WIJZE Toekomst dienstencentrum De Garsthof onzeker 1 I Persoonlijk tintje bij voorlichting ouderen over bijzondere bijstand cing f il !il 7^ r Vrees voor terugloop deelname door versnippering activiteiten POST SCRIPTUM COLOFON irs I ri i n i i i i i i i i i i i i Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg; tel. 5368805. I I Feest in nieuwe Baselaer Spreekuur voor slechtzienden AOW en pensioen - Woonproject Surinaamse ouderen Ouderentrefpunt ‘t Sant Bladeren in de bibliotheek Informatiemarkt Wagnerplein Veiligheid en Sinterklaas .JW5I 5 pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 26 oktober 1995 pagina 11 Fa tatie van het gebouw overdragen. Bij- FOTO: BARTH NOORDZIJ lijke beweg- Drop Oud J. Bonants v.d. Oord ten! ut i lig lamellen iaat Dienstencentrum De Garsthof: op 1 april dicht en de activiteiten naar buurthuizen? Seniorenwijzer. Wordt eenmaal in de twee we ken opgenomen in de Tilburgse Koerier. HET WOORD IS AAN... nt u contact Dienstkring nt, 013-5491491. Patstelling Met die laatste opmerking doelt Van Dijck op de gemeente. De werkgroep Behoud Garsthof heeft inmiddels ook brieven naar de plaatselijke politiek gestuurd. Maar bij de gemeente is men voorlopig kort en bondig. Voor lichter Ron de Rooij van de Welzijns dienst: “We hebben als gemeente la ten weten dat we willen helpen en gevraagd om een inventarisatie van de wensen. Maar de STAG zegt: ‘We willen niet weg.’ Dus is er een pat stelling.” URG .88.28 I 3.00 uur Het college van B en W wil vol gend jaar250.000 gulden uittrek ken voor binnenstadsmanage- ment. Hierdoor moet een betere overlegstructuur tot stand komen tussen gemeente, detailhandel, horeca en bewoners. De ge meente wil daar de eerste vier jaar geld voor beschikbaar stel len. In navolging van allerlei gemeen telijke slagzinnen zou ik nu willen zeggen: Wat heeft overleg voor zin als het overal onveilig is! voor hun financiële situatie en daar over niets willen zeggen tegen ande ren. Daarnaast zijn lang niet alle se nioren op de hoogte van de mogelijkheden van de bijstand. Daar in wil de gemeente verandering bren gen. Tilburg telt zo’n 970 aan- en inleun- woningen en ongeveer 150 vergelijk bare woonvormen. Uit onderzoek van de SBT is gebleken dat het be steedbaar inkomen van ouderen vaak zwaar belast is door vaste kos ten, zoals huur, de eigen bijdrage voor medicijnen of medische hulp, In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van “Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. hulp in de huishouding, de aanschaf van hulpmiddelen en aangepaste voeding. Bijzondere bijstand kan daarbij soelaas bieden. Er zijn veel ouderen zijn die daar ei genlijk recht op hebben, maar nu nog geen gebruik van maken. B en W hebben dan ook op grond van de er varingen in Den Herdgang de ge meentebegroting al aangepast. De verwachting is dat door de intensieve voorlichting aan ouderen de uitgaven voor bijzondere bijstand volgend jaar met een half miljoen en in 1997 met één miljoen gulden zullen stijgen. Eerder paste de gemeente deze werkwijze toe bij bewoners van in- leunwoningen bij Den Herdgang. Een aantal bewoners daar leefde maandelijks zo’n 150 tot 250 gulden onder de bijstandsnorm. Zij bezuinig den vervolgens op levensbehoeften als voeding, sociale contacten en kle ding. Huuren energie werden wel be taald, maar kwamen uiteindelijk toch in financiële problemen. Nadat de gemeente hierover gealar meerd was, benaderde ze de bewo ners van de inleunwoningen met per soonlijke voorlichting over bijzondere bijstand. Op grond van het succes daarvan is besloten deze werkwijze in zulke woonvormen in de hele stad voort te zetten. Veel ouderen dienennu nog geen aanvraag in voor bijzondere bijstand. Vaak zien zij dit als teren op de ge meenschap of een persoonlijk falen. Ook zijn er ouderen die zich schamen Via deze rubriek wil ik graag de aandacht vestigen op een probleem waar mee ik en -naar ik meen-veel ouderen te maken hebben. Zelf ben ik carapatiënt en sinds een klein jaar door een ongeval slecht ter been. Daardoor kost het me heel veel moeite te blijven staan. Dat is natuurlijk ook het geval als ik eens een keer wil gaan winkelen. En dan merk ik dat er nog veel zaken zijn die geen enkele zitplaats hebben. Het gaat niet voor hen allemaal op, maar ik denk dat de meeste jonge on dernemers er waarschijnlijk geen erg in hebben wat ouder worden met zich meebrengt. Vandaar mijn vriendelijk verzoek aan alle winkeliers van Tilburg en oms treken, die dit lezen: zorg voor een paar zitjes in uw zaak! U zult er veel ou deren een plezier mee doen. Alvast hartelijk dank! i ïten age ntie ing ties voor nu per jaar betaald wordt, vind ik acceptabel. Dat kan door de contri buties van de verschillende organisa ties te verhogen. De op te richten stichting Beheer Garsthof moet im mers een kostendekkend beleid voe ren. Maar daarnaast zijn er middelen nodig voor investeringen en profes sionele begeleiding.” Circa elfhonderd bezoekjes door ouderen worden er gemiddeld we kelijks bij De Garsthof geteld. Of het dienstencentrum aan het Co- lumbusplein na 1 april volgend jaar nog bestaat, is uiterst onzeker. De SBT, de officiële huurder, heeft de huur per die datum opgezegd bij de eigenaars, de paters Oblaten. De paters willen het gebouw ei genlijk verkopen, maar vragen -voor het geval dat dat niet lukt- een huurverhoging van 20 procent. De gemeente wil de gebruikers wel de helpende hand bieden, maar verlangt eerst een wensenlijstje van hen. De werkgroep Behoud Garsthof vreest dat de activiteiten naar verschillende wijk- en buurtcentra verplaatst worden en dat daardoor deelnemers thuis zullen blijven. na tegelijkertijd kwam de brief van de paters Oblaten over die 20 procent huurverhoging. We hebben overlegd met de gemeente, maar die wil dat niet betalen. Dus hebben we de huur moeten opzeggen en zoeken we nog steeds een andere exploitant.” Een extra complicerende factor is dat het‘3-in-1-project’ niet doorgaat. Een maand geleden bleek dat het niet mo gelijk is de Turkse en Marokkaanse jongerenorganisaties en jongeren- bewging Attak in één gezamenlijk centrum onder te brengen. Voor dat doel èn om De Garsthof te handha ven wilde de gemeente eigenlijk het hele complex van het voormalige klooster Ave Maria aankopen. “Een ingewikkelde zaak”, bevestigt Van der Zanden. “Het lijkt alsof de zwarte piet bij ons ligt, omdat wij de huur hebben opgezegd. Maar we hebben overlegd met de gemeente eh daar ligt de verantwoordelijkheid: de gemeente bepaalt de rol van de SBT. En omdat het 3-in-1 -project niet doorgaat, komt het dienstencentrum nu in problemen.” De bezoekers van het 25 jaar oude dienstencentrum drinken er een kop je koffie, leggen een kaartje of biljar ten. Ook nemen ze deel aan activitei ten die uiteenlopen van bingo’s tot koersbal, volksdansen, schilderen en gespreksgroepen. De organisatie daarvan is in handen van de stichting Activiteiten Garsthof (STAG). De STAG is een organisatie van de ou dere gebruikers zelf en wordt onder steund door de SBT, de stedelijke stichting voor coördinatie van het ou derenwerk. Het beleid van de ge meente is er namelijk sinds 1989 op gericht dat de SBT stopt met het zelf organiseren en uitvoeren van activi teiten. De SBT moet zich vooral rich ten op het ontwikkelen van ouderen beleid, vindt de gemeente. De gemeente wil extra aandacht gaan besteden aan bijzondere bij stand voor ouderen. Het gaat de Tilburgse bestuurders daarbij vooral om mensen die wonen in aan- en inleunwoningen of verge lijkbare woonvormen, die niet ge koppeld zijn aan een verzorgings tehuis. De gemeente wil voorlichtingsbijeenkomsten orga niseren voor deze ouderen en hen persoonlijk aanschrijven. Met name dat laatste moet resulteren in persoonlijke gesprekken waar bij de financiële situatie van de ou deren wordt bekeken om te bepa len of ze onder de bijstandsnorm leven en dus recht hebben op bij zondere bijstand. Andere exploitant Door het beleid van de gemeente moet de SBT ophouden hoofdhuur der te zijn van De Garsthof, vertelt Annelies van der Zanden, plaatsver vangend directeur van de SBT. “We willen graag dat het dienstencentrum blijft bestaan en wilden dus de exploi- Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Poststraat 64, 5038 DH Tilburg of Postbus I 3078, 5003 DB Tilburg; tel. 5350505. maar ook andere onderhuurders, zo als zeven kunstenaars, de KBO, de stichting Surinaamse Ouderen Til burg, de Kasteelzangers, kinderkoor Sprankel Sound met 160 leden en de EHBO met zeshonderd mensen.” De gemeente wil dat de activiteiten van De Garsthof onderbrengen bij onder meer wijk- en buurthuizen, al dus de woordvoerder, maar dat wil de werkgroep niet. “Dan krijg je een enorme versnippering. Veel ouderen nemen nu deel aan verschillende ac tiviteiten, kennen elkaar en voelen zich hier thuis. Over wijkgebouwen zeggen ze: ‘daar wil ik niet heen.’ We zijn er dan ook van overtuigd dat die mensen in de nieuwe situatie zullen afhaken”, zegt een stellige Van Dijck. Het alternatief is volgens hem dat er naast de STAG ook een stichting voor het beheer van het dienstencentrum komt. “Wij willen alleen het midden gedeelte waar De Garsthof nu ook zit”, aldus Van Dijck. “Een huurverho ging op de 20.000 gulden die daar- Op straat De bundeling van allerlei verschillen de recreatieve en educatieve op één plek, vindt niet alleen de SBT een goede zaak, maar natuurlijk ook de werkgroep Behoud Garsthof. Woord voerder Piet van Dijck van de werk groep: “Niet alleen honderden oude ren dreigen op straat komen te staan, I Deadline: maandag 12.00 uur 1 voor de verschijningsdatum. A 4 In het kader van de feestweek, die georganiseerd wordt ter ge legenheid van de opening van de nieuwe Baselaer is er op 7 november een seniorenmiddag. Naast leuke demonstraties en activiteiten door verenigingen, die hun domicilie in De Ba selaer hebben, zijn er optredens van Ons Hermenieke en het gemengd koor Zang Schept Vreugde. Later op de middag draait disc-jockey Frans Wouters muziek die ongetwijfeld veel aanwezigen op de dansvloer zal brengen. Ook wordt een ‘mega-verloting’ gehouden met veel fraaie prijzen. Locatie: De Baselaer, Hoefstraat 175. Toegang: gratis, evenals de lo terij. Aanvang: 14.00 uur, afsluiting om 17.00 uur. De stichting Theofaan, die praktische hulp en informatie geeft aan blinden en slechtzienden, houdt een spreekuur bij het Til- burgse Netwerk voor Blinde en Slechtziende Ouderen, dit spreekuur is op woensdag 1 november van 14.00-15.00 uur in het Rode Kruisgebouw, Leonard van Vechelstraat 2. Slechtzienden en hun familie of kennissen zijn welkom om met een medewerker van stichting Theofaan te praten over hun slechtziendheid en de gevolgen daarvan. U kunt allerlei informatie krijgen over hulpmiddelen. Er is ook mogelijkheid om begeleiding en training voor grotere zelfstandigheid te krij gen. Wie een slechtziende kent, wordt vriendelijk verzocht dit spreekuur aan hem of haar door te geven. Er is nogal wat veranderd in de AOW. Veel aankomende ou deren weten door de vele regels en bureaucratie niet waar ze recht op hebben en waar ze heen moeten met vragen over hun pensioen. Voor iedereen die binnenkort de pensioenge rechtigde leeftijd bereikt, net zijn eerste AOW heeft ontvan gen, of gewoon vragen heeft over zijn AOW of pensioen, or ganiseert SBT daarom een informatiemiddag. Op deze middag geven mensen van de Sociale Verzeke ringsbank (SVB, de instelling waar uw AOW vandaan komt) en van het algemeen Burgelijk Pensioen Fonds (ABP) alge mene informatie. Natuurlijk kunt u ook specifieke vragen stel len over uw eigen situatie; daarbij zal de nodige privacy in acht genomen worden. De informatiemiddag is op dinsdag 7 november om 14.00 uur in de Postelse Hoeve, Dr. Deelenlaan 10. De toegang en een gestremd. Vanaf tremming ook teers; lenlaan wordt van ;mber voor het gestremd. Vanaf emming ook voor I Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt Riek Flipse-Tiemens MarcGeerts - Jan van Groos (voorzitter) I Wilma Hurkens - Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Kees Vermunt III uu rUdlUIÖU IIUÜVÜ, L>l. L/UU kopje koffie of thee zijn gratis. De Stichting Surinaamse Ouderen Tilburg (SOT) is bezig met een woonproject voor deze groep. Zondag organiseert SOT een voorlichtingsmiddag over verschillende vormen van ou derenhuisvesting en zorgvoorzieningen. De middag is van 14.00 tot 16.30 uur in het gebouw van de Welzijnsstichting voor Surinamers Tilburg (WST), Lange Nieuwstraat 57. Alle Surinaamse ouderen met belangstelling voor vormen van groepswonen zijn welkom. Wie (later) mee wil op de excursie naar het Chinese woon project en Huize Kamal in Den Haag, kan zich opgeven bij de heer R. Amat, tel. 5432071 of uiterlijk op de bijeenkomst zon dag. Het Ouderentrefpunt in wijkcentrum ‘t Sant aan de Benelux- laan vertoont op 1 november om 10.00 uur een film over de re novatie van winkelcentrum Westermarkt. Gratis toegang. Op 8 november is er een bingo met leuke en praktische prij zen. Kosten: ƒ6,- per kaart. Aanvang: 10.00 uur. Op 29 november is er een St. Nicolaasviering. Kosten per per soon ƒ5,-. Aanvang 10.00 uur. Graag van tevoren inschrijven. Vindt u de herfst ook zo’n mooi jaargetijde? In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u de herfst op allerlei plaatsen terug. In de Muziekbibliotheek is het muziekstuk ‘De vier jaargetij den’ van Vivaldi in verschillende uitvoeringen aanwezig. Verder komt u de herfst al bladerend tegen in fotoboeken, bij voorbeeld van natuurfotografen als Fred Hazelhoff en Martin Kers. Enkele titels zijn ‘Natuurlijk Nederland’ en ‘Land schappen in Nederland’, ‘Natuur in Holland natuurmonu menten in beeld’, en ‘Kijken naar het weer’. Mooie grote foto’s vindt u ook in ‘Grenzeloze natuur in Nederland gefotograf eerd’ door Paul van Gaaien en ‘Het jaar’ van een uitgeverij van Grote Letter boeken. Zou u zelf graag mooie herfstfoto’s maken? Dan heeft u wel licht wat aan de boeken over natuurfotografie als ‘De vierjaar getijden’ van Fred Hazelhoff en ‘Dibhtbij-veraf’. Lezen over de seizoenen kan ook. In ‘De seizoenen’ van L. Lawrence staan gedichten en tekeningen over de jaargetij den. Guus Luijters schrijft columns over de Nederlandse na tuur verzameld in ‘De Egelantier’. Overdenkingen over de menselijke levensloop zijn te vinden in ‘De seizoenen van het leven’ van Mary Batchelor. Blader eens door de bibliotheek bij u in de buurt. Vrijdag 27 en zaterdag 28 oktober wordt in winkelcentrum Wagnerplein weer de jaarlijkse informatiemarkt voor senioren gehouden, georganiseerd door KBO en PCOB. Thema’s dit jaar zijn (de kosten van) ziekenzorg, zorgverzekering, zorg op maat, hulpmiddelen, vrijwilligerswerk en het ouderenbeleid van de politiek. Naast tal van organisaties op deze gebieden staan onder meer ouderenbonden en -werkgroepen, Abbey field, Terra Nova, de politie en brandweer, de dienst Sociale Zaken van de gemeente, de SBT en ‘t Gilde op de markt. Ook zijn er ‘s middags optredens van volksdansgroep Shalom o.l.v. Alma Verhagen. Daarnaast worden loten a 1,-verkocht waarmee leuke prijzen te winnen zijn; de trekking is maandag 30 oktober en de lijst staat op 9 november in De Tilburgse Koe rier. Vrijdag duurt de markt van 11.00 tot 21.00 uur, zaterdag van 9.00 tot 16.00 uur. De SOOWA (Samenwerkende Ouderenorganisaties Wan delbos) organiseert samen met de politie op woensdag 8 no vember om 14.00 uur een themamiddag over veiligheid rond en in huis. Gratis toegang; gratis koffie of thee. Woensdag 22 november is er om 14.00 uur een Sinterklaas feest met verrassingen. Toegangsprijs ƒ2,50; gratis koffie of thee. Er zijn honderd plaatsen beschikbaar. Voorverkoop van kaarten aan de bar van wijkcentrum ‘t Kievitslaer. Laatste voorverkoop op woensdag 8 november van 17.00 tot 18.00 uur. Op woensdag 13 december om 14.00 uur houdt de SOOWA een kerst-inn met entertainer Huib Westen. Toegangsprijs ƒ2,50. Ook hiervoor zijn honderd kaarten in de voorverkoop aan de bar van ‘t Kievitslaer. Adres: Reinevaarstraat 55; tel. 4683961. ■m;

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1995 | | pagina 11