X Meten is weten: De meetbare beleidsdoelen Voorzieningen voor iedereen Geld voor vooruitgang Veilig in stad en verkeer Zoveel mogelijk Tilburgers aan het werk >4 ka 1995 - pagina 1( DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 26 oktober 1995 - pagina 17 Miljard van Tilburg 1996 Wie wat onderneemt, wil ook graag weten of de inspanningen het gewenste resultaat opleveren. Als u bijvoorbeeld uw huis renoveert, dan bent u pas tevreden als het doel - een ruimer en moderner huis - is bereikt. Dat is logisch. U wist vooraf precies waar u uit wilde komen. In het beleid van de gemeente is dat verband veel moeilijker te leggen. Het Werk, werk, werk. Alles draait om nieuwe banen en behoud van werkgelegenheid. De kranten is niet eenvoudig om van doelen als ‘meer werkgelegenheid’ en ‘een staan er vol van. Voor de regering in Den Haag, maar ook voor de gemeente Tilburg heeft beter milieu’ exact aan te geven wat er bereikt moet worden om het werkgelegenheid een hoge prioriteit. Dat kan moeilijk anders wil Tilburg haar naam als beleid succesvol te noemen. Moderne Industriestad waarmaken. Het is daarom niet vreemd dat nogal wat posten op de Begroting voor 1996 betrekking hebben op economie en werkgelegenheid. Geld voor verbete ring van het economisch klimaat, voor de opzet van werkgelegenheidsprojecten of voor een betere aansluiting van onderwijs op arbeidsmarkt. Enkele voorbeelden van andere meetbare beleidsdoelen uit de Begroting 1996: In 1996 wordt 50 a 55% van ons afval gescheiden ingezameld of hergebruikt. De gemeente streeft naar vooruitgang voor de hele stad. Een Moderne Industriestad moet op alle gebieden modern zijn. Wie verder wil komen, zal z’n nek uit moeten steken. Dat geldt ook voor een grote stad. Stilstand is achteruitgang. Daarom spendeert de gemeente veel geld aan een positieve groei en ontwikkeling van Tilburg. Het investeringsbedrag over 1996 staat op zo’n 215 miljoen gulden. Dat geld wordt gebruikt om de binnenstad te verbeteren, om op ver schillende plaatsen in de stad terreinen geschikt te maken voor woningbouw en om allerlei belangrijke projecten van de grond te tillen. stijging 6,0% 2,5 00 ïllen: onroe- ijging van 3- komend n en als even e.d. ifnota in het g te hechten aan i voor de burger. !t college van echt in te voeren i particulieren), e fracties in de 23 oktober jl. in ie te kennen e lastenstijging >ord te zullen e dag daarop (24 ssie over het tten (met een de begrotings- r een hond je hond i evenveel rden zondere rergunnin- 0,0% 0,0% Een airbag in de auto, een kindersluiting op de fles met schoonmaakmiddel, een flink kettings- lot door het voorwiel van de fiets. We zijn er dag in, dag uit mee bezig. Je veilig voelen is enorm belangrijk. Veiligheid Betekent immers bescherming, zekerheid en geborgenheid. Voor een deel zijn we zelf verantwoordelijk voor onze veiligheid. Maar ook de gemeente Tilburg draagt haar steentje bij waar het aan komt op de veiligheid van haar bewoners. Tilburg geeft flinke bedragen uit voor de open bare veiligheid in de stad en voor een zo groot mogelijke verkeersveiligheid. Gezamenlijke aanpak Zorgen voor meer veiligheid in de stad kan de gemeente natuurlijk niet alleen. Alleen wanneer verschillende partijen de handen ineen slaan, is een goed resultaat mogelijk. Een voorbeeld van zo’n samenwerking is het project Veiligheid Binnenstad. Hier streeft de gemeente, samen met onder meer de politie, het buro HALT, de winkeliers en de horeca ondernemers naar een stadscentrum met minder criminaliteit. Eigenlijk levert het werken aan meer veiligheid alleen succes op, als de bestrijding van crimina liteit en onveiligheid breed wordt aangepakt. Toch probeert de gemeente Tilburg de beoogde resultaten, die men met het beleid wil bereiken, meer inzichtelijk te maken. Dat gebeurt met het opstellen van zogeheten ‘meetbare beleidsdoelen’, de MB's. In deze MB’s wordt zo duidelijk mogelijk aangegeven wat de gemeente met haar beleidsmaatregelen wil berei ken. Zodat na een jaar gekeken kan worden wat er van de voornemens terecht is gekomen. Het Miljard van Tilburg bevat voor 1996 in totaal zo’n 65 meetbare beleidsdoe len. Als Moderne Industriestad wil Tilburg natuurlijk vooral een stad zijn met veel werkgelegenheid. Een van de belangrijkste MB’s gaat dan ook over de werkgele genheid in de stad: het gemeentebestuur streeft naar een gunstiger ontwikkeling van het aantal banen in Tilburg dan het landelijk gemiddelde. Groei van het aantal winkelende bezoekers van het stadscentrum. Ook het aantal arbeidsplaatsen in het centrum moet stijgen. Veilig op weg Ieder verkeersslachtoffer is er één te veel. Met het binnenkort verschijnende ‘Actieplan Verkeersveiligheid’ wil de gemeente het verkeer veiliger maken. Actiepunten zijn onder meer de aanpak van onveilige kruispunten in de stad en het realiseren van meer 30 km-gebieden in de De overheid als vangnet Sommige burgers zijn aangewezen op de zorg en de steun van anderen. Denk aan hulpbehoe vende ouderen of bijvoorbeeld mensen die door een handicap geen kans hebben om werk te vin den. Voorkomen moet worden dat deze mensen in een isolement terecht komen. De gemeente is voor hen een soort ‘vangnet’. In financiële zin, door het zorgen voor een uitkering, maar ook sociaal, door het bieden van professionele zorg Iedereen moet z’n verantwoordelijkheid nemen. Die aanpak heet ook wel ‘integraal veiligheids beleid’. Veilig wonen Criminaliteit blijft helaas niet beperkt tot het centrum van Tilburg. Ook in woonwijken kan het voorkomen dat u zich onveilig voelt. Een oplossing daarvoor is minder ver weg dan het lijkt. In de eerste plaats kunnen bewoners zelf het nodige doen. Wie z’n buren goed kent en weet wat er allemaal speelt in de eigen omge ving, voelt zich sneller verantwoordelijk voor de veiligheid in de buurt. Ook komen er specia le stadsbeheerders. Zij gaan toezicht houden in parken, op pleinen, op industrieterreinen, noem maar op. Het voorkómen en signaleren van zaken die de veiligheid bedreigen wordt hun belangrijkste taak. Meedoen. Niet doelloos aan de kant staan. Mensen mogen maatschappelijk niet afhaken. Wanneer dat toch dreigt te gebeuren, kunnen ze rekenen op steun. In de vorm van een uitkering, door gerichte medische zorg, maar bijvoorbeeld ook doordat een sport- of culturele voorziening beschikbaar en betaalbaar blijft. woonwijken. Maar er wordt niet alleen naar oplossingen in de infrastructuur gezocht. Minstens zo belangrijk in de strijd voor meer verkeersveiligheid is de aandacht voor verkeerseducatie op scholen, voorlichting en een meer strikte handhaving van de verkeersregels. Dit alles moet het toch mogelijk maken om het aantal ongevallen vóór het jaar 2000 met 25% te verminderen. Pas dan is een belangrijke stap in de goede richting gezet. en hulp. Gelukkig kunnen veel Tilburgers ook een beroep doen op buren of familie. Is dat niet het geval, zoals bijvoorbeeld vaak bij verslaaf den of thuislozen, dan biedt de gemeente de helpende hand. Nieuw in Tilburg Ook vluchtelingen en nieuwkomers kunnen rekenen op hulp van de gemeente. Onderwijs is daarbij het sleutelwoord. Als duidelijk is dat ze in Nederland mogen blijven, krijgen ze een zogeheten ‘inburgeringsprogramma’ voofge- schoteld. Daarin staat het zo snel mogelijk leren van de Nederlandse taal voorop. Ook leren ‘de nieuwe Tilburgers’ hoe onze samenleving in elkaar zit en krijgen ze hulp bij het zoeken naar een baan of het vinden van de geschikte ver volgopleiding. Aandacht voor wijken en buurten Kwaliteit in het leven is meer dan sociale zorg alleen. Een fijne omgeving om te wonen is min stens zo belangrijk. Vandaar dat de gemeente ook volgend jaar veel geld steekt in de kwaliteit van buurten en wijken. Hoe dat geld - in totaal zo’n 40 miljoen gulden - besteed wordt, staat in het al eerder verschenen Stadsprogramma. Daaruit blijkt dat een aantal buurten op extra aandacht en dus op extra geld kan rekenen. In 1996 zijn Groeseind-Hoefstraat, Pastorieklamp, De Reit en Oerle ‘aandachtsgebied’. Popcluster Een bedrag van 13,5 miljoen gulden is nodig om naast de parkeergarage Tivoli een modern nieuw centrum voor popmuziek neer te zetten. De gemeente draagt daarvan in totaal 7,5 mil joen bij. Noorderligt, Bat Cave en de Muziekkantenwinkel komen in het Popcluster onder één dak. Voor een gezonde economie is het ook belang rijk dat er zoveel mogelijk nieuwe bedrijven naar Tilburg komen. Daarvoor is gerichte wer ving nodig. Er moet dus flink reclame voor Tilburg worden gemaakt, in binnen- én buiten land. Er is daarom geld uitgetrokken voor het actief speuren naar potentiële vestigers en voor een betere afstemming met alle betrokken instanties. Onderneem het maar! Wie zelf een nieuw bedrijf wil beginnen, krijgt steun van de gemeente. Een speciale financie ringsmaatschappij gaat fungeren als een soort bank waar kansrijke projecten kunnen aanklop pen voor ‘durfkapitaal’. Dit is vooral bedoeld voor het midden- en kleinbedrijf. Ook komen er bedrijfsverzamelgebouwen om allerlei klein schalige initiatieven letterlijk de ruimte te geven. Verder is er f 300.000 gereserveerd om te zorgen voor extra bedrijfsruimte in de bin nenstad en in Tilburgse buurten en woonwij ken. Actief op zoek naar werk Meer bedrijvigheid is enorm belangrijk, maar er Handen uit de mouwen Investeringen van de gemeente vallen het meest op als er met dat geld ook daadwerkelijk wordt gebouwd. Vooral op het gebied van sport en cultuur worden volgens de Begroting 1996 grote bedragen geïnvesteerd. Schouwburg De Tilburgse Schouwburg heeft onlangs al een flinke opknapbeurt achter de rug. Volgend jaar is het tijd voor de tweede fase van de renovatie. Er zal gewerkt worden aan het opknappen van de gevel en aan een verbinding tussen de schouwburg en de nieuwe buurman, het Kunstcluster met z’n muziekzaal. Deze werk zaamheden kosten vier miljoen gulden. Kunstijsbaan De Tilburgse schaatsliefhebbers kunnen over niet al te lange tijd de ijzers onderbinden in een nieuwe ijshal pp Stappegoor. Voor de nieuw bouw van de kunstijsbaan is in totaal 14,6 mil joen gulden gereserveerd. Sporthal Reeshof De nieuwste Tilburgse wijk de Reeshof groeit nog steeds gestaag. In het jaar 2000 zullen er zo’n 38.000 mensen wonen. Dan wordt het tijd voor een extra sporthal in de wijk. Er Is 4,5 mil joen gulden voor uitgetrokken. is meer nodig om de werkloosheid te lijf te gaan. Landelijke banenplannen, zoals het ‘plan Melkert’, leveren ook in Tilburg arbeidsplaatsen op. Vooral langdurig werklozen krijgen daarmee de kans om werkervaring op te doen. Daarnaast vertrouwt de gemeente er op dat het bedrijfsleven nieuwe banen zal scheppen. Maar ook werklozen zelf moeten actief zoeken naar werk. Om hen daarbij te helpen zullen gemeen te, arbeidsbureau en bedrijfsleven intensief samenwerken. Vraag en aanbod Voor wie werk zoekt maar geen of niet de goede opleiding heeft, zit er weinig anders op dan weer de schoolbanken op te zoeken. Maar dan moeten de beschikbare opleidingen wel zo goed mogelijk aansluiten bij de vraag op de arbeids markt. Zo blijkt er in het bedrijfsleven bijvoor beeld een grote behoefte aan technisch perso neel. De gemeente Tilburg wil daarom de deel name aan het technisch onderwijs vergroten. Ook in andere sectoren zorgen duidelijke afspraken tussen gemeente, onderwijs en bedrijfsleven voor een betere afstemming tus sen vraag en aanbod. Investeren in het milieu Gaat het om investeren in de toekomst, dan gaat het ook om investeren in een beter milieu. Daar is een ander gedrag voor nodig, een beter milieu begint immers bij jezelf, maar ook geld. Er moeten voorzieningen komen om dat goede gedrag ook mogelijk te maken en te stimuleren. De duobak en ook de milieustraten voor het aanleveren van grof vuil zijn daarvan goede voorbeelden. uitgave: gemeente Tilburg Concernstaf Teksten: Communicatie-adviesbureau Mercuur; gemeente Tilburg Vormgeving: DAZ, bureau Bestuurs- en Publiekszaken Fotografie: Multivision en Partners 5,0% nieuw gemeente- n. Het percentage mensen dat zich in de stad onveilig voelt, moet in 1996 omlaag. Het aantal ritten met het openbaar vervoer moet tot het jaar 2000 verdubbe len. Dat houvast biedt de gemeente. Ze doet dat ech ter niet gedachteloos en vrijblijvend. Sociale voorzieningen zijn er uiteraard alleen voor die Tilburgers waarvoor ze bedoeld zijn. Welzijnsinstellingen moeten hun subsidie waar maken door zo efficiënt mogelijk hun werk te doen. Accommodaties voor sport en cultuur bewijzen hun bestaansrecht met voldoende bezoekers of gebruikers. Alleen dan kan de gemeente de basiskwaliteit garanderen die het in Tilburg aangenaam wonen en werken maakt. Die garantie kost veel geld. ishouden

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 17