WIJZE Een zinvolle invulling aan het leven geven Steun Zomerzegels voor project Ouderen en Veiligheid 3295 n Lh Vandaag jaarlijkse Dag van de Vrijwilliger ingnet POST SCRIPTUM COLOFON r i i s i i i i i i i i i i i i i SBT dagje dicht 1 I I ffi/f c?f f vv/yjccrf I I I I I I Informatie over vakanties Hulp bij subjectsubsidie Thuiszorg Kerst-inn Wandelbos Kerststukjes maken Trefpunt 't Sant Kerstbijeenkomst Bingo Vrijwilligerswerk en de bieb >95 pagina 8 Donderdag 7 december 1995 pagina 9 DE TILBURGSE KOERIER )utwerk rijzen :EL i u Seniorenwijzer voorde verschijningsdatum. Een (nog) gezond overstekende binnenstadsbewoner 066 - Tilburg vanaf dinsdag i uit aan het water en ehele lan u geleverde consumptie ers, geisers en an komt. :lf verdwijnen, jer informatie) nde TWM, 4ENTEN N ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Jaarlijkse attentie De vrijwilliger Kooien heeft heel wat werk gedaan waar de betaalde SBT- HET WOORD IS AAN... ?EN WIJ JORTEN M FINEER ET binnen Nico van Meeuwen, vrijwilliger bij Vluchtelingen werk: "Ik zou er trouwens geen beloning voor willen hebben." FOTO: GEERT VAN LOON J 0 :r plaat 22x244 cm 4500 5250 6250 69°° BEL goedkoop kt s I-5426245 TEL. 4639083 I Deadline: maandag 12.00 uur I voor de verschiininosdatum. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt Riek Flipse-Tiemens Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Geen Willem II tegen Ajax deze week, want de politie voerde ac tie. Laat ik nou denken dat het een publieksvriendelijke acties zouden worden! Maar een woordvoerder van de politie ver telde dat dit wèl publieksvriende lijk was, want als het gesneeuwd had, was de wedstrijd ook afge last. Nu maar wachten op pu blieksvriendelijke sneeuw! Drop Oud In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. "Met de collega's en de vluchtelingen is het heel prettig werken." Dat hij en kel een reiskostenvergoeding ont vangt, vindt hij geen probleem. "Ik zou er trouwens ook geen beloning voor willen hebben." mee. Het uiteindelijke doel van het project is dat oudere bewoners zelf de problemen signaleren en die ver volgens aanpakken. Het geld van Zomerzegels komt goed van pas, aldus Schaffelaars. "Die weerbaarheidstrainingen in de wijk huizen leveren veel persoonlijk ren dement op voor oudere vrouwen", vertelt ze. "Het geeft veel zelfvertrou wen. De vrouwen gaan met minder angst de straat op. Hun uitstraling verandert, waardoor de kans dat er iets gebeurt nog kleiner wordt." Het is voor ouderen goed wonen in de binnenstad. Dat werd ook duidelijk uit het artikel in de vorige Seniorenwijzer. Toch is er een aantal zaken dat dringend om correctie vraagt, met name op het terrein van verkeersvei ligheid. Ik denk dan aan stoplichten die voor senioren -die wat langzamer lopen te kort op groen staan. Alleen met goede verticale relaties kom je veilig aan de overkant. Daarbij komt dan nog het verschijnsel van de door rood rijders: als je denkt dat je veilig kunt oversteken, word je nog geschept. Een nieuw verschijnsel op dit gebied is de spookfietser. Dat is degene die fietsen aan de verkeerde kant van de weg gemakkelijker vindt. Anders moet hij oversteken en dat is teveel werk. Alles bij elkaar genomen zijn dit zaken die het wonen en leven voor oude ren in de binnenstad minder prettig maken dan ze met voldoende toezicht zouden kunnen zijn. ers niet aan toekomen en daarvoor waarderen ze hem ook. Niet finan cieel, want op dat gebied blijft het be perkt tot een onkostenvergoeding en een jaarlijkse attentie. "Dat is ook ge noeg. De waardering en het contact vind ik veel meer waard", aldus Kooi en. Toen hij in septembertien jaar vrij williger was, kreeg hij een etentje aangeboden en dat kon hij zeer waar deren. "Dit werk is echt een hobby gewor den. Maar vrijblijvend is het niet. Ik zal ook niet van de ene op de andere dag opstappen. Als het aan mij ligt, ga ik gewoon door met dit vrijwilligers werk." Ook Nico van Meeuwen (54) gaat voorlopig nog door met zijn vrijwilli gerswerk. Hij werkt bij Vluchtelingen werk, waar hij in de ontmoetingsruim te bijvoorbeeld koffie en thee schenkt. Ook is hij voor de vluchtelin gen iemand die ze in vertrouwen kun nen nemen of met wie ze gewoon even kunnen praten. Vijfjaar lang zet hij zich nu in voor deze mensen. "Daarvóór zat ik een tijdje in de WW, maar ik wilde een zinvolle invulling aan mijn leven geven." Van Meeuwen werkt vier dagen in de week zo'n zeven tot acht uur. Over waardering heeft hij niet te klagen. Onderzoek Steeds meer ouderen voelen zich on veilig op straat. Uit onderzoek blijkt echter dat oudere mensen minder vaak slachtoffer zijn van misdrijven dan jongere. Het gevoel van onveilig heid heeft dan ook niet alleen met misdaad te maken: ook zaken als slechte straatverlichting, onoverzich telijke verkeerssituaties en gedrag van fietsers vormen bij sommige ou deren een aanleiding voor angst. In beide wijken wonen behoorlijk meer ouderen dan het Tilburgse ge middelde. Oerle is voor de gemeente bovendien een aandachtsgebied. Daarbij wordt gewerkt aan zaken als onderhoud van straten en het groen, Contacten Een andere reden om vrijwilligers werk te gaan doen, was voor Van de Wal de contacten met anderen. Dat ging ook op voor Jos Kooien (59). Na dat hij werd afgekeurd voor het on derwijs, zat hij een jaar thuis en daar vloog hij, naar eigen zeggen, tegen de muren op. Op een Open Dag in Tilburg-West kwam hij tien jaar geleden in contact met iemand van het ouderenwerk SBT, die hem vroeg of hij als vrijwilli ger aan de slag wilde op het wijkkan- toor West. Kooien: "Ik ben toen be gonnen met administratief ondersteunend werk en het is mij goed bevallen, hoewel ik geen zit tend gat heb." Kooien heeft het zeer goed naar zijn zin. "Hoe drukker, hoe beter. Ik heb hier nu mijn eigen plaats en ze be schouwen me eigenlijk als een me dewerker. Maar ik geef wel aan dat ik niet alles doe. Als ik nee zeg, is het nee. Vrijwilligers moeten zich niet la ten uitbuiten." Dat neemt niet weg dat Kooien zo'n dertig uur per week met plezier actief is bij de SBT. In ieder geval tot 1 janu ari: mocht het SBT-bureau West op die datum sluiten, dan gaat hij op zoek naar nieuw vrijwilligerswerk. Misschien op een ander kantoor van de SBT, want bij die organisatie ken nen ze hem. "En ze vertrouwen me ook. Ik kan hier altijd binnen, ook als de betaalde krachten er niet zijn." schoonhouden van de omgeving, openbare verlichting en verkeersvei ligheid. Doordat Loven-Besterd in het algemeen beter onderhouden is dan Oerle, zijn de wijken 'vergelijkings materiaal' voor het ministerie van Justitie en de gemeente. Coördinator Schaffelaars bekijkt sa men met ouderen wat de problemen zijn en onderhoudt contacten met or ganisaties die met en voor ouderen werken. Verder werken politie, De Twern, gemeente en het Overleg Til burgse Ouderenorganisaties (OTO) De SOOWA (Samenwerkende ouderen-organisaties Wan delbos) organiseert op woensdag 13 december om 14.00 uur een Kerst-inn met entertainer Huib Westen. Voor de pauze is er een programma in kerstsfeer. Daarna is er een gezellig sa menzijn, waarin men met z'n allen het oude jaar gaat uitluiden en uitzingpn. Toegangsprijs ƒ2,50. Gratis koffie of thee. Kerst brood en een versnapering zullen niet ontbreken. Voorver koop van de honderd kaarten aan de bar van wijkcentrum 't Kievitslaer, Reinevaarstraat 55. Op vrijdag 15 december zijn de kantoren van SBT, zowel het centraal bureau als de stadsdeelkantoren in verband met een interne bijeenkomst gesloten. Er zijn op die dag geen spreek uren en ook telefonisch is de SBT niet bereikbaar. Interessant "Ik verveelde me dood toen ik in de WW zat en dit vind ik interessant werk. Op deze manier pik ik iets op van andere culturen", vertelt Van Meeuwen. Na zijn werk in de journa listiek en de makelaardij was hij de talloze verplichtingen zat. Vervol gens werkte hij nog bij een Turkse vereniging in Waalwijk en daarna werd hij werkeloos. Vijf jaar geleden begon hij dus bij Vluchtelingenwerk. "Ik hecht veel waarde aan sociale contacten en dit is daarvoor een goe de plek." Van de Wal, Kooien en Van Meeuwen zijn alledrie zeer enthousiast over hun onbetaalde werk. De instellingen voor wie zijn hun werk verrichten, to nen zich eveneens zeer tevreden met hun inzet. Voor ouderen hoeft het dus niet op te houden na VUT of pensio nering: vrijwilligerswerk is een prima alternatief om bezig te blijven en so ciale contacten te maken of te hou den. 7 December is de internationale Dag van de Vrijwilliger. Op die dag staan de mensen, die onbetaald werken voor een instelling of or ganisatie, even in het zonnetje. Maar voor en na die datum doen vrij willigers gewoon hun werk. Nederland kan niet zonder vrijwilligers. In de loop der jaren is het aantal onbetaalde krachten in sommige sectoren steeds maar ge groeid. Zo kunnen bijvoorbeeld gezondheidszorg, onderwijs en sport niet meer zonder vrijwilligers. Tot al die onbetaalde krachten behoren heel wat ouderen, die al lang vrijwilligerswerk doen of er mee begonnen zijn na hun VUT of pensionering. De Seniorenwijzer sprak met een aantal oudere vrijwilligers. Al vijftien jaar is Thea van de Wal (77) actief als vrijwilligster voor de oude renbond KBO, eerst als secretaris, tegenwoordig als gewoon bestuurs lid van de kring Tilburg. Vijftien jaarte- rug stopte zij met betaald werk in de gezondheidszorg. "Om te voorko men dat ik niks meer om handen zou hebben, ben ik begonnen bij de KBO. Ik wilde nog graag wat doen, maar te gelijkertijd iets minder om meer thuis te zijn bij mijn man die een slechte ge zondheid had." Toen ze haar baan vaarwel ±e\dacht ze niet meteen zelf aan de bond, maar kennissen vroegen haar voor de functie van secretaris. "Ik heb het toen gedaan omdat ik die mensen kende en omdat ik ook thuis kon wer ken." Het werk als secretaris kostte Van de Wal al snel twintig uur in de week, maar haar huidige bestuurder kost wat minder tijd. Maar stoppen doet ze nog niet. De huidige be stuursperiode loopt nog drie jaar door en die hoopt ze vol te maken. Boven dien willen haar collega-bestuurders haar niet kwijt, vanwege haar kennis van zaken. Van de Wal ontvangt voor haar werk alleen een onkostenvergoeding. Ze is ervan overtuigd dat je goed gemo tiveerd moet zijn. "Je moet het uit pure overtuiging doen. Ik zelf ver wacht geen schouderklopje van an deren. Je doet het van binnenuit. Het is toch een nobel streven om iets voor anderen te betekenen." Dinsdag heeft mevrouw T. van Rij en van het Fonds Zomerzegels een een toekenning van 12.200 gulden overhandigd aan coördinator Ad Schaffelaars van het project Oude ren en Veiligheid in de wijken Oer le en Loven-Besterd. Het project is uniek in Nederland, omdat voor de eerste keer de gedachten en ge voelens van ouderen zelf centraal staan. Ouderen kunnen aangeven waar hun onveilige gevoel van daan komt en ze krijgen de kans zelf mee te denken over oplossin gen. Het Fonds Zomerzegels houdt zich sinds drie jaar alleen bezig met pro jecten die ouderen ten goede komen. Het geld voor het project Ouderen en Veiligheid is bestemd voor weerbaar heidstrainingen voor oudere vrou wen, andere cursussen en telefoon- cirkels. Het experimele project in de twee Tilburgse wijken is op 1 april van start gegaan en duurt minstens an derhalf jaar. INTERIEUR tie w WAARBORG Wordt eenmaal in de twee we- I Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5350505. I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. Op donderdag 14 december organiseert de KBO Tilburg- I Noord een voorlichtingsmiddag over (gezamenlijke) vakan- I ties. Aanwezig zijn mensen van de Stichting Recreatie Oude- I ren, die voor begeleiding bij georganiseerde vakanties zorgt, I en van EMA-reizen. Ook is er informatiemateriaal van 'Uit en I Thuis'. De middag begint om 14.00 uur in seniorensoos 't Hazennest aan het Kreverplein 27. Toegang en een kopje koffie of thee zijn gratis. Ook niet-leden zijn van harte welkom. Mensen met lage inkomens kunnen van de gemeente jaarlijks I tot 200 gulden subsidie krijgen voor allerlei activiteiten, waar- I mee ze onder meer sociale contacten kunnen onderhouden. I Deze subjectsubsidie kan tot 31 december aangevraagd wor- I den. Onder het motto 'Laat het geld niet op straat liggen' houdt I de KBO Tilburg-Noord twee ochtenden, waarop u gratis ge- I holpen wordt bij het invullen van de formulieren. Wat u moet meebrengen: bewijzen inkomen (maximum-nor- I men: echtparen 1803,16 per maand, alleenstaanden I 1262,21; echtparen in bejaardencentrum 594,86, alleen- I staanden 344,14); een copie van uw SOFI-nummer; bet- alingsbewijzen (van bijv, clubs, ouderenbond, busrit met I KBO, abonnement schouwburg, zwemmen in groepsver- I band, etc.); paspoort of identiteitskaart (rijbewijs en Pas 65 I zijn niet geldig). De ochtenden zijn op 7 en 14 december van 10.00 tot 12.00 uur in Seniorensoos 't Hazennest aan het Kreverplein 27. Er I is dan ook informatie verkrijgbaar over de Bijzondere Bijstand I in 1996. Ook niet-leden zijn van harte welkom! Informatie: dhr. I J. van de Ven, tel. 4672327; 't Hazennest, tel. 4556919. In Buurthuis Trouwlaan is op donderdag 14 december van I 14.00 tot 16.00 uur een voorlichtingsbijeenkomst voor oude- ren over thuiszorg. Thuiszorg Midden-Brabant en de GGD zullen een video vertonen en informatie geven over wat ze I doen en wat dat kost. Ook is er een presentatie van materiaal I uit de Thuiszorgwinkel en van gezondheidscursussen voor I ouderen. De toegang is gratis. Adres: Piet Heinstraat 2A. IDe werkgroep activiteiten voor ouderen Loven-Besterd orga- niseert op vrijdag 15 december van 9.30-11.30 uur een och- k tend waarop u kerststukjes kunt maken. U hoeft zich nietvoor- I af op te geven. Wel dient u alle benodigdheden zelf mee te S brengen zoals: bloemen, groen, een schaaltje, mandje, lint en overige versieringen. Oasis is tegen betaling ter plekke ver- I krijgbaar. Er wordt voor koffie/thee met versnapering en een goede sfeer gezorgd. Buurtcentrum Loven-Besterd, Koe straat 164. Deelname is gratis. I Ouderentrefpunt 't Sant organiseert in het wijkcentrum aan de g Beneluxlaan ook deze maand weer tal van activiteiten. Zo is er op woensdag 13 december om 10.00 uur een speciale kerstbingo. Op dinsdag 19 december en donderdag 21 december is er ge legenheid om onder deskundige leiding zelf een mooi kerst stukje te maken. Kosten ƒ6,- inclusief de gebruikte materia len. Aanvang: 10.00 uur. Op 20 december is er vanaf 10.00 uur een kerstochtend met zachte achtergrondmuziek. U kunt daar anderen ontmoeten onder het genot van een gratis kopje koffie of thee met trakta tie. Op maandag 18 december organiseert de werkgroep Oude ren een kerstbijeenkomst van 14.00 tot 17.00 uur in buurt centrum De Spil, Heikestraat 54. Onder het genot van een hapje en een drankje kan men met elkaar wat bijpraten. De middag zal muzikaal worden opgeluisterd door het gezel schap De Lachbrekers. De entree is gratis. Op dinsdag 12 december organiseert de Bond van Senioren en Gepensioneerden Sint Lucas een Bingo-middag in het wijkcentrum aan de Beneluxlaan 74. Aanvang 14.00 uur. Er zijn leuke prijzen te winnen. Denkt u erover vrijwilligerswerk te gaan doen? Dan kunt u zich oriënteren in de Openbare Bibliotheek Tilburg. In de algemene gids 'Ouderenwijzer' van Teleac wordt uitvoe rig geschreven over vrijwilligerswerk en hoe er mee te begin nen. In 'Als betaalde arbeid wegvalt' van Wiel Goosssens komt vrijwilligerswerk ter sprake als het gaat om sociale con tacten. Om u letterlijk een beeld te vormen van vrijwilligerswerk zou u de foto's in 'Gewoon ergens beginnen' eens kunnen bekijken. Ook de verhalen in 'Eigenlijk begon het allemaal met tante Mil lie' van Leny Wiggers-Baard geven U een impressie van vrij willigerswerk. 'Over werk dat niemand uitsluit' is geschreven met, voor en over oudere vrijwilligers. Bent u al actief als vrijwilliger? Dan vindt u in 'Bij de hand' al lerlei praktische tips waar u wat aan kunt hebben. 'Hulp bij hel pen' van Henny Nelissen biedt vrijwilligers in de zorgverlening een handreiking. Beschouwend van aard is 'Tussen eigenbelang en altruïsme' met opstellen over solidariteit en vrijwilligers. De meeste titels over dit onderwerp vindt u in de bibliotheek aan het Koningsplein. j a

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 9