Ouderenbonden winnen prijs We willen ouderwets goede buren zijn II It Woongroep Tilburg-Noord officieel van start POST COLOFON SCRIPTUM ri i i i i i i i i i i i ER!! Creatieve middag Duo fit in Drieburcht Feesten in de bibliotheek Vragen over opname in tehuis? Bewegen enfitheidstest Ouderen aan de knoppen Ouder worden in uw eigen huis r i| DE TILBURGSE KOERIER lankelijkvan het egin april 1996. 'ostation re en FOTO: GEERT VAN LOON 199,- Knaf ES VANAF mogelijk n 43 >ning raat 34 rage HET WOORD IS AAN... INA 250 sidles 1996/ middelen rt (f20.000). en binnen zes 'gemeester en uit hebben Spontaan Er is natuurlijk wel het een en ander geregeld in de woongroep. Speciale commissies houden of -hielden zich bezig met de inrichting en het beheer In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Onze gezondheid heeft prioriteit. Dat blijkt wel uit de paniek over het rundvlees. Vijfenvijftig Jljoen gulden voor het vernietigen van de kalveren en nog eens tien mil joen voor het verbranden van het vlees. Daar gaat ons dure belas tinggeld. En dat geld wordt mede opgebracht door mensen die in armoede leven en geen geld heb ben om rundvlees te kopen. Drop Oud Het aantal allochtone ouderen groeit de komende jaren in Noord-Brabant van circa achtduizend tot twaalfdui zend. Velen van deze ouderen van buitenlandse afkomst hebben weinig of geen contacten met leeftijdgeno ten die hier geboren en getogen zijn. Ouderenbonden zijn er voor alle ou deren, zeggen de bonden, dus moet er iets aan gedaan worden. 'Onbe kend maakt onbemind' is de gedach te achter het project. Het richt zich dan ook op de beeldvorming, op hoe de Nederlandse ouderen denken dat allochtone ouderen leven en denken. De deelnemers kunnen tijdens acht informatie- en discussiebijeenkom sten hun mening geven. Daarnaast wordt aan de hand van thema's ge degen infórmatie gegeven over al lochtonen, gebaseerd op levenser varing. Zo veel als mogelijk worden dan ook 2a igspanningssta- lk heb het genoegen gehad in 't Kievitslaer de cursus Gezond Ouder Wor den te mogen meemaken. De begeleiding was echt afgestemd op oude ren: de voorlichting werd gegeven door een 'collega-oudere' en de bewe gingsoefeningen door een speciaal bijgeschoolde MBvO-docent. De oefeningen kun je ook gemakkelijk zelf thuis doen. Onder het motto "alles mag en niets moet" was het een plezierige activi teit. Voor veel deelnemers was het zo interessant, dat 25 van hen uit zich zelf aangaven er in september mee door te willen gaan. Als voorzitter van de SOOWA (Samenwerkende Ouderenorganisaties Wandelbos) kan ik alle ouderen adviseren zo'n cursus te volgen. A. Leibbrand tSCP de lokale name het ilburg; 995 e Openbaar plaatselijke afdelingen van ouderen bonden mee aan de slag kunnen gaan. Volgens de jury is het project "gericht op het tot stand brengen van echte communicatie en integratie tussen personen uit verschillende culturen. Het project biedt voorwaar den om over het taalprobleem heen, op een andere wijze kennis te maken met de buurman of buurvrouw." i is weer gestart werkzaamheden aart zal het orden. Het project 'Leven en wonen met allochtone ouderen' van het Vier Bonden Overleg Brabant (VBOB) heeft een landelijke prijs gewon nen. Een jury die jaarverslagen op maatschappelijk terrein toetst, be paalde dat de hoofdprijs van de 'Vi sie en Aanpak'-prijs van het Lan delijk Centrum Opbouwwerk naar het VBOB-project gaat. "Iedere in stelling en organisatie kan er mee aan de slag", aldus het juryrap port. :k kan pas iet bezwaar- f 400.- 999.- Drie bestuursleden van de ouderenwoongroep Noord in hun ont moetingsruimte De Suite: v.l.n.r. Frans van Pelt, Ria Mutsaers en Pierre van Hoof. van De Suite, de tuin en het opstellen van een huishoudelijk reglement. Frans van Pelt: "De bedoeling is dat iedereen die kan, ook meedoet. Maar dat gaat ook spontaan. Na de officië le opening bijvoorbeeld hielp ieder een met opruimen. Het is ook ge woon leuk om dat samen te doen." Er is ook een aannamecommissie die in de toekomst bij de SVW voor drachten zal doen voor nieuwe be woners. Want een woongroep van 55-plussers krijgt onvermijdelijk met ziekte en dood te maken. Van Pelt: "Wij helpen elkaar als bewoners, maar we kunnen natuurlijk geen pro fessionele hulp bieden. Daarom is ie dereen verplicht lid van de Thuis zorg." Volgens Ria Mutsaers zijn de wonin gen geschikt om zo lang mogelijk zelfstandig te kunnen blijven wonen, bijvoorbeeld ook voor rolstoelgebrui kers. "Maar we zijn natuurlijk niet ca pabel om het verpleeghuis te voorko men. Voor het geval dat er iemand uit de groep wegvalt, is er een wachtlijst. De bedoeling is dat aspirant-leden eens op de koffie komen of een acti viteit bijwonen. Er is veel belangstel ling, maar je kunt natuurlijk geen af spraken maken." De confrontatie met de dood heeft in een woongroep twee kanten, vindt Mutsaers: "Gelukkig hebben we het nog niet ervaren, maar omdat je el kaar kent zul je er ook wel mee moei te mee hebben. Maar -en dat merk je nu al als iemand ziek is- iedereen leeft hier met elkaar mee." et Kwartier van lenmanifestatie af te remmen :rbaan ter taar het sport- i verhoogd krui I. Deze werk- og ongeveer et verkeer op de deze periode geregeld. Invloed Het initiatief voor de woongroep werd ruim vijf jaar geleden genomen, maar het nieuwe gebouw met appartemen ten kwam er niet zonder slag of stoot. Daar was veel overleg voor nodig met allerlei advies-instanties, de ge meente, woningbouwvereniging SVW en architect Dré Storimans. Door met SVW en de architect deel te nemen aan plan- en bouwteams heb ben vertegenwoordigers van de woongroep invloed gehad op het ont werp van het gebouw en inrichting van de woningen. Ze zijn volgens de normen van het Seniorenlabel ge bouwd. Dat de bewoners duidelijk voor het voeren van hun eigen huis houdens kozen, blijkt uit het feit dat er geen gemeenschappelijke ruimte is met een paar wasmachines, zoals je bij andere woongroepen wel ziet. Er wonen mensen van een eind in de vijftig tot over de zeventig met ver schillende achtergronden: een voor malig vliegenier, een textielarbeider, winkelpersoneel, mensen met lei dinggevende of administratieve func ties, vertelt Ria Mutsaers. "De huur is 722 gulden inclusief servicekosten, de ontmoetingsruimte en de tuin. Heel bewust is gekozen voor sociale woningbouw. Want hier wonen moet bereikbaar zijn voor wie er in een woongroep wil, eventueel met huur subsidie." De Suite Grote trots is De Suite, zoals de ge meenschappelijke ruimte heet. Op de bovenste verdieping zijn in een hoekappartementde meeste binnen muren weggelaten, zodat er één gro te ruimte is. Nadat de bewoners vier maanden geleden hun woningen hadden betrokken en die gezellig hadden gemaakt, is ook De Suite ge leidelijk aan ingericht. Voor een deel gebeurde dat met geld van fondsen, deels met spullen en speciaal voor dit doel gespaard geld van de bewo ners. De ontmoetingsruimte is nu elke dag een ochtend, middag of avond open om te bezien wat de be woners het beste bevalt. Er begint nu echt iets als een woon- noet men dan iester en >urg, Postbus urg. Het zwaarschrift toestemming of de :htbank sector jus 90110, 4800 üeel een ige voorziening gaat over woonwensen en woningaanbod, verbouwen of verhuizen, op latere leeftijd een hypotheek afsluiten, erf genamen, successierechten en diverse mogelijkheden om uw vermogen zelf te benutten of om aan te wenden ten gunste van de kinderen. Het bijwonen van de avond kost, inclusief een boekwerk je, ƒ25,-per huishouden. Aanmelden vóór 17 april bij Ver eniging Eigen Huis, Postbus 735,3800 AS Amersfoort, tel. 033-4507433 of 4507645. Bij aanmelding naam, adres en telefoonnummer vermelden, alsmede het aantal personen waarmee men de avond wil bezoeken. U ontvangt dan een schriftelijke bevestiging met alle details over de avond en over de betalingswijze. Werkgroep Ouderen St. Anna organiseert op dinsdag 23 april een leuke en leerzame creatieve middag. O.l.v. mevr. Lian Beekmans worden fijne 'hebbe-dingetjes' gemaakt. Alle ouderen (ook mannen) uit de parochie kunnen hieraan meedoen in Frater Mattheushof 1 (aan de Capucijnen- straat). Aanvang: 14.00 uur. Entree: ƒ3,50. Kop koffie/thee gratis. Sportbedrijf Gemeente Tilburg organiseert in sportcom plex Drieburcht, Duo-Fit, een activiteit met een combinatie van 'nat' en 'droog'. Op dinsdag 16 april en woensdag 17 april kunt u een gratis proefles nemen. Die begint met 45 minuten fitnessgymnastiek op eigentijdse muziek in de nieuwe dojo (judozaal) met spiegelwand. Daarna kunt u zich dertig minuten actief ontspannen in het doelgroepen- bad met sfeermuziek en gedempt licht. Deze activiteit is niet alleen geschikt voor jonge volwassenen maar ook voor 50-plussers. Tijden: dinsdag 16 april van 21.15 tot 22.30 uur en woensdag 17 april van 11.45 tot 13.00 uur, 13.30 tot 14.45 uur en 21.30 tot 22.45 uur. Informatie: Sportbedrijf, tel. 013-5429994. Hoewel er steeds minder mensen naar de kerk gaan, is de Nederlandse samenleving nog steeds een christelijke sa menleving. Afgelopen maandag (tweede Paasdag) was de Openbare Bibliotheek Tilburg dan ook gesloten. Voor U ligt dat voor de hand. Maar voor iemand die niet opgegroeid is met de christelijke kalender, ligt dat anders. Boeken waarin dit soort feesten en de gebruiken erom heen worden toegelicht vindt u in de bibliotheek. 'Feest' van Inez van Eijk gaat over feestvieren in Nederland door de eeuwen heen. Met het oog op Vietnamese bootvluchte lingen werd in 'Van Vietnam naar Nederlands leven' door Tineke Beishuizen uitleg van en recepten rondom neder- landse gewoonten en gebruiken gegeven. Dit boek is nog steeds bruikbaar. Feesten in allerlei culturen komen aan de orde in 'De toe komst van de herkomst' van de KLM. In 'Feesten' uit de se rie Volksverhalen uit kleurrijk Nederland staan verhalen over feesten uit de Chinese, Joodse, Nederlandse, India se, Turkse, Surinaamse, Marokkaanse en Indonesische verteltraditie. Wilt u weten hoe een jaar erin andere culturen uitziet, raad pleeg dan eens het 'Feestenboek' van Raj Gainda. Hierin vindt u de religieuze en nationale gedenkdagen van mi granten in Nederland. Feesten? In de bibliotheek! Donderdag 11 april 1996 pagina 13 Voor vragen over het Vito (Van Indicatie tot Opname) kon u tot nu toe terecht bij de spreekuren van SBT in de wijk. Deze spreekuren zijn inmiddels vervallen. Sinds 1 april be antwoordt het Vito-bureau zelf alle vragen over opname in verzorgings-en verpleeghuizen. U kunt daarvoor dagelijks van 9.00 tot 12.00 uur bellen naar telefoonnummer 5350505 (SBT) en vragen naar het Vito-bureau. April is thema-maand 'Ouderen en bewegen'. Op 20 april wordt in de Studentensporthal weer de jaarlijkse fitheids- test voor ouderen gehouden. Vijftig-plussers kunnen on der deskundige begeleiding gedurende een uur hun fitheid en gezondheid laten onderzoeken en krijgen een per soonlijk bewegingsadvies. De test is zo populair dat die van 20 april is volgeboekt. Maar u kunt u wel opgeven voor de volgende, die in het najaar wordt gehouden. Aanmelden kan bij Bureau Ondersteuning Tilburgse Sport (BOTS), tel. 5437283. U krijgt dan vanzelf bericht over de test. Deze maand zetten ook alle organisaties met sport- en be- wegingsactiviteiten voor vijftig-plussers hun deuren open. Iedere week staan er verschillende vormen van bewegen centraal. In de week van 15 t/m 21 april zijn dat de water en buitenactiviteiten. Zo bieden de zwemverenigingen o.a. conditiezwemmen aan op dinsdag om 19.30 uur in zwem bad De Drieburcht. Voor ouderen die willen joggen is er die dinsdag om 17.45 uur op de atletiekbaan een kennisma- kingstraining. In het laatste deel van april staan de binnenactiviteiten cen traal. Er zijn elke dag tal van gymmogelijkheden. Tevens kunt u aan volksdansen meedoen, of aan yoga, fitness, aikido, allerlei spierversterkende oefeningen en nog veel meer. Meer gedetaillerde informatie vindt u in de huis-aan- I huis rondgebrachte brochure, die ook verkrijgbaar is bij de bibliotheken en het gemeentelijk informatiecentrum. Woensdag 17 april start Volksuniversiteit Terra Nova voor het eerst met de cursus 'Ouderen aan de knoppen'. De cur sus is bedoeld voor senioren die moeite hebben met het bedienen van moderne apparaten. Uit onderzoek is geble ken dat veel ouderen het moeilijk vinden om apparatuur zelf te bedienen en te programmeren, bijvoorbeeld het in stellen van de televisie. Veel ouderen zijn voor dit karwei tje afhankelijk van hun kinderen. Ook een nieuw apparaat met een uitgebreide beschrijving van de werking schrikt af. De cursus is op woensdag van 9.30 tot 11.30 uur. In de eer ste vijf lessen behandelt Evert Caarels: de magnetron, te levisie, videorecorder en geluidsinstallatie. Ook komt de computer even aan de orde. De laatste les kunnen cursis ten eigen apparaten meenemen. Informatie: Evert Caar els, Terra Nova, Nieuwlandstraat 44-46; tel. 013-5426269. I Voor veel mensen is het eigen huis het grootste bezit wat ze hebben. Daarom organiseert Vereniging Eigen Huis op dinsdag 23 april van 20.00 tot circa 22.30 uur de voorlich- tingsavond 'Ouder worden in uw eigen huis'. De informatie I jemene wet ïdereen wiens bij een besluit *en een met zwaarschrift 96 pagina 12 groepgevoel te ontstaan, kun je uit de woorden van de bestuursleden op maken. Mensen informeren met op rechte belangstelling naar eikaars gezondheid. Er zijn een paar alleen staanden die regelmatig samen eten. "Maar dat kun je niet bedisselen; zoiets moet groeien", stelt Pierre van Hoof. Ria Mutsaers vertelt dat een groepje vrouwen samen naar de schouwburg is gegaan: "Vroeger deed je dat niet in je eentje. Nu hang je in De Suite een briefje op en dat werkt." Overigens zijn de woongroepleden in hun voorbereidingen ook op dit vlak niet over één nacht ijs gegaan. Twee maal gingen ze een aantal dagen op cursus om zich alvast in te leven in deze manier van wonen. Mutsaers: "We kenden elkaar natuurlijk al van onze regelmatige vergaderingen, maar op zo'n cursus leer je elkaar pas echt goed kennen. Je leert er ook dat je jezelf moet blijven, datje een groep ook niet kunt forceren." Voor eventuele ruzies zijn de drie niet echt bang. Van Hoof: "Dan ga je eerst samen praten, voordat je verdere stappen zet." En als zich onverhoopt toch een extreme situatie voordoet, kan de groep in overleg met de be trokken bewoners, hun kinderen of andere familie terugvallen op de wo ningcorporatie, vertelt Mutsaers. allochtonen uitgenodigd om over die eigen ervaringen te vertellen. Op die manier kunnen contacten ontstaan met allochtone ouderen en hun orga nisaties. Het project 'Leven en wonen met al lochtone ouderen' gaat binnenkort van start, maar de landelijke prijs van 5000 gulden ging vorige maand al vast naar het draaiboek, waarmee rkeer mogelijk eterrein evenheuvelen- in-Brabantweg an het indus- verlaten via de >f de lijk worden l en de tratingswerk- erd. e Goirke ilaatse van de fgesloten voor saan Nexus ge in de kosten ilitics of 1 1996; e1996 aan /a Zomerschool; I Seniorenwijzer. I Wordt eenmaal in de twee we- I ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. I Redactie: I Ria van derAalst-Dierks I Diny van Bladel- Verbunt I Riek Flipse-Tiemens I MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens I Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt I Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5350505. I Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline: maandag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum. Het heeft lang geduurd, maar vorige maand was het dan zover: de Woongroep Tilburg-Noord ging officieel van start met de inge bruikname van haar gezamenlijke ontmoetingsruimte De Suite. Vijf jaar geleden maakte een groepje ouderen de eerste plannen voor deze bijzondere manier van wonen. Afgelopen december betrok ken 38 ouderen -vijftien echtparen en acht alleenstaande vrouwen hun nieuwe appartementen aan de Brucknerlaan. "Elkaar bijstaan in geval van nood" is de belangrijkste drijfveer. De Seniorenwijzer sprak met drie bestuursleden. De bewoners hebben hun eigen ap partementen en kunnen gaan en staan waar ze willen, benadrukken Frans van Pelt (72), Ria Mutsaers (68) en Pierre van Hoof (69). Maar de keuze voor het leven in een woon groep is wel een bewuste geweest, stellen de drie bestuursleden: je kunt samen dingen doen en als er hulp no dig is, is die in de buurt. "We leven zelfstandig", vertelt Van Pelt, "ieder heeft zijn eigen huishou den. Je bent ook vrij om wel of niet naar De Suite te gaan. Maar de be doeling is dat je voor elkaar een klus je of de boodschappen doet, dat je el- i kaar bijstaat in geval van nood. Ergens anders is dat moeilijker; het individualisme wordt steeds sterker en daarmee de kans op isolement. Waar ik eerst 22 jaar woonde, kende ik drie of vier mensen van naam. Toen ik hier kwam wonen, kende ik alle an dere bewoners al." "We willen ouderwets goede buren zijn", valt Mutsaers hem bij. "Daar kies je voor. Wie in de woongroep wil, is bereid te helpen en eventueel ge holpen te worden." Praktisch is het binnen de groep zo geregeld dat elk huishouden de sleutel van één van de anderen heeft en dat ze bijvoor beeld ook aan elkaar doorgeven dat ze een weekend of een nacht niet thuis zijn. Het bestuur van de woon groep heeft bovendien voor noodge vallen een kaartsysteem met bijzon dere (gezondheids)gegevens en de namen en telefoonnummers van de kinderen en huisartsen van alle be woners.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1996 | | pagina 13