Heritage Motor Centre Daar waar de Britse auto thuis is Suzuki Vitara in etalage Porcello pel Hoe vervang je een zekering Lagere prijzen bij Lada Honda's uit India en Vietnam Nieuwe opzet gebruikte auto's bij Opel FÏI Blijvend goede score voor Suzuki Alto exploitatiekosten van een I auto. De Consumentenbond L keek naar de maandelijkse kosten per auto over 2,5 jaar en 40.000 kilometer, vijf jaar i en 80.000 kilometer, zes jaar en 95.000 km en 7,5 jaar en en tl DETILBURGSE KOERIER 5 pagina 4 aMMÜJii len i heeft nende 81 ïiligheid! een keurslijf 440 of 460, md, (pakketten) of lerdaad, kiezen merk. 5360015. Gaydon - Direct naast de fabriekstestbaan van Rover werd zo'n twee jaar geleden het Heritage Motor Centre geopend. Alhoewel het aanvankelijk de bedoeling was dat alle Britse autoproducenten hun medewerking aan dit museum zouden geven, is het toch vooral de Rover-groep die nadrukkelijk aanwezig is. Dat betekent echter dat het gros van de Engelse autohistorie in Gaydon aanwezig is. jol een van DÏÏ vijf deur scoort c bo\ silo in de t in het ifrika. De ’/rijd Crystal jrdoor zijn iten van stellingen i Vitara ldoor de uers teld in de ine van mi- mv i uiviaa I - Donderdag 26 oktober 1995 - payu g kunt u terecht bij rprijs leverbaar. De kop« vervolg veertie. inspectie Bijna iedere stroomkring in een personenauto wordt gezekerd door een zekering. Wanneer deze zekering doorbrandt door overbelasting, valt een voorziening uit in de elektrische installatie. Echter, een zekering brandt niet alleen door als er een defect is in het elektrisch circuit. Een andere oorzaak kan een versleten zekering zijn. Opel Nederland hoopt dat het OK Quality Car programma maart volgend jaar volledig in ingevoerd. De zeker voorgesc de elektrische leidingen en kabels. De zekeringen die in nieuwe auto's worden gebruikt, zijn zogenaamde smeltzekeringen. Een dun metaalstuk, dat de gevoeligste plek vormt in de totale stroomkring, zit tussen de beide verbindingscontacten. India is een snel expanderende markt, waar De etalage van Porcel Emma Passage staat ii teken van safari en Afr landelijke etalagewedstrijc over Swarovski Silver Crys is de aanleiding. Hier naast allerlei attribute diverse zaken eninst ook een witte Suzuki1 beschikbaar gesteld Suzuki-dealer Gijsbei Tilburg, tentoongeste 12 meter lange vitrine Porcello jring vormt een soort schreven breeklijn in trische leidingen i oleren op 11 rleg met u) usiefBTW). onderdelen. De entreeprijs bedraagt omgerekend zo'n f14,= voor volwassenen en f.9,= voor kinderen van 5 tot en met 16 jaar. In 1896 ging in Engeland de automobielindustrie van start. Lanchester produceerde in dat jaar het eerste motorisch voortbewogen voertuig. In datzelfde jaar werd de Wolseley Tri-Car gemaakt, een driewielige 'motorfiets' waarvan in Gaydon een exemplaar te ziën is. Ook de merken Leyland, Standard, Rover, Riley, Austin en Daimler waren er vroeg bij, terwijl een groot aantal piepkleine merken al lang weer zijn vergeten. Ernstige schade Het is dus belangrijk altijd de juiste zekering te gebruiken. In geen geval moeten zekeringen worden gerepareerd. Hierdoor kan ernstige schade ontstaan op andere plaatsen in de elektrische installatie. Het gevaar voor een kabel- of zelfs autobrand is dan veel te groot. •oer van een dergelijke auto krijgt ilgens een afleveringscertificaat, ien dagen omruilgarantie, gratis na 1500kilometer, Ljaar volle garantie en 1 jaar Opel Assistance. Dit laats is een 24 uur service in heel Europa met onde andere voorzieningen bij pech onderweg, expres onderdelenservice en indien nodig vervangende auto, hotelaccomodatie of zc... een trein/vliegticket. Maar Opel Assistance helpt ook als de brandstof op is, de accu leeg is of de sleutel zoek zijn. 120.000 kilometer. In de eerste twee categoriën staat de Alto als goedkoopste auto bekend. Daarna neemt de Swift 1.0 de leiding over. De Suzuki Alto S Max kost op dit moment f13.995,- en heeft een 800 cc 3 cilindermotor die garant staat voor een laag verbruik. De standaarduitrusting omvat onder meer twee buitenspiegels, getint glas, klokje, kaartenvakken in de portieren en een dagteller. De garantietermijn van Suzuki bestrijkt 3 jaar of 100.000 kilometer. De Consumentenbond heeft voor de eerste vijf jaar bij een Alto i afschrijving berekend 1149 gulden per maand. Honda is onlangs een samenwerkingsverband aangegaan met Vietnam Engine and Agricultural Machinery (VEAM) voor de produktie van motorfietsen in dat land. Honda verwerft een meerderheidsbelang van 70 procent in de joint-venture. Overbelasting Wanneer bij overbelasting, bijvoorbeeld door een technisch defect, te veel stroom door de zekering gaat, dan wordt deze sterk verhit, waardoor de dunne draad Brandt een nieuwe zekering meteen weer door na het inschakelen van de verbruikers, dan is er een defect in de elektrische installatie. In dat geval moet zo snel mogelijk contact worden opgenomen met de dealer. In het instructieboekje van iedere auto staat, waar men de zekeringen kan vinden. Zekeringen zijn, afhankelijk i de van de belasting, verschillend geconstrueerd. Een cijfer op het omhulsel van de zekering geeft aan welke stroomsterkte de zekering maximaal kan verwerken. Een waarde van 8 ampère betekent het einde voor de zekering wanneer de stroom In september zijn de eerste vijf Opel-dealers in Nederland van start gegaan met een nieuwe opzet voor de verkoop van gebruikte auto's, onder het zogenaamde OK Quality Car label. De bedoeling is dat mensen die een gebruikte auto van willekeurig welk merk bij de Opel-dealer kopen, dezelfde zekerheden krijgen als klanten voor een nieuwe auto. Importeur Opel Nederland stelt hierbij strenge eisen aan de klantenservice en het opleidingsniveau van het personeel van de betreffende dealerbedrijven. Maar ook de auto moet aan bepaalde voorwaarden voldoen, zoals niet ouder dan vijf jaar, niet meer dan 80.000 km (120.000 bij diesel) en de auto moet een grondige technische inspectie doorstaan. Het is de bedoeling dat vanaf 1997 in een nieuwe fabriek nabij Hanoi wordt begonnen met de produktie van 200.000 machines. Dit aantal moet geleidelijk oplopen tot 450.000 eenheden in het jaar 2005. Honda bezit op dit moment een marktaandeel van 90 procent in Vietnam. Het gaat daarbij vooral om de afzet van motorfietsen afkomstig uit de Honda-fabrieken in Thailand en Indonesië. De Japanse fabrikant verwacht dat rond de eeuwwisseling op jaar basis circa 500.000 motorfietsen hun weg naar de Vietnamese consument zullen vinden. dit jaar naar verwachting i 350.000 auto's zullen worde verkocht. Marktanalisten gaan ervan uit dat rond de eeuwwisseling een verkoopaantal van 600.000 voertuigen in dit land haalbaar is. die door de leidingen vloeit hoger is door bijvoorbeeld een kortsluiting. Dit ter bescherming van de kabels en leidingen die anders, onder aanhoudende belasting, zelfs doorbranden. doorsmelt. Zouden er geen zekeringen zijn, dan kan al snel een gevaarlijke brand in de auto ontstaan, bijvoorbeeld door oververhitting van de koplampen en ventilator. Het doorbranden van de zekering komt niet alleen voor bij een ernstig defect in het elektrisch circuit. Een zekering veroudert net zoals elk onderdeel van een auto. Trillingen en gedeeltelijk onafgebroken stroomdoorvoer in de auto brengen de zekering vaak te vroeg en ongegrond in werking. Ook oxyderen de verbindingen zo nu en dan, zodat het contact met de kabels verslechtert. In India gaat Honda vanaf 1997 in samenwerking met de kilometer, 1 ’jaar volledige lokale fabrikant Shriram Opel Assistance. Dit laatste Industrial Engineering (Siel) „o in heel Europa met onder de Honda Civic vervaardigen. n bij pech onderweg, Honda krijgt een belang van nservice en indien nodig een 60 procent en Siel de 5, hotelaccomodatie of zelfs resterende 40 procent. In het eerste jaar moeten er 10.000 stuks van de band lopen, oplopend tot ongeveer 30.000 in het jaar 2000. Autorijden is duur. Uit berekeningen blijkt dat de afschrijving de grootste kostenpost is, met brandstofkosten op de tweede plaats. Een laag verbruik is dus van grote invloed op de Met ingang van I oktober jl. zijn de prijzen van de Lada Samara verlaagd. Dit varieert van duizend gulden bij de 1.1 driedeurs tot tweeduizend pieken voor de vijfdeurs. Hierdoor komt de prijs van de basisversie op f. 14.995,=. De duurste Samara is de Diva sedan met 1.5 liter injectiemotor voor f.21.195,=. De driedeurs Samara 1.5i en 1.3 Samara Diva zijn in prijs gelijk gebleven. De Nederlandse Lada importeur heeft de prijzen kunnen verlagen omdat de fabriek van Avtovaz in het Russische Togliatti de produktiemethoden flexibeler heeft gemaakt. De produktiecapaciteit is uitgebreid als gevolg modellen die op tentoonstelling werden gebruikt, diverse prototypes die van de ondergang werden gered en een reeks MG recordwagens. Onverwachte auto's zijn onder meer de Rover T4 met gasturbine, een MG cabrio op Mini-basis, Rover 3500 Estate en een Triumph coupé, allemaal auto's die uiteindelijk nooit het levenslicht mochten zien. Al drie jaar op een rij is de Suzuki Alto GA door de Consumentenbond uitgeroepen tot de meest 'oordelige auto van het lai Dit komt voort uit een onderzoek onder 5.500 Het is verstandig om altijd een extra set zekeringen bij hand te hebben. Symbolen en/of nummers geven aan op welke verbruikers de zekeringen betrekking hebben. Het wisselen is eenvoudig, maar men moet toch op een aantal zaken letten. Modern gebouw In het moderne gebouw van het Heritage Motor Centre en het gigantische terrein eromheen wordt niet alleen een goed en zeer compleet beeld gegeven van vrijwel alle auto's die in Engeland ooit werden gemaakt, ook op andere vlakken worden volwassen en jeugdige bezoekers vermaakt. Zo 1 Land Rover een off-road terrein ingericht waar men in diverse terreinvoertuigen kan Het L meerijden. Alle Land Rover in Gc types zijn zowel in het museum als gedeeltelijk buiten aanwezig inclusief een aantal rariteiten die voor tentoonstellingsdoeleinden of speciale klanten werden gemaakt. Naast bekende modellen als de Morris Minor, Rover P4, Austin A30, MG TF, Standard Vanguard, Mini en Austin Cambridge herbergt het museum een aantal unieke stukken. Het zijn hier met name opengewerkte Corgi Toys Alle tentoongestelde voertuigen staan niet achter hekken, zijn gewoon open, maar men stelt het toch bijzonder op prijs als er niet met de handen wordt gekeken. Er zijn diverse filmvoorstellingen, diapresentaties en een overzicht van alle miniatuurmodellen die door Corgi Toys werden gemaakt. En in de shop kunnen liefhebbers van Engelse auto's zich helemaal te buiten gaan aan modellen, boeken, kleding en andere souvenirs. Heritage Motor Centre ligt u> Gaydon, afslag 12 van de Motorway M40, ongeveer een half uur rijden van Birmingham. Het museum is van november tot en met maart dagelijks geopend van 10.00 tot 16.30 uur en van april tot en met oktober van 10.00 tot 18.00 uur. Alleen op de kerstdagen zijn ze gesloten. van een samenwerking met het Finse Valmet uit Uusikaupunki. In deze fabriek worden nu de Saab 900 Cabrio en Opel Calibra gebouwd. Naar schatting zullen er op jaarbasis ook nog eens 30.000 Samara's vijfdeurs met 1.5 liter injectiemotor worden vervaardigd. De uitrusting van deze auto's zal naar de smaak van de Westeuropese klant worden aangepast. Zo krijgt de Samara 1.5i vijfdeurs GL een bestuurdersairbag standaard, terwijl er stylistische wijzigingen worden doorgevoerd aan voor- en achterzijde. In het interieur worden nieuwe bekledingsstoffen gebruikt. autobezitters. In het leveringsprogramma van Suzuki is de Alto GA inmiddels opgevolgd door de urs Alto Max. Bovendien ook de 1 liter Swift jvengemiddeld. 1 i

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 39