s W I J z Gerrit Poels neemt altijd boterhammen mee fae I yi i"! F ■I. 1 Ihi Wat eten we met de kerst? POST SCRIPTUM COLOFON ri i i i 'I i i i i i i i ■I f ■I Prettige feestdagen! SBT dicht tussen kerst en nieuwjaar Informatiemiddag Seniorenacademie Weerbaarheidscursus voor vrouwen Leren omgaan met de computer Alleen zijn: doe er wat aan! Bezig met kerst r i i DE TILBURGSE KOERIER DE TILBUI ÏÏ5" Drop Oud FOTO: GEERT VAN LOON 64, 5038 DH Tilburg of Postbus 5368805. B.E.S. Tuurder voorde verschijningsdatum. Vinger aan de pols Een huis om dat onderdak te bieden was er in het begin niet. Echte kennis Seniorenwijzer. Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus HET WOORD IS AAN... Hl tag om igeven. Info- i gezel- daarin aan sociale vaardigheden begrijpen? Van de ex-psychiatrische patiënten bijvoorbeeld die, pakweg sinds tus sen '75 en '80, de opvanghuizen in Nederland overspoelden. Mensen die tot dan toe blijvend in een inrich ting werden opgesloten, kregen de mogelijkheid er uit te stappen. Maar niet om terug te gaan. En dat terwijl ze volkomen gehospitaliseerd waren, zó gewend als ze zijn aan verzorging en medicatie. Nu stonden ze zonder. Ze komen in een opvangcentrum en lopen gillend weg. Maken een rond gang langs andere centra, komen te rug en lopen weer huilend weg." Het einde van een jaar valt steeds weer samen met het begin van het volgende. Zo werkt tijd nu eenmaal. We vieren dat met het feest van het Licht. Dat laten we schijnen in de rich ting van het nieuwe. Het oude raakt zo een beetje uit het zicht; in het donker verdwijnt wat was. Nieuwe kansen voor ons allen. Gelukkig 1996! Blut "Het is onontkoombaar dat het die professionele kant opgaat. Goed ook, om de doorsnee hulpbehoeven de efficiënter te kunnen helpen. Maar naarmate je organisatie professione ler, soepeler wordt, krijg je meer uit stoot van 'elementen' die daar niet in passen. Mensen glippen erdoor en staan op straat." "Ik ben er van overtuigd dat zo'n rest groep ook bij de definitie van hulpverlening hoort. Maakt niet uit of het nou sociale dienst, GAK, maatschappelijk werk of Huize Poels zelf is. Want om als instelling je zaak- In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. jes te kunnen regelen, moet je stan daardiseren, normaliseren, bureau cratiseren. De doelgroep wordt een grootste gemene deler. Dan vallen er altijd mensen af. En juist dat restant, daar gaat het mij om." Een voorbeeld dat Poels van nabij heeft meegemaakt: "Begeleid wo nen, idem. Bedoeld om te voorkomen dat ex-bewoners van Huize Poels zichzelf opnieuw dakloos zouden 'maken'. In overleg met de Sociale Dienst worden alle vaste lasten geor ganiseerd. Stichting Blut betaalt de huur en energie. De rest is voor eigen besteding. Maar je wil als organisatie mislukkingen voorkomen. Ontploffin gen in bepaalde pandjes, dat kan niet meer. Je gaat dus selecteren: wie zetten we bij elkaar, wie valt er bui ten?" "Ik ben in '68 met dit werk begonnen uit een zekere onvrede met mijn kloosterlijk bestaan. Niet dat ik daar mee per se radicaal wilde breken, maar ik vond dat ik buiten de kloos termuren meer kon doen voor de mensen die het hardst hulp nodig hebben. Wat ik had opgepikt van het tweede Vaticaans concilie in 1965, was datje de kerk met daden gestal te moest geven. Niet teveel hoge, of diepe praat, maar gewoon tussen de mensen staan en meedoen." "Met een kleine groep gelijkgestem den wilden we concrete hulp bieden. Boodschappen doen, formulieren invullen, huisbezoekjes afleggen, luisteren. Onze congregaties lieten ons die ruimte, maar het kostte ons wel de zekerheden van het klooster leven." "Het oorspronkelijk plan was om een vaste post te bemannen bin nen de Tilburgse Hulpcentrale, die opgericht zou gaan worden. Maar toen we op 1 mei 1968 begonnen, was de Hulpcentrale er nog steeds niet. En binnen een maand was het luisteren naar mensen veranderd in de feitelijke opvang van die mensen. Zó zijn we eigenlijk puur toevallig van aanspreekpunt tot een opvangcen trum geworden." Donderdag 21 december T995 pagina‘24 1 tX(| E Terug naar af "Dan moet je de straat op. Ik heb ge zien dat veel problemen niet op te los sen zijn binnen een gestructureerde organisatie. In de 27 jaar dat Huize Poels bestaat, heb ik al vader op zoon op kleinzoon bij ons op doorreis gezien. Families met een ingegroei de mislukking. Geen enkele kans om tot een minimaal sociaal niveau te klimmen. Maar op straat maken ze graag een praatje." "Dus toen ons opvangcentrum -nadat het eerst in de Poststraat, daarna in de Nieuwlandstraat en vervolgens aan de Ringbaan Zuid zat- in 1990 naar de Gasthuisring ging verhuizen, dacht ik: 'Het zijn toch mijn laatste ja- ren, er is zoveel regelgeving bijgeko men waar ik niet meer mee uit de voe ten kan, laat ik maar niet meegaan naar het nieuwe huis.' Ik heb uit Hui ze Poels moeten stappen om het weer te ontdekkenHet is weer net als in het begin, dichtbij." E M271 r "Samen zijn we naar de baas van de 'Broeders van Liefde gegaan. We vroegen de overste of hij garant wou staan voor de huur als wij huisvesting konden vinden. Hij ging akkoord. En gelukkig waren nog niet alle banden met de diverse congregaties waar we vandaan kwamen, verbroken. We kregen er eten en drinken, of konden langskomen om de restanten op te halen. Daar leefden we van. De men sen die bij ons introkken, deelden daarvan mee." "We stapten naar de St. Vincentius- vereniging, een negentiende-eeuw- se voorloper van de Sociale Dienst. Daar vroegen we om meubels, zodat we konden zitten en slapen." Onze tweed kruiswoord] en neem de vraagde lett« deze maniei e™e“£“ dinsdag 2 ja dags sturen Postbus 10C deze oplossi geerniet op te vermelde De namen eveneens be Fijn dat u vorige keer aandacht hebt besteed aan de Internationale Dag van de Vrijwilliger. Het is goed dat al die mensen die zich vrijwillig inzetten voor anderen, eens in het zonnetje gezet worden. Wat ik wel jammer vind, is dat het artikel zo 'roze' was geschreven. Zo van: "Het moet van binnen uit komen" en "Je moet er geen beloning voor krijgen". Alsof dan het war me gevoel zou verdwijnen. Nu weet ik uit ervaring dat vrijwilligerswerk lang niet altijd zo warm en pret tig is. Vrijwilligers zijn namelijk gewone mensen, die net als anderen vaak aardig, maar soms verdraaid vervelend kunnen zijn. Vooral als er macht in het spel is. Bovendien is het werk dat vrijwilligers doen, niet altijd zo leuk als in het artikel werd gesuggereerd en blijft de waardering soms ook nog uit. Dus als je op de koop toe neemt dat vrijwilligerswerk wordt gedaan door mensen met hun positieve maar ook negatieve kanten, dan kan ik het ie dereen van harte aanbevelen. Ikzelf doe het namelijk al meer dan twintig jaar. Tweehonderd bordjes "Het heeft lang geduurd om daar wat vastigheid in te brengen", vervolgt Gerrit Poels. "Pas na een paar jaar ontdekten we wat de financiële in breng van de Sociale Dienst kon zijn. De eerste gemeentelijke subsidie da teert volgens mijn herinnering uit 1976. Daarvoor was het: 'Pak maar een bordje en eet maar mee.' Maar als het op een gegeven moment tweehonderd bordjes zijn, wordt dat moeilijk." "Dan ontdek je dat je het niet meer al lemaal zelf kan doen. Datje, om con tinuïteit te waarborgen, niet kunt ont snappen aan een meer professionele aanpak. Dat je organisatie zich moet vertakken, dat je taken aan anderen moet overlaten. Dus ontstond naast ons eerste opvanghuis een tweede aan hetTransvaalplein. Maar ook: de Pollepel, Stichting Blut, Begeleid Wo nen en het sociaal pension. En na tuurlijk La Poubelle, zeventien jaar geleden opgericht, prima club. De oorspronkelijke taak was om de spul len die ze kregen, aan te bieden aan Huize Poels en haar vertakkingen. Daarbij staat het woord gratis voorop voor onze eigen klanten. Maar ook anderen kunnen er voor een habbe- krats terecht. Al met al hadden we het aardig voor elkaar." Gillend weglopen Als je net als Gerrit Poels al zo vaak hebt meegemaakt dat een goed ini tiatief uiteindelijk altijd die mensen overslaat die de hulp het hardst nodig hebben, waarom ga je dan niet ge woon op een bankje van de zon ge nieten? Waarom heb je die opvang niet van het begin af aan overgelaten aan de instellingen die er toch al voor stonden? "Solidariteit", antwoordt Poels. "Waarbij dus niet de oplossing cen traal staat, maar het meevoelen. Met mensen die zich niet houden aan de regels als hun een onderdak wordt aangeboden. Die dat niet kunnen. Die te weinig sociaal contact gewend zijn om dat op te kunnen brengen." "Hoe moetje dat elementaire gebrek Gerrit Poels: "Solidariteit, waarbij niet de oplossing centraal staat, maar het meevoelen. Met één been in het klooster en één been in de goot. Zo begon Ger rit Poels in '68 aan het opvangcentrum dat iedere zwerver, junk en andere ontheemde uit Tilburg inmiddels weet te vinden. Het gaat goed met Huize Poels, maar 'Pater' Poels zelf is daar niet meer te vinden. Wel kun je hem sinds hij met de VUT ging, tegenkomen in de 'jungle' van de binnenstad. De inmiddels 66-jarige Poels stapt nog elke ochtend om half vier op zijn fiets om daar heen te gaan. Waarom? Lag er soms geen mooie rol voor hem klaar bij het uit stekend functionerende opvangcentrum? "Toch wel, maar alle vor men van hulpverlening, hoe goed ook, hebben uitstoot." Die men sen die nergens passen, roepen vanuit het donker: 'Pater, heb je wat te vreten?' Daarom neemt Gerrit altijd boterhammen mee. Der tig jaar dokteren aan de zieke onderbuik van Tilburg. van zaken evenmin. Er was alleen overtuiging en doorzettingsvermo gen. "We begonnen zonder enige kennis vooraf", vertelt Poels. "Zeker in het begin waren we nauwelijks kri tisch bezig. We pakten gewoon op wat we tegenkwamen. Je hoort de problemen aan en probeert er wat aan te doen. Maar je kunt niet overal meteen wat aan doen. Moet je die mensen dan in de kou laten staan? Het liefst wil je ze in huis halen. Om een vinger aan de pols houden. Dat ze niet opnieuw in moeilijkheden ko men. Totdat er een oplossing is." "De vraag was: hoe komen we aan huisvesting en geld om dat mogelijk te maken? We hadden het van tevo ren niet gepland en nauwelijks door dacht. We waren geen lid meer van een kloosterorde. Onze banen -we werkten vooral in het onderwijs- had den we opgezegd. In feite zaten we zonder inkomen en zonder onder dak. Toch waren we vastbesloten." De redactie van de Seniorenwijzer wenst alle lezers prettige kerstdagen en een gelukkig 1996! De Tilburgse Koerier gaat van een weekje kerstvakantie ge nieten. De volgende Seniorenwijzer verschijnt wel gewoon over twee weken, dus op donderdag 4 januari. Berichten voor die pagina moeten binnen zijn op dinsdag 2 januari om 10.00 uur. Voor de Seniorenwijzers daarna is de kopijsluiting weer gewoon op maandag om 12.00 uur voor de verschij ningsdatum. Het centraal bureau van SBT aan de Posstraat en de kanto ren van de stadsdeelteams zijn gesloten van maandag 25 december tot en met maandag 1 januari 1996. Op dinsdag 2 januari zijn de SBT-medewerkers u weer graag van dienst. Van begin februari tot eind april worden aan de Senioren academie 33 cursussen gegeven door docenten van de Ka tholieke Universiteit Brabant (KUB) en de Hogeschool Ka tholieke Leergangen (HKL). Er komen thema's uit allerlei wetenschapsgebieden aan bod. In Tilburg zijn dat onder meer: boeddhisme, evolutieleer, schilderkunst en picturale zeggingskracht, het rationalisme de opkomst van de En gelse roman, de literatuur der beide Duitslanden (1945- 1989), architectuur van de Renaissance, achtergronden van het Interbellum (1919-1939), Europese literatuur van de 20ste eeuw, muziek van de 20ste eeuw, ontwikkelingspsy chologie en de kwaliteit van de krant. De cursussen van 10x2 uur kosten ƒ250,-(reductie mogelijk). Op donderdag 11 januari is er een informatiemiddel 14.00 uur. Tot 16.30 uur worden dan mini-colleges gege Plaats: KUB, Warandelaan 2, in gebouw Q. Informatie: centrum HKL, tel. 5394444. Op 8 januari start in het buurtcentrum Loven-Besterd een weerbaarheidscursus voor vrouwen van 55 jaar en ouder. Doel van deze cursus is vrouwen om leren gaan met angst. Vaak durven vrouwen niet alleen de straat op, omdat zij bang zijn dat hun iets zal overkomen. Als je bang bent, loop je ook niet lekker over straat of blijf je thuis, terwijl je wel weg had willen gaan. In de cursus leert u om te gaan met uw angst, hoe sterk u bent en wat u allemaal nog wèl kunt doen als u bang bent. Hoe je het risico op slachtofferschap kunt verkleinen door bijvoor beeld uw houding te veranderen. Bovendien leert u een aan tal groepen en technieken. De cursus heeft twaalf bijeenkomsten van twee uur. Start: maandag 8 januari, 13.30 tot 15.30 uur. Kosten: ƒ50,- per persoon voor de hele cursus. Plaats: buurtcentrum Loven- Besterd, Koestraat 164. Opgave: tel. 5421664. De computer is niet meer weg te denken uit het dagelijks be staan. Maar veel oudere mensen wagen zich niet in de buurt van dit apparaat. Terra Nova heeft een speciaal aanbod voor vijftigplussers. In de 'basiscursus computer' leert u het hoe en het waarom van de Personal Computer (PC). Stap voor stap leert u wat u met de PC kunt doen. De cursus 'tekstverwerken' is een vervolg op de basiscursus. Na acht lessen heeft u de basis principes van het tekstverwerkingsprogramma Wordperfect onder de knie. De cursus 'Windows' op beginnersniveau laat u kennisma ken met het programma Ms-windows, het pakket en de muis. U leert hoe u kunt tekstverwerken en hoe u tekeningen kunt maken'Tekstverwerken onder windows' is daar een vervolg op. Bij de cursussen ligt de nadruk op individuele begeleiding en werken in eigen tempo. U betaalt per cursus voor acht les sen ƒ82,50. De cursussen beginnen half januari. Inlichtin gen: Terra Nova, Nieuwlandstraat 44-46; tel. 5426269. Sinterklaas, Kerstfeest, Oud en Nieuw: een sfeer van ligheid, harmonie en vrede. Het gezinsleven speelt i een grote rol en lijkt er vanzelfsprekend bij te horen. Toch is dit voor veel mensen geen realiteit. Er zijn mensen die alleen wonen, mensen zonder kinderen, mensen met kinderen die ver weg wonen, mensen zonder familie, vrienden of beken den. Bij het Meldpunt Tilburg-Noord werken vrijwiligers die het fijn vinden om eens bij iemand langs te gaan voor een praatje of eens een boodschap voor iemand te doen, samen eens te wandelen, te winkelen e.d. wist u dat het vaak veel gezelli ger is met iemand samen de pakjes in te pakken of de kerst boom op te tuigen en ondertussen je verhaal kwijt te kunnen? Belt u eens naar het Meldpunt (4555257); wellicht krijgt u er een aantal vrienden bij. Verkeert U in de luxe omstandigheid dat u tijdens de kerst dagen niet zelf het diner hoeft te verzorgen? Dan houdt u tijd over om allerlei andere leuke dingen te doen. In de Openba re Bibliotheek Tilburg vindt u materiaal genoeg om uzelf aan genaam bezig te houden. Natuurlijk kunt u de tijd doorbrengen met een lekker lees boek. Voor ideeën kunt u kijken op de tafels met nieuwe boe ken, op aanwinstenlijsten of in de kast met pas teruggebrachte boeken. Misschien zijn er nog leesboeken in kerstsfeeer aanwezig. Maar het is ook leuk om wat te gaan doen. Misschien kunt u nog wat moois maken voor uzelf of degene bij wie U gaat eten. Bij de hobbyhoeken is keuze te over. Wat dacht u van 'Marmeren op steen hout en metaal' van Mick Deenik of van 'Kartonnage van mappen en dozen' van Pien Lemstra? Mis schien kunt u iets moois of lekkers maken aan de hand van 'De kunst van kerst' van Malcolm Hillier. Houdt u van puzzels? Zoek op het onderwerp 'puzzels' en u vindt allerlei boeken van gemakkelijk tot moeilijk, vaq raad sels tot wiskundige hersenbrekers. Voor detectiveliefheb- bers is 'Misdaaraadsels' een aanrader. U vindt in de bibliotheek muziek en videobanden (Konings plein), hobby- en platenboeken of tijdschriften te over om aangenaam mee te verpozen. U kunt nog in de bibliotheek aan het Koningsplein terecht tot vanavond negen uur en vrij dag en zaterdag tot vijf uur. In de grotere filialen kunt u tot morgenavond acht uur en zaterdagmorgen tot een uur te recht. Na de kerstdagen zijn de bibliotheken weer gewoon open. rxci i upyi Koerier. Redactie: I Ria van derAalst-Dierks I Diny van Bladel-Verbunt Riek Flipse-Tiemens MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) Guus Pijnenburg I Kees Vermunt I Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Poststraat I 64, 5038 DH Tilburg of Postbus 1 I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I 1 5350505. I Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar I 1 de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 5368805. Deadline: maandag 12.00 uur

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 24