I Standpunten raadsfracties Begroting 1996 f'% DE TILBURGSE KOERIER h Sport Welzijn A.W. Rinzema Mw. L. Knijper 1 zetel Moerenburg moet groen blijven. ■band Midden- i, omdat er van tg geen sprake en in de regio aken. ren goede resul- )elt de burger rieus genomen dacht moet p bescherming burgers. gdringen auto baan voorspel- Tilburgse zan stimuleren 'oergebruik ueerd. Zijn voor st hoopgevend. erdergaande entrum van de Vreedeplein VD voor de ont heten grootscha- ening aan de en voor vol- id met nieuwe z’n plaats nu er heugd over idee zwembad naar de voor- jsfaciliteit. ikkeren door ktbeleid, oude- d. Echter met et zorgvuldig i. Beschikbare ffectief inzetten. realistische wet- an gestelde van de gemeen- constructieve g van burgers en loende goedko- rijk. De WD is de gemeente ge huur. der betrekken wijken. dichten bestaan- 7D in grote lij- igsbeleid. Tilburg wordt nu geregeerd door een monsterverbond van Groenlinks tot WD-rechts. Dat pakt slecht uit voor de mensen. Te veel prestigeprojecten en te weinig aandacht voor gewone din gen. De SP voert als enige oppositie tegen dit beleid. Ons motto: niet gro ter, maar beter! Borstkankeronderzoek ook voor vrou wen boven de 70 jaar. Totaal verbod op gokautomaten in cafetaria’s. Afkicken van verslaafden aanmoedi gen. Bedrijven die vervuilen harder aanpakken. Meer woningen bouwen voor mensen met lagere inkomens. Betaalbare woningen niet slopen. Actie onderne men tegen huurverhoging en verlaging huursubsidie. Stoppen met geldverslin dende prestigeprojecten. Meer aan dacht voor de wijken. Er moet een echt buitenbad in Tilburg komen (aan de Stappegoorweg) of blij ven (aan de Friezenlaan). Na de miljoe nen voor de Muziekzaal en Schouwburg moeten nu de kleinschali ge cultuuractiviteiten voorrang krijgen. Betere vervoersvoorzieningen voor gehandicapten. Alleenstaande moeders of vaders met jonge kinderen niet dwingen om te gaan werken. Geen betuttelend minimabeleid, maar gewoon geld erbij voor mensen met de laagste inkomens. Het taalonderwijs aan migranten moet verder verbreed en versneld worden. De gemeente moet meer moeite doen om de ruimteproblemen van scholen op te lossen. Harder optreden tegen misdaad, over last en vandalisme. Meer politie op straat. Meer aandacht voor het voorkó men van crimineel gedrag. Door de aanleg van de nieuwe Noordoost-tangent mag Tilburg- Noord absoluut niet overspeeld wor den door autoverkeer. Op koopavond en zaterdags moet een buskaartje maar f 1,- kosten. De gemeente moet een ‘voor wat hoort wat’-beleid voeren. Alleen bedrijven die daadwerkelijk werkgelegenheid bevor deren kunnen rekenen op steun. De gemeente mag mensen niet dwingen om te werken voor minder dan het minimumloon. Ondanks de beperkte stijging zijn tarieven toch nog te hoog voor mensen met een minimum inkomen. Hun inko men stijgt nauwelijks. In deze groep heerst echte armoede. Subsidietoekenning S.B.T. verdient her overweging. We steunen het streven van veel oude ren om zolang mogelijk zelfstandig te blijven wonen. Wel moet dan aan de behoefte aan goedkope seniorenwonin gen worden voldaan, waardqor een goede doorstroming kan plaatsvinden. Het idee van de ‘glijdende schaal’, zoals dat ook is toegepast bij de draag- krachtregeling van de bijzondere bij stand, verdient ook elders toepassing. Hier willen wij grote nadruk op leggen. Bij verlenen van (huur-)subsidies en vrijstellingen is soepelheid nodig om vooral de minima tegemoet te komen. De thuiszorg voor ouderen moet aan merkelijk worden uitgebreid en verbe terd. Dat de exploitatie van onder andere het Popcentrum in de toekomst tot tekorten leidt, baart ons grote zorgen. Het gevoel van veiligheid zal op den duur door diverse maatregelen, vooral voor ouderen, aanzienlijk moeten ver beteren. Er moeten speciale abonnementen komen voor alle bewaakte fietsenstal lingen in de stad. Senioren en gehandi capten betalen hiervoor een geredu ceerde prijs. De binnenstad moet bereikbaar blijven met openbaar ver voer, auto en rijwiel. Het Nederlandse taalonderwijs aan nieuwkomers verdient nog meer aan dacht. Als op de begroting inderdaad 1,5 mil joen over is, pleit de BPN voor het her stellen van eerder gemaakte ondoor dachte bezuinigingen. Zo moet de brandweer de wegbezuinigde functie- plaats terugkrijgen. Na een jaar van actief meepraten in de raad is het ons aan alle kanten meege vallen. SP en Groenlinks hebben nog geen enkele discussie ondernomen. Iedereen is wijs geworden. Rechts mag weer! Wij hebben grote bezwaren tegen de gehanteerde normen en waarden bij de sociale dienst. Van de openlijke waar schuwing die men van de raad heeft gekregen, heeft men zich ogenschijn lijk niets aangetrokken. De Burgerpartij is grote voorstander van parkeren onder de grond. Bouwen in Tilburg en daarbuiten zal moeten gaan in nauw overleg met de ons omringende gemeenten. De BPN is tegen annexatie. We blijven hameren op terugdringing van de coffee-shops. De aanpak van burgemeester en politie is te soft. De resultaten van onze enquête naar gedrag van snor- en bromfietsberijders heeft minister tot actie gedwongen. Wij gaan akkoord met de aanpak van beide tangenten, maar blijven pleiten voor dubbelbaans weg. Bij enkelbaans ontstaan te veel files. Wij zijn tegen eenrichtingsverkeer en rijwielpaden. Die bedreigen bestaansrecht van buurt- café’s. Wij zullen nimmer stemmen tegen het opleggen van milieuverplichtingen aan de industrie. Bedrijven als Fuji, IFF en Fri d’Or, die hier naar toekwamen voor de werkgelegenheid, mogen dat bewij zen door ruimer aanbieden van arbeidsplaatsen. De Burgerpartij wil af van onbekende en ongrijpbare contacten met plaatsen in het buitenland. Nooit is na te gaan wat er met het geld gebeurt. Wij plei ten voor een stadsschouwburg waar ook de gewone man toegang kan heb ben. Brokx en zijn mensen doen het goed. We mogen echter niet gaan dagdromen binnen het Tilburgse Model. Behalve dat het economische tij kan keren, moeten we de sociale problemen nu aanpakken. S W zet liever menskracht in voor gescheiden afvalinzameling in flats. Dat is goed voor de werkgelegenheid en bespaart acht miljoen gulden aan investeringen voor nieuwe container ruimtes. Het CAD had volgens S W nooit in de Uitvindersbuurt mogen komen, maar eerder in de Blaak, Zorgvliet of Armhoefse Akkers. We moeten zorgen voor voldoende betaalbare woningen in Tilburg. Ook sociale woningbouw in ‘betere’ wijken. Wij willen niet dat Tilburg gaat bouwen in Moerenburg. De Moderne Industriestad Tilburg staat er financieel redelijk voor. Ook de eco nomische activiteit oogt gezond. Mensen van buiten Tilburg hebben dezelfde rechten en plichten als de mensen hier. Voor nieuwkomers in Tilburg is het vaak lastig hun draai te vinden. Het leren van de Nederlandse taal is daarvoor een vereiste. De sporttarieven mogen niet verder omhoog. Tilburg moet verenigingen steunen als zij in eigen beheer hun accommodaties willen verbeteren. Langdurig werklozen helpen aan betaalde baan of nuttig werk met behoud van uitkering. Sportverenigingen zitten te springen om mensen met tijd. De DSW moet bedrijfsmatiger werken waar het kan, maar niet ten koste van te veel. Goede zaak dat ouderen- èn jeugd- en jonge renwerk anders geregeld wordt. Meer politie op straat geeft een prettig gevoel. Meer stadswachten die ook buiten het centrum actief zijn, met name waar veel bejaarden wonen. Buurtsportwerk voorkomt verveling en dus vandalisme. Ontlasting van de ringbanen is belang rijk. Er dient meer parkeergelegenheid aan de rand van het centrum te komen. Pieter Vreedeplein moet groen blijven. Een niet te zwaar accent leggen op de centrumontwikkelingen te koste van de andere wijken. Voor iedere m2 nieuw winkelapparaat moeten ook nog klanten zijn. Stimuleren van de sport, vooral de amateursport. Aandacht voor nieuwe vormen van sportbeoefening die vooral jongeren activeren. Sport heeft een belangrijke maatschappelijke functie. Het draagt bij tot socialere en gezon dere samenleving. De fractie wil sociale huurwoningen betaalbaar houden. Ook de nieuwbouw van deze categorie woningen vinden we erg belangrijk. We willen het toewij- zingssysteem van huurwoningen aan de kaak stellen. Voor een goede ouderenzorg zal de Stichting Bejaardenzorg Tilburg over eind moeten blijven. De campagne tegen gebruik van drugs moet verder uitgebreid worden, met name onder jongeren. Verder is de fractie kritisch over de veelvuldige investeringen op stortplaats De Spinder. De burger mag daarvan niet de dupe worden door stijging van storttarieven. Het beleid van het college om tweede ling in de maatschappij te voorkomen, heeft onze steun. De mens is uiteinde lijk het product van de samenleving. Leegkomende schoolgebouwen bestemmen voor sociale doeleinden in de wijken. Ook bestaande schoolge bouwen moeten ‘s avonds meer gebruikt worden voor maatschappelij ke activiteiten. We moeten samen werken aan het milieu. Dat kost geld. We zullen de las ten hiervan goed moeten verdelen. Er zijn groepen mensen die geen extra lasten meer kunnen dragen. Betaalbare sociale huurwoningen, eventueel met aanpassingen zodat ouderen thuis kunnen blijven wonen. Voor ouderen aantrekkelijke, betaalba re seniorenwoningen. Ook aandacht voor onderhoud trottoirs, benutting van kerkgebouwen en meer groene, levendige pleinen. De hele stad op z’n kop en burgers die heen en weer gestuurd worden. Dat kan niet langer! Burgers moeten meer inspraak krijgen over verkeer en ver voer. De economische ontwikkeling van Tilburg is heel belangrijk. Het economi sche beleid ondersteunen wij. Mensen uit het buitenland hebben dezelfde rechten en plichten als de mensen die hier wonen. Het is niet makkelijk om hier gelukkig te zijn. Onze taal leren en aanpassen is erg belangrijk. Mensen die terugwillen naar hun thujsland moeten we helpen en begeleiden. Er moeten nieuwe sportvoorzieningen komen, met name voor de jeugd. Zo wordt uitvlucht in vandalisme voorko men. Onze burgers moeten zich weer veilig gaan voelen, dus moet er meer blauw op straat komen. Er moeten banen bij komen. Ook daarvan wordt onze samenleving veiliger. mensen naar n. enwichtig. De 'arieven en irughoudend ■erheugd dat ing niet is ver- Ml1 Mensen die recht hebben op een uitke ring moeten die ook krijgen. Werklozen moeten zo snel mogelijk weer aan een baan worden geholpen. De DSW moet worden gesteund. Voor gehandicapten zijn werk èn sociale contacten van groot belang. Niet minderen op jeugd- en ouderenbe leid. Tegen voorgestelde verdere verhoging gemeentebelasting (ƒ31,- per huishou den). Ruimhartiger kwijtscheldingsbe- leid. Verlaging van de vergoedingen voor raadsleden. Geld van bijbaantjes van de burgemeester in de gemeente kas. SP T. Kox 3 zetels Via een referendum moeten de mensen in Tilburg, Udenhout, Berkel-Enschot en Goirle zich mogen uitspreken over de annexatieplannen van Brokx Co. Alle politieke partijen moeten die uit spraak respecteren. BPN P van Buuren 1 zetel De BPN is tegen het feit dat de burge meester meent naar Oisterwijk te moe ten verhuizen. De BPN wil het dubbelwerk in Commissie en Raad aan de orde stel len. 1 zetel De gemeenten die bij Tilburg gaan komen, moeten zoveel mogelijk zelf standig blijven werken. Berkel-Enschot, Udenhout en Goirle houden hun eigen gemeentehuis aan. Donderdag 26 oktober 1995 - pagina 15 Miljard van Tilburg 1996 NP 96 Mw. C. de Laat 1 zetel In de samenwerking met omliggende gemeenten denken aan deelraden, een eigen bestuur, loketfuncties in de dor pen en behoud van de stadhuizen. Dorpen moeten hun eigen identiteit behouden. ABT A. Broeken 3 zetels Wij zijn een groot voorstander van regionale samenwerking, maar gezien de huidige opstelling van het Rijk kiest ABT voor vergroten centrumgemeente. 5 - pagina 14 Voor mensen met een minimum-inko- men, die de huur niet meer kunnen opbrengen, moet er een aanvullend fonds komen. Huren stijgen immers, maar huursubsidie blijft achterwege. uitgave: gemeente Tilburg, Concernstaf Teksten: Politieke Partijen i.s.m. Communicatie adviesbureau Mercuur; gemeente Tilburg Vormgeving: DAZ, bureau Bestuurs- en Publieks zaken Fotografie: Multivision Partners WW «d Fractie Knijper

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 15