s© WIJZE 3 Carnaval voor ouderen ai "Je voelt je achteruit gezet" d qs d i /o Actie ouderenbonden en vakcentrales tegen leeftijdsdiscriminatie POST SCRIPTUM COLOFON >WIJK ’(3 gaaiÉ --J ri i i i i i i i i i i i Voeding Cursussen voor 50+ vrouwen Trefpunt het Zand Zang in Wandelbos Aerobic voor 50+ vrouwen Stichting Contour verhuisd Terra Nova Discriminatie in de bibliotheek Donderdag 15 februari 1996 pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER pagina 10 en Drop Oud Kopij kan opgestuurd worden de Tilburgse Koerier, postbus reling, en. I van het oordeel |Ji 7VE TOE UIS Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. weinig van terecht. Op de arbeids markt bijvoorbeeld maken herintre dende vrouwen, die ook niet bij de jongsten horen, weinig kans. Wat er volgens mij allereerst moet verande ren, is de beeldvorming. Nu is het beeld nog steeds iets van 'Daar hebje ze weer, die zielige oudjes'." Het carnaval voor ouderen en ge handicapten in de Stokhasselt is za terdag 17 februari vanaf 13.00 uur in De Ypelaer, Corellistraat 10. De blaaskapellen Nóót Thuis, d'Ama- teur-kus en 't Sap zetten de zaak daar op stelten, samen met 't Hermenieke. HET WOORD IS AAN... 4-TILBURG 17 pavond igen 42 nbi vagen in div. jrwagen, Steeds meer carnavalsverenigin gen houden speciale middagen voor ouderen. Zo kunnen Tilburg se senioren er lekker overdag op uit om eens ouderwets feest te vie ren. Op verschillende plaatsen in de stad is het de komende dagen raak onder het motto 'Eège is gin Vodje'. Entree ƒ7,50. De SOON (Samenwerkende Oude ren Organisaties Noord) houdt op dinsdag 20 februari een carnavals feest in De Riddershof (Leharstraat 110). Aanvang 13.30 uur; entree ƒ2,50. .langstelling an 14.45 tot idam, C. de 10. Het was weer een echte winter; het vroor dat het kraakte. Ieder een sprak over de Elfstedentocht. Een aantal mensen denkt ook aan de vogels en andere dieren, als het zo koud is. Wie denkt er aan de ouderen? Sommigen kunnen met dat weer niet naar buiten; anderen liggen 's nachts wakker als ze aan de energierekening denken. Wie doet er daadwerkelijk iets voor deze groep mensen? Niemand natuurlijk! ,ova start begin maart met drie cur- _ijn voor senioren. Tai Chi Chuan is vegingsleer die ontspant, de bloedcir- iling verbetert. Op 4 maart is er een w„.an 80,-. De Haaiplekkers houden morgen een carnavalsmiddag vanaf 13.30 uur. Aan deze middag in 't Wit Paard je (Lijnsheike 8) werken mee: tonpra- oter Cees Gooien, 'moppentopper' Cees Verhuist, Leo van Helmond en levensliedzangeres Dunja. Entree ƒ6,-. Kaarten verkrijgbaar bij J. Kie- sebrink, Bartokstraat 41 en bij G. Smulders, Bendastraat 59 en aan de zaal. De Flepsteppers organiseren mor gen van 13.30 tot circa 18.00 uur een groot carnavalsfeest voor senioren in de schouwburg. Muziek is er o.m. van Blaos- en Pieplust, Biste Bend(e) en Frisse Lucht. Tonpraoters zijn Cees Coolen en Cees Verhuist. Kaarten a 6,- zijn misschien nog te koop bij de kassa van de schouwburg, tel. 5490390. Ook op vrijdag 16 februari organi seert Trefpunt Gasthuisring/Vredes- wijk een carnavalsmiddag voor 55- plussers in het parochiehuis aan de Vredeman de Vriesstraat 38. Het feest met een heus carnavalsorkest begint om 14.00 uur. De meest origi neel uitgedoste feestganger krijgt een leuke verrassing. Entree ƒ2,-, incl. een kopje koffie of thee. s Babyboom j) Gerrit is eigenlijk degene van het F gezelschap die zich het meest boos kan maken, maar tegelijk J ook de meest beschouwende. "Het zijn vooral de babyboomers die verantwoordelijk zijn voor leef tijdsdiscriminatie. Die mensen van de geboortegolf van na de Tweede Wereldoorlog drukken de generatie vóór hun overal uit. Dat zie je bijvoor beeld ook mét werk: het is een van de belangrijke oorzaken van de VUT." Anneke relativeert dat: "Het is ook iets van onszelf. Misschien discri mineren wij ouderen onszelf ook wel een beetje, maar gevoelsma tig zeg ik toch: misschien is het wel verstandig op een gegeven mo ment op te stappen. Dat het beter is als jongeren jouw taken overne men." Deze uitspraak doet Greet opveren: "Iedereen heeft toch recht op gelijke kansen? In de praktijk komt daar al zo In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder ver melding van "Het woord is aan....". In zenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. In de politiek schijnt het mode te zijn ongenuanceerde opmerkingen te ma ken. "Nederland is vol" is daar een voorbeeld van. Een paar weken geleden las ik er weer een, deze keer van Berrie Stok, fractievoorzitter van de VVD in de Tilburgse gemeenteraad. In een debat over de binnenstad zei hij: "Mensen met auto's hebben meer koopkracht dan fietsers." Dat zou betekenen dat mensen die met een auto naar de stad gaan meer geld hebben dan mensen die op de fiets stappen. En dat is natuurlijk onzin. Mensen die met de fiets gaan, doen dat bewust. Voor het milieu, omdat het goedkoper is, of omdat het in Tilburg zo makkelijk is. Behalve degenen die niet (meer) kunnen fietsen, denken de mensen die de auto nemen daar niet bij na. Ze stappen er al in om een brief te posten en dus ook om naar het centrum te gaan. Het gaat hier dus niet om een groep met meer geld, maar met minder verstand. Dat is ook duidelijk merk baar aan de verbale en nonverbale manieren waarop ze elkaar gebrek aan intelligentie verwijten bij het parkeren. Waarschijnlijk zijn is het ook het soort mensen dat bijvoorbeeld een gulden voor een fles leidingwater be taalt. Jan van D. gezet." Joost kent uit eigen ervaring ook een praktisch voorbeeld. "De be lasting doet ook aan leeftijdsdiscrimi natie. Wie niet meer werkt en iets wil gaan studeren, mag daarvoor geen kosten opvoeren als aftrekpost." En hoewel hijzelf die leeftijd nog niet be reikt heeft, steekt het hem ook dat de overheid 70 als leeftijdsgrens hanteert voor een verplichte lichamelijke keu ring bij het verlengen van een rijbewijs. "Wie bepaalt of jij zélf niet kunt bepa len of je gezond bent of niet?" zegt hij verontwaardigd. Ook de anderen vin den dit een rare regeling. "Dan kun je die keuring ook op een lagere leeftijd doen", en: "Waarom is die er dan niet gewoon voor alle leeftijden?" klinkt het rond de tafel. Minder eensgezind zijn de vier Til burgse ouderen over de 65+ tarieven in het openbaar vervoer. Joost heeft een aantal NS-kaarten en reist zo aar dig wat dagen per jaar gratis met de trein. Greet betaalt "uit trots" voor een gewoon kaartje. "Ik kan het goed beta len. Waar ik kwaad over word, is dat mijn dochter die niet veel geld heeft, wel de volle mep moet betalen." Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt I Riek Flipse-Tiemens MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) 1 Wilma Hurkens I Joop Janmaat 1 Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus 3078, 5003 DB Tilburg; tel. kamer i ^icosi Bodset; Seniorenwijzer, p/a Poststraat I 64, 5038 DH Tilburg of Postbus I I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I 5350505. I Kopij kan opgestuurd worden I I naar het redactie-adres of naar I 1 de Tilburgse Koerier, postbus 1 I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 1 5368805. I Deadline: maandag 12.00 uur I voor de verschijningsdatum. Bestuur Anneke kan zich nog steeds boos ma ken over het feit dat zij officieel het veld moest ruimen toen ze 70 werd. De sta tuten van de stichting, waarvan zij be stuurslid was, hadden namelijk die leeftijdsgrens. "Maar het meest bela chelijke is dat ze verder niemand heb ben die de financiën, het secretariaat en andere praktische dingen kan over nemen. Dus nu zit ik er als toehoorder bij om alles in goede banen te leiden. Ik doe het omdat het nodig is, maar je voelt je toch wel wat achteruit Kun je op een gegeven moment te oud voor iets zijn? Sommigen vinden van wel. En dat kan erg vervelend zijn, bijvoorbeeld als je een verzekering wil afsluiten, een baan zoekt, een woning wil huren, of ook op hogere leef tijd bestuurslid wil blijven. De ouderenbonden en vakcentrales houden op 29 februari een landelijke melddag leeftijdsdiscriminatie. De Senio renwijzer hield met vier Tilburgse ouderen een ronde tafelgesprek over dit verschijnsel. Anneke (71), Greet (66), Joost (63) en Gerrit (59) worden tijdens het gesprek af en toe flink kwaad over leeftijdsdis criminatie, maar ze kunnen er ook grappen over maken. In een enkel ge val worden ze het niet eens of positie ve discriminatie -want die is er ook- wel of niet gewenst is. Oud en zielig 9CK "Ja", vult Joost aan, "ik heb niks tegen mensen met een handicap, want ik heb er zelf ook een. Maar als je bijvoorbeeld naar beleidsma kers luistert, dan hoor je nog steeds dat ouderen en gehandicapten in één adem genoemd worden. Het is ge woon een automatisme: gooi alles wat oud en zielig is maar op één hoop en wees blij dat je er zelf niet bij hoort. Zo wordt er in de maatschappij ook vaak geselecteerd, denk ik. Als je bijvoor beeld naar de Tilburgse gemeente raad kijkt en de ABT dan even buiten beschouwing laat, kun je het aantal 65-plussers daar tellen op de vingers van een geamputeerde hand." De beeldvorming van 'oud zielig' zit diep, stelt Greet. "In de dagelijkse din gen. Als er in de trein of bus mensen voor je opstaan. Van de ene kant moet je natuurlijk blij zijn dat er nog veel be leefde mensen zijn. Maar aan de an dere kant ben je toch een geëmanci peerde oudere. Als ik me goed voel, zeg ik dat het niet hoeft. En als ik pijn in mijn been heb, vraag ik er zelf wel om." "Als mij zoiets in de trein overkomt", schatert Gerrit, "denk ik: 'Ik moet eens in een spiegel kijken, want ik zie er vandaag zeker slecht uit.' Zeker als het een jonge dame is, die me haar plaats aanbiedt." Landelijke melddag Werkgevers vinden 35 jaar vaak al oud bij het aannemen van een nieuw personeelslid. Doorlopend krediet dat na de zestigste verjaar dag eerst vermindert en vervolgens stopt. De medische keuringen voo 70-plussers bij verlenging van het rijbewijs. Een bestuursfunctie moe ten opgeven omdat je "te oud" bent. Zomaar wat voorbeelden van leef tijdsdiscriminatie. De ouderenbonden ANBO, Unie KBO, PCOB en de vakcentrales FNV, CNV, MHP en AVC organise ren met het Landelijk Bureau Leef- tijdsdicriminatie op schrikkeldag 29 februari de Landelijke Melddag Leeftijdsdiscriminatie. U kunt dan van 8 tot 20 uur bellen met klachten en meldingen naar tel. 070- 3183013. Vrijwilligers van de deel nemende organisaties, die speci aal hiervoor getraind zijn, noteren de klachten. Ook bekende Neder landers als staatssecretaris Erica Terpstra zullen een tijdje telefonist zijn om te horen wat er mis is. Als het mogelijk is, worden de klachten individueel behandeld. Verder worden de meldingen en klachten per onderwerp gebundeld en aan de verantwoordelijke instan ties en politici doorgestuurd. De bonden overwegen ook gezamen lijk actie te voeren als bepaalde veel voorkomen. U kunt uw klacht ook schriftelijk op sturen naar het Landelijk Bureau Leeftijdsdiscriminatie, Postbus 9472, 3506 GL Utrecht. Woensdag 28 februari om 9.30 uur komt een diëtiste in de Ouderenclip over goede voeding praten. Kosten 2,50. Er kunnen maximaal twintig mensen komen. Opgeven bij het beheer van wijkcentrum De Paperclip, Oude Kapelstraat 25, tel. 5355635. Sarah, de werkgroep voor 50+ vrouwen, organiseert drie cursussen. Zo is er een levensloopcursus voor de vrouwen die nog plannen willen maken en gebruik willen maken van eikaars levenservaring. De thema's zijn o.m. de derde le vensfase, omgaan met alleen zijn, zelfredzaamheid, ge zondheid, vriendschap en emancipatie. Daarnaast is er ook de cursus 'Opkomen voor jezelf'. In de 'schrijfgroep' kun je door middel van speelse en meer serieuze schrijfopdrachten op zoek naar je dromen, idealen en verwachtingen van het leven. Schrijfervaring is niet nodig. De cursussen starten als er voldoende deelneemsters zijn; aantal deelneemsters maximaal twaalf, bij de schrijfgroep zes. Duur: twaalf wekelijkse bijeenkomsten van twee uur; het dagdeel wordt nog bekend gemaakt. Plaats: Feniks, Nieuw- landstraat 43. Kosten: ƒ25,- per cursus. Informatie/opgave: Feniks (tel. 5421896) of C. Verhoof (4671962). In het Trefpunt voor ouderen aan de Beneluxlaan 74 kunt u woensdag 21 februari bloemschikken. U dient wel zelf voor een schaaltje of iets dergelijks te zorgen. Kosten ƒ6,- per bloemstukje. Aanvang 10.00 uur. Op woensdag 28 februari kunt u er rikken of jokeren, waarbij leuke prijsjes zijn te verdienen. Kosten ƒ1,50 per persoon. Aanvang 10.00 uur. Dinsdag en donderdag zijn de creatieve ochtenden. Op vrij dagochtend kunt u bridgen, jokeren of rikken. De SOOWA (Samenwerkende Ouderen-Organisaties Wan delbos) houdt op woensdag 28 februari een gezellige mid dag met ouderenkoor De Reit. De toegang is gratis in 't Kie- vitslaer, Reinevaarstraat 55. Actief bewegen, zonder wild gespring, op muziek van nu en toen. Werken op eigen niveau zonder competitie. Er wordt zowel aan conditieverbetering als aan spierversterking ge werkt. Het uur start met opwarmen en het rekken van de spie ren, daarna volgt het actieve, conditionele gedeelte. De les wordt afgesloten met heerlijke ontspanning. De training is op dinsdag van 11.30 tot 12.30 uur. Bij voldoende belangstelling komt er ook een tweede groep op donderdag var. 15.45 uur. Informatie: Vrouwensportschool Kwida. Vriendtstraat 39,5041 GL Tilburg; tel. 013-543984( Stichting Contour, bestaande uit Hulpcentrale/SOS-dienst en Vrijwilligerscentrale, is van de Spoorlaan naar St. Anna- plein 21 verhuisd. Voor informatie over en bemiddeling voor vrijwilligerswerk kan men van maandag- tot en met donder dagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur langskomen. Daarnaast is de Vrijwilligerscentrale telefonisch bereikbaar op werkda gen tijdens kantooruren via nummer 5434572. De Hulpcentrale/SOS-dienst is dag en nacht bereikbaar voor een gesprek van mens tot mens, voor advies en/of voor hulp in een noodsituatie. Daarnaast biedt de Hulpcentrale vrijwil lige thuishulp in de vorm van hand- en spandiensten, vriend schappelijk huisbezoek, oppas bij dementerende/gehandi- capte ouderen en thuiswonende gehandicapte kinderen. Niet alleen het adres van de Hulpcentrale is gewijzigd in St. Annaplein 21het telefoonnummer is ook veranderd. Het is nu:5441544. Behalve de Vrijwilligerscentrale en de Hulpcentrale/SOS- dienst zijn ook meeverhuisd naar St. Annaplein 21't Gilde (tel. 5445952), Vrijwilligers Terminale Zorg (5441544) en Vrijwilligers Netwerk Thuiszorg Midden-Brabant (5367173). Vnjdagmiddagcqfé voor vrouwen Vrouwencentrum Feniks organiseert elke eerste en derde vrijdag in de maand een cafémiddag. Vanaf 17.00 uur zijn alle vrouwen dan welkom om onder het genot van een hap je en een drankje de week af te sluiten en het weekend te be ginnen. Geen thema, geen spreekster, gewoon gezellig on der elkaar. De volgende cafémiddagen zijn op 16 februari en 1 maart. Adres: Nieuwlandstraat43; tel. 5421896. Volksuniversiteit Terra Nov sussen die interessant zijn een oude Chinese bewe^ culatie en de ademhaling proefles. Acht lessen koster Donderdagmiddag 7 maart start de basiscursus fotografie voor senioren die mooie landschappen of leuke gebeurte nissen beter op de gevoelige plaat willen vastleggen. Tijdens de cursus oefenen de deelnemers met de camera. Kosten 70,-. Notarissen verzorgen de cursus Recht, ook op donderdag middag. Daarin komen o.m. erfrecht, ondernemingsrechten het kopen en verkopen van huizen aan de orde. De cursus van zes bijeenkomsten kost 80,- en begint op 7 maart. In formatie: Terra Nova, Nieuwlandstraat 44-46; tel. 5426269. In de Openbare Bibliotheek Tilburg wordt onderscheid ge maakt naar leeftijd. De contributie voor mensen vanaf 65 jaar is goedkoper dan het tarief voor mensen van 23-64 jaar. Dit zullen maar weinig mensen als leeftijdsdiscriminatie erva ren. Informatie over dit onderwerp is in de Openbare biblio theek wel aanwezig. In de dokumentatiemap 'Ouderen' vindt u er enkele artikelen over. Verder gaan de boeken 'Discriminatie wegens leeftijd' en 'Vooroordelen en discriminatie' over dit onderwerp. Dit laatste boek is een opstel over dit probleem van K. Reestman van de Vereniging Leeftijdsdiscriminatie. Als u informatie zoekt over leeftijdsdiscriminatie op het werk kunt u op de onderwerpen 'Arbeidsmarkt; ouderen' en 'Ou dere werknemers' zoeken. U komt dan o.a. de videoband 'Geschikt voor alle leeftijden' en het boek 'De mens die ou der wordt in de wereld van de arbeid' tegen. Discriminatie en vooroordelen gaan vaak samen. In 'Ideeën over ouderen' van Huub Buijssen worden de feiten tegen over de mythen geplaatst. Dat zo'n boekje uit 1984 nog steeds niet volledig achterhaald is, is natuurlijk een slecht te ken.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1996 | | pagina 9