WIJZE Je zit overal dichtbij en het leeft er' Handige technische foefjes gezocht! ,11 II Binnenstad niet alleen door jongeren bevolkt POST COLOFON SCRIPTUM ri i i i i i i i Dansen in Noord Gym/tafeltennis Activiteiten Karvel Informatie over ziektekosten Algemene Nabestaandenwet Sint in 't Sant Rommelmarkt in 't Hazennest Wegwijs in de catalogus van de bibliotheek Binnenstad en bibliotheek n i I Donderdag 23 november 1995 pagina 13 DE TILBURGSE KOERIER - pagina 12 ebaan 03 ling Drop Oud publi- Diny van Bladel-Verbunt kunt Mare Geerts en i Seniorenwijzer. Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: HET WOORD IS AAN... gen 42 reling, en. isluit is redenen i. Dit eken die op het Koningsplein komt maar niets. "Daarmee nemen ze voor heel wat mensen het uitzicht weg." Ze heeft zich er fel tegen verzet, maar zonder resultaat. De politie heeft het weer druk ge had de laatste tijd. Auto's met aanhangers controleren die op weg zijn naar stortplaats De Spin den Dat heeft geholpen, zeggen ze. Nu controleren ze fietsen op verlichting. Dat zal wel niets hel pen. Maar waar waren ze toen er afge lopen weekend echt hulp nodig was bij een vechtpartij op het Pi- usplein? Ze waren er niet of te laat. Over veiligheid in de binnen stad gesproken! De Tilburgse binnenstad is de laatste jaren aan verandering onder hevig. In rap tempo verschijnen er nieuwe gebouwen en verdwijnen anderen. Maar naast de vele kantoren die er verschenen, behoudt de binnenstad ook een woonfunctie. Er zijn al veel jongeren, maar er komen ook steed meer ouderen wonen. Hoe is het voor 55-plus- sers om in het hart van de stad te wonen? 800 zoek *en ikan De Unie KBO, de grootste oude renorganisatie in ons land, roept ouderen op om eenvoudige en zelf uitgedachte technische oplossin gen voor ongemakken in en om huis te melden. De meest originele oplossingen worden gepubli ceerd. Als ze heel simpel zijn, kun nen andere ouderen ze zelf ook (la ten) uitvoeren. En wellicht zijn er producenten die er brood in zien om ze te gaan maken en verkopen. Anna Paulownahof voor veilige slo ten en regelden bewoners van de flat boven de voormalige bibliotheek een nieuwe entree. Mevrouw Verschuuren en mevrouw De Jong komen 's avonds de deur niet meer uit. Verschuuren: "Met de kinderen wil ik dan nog wel eens naar buiten gaan, maar als ik alleen ben, blijf ik binnen." De Jong denkt er net zo over. "Ik durf niet naar buiten, vind het te gevaarlijk, maar het is voor mij geen reden om de binnenstad vaar wel te zeggen." De heer Petermeijer durft 's avonds wel naar buiten. "Ik ben voor de duvel niet bang. Ik sta altijd te kijken van die enge verhalen, want mij overkomen ze nooit." Lachend: "Ik kom kennelijk op de verkeerde plaatsen op de ver keerde momenten." Hij begrijpt best dat oudere vrouwen 's avonds niet meer de deur uitgaan, maar denkt dat de oudere bewoners het geen groot bezwaar vinden. "Anders zouden ze hier niet meer wonen." Een ding moet me daarbij toch wel van het hart. Het artikel wordt gepre senteerd onder de noemer 'plaatselijk Tilburg'. Daarbij wordt verwezen naar een telefoonnummer van de Telefonische Hulpdienst, maar dat is een nummer in Den Bosch. Zou de redactie van OudFit niet weten dat er ook een Hulpcentrale in Tilburg is? 'Onze' Hulpcentrale hoort bij de stich ting Contour en is 24 uur per dag en zeven dagen in de week bereikbaar. Het nummer daarvan is 013-5433584. Dat is een stuk goedkoper dan naar Den Bosch bellen. Een vrijwilliger nene wet ereen wier j een beslt :en met rc. ift indienen, nnen zes weke., er en wethou- :n verzonden, set men dan ster en wethou- bus90155, ndienen van horst de of vergunning nt van de tbank sector is 90110,4800 :el een verzoek ening worden ijk verzoek ka., s het bezwaar- ln deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. "Het gaat er niet om nieuwe electri- sche apparaten uit te vinden, maar om handige ideetjes", vertelt Irene de Kort van de KBO. "Ouderen zijn vaak niet meer zo goed ter been, wat stram of ze hebben een of andere handicap en dan kunnen handige foefjes uit komst bieden." Als voorbeeld van de dingen die al 'uitgevonden' zijn, noemt De Kort de kaartenhouder. Dat is een houten blokje met een sleuf, waardoor men sen met problemen aan hun handen toch kaart kunnen spelen. En een ex tra stuk tussen de stang van een stof zuiger zorgt ervoor dat mensen met rugproblemen toch nog met dat ap paraat kunnen werken. "En een mooi voorbeeld zijn natuurlijk de tussen- treden voor een trap. Iemand heeft dat verzonnen en ze liggen nu in de thuiszorgwinkels." Project De oproep gebeurt in het kader van het KBO-project 'Ouderen en Tech niek' dat vorige maand van start is ge gaan. Dat project moet niet alleen de weerstand bij ouderen tegen tech niek verminderen, maar ook produkt- ontwikkelaars en -aanbieders be- wust maken van de ouderen als groeiende markt voor hun produkten. Het achterliggende idee is dat tech niek ouderen kan helpen langer zelf standig te blijven wonen. Van de ou deren tot 75 jaar woont immers 80 procent zelfstandig. Een belangrijk onderdeel van 'Oude ren en Techniek' is het onderzoek, dat gedaan wordt door de afdeling Geron- technologie van de Technische Uni- versiteit Eindhoven. Op basis van dit onderzoek worden brochures en an der educatief materiaal ontwikkeld, waarmee de plaatselijke KBO-afdelin- Het blad OudFit, dat om de twee maanden in mijn bus valt, lees ik meest al met veel genoegen. Zo ook de uitgave van oktober 1995. Er stonden veel goede stukken in, waaraan je als oudere wat hebt. Ook het artikel 'Een gesprek van mens tot mens' vond ik goed en herkenbaar. Verlengde huiskamer Overdag komt mevrouw Verschuur en wel veel buiten. Ze is op veel ge bieden actief, bijvoorbeeld als voor zitster van het Trefpunt voor ouderen op het Koningsplein. "Ik noem het al- Hoge tolerantie De binnenstad is de afgelopen jaren behoorlijk veranderd. Tien jaar gele den was het Piusplein nauwelijks de moeite waard voor cafébezoekers. Nu is het een komen en gaan van mensen die wel een drankje lusten en daarvoor kunnen ze kiezen uit een bijna eindeloze rij kroegen. Van Rooy: "De ouderen hebben op zich een hoge tolerantie, maar ze willen wel dat afgesproken regels met hore ca en kermisondernemers worden nagekomen. Moetje het dan normaal vinden dat er tot half drie gigantisch veel herrie is?" Mevrouw Verschuuren en meneer Petermeijer zien ook positieve kan ten aan het uitgaansleven. Ver schuuren: "Als de studenten en jon gelui op de terrasjes zitten, hangt er een leuke sfeer." Ook Petermeijer vindt het leuk dat er veel jongeren naar de binnenstad komen, al voelt hij zich er niet echt bij thuis. "Dan spreekt het leeftijdsverschil toch mee. Maar die terrasjes zoals op het Piusplein horen echt bij een binnen stad." Dat ouderen klachten hebben over het lawaai kan Petermeijer wel be grijpen. "Maar als je daar niet tegen kunt, moetje toch verhuizen. Je kunt de binnenstad niet ontdoen van de activiteiten die erbij horen." Veilige sloten Volgens opbouwwerkster Van Rooy bestaat er bij nogal wat ouderen een gevoel van onveiligheid. "Maar daar in onderscheiden de ouderen in de binnenstad zich niet van andere ou deren." Ze is blij dat steeds meer ouderen dit gevoel op één of andere manier te lijf gaan. Zo zorgden bewoners van het tijd een verlengde huiskamer: warm en gezellig. De sfeer is er goed." Daar spreekt ze ook veel andere oudere binnenstadsbewoners en ze merkt dat bijna iedereen tevreden is over het leven in de binnenstad. Al bestaat bij de meeste ouderen wel de angst om 's avonds de deur uit te gaan, ver telt ze. Veel oudere binnenstadsbewoners komen bij daglicht wel op straat, bij voorbeeld om een Heuvelstraatje 'te pikken'. Ook mevrouw De Jong gaat overdag regelmatig op pad. Dan praat ze wat met een vriendin onder het genot van een kopje thee. Soms heeft ze wel eens last van de jeugd, maar echt veel moeite heeft ze daar niet mee. "Wie weet wat wij vroeger allemaal niet uitspookten? Boven dien zijn er genoeg jongeren die be hulpzaam zijn. Wij ouderen moeten ons ook aanpassen aan de jeugd. De tijden zijn nu eenmaal anders dan vroeger." "Als ik in de oude binnenstad wandel, denk ik altijd dat er iets moet veran deren", zegt de heer Petermeijer. "Of ze moeten alle oude gebouwen plat gooien, of ze moeten ze renoveren. Maar volgens mij wacht de gemeen te tot die oude panden van ellende in elkaar storten." gen aan de slag kunnen gaan.Maar ook ouderen (en anderen) kunnen dus hun steentje bijdragen. Want al die ge leerde koppen willen nog wel eens simpele dingen over het hoofd zien. Wie een goed idee heeft voor een eenvoudige oplossing voor een huis-tuin-en-keuken-probleem, kan dat opsturen of melden bij Ire ne de Kort, Unie KBO, Oranje Nas- saulaan 1,5211 AR Den Bosch; tel. 073-123475. Vindingrijke mensen die willen meedingen naar [- catie, kunnen hun ideeën inzen den tot 31 januari 1996. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) is weer bezig met een dansseizoen in de zaal van de Riddershof, Leharstraat 110. Om de veertien dagen is daar een middag met goede dansmuziek van disc-jockey Jan. Entree ƒ1,-; de middag duurt van 14.00 uur tot 17.00 uur. Er wordt gedanst op 29 november, 13 en 27 decem ber, 10 en 24 januari, 7 en 20 februari, 6 en 20 maart, 3 en 17 april, 115 en 29 mei en op 12 juni. Sinds ongeveer zeven jaar biedt Luto/Tribunaal gelegen heid aan 55-plussers om onder deskundige begeleiding op maandag- en woensdagmorgen te tafeltennissen. Er is gelegenheid om in de pauze gezamenlijk een kop kof fie (of thee) te drinken en gezellig bij te praten. De och tenden zijn op maandag van 9.30 tot 11.30 uur en op woensdag van 10.30 tot 12.30 uur. Er is weer plaats voor nieuwe oudere sportievelingen. Adres: Jan Aartestraat 18. Informatie: H. van Dijk, tel. 4553017. Activiteitencommissie Korvel organiseert elke donderdag van 14.00 tot 16.30 uur een gezellige middag voor men sen vanaf 50 jaar. De activiteiten bestaan uit o.a. rikken of andere spelletjes en informatiemiddagen. Ook zijn er elk jaar een excursie, een Vlaamse kermis een Sint Nico- laasmiddag en nog veel meer. Wilt u weten welke activi teit deze week aan de beurt is, dan kunt u bellen naar buurthuis Korvel (Korvelplein 196), tel. 4683105. Op woensdag 29 november organiseert de werkgroep Ouderen De Spil samen met SBT-team Zuid een voor lichtingsbijeenkomst over ziektekosten en de veranderin gen en vergoedingen daarbij. Dhr. Wilsens van de ziekte kostenverzekeraar CZ zal hierover uitleg geven. De bijeenkomst is in buurtcentrum De Spil (Heikestraat 54) en duurt van 10.00 tot ongeveer 11.30 uur. Een kopje kof fie en/of thee staat klaar. Er is uiteraard gelegenheid tot het stellen van vragen. Informatie vooraf kan men krijgen bij De Spil, tel. 5425729 of SBT-team Zuid, tel. 5439744. Per 1 januari wordt de Algemene Weduwen- en Wezen wet vervangen door de Algemene Nabestaandenwet (ANW). De veranderingen zijn zeer ingrijpend. Op de eer ste plaats zal de ANW een inkomensafhankelijke voor ziening worden. Dit betekent dat nabestaanden, die zelf ook een eigen inkomen hebben, geen of slechts gedeel telijk recht hebben op een nabestaandenuitkering. Wie hierover meer informatie wil, kan terecht bij de Rechts winkel, Stadstraat 2; tel. 5353135. Spreekuur: maandag t/m donderdag 14.00-20.00 uur. Op woensdagochtend 29 november wordt er een St. Ni- colaasviering georganiseerd door ouderentrefpunt 't Sant (Beneluxlaan 74). Sint en Piet komen en iedereen wordt getrakteerd op een cadeautje en een kopje koffie met trak tatie. Voor de onkosten wordt een bijdrage van ƒ5,- ge vraagd. Vooraf opgeven bij het ouderentrefpunt. Verder zijn er in dit Trefpunt op dinsdag- en donderdag ochtend zijn er creatieve activiteiten. U betaalt alleen de materiaalkosten. Vrijdag kunt u bridgen. Van dinsdag t/m vrijdag bent u welkom op de inloopochtend voor een kop je koffie, een praatje of biljarten. Op zondag 26 november is er in 't Hazennest van 9.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt. De opbrengst komt geheel ten goede aan het ouderenwerk in Tilburg-Noord. Entree ƒ1,50; een koffie of thee of frisdrank gratis. Adres: Kre- verplein 27. Vindt u het weleens moeilijk om in de catalogus van de bi bliotheek te zoeken? Of weet u niet hoe u kunt achterha len of een boek uitgeleend is of niet? Kom dan op vrijdag 8 december naar de bibliotheek. Zo wel in bibliotheek 't Sant (Beneluxlaan), als bibliotheek Lyndacker (Wagnerplein) als de centrale bibliotheek (Ko ningsplein) zal een catalogusinstructie plaats vinden. Op alle drie plaatsen begint het om 10.00 uur en de instructie zal ongeveer een uur in beslag nemen. Medewerkers van de bibliotheek zullen u vertellen hoe u het beste in de catalogus kunt zoeken. Daarna kunt u zelf aan de slag. Aan de hand van zoekopdrachten kunt u oe fenen. U mag natuurlijk ook opzoeken of uw favoriete boek in de kast staat. OP deze ochtend bestaat tevens de mogelijkheid om lid te worden van de bibliotheek en om materialen te lenen. Op elke vestiging van de bibliotheek zijn deelnameformu- lieren verkrijgbaar. U kunt u tot 1 december opgeven voor deze ochtend. Als u in de binnenstad woont kent u vast (het gebouw van) de Openbare Bibliotheek aan het Koningsplein. Daar vindt u ook de meeste informatie over de Tilburgse bin nenstad. Als u een rondwandeling wilt maken door de binnenstad, kunt u proberen of dat nog lukt met 'Tilburg mag gezien worden' van de VVV uit 1982. Met 'Ga er eens langs: zwerftocht door Tilburg' uit 1975 zal het nog moeilijker gaan. Meer recent is 'Kunst onderweg' van Paul van de Sande, waarin u wordt rondgeleid langs moderne en oudere kunstwerken in Tilburg. In 'Terugblik op Tilburg' van Pierre van Beek staan allerlei korte stukjes, o.a. over de Heuvelstraat. Er bestaan heel veel fotoboeken van Tilburg van vroeger. In 'Hoog gaat ie' en 'Tilburg bij avond en bij nacht' van F. van Aarle staan fo to's van het kermis- en uitgaansleven van Tilburg. Durft u als oudere vrouw in de binnenstad niet over straat? Leen en lees dan eens het boek 'Blijf er niet voor thuis' van M. de Best en M. Steenman. Hierin vindt u allerlei tips en oefeningen om meer zelfverzekerd over staat te kunnen. Verken de binnenstad van Tilburg eens, begin met de bi bliotheek aan het Koningsplein. De binnenstad beslaat grofweg het gebied tussen de Heuvelring, Pius- straat, Primus van Gilsstraat, Var- kensmarkt, Oude Dijk, Louis Bouw- meesterplein, Schouwburgring, Noordhoekring en Spoorlaan. In dat gebied wonen ruim 5300 mensen waarvan er, volgens de meest recen te cijfers van de gemeente, zo'n 1750 mensen ouder zijn dan 55: daarmee is het aantal ouderen in een jaar met circa 150 gegroeid. De grootste groep van hen woont in de buurt van het Koningsplein. Voorzieningen Anny van Rooy is coördinator/op- bouwwerkster bij Stichting Binnen stad. "Wij denken dat veel ouderen ervoor gekozen hebben om in de bin- nenstad te wonen", zegt Van Rooy. "Zo wonen ze dicht bij allerlei voor zieningen." Drie ouderen die rond dat plein wo nen, bevestigen dat ze het fijn vinden om dicht bij allerlei voorzieningen te wonen, waar ze te voet naar toe kun nen. Marie de Jong (72): "Vroeger woonde ik in de Korenbloemstraat, maar de binnenstad is veel gemak kelijker. Je zit overal dichtbij en het leeft hier veel meer." Ook Angèle Ver schuuren (74) en Herman Peterme ijer (68) zijn blij met de aanwezigheid van voorzieningen. Die laatste noemt als voordeel ook de activiteiten die plaats vinden. "Hier gebeurt het", zegt hij. "Vroeger woonden wij in Til- burg-Noord, maar dat is een massa le buitenwijk die de intimiteit mist die de binnenstad wel heeft." Mevrouw Verschuuren vindt het eveneens heerlijk om in de binnen stad te wonen, maar vindt de pergola jven milieube- i ll-straat 43; idiostraat 23; St. Joseph- itoorgebouwen Dienst Algeme- plein 1 30. i ter inzage van ot en met 21 e Milieudienst. :n burge rs de volgende fgegeven: 5 en loods lingen urgemeester >rd gegaan met en van bouw- Angèle Verschuuren: "Heerlijk om in de binnenstad te wonen, ook al be staat bij de meeste ouderen wel de angst om 's avonds de deur uit te gaan." FOTO: GEERT VAN LOON I I I Ria van derAalst-Dierks Diny van Bladel- Verbunt I Riek Flipse-Tiemens Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) - Wilma Hurkens Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Poststraat I 64, 5038 DH Tilburg of Postbus I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. I 5350505. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar I 1 de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. I 1 5368805. I Deadline: maandag 12.00 uur I ^voorde verschijningsdatum.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 13