Het Miljard van Tilburg *3 Miljard van Tilburg in een oogopslag De hoofdpunten nog eens op een rij Tilburg doet een boekje open Ruimte voor nieuwe plannen en initiatieven Donderdag 26 oktober 1995 - pagina 1( DE TILBI DE TILBURGSE KOERIER Wie wat c gewenste dan bent bereikt. C het beieic is niet ee beter mill beleid su Enkele voc In 199 ^Burgers betalen mee aan Tilburg Gemeentelijke woonlasten 1996 voor een gemiddeld huishouden 1995 1996 stijging De gemeente Tilburg is financieel gezond. Uit de Begroting voor 1996 blijkt dat ook het komende jaar de kas klopt. Dat betekent echter niet dat elk financieel Afvalstoffenheffing 296 313 6,0% gaatje zomaar kan worden gedicht. Sterker nog: ook de gemeente Tilburg zal moeten bezui nigen om ruimte te maken voor nieuwe plannen en Totaal 974 998 2,5 initiatieven. Daarbij zijn het gemeentebestuur en de medewerkers meerpersoonshuishoudens met eigen woning van f 140.000 ook kritisch op zichzelf. Als er bezuinigd moet worden, dan durven we dat ook in eigen huis. Een grotere effi ciency bij de gemeentelijke diensten moet volgend jaar een besparing van 2,6 miljoen gulden opleveren. Die besparing gebeurt niet in het wilde weg. Het mag zeker niet ten koste gaan van de dienstverlening naar de burger. Integendeel! De gemeente wil de relatie met de burger juist verbeteren. Daarvoor is onder meer een permanent ontwikkelingsproces gestart bij de gemeen te (het POP-project). Centraal hierin staat een verdere verbetering van de dienstverlening aan het publiek. Uw behoeften en wensen als inwo ner van Tilburg zijn het uitgangspunt. Of u op een bepaald moment nu consument van gemeentelijke diensten bent, vragen hebt als bewoner van een wijk of wilt meedenken bij bijvoorbeeld een inspraakprocedu re ergens in de stad. Steeds zal de gemeente haar manier van werken zo goed mogelijk op de burgers afstemmen. Het mes snijdt aan twee kanten: u heeft als inwoner van Tilburg meer invloed op het gebeuren in buurt en stad, terwijl de gemeente zo efficiënt mogelijk het voorge- Rioolaansluitrecht eigenaren Rioolafvoerrecht gebruikers Het Miljarc len. Als Mc werkgeleg genheid in van het aa Het pe omlaai Wie geld wil uitgeven, zal geld binnen moeten krijgen. De portemonnee van Tilburg wordt op verschillende manieren gevuld. Het meeste geld komt uit ‘Den Haag’. Bijna 90% van haar inkom sten ontvangt de gemeente van het Rijk. De rest brengt de Tilburgse samenleving op door het betalen van gemeentelijke tarieven en heffingen. In totaal gaat het hierbij om meer dan 100 mil joen gulden. Stijging tarieven beperkt De tarieven voor de gemeentelijke belastingen en heffingen stijgen het komende jaar beperkt. Een gemiddeld huishouden in Tilburg is volgend jaar 24 gulden meer kwijt aan woonlasten. Komend jaar blijft de Onroerende zaakbelasting (OZB) gelijk terwijl de Afvalstoffenheffing slechts beperkt stijgt; dit omdat de gemeenteraad al bij Onroerende zaakbelasting eigenaar gebruiker 298 239 141 0 298 239 148 45 0,0% 0,0% Toch prob beleid wil van zogeh mogelijk a ken. Zodat gekomen. Een airbag fles met s< lot,door h< dag in, da; enorm bel: bescherm! Voor een c voor onze Tilburg dr komt op d Tilburg ge bare veilig mogelijke Gezamenl Zorgen vo< gemeente verschiller een goed r zo’n samei Binnenstac met onder winkeliers stadscentr Eigenlijk 1< alleen suc< liteit en or Groei aantal Het aa len. 5,0% nieuw In de Begroting 1996 staan de volgende tariefvoorstellen: Nieuw beleid Het colleg° stelt in m joen gulden Daarvan de bevorc er geld Tilburg Op de i> beleid. Ook wordt er behoorlijk geïnvesteerd in de stad. En we zetten natuurlijk wat geld apart voor tegenvallers. Het aanvankelijke voorstel van het college van B&W om in 1996 een rioolafvoerrecht in te voeren voor alle gebruikers (bedrijven én particulieren), wordt voorlopig aangehouden. De fracties in de gemeenteraad hebben maandag 23 oktober jl. in de desbetreffende raadscommissie te kennen gegeven niet met de voorgestelde lastenstijging van 45 gulden per gebruiker accoord te zullen gaan. Daarom heeft het college de dag daarop (24 oktober jl.) besloten om de discussie over het rioolafvoerrecht te willen voortzetten (met een eventueel aangepast voorstel) na de begrotings behandeling.! de behandeling van de Perspectiefnota in het voorjaar te kennen gaf veel belang te hechten aan een beperking van de woonlasten voor de burger. Het tarief voor de onroerende zaakbelasting (voorheen onroe rend goedbelasting) blijft gelijk. Ook het tarief voor de hondenbelasting stijgt niet. Voor een hond moet u ook het komend jaar ƒ112,- betalen. Een tweede hond kost u 1 59,-. De afvalstoffenheffing stijgt in 1996 Enkele weken geleden kon u in de Begrotingskrant (Koerier 5 oktober 1995) op maar liefst zes gemeen- tepagina’s alles lezen over de begroting van de gemeente voor 1 996. Deze week als geheugensteun tje de hoofdpunten van het ‘Miljard van Tilburg’ nog eens kort en krachtig op een rij. Want volgende week maandag 30 en dinsdag 31 oktober vindt de Begrotingsbehandeling van de gemeenteraad plaats. U bent op beide dagen van harte welkom op de publieke tribune van de raadzaal in het Tilburgse stadhuis. lege van burgemeester en wethouders de Begroting voor om in totaal 5,4 mil- 1 uit te trekken voor nieuw beleid. gaat bijna een half miljoen gulden naar rdering van de werkgelegenheid. Ook is 1 beschikbaar voor de opvang van nieuwe trgers en voor meer veiligheid in de stad. e Begroting is verder ruim vier ton gereser veerd voor investeringen in sport en cultuur. j met 1 7,-. Een stijging van 6%. aanvankelijk was een stijging van 8% voorzien. De tarieven voor het rioolaansluitrecht gaat 5% omhoog. De parkeertarieven blijven, na de forse stijging in 1995, komend jaar gelijk. Om een aantal heffingen kostendekkend te maken, dus evenveel te laten opleveren als de betreffende activiteit kost, worden enkele tarieven verhoogd. Het betreft tarieven voor bijzondere markten en nekele vergunnngen, waaronder de milieuvergunnin gen. De grondprijzen stijgen, gezien de marktontwikkelingen en als gevolg van voorschriften van het Rijk, met 2 a 2,5%. De overige tarieven zoals leges, burgerzaken, sporttarieven e.d. stijgen met 1,5% als gevolg van de prijsontwikkeling. De tariefaanpassingen zijn voorlopig. Uiteindelijk beslist de gemeente raad. U moet dus rekening houden met eventuele wijzigingen. >4 X Informatiecentrum Bent u de uitvoerige Begrotingskrant kwijt en wilt u nog eens in detail nalezen waar het allemaal om gaat? Of bent u benieuwd naar wat een flink aantal geïnterviewde Tilburgers vindt van de verschillende onderwerpen in de Begroting 1996 Er is genoeg reden om Begrotingskrant bij het gemeentelijke Informatiecentrum te komen halen (Stadhuisplein 1 32, open ma 1 3.00-1 7.00 u; di t/m vr 9.00-1 7.00 u en za 1 2.00- 16.00 u). Sinds enkele jaren is het ‘Miljard van Tilburg’ de kop waaronder de gemeente de Begroting pre senteert. Inmiddels omvat die Begroting al meer dan 1,2 miljard gulden. Er is veel geld nodig om een stad als Tilburg draaiende te houden èn te zorgen voor groei en vooruitgang. De Begroting 1996 is een uitwerking van de zogeheten Perspectiefnota ‘96 ’99. Daarin heeft de gemeenteraad al in het afgelopen voorjaar de belangrijkste hoofdlijnen vastgelegd. Het Miljard van Tilburg zet nu alle pionnetjes op hun plaats. Daarbij staan, net als in de Perspectiefnota, vier thema!s centraal: werk, sociale basiskwaliteit, veiligheid en investering gen in de stad. Dat zijn de belangrijkste onder werpen waarvoor veel aandacht èn dus geld nodig is. Goed bedrijfsresultaat Eigenlijk is de Begroting van de gemeente te vergelijken met de exploitatierekening van een bedrijf. Ook daarop staan inkomsten tegenover uitgaven. Vallen de inkomsten tegen, terwijl er te veel geld wordt uitgegeven, dan komt een bedrijf in de rode cijfers. Bij de gemeente Tilburg is daarvan gelukkig geen sprake. De begroting is sluitend. Het blijkt nu al dat Tilburg in de jaren na 1996 met tekorten reke ning zal moeten houden. Dat betekent niet dat er in 1996 niets kan en niets mag. Er wordt komend jaar flink wat geld besteed aan nieuw Zuinigheid met een doel Nieuwe activiteiten kunnen alleen worden betaald als elders zuinig aan gedaan wordt. Bezuinigingen heten in het gemeentejargon niet voor niets ‘ruimtescheppende maatregelen’. Nu is zuinigheid zeker geen troef in de nieuwe Begroting, maar aan enige spaarzaamheid valt simpelweg niet te ontkomen. Zo’n 4,8 miljoen gulden moet worden bezuinigd. Ruim de helft van dat bedrag hoest de gemeente zelf op door te schrappen in kosten van personeel en uitvoe ring. Verder wordt er bezuinigd op subsidies voor welzijn en cultuur.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 16