W I J z Gemeente praat met ouderen over beleid SS et® Ouderenadviseur vervangt SBT-spreekuren POST SCRIPTUM COLOFON N VD ri i i i i i i i i i i “Uitgangspunt is dat ouderen niet zielig zijn” r i i I I I I I Kopijsluiting I Bewegen en fitheidstest Excursie naar brouwerij Wandelbos Wet Voorzieningen Gehandicapten Voorlichting over Deeltaxi Pasen in de Paperclip Blijf bewegen met de bibliotheek Volksdansen in Fatima )96 pasna 12 Donderdag 28 maart 1996 pagina 13 DE TILBURGSE KOERIER maanden. dies pp 65,- 60- 5003 DB Tilburg; tel. 5350505. Paula van de Waardenberg 12.00 uur. IA B.V. \OEREN ningen 5 plusseis UR VIJK 'RIL 2e PAASD/G GEOPEND! IWIJK )KAMERS 01 loten) I uur Tilburg is een van de steden met de meeste armoede. Tegelijk is het een gemeente die elk jaar mil joenen guldens overhoudt. Zou dat nou het Tilburgs Model zijn? Drop Oud HET WOORD IS AAN... De ouderenadviseur is elke werk dag van 9.00 tot 12.00 uur bereik baar via het telefoonnummer van de SBT: 5350505. Via dit nummer is het ook mogelijk een afspraak te maken vooreen huisbezoek. >000ip 55,- collectie: lODELLEN! FSTRA UMNOCOUfS! 193J Seniorenwijzer. Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koe rier. Met ingang van komende maan dag is bij de SBT op de ochten den van werkdagen een oude renadviseur bereikbaar, die informatie en begeleiding kan geven op allerlei gebied. De ou derenadviseur komt in de plaats van SBT-spreekuren in de wijken, die dan ook per 1 april ophouden te bestaan. één instantie moet komen, kunt u bij de ouderenadviseur aankloppen. De adviseur is geen klassieke hulpverle ner, maar wel iemand die de tijd neemt om te luisteren, een op maat gesneden persoonlijk advies geeft en u op de juiste weg helpt. Voordeel is dat de ouderenadviseur, die u de eer ste keer aan de telefoon krijgt, u ook verder begeleidt tot aan de ‘voordeur’ van de instelling bij wie u moet zijn. vaak bij betrokken is of zelfs het ini tiatief neemt. Niet iedereen weet bij voorbeeld dat er een Wonen Plus project is in ‘t Zand en Wandelbos of dat er woongroepen van ouderen in de stad zijn. En als het om de regio nalisering van de zorg gaat, zitten we er als gemeente nadrukkelijk bij om te zorgen dat we van de zorgverzeke raars krijgen wat nodig is”, aldus Van Diessen. Hij hoopt dat ook dit soort in formatie “door zal sijpelen. De oude ren die de conferentie bezoeken, zijn onze ambassadeurs.” Wethouder René van Diessen over de conferen tie: “Ik hoop dat er uit komt dat ouderen zich zelfstan dige perso nen voelen, die alleen op specifieke punten hulp behoeven.” FOTO: GEERT VAN LOON van de conferentie zullen volgens de wethouder “meegenomen in het ou derenbeleid.” Zoals ook bij de spreekuren in de wij ken bleek, zal de ouderenadviseur vaak te maken krijgen met vragen als “Bij welke instelling kan ik terecht met mijn verlangen, wens of probleem?” De 1980 hulpvragen die vorig jaar meestal telefonisch bij de wijkspreek uren binnenkwamen gingen vaak over hoe je gebruik kunt maken van ver schillende financiële regelingen, over wonen en over zorgvoorzieningen. De conferentie ‘Samen op weg naar een goed ouderenbeleid’ op 18 april begint om 9.30 uur in de Postelse Hoeve aan de Dr. Deelen- laan 10. De conferentie is om on geveer 16.30 uur afgelopen. Ouderen van 60 jaar en ouder kun nen zich voor deze conferentie aanmelden bij mevr. A. van Eulem van de Welzijnsdienst, tel. 5429559. Voor inschrijfformulie ren kunt u ook terecht bij de oude renbonden en bij het Gemeentelijk Informatiecentrum. Deelname, in clusief lunch, is gratis. cretaris Erica Terpstra aanwezig zijn. Wat de gemeente die dag van Til burgse 60-plussers te horen krijgt, weet Van Diessen nog niet. “De be doeling is er achter te komen wat we met weten over wat er onder ouderen leeft. Als op 18 april blijkt dat de ou deren elke dag bingo willen, hebben we een probleem, want dat is geen taak van de gemeente. Dat moeten ze zelf organiseren. Maar waar schijnlijk zal blijken dat we het over dezelfde onderwerpen hebben. En ik hoop dat er uit komt dat ouderen zich zelfstandige personen voelen, die al leen op specifieke punten hulp be hoeven,” aldus Van Diessen. Er komt een samenvatting van de meningen die ouderen op 18 april te berde zullen brengen. De uitkomsten In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 100015000 AJ in Tilburg, on der vermelding van “Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt Riek Flipse-Tiemens Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt En natuurlijk is de ouderenadviseur er niet alleen voor de ouderen zelf, maar ook voor mantelzorgers die hulpbehoevende ouderen bijstaan. “Je voelt je achteruit gezet” kopte de Seniorenwijzer ruim een maand ge leden boven een artikel over leeftijdsdiscriminatie. “Het treft een kwart van de bevolking”, meldde de Volkskrant een week later. Vooral bij het zoeken naar werk: sollicitanten worden afgewimpeld omdat ze te oud zouden zijn, en soms... te jong. Dat alles weten we van het Landelijk Bureau Leeftijds discriminatie. Dat onderzoekt het in wil het probleem verder in kaart bren gen in samenwerking met vak- en ouderenbonden. Ik vind dat wij, ouderen (en zeker de 60-plussers), niet zo moeten zeuren. Wij stammen uit de jaren dertig, hebben de oorlog meegemaakt, volop werk gehad aan de ‘wederopbouw’ en daar een behoorlijk loon mee ver diend. Een redelijke AOW tot een goed pensioen viel ons te beurt. Nog nooit in de geschiedenis hebben zoveel gezondheidszorg en medische techniek voor zo’n lage prijs tot onze beschikking gestaan. En: bij de relatievorming op latere leeftijd neemt het leeftijdsverschil tus sen partners hand over hand toe. Vaak ten gunste van de man, maar ook wel eens van de vrouw. Dat verschil in leeftijd dreigt dermate op te lopen, dat geleerde onderzoekers al een nieuwe trend menen te ontwaren: de gerontofilie. Discriminatie naar leeftijd? Achterstelling van ouderen? Kom nou! Wij ko men vooralsnog niets tekort. De conferentie is een gevolg van een wens die de gemeenteraad uitte bij de laatste begrotingsbehandeling, vertelt Van Diessen. De wethouder verdedigde toen het standpunt van het college van B en W dat er op het ouderenwerk van de SBT flink te be zuinigen valt door efficiënter te wer ken. “In de raad was daar de nodige scepsis over. De vraag was of bezui nigen kan zonder de kwaliteit van het werk aan te tasten. Ik weet dat dat kan, maar ik voer de toen aangeno men motie om een conferentie te houden over ouderenbeleid nu na tuurlijk loyaal uit.” 132“ 145,- 140,- 151“ 151“ 145,- 157“ 161,- lakt, tapis ikerde i ig holpinten. Onder het motto ‘Wat kan de gemeente voor de oudere(n) beteke nen?’ kunnen Tilburgse 60-plussers op 18 april een hele dag mee praten over onderwerpen als wonen, zorg, inkomen en participatie. “De bedoeling is er achter te komen wat we niet weten over wat er onder ouderen leeft”, zegt wethouder René van Diessen van Onder wijs, Ouderenbeleid, Sport en Gezondheidszorg, die zelf op de con ferentie in De Postelse Hoeve ook een actieve inbreng zal hebben. Opzet Bij de opzet van de conferentie greep Van Diessen zelf in. “Ambtenaren zeiden tegen me: ‘We hebben een grote zaal nodig, want we willen 125 instellingen met elk twee afgevaar digden uitnodigen.’ Toen zei ik: ‘Met wat zij zeggen, zijn we elke dag al be zig. Dat weten we allemaal al. Het lijkt me leuk dat de gewone bejaarden zelf aan het woord komen.’ Gemeen teraadsleden en enkele specifieke ouderenorganisaties mogen er bij zijn, maar dan als toehoorders.” Op de conferentie die door ambtena ren samen met SBT, de Senioren raad en het Overleg Tilburgse Oude renorganisaties is voorbereid, kunnen ouderen meepraten over on derwerpen als wonen, zorg, inkomen en participatie. Na twee inleidingen door wethouder René van Diessen en Ruud Muffels, bijzonder hoogle raar Ouderenbeleid aan de KUB, worden de thema’s in workshops behandeld. Bij de afsluitende ple naire discussie zal ook staatsse- 29,” 32“ 32,“ 39,” 39? 39,” oij afiame Verbeteren Met het instituut ouderenadviseur wil Coördinatie Ouderenwerk SBT de indi viduele hulp aan Tilburgse 60-plussers verbeteren. Zo is de ouderenadviseur meer uren bereikbaar, ‘s Ochtends van 9.00 tot 12.00 zit een beroepskracht van de SBT aan de telefoon, die infor matie en advies kan geven, eventueel kan bemiddelen of kan doorverwijzen naar de juiste instantie. En indien no dig, kan de ouderenadviseur ook op huisbezoek komen. Ook bij de ouderenadviseur kunt u te recht voor informatie over woonvoor zieningen en woningaanpassingen, sociale verzekeringen en financiële (hulp)regelingen, instellingen en voorzieningen (zoals Deeltaxi, Maal tijdenexpres, WVG), activiteiten (bij voorbeeld bewegen, cursussen, ont spanning) en vrijwilligerswerk. Maar ook voor meer ingewikkelde proble men, waarbij de hulp van meer dan Eenzaamheid “Uitgangspunt is dat ouderen niet zie lig zijn”, stelt de wethouder, “het zijn mensen die net als wij gewoon op straat rondlopen.” Bij problemen met gezondheid of financiën bijvoorbeeld vormen ouderen dus geen aparte ca tegorie, vindt Van Diessen, maar kun nen ze gebruik maken van regelingen die voor alle Tilburgers gelden. Wat volgens de wethouder wel bij het specifiek ouderenbeleid hoort, is het voorkomen van eenzaamheid als men met pensioen is en de kinderen de deur uit zijn. “Dan kun je hulp bie den, bijvoorbeeld met zo’n woonka- merproject voor ouderen in Tilburg- Noord.” Een andere taak van de gemeente is informatie geven over allerlei ingewikkelde regelingen. Maar, verwacht Van Diessen, dat kan in de nabije toekomst geïntegreerd worden in de nog op te zetten wijk- service-centra. De wethouder hoopt dat de conferen tie informatie-uitwisseling oplevert, niet alleen van ouderen naar ge meente, maar ook omgekeerd. “We moeten misschien aan nogal wat ou deren duidelijk maken dat er al veel gebeurt en dat de gemeente daar Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Til- burgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I Deadline: donderdag 4 april om I B lonnimr I Devolgende Seniorenwijzer verschijnt op 11 april. Omdat I het het weekend ervoor Pasen is (en dus een beetje va- I kantie), is de deadline vervroegd. Uw bijdragen voor deze I rechterkolom of voor de ingezonden brievenrubriek die- I nen binnen te zijn op donderdag 4 april om 12.00 uur. April is thema-maand‘Ouderen en bewegen’. Alle organi- I saties met sport- en bewegingsactiviteiten voor vijftig- I plussers zetten hun deuren open. Dat betekent dat u, of u I I al beweegt of niet, een kijkje kan komen nemen en zelfs I I mee kan doen. I Iedere week staan er verschillende vormen van bewegen I I centraal. Zo is de week van 1 tot en mét 7 april is een‘open I I week’ voor alle racketspelen en kaatsspelen (badminton, I kegelen, jeu de boules, enz). Meer informatie vindt u in de I thema-folder, die binnen enkele dagen bij u in de brieven- I bus valt en die ook verkrijgbaar is bij de bibliotheken en I het gemeentelijk informatiecentrum. Op 20 april wordt in de Studentensporthal weer de jaar- I lijksefitheidstestvoorouderen gehouden. Vijftjg-plussers I kunnen onder deskundige begeleiding gedurende een I uur hun fitheid en gezondheid laten onderzoeken. Bij de I test worden gewicht, bloeddruk, huidplooidikte, longin- I houd en knijpkracht gemeten. Ook wordt bekeken hoe het I staat met de lenigheid van heupen, schouders, wervelko- I lom en met de oog-hand-coördinatie. Daarnaast komen I de sprongkracht en het wandel-uithoudingsvermogen aan bod. Sportartsen, verpleegkundigen en studenten I van de opleiding voor leraar Lichamelijke Opvoeding ver- I lenen daarbij hun medewerking. Elke deelnemer krijgt I een computer-uitdraai met zijn of haar resultaten. Deze I ‘score’ wordt vergeleken met de gemiddelde resultaten I van leeftijdgenoten. Op basis daarvan geven artsen u ver- I volgens een persoonlijk bewegingsadvies. I De test is al zo populair dat u zich van tevoren moet op- I geven om lange wachttijden te voorkomen. Opgeven kan I bij Bureau Ondersteuning Tilburgse Sport (BOTS), tel. I 5437283. Deelname kost tien gulden. Het programma I loopt van 10.00 tot 17.00 uur in de Studentensporthal van I de KUB, Academielaan 5. Bereikbaar met buslijn 46,47 I en/of48. I Op 23 april organiseert de activiteitencommissie van De I Baselaer een excursie naar de brouwerij Oranjeboom in I Breda. Vertrek vanaf De Baselaer, Hoefstraat 175, om I 13.00 uur. Kosten ƒ7,50 per persoon. Opgeven voor 10 I april bij De Baselaer. I De Samenwerkende Ouderenorganisaties Wandelbos (SOOWA) houden op woensdag 3 april vanaf 14.00 uur I een Paasmiddag met verloting. Toegangskaarten a ƒ2,50 I zijn te koop aan de bar van ‘t Kievitslaer (Reinevaarstraat I I 55) of bij mevr. Bertens, Reinevaarstraat 256. I Woensdag 24 april om 14.00 uur houdt de SOOWA een I promotiemiddag, waarop de ouderenorganisaties hun ac- I tiviteiten presenteren. Na de pauze is er een bingo. Hier- I voor zijn na de Paasmiddag kaarten af 2,50 te koop aan I de bar van ‘t Kievitslaer of bij mevr. Bertens. I De afdeling Tilburg van de Algemene Nederlandse Bond I voor Ouderen (ANBO) houdt op 2 april een themamiddag I over de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). Op deze middag kunnen Tilburgse ouderen van een deskun dige vernemen waar ze recht op hebben. De middag in de Postelse Hoeve (Dr. Deelenlaan 10) begint om 14.00 uur. Iedere oudere is welkom. I De SOON (Samenwerkende Ouderenorganisaties Noord), organiseert samen met het Tilburgse Overleg Ge- I handicaptenorganisaties (TOG), het WVG-bureau van de I gemeente en Personenvervoer Zuid Nederland (PZN) I een informatiebijeenkomst over de Deeltaxi. De middag I wordt gehouden op woensdag 10 april vanaf 14.00 uur in I De Ypelaer, Corellistraat 10. Toegang en een kopje I thee/koffie is gratis. Op donderdag 4 april wordt de jaarlijkse Paasviering ge houden in wijkcentrum De Paperclip aan de Oude Kapel straat. Om 13.30 uur verzorgt pater Pim een dienst. Na deze dienst is er gelegenheid tot het drinken van een kop je koffie of thee. Om 15.00 uur is er een gezellige paas- lunch. Inschrijven voor deze middag kunt u tot morgen bij het beheer van het wijkcentrum. De kosten bedragen ƒ7,50 per persoon, bij inschrijving te betalen. Geef u snel op, want er is maar plaats voor 40 personen. Hoe belangrijk gezondheid is, merken we vaak pas als we ziek zijn. Een van de factoren die bijdraagt tot een goede gezondheid is bewegen. In de Openbare Bibliotheek Til burg vindt u informatie over gezondheid, lichaamsoefe ningen en gezond ouder worden. De videoband ‘Gezond zijn’ geeft u informatie over de betekenis van beweging, voeding en stress voor de gezondheid en tips om gezond te blijven. In ‘Dicht bij later’ wijdt de schrijfster Hanny van den Horst een heel hoofdstuk aan gezondheid en ouder worden. Laura Mitchell geeft in haar boek‘Ouder worden, actief blijven’ adviezen voor het behouden van een goed functionerend lichaam. Hierbij gaat het vooral om li chaamsverzorging, houding en oefeningen voor soepele gewrichten en spieren. Andere gezondheidsgidsen zijn o.a. ‘Het fit plus programma’ van Han Mulder‘Blijf langer jong’ van Carol Greenberg en ‘Fit zijn, fit blijven’ van Isod- ore Rossman. Hierin vindt u tips voor een gezonde le venswijze en oefeningen. Zoekt u alleen oefeningen dan zijn ‘Fit boven 50’ van Sa mantha Lee en ‘Blijf in beweging, blijf jong’ van Margaret Graham ook geschikt. Blijf bewegen, beweeg u naar de bibliotheek! Elke donderdagmiddag van 15.30 tot 17.00 uur zijn er in wijkhuis De Kubus 50-plussers aan het volksdansen o.l.v. Aly van Beek. De groep kan nog nieuwe leden gebruiken. Opgeven in De Kubus, Fatimastraat 24. i

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1996 | | pagina 13