1 Succesvol industriebeleid krijgt vervolg Daling werkloosheid Tilburg; Industriebeleid gaat voort. JMS 96 pagina 6 DE TILBURGSE KOERIER Woensdag 15mei 1996 - pagina? De werkloosheid in Tilburg is mede dankzij een aantal actiepunten in de nota Industriebeleid Tilburg in de loop van 1995 gedaald. Dit is natuurlijk een mooi gegeven, maar het betekent nog niet dat we nu rustig Bedrijvenverzamelgebouw voor industriële starters achterover kunnen leunen. Nog steeds zitten zo’n 11.000 personen in Tilburg zonder werk. Omdat dit er nog altijd te veel zijn, is er alle reden om het industriebeleid een nieuwe impuls te geven. Het Tilburgs 10’ week Industriebeleid is namelijk allereerst gericht op het vasthouden en aantrekken van werk. Centraal daarbij scherpe staat het midden- en kleinbedrijf. solas iet op di.) 22.00 u. 7* week ngelse 20.30 u. 19.45 u. 22.00 u. “Dankzij het Estil-project heb ik nu een mooie baan” Met Arbeidspool weer aan de slag Overleg beroepsonderwijs en bedrijfsleven Loket 95: bedrijven en leerlingen dichter bij elkaar FIT< 2* week de Sinds de nota Industriebeleid - uit gebracht in oktober 1993 - is er veel gebeurd: van de 74 acties in de nota hebben er al 30 tot succes geleid. De ontwikkelingen gaan zó snel, dat er behoefte is aan vernieuwing en het opschonen van de oorspronkelijke acties. Daarom verscheen afgelopen dinsdag 14 mei een vervolgnota In dustriebeleid. Van de 52 acties die daarin staan, is de helft nieuw. Waarom industriebeleid? De (moderne) industrie wordt ge zien als de belangrijkste stuWer van de Tilburgse economie. Industrie moet hierbij worden opgevat als fa brieksmatige productie. De indus trie vormt de motor van de econo mie en daarom koos de gemeente Tilburg ervoor om extra energie te Stage in het industriële bedrijfsleven Na de cursus lopen de Estil-deelne mers zes maanden stage in een in dustrieel bedrijf. Om zo’n stage plaats voor zowel de bedrijven als de cursisten zo goed mogelijk te la ten verlopen, geven de cursisten aan bij welke bedrijven ze terecht willen komen en de bedrijven geven aan wie ze graag in huis willen ha len. Jan vertelt: “Ik wilde het liefst bij Van Osch Productions b.v. in Waalwijk aan de slag en dat bleek wederzijds. Zo liep ik dus zes maan den stage bij Van Osch. In die tijd ben ik mezelf hier thuis gaan voe len. Je krijgt dankzij het Estil-pro ject de gelegenheid om te laten zien wat je in je mars hebt. Je moet dus gemotiveerd zijn om aan Estil te be ginnen.” steken in de stimulering van de Til burgse industrie. Dit betekent ech ter niet dat overige sectoren, zoals bijvoorbeeld de zakelijke dienstver lening, worden onderschat. Maar stimulering van de industrie is de meest effectieve manier om de eco nomische ontwikkeling van stad en regio te bevorderen. Midden- en kleinbedrijf In totaal zijn zo’n 400 bedrijven be trokken bij de acties uit de nota In dustriebeleid. Het midden- en klein bedrijf blijft ook in de vervolgnota centraal staan. De reden hiervoor is dat het merendeel van de industrië le bedrijven in Tilburg tot het mid den- en kleinbedrijf behoort. Boven dien kan juist deze categorie bedrijven ondersteuning goed ge bruiken. Grotere bedrijven zijn over het algemeen veel beter in staat hun eigen boontjes te doppen. Industriebeleid: voor bedrijf en werknemer Op deze gemeentepagina komen en kele personen aan het woord die op de één of andere manier direct be trokken zijn bij de invulling van het industriebeleid. Zo vertelt Jan van Tilburg hoe hij dankzij het export stimulerings project ‘Estil’ op zijn 45ste weer een mooie baan vond. En Peter Aben, die weer aan de slag kon dankzij de oprichting van de Ar beidspool. Leest u deze pagina eens rustig door. Wellicht dat u zaken te genkomt die voor u van belang kun nen zijn.» Techniek, economie en gezond heidszorg De ROBO’s zijn ingesteld voor drie sectoren, waarmee alle beroepsge- bieden worden bestreken, behalve de landbouw en visserij. Zo zijn er ROBO’s voor de technische sector, de economische sector en de DGO: dienstverlening en gezondheids zorg. “Binnen de technische sector In Tilburg bestaat veel behoefte aan kleine bedrijfsruimtes. Vooral beginnende (industriële) ondernemers, de zogenaamde starters, heb ben vaak geen geld voor grote investeringen, zoals het huren van een (groot) bedrijfspand met langlopende contracten of de aanschaf van allerlei kostbare apparatuur. Om deze groep mensen tegemoet te ko men wordt een bedrijvenverzamelgebouw opgericht, dat vooral be stemd zal zijn voor industriële en ambachtelijke bedrijven. Dit is een resultaat van een actie uit de nota industriebeleid. Frank Vermeer, bedrijfsadviseur bij Indutil, licht een en ander toe. “In zo’n bedrijfsverzamelgebouw wor den letterlijk bedrijven verzameld. Het gebouw zal bestaan uit een aan tal units van ca. 50 tot 150 m2, een soort mini-werkplaatsen, die stuk voor stuk verhuurd zullen worden voor korte of langere periode. Zo hoeven beginnende ondernemers geen (te) grote, kostbare bedrijfs panden te huren en hebben ze een ideale plek om goed bereikbaar hun bedrijf uit te bouwen.” Het startsein is gegeven “Indutil heeft onderzoek gedaan naar de barrières van starters”, gaat Frank Vermeer verder. “Daaruit bleek dat vooral dure investeringen kleine bedrijfsruimtes en begelei ding en ondersteuning problemen opleveren, respectievelijk gemist worden. De particuliere markt neemt nauwelijks initiatieven om deze barrières weg te slechten. Daarom hebben Indutil en de ge meente Tilburg actie ondernomen. Het startsein is nu gegeven: de ge meente Tilburg, Indutil en ABN- AMRO investeren ruim een half mil joen gulden in het project.” Dienst Sociale Werkvoorziening Er is besloten om het bedrijvenver zamelgebouw te ontwikkelen op het terrein van de Dienst Sociale Werk voorziening (DSW) De Riethoorn op Kraaiven. Het bijzondere van dit project is dat behalve het huren van werkruimte er ook (tegen betaling) gebruik gemaakt kan worden van di verse faciliteiten die DSW biedt, zo als het gebruiken van professionele apparatuur, telefoonservice, centra le ontvangst, gebruik van spreekka- Industriële bedrijven hebben nogal eens te maken met pieken in de werkdruk. Om die plotselinge extra hoeveelheden werk te kunnen ver zetten zijn tijdelijke werknemers nodig. Het kost bedrijven echter vaak moeite om snel aan direct inzetbaar personeel te komen. De ar beidspool kan hiervoor de oplossing zijn. De arbeidspool bestaat uit een groep mensen (pool) waaruit bedrij ven uit de voedings- en genotsmid delenindustrie kunnen putten om voornamelijk tijdelijke lege plekken in het bedrijf op te vullen. Ook pro beert Arbeidspool Tilburg arbeids plaatsen te creëren. De poolers zijn tenminste één jaar werkloos, maar soms ook veel lan ger, en de opleidingsniveaus lopen uiteen. In de periode dat de pooler werkt binnen het bedrijf, wordt hij door de Arbeidspool Tilburg bege leid. Peter Aben (36) uit Tilburg is één van de poolers en vertelt zijn hier zijn verhaal. Werkloos en kansloos “Ik heb in het verleden acht jaar bin nen hetzelfde bedrijf gewerkt, maar op een gegeven moment werd ik werkloos. Ik leerde toen mijn huidi ge vrouw kennen, we kregen kinde ren, en we besloten dat ik thuis voor de kinderen zou zorgen. Na een paar jaar begon ik me thuis te verve len en ik wilde weer aan de slag. Ik schreef me in bij alle uitzendbu reaus die ik maar kon bedenken, maar omdat ik intussen al zo’n ze ven jaar werkloos was, waren ze mij liever kwijt dan rijk. “Jou kunnen we toch nooit aan een baan helpen”, zeiden ze steeds. Terwijl ik echt alle klusjes had willen aannemen. mers, ondersteuning door vakspe cialisten en mankracht. Daarnaast kan op Stichting Kleinood een beroep worden gedaan voor be drijfskundige adviezen. Omdat het gehele DSW-complex wordt gerenoveerd, zal het zeker nog tot december 1996 duren voor dat de eerste bedrijfsunits in ge bruik kunnen worden genomen. Nu al succesvol “Een aantal maanden geleden heeft een piepklein stukje over het bedrij venverzamelgebouw in de krant ge staan”, zegt Frank Vermeer. “Daarop reageerden al 15 (door)starters, en de reacties komen nog steeds bin nen. We hebben straks 12 tot 14 Ik werk daar nu zo’n zeven maan den en het bevalt me echt heel goed. Ik heb leuke collega’s, afwisselend werk ent zowel mijn chef als ikzelf zijn tevreden. Lekker aan het werk Ik werk 40 uur per week op allerlei afdelingen binnen het bedrijf. Soms sta ik aan de vleesband, dan weer bij de ragout of ik moet kip en kal koen uitpakken. Het werken via de Eén van de nieuwe acties in de vervolgnota Industriebeleid is de in stelling van een zogenaamd Loket 95. Voor het leerlingwezen zijn dus praktijkplaatsen in bedrijven nodig. Het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (RBA) heeft het initiatief genomen voor de oprich ting van een Loket 95. Loket 95 richt zich op de koppeling van vraag en aanbod van leerarbeidsplaatsen. arbeidspool is in eerste instantie voor de duur van één jaar, dus na dit jaar hoop ik dat ik dat ik kan blij ven met een jaarcontract of een vast dienstverband. Maar dat is nog even afwachten natuurlijk.” Leerlingen die een praktijkplaats zoeken zullen voorlopig nog even via hun eigen Arbeidsbureau moe ten blijven zoeken. Wanneer het Lo ket 95 van start gaat, zullen alle zoekende leerlingen automatisch bij Loket 95 terecht komen. Jan Nooijen, directeur van het Colle ge voor Beroepsonderwijs Midden- Brabant (CBM) legt dit uit. “Zowel voor het onderwijs als voor het be drijfsleven levert dit voordelen op”, vertelt hij. “Aan de ene kant kunnen de bedrijven over onze schouders meekijken en meepraten over de kwaliteit van ons onderwijs. Op die manier kunnen wij, waar dat nodig is, ons lesprogramma aanpassen aan actuele eisen van de arbeids markt. Zo verzekeren de bedrijven zich van goed geschoold personeel en vergroot je de kansen van de schoolverlaters op het vinden van een geschikte baan. Tegelijkertijd eisen wij van het be drijfsleven voldoende praktijkplaat sen voor al onze leerlingen. Jonge ren uit het leerlingwezen, die leren en werken tegelijkertijd, moeten een goede leerarbeidsovereenkomst kunnen krijgen. Maar ook voltijd studenten in het beroepsonderwijs moeten tegenwoordig verplicht een stage van ongeveer een jaar lopen. Wij hebben de bedrijven uit Tilburg en de regio dus hard nodig om aan dat soort praktijkplaatsen te ko men. Het mes snijdt aan twee kan ten: de leerlingen krijgen voldoende èn goede praktijkplaatsen, en de be drijven krijgen goed geschoolde werknemers.” In de vervolgnota Industriebeleid wordt gepleit voor meer samenwer king tussen onderwijs en industrie. Het doel hiervan is een betere af stemming tussen deze twee partijen en binnen het onderwijs zelf. De oprichting van Regionale Overlegorganen Bedrijfsleven Onderwijs, korter gezegd ROBO, is één van de initiatieven die tot stand gekomen is. In een ROBO wordt regelmatig overleg gevoerd tussen mensen uit het bedrijfsleven en het beroepsonderwijs. Maar waarom is dit over leg eigenlijk nodig? zijn op dit moment vijf ROBO’s", zegt Jan Nooijen. “Zo zijn er bij voorbeeld aparte ROBO’s in het vak gebied werktuigbouwkunde, elek trotechniek en motorvoertuigen techniek. Ditzelfde principe hante ren we ook voor de economische en DGO-sector. Per vakgebied kunnen we zo een optimale samenwerking tussen onderwijs en bedrijfsleven tot stand brengen. In een ROBO zit ten sleutelfiguren uit het bedrijfsle ven, vakdocenten van de school en een consulent uit het landelijk or gaan Beroepsonderwijs. In sommige gevallen komt er ook een consulent van Arbeidsvoorzieningen en ie mand van de gemeentelijke Sociale Dienst. Ook de provincie en de ge meente zijn positief over het pro ject; we hebben een startsubsidie gekregen. Dankzij de ROBO’s zijn zowel de bedrijven, alsook het be roepsonderwijs en de leerlingen be ter af.” units beschikbaar, dus we zijn nu al aan het denken over een tweede be drijvenverzamelgebouw." Aanmeldingen en meer informatie Geïnteresseerden kunnen zich schriftelijk richten tot Indutil (voor bedrijfsvestiging in Midden-Bra- bant),-Postbus 90154, 5000 LG Til burg, t.a.v. mr. F.J.J.C.C. Vermeer. Men kan ook bellen: Indutil, tele foon 013-594 45 28. Bemiddeling en informatie op school Loket 95 betekent voluit ‘Leerover eenkomst en Toekomst 1995’. In Tilburg zal het Loket worden ge plaatst op de nieuw te openen vesti ging van het CBM aan de Stappeg- oorweg. “Doordat de bemiddeling tussen leerlingen en bedrijven nabij de school zal plaatsvinden, hoeven de leerlingen straks niet meer naar het Arbeidsbureau om een praktijk plaats in het bedrijfsleven te zoe ken”, vertelt Joke de Wit, beleidsme dewerker van het RBA. “De vacatures van bedrij ven hangen dan op de school waar de jongeren uit het leerlingwezen zitten. Ze kunnen dus elke pauze even langslopen om te kijken of er iets geschikts voor hen tussen hangt. Naast de bemiddeling tussen bedrij ven en leerlingen, kunnen jongeren ook bij Loket 95 terecht voor voor lichting. Iedere ochtend zal er ie mand aanwezig zijn om allerlei vragen te beantwoorden over de op leiding, de praktijkplaatsen en alles wat daarmee te maken heeft. “We kunnen straks veel gerichter bemid delen”, zegt Joke. “Loket 95 zorgt ervoor dat leerlingen en bedrijfsle ven dichter bij elkaar komen te staan. We krijgen een beter beeld van deleeflingen doordat beter en regelmatiger overleg met zowel de leerling als met docenten mogelijk Een goede investering Loket 95 zal geopend worden aan het begin van het nieuwe school jaar. Christine Rijper, vestigingsma nager en onder meer verantwoorde lijk voor het arbeidsmarktbeleid voor jongeren, zegt dat het Loket zich in de beginperiode vooral op de industriële bedrijven zal richten. “Het gaat dan vooral om de techni sche beroepen, bijvoorbeeld de me taalsector, of motorvoertuigentech niek", zegt Christine, “in de technische sector is een grote vraag naar geschoold personeel. Het RBA heeft besloten om extra aandacht te besteden aan de instroom in de in dustriële sector, omdat daar een toenemende vraag naar goed ge kwalificeerd personeel is. Het plaat sen van iemand uit het leerlingwe zen is een goede investering voor het bedrijf, want de jongeren zijn nog te kneden en kunnen dus wor den gevormd naar de bedrijfsfiloso- •bau 'ton deur vering 67 cm. ingen x78, 2* week ns, Jan Oscar Via het arbeidsbureau kwam Jan te recht bij een sollicitatieclub. “Dat was al heel wat: je hebt weer een da gindeling, je leert mensen kennen die in dezelfde situatie zitten als jij, het haalt je moreel weer wat om hoog”, zegt Jan. “Op een gegeven moment zag ik een piepklein adver tentietje in de krant staan over het Estil-project. Estil staat voor Export Stimulering Tilburg. Daar kreeg je J eerst cursussen en daarna een sta geplaats. De begeleider van de solli citatieclub was van mening dat Estil niets voor mij was, hij zei dat ik daar toch niets van kon leren. Ik wil Jan van Tilburg werd door een onverwacht faillissement van het ene op het andere moment werkloos. Zijn pogingen om nieuw werk te vin den leidden allemaal tot niets. “Ik was 45 jaar toen ik op straat kwam te staan, en dan vindt men je te oud voor een nieuwe baan. Terwijl je zelf vindt datje veel ervaring bezit, wat nuttig is voor je toekomstige werkgever. Zo loopje maanden en jaren te solliciteren, zonder dat het iets oplevert. Daar wordt je niet gelukkiger van.” Export-manager Jan van Tilburg Van Osch Productions ontwikkelt, produceert en verkoopt (kunstliede ren relatiegeschenken aan de groot handel. “Na de stage kon ik hier blij ven werken. Ik ben nu export manager, dat wil zeggen dat ik alle handel en contacten met omliggen de landen onderhoud. Ik bezoek veel buitenlandse bedrijven, heb contacten met mensen daar. Ik heb sinds een jaar een vast contract, wat ik dan ook driftig heb gevierd. Wat zo’n kleine advertentie al niet kan betekenen voor je eigen leven.” Cursus en baan in levensmid delenindustrie Via iemand van de sociale dienst werd ik aangemeld voor de arbeids pool. Ik kreeg toen een cursus van twee weken over allerlei aspecten van de levensmiddelenindustrie. Vervolgens kon ik aan de slag bij Ad van Geloven snacks in Tilburg. uaar toen niets van Kon leren, ik wii- de echter per se meedoen en heb ge woon een sollicitatiebrief op de post gedaan.” 9’ week it □astorale zit een srstand en 19.30 u. x78, 201,5 x 211,5x83 cm. Cursussen over export “Eerst krijg je in klasverband een aantal cursussen over alle facetten van handel, export en marketing. Vanaf dag één vond ik het schitte rend. Je krijgt pittige lessen van ge renommeerde mensen uit het be drijfsleven. Je leert er bijvoorbeeld ook hoe je jezelf moet ‘verkopen’, presenteren aan een toekomstige werkgever. Aan het einde van het 1. cursustraject - na negen maanden doe je twee examens, op nima-a en nirna-b niveau. In zeer korte tijd moet je dus veel stof in je opnemen. 2o’n cursus houdt meer in dan al- ?leen maar de lessen volgen: je moet thuis dingen doornemen en uitzoe- r ken. Ikzelf vond het allemaal mach tig interessant."

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1996 | | pagina 7