WIJZE Informatiemarkt bestrijdt 'knoppenvrees' Slechtzienden struikelen nog te vaak over woonproblemen 4 4 HtE ri i H 87 3 1 TER 1 p1 r i i L Onderzoek door Tilburgs Netwerk naar woonwensen POST SCRIPTUM COLOFON STORE - 50 ■F I I I 1 ll I I I I I I Seniorenwijzer, p/a Poststraat I Gemeente praat met ouderen over beleid Musici gezocht! Deeltaxi ■.Ziektekosten Ouderenclip Euthanasie Volksdansen in Fatima 't Sant GROTE-LETTER-BOEKEN LEESTIPS pagina 12 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 14 maart 1996 pagina 13 landen. ning van de gele vlek (D). 1 atsysteem r 4 stuks Adres redactie: S. Clerc I 150,- 165,- 175,- velgen ïld olie- ïlfs een ?e vak- igen jlussers Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt HET WOORD IS AAN... Het. Halfords Zeker Certificaat! Garantie voor 100% tevredenheid. En alleen bij: 13-5446181. RSTONf R14 Het Halfords Zeker Certificaat! arantie voor 100% tevredenheid. 'R15 IR15 Naar schatting wonen er in Tilburg tussen de 800 en 1400 slechtziende ouderen. Het Netwerk haalde een aantal mensen bij elkaar om te praten Over hun woonproblemen en -wen sen. Vervolgens bezocht een aantal slechtzienden samen met zienden enkele complexen om te kijken of ze in de praktijk geschikt waren voor be woning door mensen met een visuele handicap. De uitvoering van het on derzoek was in handen van Arnold Bakker (23), een student aan de HTS van Tilburg. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenwij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Unie KBO de resultaten van een on derzoek naar 'knoppenvrees' bij ou deren. De informatiemarkt Ouderen aan de knoppen' is op dinsdag 26 maart van 11.00 tot 17.00 uur in de centrale bibliotheek op het Ko ningsplein 10. De buslijnen 44,142 en 143 stoppen vlakbij op de Pa- leisring. Betaald parkeren kan ook dichtbij, in de parkeergarages Ko ningsplein en Emmapassage. En er staan fietsenrekken voor de bi bliotheek! In de Seniorenwijzer van 1 februari vergeleek Drop Oud de verdiensten van de vakbeweging met die van de ouderenbonden. Vorige keer re ageerde het bestuur van KBO Kring Tilburg op de twijfel van de columnist over het nut van ouderenbonden. Deze week het Overleg Tilburgse Ou derenorganisaties (OTO). A Kleurloos Na de gesprekken in de panels, ging een groep op stap om de woonwen sen in de praktijk te toetsen. De slechtziende Phelie van den Hout (63) was één van de onderzoekers. "Er moeten nog veel kleine dingen worden verbeterd in de bouw. De drempels eruit bijvoorbeeld. We struikelen toch over veel dingen. Fi guurlijk, bedoel ik." Dan lachend: "Maar ook wel eens letterlijk." Fietsrekken en paaltjes voor flats vor men problemen voor slechtzienden. "Omdat ze grijs zijn of schutkleuren hebben." Bij de entree zijn de bellen en naamplaatjes niette zien. "Maar in de hal zitten vaak contrasterende kleuren en dat is goed voor ons." De lift laat vaak weer te wensen over. "Meestal zie je niet wanneer die be neden is. Verder is de trap meestal grijs en loopt de trapleuning vaak niet door tot de eerste of laatste trede." een lamp aandoen. Maar als er te veel zonlicht is, kun je minder zien." Een ander probleem vormen drem pels die niet contrasteren met de vloer, zegt ze. "Geen drempels is voorouderen sowieso beter." Maar lichtsterkte is toch een steeds terugkerend probleem voor haar. "Te veel licht is niet fijn voor een aantal slechtziende. Het is fijn als je onder het licht door kunt kijken. Ook is het makkelijk als er genoeg lichtpunten zijn zodat je niet steeds op hoeft te staan om een lamp aan te doen." Het slot aan de buitenkant geeft ook een probleem. "Het is makkelijker als je het kunt voelen, maar dieven vin den dat ook fijn." Verder wijst ze op trottoirs. "Losse tegels zijn heel lastig voor ons." Simulatie Op school volgt Bakker de studierich ting bouwkunde. Om precies te zijn de afdeling volkshuisvesting. Het on derzoek van het Netwerk betekende voor hem een stage. "In het begin heb ik me ingelezen en contacten gelegd om zelf veel achtergrond te hebben." Zo bezocht hij instellingen, bekeek hij een video en bezocht hij een ten toonstelling die hij bekeek door een simulatiebril. "Vooral dat laatste maakte mij veel duidelijk. Ik stond Voor een schilderij en zag wel het contrast, maar verder niets." Uiteindelijk koos hij voor het onder zoek voor vijf panels waar slechtzien de ouderen een plaats in kregen. Zij bespraken de problemen en wensen die er leefden over het wonen. In één van de panels zat mevrouw Clémentine Arons die zelf slecht ziet. Zij kan wel enkele problemen opnoe men die zich voordoen in haar leven. "Als het buiten grijs is, moet je thuis Er zijn allerlei moderne apparaten die het leven een stuk aangenamer kunnen maken. Denk maar aan vi deorecorders, wasmachines, magnetronovens, telefoons met geheugen en de mogelijkheid om met een PIN-code geld 'uit de muur' te halen. Maar nogal wat ou deren hebben er moeite mee: de apparaten lijken erg ingewikkeld en de handleiding zijn vaak slecht geschreven. Voor ouderen die aan deze 'knoppenvrees' lijden, is er dinsdag 26 maart de informatie markt 'Ouderen aan de knoppen' in de centrale bibliotheek. Problemen met techniek buitens huis? Op de informatiemarkt staan bijvoorbeeld ook Publieke Werken met een parkeerautomaat en de Ra bobank met een betaalautomaat. En voor wie moeite heeft met het vinden van bepaalde boeken in de geauto matiseerde catalogus van de Open bare Bibliotheek, is er die dag extra personeel aanwezig. Wethouder René van Diessen, die ouderenbe leid in zijn portefeuille heeft, zal de in formatiemarkt om 13.30 uur bezoe ken. Ook presenteert ouderenbond De deelnemers van het Overleg Tilburgse Ouderenorganisaties hebben een grote behoefte om Drop Oud gerust te stellen. Hij hoeft zich nergens ongerust over te maken, want tegen de tijd dat de ouderenbonden hun honderdste verjaardag vieren, zullen hun annalen zijn volgeschreven over roemruchte daden en concreet behaalde resultaten voor de niet meer werkende Tilburgers. En die annalen kunnen dan wel eens dikker zijn dan die van de vakbonden. Waarvan acte! Slaap gerust zonder nachtmerries... Uitspraak van een gemeente raadslid: «Als erin Tilburg één lo ket zou komen voor alle voorzie ningen, raken ouderen nog meer geïsoleerd». Blijkbaar kom je, als je van het kastje naar de muur wordt gestuurd, allerlei interes sante ambtenaren tegen. Een oplossing zou dus kunnen zijn: een loket met lange wachttij den. Dan kom je pas echt interes sante mensen tegen, met wie je lekker kunt kankeren op de amb tenarij. Drop Oud bij aan- lalfords Ook heeft zij het over het gebrek aan verlichting. "Dus kijk je of er voldoen de lichtaansluitingen aanwezig zijn." Enthousiast is ze over de aanleun woningen van Huize Padua en het nieuwe complex aan de Stedeke- straat. "Maar de overige zes com plexen kenden allemaal de proble men die ik noemde." Volgens haar zijn veel problemen op een eenvou dige manier te verhelpen. "Als je bij voorbeeld op een glazen deur een strip aanbrengt, weten wij ook dat het een deur is." ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. I Redactie: Ria van der Aalst-Dierks I Diny van Bladel- Verbunt Riek Flipse-Tiemens I MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) Eisenpakket Het Netwerk heeft het onderzoek in middels afgesloten. De resultaten staan in een rapport, waaraan een ei senpakket is toegevoegd. Volgende week vrijdag wordt het geheel aan geboden aan wethouder Roel van Gurp van Volkshuisvesting en Milieu. Ook de woningbouwverenigingen krijgen die dag een rapport in han den. Arnold Bakker hoopt dat het rapport na presentatie niet in een la belandt. "De woningbouwverenigingen deden geen van allen moeilijk over het toet sen van hun complexen. Ik hoop dat ze onze eisen meenemen. Ze gebrui ken nu ook al het Seniorenlabel, ter wijl dat toch geen verplichting is." Volgens hem hangt het ook af van de ontwikkeling van het aanpasbaar bouwen. "Soms zie je al dat er reke ning gehouden is met slechtzienden. In nieuwe flatgebouwen gebruiken ze vaak contrasterende kleuren, maar dat is nu toevallig in de mode." Hij hoopt dat de woningbouwverenigin gen bij complexen die nog aangepast moeten worden rekening houden met de wensen van slechtzienden. Zelf heeft Bakker heel wat geleerd --I Slechtziendheid kan op ver schillende vormen optreden. Vor- Zijn volgende stage loopt men die vooral bij ouderen optre- i woningbouwvereniging, den zijn grijze staar (A), Kan ik dit onderzoek hopelijk kokervisus (B), glaucoom of ver- gebruiken. Dit soort dingen hoogde oogdruk (C) en aandoe- van zijn stage. "Ik wist helemaal niets van deze groep mensen. Van alle aanpassingsmogelijkheden leer ik heel Veel." Z’’n '«"'Inanrlo cta - - 1 hij bij een -- "Daar kan ik dit onderzoek hopelijk kokervisus (B), glaucoom of ver neem je mee." Het is de tweede keer dat de Open bare Bibliotheek, de stichting Coördi natie Ouderenwerk SBT, 't Gilde en volksuniversiteit Terra Nova deze in formatiemarkt organiseren. De vori ge keer was een succes; de markt is dit jaar dan ook groter van opzet. Tilburgse 55-plussers kunnen er ken nismaken met technische apparaten, zoals hierboven genoemd. Maar ook staat er zaken als een CD-speler, een CD-i-speler, computers, moderne fo totoestellen en sociale alarmerings- apparatuur. Deskundigen van ver schillende organisaties en bedrijven geven tekst en uitleg. Zo is onder meer de PNEM aanwezig met infor matie over veiligheid bij electricitéit, de politie vertelt over inbraak-preven- tie, de stichting Volwasseneneduca tie is er met een computercursus en de Harense Smid met een magne tron, video en dergelijke. Dus, als u problemen heeft met de videorecor der, de TV, de magnetron of een an der apparaat, neem dan de handlei ding en eventueel de afstandsbediening mee en laat u goed voorlichten over het gebruik. Sinds enige tijd bestaat het Seniorenlabel. Dit keurmerk bevat een aantal eisen en aanbevelingen voor woonomgeving, woongebouw en woningen voor ouderen. De Nederlandse woningbouwvereni gingen lijken hier goed rekening mee te houden. Helaas houdt dit label nog te weinig rekening met de problemen van de blinden en slechtzienden. In Tilburg onderzocht het Netwerk van en voor blin den en slechtzienden de specifieke woonproblemen van die men sen. Seniorenwijzer. Wordt eenmaal in de twee we- I 64, 5038 DH Tilburg of Postbus 1 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I 5350505. 1 Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 5368805. 1 I Deadline: maandag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum. I Een goed ouderenbeleid vraagt om een actieve deelname van ouderen zelf. Vanuit deze gedachte heeft de gemeente Tilburg besloten samen met ouderen in de stad te praten. Daarbij staat de vraag centraal 'Wat kan de gemeente voor de oudere(n) betekenen?' Tilburgse 60-plussers kunnen daarover op 18 april meepraten in congrescentrum De Pos- telse Hoeve. Onderwerpen als wonen, zorg, inkomen en participatie staan hierbij centraal. De conferentie begint om 9.30 uur. Na twee inleidingen wor den de thema's in workshops behandeld. Bij de afsluitende plenaire discussie zal ook staatssecretaris Erica Terpstra aanwezig zijn. De conferentie is om ongeveer 16.30 uur af gelopen. Ouderen van 60 jaar en ouder kunnen zich voor deze confe rentie aanmelden bij mevr. A. van Eulem, tel. 5429559. Bent u bij een ouderenbond of organisatie aangesloten, dan kunt u via hen een inschrijfformulier krijgen. Ook kunt u voor in schrijfformulieren terecht bij het Gemeentelijk Informatie centrum. Deelname is gratis. Een groep Tilburgers van circa 50 jaar en ouder die chroma tische mondharmonica's (a la Toots Thielemans) bespeelt, zoekt uitbreiding met mensen die ook dit instrument bespe len en noten kunnen lezen. Het ensemble wil bovendien een nieuwe klankkleur en zoekt daarom dames en heren die fluit spelen of snaarinstrumenten als mandoline, gitaar of basgi taar. Ook wil men beginnen met een groepje diatonische ('gewone') mondharmonicabespelers, die op het gehoor spelen. Het ensemble viert dinsdag 19 maart van 20.15 tot 22.15 uur zijn eprste lustrum met een openbare repetitie in buurtcen trum Hoogvenne, Kazernehof 76. Informatie is ook verkrijg baar bij Louis Smeulders, tel. 5362895. Het Trefpunt Gasthuisring/Vredeswijk organiseert op woensdag 20 maart om 14.00 uur een informatiemiddag over de Deeltaxi. Een medewerker van Personenvervoer Zuid-Nederland (PZN) zal informatie geven en vragen be antwoorden. De middag is in het Trefpunt aan de Vredeman de Vriesstraat 38. De toegang en een kopje koffie/thee zijn gratis. De werkgroep Ouderen de Spil organiseert met SBT Team Zuid op 20 maart om 9.30 uur een voorlichtingsbijeenkomst over ziektekosten. Een medewerker van VGZ zal informatie geven over de veranderingen in de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten (AWBZ), veranderingen in andere rege lingen rond ziektekosten en over de mogelijkheden van het Persoons Gebonden Budget (PGB). De bijeenkomst is in buurtcentrum De Spil, Heikestraat 54. Toegang is gratis, evenals een kopje koffie. Woensdag 20 maart komt er een schoonheidsspecialiste in de Ouderenclip van wijkcentrum De Paperclip. U bent wel kom vanaf 9.30 uur. Dinsdag 26 maart is er van 9.00 tot 10.00 uur een gezellig Paperclip-ontbijt. De kosten zijn ƒ2,50. Inschrijven kan t/m 22 maart bij het beheer. Adres: Oude kapelstraat 25, 5046 CX Tilburg. Op 27 maart organiseert de ANBO een themamiddag over euthanisie. De inleiding wordt verzorgd door dhr. De Vries van de Euthanisie Vereniging. Hierna is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De middag begint om 15.00 uur in de Postelse Hoeve, Dr. Deelenlaan 10 Elke donderdagmiddag van 15.30 tot 17.00 uur zijn er in wijk huis De Kubus 50-plussers aan het volksdansen o.l.v. Aly van Beek. De groep kan nog nieuwe leden gebruiken. Op geven in De Kubus, Fatimastraat 24. In het ouderentrefpunt van wijkcentrum 't Sant (Benelux- laan) kunt u op woensdag 20 maart onder deskundige lei ding een mooi bloemstukje maken. Gelieve zelf een schaal tje mee te brengen. Kosten ƒ6,- per bloemstukje. Zaal open om 9.30 uur. Aanvang: 10.00 uur. Op woensdag 3 april organiseert het trefpunt een Boswan deling met bezoek aan Natuurmonumenten in Oisterwijk maken. Opgeven voor 20 maart. Leest u GROTE-LETTERBOEKEN? Misschien leest u boe ken in dit lettertype omdat u het wel gemakkelijk vindt. Mis schien bent u op deze boeken aangewezen omdat u die met behulp van een leesloep o.i.d. nog net zien kunt. Als dat laat ste het geval is, zal het uitzoeken van een boek in de biblio theek niet gemakkelijk zijn. Om u een idee te geven wat voor boeken er zoal zijn, behalve streekromans, vindt u hieronder wat leestips van de Openbare Bibliotheek Tilburg. Voor wie van romantiek houdt zijn boeken als 'In de armen van een vreemdeling' van Jude Deveraux en 'Hartslag' van Danielle Steel geschikt. Thea Beekman schrijft spannende historische romans, o.a. voorde jeugd. In Grote Letter-druk verscheen 'Geef me de ruimte'. Reisverhalen zijn de laatste jaren erg populair. 'Van de lente de dauw' is geschreven door Cees Nooteboom. Het bevat verhalen n.a.v. reizen door Ja pan, Borneo, Perzië enz. 'Muggen mensen olifanten' bevat reisverhalen van Marion Bloem. Ze schrijft vooral over de confrontatie tussen verschillende culturen. Enkele bekende autobiografische boeken zijn 'Quarantaine' van G.L. Durla- cher en 'Gesloten huis' van Nicolaas Matsier. Het eerste boek gaat over de oorlog, het tweede gaat over de herinne ringen die boven komen bij het leegruimen van het ouderlijk huis. 'Dromen en verhalen' bevat korte humorvolle verhalen van de onlangs overleden Jules de Corte. In 'De dagen wor den wel kouder, maar niet korter' van John Huil gaat over zijn ervaringen met slechtziendheid en blind worden. Dit is nog maar een kleine greep uit de 'Catalogus grote let- terboeken' van de Openbare Bibliotheek Tilburg. Vraag er eens naar, of wijs anderen er eens op!

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1996 | | pagina 13