Fitheidstest voor ouderen Wl JZ Patiënten bepalen met 'persoonsgebonden budget' zelf waar ze zorg kopen K POST SCRIPTUM COLOFON TILBURGSE OUDEREN Je Sp I Geloof in verandering Eigen vermogen Gezonde voeding Vergeetachtig of dement? Toneel in De Baselaer Seniorenraad Loterij informatiemarkt Ouderentrefpunt 't Sant Verzorgingsstaat of welvaartsstaat? 1 I I ;l I I I I I I 11 I I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactieadres of naar I I de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 1 I F] l| 1 Donderdag 9 november 1995 pagina 8 DE TILBURGSE KOERIER DE TILBUF Eventjes uitpuffen tijdens de fitheidstest van vorig jaar. FOTO: BOTS Riek Flipse-Tiemens Redactie: Ria van der AalstDierks en wordt het zorgplan zo nodig ver anderd. haar rekening neemt als zorg 'ver koopt'. Er is een ongeval gebeurd in de Heuvelstraat. Een voetganger heeft een fietsende vrouw omver geduwd. Dat mag niet. Hij had moeten wachten tot de dag dat hij zelf omvergereden was dooreen fietser. Het lijkt op de omgekeer de wereld. Als ik naar de IRT-en- quêtecommissie op de televisie kijk, bekruipt me datzelfde ge voel. Drop Oud HET WOORD IS AAN... PER Auto PEI Autc -gramma 10.00 uur: ca VKW 2-Nish -Mensen met vragen over het PGB kunnen terecht bij hun zorgverze keraar of bij het RPCP, telefoon 013 - 5441309. Op 27 november organi seert het RPCP een voorlichtings avond. Daar zijn dan aanwezig: verzekeraar VGZ, Thuiszorg, NTN Thuiszorg en een patiënt die van het PGB gebruik maakt. Plaats: RPCP, Piushaven 1/02. Aanvang: 20.30 uur. Wie wil meedoen aan de fitheids test, moet zich tevoren opgeven bij het Bureau Ondersteuning Til- burgse Sport (BOTS), tel. 5437283. Deelname kost tien gulden. De dag duurt van 10.00 tot 17.00 uur in De Rooi Pannen, Dr. Ahausstraat 1. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....". Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Mantelzorg valt buiten het budget, maar kan door de toegekende hulp wel lichter worden. Ook hulpmidde len vallen nog niet onder het PGB, maar een regeling daarvoor zit vol gens Heymans wel in de pen. "Wij zouden dat graag zien, want het gro te voordeel van het budget is dat je zelf zorg kunt kopen en dat je zelf be paalt op welke tijden je die zorg krijgt1', aldus Heymans. Zaterdag 25 november is het weer zover: dan wordt in scholenge meenschap De Rooi Pannen weer de jaarlijkse fitheidstest voor ou deren gehouden. Daar kunnen 50- plussers onder deskundige bege leiding gedurende een uur hun fitheid en gezondheid laten onder zoeken en advies krijgen. De test is al zo populair dat u u tevoren moet opgeven om te lange wachttijden te voorkomen. Concurrentie Het klinkt mooi: mensen die zelf be palen waar ze hun zorg kopen. Maar hoe staat het met de concurrentie? Van alle zorgaanbieders is de stich ting Thuiszorg de bekendste en dat geeft een voorsprong. Nancy Groe nen van die instelling beaamt dit. Toch is er ook een nadeel voor de Thuiszorg, zegt zij. "Wij zitten met be staande contracten en structuren, terwijl we nu concurrerend moeten gaan werken." Volgens Groenen is het vizier van de instelling daardoor nu wel meer gericht op de wensen van de klant. Hoe weet je waar je voor uitvoering van het zorgplan nog meer terecht kunt dan bij de Thuiszorg? Niet alleen zorgverzekeraars maar ook RPCP kunnen daarbij helpen. Lizzy Hey mans van het RPCP legt uit dat haar belangenorganisatie hiervoor een adressenbestand heeft ontwikkeld. "Daarin staan organisaties en instel lingen waar mensen terecht kunnen om zorg te kopen. Naast de Thuis zorg zijn dat bijvoorbeeld particuliere bureaus en uitzendbureaus." Volgens Heymans zijn er nog niet zo veel particuliere bureaus die dezelf de hulp bieden als de Thuiszorg. "Wel zijn er initiatieven, zoals de oppas- centrale voor ouderen in Waalwijk, die door de invoering van het PGB meer belangstelling tonen voor een plaats in ons adressenbestand." Het geld van het budget is momen teel te gebruiken voor zorg als huis houdelijke of verpleegkundige hulp. Iedereen die langer dan drie maanden thuiszorg nodig heeft, kan sinds 1 juli een beroep doen op het Persoonsgebonden Budget (PGB). Mensen die dit aanvragen, kunnen zo een bedrag toegewe zen krijgen om zelf zorg te kopen bij degene die zij het best en/of het voordeligst vinden. Door deze grotere keuzevrijheid van patiënten lijkt de stichting Thuiszorg meer concurrentie te krijgen. Op 27 no vember is er een voorlichtingsavond over het PGB. In dit artikel al vast de basisinformatie en wat kanttekeningen. Na een eerste proef in Eindhoven is de regeling nu uitgebreid naarde rest van het land, maar ze blijft voorlopig nog experimenteel. Wie een PGB wil hebben, dient zich aan te melden bij een regionaal contactkantoor. Voor Tilburg en omstreken is dat de zorg verzekeraar VGZ, ook als men parti culier of bij een ander ziekenfonds verzekerd is. Bij de test worden gewicht, bloed druk, huidplooidikte, longinhoud en knijpkracht gemeten. Ook wordt be keken hoe het staat met de lenigheid van heupen, schouders en wervelko lom en met de oog-hand-coördinatie. Daarnaast komen de sprongkracht en het wandel-uithoudingsvermogen aan bod. Sportartsen, verpleegkundigen en studenten van de opleidingen voor doktersassistent en voor leraar licha melijke opvoeding verlenen hun me dewerking bij het uitvoeren van de verschillende onderdelen. Elke deelnemer krijgt meteen een computeruitdraai met zijn of haar re sultaten. Deze 'score' wordt vergele ken met de gemiddelde resultaten van leeftijdgenoten. Op basis daar van geven artsen u vervolgens een persoonlijk bewegingsadvies. Ook over goede voeding kunt u die dag advies krijgen. Thuiszorg Mid- den-Brabant is er namelijk met het spel 'Rond-je-bord', dat sepciaal voor 50-plussers is ontwikkeld door het Nederlands Zuivelbureau. Door het spel kunt u zien hoe het er met uw voeding voorstaat en of daar iets aan veranderd moet worden. Een diëtiste geeft tekst en uitleg. Zorgplan Wie in aanmerking wil komen voor een PGB, moet na de eerste aanmel ding, samen met de stichting Thuis zorg, een zorgplan opstellen. Dat ge beurt tijdens een huisbezoek door een medewerk(st)er van Thuiszorg. Na dit 'intake'-gesprek bepaalt de ge meentelijke Indicatiecommissie -die ook aanvragen toetst voor opname in verzorgingstehuis, verpleeghuis of dagbehandeling- of de patiënt daad werkelijk voor het PGB in aanmerking komt. Uiteindelijk stelt de zorgverze keraar het budget vast voor de diver se soorten hulp. Patiënten kunnen vervolgens zelf uitzoeken waar ze de beste zorg voor hun geld kunnen krij gen. De bedragen van de verschil lende zorgaanbieders worden door de verzekeraars in de hand gehou den, maar verschillen in prijs zijn er uiteraard wel. Het contract voor het budget dat de patiënt afsluit met de zorgverzeke raar is zes maanden geldig en er wordt een maal per maand uitbe taald. Na dat half jaar bekijkt de Indi catiecommissie de situatie opnieuw Op donderdag 26 oktober hebben vertegenwoordigers van 53 Tilburgse (ouderen)organisaties een bundel protestbrieven overhandigd aan wet houder René van Diessen. Daarmee wilden ze nog eens laten blijken het oneens te zijn met de voorgestelde bezuinigingen op de SBT. De wet houder hield toen nog namelijk vast aan het oorspronkelijke voorstel om vanaf 1997 zes ton te bezuinigen. Dat de SBT moet gaan bezuinigen is begrijpelijk. Maar het protest werd vooral veroorzaakt doordat het college van B en W de bezuiniging zonder vooroverleg rigoureus wilde doorvoeren, nog voordat de nieuwe koers voor het ouderenwerk is uitgezet. Tijdens de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad op 30 en 31 okto ber was de raad om dezelfde reden tegen en draaide de wethouder bij. Nu kan de SBT zelf een plan ontwikkelen en bezien met welke organisatie(s) ze het beste kan gaan samenwerken. Gelukkig blijken onze bestuurders over genoeg wijsheid te beschikken. De seniorens Brabant van avond de spit de Insulindes Dames 3 tegc vanBSMuit] de strijd aan i eniging Zwat stel. De herei “as uit Wijk en» die avond in van de gelijkt Voor de jeu; vereniging staan zaterda programma, reizen naar 1 1) en Yersek partijen teget gelijknamige Dejeugdtean deling Brabar teams van BS en 7), in Box vereniging R Bosch tegen 1 Despair (Jonj eerste van JC tegen het zes (Jongens 4) e gen het viert! gensó). Ook de lande als het landel Dames 1 rei: wedstrijd teg< van Docos. C Kuyck, Yvon Wenstedt heb resultaat van I een klinkende het kampioen sie niet in ge speelt in Ber eerste van N neemt het in 2 ste herentearr renstad. Heren 1het v nisvereniging heefteen vrij’ te bereiden o plaats in de Et Zondag word mond het Ned voor senioren licentie gesp» NE is daar mt genwoordigd, van Kuyck, Schuurman, 1 Boute, Mariei ten. Zij kornet kelspel maar dubbelspel en Zondag wordt se locaties in 1 van de C/D speeld en ook IRENE met d speelsters vei vereniging V Kruijssen, bij Bettina van de Leur bij veren van Rijswijk e RKTW heeft tal gevonden, heeft het eerst ten', waaruitl Op defoto, bo Jeroen Kluift, delste rij v.l.n. Ton Pistorius de Koek (ven man, Bjorn H Dave Maas. Onafhankelijk Bij het opstellen van het zorgplan heeft de stichting Thuiszorg dus een flinke vinger in de pap. Hoofd Intake bij de stichting Thuiszorg is Nancy Groenen. Zij zegt dat er zo onafhan kelijk mogelijk wordt gewerkt. "VGZ heeft de commissie gevraagd te indi ceren en wij werken dus eigenlijk voor de verzekeraar. Verder staat ook de indicatiecommissie los van de Thuiszorg." Om elke schijn van belangenverstr engeling weg te nemen, bekijkt de Thuiszorg momenteel of de afdeling Intake onafhankelijk moet worden. "Op dit moment is de Intake al wel af gescheiden van het uitvoerend werk van de Thuiszorg", aldus Groenen. De zorgverzekeraars en het Regio naal Patiënten/Consumenten Plat form (RPCP) bekijken ook of er een onafhankelijke commissie moet ko men. "Maar de regeling bestaat nog te kort om daar nu al over te oorde len", aldus Lizzy Heymans van het RPCP, de belangenorganisatie voor patiënten. Wel begrijpt ze dat er vra gen rijzen over de rol van de stichting Thuiszorg, die zowel de intake voor 10001, 5000 JA Tilburg; tel. - 5368805. Nu de eerste p rend is verlo, match tegen een eerste aa goed resultaa Geen al te ma! je weet dat de periode gewo kele verloren De overige g navolgende WVO 2,14.21 4, 12.00 uur: 10.30 uur; f 11.00 uur; Wi uur. De dames 10.00 uur naai har Uitslagen 5 n bant-FC de K lis, 2-4; sv We 0; vv Hoe Heikantse Bai 8. Progr 10.00 VKW Heikantse Ba de Kruik-VK1 Vrijheid Het PGB verschaft de vrijheid zelf te bepalen waar je zorg inkoopt. Patiën ten moeten dan wel zelf hun admini stratie bijhouden en ook zorgen dat loonbelasting wordt afgedragen als dit nodig is. Dat is bijvoorbeeld het ge val bij iemand die niet in dienst is van een erkende, al dan niet particuliere, instelling. Voor huishoudelijk werk geldt dit pas als iemand meer dan twee dagen per week voor iemand werkt. Patiënten kunnen met vragen over dit soort zaken binnenkortterecht bij een vereniging voor budgethouders, die bestaat uit mensen die beschikken over een PGB. Op dinsdag 21 november organiseert de werkgroep Oude- I ren in Gesprek een themabijeenkomst voor ouderen. Dhr. J. Peters houdt een inleiding over het thema 'Geloof ik in VER- j ANDERING? GELOOF ik verandering?' De bijeenkomst is I van 10 tot 12 uur in De Garsthof, Columbusplein 15 (bereik- baar met buslijn 43 en 44). De koffie staat vanaf 9.30 uur klaar. Aanmelding is niet nodig. Voor deelname wordt ƒ2,50 *1 gevraagd. Volgens de statistieken heeft 50 procent van alle 65 plussrs een vermogen opgebouwd va ƒ150.000,-of meer. In veel ge- vallen zit dat in een eigen woning, een pensioenvoorziening of andere spaar- en beleggingsregelingen. Vaak beheert de 1 oudere dat eigen vermogen zonder al teveel problemen zelf. Totdat de fiscus of het verzorgingstehuis in beeld komt en u uw vermogen moet aanspreken. Of als het opgebouwd ver- 4 mogen een pensioenvoorziening wordt en u er dus van moet gaan 'snoepen'. Een ingewikkelde zaak. Daarom organi- 1 seert de SBT een themamiddag waarop accountant De Beer, de ING bank en notaris Mettrop haarfijn uiteenzetten hoe om te gaan met vermogen. Ook is er gelegenheid om I persoonlijke vragen te stellen. De middag is op dinsdag 14 november om 14.00 uur in de Postelse Hoeve, Dr. Deelen- laan 10. Toegang en een kopje koffie of thee zijn gratis. Club '92 organiseert samen met de SBT een informatie-bij- eenkomst over gezonde voeding op woensdag 15 novem- I ber. Van 10.00 tot 12.00 uur zal diëtiste R. v.d. Ven van Thuis- I zorg Midden-Brabant informatie geven over hoe ouderen verantwoord en toch lekker kunnen eten. Entree en eerste kopje koffie gratis. Plaats: kantine van de sporthal De Blaak, I Grebbe 63. Omdat het aantal deelnemers beperkt is, is tele- I fonisch aanmelden noodzakelijk. Dat kan bij mevr. P.C. Hol- I man, tel. 4672527 tussen 12.00 en 14.00 uur. Over het geheugen en dementie bestaan veel misverstan- 1 den en vooroordelen, die angst en onzekerheid in de hand werken. Het achteruit gaan van ons geheugen is voor velen I een schrikbeeld. Wie meer wil weten kan terecht op twee bij- 4 eenkomsten. Het Trefpunt ouderen Gasthuisring-Vredeswijk organiseert 1 op woensdag 15 november een middag met als thema 'Ver- r geetachtig of dement?'. Op deze middag legt mw. Ketelaar l van de Alzheimer Stichting uit wat dementie is, hoe je dat her kent en hoe je er mee omgaat. Natuurlijk kunt u vragen stel- len. Plaats: parochiehuis, Vredeman de Vriesstraat 38. Aan vang: 14.00 uur. Entree en kopje koffie/thee gratis. Het Overleg Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO) heeft dr. Ehrenberg uitgenodigd een inleiding te verzorgen over I geriatrie en dementie. Ehrenberg zal donderdag 23 novem- ber in de aula van het Mariaziekenhuis over haar bevindin- I gen bij geriatrisch onderzoek spreken. Natuurlijk is er ook ge legenheid om vragen te stellen. Aanvang 14.00 uur. Na ruim een jaar gastvrijheid genoten te hebben bij Huize I Padua keert ouderentoneelgroep De Baselaer weer terug naar haar oude stekkie. Bovendien viert de groep haar tien- I jarig bestaan. Daarom wordt in de nieuwbouw van De Base- I laer op vrijdag 10 en zondag 12 november de klucht 'Ge bonden groentesoep met balletjes' van Theo Akkermans I gespeeld. Beide avonden beginnen om 20.15 uur. De toe- I gang is gratis. Het aantal plaatsen is beperkt. Reserveren kan door te bellen naar De Baselaer (Hoefstraat 175), tel. 5435909. Op donderdag 16 november zal Kees Bastiaanssen, voor- I zitter van de Seniorenraad, bij de ANBO een inleiding ver- zorgen over wat de Seniorenraad is en doet. De taak van de Seniorenraad is B en W en de gemeenteraad gevraagd dan wel ongevraagd advies te geven over zaken die de Tilburg se ouderen aangaan. De middag op 16 november begint om 15.00 uur in de Postelse Hoeve aan Dr. Deelenlaan. Iedere oudere is welkom. In deze Tilburgse Koerier staat een advertentie met de trek- kingslijst van de loterij die op 27 en 28 oktober werd gehou- den tijdens de jaarlijkse informatiemarkt voor senioren in winkelcentrum Wagnerplein. In het Ouderentrefpunt van wijkcentrum 't Sant aan de Be- neluxlaan kunt u op 15 november bloemschikken. Kosten I ƒ6,- inclusief materiaal. Gelieve een klein bakje mee te bren gen voor droogbloemen. Als u met zijden bloemen wilt wer ken, moet u die zelf meebrengen. Zaal open: 9.30 uur. Aan vang 10.00 uur. Op 22 november kunt u in dit trefpunt jokeren of rikken en daarmee een leuke prijs winnen. Kosten per persoon ƒ1,50. I Zaal open 9.30 uur. Aanvang: 10.00 uur. Op dinsdag- en donderdagochtend zijn er creatieve activi- I teiten. In november is dat embossing. U betaalt alleen de ma- I teriaalkosten. Vrijdag kunt u bridgen. Van dinsdag t/m vrijdag I bent u welkom op de inloopochtend voor een kopje koffie, I een praatje of biljarten. Er zijn de afgelopen honderd jaar in Nederland heel wat voor- I zieningen opgebouwd en weer afgebroken. In de Openbare Bibliotheek vindt u informatie over de verzorgingsstaat op het Onderwerp 'welvaartsstaat'. Voor beknopte informatie kunt u het beste kijken in de dokumentatiemap 'Welvaarts staat'. Hierin vindt u artikelen uit kranten en tijdschriften van de laatste tijd. Deze map is ook op de filialen Lyndacker en 't Sant aanwezig. Voor een korte terugblik op de geschiedenis van de sociale I wetgeving is de videoband 'In het zweet des aanschijns' ge schikt. Hierop staat ook 'Willem Drees een man van staat'. Het boek 'Verdeelde Samenleving' is een inleiding in de ont- I wikkeling van de Nederlandse verzorgingsstaat uit 1990. In I 'Op zoek naar het hart van de verzorgingsstaat' van C. Schuyt komen diverse aspecten van de verzorgingsstaat aan de orde. 'Afscheid van de zorgeloze verzorgingsstaat' van M. de Jong en R. van Schoonhoven is een onderzoek naar het stelsel van sociale zekerheid en een voorstel tot versobering. Zoekend bij het rubrieknummer309 komt u veel van deze titels tegen. Daar komt u ook andere visies op de maatschappij tegen, zowel humoristische als kritische. Deze titels vindt u alleen op het Koningsplein. I Deadline: maandag 12.00 uur 1 voor de verschijningsdatum. Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee we- 1 ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Diny van BladelVerbunt Riek Flipse-Tiemens MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens l Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5350505. It -

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 8