8© WIJZE Interim-manager bij SBT Zes Tilburgse tehuizen kiezen voor samenwerking Ti I r 11 SP( Mogelijk fusie over twee j'aar POST SCRIPTUM COLOFON Informatiemiddag Seniorenacademie Grote Letterboeken in bibliotheek 1 I I I I I I I I I Cursussen voor 50+ vrouwen Homeopathie Volksdansinstuif Informatiemiddag over thuiszorg Naar betere ouderenzorg 1 DE TILBURG DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 4 januari 1996 pagina 14 Z1 FOTO: GEERT VAN LOON 5350505. I B De Duynsberg, een van de zes verzorgings- en verpleeghuizen die gaan samenwerken. i Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus HET WOORD IS AAN... PERI Autor PERI Autor w uur voor de verschijningsdatum. zegt Diemel. "Nu moeten we er ach ter komen hoe die culturen in de prak tijk zijn." Volgens de directeur van De Haze laar is de sfeer van de Heikant heel anders als die van De Duynsberg of Den Herdgang. "Dat merk je als je daar binnenloopt. Het heeft alles te maken met de mensen die er wonen. Dat zijn vooral mensen uit de wijk waar het tehuis staat, blijkt uit onder zoek." Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5~~" 5368805. Mochten de zes tehuizen op termijn kiezen voor een fusie, dan kunnen de diverse bewoners- en onderne mingsraden hun stem laten horen. Diemel: "Ik denk dat die raden nu al overal meegesproken hebben. Maar als wij besluiten dat een fusie de bes te keuze is, dan moeten we daar een discussie over voeren met de bewo ners en het personeel." Van begin februari tot eind april worden aan de Senioren academie 33 cursussen gegeven door docenten van de Ka tholieke Universiteit Brabant (KUB) en de Hogeschool Ka tholieke Leergangen (HKL). Er komen thema's uit allerlei wetenschapsgebieden aan bod. In Tilburg zijn dat onder meer: boeddhisme, evolutieleer, schilderkunst, de opkomst van de Engelse roman, literatuur in de twee Duitslanden (1945-1989), architectuur van de Renaissance, Europese literatuur en muziek van de 20ste eeuw, en de kwaliteit van de krant. De cursussen van 10x2 uur kosten ƒ250,- (reduc tie mogelijk). Op donderdag 11 januari is er een informatiemiddag om 14.00 uur. Tot 16.30 uur worden dan mini-colleges gege ven. Plaats: KUB, Warandelaan 2, in gebouw Q. Informatie: Infocentrum HKL, tel. 5394444. resultaat is van de zorg die je aan een bepaalde doelgroep hebt besteed", stelt de interim-manager. "Natuurlijk moet je aan de ouderenorganisaties en de gemeente ook aangeven wat het bijbehorende kostenplaatje is: je moet proberen voor te rekenen wat het nut is van één arbeidsplaats bij de SBT. Voorde professionele organisa tie SBT is het de taak preventieve hulp te verlenen door netwerken voor hulpverlening te organiseren en in gang te houden. Met de ouderenor ganisaties samen kun je dan probe ren de groepen met problemen tijdig te bereiken. Zo kun je met een mini mum aan professionele ondersteu ning een maximale mobiliteit aan pre ventieve zorg organiseren; dat spreekt de ouderen van nu ook het meeste aan. Begin dit jaar komen we met een programma met concrete doeleinden", belooft Baltus. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. name in verzorgings- of verpleegte huis uitgesteld of zelfs voorkomen wordt", aldus Baltus. De interim-ma-* nager denkt dat dat beleid kan wor den uitgevoerd, door onder meer wijkorganisaties en ouderen in de buurten in te schakelen. "Zo kun je te weten komen hoeveel slechtziende ouderen er zijn, of hoeveel 80-plus- sers slecht ter been zijn en daardoor thuis dreigen te vereenzamen." "Ook het aantal ouderen met een laag inkomen -zeg AOW plus 200 gulden- kun je concreet benoemen", zegt Baltus. "Bij hen kun je bijvoor beeld vaststellen of ze lid zijn van ou derenorganisaties en of ze voldoen de kunnen deelnemen aan het maatschappelijk leven. Vervolgens kun je samen met de betrokkenen en ouderenorganisaties bekijken wat daaraan te doen is." "Na een jaar moet je toetsen wat het toernc Zaterdag 6 jar voetbalverenig tiende nieuwja strijden beginn nale begint om worden in spon gespeeld. De ti heer Konica 0[ het Rotterdam daarna kan het topper tussen Noord-Brabant voetbalbond hun eerste wet doom en de tw speelt tegen M klasser uit Berl is de deelname GOES. De Z coach/speler steeds van de door de organif de prijsuitreiki Vanwege het s Konica na aflo warm buffet aa Eik aan de Fi Goirle, waar te nieuwjaarsrece Uitvalsbasis De specifieke verpleegkundige des kundigheid blijft in de toekomst ge handhaafd in de verpleeghuizen. Aan mensen in nood geen gebrek. Daar weet Gerrit Poels, zoals ook in de vorige Seniorenwijzer bleek, van mee te praten. Niet alleen is hij al bijna dertig jaar de toevlucht van mensen in nood. Het netwerk van activiteiten dat uit zijn eenvoudige initiatief is voortgekomen (Poubelle, Pollepel, etc.) geeft aan dat zijn manier van klaar staan voor de mensen aanstekelijk heeft gewerkt. Enkele honderden mannen en vrouwen hebben zich in de loop van die jaren belangeloos ingezet om het werk dat Gerrit Poels was begonnen, voort te zetten en uit te bouwen. Maar de nood is helaas niet afgenomen. Het no-nonsense-denken heeft onze wereld in zijn greep. De leiding van de geestelijke gezondheidszorg is in handen gevallen van bezuinigende economen, die alleen maar den ken in termen van 'oplossingen' en de daarbij behorende 'kostenplaatjes'. Als de verzekering niet langer de 'schade' dekt, wordt de patiënt 'ontsla gen'. Zeg maar: als grof vuil aan de straat gezet. Het Poels-circuit -naar het voorbeeld van zijn initiatiefnemer- mag het verder opknappen. Daar mee bespaart het reguliere apparaat zichzelf miljoenen guldens. Verzekeringsmaatschappijen, justitie, gemeentelijke overheid... willen jul lie de loten aan de stam van Gerrit Poels bij gelegenheid gedenken? Twan van Oirschot De cliënt komt in de wereld van verzorgings- en verpleegtehuizen steeds meer centraal te staan. Om zo goed mogelijke zorg te kun nen aanbieden, gaan steeds meer tehuizen onderling samenwer ken. Begin december tekenden zes Tilburgse huizen een intentie verklaring om te komen tot wat zij een 'joint venture' noemen. Het doel van de samenwerking is natuurlijk meer doen met hetzelfde geld. Maar vooral willen de verzorgingshuizen het mogelijk maken dat hun bewoners minder snel hoeven te verhuizen als ze meer of andere zorg nodig hebben. De zes zijn verpleeghuis De Hazelaar en de verzorgingstehuizen St. Anto- nius van Padua, De Duynsberg, de Heikant, Den Herdgang en De Kie- vitshorst/Bijsterstede. De joint ventu re moet leiden tot een nauwer sa menwerkingsverband. Na twee jaar bekijken de tehuizen of ze voor een fusie of een andere vorm van integra tie kiezen. Er zijn gelukkig veel mensen ge weest die tijdens de feestdagen de Franse wijnen hebben vervan gen door andere soorten. Dit als protest tegen de atoomproeven van de Franse regering. Zelfs de zieke paus werd na het uitspreken van zijn kerstwens in het Frans spontaan onpa(u)sse- lijk. Zou dat wellicht symbolisch zijn geweest? Drop Oud Sinds half november werkt Jo Bal tus van Smart Group Organisatie Adviseurs uit Vught als interim manager bij de SBT. Hij is door het SBT-bestuur gevraagd samen met deze organisatie een con creet plan op te zetten voorde toe komst van de coördinerende or ganisatie van het ouderenwerk in Tilburg. Baltus heeft tot 1 mei de tijd om dit plan te maken, de sa menwerking met De Twern uit te breiden en om de gemeentelijke bezuinigingen op het ouderen werk te realiseren. Over Grote Letterboeken bestaat nog steeds een groot mis verstand. Veel mensen denken namelijk dat er alleen maar streekromans en detectives in een Grote Letter uitgegeven worden. Dat hierin de laatste jaren verandering is gekomen, kunt u zien in alle vestigingen van de Openbare Bibliotheek Tilburg. Een greep uit het aanbod vindt u hieronder. Bodie Thoene heeft in romanvorm de geschiedenis van de staat Israël beschreven. Elk deel uit deze serie 'De kronie ken van Sion' is niet alleen een historische roman, maar te gelijk een avonturenverhaal en een liefdesroman. Boeken van Daniëlle Steel zijn veel verfilmd. Maar wist U dat deze ook al zijn uitgegeven in Grote Letter? Een voor beeld hiervan is 'Vaders en kinderen'. De schrijver G.L. Durlacher beschrijft in 'Quarantaine' vijftig jaar na dato wat hij als Duits-joodse jongen doorleefd heeft. Sinds een jaar is er een uitgeverij van Grote Letter boeken die alleen literaire werken uitgeeft. Een deel uit die serie 'XL- boeken' is bijvoorbeeld 'De kruissleutel' van Primo Levi. Hierin wordt met veel humor het levensverhaal verteld van een Italiaanse monteur die over de hele wereld karweien klaart. Een ander boek van deze uitgeverij is 'Gesloten huis' van Nicolaas Matsier die met dit romandebuut veel lof oogstte. Het is een autobiografisch verhaal over de verwer king van de dood van zijn ouders bij het uitruimen van de ou derlijke woning. In 'Zo was het' beschrijft Ina van der Beu gel het leven in gegoede kringen in de periode tussen de twee wereldoorlogen. Neem eens een kijkje in die kasten met Grote Letterboeken en ontdek zelf de verscheidenheid. Vanaf zondag bad De Driebu legenheid vooi Wekelijks kan 11.00 en 12.0C genheid om sai met psoriasis bruik te makei begeleiding. H tige huidziektt schilferachtige chaam, absolu zijn er mensei vinden om met nieten van een langstelling da men met Nic< Bruijn (Diepen lefoon 013-422 Adequate zorg Directeur Chrik Diemel van De Haze laar noemt het aanbieden van ade quate zorg aan de cliënten een be langrijke reden voor de samenwerking. "Vroeger boden wij in de ouderenzorg een min of meer vaststaand zorgpakket aan, maar nu is de vraag van de bewoner het uit gangspunt. Door in te gaan op die vraag kan hij of zij in het verzorgings tehuis blijven." In veel gevallen kunnen de bewoners van de betrokken verzorgingstehui zen op hun eigen plek blijven, ook als ze aanvullende zorg nodig hebben. "Hebben ze die zorg nodig, dan kun nen ze die dankzij de samenwerking in het tehuis krijgen waar ze wonen. We willen op deze manier verpleeg- zorg naar de verzorgingstehuizen brengen", aldus Diemel. "Maar er kan natuurlijk een moment komen dat er zo'n specifieke zorg nodig is dat ze wel moeten verhuizen." Als voor beeld noemt Diemel een ernstige vorm van dementie. I 3078^5003 DB"Tilbürgf^teL I j 5350505. j Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I J 5368805. Deadline: maandag 12.00 uur "Ik ben hier begonnen vanuit het idee dat het bestaansrecht van de SBT vanuit de markt bewezen moet wor den", vertelt Baltus. "Eerst ben ik gaan praten met ouderenorganisa ties en individuele ouderen, de klan ten van de SBT." Baltus' basis-idee over het ouderen werk is mede tot stand gekomen op basis van deze vele gesprekken. Het komt overeen met de uitgangspunten van het beleidsplan van de SBT, dat begin 1995 verscheen: ouderen moeten zo lang mogelijk hun zelf standigheid moeten kunnen behou den op het gebied van wonen, dag besteding, financiën, gezondheid en relaties. "Je ziet in de nabije toekomst een trendbreuk", zegt de interim-ma nager, "er komen steeds meer oude ren. Maar de overheid heeft nog on voldoende doordacht wat wat de gevolgen zijn van deze explosieve toename. Een antwoord hierop kan alleen gevonden worden als de over heid samen met de ouderen creatief invulling geeft aan ouderenbeleid." "Het is een taak van de SBT dit beleid actief gestalte te geven en daarbij antwoord geven op vragen als: hoe kan de kwaliteit van het leven voor ouderen worden vergroot en hoe kan afhankelijkheid worden voorkomen? De extra waarde van de SBT is vol gens mij dat ze samen met ouderen organisaties en vrijwilligers hulp kan realiseren voor ouderen dat nodig hebben. Zo kunnen de kosten van zorg worden beperkt, omdat dure op- I Sarah, de werkgroep voor 50+ vrouwen, organiseert drie I cursussen. De levensloopcursus is voor de vrouwen die I nog plannen willen maken en gebruik willen maken van el- I kaars levenservaring. De thema's zijn o.m. de derde le- I vensfase, omgaan met alleen zijn, zelfredzaamheid, ge- I zondheid, vriendschap en emancipatie. Daarnaast is er ook I een cursus 'Opkomen voor jezelf'. In de 'schrijfgroep' kun je I door middel van speelse en meer serieuze schrijfopdrach- I ten op zoek naar je dromen, idealen en verwachtingen van I het leven. Schrijfervaring is niet nodig. J De cursussen starten als er voldoende deelneemsters zijn; I aantal deelneemsters maximaal twaalf, bij de schrijfgroep I zes. Duur: twaalf wekelijkse bijeenkomsten van twee uur; I het dagdeel wordt nog bekend gemaakt. Plaats: Feniks, I Nieuwlandstraat 43. Kosten: ƒ25,- per cursus. Informa- I tie/opgave: Feniks (tel. 5421896) of C. Verhoof (4671962). De afdeling Tilburg van de Algemene Nederlandse Bond I voor Ouderen (ANBO) organiseert op 18 januari een mid- I dag over homeopathie. Dokter M. Prickartz-Wijdeveld zal I een inleiding houden en vragen'beantwoorden. Vóór de le- I zing houdt de ANBO een nieuwjaarsreceptie. Aanvang re- I ceptie 14.00 uur, lezing 15.00 uur in De Postelse Hoeve, Dr. I Deelenlaan 10. Iedereen is welkom, ook niet-leden. I Zondag 7 januari is er in dansschool Van Opstal (Koestraat I 26)een nieuwjaarsinstuifvoorvolksdanserso.lv. NettieTö- I nissen. De instuif duurt van 11.00 tot 13.00 uur. Entree 2,- I p.p. Ook niet-dansers kunnen er een kijkje komen nemen I bij dit volksdansen voor 55-plussers. I De Algemene Bejaardenpartij Tilburg (ABT) organiseert op I woensdag 17 januari een voorlichtingsmiddag over thuis- I zorg en de nieuwe ontwikkelingen daarin. De informatie I wordt gegeven door de stichting Thuiszorg Midden-Bra- I bant. De middag is van 14.00 tot 16.00 uur in wijkcentrum I De Ypelaer, Corellistraat 10. Iedereen is welkom. I Nederland kent steeds meer zorgbehoevenden. Onder hen I zijn veel (alleenstaande) ouderen. Als zij intensieve zorg I nodig hebben, worden zij meestal opgenomen in een ver- I pleeghuis of ziekenhuis. Zo sterven velen ongewild in een I instelling. I De ouderenorganisaties onderschrijven het beleid dat ou- I deren zo lang mogelijk thuis moeten kunnen blijven wonen. Ook als zij in zorg behoeven. Van huishoudelijke tot ver- pleegkundige hulp, van maaltijdbezorging tot inkopen doen, transport etc. Zo is in de loop der jaren een netwerk van zorgverlening ontstaan met professionele zorgverle- ners, maar vooral ook met vrijwilligers. Zonder dit vrijwilli- gersleger is de 'thuiszorg', zoals wij die nu kennen, on- I denkbaar. Maar...waar gewerkt wordt, worden ook fouten gemaakt. Daar wordt over geklaagd of kritiek op geleverd. Maar dat gebeurt bijna nooit bij de juiste instantie, omdat men bang is dat de relatie tussen zorgontvanger en -verlener vertroe- I belt. Toch moet de klacht boven tafel komen om verbeterin- I gen te bereiken. I Daar wil het Overleg Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO) I wat aan doen. Uw klachten, opmerkingen of ideeën kunt u kwijt bij dhr. J. Meijlink van het OTO, Mercuriusstraat 14, I 5042 AV Tilburg of bij een bestuurslid van uw ouderenorga- I nisatie. Het mag anoniem maar liefst niet, dus met uw naam I en adres. Dan kan er naderhand, als dat nodig is, nog eens I over nagevraagd worden. Het OTO garandeert wel dat de I klacht anoniem doorgesluisd wordt naar de betreffende in- i stantie. Na een najaar: wacht succesv plaats in de Ere eerste herente; enigingPERFI mende weekei wedstrijd van op het program Zaterdagavond Frank Boute, Manders, met in Veldhoven team van Cosir titiewedstrijd spannendepot sultaten (2 kee voor PERFEC onderlinge pan de najaarscomj Zondag worde sportcentrum 1 destraat de ja; schappen geh< waarbij jong er van de verenig tieve strijd aanl De clubkamp om 17.00 uur; tionele nieuwj tennisverenigii NE. "Die mensen moeten hun werk regel matig doen om hun deskundigheid te behouden. De talenten van dokters en verplegers zijn vooral nodig in de verpleeghuizen." Wat niet wil zeggen dat de artsen nooit in de verzorgingstehuizen aan wezig zijn. Diemel: "Dokter X gaat eens in de zoveel tijd naar een ver zorgingstehuis om daar te werken. Daar zijn afspraken over gemaakt. De Hazelaar blijft de uitvalsbasis. Maar als er een fusie komt, kan dat veranderen." De samenwerking moet de kennis van de zes instellingen samenbren gen. Ook de organisatie kan op deze manier worden verbeterd. Daarvan hebben niet alleen de bewoners pro fijt van van, doordat ze langer kunnen blijven wonen in het tehuis waar ze zich op hun gemak voelen. "Maar ook financieel moet het efficiënter", stelt Diemel. "We willen nu kijken hoe we het geld het beste kunnen besteden en eventueel de functies herindelen. Als dat achter de rug is gaan we be kijken wat de meerwaarde van een eventuele fusie is." Verder spelen volgens Diemel de zorgverzekeraars een rol. "Die ko men steeds meer op voor de belan gen van de klanten, dus houden ze ons goed in de gaten. De klanten van de zorgverzekeraars kopen bij ons diensten in en dus moeten die in orde zijn." Prikkel "De macht van het getal speelt zeker een rol bij het komen tot een nieuwe organisatievorm", zegt Diemel. "Eén organisatie staat sterker dan zes ver schillende." Volgens hem speelt het marktprincipe een steeds grotere rol in de zorg, mede door de rol van de zorgverzekeraars. "Dat geeft wel een prikkel: je moet wakker blijven om de klant tevreden te stellen." De leiding van de zes tehuizen gaat de komende zes maanden een ge meenschappelijke visie op papier zetten. Verder moeten het komende half jaar de kosten vastgesteld en verdeeld worden. Lukt het de zes daaruit te komen, dan pas is het sa menwerkingsverband een feit. Of het twee jaar later tot een fusie komt, is nog niet zeker. "We willen de eigenheid en de cultuur van de ver schillende huizen overeind houden", Op 27 decemb den dat wegatl Road Runners halen van dez, pen septembei eerste clubk; TRR over de a 10 km werden houden met aa feest. In 1985 was er: o.a. «de Kana «Jan Sweens» men tot de opr ging specifiek le waren wel lit vonden dat de voldoende aan tributie voor v kant was. Ook letiek binnen i landse Atletie I Seniorenwijzer. I Wordt eenmaal in de twee we- ken opgenomen in de Tilburgse I Koerier. 1 Redactie: I Ria van der Aalst-Dierks 1 Diny van Bladel-Verbunt I Riek Flipse-Tiemens 1 MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) 1 Wilma Hurkens I Joop Janmaat 1 Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt 1 Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a 1 RA ROd» nkl TilKi irn

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1996 | | pagina 14