7£7Z. Volvo 850 Verkoop motorfietsen Eindelijk de Toyota Paseo De perfectie bereikt :iek E D VAN ROOSMALEN Bijlage van: DeTilburgseKoerier 15 pagina 34 ©@^M©[iyOa®ö Oplage: 98.500 Donderdag 26 oktober 1995 )GELIJK ebied van viertraps i schakelpi Lees verder op pagina 3 int lezen Autobedrijf Tilburg b.v. VOOTi pin-c BRILLEN iling. Autotest Uw snelheid "mag het iets minder?" Fiat Brava Lees verder 1.4 SX in dit nummer pag. 3 pag. 5 pag. 7 o.a.: ECOLOGISCH De/lutoMaat VOLVO Heritage Motor Centre r Poc^onto-S, Jaargang 7 Nummer 41 Ireef 15 /hoef) Estate Dat bet «I OOK IAAR >niet inaf aan Zuid 3 TILBURG 013-360015 ag koopavond tot 21.00 uur tijging torfietsen bleef in >t jaar met 16.176 •sichte van de k DEMEUUESAAB KK ECD-POWER: K| WED voor mens W ENM/l/EU SAAB 7UIQQOSTbv Hoevenseweg 92d, TILBURG - 013-5321405 Ringbaa Donderdag motorvariant in het 850- programma tussen de 2.5 liter 20-klepper en de turboversie komt. ‘inklap St. Cyr sur Mer - Van de bijna vierhonderdduizend auto's die Volvo jaarlijks produceert, is ongeveer de helft van het type 850. Tot nu toe bestond het leveringsprogramma uit de sedan en Estate met 5 cilinder benzinemotoren. Naast de tien- en twintigkleppers met of zonder turbo, komt vanaf maart de direct ingespoten turbodiesel beschikbaar, evenals de snelle 850 R. Redactie: Tony Vos Tel. 013/4686023 Postbus 410 - 5000 AK Tilburg Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier N.S. Plein 14,5014 DA Tilburg Tel. 013/5368805 Fax 013/5359985 Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag32.00uur De Automaat is een uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. D.A.T.O. en verschijnt in geheel Tilburg, Goir- le, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwijk, Moer gestel en Hilvarenbeek. Volvo dwars voorin, zodat het merk ook de eigen uiterst compacte versnellingsbakken kan gebruiken. In eerste instantie is dat een handgeschakelde vijfbak, later gevolgd door een viertraps automaat met twee schakelprogramma's. De motor wordt volledig in de gaten gehouden door een electronisch motormanagementsysteem, beschikt over uitlaatgasterugvoer en een katalysator. Vermogen levert de TDI meer dan voldoende. Bij 4000 tr/min wordt de maximale kracht van 140 pk bereikt, terwijl het forse koppel van 290 Nm al bij 1900 tr/min volledig van zich laat profiteren. Alle voordelen van de directe inspuiting - nog niét al te lang geleden alleen geschikt bevonden voor vrachtwagens - zijn aanwezig: zoals een hoog vermogen, laag Dieselsegment De bekende roffel van een 5- cilinder is overduidelijk aanwezig. Volvo gebruikt op de diesel dezelfde uitlaat als bij de benzinemotoren. De geleverde trekkracht is zor nog indrukwekkender. Var zo'n 2250 tr/min begint de turbo irïee te werken. Al rijdend vraag je je al snel af, waarom eigenlijk nog een benzinemotor gekocht moet worden. Volvo staat in één klap met deze auto in de top van het dieselsegment en tipt met gemak aan het torenhoge niveau van de BMW 6- cilinders. Natuurlijk kan net als bij de bestaande benzineversies de turbodiesel worden gekoppeld aan verschillende uitrustingspakketten. De basisversie gaat zo'n f.73.000,= kosten als sedan, terwijl de aantrekkelijke Potato Op f.77.500,= uitkomt, riekent dat deze De verkoop van nieuwe motoxxxcxa de eerste 9 maanden van dit j- machines iets achter ten opzichte vergelijkbare periode in 1994. De motorfietsmarkt ligt echter nog steeds op een voor Nederlandse begrippen hoog niveau. Zeker als wordt bedacht dat er in de jaren 1992/1993 sprake was van een hausse in de afzet. De komende jaren moet, met het herstel van de economie en de koopkracht, de aanschaf van duurzame consumptiegoederen een impuls krijgen. Bovendien lijkt in ons land nog ruimte voor groei als wordt gekeken naar de penetratiegraard in de verschillende Europese landen. In Zwitserland zijn er In januari 1991 introduceerde Toyota op de Japanse en Amerikaanse markt de Paseo, een sportief gelijnde tweedeurs coupé, die in de Verenigde Staten werd geproduceerd en onder de naam Cynos naar Japan werd geëxporteerd. De Paseo kwam ook in de Amerikaanse Toyota ontwerpstudio tot stand. Eind deze maand introduceert Toyota de tweede generatie Paseo, een auto die in januari op het Salon van Brussel zijn Europese entree zal maken. De nieuweling heeft wederom een sportieve uitstraling, een dashboard met witte wijzerplaten, frisse Directe inspuiting De 6 cilinder diesel in de 940 stamt uit de Volkswagen LT. Voor de 850 is echter één van de meest geavanceerde diesels gekozen, de 2.5 liter met turbo en directe inspuiting van Audi. Want wat past er beter in de 850 - die zich immers kenmerkt door louter 5 cilinder motoren - dan een 5 cilinder diesel. In tegenstelling tot de Audi A6 staat de TDI-krachtbron bij stoffen bekleding en een lage zitpos De 1.5 liter 16-kleppenmotor levert eei vermogen van 90 pk bij 5400 tr/min en koppel van 130 Nm tussen 4200 en 4600 tr/min. De auto heeft een onafhankelijke wielophanging rondom, een sterke carrosserie met kreukelzones, dubbele verstevigingsbalken in de portieren, tw airbags en een hoog gemonteerd derde licht. ABS staat op de optielijst. De Paseo zal gaan concurreren met onder meer de Nissan 100 NX, Renault Mégane Coupé en Opel Tigra. Ook Kawasaki (1.854) en BMW (1.720) spelen een rol van betekenis. Bij de kleinere merken steken Harley Davidson met 520 fietsen en Ducati met 452 exemplaren met kop en De 850 heeft Volvo in een ander tijdperk gebracht en vooral voor het merk nieuwe klanten aangetrokken. De voorwielaangedreven sedan en Esate blijken al jaren een schot in de roos en als zodanig is het vreemd dat nog geen dieselmotor werd aangeboden. Volvo heeft hiervoor haar contacten met het VAG-concern extra aangehaald. Voorgloeien hoeft een direct ingespoten diesel eigenlijk niet. Bij het aanslaan en stationair draaiend is nog te horen dat het hier om een diesel gaat. Maar het is bijna niet te geloven hoe fraai het geluid vanaf zo'n 1500 tr/min klinkt. Het is namelijk exact hetzelfde als de benzinemotor. brandstofverbruik en gunstige emissiewaarden. Wat prestaties betreft komt de turbodiesel het dichtst in de buurt van de 2.5 liter 10- kleppen benzinemotor. De topsnelheid is met 200 km/u fractioneel lager, maar de acceleratie van 0 tot 100 km/u in 9,9 seconden duurt zelfs iets korter. inwoners, in Duitsland 26 en in ons land 'slechts' 20. Ook biedt de opkomst van de lichte motorfiets perspectief. Marktanalisten gaan voor de eeuwwisseling dan ook uit van een afzetniveau in Nederland dat schommelt tussen de 19.000 en 20.000 motoren. Grootste merk is dit jaar wederom Honda met 3.999 motoren in de eerste 9 maanden. Goede tweede is Suzuki met 3.236 eenheden gevolgd door Yamaha met 2.991 exemplaren. Met de overwinning in de Pacific Grand Prix prolongeerde Benetton coureur Michael Schumacher zijn wereldtitel Formule 1. De Duitser startte vanaf een derde plaats en viel na de eerste bocht nog verder terug. Bij de eerste pitstop won hij echter veel tijd en kwam in tweede positie weer de baan op, achter pole-sitter David Coulthard. De jonge Schot moest echter in de vijftigste ronde ook buigen voor de dadendrang van Schumacher, die zich gesteund wist door het superieure pitwerk van Benetton. Damon Hill, de enige coureur die nog een theoretische kans op de titel had, kwam na trage pitstops en een aanvaring met de Sauber van Frentzen niet verder dan de derde plaats. Het Arrows Formule 1 team heeft Jos Verstappen voor het seizoen 1996 de positie van eerste rijder aangeboden. Verstappen 's manager Huub Rothengatter deelde echter mee dat er nog niets getekend is aangezien er nog gesprekken gevoerd worden met Tyrell, Ligier en Sauber. We hopen voor Jos dat op het juiste moment de juiste knopen doorgehakt worden want nog een seizoen op de reservebank zou de carrière van de talentvolle Limburger geen goed doen. De finale van het Internationale Formule 3000 kampioenschap, op 15 oktober verreden op het circuit van Magny Cours, werd gewon: door de Zweed Kenny Brack. De titel ging naar de Italiaan Vincenzo Sospiri van het Super Nova Racing Team. De wedstrijd werd echter volledig overschaduwd door een ongeval in de laatste ronde waarbij de 19-jarige Braziliaan Marco Campos om het leven kwam. Marco, die vorig jaar nog de Euroserie Opel Lotus op zijn naam wist te schrijven, raakte bij een inhaalpoging de wagen van Thomas Biagi en kwam ondersteboven op de betonnen muur terecht waarbij hij zware verwondingen aan het hoofd opliep. De Ier Kevin McGarrity werd winnaar van het Formule Ford festival, afgelopen weekend gehouden op het circuit van Brands Hatch. Onze landgenoot Sepp Koster startte vanaf een zesde positie en kon aanvankelijk goed met de koplopers meekomen. Door contact met mededingers liep de wagen van Koster echter schade op en de Nederlandse Formule Ford kampioen kon uiteindelijk niet verder komen dan een teleurstellende 17de plaats. Na de eerste klassementsproeven van de Rally van Catalonië staat Toyota rijder Juha Kankkunen op de eerste plaats, gevolgd door Carlos Sainz, Didier Auriol en Colin McRae. Deze coureurs maken alle vier nog aanspraken op de wereldtitel. Bij het ter perse gaan van deze Automaat werd nog volop gereden in Spanje. De uitslag houdt U dus nog van ons tegoed. Aanstaande zaterdag wordt op het circuit van Zandvoort het autosportseizoen afgesloten met de Zandvoort 500, een wedstrijd over 500 kilometer of vier uur voor toerwagens, supertoerwagens en GT's. Bij deze spectaculaire slotwedstrijd komen onder meer BMW M3's, Porsches, Marcossen en Alfa Borneo's aan de start. De toegangsprijs voor de tribune en het duinenterrein is slechts tien gulden. Deze week Zaterdag 28 oktober Zandvoort 500 op het circuit van Zandvoort Zondag 29 oktober Grand Prix van Japan voor Formule 1 wagens op het circuit van Suzuka Piedro NK Rallysprint nabij het vliegveld Zestienhoven te Rotterdam Consument profiteert Het is geen geheim dat ondanks een lichte sti;~— van de autoverkopen ixxci 3% dit jaar, de totale automarkt nog behoorlijk onder druk staat. De consument kan daar al bijna twee jaar van profiteren. De meeste merken bieden aantrekkelijk aangeklede actiemodellen tegen geringe meerprijzen, terwijl er over de meeste auto's behoorlijk onderhandeld kan worden, of dat de prijzen al bij voorbaat verlaagd zijn. Maar hetzelfde lijkt zich nu te gaan voordoen bij autoverzekeringen. Een aantal maatschappijen hebben het afgelopen jaar 'verplicht' startonderbrekers laten inbouwen in risicovolle voertuigen. Dit zijn onder meer systemen waarbij voor het starten eerst een pin-code moet worden ingetoetst. De ervaringen zijn bijzonder positief. Van de vele duizenden auto's voorzien van dit systeem zijn er slechts één of twee gestolen, terwijl er wel duidelijk meer pogingen zijn gedaan. De premies kunnen dus omlaag. Deze gratis antidiefstalsystemen zijn voor menig consument dé drijfveer om de verzekering bij een bepaalde maatschappij af te sluiten. Daarnaast komt vrijwel iedere aanbieder van autoverzekeringen met 'noviteiten'. De één zet een eigen wegenwacht op, de ander brengt een eigen Reis- en Kredietbrief. Ook beloont een maatschappij zijn verzekerden als ze zelf de kosten van een aanrijding betalen. De maatschappij wikkelt de schade gewoon af en betaalt, maar de verzekerde kan het bedrag vervolgens in termijnen gaan terugbetalen en houdt zijn no-claimkorting. Ook is er een verzekering die volledig modulair is opgebouwd. Basis is de WA- dekking. Verder bepaalt de klant zelf waarvoor hij of zij verder verzekerd wil worden: wel of geen diefstal, wel of geen dekking voor eigen gemaakt schade, natuurrampen etc. Kortom, na de druk op de prijzen in de automarkt zal de consument de komende tijd kunnen profiteren van de onrust in de verzekeringswereld. Neem alleen de tijd om de verschillende verzekeringen goed te vergelijken, want zoals bekend kunnen er addertjes onder het gras zitten... Tony Vos Dijvooroeeia 40 motoriiexsen per \CCP 170) Staf

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 35