w Meeste activiteiten Garsthof vinden nieuv onderdak "Eigenlijk heeft u vandaag nota ouderenbeleid geschreven" >os Tweehonderd Tilburgse 60-plussers praten op coherentie gemeente POST SCRIPTUM COLOFON }JL. ri i i i i i i i i ji I 3078, 5003 DB Tilburg; tel I 1 5350505. 1 r i| Handige gids voor mantelzorgers Uitleg catalogus bibliotheek De geschiedenis van Tilburg Excursie naar Steenhoeve Rommelmarkt 't Hazennest Ouderentrejpunt 't Sant Stadsparken in de bibliotheek Af. 1 196 pagina 16 Donderdag 25 april 1996 pagina 17 DE TILBURGSE KOERIER maanden. uwste ïctie tamers issief hout, n en n aan agste n van België VASTIL I 5350505. 5368805. >1.013-5422275. lingen i plussers Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 3 Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus j 12.00 uur voorde verschijningsdatum. HET WOORD IS AAN... UM gesloten) slapen. XFSTRA REIN WEELDE -T De slotzitting van de ouderenconferentie in de Postelse Hoeve FOTO: GEERT VAN LOON omstandigheden en regels met zich mee. Voor praktische problemen zijn natuurlijk ook het beheer en de soci- aal-cultureel werkster beschikbaar", aldus Van Hazeldonk. Hoe het met de subsidie voor de ver schillende groepen moet, is volgens hem niet simpel. "De toneelgroep bij voorbeeld, die redelijk veel van de fi nanciën gebruikte, heeft ergens an ders onderdak gevonden. We moeten een verdeelsleutel vinden voor de verschillende groepen en voeren daarover overleg met de ge meente." Willem II staat weer op zijn plaats. Op een mooie sokkel, op de Heu vel. Een kale Heuvel. Zo hebben we al meer pleinen in Tilburg: kaal en zonder sfeer. Het beeld van de Moderne Industriestad. Hard werken en weinig plaats voor ge zelligheid. Als ze straks ook nog het Wilhelminapark verknoeien, is er helemaal geen groen meer over! Drop Oud deelnemers, die zich in vier groepen hadden gesplitst, kwamen al snel tot een waslijst van knelpunten. Bij stem ming over de belangrijkheid spron gen er vier categorieën uit. Naast het gebrek aan voldoende aanpasbare (senioren)woningen was dat vooral financiën: "Bij nieuwe seniorenwo ningen vallen de minst draagkrachti- gen buiten de boot", aldus een van de deelnemers. Ook veiligheid en woon omgeving werden, zoals te verwach ten viel, vaak als problematisch erva ren. "Onze ouderenflat heeft een winkelcentrum naast de deur. Maar als ik met mensen elders uit de stad praat, merk ik dat wij een uitzonde ring zijn", vertelt een bewoonster van de Paletflat in het Wandelbos. krijgen er in één keer een hoop nieuwe activiteiten bij. En er was nog niet veel te doen in die vergrijzende wijk." In het buurthuis Soekmekaar zijn bij zondere activiteiten als de seizoens- opening, Sinterklaas en de kerstvie ring natuurlijk voor alle leeftijdsgroepen. Maar volgens Van Hazeldonk "kunnen de STAG-actie- velingen daar gemakkelijk hun plaats vinden. Ook komt er een klankbord groep, waar ouderen met eventuele- problemen terecht kunnen. Want zo'n verhuizing brengt toch andere In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". In zenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Weer is een groepje oudere mensen erin geslaagd het zelfstandig wonen vorm te geven op basis van een grote mate van solidariteit met elkaar. De 38 personen van de woongroep aan de Brucknerlaan in Tilburg-Noord hebben de stap gezet om de herfst van het leven in eikaars nabijheid door te brengen, in goed nabuurschap en met wederzijdse steun, las ik in de vorige Seniorenwijzer. Een voorbeeldig staaltje van wat tegenwoordig 'mantelzorg' heet. De van overheidswege vaak verkondigde stelling dat ouderen zo lang mo gelijk zelfstandig moeten kunnen blijven wonen, is eigenlijk meer een vorm van preluderen op de thans steeds sterker voelbare bezuinigingen in de zorg voor de ouderen. Maar de mensen van deze nieuwe woongroep hebben op een uiterst zinvolle manier een evenwicht gevonden tussen on afhankelijk wonen en samen leven. Naar het schijnt, hebben ze dit besluit in alle wijsheid genomen en er zorgvuldig uitvoering aan gegeven. Ongetwijfeld zijn er veel meer ouderen voor wie een dergelijke manier van wonen aantrekkelijk is en veel problemen voorkomt. Een voorbeeld dat navolging verdient. Wellicht kunnen ook de woningbouwcorporaties wat meer initiatieven in deze richting ontplooien. Frank van Buuren mers dat er teveel druk ligt op de mantelzorgers en dat die meer pro fessionele begeleiding verdienen. Opvallend is dat deze ouderen erg de nadruk leggen op privacy. "En er moeten stoelen bij de loketten aan wezig zijn." De deelnemers aan de workshops over inkomen vinden dat de gemeen te bij kwijtschelding van heffingen en belastingen ook rekening moet hou den met de hogere uitgaven voor zorg die veel ouderen moeten doen. De voorlichting en organisatie zou den volgens hen kleinschaliger, per soonlijker en simpeler moeten. "Eén loket" is weer eens het toverwoord. Net als bij de andere workshops, blijkt bij die over participatie dat veel oude ren zich buitenshuis niet veilig voelen en als oplossing graag meer politie op straat zouden zien. Maar ook al lochtone ouderen die in een sociaal isolement dreigen terecht te komen, is een hier een aandachtspunt. "De gemeente zou minder economisch en meer sociaal moeten denken", is een -meer algemene- klacht. Bij de oplossingen wordt gedacht aan een geregeld overleg tussen de gemeen te en ouderenorganisaties. Maar ook ouderen zelf kunnen eraan bijdragen dat andere ouderen contacten onder houden, bijvoorbeeld door het opzet ten van telefooncirkels. room DTU ^GEN Grondprijs Het bedenken van oplossingen -ook in kleine groepen- verloopt wat moei zamer dan het opstellen van de lijst problemen. Maar naast maatregelen die erg voor de hand liggen ("belan genbehartiging door bonden") of al uitgevoerd worden (subsidies), leven er ook meer creatieve ideeën. Als er seniorenwoningen gebouwd wor den, zou de gemeente voor de grond niet meer dan de kostprijs mogen vra gen, wordt er geopperd. Senioren of ouderenorganisaties zouden zelf als projectontwikkelaar moeten optre den, is een ander idee in deze work shop over wonen. Bij de werkgroepen die over zorg pra ten, wil men het liefst meer geld. En als er toch bezuinigd wordt, is de wens "aan de top en niet aan het bed". Ook moet er meer subsidie ko men voorde vrijwilligers die actief zijn in de thuiszorg en in tehuizen,' wordt er gesteld. Ook vinden de deelne- Doordat de eigenaars van De Garst hof, de paters Oblaten, het pand eerst wilden verkopen en vervolgens een (te) pittige prijs vroegen voor een tijdelijk huurcontract, dreigden activi teiten van dit dienstencentrum voor ouderen 'dakloos' te worden. Het STAG-bestuur ondernam de afgelo pen maanden een zoektocht langs vier wijkhuizen in het zuiden van de stad. Als meest geschikt kwam buurthuis Soekmekaar aan de Gen. Kockstraat uit de bus. Sinds begin deze maand zijn koersbal, volksdansen, stijldan sen, de gespreksgroep Navo en de meeste kaartspelers naar Soekme kaar verhuisd. Een klein groepje kaarters blijft nog in De Garsthof, zo lang die nog open is. De toneelgroep verhuisde om speeltechnische rede nen naar buurthuis Jeruzalem. De te ken- en schildergroep heeft nog geen nieuw tehuis, omdat er nog te weinig leden zijn. Het zangkoor en het biljar ten vielen niet onder de verantwoor delijkheid van het STAG-bestuur. "Het is jammer dat een aantal men sen de weg naar de nieuwe accom modaties nog heeft gevonden", zegt Van Hazeldonk. "Het zijn vooral men sen tussen de 75 en 80 jaar, die al twintig jaar of langer actief waren in De Garsthof." Daar staat volgens de SBT-functionaris tegenover dat de verhuizing perspectieven biedt voor de buurten rond Soekmekaar. "Ze Vervolg Aan het eind van de dag oogt de zaal iets leger dan 's morgens. Een paar mensen haakten af, omdat het hen boven de pet ging. Een enkeling vond de conferentie juist te simpel en de workshops teveel geregisseerd. "Ik vond de workshops interessant en goed georganiseerd", stelt daarente gen de 64-jarige Corry Vingerhoets. "Je kon er goed je mening zeggen. Maar er moet wel een vervolg komen: de gemeente moet duidelijk maken dat ze zich er inderdaad mee bezig houdt." "De opkomst is frappant groot", zegt Jac Creyghton, 60 jaar en kersvers ANBO-lid. Hij vindt het belangrijk dat “jongere ouderen" actief zijn: "We zijn mondiger, gemiddeld beter opgeleid, kennen de ambtenarentaai en kun nen omgaan met computers." Door actief te zijn, help je nu oudere oude ren en later jezelf, is Creyghtons me ning. Hij is niet bang dat de ouderenconfe rentie een mooie gelegenheid is om ouderen stoom te laten afblazen en dat ze vervolgens weinig of niets meer zullen horen: "Dat ligt aan ons zelf, we moeten de vinger aan de pols houden. De ouderenorganisaties moeten de wethouder nu gaan vra gen hoe het verder moet met het ou derenbeleid." "Het is een vervelende situatie, maar we proberen die positief te laten uitwerken, met nieuwe mogelijkheden." Dat de stich ting Activiteiten Garsthof (STAG) noodgedwongen moest stoppen, is niet leuk, beaamt SBT-functionaris Arnold van Hazeldonk, maar hij vindt dat de situatie grotendeels goed is op gelost. Buiten de boot Na inleidingen door de wethouder en Ruud Muffels, hoogleraar ouderen beleid aan de KUB, namen de oude ren deel aan twee workshops van elk een uur. Daarin werden onder leiding van deskundigen eerst de grootste knelpunten op het gebied van zorg, wonen, inkomen of participatie op een rijtje gezet. Vervolgens probeer den de deelnemers maatregelen en oplossingen te bedenken. Daarbij ging het er niet alleen om wat de ge meente zou kunnen of moeten doen, maar ook over wat ouderen(organi- saties) zelf en instellingen als SBT, thuiszorg of woningcorporaties, kun nen doen. De Seniorenwijzer nam een kijkje bij een workshop 'wonen' onder leiding van Kees Kemps, directeur van cor poratie De Woonstad. De bijna dertig 1 Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar I 1 de Tilburgse Koerier, postbus 1 I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 1 5368805. I Deadline: maandag 12.00 uur I t/nnrrlö x/nrcnhiininncrlal-i /m Tweehonderd Tilburgse 60-plussers spraken vorige week donder dag in de Postelse Hoeve over wat de gemeente voor ouderen kan en moet doen. Vier thema's stonden centraal: zorg, wonen, inko men en deelname aan maatschappelijke activiteiten. Er werd de hele dag druk gediscussieerd, eerst in werkgroepen en later nog eens plenair. Wethouder René van Diessen, die eigenlijk geen nieuwe nota ouderenbeleid wilde schrijven, twijfelde daarover tij dens de gezamenlijke slotzitting aan het eind van de dag: "Eigen lijk heeft u die vandaag geschreven. Maar ik zal toch bekijken of we een geïntegreerd ouderenbeleid op papier moeten zetten." Een aantal ouderen had zich voor de conferentie ingeschreven via de ou derenbonden, anderen reageerden op oproepen op de Seniorenwijzer of de gemeentepagina's in de Koerier. Bedoeling was dat nu eens niet de in stellingen of organisaties aan het woord kwamen, maar dat individuele ouderen hun zegje konden doen. Vertegenwoordigers van het oude renwerk SBT, de Seniorenraad en het Overleg Tilburgse Ouderenorganisa ties (OTO), die de conferentie samen met de gemeente hadden georgani seerd, waren dan ook alleen als toe hoorders aanwezig. Ook gemeente raadsleden en mensen van andere instellingen mochten wel hun oor te luisteren leggen, maar niet meepra ten. I Seniorenwijzer. I Wordt eenmaal in de twee we- 1 ken opgenomen in de Tilburgse I Koerier. 1 Redactie: I Ria van der Aalst-Dierks 1 Diny van Bladel- Verbunt I Riek Flipse-Tiemens 1 MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) 1 Wilma Hurkens I Joop Janmaat 1 Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt 1 Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a 1 ad anaa di-i Tiihnm Het project Mantelzorgers Centraal heeft samen met het bu reau WVG van de gemeente een gids gemaakt voor mensen die zorgen voor hun zieke of gehandicapte verwanten, buren of vrienden. Deze mantelzorgers kunnen vaak nauwelijks de weg vinden in het doolhof van instanties en regelingen. Dik wijls kost het erg veel tijd en energie om de juiste informatie te vinden of worden mantelzorgers van het kastje naar de muur gestuurd. Wat is het verschil tussen dagbehandeling, dagverzorging, dagopvang en een huiskamerproject? Waar kun je je aan melden? Wanneer kom je in aanmerking voor de Deeltaxi? Zijn er vrijwilligers die mij kunnen helpen? Moet ik een ver hoogd toilet aanvragen bij de huisarts, de gemeente of het GAK? Deze en andere vragen kunnen met behulp van de gids voor mantelzorgers beantwoord worden. De gids is gratis ver krijgbaar bij huisartsen, apotheken, thuiszorg, bibliotheken enz. Heeft u de informatiemarkt 'Ouderen aan de knoppen' gemist op 26 maart? En vindt u het moeilijk om in de catalogus van de Openbare Bibliotheek te zoeken? Kom dan op maandag 13 mei naar de bibliotheek. Zowel in bi bliotheek 't Sant (Beneluxlaan), als bibliotheek Lyndacker (Wagnerplein) als de centrale bibliotheek (Koningsplein) zal een catalogusinstructie plaatsvinden. Het begint om 10.00 uur en zal ongeveer een uur duren. U krijgt eerst een duidelij ke uitleg en daarna kunt u op uw gemak zelf aan de slag. Tot 6 mei kunt u zich opgeven bij de bibliotheek. De Tilburgse afdeling van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) organiseert een informatieve en ge zellige middag over de geschiedenis van Tilburg. Dhr. Trom melen komt daarover vertellen en laat ook mooie nostalgische prentjes zien. De middag is op donderdag 2 mei om 14.00 uur in de Postelse Hoeve. Iedere oudere Tilburger is welkom. De Samenwerkende Ouderenorganisaties Noord (SOON) or ganiseren op woensdag 8 mei een excursie naar de Steen hoeve in Berkel-Enschot. Daar krijgt men uitleg over het slij pen van edelstenen en het geneeskrachtig gebruik ervanEen bus haalt de deelnemers vanaf 14.00 uur op bij De Ypelaer, het politiebureau aan de Brucknerlaan en 't Hazennest. Kos ten 5,- inclusief twee maal koffie/thee. Opgave bij De Ypel aer, De Schans of 't Hazennest. Seniorensoos 't Hazennest houdt een rommelmarkt op zon dag 28 april. Openingstijden van 9.30 tot 16.00 uur. Entree ƒ1,50; koffie, thee of frisdrank gratis. De opbrengst komt ten goede aan het ouderenwerk in Tilburg-Noord. Ouderenzegels, wenskaarten en kalenders zijn t/m zondag 28 april in 't Hazennest te koop, t/m zaterdag 27 april op 't Wag nerplein, en t/m vrijdag 26 april in de AH op het Korvelplein. Meer informatie bij 't Hazennest, Kreverplein 27; tel. 4556919. Volksdansinstuif 55+ Zondag 28 april wordt weer een volksdansinstuif 55+ gehou den in de zaal van dansschool Van Opstal, Koestraat 26. Deze gezellige instuif van 11.00 tot 13.00 uur staat onder leiding van Nettie Tönissen. Entree ƒ2,-. Ook niet-dansers zijn van harte welkom om eens kennis te maken met volksdansen voor 55- plussers. Het Ouderentrefpunt van wijkcentrum 't Sant organiseert op woensdag 1 mei een fietstocht door mooi Brabant. Afstand ca. 30 km S.v.p. tijdig inschrijven! Vertrek 10.00 uur precies van af de Beneluxlaan. Op woensdag 8 mei is er bingo met leuke prijzen. De kaarten kosten 6,- per stuk. Zaal open 9.30 uur. Aanvang bingo 10.00 uur. Woensdag 29 mei houdt het trefpunt een bustocht naar Heus den. De kosten zijn slechts ƒ15,- p.p. Zeertijdig opgeven s.v.p. Zomerschool bij Terra Nova Veel senioren gaan liever buiten het drukke zomerseizoen op vakantie. Zij vinden het jammer dat in de zomer veel activitei ten stil liggen; een cursus volgen bijvoorbeeld kan pas weer in september. De Zomerschool vormt een leerzame en nuttige invulling van die 'stille' zomermaanden. Dinsdag 18 juni start bij Terra Nova de Zomerschool voor de derde keer. De volks universiteit organiseert dit in samenwerking met de stichting Volwasseneneducatie (SVEM). In de zomerschool staan drie thema's centraal: zingeving, ethiek en levensbeschouwing; natuur, cultuur en kunst; litera tuur, geschiedenis en filosofie. De deelnemers kiezen één van deze thema's. De docenten, onder wie veel wetenschappers, houden inleidingen. Daarna kunnen de deelnemers vragen stellen of met elkaar discussiëren over het onderwerp. In het programma zijn ook excursies opgenomen. Een vooropleiding is niet vereist. De nadruk ligt niet op pres teren, maar op het opdoen van kennis in een gezellige sfeer. Aanmelden bij Terra Nova, Nieuwlandstraat 44-46; tel. 013- 5426269. Het is wel wat laat, maar nu begint de lente toch te komen. Heerlijk om het weer groen te zien worden. Dat kan ook in de stad, er zijn immers nogal wat parken en parkjes in Tilburg. Wat dacht u van het nieuwe Sweelinckpark, of van het Wil helminapark dat de laatste tijd zo in het nieuws is? In de Open bare Bibliotheek Tilburg vindt u informatie over het groen in de stad. De documentatiemap 'Groenvoorzieningen; Tilburg' vindt u in de speciale Tilburg-collectie. Deze is net verplaatst naar de eerste verdieping van de bibliotheek op het Koningsplein. De landschaps- en tuinarchitect die op Tilburg zijn stempel heeft gedrukt is Springer. Zijn werk wordt o.a. besproken in het boek 'Leonard A.Springer' van G. Geenen en G. Roeleveld. Hoe belangrijk groen in de stad is, valt te lezen in 'Groene om geving een bijdrage aan een gezonde samenleving' van Arie Koster. Hoe bewoners hierbij betrokken kunnen worden, wordt uitgelegd in 'Meedoen met het groen' van Jan te Velde. In beide boeken staan mooie voorbeelden van groen in de woonomgeving. Wie denkt er niet met weemoed terug aan de lindeboom op de heuvel? In het boek 'De linde in Nederland' doet N. Maes ver slag van zijn onderzoek naar de verspreiding en toekomst van deze bijzondere boom. Genoemde titels vindt u alleen in de bibliotheek aan het Ko ningsplein. Niet ver van het enige echte Stadspark van Tilburg achter de Oude Dijk.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1996 | | pagina 17