WIJZE Ouderen helpen ouderen bij aanvragen financiële hulp Activiteiten De Garsthof wellicht naar Soekmekaar 25.- IN. Hard nodigwant overheid laat mensen steeds meer zelf opknappen' POST SCRIPTUM COLOFON c h 1 I I I I I I I I r i i i; i i 11 Bijzondere bijstand en subjectsubsidie Cursussen voor 50+ vrouwen Kookcursus voor mannen Tentoonstelling vakbeweging Tuinen en balkons Ziektekosten Volksdansinstuif Busstop Omkijken in de bibliotheek 5 pagina 12 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 29 februari 1996 pagina 13 inrichting iven milieube- tot 12.00 uur mg seun FOTO: GEERT VAN LOON NEN 5350505. Seer. J. Linkels, namens het bestuur van KBO Kring Tilburg. i de vijfjaar een vorden opge- Informatie over het project Servi cefunctie Senioren is verkrijgbaar bij projectleidster Liesbeth Vaal- burg, p/a KBO Den Bosch, tel. 073- 6444066. Daar is ook het werkboek a 22,50 verkrijgbaar. ;uze jvertijd ïrvice Als de KNVB zijn zin krijgt, zullen we binnenkort extra moeten beta len om op TV naar voetbalwed strijden te kunnen kijken. Dat be tekent dat ouderen met alleen AOW weer de dupe zijn. Die kun nen immers die meerkosten niet betalen. Voor hen blijft er niets anders over dan te kijken naar alle ellende die de publieke zen ders vertonen. Dat noem ik nou discriminatie! Drop Oud j 12.00 uur voor de verschijningsdatum. HET WOORD IS AAN... straat 19. ter inzage van net 28 maart inst. bij be- pro- s en Een groot deel van de activiteiten die nu nog plaatsvinden in dien stencentrum De Garsthof aan het Columbusplein, verhuist binnen kort wellicht naar buurtcentrum Soekmekaar aan de Generaal Kockstraat. Maandag praten de besturen van het buurtcentrum in Oerle en de stichting Activiteiten Garsthof (STAG) daarover met el kaar. Seniorenwijzer. Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt Riek Flipse-Tiemens Mare Geerts lg 13. edrijven 'a. itingen voor lieubeheer’’ I Seniorenwijzer, p/a Poststraat I 1 64, 5038 DH Tilburg of Postbus 1 I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I j 5350505. j Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I Z 5368805. I Deadline: maandag 12.00 uur voor de verschijnings'1''*1 Buurtcentrum Soekmekaar: vanaf 1 april onderdak voor activiteiten van Dienstencentrum De Garsthof? ten. De buurtcontactpersonen hadden te voren niet alleen een speciale oplei ding gehad. Gedurende het project hadden ze ook om de veertien dagen een bijeenkomst met een medewer ker van Sociale Zaken, waarbij alle gevallen werden doorgesproken. i Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus Kubus, De Spil en Trouwlaan beke ken, vertelt secretaris/penningmees- ter Michael van Gisteren. Criteria daarbij waren onder meer de be schikbare ruimte, de huur, bereik baarheid met openbaar vervoer, of activiteiten op de begane grond kun nen plaatsvinden of dat er anders een lift is en of er een eetpunt onderge bracht kan worden. Soekmekaar kwam als beste uit de bus, aldus Van Gisteren, mede omdat er een zaal is voor grote activiteiten. Bovendien kunnen veel groepen er op dezelfde dagdelen terecht als in De Garsthof. Van Gisteren is optimistisch, maar ziet ook nog wat haken en ogen. "De vraag is of de zelfstandige, overkoe pelende stichting Activiteiten Garst hof blijft bestaan en wat de conse quenties zijn voor de gemeentelijke subsidies en regels. Daarnaast is er een praktisch probleem. Soekme kaar heeft geen podium en opslag ruimte voor decorstukken en dergelij ke van de toneelgroep", aldus Van Gisteren. i. Op deze dag ar bekend st-kleurplaat- aar bij de liotheekenop iltaten moeten en opgestuurd t, NS-plein 16, Ier vermelding Respect "Ik heb veel respect gekregen voor de vrijwilligers, die buurtcontactperso nen zijn", zegt Rinus van Bijsterveldt, de ambtenaar van Sociale Zaken. "Zij moesten proberen na te gaan of de ouderen datgene krijgen waar ze recht op hebben. Bovendien moes- ingsplein 9, ieningstijden: insdag (op 17.00-20.00 ens avonduren, e afdeling n 013-5429074. De Dommel 3 WB Boxtel, Huursubsidie, bijzondere bijstand en andere vormen van geldelij ke steun aanvragen: voor veel ouderen is dat niet gemakkelijk. Ze durven het niet goed, of het gaat niet doordat ze de deur niet uit kun nen of doordat niet meer goed kunnen lezen en schrijven door slechte ogen. De Brabantse ouderenbonden hielden de afgelopen tijd een experiment in de Trouwlaan en omgeving, waarbij oudere 'buurtcontactpersonen' andere ouderen in de wijk hielpen bij dit soort aanvragen. "Een geslaagd experiment", is de conclusie van ven om er zo voor te zorgen dat juist ook de ouderen bereikt werden die wat geïsoleerd leven. Ouderen die ei genlijk wel recht hebben op allerlei fi nanciële regelingen, maar daar niets over weten, formulieren niet snap ten ze hen er van overtuigen dat de Sociale Dienst lang niet zo ver weg is als ze denken." "Het valt in het begin niet mee", ver telt meneer De Brouwer, één van de buurtcontactpersonen. "Je doet wel deuren open, maar als er dan daarna weinig uit voortkomt, moetje wel veel doorzettingsvermogen hebben om ermee door te gaan." Mevrouw Botermans, ook buurtcon- tactpersoon, heeft dezelfde ervarin gen, maar is optimistischer: "Als je zo'n bezoek aflegt, blijkt dat de mees te ouderen een zoon of dochter heb ben die hen helpt bij aanvragen en het invullen van formulieren. Als dat niet zo is, dan kunnen wij het doen. En als je ze dan latertegen komt, zeg gen ze: 'Het is gelukt. Ik krijg huur subsidie. Of zelfs bijzondere bij stand.'" Van de 197 aangeschreven ouderen hebben er 29 daadwerkelijk samen met een buurtcontactpersoon een aanvraag ingediend voor een of an dere financiële steunregeling. Hoe veel aanvragen geslaagd zijn, is niet bekend. "In het begin zag je bij de buurtcontactpersonen soms teleur stelling, omdat ze maar twee mensen hadden kunnen helpen. Maar je zag toch vooruitgang, want het succes zit hem niet in aantallen, maar in de per sonen", aldus ambtenaar Van Bijster veldt. om een proepkaart mee iloos voor Verplaatsing van de activiteiten is noodzakelijk, omdat de eigenaars, de paters Oblaten, een fikse huurver hoging vroegen. Het coördinerend ouderenwerk SBT, de officiële huur der, had de huur daarom per 1 april opgezegd. Ook een nieuw -lager- voorstel van de Oblaten was voor de STAG niet acceptabel, omdat het daarbij om termijnen van steeds een half jaar ging, zodat de paters altijd nog het pand aan een andere partij zouden kunnen verkopen. Bezoekers kunnen nu nog in de Garsthof terecht voor een kopje kof fie, kaarten of biljarten, en voor uit eenlopende activiteiten als bingo, koersbal, volksdansen, schilderen en gespreksgroepen. Veel bezoekers nemen deel aan verschillende activi teiten en kennen elkaar. De werk groep Behoud Garsthof vreesde dan ook dat veel deelnemers thuis zou den blijven als de activiteiten naar verschillende wijk-en buurtcentra verplaatst zouden worden. Die versnippering blijft uit als de meeste activiteiten naar Soekme kaar verhuizen. Naast Soekmekaar heeft de STAG ook de buurtcentra De 6-312225 g weg links Verborgen armoede Het experiment in de Trouwlaanbuurt is opgezet door het Vier Bondenover- leg Brabant (VBOB), waarin KBO Den Bosch, KBO West-Brabant, ANBO en PCOB samenwerken. De keus viel op deze buurt, omdat daar veel ouderen met een minimum-inko- men wonen en het vermoeden be stond dat er veel verborgen armoede heerst. Bovendien is de Trouwlaan nog een echte ouderwetse buurt, waar veel mensen -zeker de oude ren- elkaar kennen. En de pastor is er verbindingsfiguur voor KBO, het maatschappelijk werk, de Zonne bloem, Vincentius en de parochie. Bij het experiment kregen alle oude ren in de wijk eerst een brief, waarin het bezoek werd aangekondigd van één van de buurtcontactpersonen, een groep speciaal opgeleide oude ren uit de buurt. Alle bijna tweehon derd ouderen werden aangeschre- Integratie Projectleidster Liesbeth Vaalburg van het VBOB becijfert dat 15 procent van de benaderde ouderen hebben meegedaan, en dat aantal valt haar zeker niet tegen. Volgens haar is een nuttig bij-effect dat ouderen op deze manier ook nieuwe contacten op doen en dat zo eenzaamheid wordt bestreden. Het VBOB wil nu verschil lende projecten, waarbij ouderen(or- ganisaties) zich vrijwillig inzetten, gaan samenbrengen. Dat moet lei den tot integratie van dit project Ser vicefunctie Senioren met soortgelijke experimenten op het gebied van vei ligheid, sociale netwerken en welzijn. Volgens Gerard van der Velden, be stuurslid van KBO-kring Tilburg en voorzitter van het project Service functie Senioren, zullen de hoofdbe stuursleden van de vier ouderenbon den hun plaatselijke afdelingen gaan stimuleren aan dit project mee te doen. "En dat is Wij hebben het pro ject dus alvast maar uitgebreid naar de aangrenzende wijk Oerle. Want daar zijn ook veel problemen." I Jan van Groos (voorzitter) 1 Wilma Hurkens I Joop Janmaat 1 Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt 1 Adres redactie: de ouderenbonden, projectleidster Vaalburg, gedeputeerde Van Nistelrooij en wethouder Luijendijk. Die conclusie werd twee weken gele den getrokken bij de presentatie van het werkboek 'Servicefunctie Senio ren' dat afdelingen van ouderenbon den kunnen gaan gebruiken om in hun werkgebied soortgelijke projec ten op te zetten. Zo wordt het voor Ie- pen, of die de stap naar een instelling den van alle afdelingen van de bon- als de Sociale Dienst niet durven zet- den mogelijk andere ouderen wegwijs te maken in verschillende fi nanciële regelingen, zoals huursub sidie, bijzondere bijstand, kwijtschel ding van gemeentelijke heffingen, te subjectsubsidie, hulp bij schulden en de Wet Voorzieningen Gehandicap- B ten. De Werkgroep 50+ Tilburg Zuid van de stichting Samenle vingsopbouw Groenewoud (SSG) organiseert samen met SBT Team Zuid en de Vraagbaak Zuid op dinsdag 5 maart om 13.30 uur een voorlichtingsbijeenkomst over bijzondere bij stand en subjectsubsidie. De heer van Dijck, werkzaam bij de afdeling Sociale Zaken van de gemeente, zal dan informatie geven over dit thema. U krijgt ook uitgebreid de mogelijkheid om vragen te stellen. De plaats van deze bijeenkomst is Boerderij Vissers, Berg- landweg 40; tel. 5430922. Entree gratis. Sarah, de werkgroep voor 50+ vrouwen, organiseert weer nieuwe cursussen. Zo is er een levensloopcursus voor 50+ vrouwen die nog plannen willen maken en gebruik willen ma ken van eikaars levenservaring. De thema's zijn o.m. de der de levensfase, omgaan met alleen zijn, zelfredzaamheid, ge zondheid, vriendschap en emancipatie. De cursus start op dinsdag 5 maart van 9.30 tot 11.30 uur en duurt twaalf weken. Kosten 25,-. Plaats: Feniks, Nieuwlandstraat 43. Informa- tie/opgave: C. Verhoof (tel. 4671962) of J. de Wolf (4551495). In de Schrijfgroep 50+ kun je samen met leeftijdgenoten op zoek naar je dromen, idealen en verwachtingen van het le ven. Schrijfervaring is niet nodig, plezier in schrijven wel. De cursus start woensdag 6 maart van 14.00 tot 16.00 uur en duurt tien weken. Plaats: Feniks, Nieuwlandstraat 43. Kos ten: ƒ25,-. Informatie/opgave: Dorry Simmers, tel. 4680176. De Werkgroep 50+ in Groenewoud organiseert een kookcur sus voor mannen. De cursus begint op donderdag 7 maart en bestaat uit vijf lessen. Kosten ƒ5,- per keer, exclusief de ma teriaalkosten. De cursus wordt gehouden in wijkcentrum Boerderij Vissers, Berglandweg 40. Daar kunt u ook terecht voor opgave en informatie: tel. 5430922, vragen naar Wilma van Gooi. In het Nederlands Textielmuseum is ter gelegenheid van het feit dat de vakbeweging in Tilburg honderd jaar bestaat de tentoonstelling 'De handen ineen' te zien. De SOON (Sa menwerkende Ouderen Organisaties Noord) organiseert op 13 maart een excursie naar deze tentoonstelling. Deelne mers worden om 13.45 uur verwacht bij het museum aan de Goirkestraat 96. Opgave tot uiterlijk 10 maart bij onderstaande adressen, te gen de gereduceerde prijs van ƒ1,50 (normale prijs ƒ7,50). Een kopje koffie of thee gratis. Opgave/informatie: dhr. C. Luyten, Corellistraat 268; dhr. W. Hooijen, Mozartlaan 283; 't Trefpunt in de Ypelaer, wijkgebouw De Schans; Soos KBO HO 't Hazennest. Activiteitencommissie Groeseind/Hoefstraat houdt op 12 maart een voorlichtingsmiddag over verfraaien van tuinen en balkons. Mevrouw Van de Wiel geeft dan vele bruikbare tips. De middag in De Baselaer (Hoefstraat 175) begint om 14.00 uur. De toegang is gratis. Club'92 organiseert samen met de SBT een informatiebij eenkomst over ziektekosten, veranderingen en vergoedin gen. De bijeenkomst is op woensdag 13 maart van 10.00 tot 12.00 uur in de kantine van de sporthal De Blaak, Grebbe 63. De voorlichting wordt verzorgd door dhr. H. Wilsens van de CZ groep Zorgverzekeringen. Entree en het eerste kopje kof fie zijn gratis. Zondag 3 maart is er weer een volksdansinstuif voor 55-plus- sers in dansschool Van Opstal, Koestraat 26. Deze gezellige instuif van 11.00 tot 13.00 uur wordt geleid door Nettie Tö- nissen. Entree ƒ2,- per persoon. Ook niet-dansers zijn wel kom om kennis te maken met volksdansen voor 55-plussers. I De Busstop is een bord dat slechtziende buspassagiers van I een probleem verlost: ze hoeven bij de halte niet meer iede- I re bus aan te houden om te vragen welke buslijn nu klaar I staat. De Busstop is een kunststof bord met drie digitale fluo- I rescerende wijzers met grote cijfers. Daarmee kan de wach- I tende het nummer van de gewenste lijn samenstellen. Nadert I er een bus, dan steekt de reiziger het bord omhoog en weet I de chauffeur dat hij moet stoppen of kan doorrijden. De digi- I tale cijfers reageren 's avonds op de koplampen en zijn zowel I in het donker als overdag op 75 meter afstand leesbaar voor I de chauffeur. I Binnenkort is de Busstop verkrijgbaar bij een aantal ver- I voersmaatschappijen. Informatie: Lichtreclame Groep Gro- I ningen, tel. 050-3130237. I Kijkt u ook wel eens in verwondering om? Hoeveel tijd er al is I verstreken tussen uw geboorte en nu? En hoeveel er veran- I derd is, in uw eigen leven maar ook in de Nederlandse sa- I menleving? In de Openbare Bibliotheek Tilburg komt u ook I buiten de rubriek 'Nederland; geschiedenis' boeken tegen I over dit onderwerp. I Het boek 'Een tevreden natie' van Maarten van Rossem be- I strijkt de algemene geschiedenis van Nederland van 1945 tot I nu. Hierin komen zowel de politiek als het gezinsleven en der- I gelijke aan de orde. I In 'Honderd jaar grootwinkelbedrijf in Nederland' van Roger I Miellet gaat het zoals de titel al zegt over grootwinkelbedrij- I ven. Hierin komt u onder meer het 'Snoepje van de Week' van I de Gruijter tegen. I In 1991 bestond het Voorlichtingsbureau voor de Voeding I vijftig jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft Heen Mon- I tijn het boek 'Aan tafell'geschreven. Dit boek gaat over vijftig I jaar eten in Nederland, van voedselproduktie en boodschap- I pen doen tot uit eten gaan. I Marianne de Grote en Trudy Kunz beschrijven het dagelijks I leven in Nederland in 'Libelle 50'. Dit doen zij a.d.h.v. artike- I len en illustraties uit vijftig jaargangen Libelle (anno 1984). Ze I vertellen wat er is veranderd in de rol van de vrouw, in rela- I ties, in onze kijk op gezondheid e.d. I Veel bekends komt u waarschijnlijk tegen in 'Op de koop toe'. Dit boek gaat namelijk over de weggevertjes, de geschenken I die fabrikanten weggaven bij inlevering van bonnen, I steding van een bepaald bedrag of bij aankoop van hun f I dukt. Dit varieerde van plakplaatjes, tot sleutelhangers en van leesboekjes tot speldjes. Kijk eens om in verwondering, verwonder u in de bibliotheek! 'erkzaamheden aart zal het orden. lijk worden tratingswerk- erd. Dit gedeelte ildijk is ter zaamheden teer. ter inzage van net 28 maart nst. Als u vóór onnummer 542 :rde melding ikel 8.41) ;en zijn jven, die onder i een AMvB In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". In zenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. In de Seniorenwijzer van 1 februari vergeleek columnist Drop Oud de ver diensten van de vakbeweging met die van de ouderenbonden. Wij willen graag reageren op zijn twijfel over het nut van ouderenbonden. Hoewel de naam anders doet vermoeden, zijn de ouderenbonden tame lijk jonge organisaties. De KBO viert dit jaar het 45-jarig jubileum. Verge leken met de vakbeweging dus nog te jong om terug te vallen op wapen feiten uit het verleden of om zegeningen te tellen. Voor de KBO telt vooral het heden, waarin actieve ouderen de belangen van de groeiende groep ouderen behartigen. Landelijk heeft dat bijvoorbeeld geleid tot het schrap pen van leeftijdsgrenzen bij verzekeringen. En aan de bonden is ook het klimaat te danken waarin het onmogelijk is de AOW aan te pakken: iede re politicus heeft het volle Philips-stadion nog voor ogen! Ook provinciaal telt de KBO mee. Mede door onze druk zijn bezuinigingen in de verpleeghuisbouw in Zuidoost-Brabant teruggedraaid. En een doel treffende actie van de ouderenbonden in 1993 zorgde ervoor dat plannen om bejaardenoorden te sluiten van tafel gingen. Maar vooral plaatselijk organiseert de KBO samen met de andere oude renbonden vele activiteiten in buurten en wijken, dicht bij de mensen. Een voorbeeld daarvan vormen de buurtcontactpersonen in de Trouwlaan (zie artikel hierboven; red.). Daarnaast oefent de KBO druk uit op de gemeente voor het behoud van voorzieningen voor ouderen op wijk- en stedelijk ni veau. Niet iedereen zal blij zijn met een brede ouderenbeweging als de KBO. Maar wij vinden het belangrijk op te komen voor de belangen van de Til burgse ouderen. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus IUUU I u 5368805.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1996 | | pagina 13