53 Het Miljard van Tilburg St Be Qr Ui r, I” DE TILBURGSE KOERIER DE TILBU Partij van de Arbeid on GROENLINKS Algemeen bestuur nderwijs Volksgezondheid en milieu Financiën Algemeen Begrotingsbehandeling op 30 en 31 oktober Deze publicatie van de gemeente Tilburg is een onderdeel van de begrotingscampagne Het Miljard van Tilburg 1996. Volgende week maandag 30 oktober en dinsdag 31 oktober behandelt de gemeenteraad van Tilburg de begrotingsvoorstellen van het college van B&W voor 1996 en stelt vervol gens de Begroting 1996 ook vast. Publieke tribune U kunt de begrotingsbehandeling bijwonen vanaf de publieke tribune in de raadszaal. De begrotingsbehandeling begint op beide dagen om 13.00 uur en duurt tot ongeveer 22.00 uur. Op dinsdagavond vinden vanaf 20.00 uur de stemmingen plaats over de door de raadsfracties ingediende moties, amendementen en de begrotingsvoorstel len van B&W. Het CDA wil voor burgers en bedrijfsle ven een gematigde lastenontwikkeling, die meer initiatieven mogelijk maakt met het oog op nieuwe werkgelegen heid. Bij de aanpak van het CDA gaat het om versterking maatschappelijke verban den, doorbreken van individualisering, vergroten van normbesef en stimule ren van gezamenlijke verantwoorde lijkheid. Dat zijn voor het CDA dè uit gangspunten. Uitkering alleen verstrekken aan men sen die er recht op hebben. Maar dan voor die mensen ook ruimhartig zijn, zodat ze volwaardig aan de samenle ving kunnen deelnemen. Dat laatste is ook voor ouderen belangrijk. SBT, als organisatie voor gecoördineerd oude renwerk, moet daarom blijven. Er moet meer duidelijkheid komen over afvalverwerking opT)é Spinder. Afstemmen van beleid tussen Rijk, pro vincie en gemeente moet er voor zor gen dat burger niet benadeeld wordt. Het CDA wil dat goedkope huurwonin gen zoveel mogelijk gehandhaafd wor den. Ook sociale nieuwbouw moet worden bevorderd. Winkels in wijken en buurten behouden en versterken. Meer mensen aan de slag door werkge legenheidsprojecten. Vooral meer ruimte voor ondernemende mensen die zelf een bedrijf willen starten. In de binnenstad investeren om aantrekke lijkheid te vergroten. Meer faciliteiten voor winkelend publiek, onder andere kinderopvang. CDA wil activiteiten in verenigingsver band ondersteunen. Daarom minder bezuinigingen op Muziekschool, vol doende ruimte voor sportverenigingen als Attila en ondersteunen vrijwilligers werk bij Contour. De begrotingsstukken kunt u inzien in het gemeentelijke Informatiecentrum. Daar kunt u ook een Begrotingskrant krijgen. Voorstellen B&W Op 5 oktober jl. publiceerde de gemeente de Begrotingskrant 1996 in de Koerier. Daarin treft u een uitgebreid overzicht aan van de voorstellen van het college van B&W aan de gemeenteraad. Die zijn in deze Het draait om twee hoofdthema’s. Iedereen moet mee kunnen doen in onze samenleving. En voor de econo mie zijn nieuwe initiatieven nodig, want het gaat niet goed genoeg met de Tilburgse economie. In het milieubeleid vinden we vooral het terugdringen van het autoverkeer belangrijk. Ongezond leven en slechte tandverzorging komen weer meer voor! Daarom: stimuleren van gezon der leven en goede tandverzorging. Volkshuisvesting heeft de PvdA altijd al na aan het hart gelegen. Het grootste probleem is het tekort aan goedkope huurwoningen. Daarom stellen wij maatregelen voor om ook bij nieuw bouw goedkope huurwoningen te kun nen bouwen. Onze opdracht is: de gemeentelijke tarieven zo laag mogelijk te houden en de gemeente financiën zo gezond mogelijk. Meer politie op straat is niet het enige als het gaat om een veilige stad. Bijvoorbeeld: een goed drugsbeleid, voorzieningen voor jongeren, betrok kenheid van ouders en scholen bij hun kinderen zijn even belangrijk. Om Tilburg bereikbaar en verkeersvei lig te houden zal er steeds meer ruimte moeten zijn voor de fiets, de voetgan ger en het openbaar vervoer. Er is de laatste jaren gelukkig veel geïnvesteerd in sport- en cultuurvoor- zieningen. Nu is het de bedoeling steeds meerTilburgers van de voorzie ningen gebruik te laten maken. De PvdA houdt zich intensief bezig met de sociale kwaliteit van de samenle-' ving. Het belangrijkste is dat iedereen mee moet kunnen doen in die samenle ving. En dan gaat het vooral om: werk, huisvesting en voldoende financiën. Fractiestandpunten Vandaag treft u een overzicht aan van de meningen en standpunten die de verschil lende raadsfracties innemen bij de begro tingsbehandeling. De fracties zullen hun krant nog eens kort samengevat en geactu aliseerd volgens de laatste besluiten van het college van B&W waar het gaat om de gemeentelijke tarieven en belastingen. Nadruk leggen op uitvoering afgespro ken beleid. Milieu moet aandachtspunt zijn in andere beleidsvelden. Waardevolle natuur en landschappen beschermen en waar mogelijk verster ken. Dit uitgangspunt geldt ook voor Moerenburg. Bij inrichting Stadscentrum veel aan dacht voor kunst en cultuur. Er moet verbinding komen tussen winkelhart en station via een groen Pieter Vreedeplein. Voldoende betaalbare woningen. Variatie in woonwijken ver groten door vervangende nieuwbouw. Gezonde financiële sitüatie van Tilburg overal bekend. Tilburg moet ook voor op lopen in klantvriendelijkheid en gerichtheid op wensen van burgers. Ook qua rijk geschakeerd cultuuraan bod is Tilburg goed op weg. Een stad waar iedereen aangenaam kan wonen, werken en recreëren in een veilige omgeving. Zoveel mogelijk politie en stadswach ten op straat. Buurtbeheerders aanstel len. Meldpunt voor onveilige plaatsen. Criminele drugsgebruikers de cel in, tenzij ze willen afkicken. Zorgen voor voldoende voorzieningen en activitei ten voor jongeren. Doorgaan met goede fietsvoorzienin- gen, maar ook openbaar vervoer ver beteren. Ondanks beperking van auto verkeer, zorgen voor goede bereik baarheid van de binnenstad, onder andere door pendelbussen vanaf de ringbanen. Verstevigen van bestaande bedrijvig heid. Tilburg aantrekkelijker maken als vestigingsplaats voor nieuwe bedrij ven; goede bereikbaarheid van bedrij venterreinen, ook per spoor en over water. Winkels moeten ook ‘s avonds open kunnen zijn. Zorgen voor goede huisvesting en spreiding openbaar onderwijs. Aandacht voor aansluiting onderwijs- bedrijfsleven. Nu studentenaantallen teruglopen, Tilburg nadrukkelijker pro fileren als onderwijsstad. Discussie in Tilburg over cultuurbeleid. Geld uittrekken voor allerlei initiatie ven op cultureel gebied. D66 wil pre- sentatieruimte voor Tilburgse Dans- en Muziekschool, behoud filmtheater Louis en uitbreiding Stappegoor met buitenbad. Meer banen, bijvoorbeeld in wijkbe heer. Werken met behoud van uitke ring mogelijk maken en vrijwilligers werk erkennen. Bijstand moet recht doen aan individuele situatie van de mensen. Wel aandacht voor fraudebe strijding. Vluchtelingen en nieuwko mers zo snel mogelijk inburgeren. Geen verhoging van onroerende zaak belasting. visie op de Begroting 1996 uitvoerig toe lichten tijdens de Algemene Beschouwingen waarmee de begrotingsbe handeling op maandag 30 oktober begint. De begrotingsvoorstellen zijn overigens vorige week al aan de orde geweest in de verschillende raadscommissies. Aandacht voor verstandig en minder gebruik van water. Terugdringen van gebruik van energie en terugdringen van schadelijke stof fen in de bouw bijv, hardhout, PVC, mïlieuschadelijke verf etc. We maken ons zeer grote zorgen over de enorme stijging van de woonlasten. Nieuwbouw ook voor mensen met wei nig geld. Aandacht voor andere groe pen dan gezinnen in de woningbouw. We hebben ingestemd met het aanstel len van stadswachten. Bovendien is de reorganisatie van de politie op orde, laten we maar eens kijken hoe het werkt. Op buurtniveau moet de politie weer dicht bij de mensen staan. Het gaat goed. De aanleg van fietsrou tes is voortvarend en het openbaar ver voer krijgt steeds meer aandacht. Maatregels» die het autogebruik terug dringen moeten nu genomen worden, bijv, de Nieuwlandstraat autovrij. Gemeente zorgt voor goede voorwaar den voor bedrijfsleven. Wij zien dat nog niet terug in banengroei. Het wordt tijd dat het bedrijfsleven dat oppikt. Goede zaak is dat de gemeente werk maakt van werk. Verder versterken van het onderwijs- achterstandsbeleid. Indien nodig extra geld vrijmaken voor huisvestingsproblemen in het onder wijs, met name het basisonderwijs. Met de komst van nieuwe voorzienin gen zijn er garanties voor een goede spreiding van cultuur. Groenlinks zal zich blijven inzetten voor de vernieu wende cultuur. Kleinere initiatieven moeten gehonoreerd worden. De herziening van de Bijstandswet staat voor de deur. Mensen met een uitkering mogen er niet op achteruit gaan. Van een uitkering kun je nu al niet rondkomen. Sociale dienst moet weer een menselijk gezicht krijgen. De gemeente zit ruim in haar jasje. Dat kun je van een groot aantal Tilburgers niet zeggen. Bij de tarieven moeten we kijken hoe we mensen met lage inko mens kunnen ontzien. Sommige mensen hebben minder kan sen, minder werk, minder geld. Solidariteit en tolerantie moeten lei draad zijn in het handelen. Groenlinks blijft zich inzetten voor die groepen die buiten de boot dreigen te vallen. Te veel nadruk op terugdringen auto verkeer. Daardoor ontstaan voorspel bare problemen in het Tilburgse wegennet. Resultaten van stimuleren fiets- en openbaar vervoergebruik moeten worden geëvalueerd. Zijn voor al voor fietsgebruik niet hoopgevend. Voorstander van een verdergaande ontwikkeling van het centrum van de stad. Parkeerfunctie P. Vreedeplein behouden. Ook is de WD voor de ont wikkeling van een zogheten grootscha lige detailhandelvoorziening aan de rand van de stad. Zorgen voor vol doende industrieterrein. Toegankelijkheid voor mensen naar opleidingen bevorderen. Enige terughoudendheid met nieuwe cultuurprojecten is op z’n plaats nu er zoveel zijn gestart. Verheugd over idee - voor openluchtbad bij zwembad Stappegoor. Benieuwd naar de voor stellen voor een kunstijsfaciliteit. Terechte aandacht zwakkeren door middel van arbeidsmarktbeleid, oude ren- en jeugdzorgbeleid. Echter met gemeenschapsgeld moet zorgvuldig worden omgesprongen. Beschikbare middelen efficiënt en effectief inzetten. Aanwezigheid van voldoende goedko pe woningen is belangrijk. De WD is tegen meebetalen door de gemeente aan nieuwbouw met lage huur. Gemeenteraad veel eerder betrekken bij ontwikkelen nieuwe wijken. Terughoudendheid verdichten bestaan de wijken. Beleid is degelijk en evenwichtig. De begroting is sluitend. Tarieven en belastingen zijn zeer terughoudend aangepast. De VVD is verheugd dat onroerende zaakbelasting niet is ver hoogd. Er zijn de afgelopen jaren goede resul taten geboekt. Toch voelt de burger zich niet altijd even serieus genomen door de politie. De aandacht moet meer gericht worden op bescherming van lijf en leden van de burgers. De WD pleit voor een realistische wet geving en uitvoering van gestelde regels. We verwachten van de gemeen te een coöperatieve en constructieve opstelling in de richting van burgers en bedrijfsleven. Inhoudelijk stemt de WD in grote lij nen in met het begrotingsbeleid. Borstkanke wen boven op gokautc Afkicken v< gen. Bedrij’ aanpakken Meer wonir met lagere woningen r men tegen huursubsid dende pres dacht voor Het taalon< verder verl De gemeer om de ruin op te losse Er moet ee komen (aai ven (aan d< nen voor d Schouwbur ge cultuure Betere verv gehandicaf of vaders n dwingen oi betuttelenc gewoon ge laagste ink Harder opt last en van straat. Mee men van ci Door de aa Noordoost Noord absi den door a en zaterda maar f 1 ,- De gemeer wat’-beleid daadwerke deren kum gemeente om te werl minimumk Tilburg woi monsterver WD-rechts mensen. Te te weinig a. gen. De SP tegen dit bi ter, maar b Tegen voor gemeenteb den). Ruiml leid. Verlag voor raadsl van de bun kas. PvdA H. van Deijck 6 zetels Steeds meer is samenwerking tussen politiek, burgers, bedrijfsleven en organisaties nodig. Problemen kunnen beter worden opgelost en nieuwe ini tiatieven kunnen succesvoller zijn. Daarom willen wij investeren in samen werking. D66 B. Staffhorst 5 zetels Nieuwe vormen van inspraak uitprobe ren. Meer invloed voor burgers. Onafhankelijke commissie voor bur gers met klachten over gemeente. Doorgaan met wijkgerichte aanpak van stadsbeheer. Burger moet bij één loket kunnen aankloppen. Na herindeling moeten nieuwe ‘wijken’ hun eigenheid behouden. ’W/ "I? Groen Links C. Bax 4 zetels Burgers moeten kunnen meepraten over het bestuur. Inspraak zoals we die nu kennen suggereert meer dan het in werkelijkheid is. Nieuwe vormen als hoorzittingen juichen we toe. VVD B. Stok 4 zetels Het Samenwerkingsverband Midden- Brabant (SMB) opheffen, omdat er van regionale samenwerking geen sprake is. Liever met gemeenten in de regio bilaterale afspraken maken. SP T. K 3 zetel: Via een ref in Tilburg, en Goirle z de annexai Alle politie spraak res; CDA H. Binderhagel 10 zetels Tilburg is een stad met mogelijkheden. Ongeacht hoe een toekomstige herin deling uitvalt, is samenwerking met de regio belangrijk. Het CDA wil een poli tiek voeren, die dichtbij de mensen staat. Economische zaken \u Sociale zaken en maatschappelijke dienstverlening Economisch gaat het niet goed genoeg met Tilburg. Wij willen een strategische t conferent'e organiseren met bedrijfsle- S ven. onderwijs en politiek om samen te zoeken naar nieuwe impulsen voor de Jnburgse economie. .„.Onderwijs is van groot belang voor de r4jbfc i^oekomst en de kracht van Tilburg. doen om deze voorzieningen te houden, is opdracht nummer een. Daarnaast investeren we in het voorko men van leerachterstanden bij kinde ren. Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting Ook ouders hebben behoefte aan ondersteuning in hun opvoedingsverJ antwoordelijkheid. Tilburg moet aan- trekkelijke studentenstad blijven met hoogwaardig kwalitatief on<kpvijs^> /Wivjteiten ontwikkelenop gebied vaW taal/literatuur ten behoeve van studen- Cultuur en recreatie Openbare^Orde en veiligheid Meer politie op straat en politie-surveil- lartterty.zoweLoyerdag als in de avon duren. Daarnaast sociale verbanden in de samenleving versaken. Om afne mend normbesef en individualisering te doorbreken en eigen verantwoorde lijkheid te stimuleren? CDA kiest voor een beter onderhoud van wegen in de Tilburgse wijken en buurten. Daardoor wordt ook meer werkgelegenheid gecreëerd. Verkeer en vervoer Donderdag 26 oktober 1995 - pagina 14

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 14