. De 75 verschillende activiteiten in april trokken gemiddeld één of twee belangstellenden. "Dat lijkt niet veel", zegt Angelique Versteeg van Bureau Ondersteuning Tilburgse Sport (BOTS), "maar daar is gemiddeld wel steeds één persoon lid van een sport club geworden of aan de bewegings- activiteit mee gaan doen. BOTS heeft als opdracht 250 ouderen per jaar méér aan het sporten te krijgen, dus is 75 in een maand een mooi aantal." BOTS wil volgend jaar weer zo'n maand organiseren, maar overweegt de publiciteit dan anders aan te pak ken. "In elk geval zetten we er dan de telefoonnummers van de clubs en or ganisaties bij, zodat belangstellende ouderen zelf vooraf kunnen informe ren of de activiteit voor hen geschikt is. Bovendien werkt dat drempelver lagend", aldus Versteeg. Het Meldpunt Vrijwillige Thuishulp Tilburg-Noord is per 1 juni gestopt. Reden hiervoor is dat er te weinig vragen op het ge zamenlijke telefoonnummer van de vrijwillige thuishulporga- nisaties in dit stadsdeel binnenkwamen. Het Meldpunt was een samenwerkingsverband van het Rode Kruis, Zonne bloem Stokhasselt, stichting Contour (Hulpcentrale/SOS dienst), 't Stokske, Door Samenwerking Sterk, KBO Stok hasselt en Heikant/Quirijnstok, parochie H. Montfort, prote stante kerk, parochiële bezoekgroep en de SOON. Uiteraard kunnen inwoners van Tilburg-Noord met vragen op het gebied van vrijwillige thuishulp nu rechtstreeks con tact opnemen met de bovengenoemde organisaties. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) organiseert op woensdag 19 juni, als afsluiting van het sei zoen, een gezellige middag met cabaret en muziek door het kwartet August de Laat. De middag begint om 14.00 uur in 't Wit Paardje, Lijnsheike 8. De entree bedraagt ƒ3,-. Gratis koffie/thee. De Tilburgse afdeling van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) organiseert samen met de politie een themamiddag met als onderwerp 'Preventie van criminali teit'. Twee politiefunctionarissen zullen vertellen en tonen op welke wijze oudere burgers zich zo goed mogelijk kunnen beschermen tegen activiteiten van criminelen. De middag is op dinsdag 18 juni om 14.00 uur in de Postelse Hoeve aan de Dr. Deelenlaan. Op woensdag 19 juni kunt u bloemschikken in de Ouderen clip van wijkcentrum De Paperclip. Aanvang 9.30 uur. Kos ten ƒ2,50. Adres: Oude Kapelstraat 25. Afasie is een taalstoornis, veroorzaakt door hersenletsel, waarbij het begrijpen en gebruiken van zowel gesproken als geschreven taal in meer of mindere mate gestoord is. Com municeren is een probleem. Naast de taal zijn er vaak nog andere beperkingen. De afaticus is daardoor vaak geheel of gedeeltelijk afhankelijk van zijn omgeving. Vanuit de Tilburgse afasiesoos zijn in het verleden al eens groepen georganiseerd voor partners van mensen met afa sie. Nu wordt hiermee opnieuw gestart volgens een nu meer gestructureerde opzet. Mevrouw Van Gjls, zelf echtgenote van een afasiepatiënt, zal de gesprekken voorzitten. Zij volg de onlangs een cursus speciaal gericht op partnerbegelei- ding. De gespreksgroepen zijn bedoeld voor zowel partners, kin deren als begeleiders van afasiepatiënten. Het uitwisselen van ervaringen met lotgenoten staat centraal. Daarnaast kunt u uw kennis over afasie vergroten: hiervoor zal een lo gopediste een deel van de bijeenkomsten begeleiden. Wilt u hierover meer weten, dan kunt u contact opnemen voor een kennismakingsgesprek. Informatie/aanmelden (voor 9 juni) bij Corry van Gils-Savelkouls, tel. 013-4554003. Op dinsdag 11 juni organiseert het Tilburgs Overleg Gehan dicaptenorganisaties (TOG) samen met het WVG-bureau van de gemeente een voorlichtingsbijeenkomst over de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). Er is ook gelegen heid tot het stellen van vragen. De middag in wijkcentrum De Baselaer (Hoefstraat 175) duitrt van 14.00 tot ongeveer 16.30 uur. Abbeyfield is een kleinschalige woonvorm voor alleenstaan de ouderen. Acht a tien ouderen wonen bij elkaar, elk in een eigen appartement. Zij hebben gemeen, dat zij de oude dag niet in hun eentje willen doorbrengen. Men woont zelfstan dig, maar niet alleen. In elk Abbeyfieldhuis is een gemeen schappelijke ruimte met een keuken. Daar wordt gezamen lijk de hoofdmaaltijd gebruikt. De stichting Abbeyfield biedt in beperkte mate ondersteuning, bijvoorbeeld hulp bij het or ganiseren van de maaltijd. Deze hulp wordt geregeld door een huiscoördinator, die er voor een beperkt aantal uren per week werkt. In Tilburg bestaan twee Abbeyfieldhuizen: aan het Verdiplein en de Academielaan. Beide huizen maken deel uit van een groter wooncomplex voor senioren. Abbeyfield is een vrijwilligersorganisatie, die werkt zonder winstoogmerk. Bent u als oudere geïnteresseerd, heeft u behoefte aan meer informatie, of wilt u een inschrijvingsfor mulier, schrijf dan naar het secretariaat van de stichting Ab beyfield Tilburg, Academielaan 30a, 5037 EW Tilburg; of bel 013-4673933 (van 16.00-18.00 uur). Bent u al bezig met de voorbereidingen voor de vakantie? Natuurlijk heeft u aan het reisbureau gedacht, aan de ANWB en misschien ook al aan de bank. Maar heeft u bij het plan nen maken ook aan de Openbare Bibliotheek gedacht? Daar vindt u niet alleen allerlei reisgidsen, maar ook informatie over vakantie houden en leesvoer voor tijdens de vakantie. In de bibliotheek vindt u reisgidsen van Albanië tot Zimbab we. Maar ook wie dichter bij huis blijft, kan hier voor infor matie terecht. Zo is er een serie reisgidsen voor Nederland, bijvoorbeeld 'De Veluwe met Gelderse Vallei' van Michiel Hegener. Hans de Bruyn geeft in 'Neem nou Antwerpen' al lerlei tips voor een bezoek aan deze stad. 'Gepakt en gezakt' is een videoband met informatie over hoe u goed voorbereid op vakantie gaat. In 'Op vakantie' vindt u informatie en praktische tips voor CARA-patiënten. Mensen die ver weg gaan kunnen door de tips in 'Verborgen werke lijkheid' tijdens de vakantie beter inzicht krijgen in dat verre land en die vreemde cultuur. 'Zeulen door het zand': zo heet de bundel vakantieverhalen van Jos Brink. Verhalen voor op vakantie zijn er ook. Zo ver schijnt er ieder jaar een bundel vrolijke verhalen onder de ti tel 'Inpakken wegwezen'. Allerlei Nederlandse schrijvers leveren hiervoor een bijdrage. Voor meer leestips tijdens de vakantie kunt u letten op de lijsten of tafels met nieuwe boe ken, op themalijsten. Of leen eens een boek dat u vroeger mooi vond. Vakantie voorbereiden? Breng dan ook een bezoek aan de bibliotheek. Omrijtijd Een andere werkwijze van de Deel taxi was hard nodig, stelt Ernie van Dooren van het gemeentelijk bureau Wet Voorziening Gehandicapten (WVG): "In de uitvoering deden zich nogal wat problemen voor. Taxi's kwamen vaak te laat en soms hele maal niet." Vervelend dus voor de 5200 Middenbrabanders die be schikken over een pas voor de Deel taxi. Dat nu vrijwel alle Tilburgse taxi bedrijven meewerken, heeft zeker bijgedragen aan het verminderen van de problemen. Voor 1 februari moesten klanten van de Deeltaxi zich een half uur voor de Slecht weer Vooral die twee uur aanmeldtijd is vervelend, vindt Beukenex. "Een voorbeeld. Iemand heeft op zaterdag afgesproken om eruit te gaan, maar het is slecht weer, dus de afspraak wordt afgebeld. Later slaat het weer om en dan besluiten de mensen toch op pad te gaan. Maar dan zit je wel met die twee uur aanmeldtijd." Ze noemt nog een voorbeeld. "Ie mand gaat met de Deeltaxi met een huisdier naar de dierenarts. Er wordt meteen een tijdstip afgesproken voor de terugrit. Dan krijgt de dierenarts in eens een spoedgeval en daardoor komt die persoon pas veel later aan de beurt. Dan zitje met een afspraak met de Deeltaxi die je niet na kunt ko men." Het TOG wil samen met Personen vervoer Zuid-Nederland (PZN), de organisatie die verantwoordelijk is voor de Deeltaxi, bekijken of dit pro bleem op te lossen is. De onlangs verschenen gids voor mantelzorgers is een informatief en handig boekje, dat de mensen die de zorg hebben voor zieken en gehan dicapten veel speurwerk naar instanties zal besparen. Alles staat goed op een rijtje. Prima! Mijn reactie gaat dan ook niet over de gids, maar over het verschijnsel mantelzorg. Er wordt mijns inziens te veel afgeschoven op mantelzorgers. Het overheidsbeleid is daar al lang op afgestemd en de gevolgen zijn voor de zorgbehoeftigen en de zorgers. Onbetaalde zorg is onmisbaar, maar er dient zorgvuldig mee worden om gegaan. Aan overbelasting van zorggevers (meestal vrouwen) moet een eind komen. Daarom wordt het tijd dat de omvang van al die zorg zicht baar wordt en dat er grenzen aan gesteld worden. De mantelzorg moet serieus op de politieke agenda komen. Het wordt weer tijd te erkennen dat mantelzorg een aanvulling is op de professionele hulp en niet andersom; dat mantelzorg geen volwaardige betaalde arbeidsplaatsen mag verdrin gen. De grote omvang van de mantelzorg versterkt de ongelijke verdeling van betaalde en onbetaalde arbeid tussen mannen en vrouwen. Bovendien staat dit haaks op het overheidsbeleid om meer vrouwen (betaald) aan het werk te krijgen. De overheid voert dus geen samenhangend beleid. Want beleid dat alleen gericht is op ondersteuning van de mantelzorgers is -hoe noodzakelijk ook-onvoldoende. R.F., lid Vrouwenbond FNV ;n drankje dat past dcoholvrije rnini- n worden uit twee i en perzik. De al- iliswaar maar de smaak met de exo- bij hoort is geble- rmuseum Isidorus ie Goirlesedijk 12 t museum is geo- op iedere zaterdag r, in de maanden j iedere dinsdag, lag, zaterdag en 7.00 uur. Begin dit jaar zijn er enkele veranderingen doorgevoerd bij de Deel taxi. Veel mensen zijn daarvan nog niet goed op de hoogte, dus zet de Seniorenwijzer de wijzigingen op een rijtje. De kritiek op het fenomeen Deeltaxi lijkt in ieder geval sinds 1 februari behoorlijk verminderd. Medisch noodzakelijk De houder van het pasje betaalde vroeger achteraf per acceptgiro; sinds 1 februari moet er contant met de taxichauffeur afgerekend worden. De zones van de Deeltaxi zijn gelijk aan die van het andere openbaar ver voer. Iedere 'strip' kost 70 cent. Sommige mensen hebben een bege leider nodig als ze de deur uit gaan. De GGD bepaalt of dat medisch noodzakelijk is. Is dat zo, dan kan die gratis mee. Is een begeleider volgens de GGD niet echt nodig, dan betaalt die 75 perstrip. Wil de Deeltaxi-klant verder dan vijf zones, dan betekent dat een rit buiten de regio. Op jaarbasis is het niet toegestaan meer dan 200 strippen te gebruiken voor rit ten van meer dan vijf zones. Zijn die op, dan kan de pashou der nog wel een ritje buiten de regio ma ken, maar dan moet wel 3,18 gulden in plaats van zeventig cent per strip wor den betaald. Ylke Beukenex van het TOG weet dat mensen een aan vraag kunnen doen voor aanvulling, als het aantal van 200 buitenregionale strip pen niet voldoende blijkt. "Dat moet dan schriftelijk bij het bu reau WVG en men moet dan kunnen aantonen dat die ex tra strippen echt no dig zijn. Tot nu toe is het nog niet voorge komen dat iemand door die strippen heen was." I Seniorenwijzer. I Wordt eenmaal in de twee we- ken opgenomen in de Tilburgse I Koerier. Redactie: I Ria van derAalst-Dierks 1 Diny van Bladel- Verbunt I Riek Flipse-Tiemens 1 MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) 1 Wilma Hurkens I Joop Janmaat 1 Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt 1 Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Poststraat I 1 64, 5038 DH Tilburg of Postbus 1 I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I j 5350505. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 5368805. I Deadline: maandag 12.00 uur

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1996 | | pagina 13